REGIO 'Ik heb al heel goede voorbij zien komer 'De ruimtevaart heeft de mens op aarde al heel veel opgeleverd Ik word een beetje treurig van al die opgebrande ruimtedollar WOENSDAG 28 APRIL 2 NAVRAAG Bureaucratie, administratie en extra regels slokken het geld op dat is bedoeld voor verbetering van het onderwijs aan kinderen. Schaalver groting en al- 'De administratieve druk lerhande 7 7 7 7 maatregelen op scholen valt best mee die zijn gen0- men om scho len zelfstandiger en vrijer te laten werken, hebben er sinds de jaren tachtig toe geleid dat de administratieberg op scholen enorm is ge groeid, concludeert de Onderwijsraad in een gisteren verschenen rapport. Navraag bij ELIZABETH AL, centraal directeur van het Fioretti College (vmbo, havo, vwo) met vijf vestigingen in Lisse en Hillegom. Klopt het dat scholenfusies leiden tot minder efficiëntie? „Nee, absoluut niet. Wij zijn een scholengemeenschap ontstaan uit een fusie van verschillende typen middelbaar onderwijs, maar daardoor zijn we juist efficiënter gaan werken. Dat was ook exact de reden voor de samen werking. Neem het aan tal directieleden. Oor spronkelijk waren er dertien fulltime directie- banen, nu nog maar ne gen. Het geld dat je be spaart met die vier direc teuren minder vloeit rechtstreeks naar het on derwijs." Hebben jullie ook zo'n last van administratie ve rompslomp doordat er telkens stapels rap porten van rijkswege binnenkomen? „Geen sprake van. Die administratieve druk valt heel erg mee, vind ik. Het is wel zo dat verant woordingsplicht naar de gemeenschap is toege nomen. Maar dat vind ik niet meer dan normaal." Is er toch iets op admi nistratief gebied dat u graag anders geregeld zou zien? „Ja. Wat ik bijvoorbeeld een administratieve mis ser vind, is het feit dat de gelden voor huisvesting van scholen niet recht streeks bij de scholen te- rechtkomefi, maar eerst bij de gemeente waar de school is geves tigd. Dat vind ik omslachtig en bureaucratiebevorderend." tekst: Aart van der Kuijl foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 28 april LEIDEN - Waar eens het gilde van de leerlooiers zijn vergaderingen hield, koning Willem III danspartijtjes gaf en een zekere heer Wijten- burg banket maakte en verkocht, staat nu aan de Steenschuur de Op- standingskerk van de christelijk-gereformeerden. Hun plaatselijke ge loofsgemeenschap bestaat begin mei 75 jaar. De christelijk-gerefor meerden zijn eigenlijk het nageslacht van de Afgescheidenen van 1834, die zich onder aanvoering van predikant Hendrik de Cock van de Hervormde Kerk losmaakten. Een aantal Afgescheidenen ging later mee met de Doleantie van Abraham Kuyper (1886) - een tweede af splitsingsbeweging uit de Hervormde Kerk, waardoor de Gereformeer de Kerken ontstonden - maar andere plaatselijke kerken, predikanten en verspreid wonende gemeenteleden verzetten zich tegen deze ver eniging van Afgescheidenen en Dolerenden en bleven onversneden christelijk-gereformeerd. Een onverkorte handhaving van de reformato rische interpretatie van Schrift en belijdenis was hun meer waard dan organisatorische eenheid. De nieuwe afscheiding ontpopte zich aan vankelijk als huisgemeente. ANNO 1979, zaterdag 28 april LEIDEN - Mevrouw Mallee woont met haar twee kinderen in een bo venwoning aan de Lombokstraat. De andere woningen van het blok zijn leeg en voor een deel gesloopt. De wijk wordt gerenoveerd. Me vrouw Mallee (links) met een buurvrouw bij de puinhopen naast haar bovenwoning. