Arthur Japin winnaar Librisprijs KUNST CULTUUR Bierleppen maakt van elk evenement een feest Twaalf opera's in één week tijd Jeroen van Merwijk speelt en zingt op de automatische piloot R5 Musici omroep komen in actie tegen bezuiniging Fraai spelend Excelsior in Oranje lichtspel assssefe l Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor fessionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig ur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, en, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief Vandaag: Roy van Dorssen (28) van evenementenband De Bierleppen uit Sassenheim. druk op de Koningin jlmina Boulevard in 3.wijk. Op deze prachtige jlag slenteren toeristen de 'Mooiste File van Ne- jid': auto's versierd met lurigste bloemen. Van i;ijn De Bierleppen al te Tussen de auto's speelt nementenband onder belangstelling van voor- Igers nummers uit de top pelen alles: van house tot Is", vertelt Roy van Dors zelf de trombone be- De Bierleppen bestaat aalf man, maar vandaag le band met zijn tienen boulevard. „We speelden lal voor drum- en show- Musica Sassen- Veertien jaar geleden in we De Bierleppen op- it. We wilden toch wat s. Muziek spelen die wij vinden." Itijd is de formatie niet „De meesten Ier vanaf het begin bij. Af komt er iemand bij en vertrekt er één." schijnt een lach op het van Van Dorssen zodra hij het over de naam van de band heeft. „De Bierleppen is een Belgische naam. Het is door wat Belgische meiden be dacht, toen we daar op Vakan tie waren. Leppen is een ander woord voor 'nippen'." Het lijkt wel een ongeschreven regel om als dweilorkest iets met 'bier' in de naam te hebben. Ook collegaband Kleintje Pils, even eens uit Sassenheim, verwijst naar het goudgele vocht. De tien mannen zijn gekleed in dezelfde spijkerbroeken en zwarte schoenen. Ook hebben ze allemaal een felgroen polo- shirt aan. Langslopende men sen vormen een grote cirkel om De Bierleppen heen. Elk nummer wordt beloond met een luid applaus. „Dit soort optredens is altijd leuk om te doen. Hoewel we behoorlijk moe zijn. Gisteravond hadden we nog een optreden in Eind hoven." Die moeheid willen de man nen van de band zeker niet uit stralen. Met af en toe een brul en wat danspasjes maken ze er een groot feest van. Niet zon der trots toont Van Dorssen de tweede cd 'Waanzin'. „We WOENSDAG 28 APRIL 2004 noordwijk Voor het achtste achtereenvolgende jaar wordt half mei in Noordwijk het festi val Opera aan Zee gehouden. In één week tijd krijgt het publiek twaalf opera's voorgeschoteld. 'Het best bewaarde culturele geheim van Nederland', zo be titelt de organisatie zelf het fes tival. Opera aan Zee wil Noordwijk op de kaart zetten als operapo dium en richt zich daarbij met name op jonge musici en kleine opera's die zelden worden uit gevoerd. Het festival begint za terdag 15 mei met drie optre dens. Het Zaans Blazersorkest Achtste editie festival Opera aan Zee in Noordwijk brengt om 16.00 uur in Villa Zandheuvel ouvertures en the ma's ten gehore. Een uur later wordt 'Lo Speziale' van F.J. Haydn uitgevoerd, 's Avonds is er de voorstelling 'OperaLaria' in De Branding aan de Astrid Boulevard. Op zondag 16 mei is er het eve nement Balcons aan Zee, waar bij vanaf balkons van drie rian te villa's operafragmenten wor den gezongen. Het nieuwe The ater in de Muze speelt voor het eerst een rol in Opera aan Zee. Op maandag 17 mei wordt er de operafilm 'Rigoletto' ver toond. Xynix Opera bedient dinsdag 18 mei de leerlingen van de Noordwijkse basisscho len met een opera over de bloedstollende moord op een koning. De daarop volgende dagen staat er steeds een andere ope ra op het programma: 'Iphige- nie en Tauride' (Glück) op woensdag, 'Die Zauberflöte' (Mozart) op donderdag, 'Die Kaffeekantate' (Bach) op vrijdag en 'Don Pasquale' (Donizetti) op zaterdag. Opera aan Zee wordt zondag 23 mei afgesloten met twee onbe kendere opera's. Om 11.00 urn 's ochtends kan worden aange schoven bij de opera 'Breakfast' in De Branding. Het nuttigen van een ontbijtje