ECONOMIE Beleggingsfondsen onder vuur Kruidvat zet de aanval in op Etos en DA Connexxion haalt cU winst uit bezuinigin Toezichthouder AMF publiceert zeer kritisch rapport Beloning ING duivels dilemma voor Wim Kok FNV BOUW? Handelsakkoord Rusland en grotere EU bezegeld Martinair vreest dure kerosine en daltariever Teleurstelling over mislul EU-akkoord dierenvervoc woensdag 28 april 2004 Foto: ANP/Koen Suyk Vissen op dure Zeeuwse kreeft BRUiNissE - De visserij op de Zeeuwse kreeft is in volle gang. Met schietfuiken, kubben en staand wand wordt op de kost bare lekkernij gevist. De mini male lengte is 24 centimeter De prijs op de visafslag ligt tussen de 20 en 25 euro per kilo. Er mag van 1 april tot en met 15 juli op de Oosterschelde op kreeft worden gevist. Foto: ANP/Koen Suyk OPEC wil naar hogere olieprijs Jakarta - Het oliekartel OPEC overweegt de bandbreedte van zijn olieprijs te wijzigen. Nu streeft de organisatie van elf olieproducerende landen een prijs van 22 tot 28 dollar na, maar de lage dollarkoers zou een olieprijs van ten minste 32 tot 34 dollar rechtvaardigen. De nieuwe denkrichting van de OPEC werd dinsdag naar bui ten gebracht door OPEC-voor- zitter Yusgiantoro. Enkele leden verwachten dat een verhoging van de bandbreedte de wereld economie niet zal schaden, zei Pumomo, die ook de minister van oliezaken van Indonesië is. Ziekteverzuim op laagste niveau nieuwegein - Het ziekteverzuim is in 2003 verder gedaald en op het laagste niveau sinds 1997 uitgekomen. Dat constateert de Arbo Unie die gisteren de jaar cijfers over 2003 presenteerde. De instroom in de WAO was in 2003 28 procent lager dan in 2002 en de dienst verwacht dat die ook dit jaar flink zal dalen. In alle sectoren lag het ziekte verzuim in 2003 ongeveer 20 procent lager dan het voor gaande jaar, aldus de grootste arbo-dienst van Nederland. den haag/gpd-anp - Beleg gingsfondsen overtreden wette lijke regels en benadelen hun particuliere klanten. De sector, die de afgelopen tien jaar explo sief is gegroeid in Nederland, moet snel schoon schip maken, vindt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De toezichthou der publiceerde gisteren een zeer kritisch rapport over de fondsen. Volgens AFM-bestuurder Kos ter is een beleggingsfonds voor een belegger in veel gevallen een 'black box': klanten kunnen nauwelijks inschatten of hen de juiste kosten in rekening wordt gebracht door een fonds. Het gaat dan bijvoorbeeld om be heers- en transactiekosten. Koster zegt dat beleggers niet netjes worden behandeld en dat fondsen onvoldoende oog hebben voor het belang van de klanten. Namen van fondsen of beleggingsinstellingen noemt de AFM niet in z'n rapport. De AFM vindt dat een vergelijking met de mega-fraude bij Ameri kaanse beleggingsfondsen niet op z'n plaats is, maar consta teert wel een reeks van tekort komingen. Zo deugt de interne controle vaak niet, is er voorkennis en koersmanipulatie geconsta teerd, en kan het voorkomen dat een belegger te veel betaalt omdat onduidelijk is wat de exacte 'intrinsieke waarde' is van een fonds bij een transac tie. Daarnaast komt het voor dat bepaalde inkomsten niet naar het fonds gaan, maar weg vloeien naar bijvoorbeeld de li quiditeitsverschaffer, die de koers van het fonds onder houdt op de beurs. De AFM is in overleg getreden met fondsen waar belangen van beleggers 'direct zijn geschaad', wat in enkele gevallen is ge beurd, zo staat in het rapport. De waakhond wil dat de gedu peerden financieel worden ge compenseerd. In het rapport wordt geconclu deerd dat de regelgeving aan beleggingsfondsen te veel ruim te biedt. Koster zegt dat „de wetgeving niet is meegegroeid met de industrie". De AFM ver wacht het meest van zelfregule ring in deze sector, waar men zich strikt zal moeten houden aan gedragsregels. De toezicht houder heeft een commissie