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mall: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6o per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar, Finale van zangwedstrijd L'eidols in zicht „Je deed het echt gewel dig. Jij komt er wel." De jury van L'eidols is in haar oordeel het tegenoverge stelde van de kritische jury van grote broer Idols op RTL4. De laatste voor ronde in het Leidse café d'Oude Harmonie is ach ter de rug. In totaal zullen elf finalisten in D'Oude Harmonie op Koninginne dag strijden om de titel beste Leidse zanger(es). „Door het succes van Idols zijn we op het idee gekomen", zegt Pim Pompe, één van de initi atiefnemers van L'eidols. Samen met zijn vriend Louis de Voogd, met wie hij een dj-act heeft, be gon hij in september met posters ophangen en ad verteren. „We kregen al snel veel reacties van mensen die mee wilden doen" De dj's gingen langs mensen uit de muziek wereld. Omroep Holland Centraal wilde de man nen wel helpen. Al snel werd er een vierkoppige jury gevormd en ook de presentatoren werden geregeld. Of de mensen van Idols weten dat L'ei dols bestaat? „We heb ben geen toestemming gevraagd. Volgens mij weten ze best van het be staan van L'eidols af. Maar tot nu toe hebben Elf finalisten De organisatie van L'eidols had met tien deelnemers rekening gehouden voor de fi nale op Koninginne dag. De jury besliste echter anders. In plaats van twee selec teerde zij drie kandi daten bij de Wildcard show. De volgende elf strijden vrijdag om de eerste plaats (en net als bij de echte Idols alleen de voornamen): Joke, Laura, Jasmijn, Theuy, Dinah, Danny, Pauline, Tamara, Mei- ke, Cheryl en Carmen. we nog niets uit die hoek gehoord", aldus Pompe. Ida Viele heeft tijdens de voorronde in d'Oude Harmonie de taak om de kandidaten op hun ge mak te stellen. In haar gouden glitterjasje brengt zij het showgehalte op een hoger peil. Met groot enthousiasme kondigt zij elke kandidaat aan. „Ik werk in restaurant De Grote Beer. Daar ken ik Pim ook van. Ik vind dit echt hartstikke leuk om te doen. Er is veel zangta lent onder de Leidse be volking", constateert ze. D'Oude Harmonie is ge vuld met luidruchtige mensen die hun favoriet aanmoedigen. Net als bij grote broer Idols kan het publiek stemmen op zijn favoriet. Boven in het ca fé, waar de wedstrijd plaatsvindt, werken de bardames zich in het zweet om iedereen te kunnen bedienen. Bene den is het wat rustiger. Daar zijn de optredens op twee grote schermen te volgen. De 35-jarige Sangheeta is Zingen voor de L'eidols-jury in café d'Oude Harmonie. Foto: Mark Lamers één van de eersten die het podium mogen be treden. Vol overgave brengt zij het nummer 'Tom' van Natalie Im- bruglia ten gehore. De valse uitschieters bren gen haar even van haar stuk. Daarentegen wordt het publiek er juist en thousiaster van, maar of het uitlachen of toela chen is, is niet helemaal duidelijk. Na afloop neemt Sang heeta tevreden plaats op de kruk tussen de rest van de deelnemers. „Ik was echt heel zenuwach tig. Ik heb altijd al zange res willen worden. Dit zie ik echt als een kans om door te breken." Volgens de jury heeft de Leidse best wel potentie, maar ze moet blijven oefenen. „De avond is in eerste in stantie bedoeld als enter tainment zegt juryvoor zitter Mare de Roo, pro grammaleider bij om roep Holland Centraal. „Ik denk niet dat we kan didaten helpen als we ze voor een groot publiek afkraken. Als iemand echt heel slecht is, laten we het wel merken. Toch proberen we van ieder een het positieve te be nadrukken." Tussen het publiek zit Jo ke (23). Zij deed een weken geleden mee de voorrondes en is naar de finale. „Ik ko naar de deelnemers ken", legt ze haar aa zigheid uit. Zit er coi rentie tussen? „Ik vii het niveau tot nu toe zo hoog." Zelf ziet zi carrière als zangeres zitten. „Dat is echt n droom. Eigenlijk zou ook met Idols meed< maar ik kon toen nie naar de voorronde. I mijn tweede kans." De kandidaten zien dols als een opstapje een sterrenstatus te krijgen. Daaruit blijk L'eidols een