Hevige strijd bij Najaf: 64 sji'iten dood BUITENLAND 'Wereldleider' Gaddafi weer helemaal terug Al-Qaeda waarschuwt VS voor aanslagen Slachtoffers Dutroux nog één keer terug naar gruwelkelder Het mysterie van de 'eenbenige' terrorist Spanjaarden verlaten heilige stad Dorp lyncht burgemeester Mandelaken Pis ico vindt 189 alen in truck Gutierrez - De Mexi- politie heeft in de zuide- elstaat Chiapas 189 ille- hit Guatemala onder- Zij zaten verstopt in een [en vrachtwagen, waarin jeratuur was opgelopen raden. Het duurde meer 1 uur voordat de politie r ruimte, die met hard i was bekleed waardoor er r cht in of uit kon, met [en open kreeg. De mi hadden een aantal ga- c et plastic geprikt om krijgen. Ze zaten al mr in de wagen. likhanenplaag eigt Afrika t Noord-Afrika wordt be- loor de ergste sprinkha- ig van de afgelopen tien t insecten dreigen enor- ide aan te richten aan bouw in de regio, en eiral aan de Marokkaanse elt. Dat zei de VN-land- ganisatie FAO gisteren, fctober hebben de be- j landen meer dan 17 dollar besteed aan de ing van de dieren. Bijna Den hectare land is be- 1. Volgens de FAO is nog t bedrag nodig om de igen de sprinkhanen zetten. n uitkeringen -Europeanen' - Mensen uit de nieuwe len die naar Groot-Brit erhuizen, hebben geen sociale huurwoningen ringen als zij niet wer- t zei de Britse premier teren in een toespraak, j geeft geen geld meer inomisch inactieven', Hij sprak tegen dat I rittannië zal worden I eld door Oost-Europea- ir beloofde een grondig ';iek van de immigratie- 1 aanpassing waar dat ijkt. Veel Britten vrezen k van de immigratie- Toeristen liet veilig - De verboden Baski- cheidingsbeweging ETA met aanslagen sten in Spanje. Dat iet dagblad La Razon Volgens de krant heeft meven verstuurd naar ides van Duitsland, ijk en België. In de brie- dt de ETA de landen oordelijk voor 'wat hun zou kunnen overko- (e ETA heeft sinds 1979 n honderd bomaansla- op toeristencen- 5» jaar weer t op Vietnam - United Airlines vliegt rart als eerste Ameri- fUchtvaartmaatschappij ar Vietnam. HetVietna- chtruim was sinds het tn de Viemamoorlog in na dertig jaar verboden [oor de Amerikaanse irt. United Airlines wil in Francisco via Hong lar Hanoi vliegen. Een ^takkoord begin dit en Washington en Ha- eide de weg voor een ïg van direct vliegver- sen de twee landen. Cyi overlegt partijgenoten u - De onder huisarrest te Birmese oppositie- (Uing San Suu Kyi heeft bezoek mogen ontvan- de top van haar partij n deel ervan staat of t voor kort zelf ook on- arrest. Volgens de par- aris duurde het gesprek r anderhalf uur. Hij wil- nadere details verstrek- militaire machthebbers 1 heropenden eerder and het hoofdkwartier ILD in de hoofdstad 1. De bewegingsruimte oppositie komt in de tot een conferentie op [ver een nieuwe grond- jmilitaire junta wil daar Dppositie praten over (te naar democratie'. ilf jaar geëist li terroristen [en Italiaanse aanklager jteren twaalf jaar cel ge- n drie Egyptenaren die f worden van het bera- 1 aanslagen op Ameri- loelen in Italië. De drie oktober 2002 aange- en zouden onder meer geweest met de voor- van een aanslag op militaire be ats bij Rome. Volgens ilanden de mannen ook ;n op vestigingen van ilds en het vliegveld o da Vinei. Bij hun aan- vond de politie dyna- a bomriem, een pistool van de mili- [raafplaats. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Hij rijdt door de stad in een enorme gepantserde Mercedes. Van huis meegenomen. Speciaal voor hem is in de tuin van het gastenverblijf, een Brussels kasteeltje, een bedoeïenentent opgezet waar hij kan bidden en over nachten. Zijn eerste Europese reis in vijftien jaar voerde de Libische leider Moammar Gaddafi gisteren naar de EU in Brussel. „Deze ontmoeting zal gevol gen hebben voor alle volkeren van Euro pa en Afrika", zie hij. Voor het gebouw van de Europese Com missie, waar Gaddafi luncht met EU- voorzitter Romano Prodi, verzamelen zich een paar honderd aanhangers die netjes geregisseerd hun eigen feestje vie ren. Het handjevol tegenstanders lost als vanzelf op. Als de Mercedes voorrijdt, strekt de grote leider zijn gebalde vuist naar de opgetrommelde menigte. Het gebaar van de overwinnaar, van de gok ker die weet dat hij op het goede paard heeft gewed. Gaddafi is niet langer de paria van de in ternationale gemeenschap. Hij is hard op weg om een gerespecteerde partner te worden. 