'Spelerspas voor lagere teams mislukt' HDSSP(M)RTK1DS SPORT Demarreren en hopen dat er niemand meespringt Belghanou wil niet tot Peking wachten Ouick Boys in kwartfinale beker Docos - DHL bij Alpheuse Boys DUIVENTIL ADVERTENTIEPRIJSVRAZ: Speel elke dinsdag mee met djs( EURO 2004 Advertentieprijsvra" en maak kans op prachtige prij^ HOOFDPRIJS EK arrangement naar Nederland-Tsjechië in Portuga Elftal van de week J WÊm Dinsdag scoort goed Rotterdam - Quick Boys heeft zich door een 2-1 overwinning bij Xerxes/DZB geplaatst voor de kwartfinale van het toernooi om de districtsbeker. De kam pioen van de hoofdklasse A speelde ongeïnspireerd. „Dit was vandaag de hoogst haalba re uitslag", zei trainer Gert Aan- dewiel. Raymond Flaton en Maarten Bak zaten de laatste wedstrijd van hun schorsing uit. „Dat is misschien wel de grootste winst van vandaag", aldus Aandewiel. Hendrik van Bee len en Arie Guyt scoorden voor de Katwijkers. leiden - De beslissingswedstrijd tussen Docos en DHL uit Delft wordt zondag gespeeld op het terrein van Alphense Boys. De wedstrijd heeft als inzet het kampioenschap van de derde klasse A. Beide ploegen eindig den gelijk in die klasse met 42 punten. Leidse bokser probeert aan proflicentie te komen leiden - De Spelen van Athene heeft hij al een paar weken uit zijn hoofd gezet. De kwalificatie-eisen waren enorm en daarnaast zou hij niet op tijd over een Nederlands paspoort beschikken. De 28-jarige bokser Faissal Belghanou probeert daarom over te stappen van de amateurs naar de profs. „Want wachten op de Spelen van Peking, wanneer ik 32 ben, dat heeft geen zin. Daarbij ben ik sowieso meer een figh ter dan een puntenbokser dus zo'n overstap is zelfs beter voor me." Belghanou begon als junior bij Boks school Leiden en toen hij bij de top van Nederland ging behoren, combi neerde hij het lidmaatschap met dat van Haagse Directe in de Hofstad. Af gelopen najaar werd hij voor het eerst kampioen van Nederland in het licht- weltergewicht. Daardoor werd hij au tomatisch genomineerd voor de Olym pische Spelen, maar al snel werd dui delijk dat dat geen haalbare kaart was. „Ik moest hoog eindigen op grote toer nooien in het voormalige Oostblok, waar een 'leger' aan goede Russen meedeed en de jury er duidelijk vriendjespolitiek op nahield. Russen die net als ik afvielen, kwam ik op het volgende toernooi weer doodleuk te gen, maar dan met de Bulgaarse of een andere nationaliteit." Belghanou had nog een probleem. „Ik woon al sinds mijn zevende in Neder land, maar ik heb altijd de Marokkaan se nationaliteit aangehouden. De Na turalisatiedienst was niet van plan aan een snelle oplossing mee te werken. De hardloper Kiplegat en nog een speerwerper hebben hetzelfde pro bleem. Voor Marokko uitkomen kon ook al niet doordat de Afrikaanse kwa lificaties in Botswana en Egypte al ach ter de rug waren. De Nigeriaan Inno cent plaatse zich. Van hem heb ik ge wonnen." Zaterdag 8 mei bokst Belghanou zijn 60ste en laatste amateurgevecht bij een groot gala in het Rotterdamse Top sportcentrum. De Leidenaar stapt luchtig over de teleurstellingen heen. „Ik ben bezig mijn studie af te ronden en ik heb een baan bij Sport City. Dat zijn nü mijn doelen. Daarnaast heb ik me opgegeven bij de Top Sport Group. Dat is een instantie die profs en aanko mende profs begeleidt. Ik zie wel wat daar uitkomt." Faissal Belghanou. Archieffoto: Mark Lamers woensdag 28 april 2oo4 Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) tus 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportr tie.ld@hdc.nl De organisatie van het Am- stel Voetbal Gala heeft een voorlopige selectie