serieus i atief is. De uiteindeli winnaar mag een sir opnemen met kans een platencontract, voorzitter De Roo: zijn dus echt op zoelji naar een nieuw talei heb al heel goede voc zien komen. Dus hei zeker lukken." Finale L'eidols, d'Ou - Harmonie, Breestraa\ Leiden, vrijdag 30 ap, 20.00-24.00 uur. Alette Snijders KLANKBORD André Kuipers hoeft niet te vrezen voor zijn baan. Zijn ruimtereis wordt door velen als nuttig be schouwd. Dat blijkt uit de reacties op de stelling van de afgelopen week: 'Ruimtevaart is geldver spilling'. Tweederde van de lezers is het daar niet mee eens. Een greep uit de reacties. Wim Vermeulen, Leiden: „Alleen bemande ruimte vaart is geldver spilling. Onbe mande ruimte vaart is leerzaam." H. Ouwersloot, Katwijk: „Zolang er in Nederland voor zeer nuttige en doelen men- op pad moeten Ruimtevaart is geldverspilling. hiervoor geld op te halen in dubbeltjes en kwartjes, vind ik dat dit soort zaken meer prioriteit verdient dan ruimtevaart. Laat de regering maar voor deze doelen, waarvan iedereen profiteert, honderd mil joen beschikbaar stellen." J. de Zwart, Leiden: „Na tuurlijk is het geldverspil ling. We hebben daar niets te zoeken. Koop er maar brood voor, voor de hon gerige kinderen in Afrika." Robbert Dijkhuis: „Veel innovaties uit de ruimte vaart worden later in de 'aardse' maatschappij doorgevoerd. Van anti aanbaklagen voor pan nen tot luchtvaarttech nieken, van sateliet- toepassingen tot me dische en biotechni sche ontwikkelingen. 'Zo kunnen we nog wel even doorgaan. Knappe kop die dit kan berekenen en uitdruk ken in geldverspilling of niet. Daarbij is de kans groot dat we in de toekomst buiten onze dampkring zullen le- André Kuipers (rechts) en collega-astronaut Michael Fincke zwaaien naar de mensen op aarde, vlak voor hun reis door de ruimte. Foto: Reuters/Sergei Karpukhin niet dat we daar nu niet mee bezig moeten zijn. Persoonlijk vind ik het dus geen geldverspilling en dat we vooral op de ingesla gen, wetenschappelijke, weg moeten doorgaan." Ger van der Hoogt, Lei derdorp: „Nee, ruimte vaart is geen geldverspil ling. Als ze daar boven dingen kunnen doen die we op het aardse niet kun nen, is dat meegenomen. Je kunt er trouwens wel misbruik van maken (wa pens en dergelijke)." Ad van Zetten, Rijnsburg: „Heel veel wetenschappe lijk onderzoek in de ruim te, dat alleen daar kan plaatsvinden, bijvoorbeeld in verband met gewicht loosheid, heeft een spin off in industriële en medi sche toepassingen. Verder is ruimtevaart niet een luxeprobleem maar een binnen handbereik zijnd middel om aan meer dan nuttig aarde-observatie te doen (milieu-, weer- en te- lecommunicatiesatellie- ten). Om een overzicht hiervan te krijgen, is een bezoekje aan de Space Ex po te Noordwijk bijzonder nuttig. Zie ook www.e- sa.int." Rob van der Putten, Lei den: „Hoe kan iemand nou met zo'n idiote sf ling komen?" Cees Bolster, Katwijk' „Goede stelling. Abso|l mee eens." F. Stikkelorum, Oegsf geest: ,,Alle ontwikkef1 gen, goed of minder kosten geld. Soms he?J veel geld. Maar ze heb1 wel een doel voor ogef Wetenschappelijk onr zoek moet in dienst sf1 van het geluk of de oir wikkeling van de merr dan heb ik het natuur niet over dierenmisha ling ten gunste van mp re vrouwenwimpertje ruimtevaart heeft al h[; wat onderzoek gedaa) waar de mens zijn vof deel mee heeft gedaan Het voert te ver om d: hier te gaan benoemet Daarom: de ruimtevajii niet louter verspilling Maar het is wel een km bare onderneming." J. Kraakman, Capelle den IJssel: „Laten wij vooruitgang niet stop; ten, maar wel kritisch ten opzichte van deze gaven." De nieuwe stelling ga; over de verplichte Algi ne Periodieke Keuring van auto's. Een steekp van de ANWB bracht c langs aan het licht dat veel wordt gesjoemeld de