maakt deel uit van deze voorstelling. Om 15.00 uur kan het publiek ten slotte terecht bij een Tsjechische ope ra: 'Dve Vdovy' van B. Smetana in De Baak. Voor meer informatie: www- .operaaanzee.nl of tel. 071- 3613389. Behalve een oorkonde kreeg Arthur Japin een cheque van 52.000 euro overhandigd. Foto: ANP/Ed Oudenaarden der won hij met 'De zwarte met het witte hart' de ECI-prijs. De jury meende dat de Neder landse literatuur - met de voor dit jaar genomineerde boeken voor de shortlist - een verras sende wending heeft genomen door af te stappen van de wer kelijkheid en de grenzen op te zoeken van een wereld die on waarschijnlijk, ongelooflijk en bij tijd en wijle onaannemelijk is. Alles lijkt mogelijk in de lite ratuur op een doordeweekse dinsdag, aldus de jury. Dat mag dan wellicht zo zijn, een reden om bijvoorbeeld 'Paravion' van Bouazza niet op de shortlist te zetten is het zeker niet. Met de uiteindelijke keuze voor Arthur Japin, leek de jury giste ren recht te willen maken wat krom was aan de shortlist (A.F- .Th. van der Heijden en Amon Grunberg waren ook niet geno mineerd). Rashid Novaire ('Maïsroest') en Nicolien Mizee ('Toen kwam moeder met een mes') zijn nog wat te kort bezig om zo'n grote prijs nu al te ontvangen, maar ze mochten hun nominatie be schouwen als een mooie aan moediging. De ervaren rot J. Bemlef heeft al grote prijzen gehad (P.C. Hooft- prijs en AKO-prijs) en betere romans geschreven dan het overigens ook uitstekende 'Bui ten is het maandag'. De nomi natie van 'Blauwbaards ontwa ken' leek een eerbetoon aan de oude, een beetje misdeelde H.C. ten Berge. En per slot van rekening had Leidenaar Tomas Lieske de Librisprijs in 2001 al een keer gekregen met 'Frank lin'. Dit keer was hij met de ro man 'Gran Café Boulevard' ge nomineerd. trum bezuinigen, maar in elk geval 5,5 miljoen. De Raad voor Cultuur bestempelde dit bedrag van 7,5 miljoen vorige week als 'onverantwoord', maar ziet wel wat in het voorstel van 'Publie ke Omroep' om het Nederlands Radio Symfonie Orkest (RSO) en het Radio Kamerorkest (RKO) te laten fuseren. Dit zal echter bij lange na niet genoeg opbrengen. FNV Kiem zit daar om ook in de piepzak over de arbeidsvoorwaarden voor wie er na de fusie overblijft. Aan de protestmatinee van 22 mei nemen het RSO, het RKO, het Radio Filharmonisch Orkest (RFO) en het Groot Omroep koor deel. Hilversum/ANP - De onderde len van het Muziekcentrum van de Omroep (MCO) maken van de Zaterdagmatinee van 22 mei een actiebijeenkomst tegen de dreigende bezuinigingen van minstens 5,5 miljoen euro. De Zaterdagmatinee komt live uit het Concertgebouw in Amster dam op Radio 4. De matinee is een goede gele genheid voor protest, want het programma geldt als het para depaardje van het muziekcen trum en van de daarin deelne mende publieke omroepen, al dus kunstenbond FNV Kiem. Staatssecretaris Van der Laan (cultuur en media) wil het liefst 7,5 miljoen op het muziekcen- Polanski. Barreira verfilmt Twist Regisseur Roman Po- de klassieker 'Oliver Charles Dickens ver- Balcons aan Zee, waarbij vanaf balkons operafragmenten worden gezongen, is een van de onderdelen van Opera aan Zee. Foto: Henk Bouwman muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Muziekvereniging Excelsior o.l.v. Vincent van den Bijlaard. Gehoord: 27/4, Dorpskerk, Wassenaar. De Dorpskerk van Wassenaar heeft zich voor één avond ver momd als disco. Knalrode en felblauwe schijnwerpers wer pen een spookachtig licht. Een authentieke disco-nevel zet de hele kerk in een mysterieuze damp. Dat verhoogt de feest vreugde, wordt mij verteld. Ie dere bezoeker krijgt een pro gramma aangeboden, natuur lijk oranje. Want de Muziekver eniging Excelsior gaat voor een feestelijk Prins-van-Oranjecon- cert met populaire werken, zo als de Harry Potter Suite, Gulli ver's Travels, Tintin oftewel Kuifje, en muziek over de grap pige beesten uit Wind in the Willows. Allemaal voor het boe kenkastje van Amalia. Excelsior is een echte harmonie met veel mooi hout, klarinet, hobo