bekendge maakt voor de verkiezing Leids Voetballer van het Jaar. De ge nomineerden zijn: Jeroen Buijs (Katwijk), Raymond van Es (UVS), Anouar Hamdi (Ter Leede), Jack Honsbeek (FC Lis- se) en Tim Kluivers (Katwijk) voor de titel Voetballer van het Jaar. Voor Talent van het jaar zijn Tom Henzing (Docos), Jes- per Neuteboom (UVS), Cengiz Pat (GHC), Michael van Rijt (UVS) en Marco Vink (Lugdu- num-za) genomineerd. Marvin Bok (Lugdunum-za), Faisal Bo- unif (Roodenburg), Robin Ra- vensbergen (Docos) en nog twee toegevoegde spelers zijn in de running voor de prijs van de lagere klassen. Eind mei val len in iedere categorie twee spelers af. Voetbalclub FC Boshuizen heeft vier clubvlaggen aangebo den gekregen van de business club Leiden. Vv Noordwijk heeft in Henny van der Niet een nieuw bestuurslid. Bouwbedrijf Van der Waal neemt na een groot aantal jaren afscheid van w Oegstgeest als hoofdsponsor. Alphense Boys moet op zoek naar een vervanger voor Peter Taalman. De trainer van de za- terdagtak moet vanwege privé- omstandigheden zijn werk zaamheden een tijdje staken. Deze week hebben Ruud de Groot en Harry de Jong een trainerscontract bij SJC onder tekend. Harry de Jong, een broer van PSV-er John de Jong, neemt de tweede selectie onder zijn hoede. Voorschoten '97, dat op zater dag 1 mei de nieuwe hoofd sponsor presenteert, heeft in Mario Koswal (ex- FC Lisse en RVC/Rijswijk) een nieuwe hoofd jeugdopleidingen. Edwin Kluivers (UVS) wordt trainer van de D-jeugd. Voorschoten neemt afscheid van de jeugd trainers Marcel Rietbergen en Rob van der Cingel. Leidsche Boys heeft moeite om de selectie voor volgend seizoen overeind te houden. Patrick van den Hoed (Meer burg), Michael Jordens (GHC) en Joost Schellingerhout (Lug- dunum) hebben hun vertrek al aangekondigd. Ruben Jordan, ex- FC Lisse en nu FC Kranenburg, gaat 11 Deltasport. Leidenaar Mo med Kassi (ADO Den Haa heeft zich aangemeld bij 1 helmus. Die club hoopt 0 car Laguna Burgos van E) or Maassluis in te lijven. De Noordwijkse trainer Kiebert heeft een officiële schuwing gekregen naar ding van de gestaakte wei SC Feyenoord - Excelsior Rody Hoegee, de doelmai Cambuur die naar Schev^ gen zou gaan, is nu zo goj rond bij Barendrecht. Baai fens (Tonegido) gaat naai W. Edwin Grünholz (Text DHB) gaat op het veld spfe bij RVC/Rijswijk en in de bij Hasselt. L Manager Patrick Naudtsj weggestuurd bij Hoek. VaT deze maatregel heeft Bjöij Langeveld besloten niet bfi club uit Zeeuws-Vlaandef rug te keren. Trainer Rent munt is per direct vertrok bij Capelle. FC Kranenbuj heeft in Winston FaerberL Den Bosch), Daniel Koegr (ADO Den Haag) en Weslk Rutten (RKAW) drie nieif spelers. Wielrenner Robert Berkit dekerk) is derde geworde^ de zware klimkoers in hek sche Pommeroeul. Suzarji Goede pakte door een elfh plaats in de Omloop van E weer wat puntjes voor de[< competitie. Dennis van (Nieuw-Vennep) en Peteigi hoek (Noordwijk) bereikt^ derde tree van het erepod; in Zoetermeer en Zaanda Sebastian Langeveld (Lïl, Klaas van Hage (Noordwr' hout) en Erik van Lakerv^j (Leiden) nemen met eenp tieploeg van Zuid-Hollanji aan de amateuruitgave vic rijs - Roubaix op 16 mei. p, Femke Heemskerk en Bn Velthoven (De Zijl/LGB) j[( zaterdag uitstekend op dij, limietwedstrijden in Eintjn ven. Beiden zwommen oL verse afstanden persoon^ cords. Op de 100 meter vfS Heemskerk aan de WK-lii kortebaan dat eind oktobs de VS wordt gehouden. Bj sprintwedstrijden in Leiqï haalde Larissa Brak (De k Zijl/LGB) een gouden ensi bronzen medaille. Ir Nauwelijks controle op niet-speelgerechtigde voetballers door Peter van der Hulst leiden - De KNVB noemt