in gesteld die snel met aanbeve lingen moet komen. De financiële sector reageerde instemmend op het voorstel om aanbevelingen op te stellen. De Nederlandse Vereniging van Banken, het Verbond van Ver zekeraars en de Dutch Fund As sociation zeiden het belangrijk te vinden dat er meer duidelijk heid ontstaat over procedures en regels bij de fondsen. scheveningen/gpd - Voormalig minister-president Wim Kok noemde de beslissing over de beloning voor de top van ING gisteren een 'duivels dilemma'. Kok stemde als commissaris van de onderneming in met een salarisstijging voor de raad van bestuur van meer dan vijftig procent. De nieuwe belonings structuur voor het hoogste ma nagement kwam ING tijdens de aandeelhoudersvergadering op veel kritiek te staan. Kok noem de de nieuwe salarisstructuur echter 'onvermijdelijk'. De oud minister-president en PvdA'er zei de beslissing over de salarisverhoging niet makke lijk te hebben gevonden. Als premier hekelde Kok vier jaar geleden nog de 'exhibitionisti sche zelfverrijking' aan de top. De uitspraken waren volgens hem destijds gebaseerd op sala risverhogingen 'die naar aard en omvang elke grond leken te missen'. De verhoging van de beloning voor de top van ING vormt daarop een uitzondering. Onafhankelijk onderzoek heeft volgens hem 'heel duidelijk' la ten zien dat de beloningen aan de top van de bankverzekeraar substantieel achterlopen. ,Als commissaris kun je je ogen daarvoor niet sluiten", zei Kok. (advertentie) Bestuursvoorzitter Ewald Kist bij de aandeelhoudersvergadering van de ING. Zijn salaris stijgt metmeer dan vijftig procent. Foto: ANP/Robin Utrecht „Een dergelijke verhoging kent twee werkelijkheden. Enerzijds het maatschappelijke speelveld in Nederland, waarin werkne mers wordt gevraagd te mati gen. En anderzijds het beleid van de onderneming zelf." Het niet aanpassen van de belonin gen aan het internationale speelveld zou de onderneming volgens hem vroeg of laat op breken. „Internationaal vissen we in dezelfde vijver van topta lent." Kok reageerde als com missaris op vragen van vak bondsvoorzitter Doekle Terp stra van het CNV. Hij vroeg aandeelhouders begrip te heb ben voor zijn standpunt. De onlangs voorgestelde sala risverhoging voor de raad van bestuur en de 200 belangrijkste managers kwam ING gisteren op veel kritiek te staan. Volgens de ING is een forse stijging van het salarisgebouw nodig om de internationale concurrentie aan te kunnen. „Als de top te weinig verdient, ontbreekt de motiva tie voor werknemers om hoger op te klimmen", zei bestuurs voorzitter Ewald Kist van ING. LEDENBLAD en website boordevol informatie NMa-boetes voor wat koop ik er voor? zorgorganisaties den haag - De Nederlandse Mededingingsautoriteit heeft enkele brancheorganisaties in de zorg boetes opgelegd voor het geven van prijsadviezen. De NMa beschouwt de adviezen als een vorm van prijsafspraken en die zijn verboden. Het gaat om vier verenigingen voor psy chologen en psychotherapeu ten en het Nederlands Tand technisch Genootschap (NTG). Zij hebben volgens de NMa bij na zes jaar lang hun leden ad viezen over tarieven gegeven. De boetes variëren van 400.000 euro voor het NTG tot 55.000 euro voor de Nederlandse Ver eniging voor Psychotherapie. De beroepsvereniging van psy chologen (NIP) noemt de boete 'buitenproportioneel'. Elke dag actie! WWW.FNVBOUW NL 0900 368 2689 luxemburg/anp - De Europese Unie en Rusland hebben gisteren toch een weder zijds. handelsakkoord gesloten. Moskou hield dat akkoord lang tegen, uit vrees voor een slechte behandeling van de Russische minderheden in de nieuwe EU-lidstsaten Letland en Estland. De EU garandeert nu schriftelijk de goede behandeling van de Russen in die landen. Rusland zal nu kunnen profiteren van een gemiddelde daling van de uitvoertarieven van 9 naar 4 procent voor producten die