en zelfs een fagot, en ook de dwarsfluiten horen hierbij. Met het grote en minder grote koper een prachtcombinatie. Om acht uur is de kerk tot de laatste stoel bezet en zit Excelsi or er helemaal klaar voor. Staande zingen we met z'n al len het Wilhelmus als vanouds, om onmiddellijk daarna de we reld van Harry Potter in te stap pen, inclusief hoed, brilletje en bezem. Harry dwaalt door de kerk en dominee R. Steenstra met fluwelen baret vertelt heel spannend het verhaal van Har ry Potters leven op de Tove- naarsschool. Geregeld worden intermezzo's ingelast voor Ex celsior dat werkelijk betoverend speelt. Evocatief schalt het gro te koper en trekt ons spannend het verhaal in. De dia's die bo ven de hoofden van de spelers worden vertoond verhelderen het sprookje extra, maar Excel sior speelt onbetwist de hoofd rol. Spectaculair wordt er onder leiding van Vincent van den Bij laard gemusiceerd. De warme klank van het hout kleurt ge weldig bij tuba, trombone, hoorn en bariton. Dynamische uitbarstingen zijn functioneel en zetten het verhaal luister bij, bevangen je meer dan het ver- haaL Gulliver spoelt aan op een ei land waar hij meegesleurd wordt door duizenden piepklei ne dwergen en honderden paardjes, zo verhaalt Steenstra ons, waarop het orkest losbarst en speelt als in een overwin ningsroes, spetterend, ritmisch lallend, omstuwd door rinke lende belletjes. Tot slot komen alle beesten groot en klein tot leven in The Wind in the Willows, waar het orkest een prachtig organisch bewegelijk natuurgebeuren van maakt. De puur programmati sche muziek is in zeer goede handen bij het uitgesproken fraai spelende Excelsior in dit Oranje klank- en lichtspel. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Ik ben blij dat ik mezelf niet ben' van en door Jeroen van Merwijk. Gezien:27/4, schouwburg Leiden. Wie lang-leve-de-lol-cabaret wenst, zit bij Jeroen van Mer wijk verkeerd. Dat weet ieder een. Van Merwijk heeft een naam hoog te houden als het erom gaat nukkig, nors en te gendraads te zijn. Natuurlijk is een dergelijke houding groten deels een pose die je met heel veel korrels zout mag nemen. Met deze gecultiveerde nukkig heid probeert ook hij niettemin zijn publiek te behagen en een gulle lach te scoren. Niks mis mee, het heeft in de loop der tijd prachtige cabaretliedjes op geleverd. Toch gaat er in dit nieuwe pro gramma iets mis, en niet eens klein beetje ook. Het bekende gesomber tussen de liedjes door neigt nu heel sterk naar zeuren, echt zeuren en dus naar ongeïnspireerd de tijd vol- kletsen. Met regelmaat wordt hij daarbij gecorrigeerd door een voice over. Ongetwijfeld zijn deze ingrepen humoris tisch en met een vleugje zelfspot bedoeld. De truc met deze combinatie van alter ego en presentator is daarvoor ech ter te doorzichtig. Het vaak her haalde grapje kan niet de in druk wegnemen dat Van Mer wijk voor dit programma niet de juiste vorm heeft kunnen vinden. De liedjes kloppen meestal wel. Hij is nu eenmaal een begena digd liedtekstschrijver. Bijvoor beeld het lied ter verdediging van de mannen die 'af en toe gewoon eens even iemand moeten doodslaan'. Of de lied jes met vaste refreiüfegels als: 'Dat vinden jongens leuk' en 'Ik denk dat ik wel zeker weet van niet'. Er valt altijd wel een gekke wending of een aardige rijm- vondst te ontdekken. Maar zelfs hier laat hij steken vallen. Het 'traditionele' meezinglied vóór de pauze doet een beetje sleets aan. We mogen ruim twintig keer hetzelfde refreinregeltje zingen: 'Moet je maar geen lui zijn'. Misschien zijn we dat nu juist wel, omdat we zo braaf en volgzaam meezingen. Het is een tekst die Van Merwijk dui delijk op de automatische pi loot heeft geschreven. En eigen lijk lijkt dat voor een groot deel van het programma te gelden. Koopman is hoogleraar - De Faculteit der Kun- tde Universiteit Leiden componist Louis An- ip opnieuw een grote vis ,|gehaald. Per 1 mei be- zij Ton Koopman tot der Kunsten. Koop- eeft een indrukwekkende dienst als musicus en 3jn kennis van de