SPORT Oranje heeft Seedorf weer eens nodig Na tachtig jaar wacht Bislett de sloopkogel Duitsers verbazen zich over finale '74 hene' fors over .Iget heen d voor IOC bij 'elasting Spelen na terug bij Feyenoord er operatie ir Van Haaren enduel Jong nje gestaakt ilsea vecht Desailly aan ton in beeld :errari Rentree verschoppeling UITSLAGEN 'Raymond' Boogerd ie - Griekenland is dit jaar 1 miljard euro meer kwijt Ie voorbereidingen van de pische Spelen dan oor- ïkelijk geschat. De Grieken sten in 2004 genoeg te heb- r an een budget van onge- 1,4 miljard euro. „De hui- lerekeningen gaan uit van n iljard euro aan uitgaven", a de plaatsvervangend a se minister van Financiën, Ros Folias. Het totale pische budget is verspreid diverse jaren. De Griekse ier Karamanlis zei vorige dat het begrote bedrag e ,6 miljard euro flink zou en overschreden. i nne - Het internationaal jisch comité IOC heeft tegen het niet van de Spelen van ie. Mocht het evenement ege bijvoorbeeld terroristi- J dreiging of een natuur- worden afgelast dan L een bedrag van 170 mil- (143 miljoen euro) ;eerd. Het is de eerste keer i' ;t IOC een dergelijke af- i wil af van gelijke spelen In - Als het aan FIFA-pre Sepp Blatter ligt, worden spelen uit het voetbal In een poging een Utie te ontketenen, heeft Sas van de internationale Wbond het idee geopperd bij een gelijke stand na te laten beslissen ■strafschoppen. „Elke wed- taioet een winnaar heb- tjzei Blatter gisteravond. irdam - Voor het eerst 1de rellen bij Jong Ajax en feyenoord heeft Kike Acu- opwachting gemaakt de Rotterdamse club. Hij lie maandagavond negen- tauten mee in het duel FC Twente. Feyen- met 3-0 door drie fs van Danko Lazovic. raakte gewond toen sup- na afloop van het duel ijax - Jong Feyenoord op de spelers van de Rot- nse club te lijf gingen. De in moest met een hersen- ding in het ziekenhuis n opgenomen. tDAM - Bij een kijkopera- )ij Feyenoord-verdediger n van Haaren maandag gevend stukje kraakbeen rechterknie verwijderd, laar en liep begin februari duel tegen AZ bij een ig met ploeggenoot Pa- faauwe letsel op aan de In van zijn knie. bscH - Het oefenduel tus- FC Den I en Jong Oranje is gister- I na 67 minuten gestaakt 1 onweer. Het Nederlands op dat moment Die stand was al bij ereikt. Klaas Jan Hunte- lGOW) en Romeo Caste- O Den Haag) waren de itenmakers. woensdag 28 april 2004 'G' - Chelsea heeft bij de ese voetbalbond UEFA 1 aangetekend tegen de j van Marcel Desailly. fivoerder yan de Londen- kreeg een schorsing wedstrijden opgelegd uitdelen van een elle- toot in het eerste duel tonaco in de halve finales i Champions League. Meier had het niet opgemerkt. De schorste dé nan op grond van de te- beelden. - Autocoureur Jenson heeft zich met zijn ster bij de Grote Prijs Marino in beeld gere- j de Italiaanse renstal De Engelsman eindigde in zijn BAR als tweede regerend wereldkampi- Schumacher. Bo- n startte hij op het circuit tola voor het eerst op po tion. „Eens zal Michael beëindigen en we a daarom zeker naden- een vervanger", zei rawn, de technische baas amsterdam/anp - Het engelen geduld van Clarence Seedorf wordt vanavond tijdens de vriendschappelijke interland van het Nederlands elftal tegen Grie kenland voor het eerst sinds driekwart jaar weer eens be loond. De meest besproken, ver guisde maar ook succesvolle ac teur van Oranje mag als basis speler laten zien waarom hij bij