zijn bestemd voor de EU-markten. Verder zal de EU bestaande antidumpingmaatre- gelen versoepelen voor Russische produc ten, waaronder aluminiumfolie, chloorver bindingen en ammoniumnitraat. Bovendien komt er een studie naar een op heffing van handelsrestricties en nauwere samenwerking op het gebied van dieren welzijn en voedselveiligheid. Ook mag Rus land dit jaar nog eens 438.000 ton staal ex tra exporteren naar de EU-lidstaten. De EU erkent verder de bestaande nucleaire sa menwerking tussen Rusland en diverse vroegere satellietstaten, die zaterdag tot de unie toetreden. Daarover hebben de Euro pese Unie en Rusland dinsdag overeen stemming bereikt tijdens een speciale ont moeting van ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg. De Doema, het Russische parlement, moet nog wel goedkeuring verlenen. Het akkoord is al wel vastgelegd in een voorlopig proto col, dat de Russische minister van buiten landse zaken Lavrov, zijn Ierse collega en huidig EU-voorzitter Cowen en Eurocom missaris Patten (buitenlandse betrekkin gen) gisteren ondertekenden. Eurocommissaris Patten gaat verder met Rusland onderhandelen over de afschaffing van wederzijdse visa voof onder anderen studenten, zakenmensen en technisch spe cialisten. Duitsland, Frankrijk en Italië had den daarover al akkoorden getekend met de Russen. Een algemeen akkoord tussen Moskou en Brussel moet de controle daar op beter regelen. Zonder handelskkoord dreigde kort voor de uitbreiding een onwerkbare situatie te ont staan, waarbij Moskou ook bestaande in- en uitvoerovereenkomsten met de tien nieuwe, hoofdzakelijk Oost-Europese lid staten wilde opheffen. Rusland gebruikte de situatie van de minderheden in Estland en Letland als hefboom voor het verkrijgen van een algemeen akkoord met de EU. Bij Fernhout 70 tot 85 banen weg nieuwegein - Bij het bouwma- terialenbedrijf Femhout gaan door een reorganisatie 70 tot 85 van de 180 arbeidsplaatsen ver loren. Gedwongen ontslagen zijn niet te vermijden. Dat heeft eigenaar NCD gisteren bekend gemaakt. De NCD Groep, een bundeling van meer dan hon derd bedrijven die bouwmateri alen leveren, gaat zich concen treren op zijn kerntaken. Dat betekent het einde voor een deel van de activiteiten van Fernhout. eBay verlaagt veilingprijzen Amsterdam - Internetveiling- huis eBay verlaagt zijn prijzen in Nederland. Voor de verkoop van een artikel is de klant nu maximaal 5,10 euro kwijt. Tot nu toe hanteerde eBay een staf- feltarief, waardoor verkopers meer geld kwijt waren. De op bouw van de kosten is veel een voudiger geworden. Verkopers betalen voor de plaatsing van een artikel op de eBay-site een dubbeltje. Bij verkoop komt daar een commissie bij van 4 procent met een maximumm van 5 euro. Het Amerikaanse eBay is het grootste internetvei linghuis in de wereld. In 2003 schoot de winst omhoog naar 442 miljoen dollar. In het eerste kwartaal verdubbelde de winst ten opzichte van dezelfde pe riode van 2004 bijna. door Achille Prick renswoude - Arm Ahold. Het concern voert met dochter Al- bert Heijn al volop strijd in de su permarktoorlog, maar krijgt er een tweede front bij. Onder lei ding van het Aziatische moeder bedrijf A.S. Watson maken Kruid vat en Trekpleister zich op voor een nieuwe slag in de drogiste rijbranche. Ahold moet nu ook met dochter Etos de strijd in. Het is bijna geruisloos gegaan, maar de oer-Hollandse winkel ketens van Kruidvat en Trek pleister gingen twee jaar gele den over in handen van het Azi atische concern A.S. Watson. Inmiddels heeft het in Hong Kong gevestigde winkelbedrijf, met 50.000 werknemers en 3500 winkels in Azië en Europa, een spiksplinternieuw hoofd kantoor voor Europa. Niet in Parijs, Berlijn of desnoods Am sterdam, maar in het Utrechtse dorp Renswoude. „Tja, het ligt lekker centraal, niet al te duur en goed bereik baar vanaf