mu- jjunst- en cultuurgeschie- Jan een ruime onder- rvaring. Koopman heeft st en gastdirigent met ve gewerkt. Hij is ook jkendheid door de opna- p de Bach-cantates. a ow Submarine kinderboek J I - De psychedelische te- J 'The Yellow Submari- I The Beatles wordt bin- in boekvorm voor kin- In september in de winkels liggen, inadat de originele te- 1 verscheen, i De opnamen beginnen Geschat wordt dat de miljoen euro gaat kos- bioscoopversie stamt uit onder regie van Da- In de afgelopen tien- werden wel tv-se- gemaakt op Dickens' werk. De theatertour van Jo- is tot nader order Leidse cabaretier de ziekte van Pfeif- -jarige Myjer, die na es volle theaterpro- tia 'Adéhadé' sinds begin bezig was met try-outs 1 nieuwe programma staat minimaal tot iber buitenspel. Ook bij .edens met C3, een tijde- [menwerking met cabare- Jino Innemee en Mike i laat hij verstek gaan. J wordt daarin overgeno- por Klaas van der Eer door Peter van Vlerken Amsterdam - Arthur Japin is met zijn roman 'Een schitterend ge brek' winnaar geworden van de Librisprijs. In het Amsterdamse Amstel Hotel werd hij gister avond uit zes genomineerde schrijvers gekozen. De jury, met onder anderen genetica-hoogle- raar Ronald Plasterk en de vorige Libriswinnaar Abdeikader Benali, noemde het boek een hoogte punt in de Nederlandse litera tuur. Japin beschrijft de geschie denis van het eerste liefje van Casanova. De winnaar werd gisteravond enkele uren voor de officiële uitreiking bekendgemaakt door het radioprogramma TROS Ra dio Online, dat via internet de hand had weten te leggen op het juryrapport. De makers van het programma beweren dat het juryrapport 'door achte loosheid van de organisatie' al ver voor de bekendmaking via de internetsite boekpromotie- s.nl was op te vragen. Het rap port stond daar nergens offici eel aangekondigd. Maar door de structuur van de site te ana lyseren, viel volgens de pro grammamakers 'eenvoudig' de inhoud te achterhalen. In dat rapport staat onder meer dat Lapin in zijn roman 'funda mentele vragen over liefde on geremd en onverhuld stelt te gen de achtergronden van ge heimen in het achttiende- eeuwse Venetië en Amsterdam'. „De roman laat zien wat de spanningen zijn tussen man en vrouw, tussen rede en gevoel, tussen vrijheid en verborgen heid, een roman die haat en liefde in perspectief zet, die een verrassende ontknoping kent en bovendien geschreven is in heldere, soepele taal." Volgens de jury toont de ge compliceerde constructie van de roman aan hoezeer Japin het metier van schrijver tot in de puntjes beheerst. De schrijver mocht een cheque van 50.000 euro in ontvangst nemen. Eer- doen de cd niet echt in de ver koop. Mensen kunnen hem wel kopen, maar we geven hem vooral weg aan relaties. In de hoop dat ze ons eens inhu ren voor een optreden." De Bierleppen zijn een jaar be zig geweest met het opnemen van de cd. Er staat vooral oude top 40 muziek op. De eerste cd 'Met zorg gebrouwen' is alweer zeven jaar oud. „Die is ook goed, maar muzikaal gezien zitten we nu zeker op een ho ger niveau." Om dat niveau te behouden, oefenen de mannen elke woensdagavond. Op vrijdag en zaterdagavond is de band meestal op pad voor een optre den. „We gaan naar bedrijfs feesten, braderieën. We doen eigenlijk van alles." Al die optredens slokken veel tijd op van de mannen. „Onze vriendinnen en vrouwen kla gen wel dat we te vaak weg zijn. Zelf moet ik echt oppas sen dat ik het als een hobby blijf zien en niet als werk." Op Hemelvaartsdag gaan De Bierleppen naar Groenlo om zich te bewijzen op het Open Achterhoeks Dweilorkesten Kampioenschap. „We kunnen wel wat aanmoediging gebrui ken. Mensen die meewülen, kunnen zich aanmelden." De afgelopen drie jaar wonnen de mannen het kampioenschap. „We kregen een geldprijs, maar het gaat ons echt alleen om de eer. We doen er alles aan om onze titel te verdedigen." Alette Snijders De Bierleppen: „We spelen alles: van house tot Strauss." Publiciteitsfoto: Peter de Jong

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5