Subsidie voor sanering van Zandwinput REGIO We zijn zuinig met lintjes in Nederland' 'Op deze manier is kermis 'Belasting akkoord met constructie eigenrijders 'Fietsen bij het strand moeten weer bewaakt' Pontjesactie in Poelgeest woensdag 28 april 2004 oegstgeest - De wijkvereniging Poelgeest protesteert vanmor gen tegen het verdwijnen van de bouwbrug over de Haarlem mertrekvaart. De ontmanteling van de stalen noodverbinding begint vandaag, tot verdriet van een aantal bewoners van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk. Zij willen op die plek een verbin ding houden naar het Leidse station, het dorpscentrum en de scholen. De alternatieve route langst de vaart, via de Leidse wijk Groenoord naar de Willem de Zwijgerlaan, vinden zij te ver om en onveilig. Om te laten zien hoe belangrijk ze deze verbinding vinden, laten zij vanaf zeven uur vanmorgen een fietspontje va ren over de Trekvaart. Ook geld voor opknapbeurt Schansen door Marieta Kroft leiderdorp/roelofarendsveen - De gemeente Leiderdorp krijgt 1,6 miljoen euro subsidie voor een opknapbeurt van de Schan sen en de sanering van De Kleine Zandwinput. Het geld komt uit de pot voor de Investeringssubsi die Stedelijke Vernieuwing (ISV) die de provincie Zuid-Holland verdeelt. Voor de opknapbeurt van de Schansen, een flatwijk met bij na 700 appartementen, krijgt Leiderdorp bijna 600.000 euro subsidie. De totale kosten be dragen 13,4 miljoen. De wo ningbouwcorporatie brengt het merendeel op. Voor sanering van de voormali ge stortlocatie De Kleine Zand- put, legt de provincie 1 miljoen euro op tafel. Na de zandwin ning in de jaren vijftig, is de put volgestort met bouw- en sloop afval. Maar er zijn ook auto's, koelkasten, en vaten met onbe kende inhoud gestort. Daar door is er ernstige bodemver vuiling ontstaan. Er staan nu onder andere woningbouw en de aanleg van een tennispark gepland. De totale sanering be draagt 4 miljoen euro. De overi ge drie miljoen moet komen uit de opbrengst van de grond. De gemeente Alkemade krijgt 1,7 miljoen euro subsidie uit de ISV-pot voor de woningbouw die op de plek van de oude bloemenveiling in Roelof- arendsveen komt. Wethouder Schoonderwoerd (financiën) is blij. „Het is een groot project waarvoor we subsidie hebben aangevraagd. Het is altijd maar weer afwachten of je nog wat krijgt. Bij het project voor de Spoorstraat kregen we niets." Op het veilingterrein worden circa 350 huizen gebouwd, waarvan dertig procent in de sociale sector. Senioren en star ters komen er aan hun trekken, maar ook mensen met een be drijf aan huis. De totale investe ring in de nieuwe woonwijk wordt begroot op 80,4 miljoen euro. Het overgrote deel van dat bedrag komt uiteindelijk voor rekening van de huizenko pers. Oegstgeest krijgt een ISV-bij: cirage voor de sanering van de voormalige rioolwaterzuivering aan de Apollolaan. Hoeveel, maakt de provincie niet be kend. Verder krijgt Wassenaar bijna 200.000 euro voor de sa nering van de verontreiniging onder de supermarkt aan de Langstraat. de constructie geaccepteerd. Begin jaren negentig werkte het overgrote deel van de Amster damse taxichauffeurs op deze manier. Je kunt er eventueel over twisten of de constructie in dit geval juist was toegepast. Maar dat is dan een bestuurs rechtelijke kwestie die hooguit resulteert in een naheffing van de belasting." De advocaat vertelt dat zijn cli ënt, die naast projectontwikke laar ook nog bestuurder van de Alkemadese Rabobank is, met stomheid geslagen was toen het Openbaar Ministerie hem ging vervolgen. „De hele constructie is uiterst zorgvuldig in elkaar gezet en begeleid door een Haags advocatenkantoor. Mijn cliënt begrijpt echt niet wat er nu gebeurt." De constructie met zelfstandige taxichauffeurs binnen een co- operatie of vof is overigens een half jaar geleden door de be stuursrechter afgekeurd. Maar dat heeft volgens Siekman geen enkel gevolg voor de positie van de Hoogmadenaar. De raads man ziet het dan ook zonnig in voor zijn cliënt. „Ik reken op ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Komt er iets anders uit, dan loop ik na de uitspraak direct langs de algemene balie van het Paleis van Justitie om