Schiphol", zegt Jür- gen Schreiber. De Duitser is, na een carrière die hem over de hele wereld bracht, vorige maand begonnen als topman voor AS. Watson Europa (ex clusief Groot-Brittannië). „En vergeet niet, dit is de geboorte grond van Kruidvat en Trek pleister, twee belangrijke ketens voor ons. Uiteindelijk wil A.S. Watson wereldwijd de nummer één worden in deze business." Schreiber heeft grootse plannen met Kruidvat en Trekpleister, Jürgen Schreiber: „De kracht van Kruidvat is dat wij telkens de klant verrassen met nieuwe artikelen." Foto: GPD/Harmen de Jong respectievelijk marktleider en nummer drie in de branche. „We willen in vijf jaar zo'n 300 nieuwe winkels openen. Met Trekpleister willen we winkels ontwikkelen die groter worden dan een gemiddelde super markt. We willen de consument echt een complete verzorgings supermarkt gaan presenteren. Het is lastig om goede locaties te vinden, maar we hebben een team van acht vastgoedspecia listen dat daar dagelijks mee bezig is. Bovendien woedt er een prijzenoorlog in de super markten, het is niet uitgesloten dat er winkels omvallen. Dat zijn kansen voor ons." Ook de invulling van die win kels zit grotendeels al in het hoofd van Schreiber. Naast een uitgebreider assortiment ver zorgingsproducten, zal Kruid vat ook vaker uitpakken met branchevreemde producten. „We zijn nu natuurlijk al be kend vanwege de dvd-spelers of cd-collectie, maar in die sfeer kunnen we nog veel meer doen. De kracht van Kruidvat is dat wij telkens de klant verrassen met nieuwe artikelen, dat moet verder uitgebouwd worden." Als onderdeel van Watson, dat in Nederland ook nog actief is met lei Paris XL, moeten Kruid vat en Trekpleister volop gaan profiteren van de diepgewortel de contacten in Azië. „Daar kennen wij de markt en kunnen wij voor al onze ketens, dus scherp inkopen. Kruidvat en Trekpleister zijn al prijsvech ters, maar kunnen nog agres siever worden door de schaal grootte van Watson optimaal te benutten. Daarom ook moet het aantal locaties van beide ketens snel omhoog: het gaat in dit spel allemaal om schaal grootte." Directe concurrenten Etos en DA zitten ook niet stil en expe- den haag/gpd-anp - Vervoerder Connexxion heeft het jaar 2003 afgesloten met winst. En dat is voor het eerst sinds de markt voor openbaar vervoerbedrij ven in 2001 ingrijpend werd veranderd. Maar dat winstcijfer is vooral te danken aan kosten besparingen. In een toelichting op de jaarcij fers zei topman Kortenhorst gisteren in Den Haag dat hij voor dit jaar een gelijke trend verwacht als in 2003. Connex xion beschouwt 2004 als een sleuteljaar. De verdergaande li beralisering in het openbaar vervoer betekent dat er dit jaar voor 240 miljoen aan contrac ten beschikbaar komt in het streekvervoer. Connexxion won in het afgelopen jaar zes van de zeven aanbestedingen op dit terrein. Kortenhorst: „Wij wil len onze leidende positie in Ne derland behouden." Het bedrijf telt 13.500 mede werkers, die met 3300 bussen en 3100 taxi's per dag een mil joen mensen vervoeren. De omzet bleef met 948 miljoen euro ongeveer op het niveau van 2002, maar een sterk geste gen bedrijfsresultaat door be- J zuinigingen leidde tot een towinst van 21,2 miljoen e In 2002 werd nog een ve geboekt van 5,8 miljoen eur Connexxion voelt de hete a< in de nek van Europese con renten, die ook brood zien i Nederlandse markt van openbaar vervoer. Het B Arriva en het Franse Coi zijn al actief in Nederland. Connexxion exploiteert ambulances (22 stuks), s trams (27), treinen (2 ver dingen) en 16 schepen. Hel drijf is nu nog volledig in 1 den van de staat, maar Kor horst weet dat hij over en jaren in de etalage wordt gi Om bij verkoop zo aantrekk mogelijk te zijn, vernieuwt nexxion in hoog tempo de voertuigen. In 2003 werden bussen vervangen en 11981 (zowel auto's als busjes). 