keuringen. Zo word volgens de bond bij ee kwart van de auto's oi dige reparaties verrich stelling luidt: Van de APK-keuring wordt alleen de garagehouder wijzer Reageren kan via www.leidschdagblad. postbus 54 2300 AB Lc Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist actief WD' en ,,Als je hoort dat meneer Kuipers heel ver weg in de ruimte bezig is zaadjes van de rucolasla te planten, zou je bijna denken dat het geld beter gebruikt kan worden. En van die proefjes met gewichtsloze botontkalking kan ik ook niet erg op gewonden raken. Overigens zijn we met het ruimteschild al sinds Reagan bezig en persoonlijk vind ik Space Defense in handen van zoon Bush nou niet zo'n heel erg veilig idee. Wellicht houdt Osama zich op Mars schuil. Ik word een beetje treu rig van al die opgebrande ruimtedol lars. Ik zie niet in waar om we de hongerige daklozen in de we reld met sla uit de ruimte blij moeten maken. Geef ze ge woon een boter ham, dan blijft er nog geld voor beleg over ook." Louk Rademaker (17 uit Leiden, student wis- en sterrenkunde, voorzitter jongerenafdeling Leidse SP: „In principe kan ruimtevaart mooie dingen opleveren: ik ben zelf sterrenkundige, maar daarnaast is er veel aan moderne communicatie ge realiseerd, dankzij de ruimtevaart. En ook andere dingen, zoals bijvoor beeld het klittenband. Maar dat er miljoenen worden uitgegeven om een Nederlander de ruimte in te krij gen, dat is een beetje belachelijk. Ze ker als dat gebeurt op het moment dat er op tal van sociale beleidster reinen fors wordt bezuinigd. Zo la ten ze in Den Haag wel zien waar het hen om gaat: om prestige, niet om menselijk beleid." Nancy van der Loo (36) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „Ge deeltelijk mee eens. Als je hoort wat voor bedragen omgaan in de ruimte vaart, voor de onderzoeken, het ma teriaal, de opleiding van de astro nauten enzowort, dan draai je je nog wel een keertje om. En dan te bedenken dat er zoveel mensen op de wereld in armoede leven. Als alle onderzoeken nou nog waardevolle resultaten zouden opleverden. Maar neem nu het onderzoek van onze nationale vaarder naar het groeien van slazaadjes. Hebben we daar echt iets aan? Kan het de wereld verbete ren? Alleen als de mensheid er in di verse opzichten op vooruit gaat is het gerechtvaardigd om er zoveel in te in vesteren. In de ruimtevaart gaan dus zeker te veel eu ro's en dollars zitten. Kunnen we mis schien beter aan in teressante zaken uitgeven." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Met een vader die voor Estec werkt, kan ik haast niet anders dan positief zijn. Ik heb er het hele weekend over nagedacht, want ik vind 'm deze week best heel moei lijk. Alles overwegende denk ik toch dat de ruimtevaart voor de mens van zeer groot belang is. Er zijn nog zo veel vraagstukken op allerlei gebied waar de mens nog geen antwoord op heeft. Als de ruimtevaart kan bij dragen aan de beantwoording ervan, zeker als het gaat om wetenschappe lijk onderzoek op het gebied van bij voorbeeld de volksgezondheid, heb ik er totaal geen probleem mee. Schiet maar af die raketten." Pieter Stam (51) uit Katwijk, dti nee: „Daar ben ik het mee een£ dominee heeft moeite met ruin[r vaart. Terwijl ik medicijnen slik]> dankzij de ruimtevaart zijn ontjg keld. Medicijnen waar ik mijn l( aan te danken heb. Toch horenp niet in de ruimte. We hebben e)s genlijk niets te zoeken. Waaronje moeten we naar planeten als M toereizen? Ik vraag me af of de ju delen van die reizen opwegen tfle de nadelen ervan. Wat mij betrib gaan we de problemen bp aardjj eerst aanpakken. Geef dat geld Ai aan de bestrijding van hongerslv den, ontwikkelingshulp, de slaon fers van aardbevingen, jt. enzovoorts."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4