hoger beroep aan te tekenen." De rechtbank doet op maandag 3 mei uitspraak. hoogmade/hoofddorp - De constructie met zelfstandige vrachtwagenchauffeurs waar voor een 59-jarige Hoogmadese projectontwikkelaar afgelopen maandag voor de rechter stond, is indertijd goedgekeurd door de Belastingdienst. Dat zegt Hoofddorpse advocaat Siek man die de Hoogmadenaar in deze zaak bijstaat. Volgens hem is het feit dat de kwestie voor de strafrechter is gebracht één gro te vergissing van het Openbaar Ministerie. De officier van justitie eiste vo rige week een celstraf van veer tien maanden plus zeven maanden voorwaardelijk tegen de Hoogmadenaar omdat hij leiding zou hebben gegeven aan een coöperatie van 'eigen rijders' in Katwijk. De coöpera tie - die overigens later werd omgezet in een vennootschap onder firma (vof) - had volgens de officier uitsluitend tot doel om sociale premies te ontdui ken. Volgens advocaat Siekman is het uniek dat een zaak als deze voor de strafrechter komt. „Be gin jaren negentig heb ik ooit eenzelfde strafzaak gedaan, maar die is toen geseponeerd." Als er al een rechter naar de zaak zou moeten kijken, dan zou dat niet in een strafzaak, maar in een bestuursrechterlij- ke zaak moeten gebeuren. „De belastingdienst heeft indertijd wassenaar - De fietsenstalling bij de Wassenaarse Slag moet weer bewaakt worden. Dat vindt het CDA in deze gemeen te. De stalling is al enkele maanden niet meer bemand en dat kan bij goed weer leiden tot chaos als iedereen zijn fiets maar ergens neergooit, vrezen veel Wassenaarders. De chris ten-democraten hebben B en W daarom gevraagd actie te on dernemen. Het gaat CDA-raadslid Overde- vest niet alleen om het tegen gaan van diefstal van de fietsen, maar vooral om het in goede banen leiden van het stallen. „Veel mensen zullen de ko mende maanden het strand per fiets bezoeken en dan kan het niet zo zijn dat het ondoenlijk is om een deugdelijk plaatsje te vinden. Het wordtjfestimuleerd om op de fiets toornen; dan moet er ook een goede voorzie ning voor zijn." De beheerder gaf er een paar maanden geleden de brui aan, omdat niemand wilde betalen voor de stalling en de fietsen her en der buiten de stalling werden neergegooid. Daarom pleit Overdevest ook voor stren ge controle op foutgeparkeerde fietsen. „Ze liggen overal, ze staan zelfs tegen het oorlogs monument gekwakt. Ze leveren overlast op voor wandelaars en invaliden. Als iedereen zijn fiets in de bewaakte stalling zet, is de stalling betaalbaar, zijn de fiet sen veilig en is de route naar het strand begaanbaar." rembad ter open rdorp - Zwembad De 5 in Leiderdorp is tussen i ndagmiddag en gisteren- id uit voorzorg gesloten ge- t. Bij werkzaamheden voor anleg van een nieuw par- terrein, is afgelopen week- e een oude bufferkelder t het zwembad verwijderd, r de trillingen die dit ver- aakte, is op een aantal ken de beschadigde beton- buitenlaag losgekomen van idergrond. Omdat de om- van de schade niet duide- iias, is besloten het zwem- i ïit voorzorg te sluiten. Een heeft inmiddels uitge- i :n dat de veiligheid is gega- eerd. Het zwembad is am gisteravond weer open san. indweer likt hulp Oegstgeestse adviseur Jan Paul Kruimel helpt bij binnenslepen van een koninklijke onderscheiding iric de Jager week barst de jaarlijkse regen weer los. Duizenden Snoten krijgen van de ko- waardering voor bijzon- lerdiensten. Maar er zijn iel verdienstelijke Neder- is die dat eerbetoon mislo- ze een strafblad n, bijvoorbeeld. Of omdat vraag voor een koninklijke cheiding niet goed wordt lend. Oegstgeestenaar Jan werkte jarenlang ■retaris voor het Kapittel civiele orden, dat alle de- ivoorstellen beoordeelt, j veel ondeugdelijke aan- voorbijkomen en dat aan het hart. Daarom jert Kruimel tegenwoordig maken van een voorstel, eleurstelling te voorko- \lle aanvragen die ik heb zijn gehonoreerd. Op die had een strafblad." dagelijks leven is Kruimel maar hij grote liefde voor hul- Zelf ontwerpt de al 25 jaar pen- voor huwelijken en ju- 3p de tafel glimmen ver- manchetknopen voor studentenvereni- mooie combinatie koninklijke onderschei- zegt Kruimel. Hij jaarlijks tien tot dertig itievoorstellen, voor uit het hele land. „Ik