iedere clubteam een grote me neer is. Met een brede glimlach ver scheen de gekortwiekte Seedorf tijdens de voor internationals verplichte sessie met de vader landse pers. „Ja, na lang wach ten is misschien mijn tijd geko- Anastasiou niet op EK De Griekse Ajacied Yannis Anastasiou hoeft niet te re kenen op een selectie voor het EK in Portugal. De aan valler heeft het bij Ajax naar behoren gedaan, maar dat is voor bondscoach Otto Reh- hagel geen aanleiding om een plekje voor Anastasiou in te ruimen. De Duitser houdt vast aan de groep waarmee Griekenland de kwalificatie voor Portugal afdwong. „Die groep heeft het EK afgedwongen met bloed, zweet en tranen", al dus Rehhagel. „Zij hebben het verdiend om naar Portu gal te gaan en daar wijk ik niet van af. Het is jammer voor Anastasiou, maar wij hebben voldoende goede aanvallers." Rehhagel heeft de beschikking over een se lectie vol anonieme voetbal lers. De bekendste zijn Tro- iannos Delias (die voor AS Roma speelt) en Demis Ni- kolaidis (Atletico Madrid). Zij zullen vanavond in Eindho ven ook van de partij zijn. men", lachte hij. „Aan mij zal het niet liggen. Ik zou graag heel veel verantwoordelijkheid op me willen nemen. Tenmin ste als daar de tijd rijp voor is. Of de tijd rijp is, is aan de bondscoach." In de aanloop van de zeventig ste aflevering van de nationale discussie over een groot, maar door het Nederlandse voetbal publiek onbegrepen clubvoet baller wil Seedorf eigenlijk niet al te veel over zichzelf praten. „Over mij wordt al zoveel ge roepen", weet hij. „En waarom, ik weet het niet. Ik probeer al tijd de feiten te pakken. Ik ben niet moeilijk en zorg nooit voor onrust. Heb je mij horen klagen dat ik tijdens het WK van 1998 en EURO 2000 een bijrol ver vulde? Nee, ik heb mijn mond gehouden en mijn stinkende best op de training gedaan. Zo als dat hoort. Heel normaal." En toch roept de 28-jarige voet baller bij het Nederlandse pu bliek extreme gevoelens op. „Waarom? Weet jij het? Ik ben dus niet moeilijk en doe altijd mijn best. En toch klinken er soms fluitconcerten als ik het veld opkom. Ik zou wel eens willen weten wat het probleem met mij is. Geef me eens ant woord, hou een enquête. Ik zit echt niet te wachten op schou derklopjes. Ik zou willen dat er objectief wordt gekeken naar wie ik ben en wat ik doe. Dat gebeurt wel in het buitenland. En dat is helemaal niet raar hoor. Wrat hier soms gebeurt, is vreemd. Dét is pas raar." Hiddink wist niet waarom, Van Gaal en Rijkaard al evenmin. Hoe kan het nou dat een speler met een leidende rol bij top clubs als Ajax, Sampdoria, In- ternazionale, Real Madrid en nu ook AC Milan in het natio nale shirt niet tot grootse pres taties komt? In navolging van zijn voorgangers kon ook Advo caat aanvankelijk geen ant woord op het onlosmakelijk aan international Seedorf ver bonden vraagstuk geven. Kijk alleen maar eens naar het laat- Clarence Seedorf overlegt tijdens de training met Wim van Hanegem. Foto: Hans van Weel ste duel als basisspeler van de middenvelder in Oranje. Eens gezind faalden de internatio nals 20 augustus vorig jaar op bezoek bij België. Wie werd er meteen gewisseld en vervolgens niet meer opgeroepen? Juist, Seedorf. Het heeft er echter veel van weg dat Advocaat zijn mening over één van de belangrijkste spelers van AC Milan heeft bijgesteld. Zeker bij mogelijke afwezigheid van de nog steeds geblesseerde