'Krijg me maar eens weg', straalt hij uit. Binnen ligt de rode loper klaar voor een enorme Libische delega tie. Sinds Gaddafi plechtig beloofde te stoppen met het maken van massaver nietigingswapens en het terrorisme heeft afgezworen, is hij door de westerse wereld 'salonfahig' verklaard. De Amerikaanse president Bush hief vo rige week de meeste sancties tegen Libië op. De Britse premier Blair behandelde Gaddafi bij een bezoek aan Tripoli als zijn beste vriend. En Prodi is zo blij dat hij hem minutenlang de hand schudt. Prodi raakte ooit in problemen door Gaddafi achteloos uit te nodigen toen niemand nog met hem wilde praten. De afgelopen maanden heeft hij zijn uiter ste best gedaan voor de Libische leider. „Deze ontmoeting is het resultaat van vijfjaar persoonlijk contact", zei Prodi gisteren. Maar de lucht is nog niet helemaal ge zuiverd. Amnesty International publi ceerde deze week een vernietigend rap port over de mensenrechten in Libië. Duitsland eist dat het land zijn verant woordelijkheid neemt voor de aanslag in 1986 op de Berlijnse nachtclub La Belle, waarbij drie Amerikaanse soldaten om kwamen. Kandidaat EU-lid Bulgarije wil dat Gaddafi vier Bulgaarse artsen vrij laat, die ervan worden beschuldigd dat ze moedwillig 426 kinderen met aids zouden hebben besmet. Prodi vertelde Gaddafi gisteren dat vol ledige samenwerking tussen Libië en de EU alleen mogelijk is wanneer die kwes ties uit de wereld worden geholpen. Tij dens een ontmoeting met de pers leg den beiden slechts verklaringen af. „Ik ben ervan overtuigd dat het zal lukken de problemen van Duitsland en Bulga rije op te lossen", zei Prodi. Gaddafi was minder concreet en langer van stof dan zijn 'broeder en vriend'. Hij keek als een veldheer in de camera's en greep een half uur zijn kans om als 'we reldleider' de glorie van Libië te bezin gen. „De hele wereld is ons dank ver schuldigd. Libië is vastbesloten een lei dende rol te spelen bij het bereiken van wereldvrede. Het zal een brug tussen Afrika en Europa zijn." Brussel-pretoria - Manneken Pis in Brussel verwisselt voor bijzondere gelegenheden wel vaker van kledij, maar gisteren zag het beroemde beeldje er wel heel speciaal uit. Ter gelegenheid van de viering van tien jaar democratie in Zuid-Afrika droeg hij de zo typerende outfit van de Zuid-Afrikaanse oud-president Nelson Mandela, inclusief grijs krullenpruikje. Achter 'Mandelaken Pis' hing een Zuid-Afrikaanse vlag. In Pretoria werd het tweede lustrum van het einde van de apartheid uitbundig gevierd. Met veel vlag vertoon, muziek en parades herdachten de Zuid-Afrikanen dat de apartheid een decen nium geleden werd afgeschaft en dat Mandela kon aantreden als staatshoofd. De kleurrijke festiviteiten gingen gepaard met uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. Er waren tienduizenden genodigden, onder wie tientallen vooral Afrikaanse staatshoof den, regeringsleiders en ministers in Pretoria. De jarige kroonprins Willem-Alexander was ook in Zuid-Afrika voor de feestelijkheden. President Thabo Mbeki, opvolger van Mandela, werd gistermorgen ingezworen voor zijn tweede termijn van vijfjaar als pre sident. Mbeki's Afrikaans Nationaal Congres (ANC) won eerder deze maand met grote overmacht de parlementsverkiezingen. In zijn inaugurele rede stond Mbeki uitgebreid stil bij de 'vreselijke en weerzinwekkende' periode van rassenscheiding in zijn land. Hij noemde het zijn taak om te bewerkstelligen dat Zuid-Afrika een stabiel land wordt met een 'stabiele niet-raciale' samenleving. Een andere opdracht ligt volgens hem bij de armoedebestrijding. Foto: AP/Thierry Carlier bagdad/anp-rtr-afp - Ameri kaanse militairen hebben giste ren tijdens gevechten