enige in Nederland die De kans van slagen is als ik de aanvraag doe. In ktijk zetten voorstellers r informatie op papier hebben. Terwijl de for- Schrijver en wetenschapper Frédéric Bastet kreeg in 2001 de versierselen behorend bij de titel 'Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw' opgespeld door burgemeester Timmers van Oegstgeest. Archieffoto: Taco van der Eb. mulering heel belangrijk is. Je moet ervoor zorgen dat er pre cies de juiste informatie in staat. Bij het Kapittel komen 5.000 aanvragen per jaar bin nen. Ik heb in de vijf jaar dat ik er werkte dus zo'n 25.000 voor stellen gezien. Ik weet heel goed wat bijzonder wordt ge vonden en wat niet." Bijzonder moeten de verdien sten van een gedecoreerde Ne derlander tegenwoordig echt wel zijn, zegt Kruimel. „Je hoort wel eens dat 'iedereen' een lint je krijgt. Maar dat is niet zo. Wij zijn in Nederland zelfs zuinig. In België krijgen bijvoorbeeld vier tot vijf keer zoveel mensen een lintje, terwijl ze minder in woners hebben. Er lopen in Ne derland zo'n 70.000 mensen rond met een koninklijke on derscheiding, op een bevolking van 16 miljoen is dat niet veel, vind ik. En ze hebben die on derscheiding echt verdiend. Vroeger was 'karaktervolle en voorbeeldige plichtsvervulling' een voorwaarde. Toen kon je een lintje krijgen als je 25 jaar bij de zaak zat. Maar tegen woordig zeggen ze: daar word je voor betaald. Sinds 1996 ligt de nadruk op 'bijzondere ver diensten voor de samenleving'. Dat hoeft overigens niet per se vrijwilligerswerk te zijn. Er krij gen per jaar enkele honderden mensen een onderscheiding voor bijzondere verdiensten in hun hoofdfunctie. Je moet iets doen wat men onder normale omstandigheden niet ver wacht." Kruimel heeft dus nogal eens wat aanvragen voorbij zien ko men die struikelden, omdat de voorstellers niet precies weten wat ze in zo'n aanvraag moeten zetten en tot wie ze die moeten richten. „En dat is heel teleur stellend. Ik heb wel eens ie mand bij me gehad van wie het oorspronkelijke voorstel was af gewezen. Toen ben ik gaan doorvragen waarom die voor gestelde persoon nu zo gewel dig was. Praten, praten, praten en uiteindelijk heb ik het voor stel opnieuw geformuleerd: met succes. Ik kijk altijd eerst of het haalbare kaart is. Als de ver diensten onvoldoende gewicht hebben of als iemand een straf blad heeft, hoeven we er niet eens aan te beginnen. Vervol gens begint het uitzoekwerk. Ik krijg wel eens opdrachten van bedrijven die willen dat een personeelslid een lintje krijgt, zonder dat ze er informatie bij leveren. Dat moet ik het com plete doopceel van een persoon lichten. Dat is een omvangrijk Het regent morgen weer lintjes. Met een kundige aanvraag voorkom je teleurstelling. Foto: CPD proces. Maar wel erg interes sant." Is een voorstel eenmaal klaar, dan gaat het naar de burge meester. Die brengt advies uit en stuurt het door naar de commissaris der koningin. Die adviseert op zijn beurt en uit eindelijk geeft het Kapittel, een college van vijf wijze personen, een eindoordeel. Dat gaat naar het ministerie en daar moet de minister beslissen een konink lijk besluit voor te bereiden dat naar de koningin gaat. De door looptijd van zo'n aanvraag is zeker een half jaar. Voorstellen voor de lintjesregen van 2005 moeten voor 1 augustus dit jaar bij de burgemeester liggen. schoten - De Voorscho- brandweer zoekt nieuwe illigers. Vooruitlopend op formatieavond op 11 mei kazerne is een wervings- lagne begonnen, met fly- losters en een actie tijdens ininginnedagoptocht. De dweer zoekt met name ,,ve spuitgasten die overdag t dorp beschikbaar zijn. i informatie over de Voor- ense brandweer, de wer- actie en de benodigde op- ïgen zijn onder andere te in op www.voorschoten.nl. roverzicht jstgeest geest - De gemeente tgeest heeft het burgerjaar- ig over 2003 uitgegeven. In irslag staat bijna alles wat het dorp speelde waar de ente bij betrokken was. Ie opening van de milieu- en de voorbereidingen Rijnfront tot de aanvraag ijzondere bijstand. Verder t in het jaarverslag uitge- 10e en waar Oegstgeeste- 1 bij de gemeente terecht en voor diensten, vragen chten. Het verslag is on teer te vinden op