Robben kan Oranje op het EK in Portugal misschien wel niet met buitenspelers spelen. Een alternatief met vier flexibele in de vorm van een ruit spelende middenvelders is in dat geval een hele serieuze optie. Welke club won vorig seizoen de Champions League met een dergelijke speelwijze? Inder daad AC Milan, met Seedorf in een hoofdrol. „Het kan een hele goede speel wijze zijn", weet Seedorf. „Maar daar gaat het niet om. Laten we niet te veel discussië ren over systemen, buitenspe lers, en een ruit op het midden veld. We kunnen honderddui zend dingen vinden waarover we heibel maken, maar eenheid en de wil om te winnen gaan het verschil maken op het EK. Kwaliteiten hebben we echt ge noeg. We moeten met z'n allen achter Oranje gaan staan. Spe lers moeten voor elkaar door het vuur gaan." Nederlands schaatsen bewaart warme herinneringen aan stadion door Windy Kester oslo - Tachtig jaar sportge schiedenis gaat de komende weken in de Noorse hoofdstad Oslo tegen de vlakte. Het Bis- lettstadion voldoet niet meer aan de eisen van de moderne tijd. Oud-schaatskampioen Kees Verkerk beziet de aan staande sloop met weemoed. Want juist aan Bislett bewaart hij warme herinneringen. De Olympische ringen hangen weer boven de hoofdingang. Terug van weggeweest. Voordat er ook maar besloten was wat er met het legendarische Bis- lettstadion ging gebeuren, be sloot een overijverige medewer ker van de gemeente Oslo het Olympische vignet mee naar huis te pemen. Altijd leuk, zo'n tastbare herinnering. Maar niemand komt ongestraft met zijn vingers aan het Bis- lettstadion. Na een golf van protesten, spandoeken en inge zonden brieven werden de rin gen opgespoord en weer opge hangen. Ze zijn zo ongeveer de enige versiering die de jaren aan het afbladderende pleister werk hebben overleefd. Over twee weken valt de gevel waar de ringen aan hangen ten prooi aan het dynamiet. Na tien jaar geruzie over verschillende opties besloot de gemeenteraad van de Noorse hoofdstad eer der deze lente dat Bislett plat gaat. De Olympische arena van 1952 moet wijken voor een gloednieuw stadion met ver warmde grasmat, 8 atletiekba nen, zitplaatsen, camerarails en alles wat een hypermodern sta dion tegenwoordig nodig heeft. „Het oude Bislett voldoet sim- De buitenzijde van het Bislettstadion. Foto: Windy Kester. pelweg niet aan de eisen van de FIFA en IAAF", zegt Stein Hel- gesen, chef stadion bij de ge meente Oslo. Sinds 1952 is er vrijwel niets gedaan aan de are na, waardoor het nu letterlijk van betonrot en ellende uit el kaar valt. In Nederland is het stadion vooral bekend vanwege de schaatssuccessen van Ard Schenk, Kees Verkerk, Harm Kuipers en Hein Vergeer. In to taal 14 wereldrecords werden er op deze buitenbaan gereden voordat het ijs in 1988 definitief smolt en de schaatsers naar overdekte oorden verhuisden. „De mooiste prestaties van mijn leven liggen in het Bis lett", verzucht Kees Verkerk, de meest Noorse van de Neder landse schaatshelden. In de ijs koude winter van 1967 reed Verkerk onder het oog van 30.000 opeen geperst staande toeschouwers naar het wereld kampioenschap allround. Hij kan uren mijmeren over juist dit stadion. „De goede atmos- feer van Nederlanders en No ren die hun jenever en akvavitt deelden. De aanwezigheid van de koning. Het publiek dat bo venop de baan zat", somt hij zijn Bislett-gevoel op. Zonde dat het verdwijnt, vindt