bij de Iraakse stad Najaf tientallen sji'i- tische opstandelingen gedood. Het ging om de bloedigste ge vechten tussen coalitiemilitairen en volgelingen van de radicale sji'itische geestelijke Muqtada al-Sadr, sinds die drie weken ge leden begonnen met een op stand. De Amerikaanse militairen doodden ten minste 64 opstan delingen. De meesten van hen kwamen om tijdens een nach telijke luchtaanval op een luchtafweersysteem van de re bellen. Ook voerden de Ameri kanen na schermutselingen een aanval uit op een controlepost van de militieleden nabij Kufa, tien kilometer van Najaf. Najaf is de stad waar al-Sadr zich schuilhoudt en een be ruchte verzetshaard van sji'iti sche Irakezen. De opstandelin gen hebben zich er verschanst in moskeeën en scholen. Coali tietroepen houden de heilige stad al tijden omsingeld. Zij ei sen dat de militanten hun wa pens inleveren en dat al-Sadr zich overgeeft om te worden berecht wegens moord op een collega-geestelijke. De bloedige gevechten braken uit kort nadat Amerikaanse mi litairen Spaanse posities rond Najaf hadden overgenomen. De Spaanse militairen maken zich gereed voor vertrek uit hak. De nieuwe Spaanse premier, Zapa- tero, heeft gezegd dat alle 1300 militairen op 27 mei Irak moe ten hebben verlaten. Hij wil daarmee aanslagen op Spaanse doelen voorkomen. Ook Bulgarije voelt zich in het nauw gedrongen door het ge weld in Irak. President Par- vanov eist dat de 450 Bulgaarse militairen worden verplaatst van het nabij Najaf gelegen Kar- bala naar een basis buiten de stad. De lichtbewapende Bulga ren hebben het geregeld aan de stok met de milities van al-Sadr. In het weekeinde werd een konvooi met daarin Parvanov zelf in Karbala onder vuur ge nomen. Behalve bij Najaf en Kufa lever den Amerikaanse militairen gis teren ook in de wijk Sadr-City in Bagdad strijd met volgelin gen van al-Sadr. Hierbij is een Amerikaanse militair gedood en raakte een collega gewond. In het omsingelde Fallujah was het overdag zeer rustig. Die rust werd in de avond echter ver stoord toen Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen en tanks doe len bestookten in het noord westen van de stad. De Britse premier Blair heeft gisteren duidelijk gemaakt dat Londen voorlopig niet van plan is extra manschappen naar Irak te dirigeren. De mogelijke inzet van extra Britten is actueel ge worden door de terugtrekking van Spanje. Blair verwierp ook de kritiek van tientallen Britse oud-diplomaten, die hem in een open brief verweten zijn oren in het Midden-Oosten naar het Amerikaanse beleid te laten hangen, en niets te doen om dat beleid te beïnvloeden. Volgens Blair doet hij dat wel degelijk. ontvoerde bestuurders. Daarbij sloegen ze met stokken en wer den stenen geworpen. De poli tie durfde uit angst om ook ge lyncht te worden niet in te grij pen. Op het dorpsplein aange komen werd de burgemeester vastgebonden aan een lan taarnpaal. Hij overleed later aan zijn verwondingen. Zijn lijk werd teruggevonden onder de brug over een rivier op de grens met buurland Bolivia. Een ge meenteraadslid trof hetzelfde lot. Twee anderen raadsleden raakten zwaargewond. sao paulo/gpd - Woedende be woners van het Peruaanse dorpje Llave hebben hun bur gemeester doodgeslagen we gens verdenking van corruptie praktijken en vriendjespolitiek. Het slachtoffer werd maandag door een withete menigte uit zijn huis gesleurd, waar hij op dat moment een gemeente raadsvergadering voorzat. Twintig raadsleden en ambte naren werden met Cirilo Fer nando Robles naar het dorps plein gevoerd. Onderweg koel de de bevolking haar woede op door onze correspondent Pascale Thewissen Sabine Dardenne (rechts) en Laetitia Delhez omhelzen elkaar huilend na hun bezoek aan Dutroux' kelder. Foto: AP/Tanguy Jockmans dubai-madrid/anp-rtr - Het terreurnetwerk al-Qaeda heeft gisteren gewaarschuwd voor meer aanslagen op Amerikaan se doelen dit jaar. Op een via internet verspreide geluidsop name, waarop een hoge al-Qae- da-functionaris te horen zou zijn, worden moslims opgeroe pen Amerikaanse