SERVICE sprinters Kalfsfricandeau met mosterdsaus Buien Dé oplossing voor uw zoektocht! woensdag 28 APRIL 2OO4, Genre: pop/ middle of the road Agneta Faltskog My Colouring Book WEA/Warner 5050467 3122 2-7 In de jaren zeventig (en lang daarna) vormde Agneta Faltskog de vleesgeworden natte droom van menig dertiger. De blonde Abba- vocaliste belichaamde een naïef geladen erotiek, vooral voor hen aan wie de wilde explosie van de jaren zestig voorbij was gegaan. Op My Colouring Book laat de Zweedse horen dat ze haar inspira tie onveranderd haalt uit het ruime arsenaal van jaren zestig-zan geresjes dat eenzelfde onderhuids sex appeal uitstraalde: Petula Clark, Cilla Black, Dusty Springfield, Rita Pavone, Sylvie Vartan. Daar is niks minderwaardigs aan: op een verlopen kermisattractie kun je je nog altijd merkwaardig gelukkig wanen als je op Helen Shapiro's Walking Back To Happiness door elkaar geslingerd wordt. Faltskog beschikt nog steeds over het onschuldige stemme tje als in haar jaren met Anni-Frid, Bjom en Benny - inclusief het ficht-Scandinavische accent van toen. Op When You Walk In The Room van de onvolprezen Jackie De Shannon laat ze zich gaan, terwijl ze The End Óf The World zo zoet zingt dat het glazuur van je tanden springt: „Why does my heart go on beating?' BOEK VAN DE DAG Genre: prentenboek Jane Ray Adam en Eva en de Hof van Eden uitg. Christofoor Prijs: €12,90 Waarop rijmt 'Jane Ray"? Wie wel eens een prentenboek van de Britse illustratrice heeft bekeken, kijkt er niet van op: Goud op snee. Wereldwijd zal er geen tekenaar te vinden zijn die zóveel goud in haar prenten verwerkt - als de drukkerij z'n werk naar be horen doet, glimmen haar boeken je tegemoet. Echter, niet alleen die gouden gloed verraadt dat je met een echte Ray te maken hebt, ook de onderwerpkeuze (vaak bijbelse verhalen), de herkenbare vormgeving met bonte kaderranden, haar per pagina variërende kleurenpalet en uiteraard haar tekenstijl, onmiskenbaar beïnvloed door de New Age-beweging. InAdam en Eva en de Hof van Eden vertelt zij het scheppingsverhaal na. En of je nou van die typische Ray-stijl houdt of niet: ze doet dat knap. Verrassend fraai is de prent waarop God de nog slapende Adam koestert in de palm vaii zijn hand, de manier waarop Ray de invloed van de slang op part ner Eva duidt en de felrood gloeiende woede van God, als hij het ongehoorzame paar uiteindelijk zijn paradijs uitsmijt. KOKKERELLEN Voorgerecht voor 4 personen Het koken en pocheren van vlees is bij ons een nauwelijks bekend fenomeen. Vroeger werd de klapstuk voor bij de hutspot ge kookt en werden aardappelen, wortelen en uien voor hetzelfde gerecht in het kookvocht van het vlees gaar gemaakt. Tegenwoor dig eet men liever een gehaktbal of een varkenskarbonaadje bij de hutspot. Ingrediënten 250 gram kalfsfri candeau; 2 dl droge witte wijn, zoals Chardon- nay; 1 tablet voor vleesbouil lon; 200 - 250 gram fijne kant- en-klare soep groenten; 1 dl vleesfond, uit pot je; 1 eetl. allesbin- der; 1 eetl. (kook) room; 1 eetl. Zaan- se mosterd; zout; witte peper uit de molen; 20 gram boter, in blokjes, ijskoud; 1 eetl. fijn gehakte (blad)pe- terselie; eventueel enkele toeven (krul) peterselie. Bereiding Breng in een pan met dikke bo dem 4 deciliter water en de wit te wijn aan de kook. Laat het bouillontablet erin oplossen. Leg het vlees in het kokende vocht. Temper onmiddellijk daarna de warmtebron en leg het deksel op de pan. Houd al les gedurende 15 minuten te gen de kook aan. Neem het vlees daarna uit de pan en ver pak het in aluminiumfolie. Laat het vlees tenminste 10 minuten rusten. Voeg de soepgroenten aan de achtergebleven bouillon toe en laat alles circa 8 minuten zachtjes koken. Dien de soep op als een vooraf je. Roer er aan tafel wat gerasp te (Parmezaanse) kaas door. Meet 2 deciliter groen- tensoep af en schenk het door een zeefje in een pannetje met dikke bodem. Voeg er vleesfond aan toe. Laat alles zolang ko ken tot door het in dampen niet veel meer dan 11/2 decili ter is overgebleven. Voeg de room toe en roer allesbinder en mosterd erdoor. Klop er daarna de ijskoude boter door. Neem tij dens het kloppen het pannetje van de warmtebron. Voeg eventueel wat zout en/of peper toe. Roer de peterselie door de saus. Presentatie Snijd het vlees in dunne plakken. Schik ze dubbelgevou wen in het midden op voorver warmde borden. Schenk de saus er rondom. Schik er even tueel toeven (krul) peterselie als garnering bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automo bilisten zich houden aan de voorgeschreven maximum snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecon troleerd op de A27 bij Blaricum en A30 bij Bameveld. Dinsdag: A2 bij 's-Hertogenbosch en A12 bij Woerden. Woensdag: A2 bij Eindhoven en A59 bij Heusden. Donderdag: A7 bij Wester-Kog- genland en A29 bij Baren- drecht. Vrijdag: A28 bij Meppel en A73 bij Boxmeer. Zaterdag: A2 bij Den Bosch/Maarhee- ze/omgeving Weert en A15 bij Tiel. Zondag: A27 bij Houten en Al 7 bij Moerdijk. HET WEER door Jan Visser Aprilse vorstdagen komen in het klimaatoptimum net zo makkelijk voor als in het verleden (vorig jaar in De Bilt 10, dit jaar 6 tegen normaal 4); een relatie tussen het aantal vorstdagen en de gemiddelde tem peratuur bestaat niet meer. Over de periode 1988 tot en met 2004 was april 13 keer te zacht, 3 keer te koud (voor het laatst in 1997) en in 2001 was het maandgemiddelde precies normaal (8,3 graad). Niet in de laatste plaats vanwege de plaatselijk hoge nachtelijke minima (Hoofddorp 10,3, Soesterberg 10,1) was het gisteren de warmste dag van de maand. De gemiddelde temperatuur kwam hier en daar uit op circa 15 graden, maximaal werd de 20 grens ruim overschreden. Hoofddorp meldde 21,5 graad. De hoge temperaturen werden bereikt bij meest zonnig weer maar tijdens de ochtenduren was het aanvankelijk bewolkt en in de loop van de mid dag ontstonden van het zuiden voorboden van on weer. De bewolking hing samen met een in activiteit toenemende depressie bij Parijs. Uitlopers van het Franse lagedrukgebied dringen vandaag naar ons land op, naar alle waarschijnlijk heid ontwikkelt zich de komende nacht boven of ten westen van Nederland een nieuwe lagedrukkern. Een en ander leidt tot een duidelijke weersverande ring. Vanochtend is er in het zuiden al sprake van buiige regen (ook kans op onweer), later op de dag is het noorden aan de beurt. De temperatuur loopt nog op naar 18-20 graden. De wind is meest matig. Enige regen kan zeker geen kwaad. April verloopt nogal droog. Omdat het om buien gaat, is lang niet zeker dat er overal wat valt, maar met depressieacti viteiten boven onze streken moet ook morgen en toch ook op Koninginnedag met (onweers)buien re kening worden gehouden. De temperatuur blijft meest nog boven 15 graden uitkomen, maar mocht de wind aanlandig zijn dan kan het thermisch tegen- (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: n 4. (Op)naaien (7); 5. Zwak zonder klimaat (8); 7. Hij hu(i)lt zich in schaapskleren (4); 9. GesdE glaswerk (4); 10. Tuig buiten een Europeaan (8a Verticaal: C 1. Oude schrijver volgens de letter (6); 2. Een van het toneel (6); 3. In de bouw wordt het har; gespeeld (9); 6. Eend die geweld gebruikt in de sport (6); 8. Bespeeld door een militair (4). Oplossing van dinsdag: 1part-pater-karpet 2roem-morel-rommel 3teug-terug-urgent 4ding-nodig-indigo 5roet-poter-sproet 6kerk-akker-rakker 7hert-recht-achter 8peer-preek-keeper 9. prei-priem-empire 10arts-staar-trapas Gevraagd woord: KRUISRAKET.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18