de oud schaatser, generatiegenoot van Ard Schenk. „Maar ja, ik snap het wel, het gaat om het geld." Verkerk is niet de enige die weemoedig is. Buurtbewoners en actiegroepen voor behoud hebben de beslissing om te slo pen jaren weten op te houden. BASKETBAL Zwolle-EBBC 77-88 New York. NBA, play-offs, kwartfinales. Eastern Conference: Milwaukee Bucks - De troit Pistons 92-109. Stand best-of-seven se ries: 1-3. Wsgteaigtswfettfloee: DalfotoWaverictèG.Sacra- mento Kings 92-94. Stand best-of-seven se ries: 1-3. Kwartfinales play-offs mannen eredivisie: Solskin/We - EiffelT. 69 - 76, BC Noordkop - Astron. 66 - 73, Almere - MPC Capita 62 - 83, PRIJSVRAGEN Lucky Day 3389. 5.14.15.18.20.21.23.29.32.36 42.47.48. 49.50.52.63.71.75.76. (Onder voorbehoud van typefouten). TENNIS Barcelona. Mannen, 990.000 euro. Tweede ronde: Calleri (Arg/7) - Berdych (Tsj) 6-1 7-6, Kuerten (Bra/6) - Johansson (Zwe) 7- 6 4-6 7-6, Montanes (Spa) - Almagro (Spa) 3- 6 6-2 6-2. München. Mannen, 380.000 euro. Eerste ronde: Kohlschreiber (Dui) - Carlsen (Den) 7-6 6-4, Waske (Dui) - Ivanisevic (Kro) 6-4 7-6, Pashanski (SMo) - Moodie (ZAf) 6-4 6-3, Haas (Dui/3) - Ulihrach (Tsj) 6-3 6-2, Kratochvd (Zwi) - Malisse (Bel) 6-4 4-6 6-3, Schüttler (Dui/1) - Söderling (Zwe) 6-4 7-6, Spadea (VSt/5) - Kindlmann (Dui) 6-4 6-2, Olivier Rochus (Bel) - Srichaphan (Tha/2) 6-3 6-2, Novak (Tsj/3) - Joezjni (Rus) 6-4 6-2, VOETBAL Den Bosch. Vriendschappelijk. FC Den Bosch - Jong Oranje 0-2 (0-2). Duel gestaakt na 67 min. wegens onweer. Doelpun ten: Huntelaar, Castelen, Athene. Oefeninterland, onder 18 jaar. Griekenland - Nederland 0-1 (0-1). 44. Sis sing 0-1. WIELRENNEN Boek houdt ook Duitsland bezig door Wierd Duk Berlijn - Won de Duitse natio nale voetbalploeg in 1974 ver diend de legendarische WK-fi- nale in München? Veel Duitse voetballiefhebbers delen de mening van miljoenen Neder landers: het wonderelftal met Cruijff, Neeskens en Van Hane gem had natuurlijk moeten winnen. „Niemand hier zal be weren dat Duitsland mooier voetbal speelde dan het Neder lands elftal", zegt sportsocio- loog Oliver Fritsch van de Uni versiteit in Wiesbaden. Voor Fritsch kwam de 'ontro- mantisering van de finale' door de Nederlandse journalist en auteur Auke Kok uit Bloemen- daal dan ook als een complete verrassing. Kok beweert in zijn boek '1974, Wij Waren de Bes ten', dat de Nederlanders ten onder gingen aan seks, drank en een gebrek aan slaap en dis cipline - en dat Duitsland ver diend won. Typisch Nederlandse hoog moed was er de oorzaak van dat Oranje de Duitsers onder schatte. In plaats van voor de zege te vechten, wilden Cruijff en co. 'die Duitsers' vernede ren. Het resultaat is bekend: Die Mannschaft won met 2-1. Koks boek houdt ook de Duitse media bezig. In het weekblad Der Spiegel en in de gerespec teerde Süddeutsche Zeitung verschenen recensies en inter views met de auteur. 