doelen zoveel mogelijk te mijden. Het betrok ken al-Qaedalid Abdulazziz al- Muqrin zei ook dat de aanslag vorige week in de Saudische hoofdstad Riyad niet het werk was van zijn organisatie. Een militante Saudische groepering heeft eerder de verantwoorde lijk opgeëist voor de zelfmoord aanslag voor het gebouw van de nationale veiligheidsdienst. Er vielen vijf doden. De groep zei 'in te vallen' voor al-Qaeda, omdat die organsiatie te druk zou zijn. Volgens al-Muqrin moet Washington alle Ameri kaanse militairen terugtrekkken van het Arabische schiereiland, de bezetting van moslimland (Irak) opgeven en de steun aan Israël staken. „De joden, de Amerikanen en de kruisvaar ders (christenen) blijven onze doelen, en dit jaar zal heviger en wreder voor hen zijn." De Spaanse politie heeft giste ren weer een arrestatie verricht in haar klopjacht op de verant woordelijken voor de aanslagen in Madrid op 11 maart. Volgens de krant El Mundo gaat het om de 24-jarige Noord-Afrikaan Mohamed Bouharrat. Hij zou de huurder zijn van het appar tement in de Madrileense wijk Leganes waar verdachten van de aanslagen op de forensen treinen zich begin april opblie zen. Bouharrat zou ook betrok ken zijn geweest bij het huren van andere woningen die door terroristen werden gebruikt. marcinelle - Sabine Dardenne en Laetitia Delhez vallen elkaar snikkend in de armen. De twee jonge vrouwen zijn even tevo ren afgedaald in de kelder waarin ze acht jaar geleden door Mare Dutroux gevangen werden gehouden. Sabine zat bijna twaalf weken in het hol onder het huis aan de Route Philippeville in Marcinelle, een groezelige voorstad van Charle roi. Laetitia zat er zes dagen. De jury in het proces-Dutroux brengt op deze dinsdag een be zoek aan Marcinelle om met ei gen ogen het donkere hol te aanschouwen, waar ook de achtjarige meisjes Julie en Mé- lissa negen maanden zaten op gesloten. Zij stierven er. Het bezoek is uitzonderlijk. Het idee kwam van de advocaten van Laetitia die wilden dat de jury kon zien hoe de kinderen zijn vastgehouden. Mare Dutroux, zijn ex-vrouw Michel le Martin en hulpje Michel Le- lièvre arriveren in drie gepant serde auto's. De vierde ver dachte, Michel Nihoul, is ziek. Twee bussen brengen rechters, advocaten, juryleden en slacht offers. Het gezelschap telt 110 personen. Onder hen de ouders van Julie Lejeune, het achtjarige Luikse meisje dat samen met haar vriendinnetje Mélissa Rus- so in de kinderkooi stierf. In de geel geverfde muur staat nog steeds haar naam gekerfd. Ook de ouders en de zus van de vermoorde tiener An Marchal en de vader en tante van Eefje Lambrecks zijn meegekomen. Ze beleven moeilijke momen ten. De moeder van Laetitia stort in en moet naar een Rode- Kruistent. De moeder van An is vooral getroffen door de gerin ge afmetingen van de kooi. Sabine staat al te rillen nog voor ze voet zet in het huis. Laetitia komt luid vloekend naar bui ten. Michelle Martin wordt mis selijk als ze de dichtgetimmerde woning betreedt. Lelièvre wei gert naar binnen te gaan. Alleen Dutroux zelf blijft onbewogen. De hoofdverdachte was het overigens niet eens met het be zoek. Hij wilde dat de kooi in zijn oorspronkelijke staat zou worden gebracht voor het be zoek, zodat de jury kon zien dat hij geprobeerd had het de meis jes met televisie en een spel computer 'naar de zin te ma ken'. Anno 2004 is de kelder echter leeg. Maar de aanblik blijft verpletterend, vertellen de 26 voornamelijk Belgische jour nalisten die mee naar binnen mogen. door onze correspondent Cees van Zweeden boedapest-zaroa - Er kan tegenwoordig geen bom meer ontploffen of de naam Abu Musab al-Zarqawi valt. Hij zou achter de aanslagen in Istanbul zitten, de hand hebben gehad in de slachting te Madrid en de sjiïti- sche heiligdommen van Karbala hebben op geblazen. Hij wordt vaker genoemd dan de illustere Osama bin Laden, naar verluidt zijn baas. Maar al-Zarqawi in nevelen gehuld. Niemand weet hoe hij er uitziet, hoe zijn stem klinkt of zelfs maar hoeveel benen hij heeft. En niemand weet of de 