ww- [stgeest.nl. sus opvoeden 'oorschoten choten - Voor ouders van ren in de leeftijd van drie met twaalf jaar die wel noeite hebben met het 5rengen van hun kroost, londerdag 13 mei in Voor- en de cursus 'Opvoeden: n vijf bijeenkomsten leren s hoe zij het gedrag van inderen effectief kunnen loeden, zodat hun zonen chters beter luisteren. De s wordt gehouden in het reel Centrum aan de Prin- arijkelaan 4 en begint om uur. Meer informatie en leidingen op telefoon 071- De American Trip op de kermis aan de Engelendaal. Alleen voor opschoten jongeren van anderhalve meter en groter. Foto: Henk Bouwman door Saskia Stoelinga leiderdorp - Hoopvol kijkt een groepje kinderen in de glazen bak met grijparmen naar de horloges en speel goedberen. „Meer naar rechts", joelen ze tegen Patrick, die meent met de hoofdprijs naar huis te kunnen gaan. Een ritje in de botsauto's, een duizelingwekkende vlucht in American Trip of genieten van een mierzoete suiker spin? De kermis is weer in Leiderdorp. Ouders, opa's en oma's met kinderen of kleinkinderen vermaakten zich gistermiddag opperbest in de zon. De autotrein - een moderne draaimolen - zit nagenoeg vol. „Het kon niet mooier", zegt een moeder die zicht baar geniet van haar zoon die het stuur hanteert als een ware coureur. „Alle basisscholen in Leiderdorp hebben vakantie. Dus je kunt nu rustig in de middag met de kleintjes een beetje rondlopen. Op deze manier is kermis leuk." Ook voor het winkelend publiek is de kermis een leuk uitstapje. Een wat oudere man kan nu eindelijk in stilte - nou ja, stilte: Frans Bauer schalt door de luidsprekers - zijn geluk beproeven bij de schiettent. Zijn vrouw kijkt geamuseerd toe, „We zijn helemaal geen kermis- gangers. Het is toevallig dat we hier langskomen. Hoe lang heb je dit nu niet gedaan, Jan?" Jan heeft geen aandacht meer voor haar. Hij moet zich concentreren op het middelpunt van de schijf. En warempel, hij schiet raak. In elk geval is zijn schot goed voor een prijs. De spreekstalmeester roept wat om de aandacht van het publiek te trekken. Vijf minuten later stapt Jan trots met een onduidelijk beest onder zijn arm weg. De Leiderdorpse kermis, voor de eerste keer aan de Engelendaal tegenover het gemeentehuis, begon maandag en duurt nog tot en met Koninginnedag. De doorgaande route van beide rijbanen is tijdelijk ge stremd. Het verkeer, dat wordt omgeleid via de Gallas laan en de Heinsiuslaan, heeft daardoor wat last van opstoppingen en filevorming. Ook de fietsers en de voetgangers die uit het winkelcentrum komen, moeten wat attenter zijn dan anders. Er is beduidend meer zwaar verkeer rond de Winkelhof, het stadshart van Leiderdorp. De verplaatsing van de kermis was nodig, omdat op de Laan van Ouderzorg, vanwege de bouw van vier woon torens, geen plek meer is. Overigens hebben burge meester en wethouders een paar maanden geleden be wust gekozen voor de Engelendaal en niet voor een buitenplaats als de Leiderdorpse Bloemerd, omdat zij menen dat de jaarlijkse kermis in het hart van het dorp thuishoort. De voorzitter van de Oranjevereniging, Bart Kemer, kon zich daar ook helemaal in vinden. „Het verlevendigt het dorp. Juist omdat de gemeente bezig is om dat deel van Leiderdorp als centrum op de kaart te zetten." Voor de kermisexploitanten is het noodzakelijk dat de kermis op een opvallende plek staat waar veel mensen langskomen. De exploitant van de botsauto's kan nog niet zeggen of zijn inkomsten al zijn gestegen. Wel is duidelijk dat tegen vieren al zijn auto's vol zitten. „Ik vind de plek veel mooier en ook gezelliger, maar de winst moet toch uit Koninginnedag komen", zegt hij tactisch. Ook in de heen en weer slingerende bakjesstaaf die American Trip heet, is het druk met opgeschoten jon geren. Je moet langer zijn dan anderhalve meter wil je toegelaten worden. Esteban Albacamargo zit daar net overheen. Met glunderende oogjes koopt hij zijn kaart je. „Het is eng, maar na een paar seconden ben je er aan gewend." Hij hoopt dat de prijs voor deze attractie ook wordt verlaagd. Hij wijst op de reclame 'woensdag eurodag'. „Dat zou mooi zijn, dan kan ik nog een paar keer."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3