de in voering van de spelerspas in het amateurvoetbal een succes, maar in de praktijk blijkt dat misstanden nog niet tot het ver leden behoren. Vooral bij de la gere elftallen controleren club- scheidsrechters maar mondjes maat of de namen en nummers op de spelerspas overeenkomen met die van het wedstrijdformu lier. Daardoor kunnen nog steeds ongerechtigde spelers meedoen aan een wedstrijd en juist dat hoopte de KNVB met de invoering van de pas uit te ban nen. De ervaringen van de KNVB ko men nauwelijks overeen met het beeld dat vertegenwoordi gers van tien clubs en teams uit de Leidse regio schetsen. Bij de eerste elftallen (standaard teams) houden bondsscheids- rechters doorgaans alles goed in de gaten, maar op een lager niveau blijken de meeste clubarbiters, uitzonderingen daargelaten, niet of nauwelijks acht te slaan op de pasjes. Jacques van der Kroon, mana ger van het KNVB-district West II, baseert zich op een enquête die afgelopen zomer, aan het einde van het eerste proefjaar, onder bonds- en clubscheids- rechters en secretarissen van voetbalverenigingen werd ge houden. „Zij waren daar zeer positief over en pleitten ervoor om het systeem niet af te schaf fen", aldus Van der Kroon. „Aan het einde van dit seizoen houden we weer een enquête waarbij ook spelers om hun mening wordt gevraagd. Als de tien clubs uit de Leidse regio representatief zijn voor de rest van West II, dan komt de KNVB van een koude kermis thuis. Nog steeds doen ge schorste spelers vrolijk mee in een lager team, kunnen 'paslo- ze' voetballers hun kicksen aan trekken en maken zelfs niet-le- den hun opwachting. Pim Tuithof heeft als leider van Scheidsrechters horen voor de wedstrijd de foto's op de pasjes te vergelijken met de gezichten op het veld. Dat gebeurt vooral bij lagere elf tallen zelden of nooit. Foto: Cees van Hoogdalem Alkmania 1 heel andere ervarin gen dan als speler van Alkma nia 5. „Bij het eerste team chec ken scheidsrechters heel goed. Bij het vijfde is de controle nul komma nul. Jan en alleman kan meedoen. Ik kan me nog herin neren dat de scheidsrechter vroeger op het veld de namen opriep en de gezichten dan ver geleek met de pasfoto's. Spelers konden toen niet sjoemelen. Nu gebeurt dat niet. Voor de la gere elftallen is de spelerspas mislukt." Volgens Van der Kroon gebeurt de visuele in spectie alleen als daarom wordt verzocht. Gerben Waasdorp, voorzitter van LSW en speler van het standaardteam, deelt de me ning van Tuithof. Als een elftal een speler tekort komt, halen ze die gewoon uit de kroeg. Ik heb het in het tweede elftal meege maakt dat bij de tegenstanders voetballers uit een hoger team meededen. En dat is eerder re gel dan uitzondering. Zoiets ontneemt de jongens hun spel vreugde." Jarenlang was het gebruik van pasjes een gewoonte in het amateurvoetbal totdat het klei nood acht jaar geleden werd af geschaft. Hans van den Berg, tegenwoordig leider van het standaardteam, was toen voor zitter van Koudekerk. „Ik was tegen opheffing van het sys teem. Na de afschaffing van de pas was het een janboel. Dat is nu deels, bij de standaard- teams, weer rechtgetrokken, maar op een lager niveau niet." Enkele verenigingen vormen een uitzondering op die regel. Secretaris Kees van Wieringen van FC Lisse en elftalleider van Leiden 6 John Beijnders zijn te vreden. GHC 5 wordt volgens Adrie Spitters nauwelijks ge controleerd, maar toch noemt ook hij de pas een succes. „Als er wat aan de knikker is, kan al tijd nog naar de pasjes worden gekeken." NSV '46 is een van de weinige clubs die de regels strikt nale ven. Dat ondervond ASC 7 on langs. Twee spelerskaarten