'Jeugd en rebellie: een Nederlands boek feliciteert de Duitsers', schreef de Süddeutsche. „Het is ook niet niks", meent Fritsch, die destijds twee jaar oud was en dus geen persoon lijke herinneringen heeft aan het toernooi. „In het algemeen worden mythes met het ver strijken van de tijd hardnekki ger. Hier gebeurt het tegenover gestelde: Auke Kok rekent af met die vastgeroeste gedachte dat de Nederlanders destijds een verdiende overwinning door de neus werd geboord." Duitsland werd al driemaal we reldkampioen en Fritsch had 'geen idee' dat die WK-finale van 1974 voor de Nederlanders zó belangrijk is. „Voor ons is de overwinning van 1974 eigenlijk de onbelangrijkste. De titel in 1954 in Bern was een helden daad, in 1972, toen Duitsland het EK won, hebben we het beste voetbal in onze geschie denis laten zien. Ramba-samba voetbal, gepersonifieerd door Günter Netzer met diens tech niek, zijn lange haren en zijn schitterende passes. In 1974 ging het al de pragmatische kant op, met Hoeness, Breitner en Beckenbauer. Die zeurden ook over geld en zo. Het was ei genlijk de onsympathiekste overwinning." In Duitsland worden voetbal en politiek graag met elkaar in ver band gebracht. Fritsch: „1974 markeert de overgang van Willy Brandt naar Helmut Schmidt, van de wilde, linkse jaren zestig naar een veel minder roman tisch tijdperk. Dat was in het voetbal ook het geval". Die - in ternationale - omslag zou wor den gesymboliseerd door de uitslag van de finale: harde wer kers met een grotere dosis 'Sie- geswille und Kampfgeist' (over- winningsdrang en strijdlust) wonnen het van elf briljante kunstenaars, die zich er niet van bewust waren welke uit werking een Nederlandse WK- zege op het Nederlandse zelf beeld had kunnen hebben. Fritsch heeft respect voor Koks nuanceringen en hij zou het voetbalboek onmiddellijk ko pen als het in Duitse vertaling verscheen. „Dit is toch interna tionale voetbalgeschiedenis. Ik denk dat veel meer Duitsers er in geïnteresseerd zijn." Over anderhalve maand staan de twee rivalen opnieuw tegen over elkaar. Ditmaal bij het EK in Portugal. Fritsch weet dat het bij deze wedstrijden gek kan lo pen. Een Duitse overwinning op de aan chronische zelfover schatting lijdende Hollanders zou in de Bondsrepubliek nie mand verbazen. Maar Fritsch blijft hoffelijk: „Ik houd het op 1-1." Uit nostalgie, maar ook uit angst voor een monster van een nieuw stadion. Het oude Bislett is door zijn bouwstijl volledig geïntegreerd in een woonwijk in hartje Oslo. Voor het nieuwe stadion moeten straten worden verlegd. Het stadiongebouw wordt bovendien hoger en bre der. Daarnaast zijn veel Noren bang voor de hoge kosten. Afbraak en nieuwbouw zijn goed voor 415 miljoen Noorse kronen, iets minder dan 54 miljoen euro, gefinancierd door de gemeente en de Noorse staat. Het geld gaat vooral zitten in de dubbele atletiekbaan, een boven- en een ondergronds, zodat het stadion het hele jaar door gebruikt kan worden. Daarnaast komen er sporthal len voor onder andere grote handbalevenementen, maar hiervoor is de financiering nog niet rond. De bedoeling is ech ter wel dat het nieuwe stadion klaar is voor de Golden League Bislett Games in juni 2005. Met het schaatsen is het echter definitief afgelopen. Dat ge beurt voortaan in Ham ar. Oud-kampioen Verkerk wil al vast het ouderwetse rondebord reserveren. „Of iets uit de kleedkamer. Mijn kameraad Fred Anton Maier (Europees kampioen in Bislett 1968) en ik komen graag langs om een deel van de kleedkamer te halen". Voor de Olympische ringen heeft Verkerk geen speciale be langstelling. En ook de gemeen teambtenaar zal er zijn woning niet mee kunnen verfraaien. De gemeente Oslo heeft besloten de Olympische ringen op het nieuwe Bislett-stadion te zullen bevestigen. Genève. Ronde van Romandië. Proloog, individuele tijdrit Genève: 1. McGee (Aus) 3,4 km in 4.24 (46,363 km/u), 2. Pol lack (Dui) 0.03, 3. Elmiger (Zwi) 0.07, 4. Moos (Zwi). ZEILEN Hyères. Olympische week. Mannen. Tornado, na 4 races: 1. Booth/Derck- sen (Ned) 14, 2. Lovell/Ogletree (VSt) 17, 3. AT a afloop van Luik-Bastena- 1V ken-Luik kwam mijn Waal se collega langslopen en zei, bij na snierend, 'Raymond' Boo gerd. Diezelfde avond zag ik de wiel renner op de NOS en de VRT uitleggen hoe het kwam dat hij tweede was geworden. Daarna kwam een volgende uitleg bij B &vD en vooral JM, op maandag werd ik gebeld door het AD welk cijfer ik Boogerd voor zijn rijden van de afgelopen weken gaf. Zelfs zijn voormalige manager, de immer op een sfinx lij kende Jan Raas, gooide olie op het vuur met ste keligheden en bij het pomp station vroeg iemand me of ik het ook zo sneu voor de wielrenner vond. Dan kon je nog be ter veertiende worden, meende de man die me aansprak. Iedereen en alles valt over Bogey heen. Ik heb ook een mening over Boogerd en zijn rijden. Ik vind het knap dat hij gestre den heeft zoals hij dat gedaan heeft. Hem wordt tactisch on vermogen verweten. Het feit dat hij in de Amstel Gold Race van te ver aanging op aanraden van zijn ploegleider (Frans Maassen) wordt hem nagedragen als een ernstige fout. Dat hij in L-B-L ook nog eens naar Erik Breuk- ink ging luisteren (de criticaster die ik nu citeer noemde Breuk- itik OOK geen winnaar) en daardoor zijn eigen karretje weer in de poep reed, maakte hem tot een recidivist. Hij luis terde niet naar ploegleiders, hij deed wat hij deed. Boogerd heeft de afgelopen we ken zeer sterk gereden en hij heeft met zijp drie tweede plaat sen bewezen dat hij een van de toprenners van dit moment is. Hij heeft met open vizier twee maal een prangende finale gere den en is op waarde geklopt. De beste stuurlui staan aan de wal, schreeuwen hard en tonen nauwelijks inzicht en respect. Hoe je het ook wilt uitleggen, Boogerd is tweemaal ene Davide Rebellin tegengekomen, een on waarschijnlijk sterke renner op beide momenten. Rebellin heeft de laatste weken rondgereden met een bijna ang stige zekerheid. Hij kon niet ver slagen worden. Hij, als rijpe, slimme, berekenende, maar vooral zeer sterke renner, moest tweemaal spetterende aanvallen van Boogerd pareren en twee maal lukte dat in extremis. De duels waren fascinerend, op hoog ni veau uitge voerd en span nend. Het was man tegen man, zonder ellebogen, zonder trucs, gewoon recht door naar school en kan toor. Twee maal I 'W was Rebellin I 1 A il net iets beter. IJ Pech voor \L Boogerd, maar \U§ chapeau voor I Mn de manier waarop hij streed. Hij had niet meer in huis dan wat hij toonde. Mijn bijgedachte. Met Dekker, die tweemaal in een zeer laat moment nog solo van groepje naar groepje wipte en verras send dichtbij kwam, aan zijn zijde was Bogey beter uitge weest. Maar om een of andere wijze was Dekker niet sterk ge noeg op momenten dat het raamwerk van de beslissende ontsnapping in elkaar werd ge zeten wel enkele minuten later in staat gevaarlijk dichtbij te komen. Dat vond ik verrassend en houdt me het meest bezig. En dus niet of Boogerd een tac tisch uilskuiken is, niet of hij 'getoucheerd'heeft, niet of hij nu 'Raymond' genoemd moet worden. Voor de niet begrijpen den, 'Raymond'naar Raymond Poulidor, de vleesgeworden eeu wige tiveede. Neen, dat is Boogerd niet. Wie dat denkt of vindt is niet goed wijs. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7