'bewijzen' te gen hem niet verzonnen zijn. Het spoor van al-Zarqawi begint bij een kleine betonnen woning achter een poort van blauw geverfd metaal in Zarqa, Jorda nië. Het was in dit bescheiden huis waar de nu 37-jarige al-Zarqawi, die werd geboren als Ahmed Khalaylah, zijn eerste passen zette. En ondanks zijn huidige reputatie als 'fundamentalist' leidden die eerste passen niet naar de moskee. Schoolvrienden in de wijk herinneren zich hem als iemand die niet in het hogere we zen was geïnteresseerd. Maar toen islamiti sche organisaties vrijwilligers begonnen te rekruteren voor de heilige strijd tegen de Russen in Afghanistan, was al-Zarqawi een van de tienduizenden Jordaniërs die zich aanmeldden. Dat was in de jaren '80. Zarqa was een verpauperde stad, de werkloosheid was hoog, het avontuur lokte. Volgens een van die vrienden, Mohammed, vertrok al-Zarqawi in 1988 naar Afghanis tan. Daar sloot hij zich aan bij de Noorde lijke Alliantie van generaal Massoud, de minst fundamentalistische van de verzets groepen. Massoud zou in 2001 door een tweetal Algerijnen worden vermoord, waar schijnlijk in opdracht van Bin Laden. Vier jaar lang zou al-Zarqawi in Afghanis tan blijven, om bij terugkeer wegens 'extre misme' te worden opgesloten. Toen de ge vangenisdeuren vijf jaar later eindelijk openzwaaiden, was hij zijn geboorteland diep gaan haten. Al-Zarqawi - we schrijven 1997 - vertrok naar Pakistan. Hij zou nooit meer in Zarqa worden gezien. Al-Zarqawi zou zeker in vergetelheid zijn geraakt, als de Amerikanen hem daar niet aan hadden ontrukt. In februari vorig jaar voerde Colin Powell de Jordaniër plotseling op als de 'smoking gun'. Al Zarqawi, zo zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, vormde de link tussen Osama bin Laden en Saddam Hussein. Als er één re den was om Irak de oorlog te verklaren, was het wel die link. Powell pakte de draad van het verhaal op dat in 1997 zo mysterieus was geëindigd. Bij terugkeer in Pakistan, zo zei de minister, werd al-Zarqawi de gifspecialist van Bin La den. Hij verloor echter een been toen zijn ttainingskamp in Afghanistan door bom men werd getroffen, en werd door Saddam Hussein onthaald op een medische behan deling. Sinds 2002 was hij diens gast in Powell produceerde deze 'smoking gun' in zijn geruchtmakende rede tot de VN-Veilig heidsraad, waarin hij Irak ook het bezit van chemische wapens aanwreef. Het verhaal over de wapens bleek een sprookje, dat nu niet langer wordt verteld. Maar het verhaal over al-Zarqawi wil maar niet wegsterven. Volgens Washington zat de man, die wordt klaargestoomd om Bin Laden op te volgen, achter vrijwel alle grote terreuraanslagen in Irak. Een van de 'bewijzen' tegen al-Zarqawi is een brief aan Bin Laden, waarin de 'super terrorist' om hulp vraagt. „Wat als de Ame rikanen zich terugtrekken en de democratie zijn intrede doet," vraagt al-Zarqawi zich retorisch af. „Dan moeten we hier weg gaan en een ander land zoeken." Het be wijsmateriaal is flinterdun. Genoemde brief, die de Amerikanen op het lijk van een terrorist zouden hebben gevonden, was niet ondertekend en evenmin specifiek aan Bin Laden geadresseerd. En welke 'super terrorist' blaast de aftocht zodra de demo cratie oprukt? Deze week werd al-Zarqawi ook genoemd als de man die een aanval met chemische wapens in de Jordaanse hoofdstad Amman had gepland. Maar in Zarqa omschreef zijn schoolvriend Mohammed hem als iemand die niet eens de middelbare school had af gemaakt, waar zijn zwakste vak scheikunde was. Het verhaal over de eenbenige terrorist die dood en verderf zaait, van de Spaanse kus ten tot aan de Eufraat en Tigris, heeft iets van een Hollywood-script. En misschien hoort het ook thuis op het witte doek. Het is misschien een detail, maar vorige maand liet een Amerikaanse legerofficier zich te genover Newsweek ontvallen dat Zarqawi nog altijd twee benen heeft. Het verhaal van Colin Powell over het afgerukte been was een andere vergissing van de CIA.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15