ont braken waardoor het team met tien man moest beginnen. On dertussen werd wel het aanbod gedaan om twee voetballers van de tegenstander te 'lenen'. ASC voelde er niets voor en stapte van het veld. „Dit hadden zij ook anders op kunnen lossen. Het team van NSV '46 was al kampioen. We spelen in de ve- teranencompetitie en werden pas voor het eerst gecontro leerd. Dit was heel vervelend. Nu reden we drie kwartier heen en drie kwartier terug voor niets", aldus leider Diederik Schaberg van ASC 7. Probleem is ook dat veldvoet- ballers die in de zaal actief zijn van één kaart gebruik moeten maken. Geregeld wordt die dan vergeten. „Wij hebben ze ook wel eens bij uitwedstrijden la ten liggen en dan moet je weer naar zo'n boerendorp om ze op te halen", zegt Rob Abspoel, aanvoerder van Docos 11. Toch lijken de ervaringen van de 'Leidse' clubs een aanbeve ling van West II om het pasjes systeem landelijk in te voeren niet in de weg te staan. Van der Kroon wijst op het feit dat 1800 bij de KNVB niet bekende over schrijvingen door invoering van de pasjes naar voren zijn geko men. Bovendien zijn geweldda dige excessen op de velden af genomen. „Het aantal gestaakte wedstrij den is omlaag gegaan, maar daar dragen nog veel meer ele menten aan bij dan de spelers pas. Zo zijn bestuursleden van clubs uit twee klassen waarin veel stakingen en molestaties voorkwamen op het districts bureau ontboden voor een ge sprek. We stellen soms hoger gekwalificeerde scheidsrechters aan bij lagere teams, monitoren de teams waarvan de wedstrij den geregeld uit de hand lopen en houden voor verenigingen bijeenkomsten over een nor- men-en-waardenstatuut. Daarnaast draagt ook het in stellen van de zogeheten mo lestatiecommissie bij aan het afnemende geweld. Van der Kroon is verbaasd over het feit dat lagere teams uit de Leidse regio reppen over weinig controles. „Dat komt niet uit onze enquête naar voren. Maar we zijn ook met eigen waarne mers bezig. Vijfentwintig men sen zullen in april, mei en sep tember de gezichten van spe lers met de pasjes vergelijken. Inmiddels heeft 98 procent van de voetballers zo'n kaart. De resterende twee procent scha ren wij onder niet-spelende le den." ter aar - Hij heeft wel trekjes die aan Erik Dekker doen denken. Nooit eens stilletjes meepeddelen achterin het pe loton, maar altijd van voren, loerend op een kans om weg te rijden van de rest. En als hij demarreert, is het te ho pen dat er niemand meespringt. Want met de meet in zicht, wordt Peter van Dijk telkens weer geconfronteerd met nog zo'n Dekker-trekje: sprinten is niet zijn specialiteit. „Ik moet ruim voor de finish wegrijden, anders win ik niet", zegt de 18-jarige wielrenner uit Ter Aar. Zijn offensieve manier van rijden bracht Van Dijk tot dusver één zege: een juniorenkoers in Wilnis. Verder fi nishte hij als derde bij een nationale wedstrijd in Leiden en recentelijk werd hij vierde in Waddinxveen. Die relatief korte palmares heeft een simpele oor zaak: Peter van Dijk, doet nog niet zo lang serieus aan wielrennen. Aanvan kelijk combineerde hij het met schaat sen. In de zomermaanden onderhield Van Dijk zijn conditie met het wielren nen, zodat hij bij aanvang van het schaatsseizoen over een stevige basis beschikte. Vier jaar geleden hield hij het ijs voor gezien. „Wielrennen ging gewoon een stuk beter. Daarbij gaat het veel meer om tactiek en hard trap pen, terwijl ik bij het schaatsen heel veel met techniek bezig was. Dat lag mij niet zo. En ik hou sowieso meer van de zon dan van kou." Van Dijk sloot zich aan bij de plaatse lijke wielervereniging (Avanti), maar daar hield hij het twee jaar geleden voor gezien. Hij wilde serieuzer met zijn sport bezig zijn, met meer begelei ding dan Avanti hem kon bieden. „Het niveau van de wedstrijden is zo hoog dat je keihard moet trainen om mee te komen. Dat kon hier niet en ik wilde wel wedstrijden blijven rijden." Weg gaan bij Avanti werd nog makkelijker omdat veel jongens van zijn leeftijd ge lijktijdig vertrokken. Nu fietst Peter van Dijk in de kleuren van UWTC uit Uithoorn. Bij die ver eniging heerst een klimaat dat de jon ge coureur in staat stelt het beste in zichzelf naar boven te halen. Alles is tot in de puntjes geregeld. Zo kan Van Dijk beschikken over de diensten van een sportdiëtiste, volgt hij clinics over het mentale aspect van wielrennen en maakt hij deel uit van een talentrijke juniorenploeg. Aan de hand van uitge kiende trainingsschema's draaien ze hun kilometers over de wegen rond Uithoorn. „We hebben een vast rond je", vertelt Van Dijk geamuseerd. „Dat komt onder andere langs het bedrijf van Henk Angenent in Woubrugge. 'Rondje Henk', noemen we het." Het intensievere trainen betaalt zich uit. In zijn eerste jaar bij UWTC waren de resultaten nog niet zo aansprekend, maar dat is logisch, vindt de Ter Aar der. „Je kunt niet in één keer op je top- niveau zitten, daar groei je naar toe. Vorig jaar reed ik vooral mee in het pe loton en zat ik maar een enkele keer mee in de kopgroep. Dit seizoen heb ik zes koersen gereden en ik zat elke keer bij de vluchters." Dat is een kwestie van ervaring, zo legt hij uit, maar het is ook te danken aan de vele trainingsu ren die hij de voorbije winter maakte, meer dan ooit tevoren. Toch valt er nog steeds heel veel te le ren. Niet alleen als wielrenner, maar ook in de schoolbanken. Van Dijk doet dit jaar atheneum-examen aan het Scala College in Alphen aan den Rijn en hij wil daama de studie Bestuur Management gaan volgen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Een baan in het bedrijfsleven heeft zijn voor keur, een carrière als professioneel coureur is zijn droom. „Je moet realis tisch zijn: de kans dat dat lukt, is heel klein. Voor mij is lol hebben op dit moment het allerbelangrijkste." En plezier haal je niet alleen uit over winningen, vindt Peter van Dijk. „Ik vind het afzien misschien wel het mooiste aan deze sport. Ik kan ontzet tend genieten van de pijn die je voelt in een superzware koers. Vooral ach teraf, dat wel." Maarten Dekker 'Sportkids' is een serie over jeugdig sportta lent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sportredactie.ld@hdc.nl Peter van Dijk: „Ik hou sowieso meer van de zon dan van kou." Foto: Henk Bouwman MDagftfed -®p£«ni,TiHler Courant, fcgajML fewij 2e prijs: dvd historisch overzicht Oranje in het EK pnis m:.,) over alle speelronde: n der Veldt (Noordwijk) Simons K. Winter Schaafsma TIT Kolder -» (ARC) W (Rijnsb' Boys) Cornelia M Van Wetten (Ter Leede) W (Katwijk) Molenaar (Katwijk) De enige 9 deze week was voor Jelle Korbee van Noordv^ verdediger haalde dat cijfer dinsdagavond, in de met 4-2 nen wedstrijd tegen degradatieconcurrent Excelsior Maassl11 als er veel hoge cijfers vielen op die doordeweekse spee Ondanks dat zij allebei een 8 haalden, vallen Korbees ploeg Bram Meurs en FC Lisses Qatarganger Kwong Steinraht bu elftal. Hicham Rbii (Ter Leede) en Roel de Goede (FC Liss j den dit weekeinde datzelfde cijfer, maar ook voor hen J slechts genoeg voor een plekje op de 'Bank van de Week'. In de laatste weken van de competitie publiceert het Leidsch Dagblai spanning op te voeren, geen tussenstand meer van het spelersklassenp (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6