1 mee was een investering moeid van 96,7 miljoen euri Het bedrijf begint nog dit met een proef voor een c kaart voor openbaar ven Met steun van de provi Zuid-Holland krijgen de H se Waard en Voome-Puttei primeur. door Richard Mooyman schiphol - Dalende tarieven en vooral de hoge kerosineprijs zitten Martinair dwars. Presi dent-directeur Arie Verberk waagt zich daarom niet aan een winstverwachting. „We hebben een aardig eerste kwartaal ach ter de rug, maar we hebben he le grote zorgen over de rest van het jaar", aldus Verberk giste ren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Martinair wist het moeilijke jaar 2003 af te sluiten met een winst van negen miljoen euro bij een omzet van een kleine 900 mil joen. De vraag is echter of dit jaar opnieuw winstgevend kan blijven. Met name de 'desa streus hoge' kerosineprijzen baren Verberk zorgen. Verder staan de tarieven voor zowel vracht- als passagiersvervoer onverminderd onder druk. Martinair wil daarom later dit jaar opnieuw extra kosten gaan besparen. Volgens Verberk kampt de luchtvaart met 'een geweldige overcapaciteit'. Veel maat schappijen gaan failliet, maar anderen beginnen met de ge strande toestellen nieuwe vliegondernemingen. Volgens de Martinair-topman is het mo gelijk om binnen een paar we ken een nieuwe vliegmaat schappij te beginnen. „Enkele tienduizenden euro's zijn vol doende. Je kunt alles hurei leasen." De laatste maanden lijki sprake van een voorzichtig stel, maar volgens Verber dat allemaal zeer relatief, vier grote Amerikaanse m schappijen hebben bijelkae één kwartaal een miljard ve geleden." Het Italiaanse Ali en het Griekse Olympic vlit volgens Verberk alleen dankzij overheidssteun. Ei; lijk zijn ze volgens hem 'al tig jaar failliet'. In het vrachtvervoer note Martinair vorig jaar een van 17 procent. Met 52 pro van de omzet is vrachttrans inmiddels de belangrijkste viteit. Vooral vanuit het Oosten is de vraag groot. R op de heenweg zijn de toe len vrijwel leeg. „Voor or dat moeilijk opereren." De nomische malaise heeft de derlander zuinig gemaakt het boeken van vakanties. 1 ondanks vervoerde de lu vaartmaatschappij 7 pro meer reizigers op korte afs den en 11 procent meer i verre bestemmingen. Martinair blijft passagiers boord gratis eten en drir bieden. Veel maatschappi; serveren alleen nog versn; ringen tegen betaling, maar gens Verberk levert dat de dememing door de extra ro slomp juist meer kosten op. rimenteren inmiddels volop met apothekersdiensten in hun winkels. Binnen twee jaar moe ten 200 van de 670 DA-drogis- terijen getransformeerd zijn tot gezondheidsspeciaalzaak waar de klant ook een volwaardige apotheek aantreft. Etos draait proef in Den Bosch en gelooft nog steeds in een landelijke uit rol. „We zien het gebeuren", zegt Schreiber met een glimlachje. „Maar we vinden niet dat er al een partij is die de gouden for mule heeft gevonden. Wij heb ben even de kat uit de boom gekeken en komen eind dit jaar met een veel betere invulling van dit idee." Schreiber staat niet te trappelen om te vertellen wat zijn ketens dan beter gaan doen. „Nou, we willen in ieder geval echt meerwaarde bieden, meer zeg ik nog niet." Maar ook supermarktketens gaan zich steeds meer toeleg gen op eenvoudige medicijnen en drogisterij-artikelen. Schrei ber: „Ik zit nergens liever dan naast een supermarkt of in een winkelcentrum. Wij hebben na melijk een veel breder assorti ment. Dus als de klant toch naar de supermarkt gaat, kan hij net zo goed even bij ons bin nenlopen." Op de tekentafel ziet de nieuwe Kruidvat er uit als een nog har dere prijsvechter met een groot en gevarieerd assortiment. Ge steund door een grote inkoop kracht van het Aziatische moe derbedrijf. Een geduchte tegenstander voor Ahold-dochter Etos en DA, de vierde grote partij in de markt. Vrachtvervoer nam bij Martinair vorig jaar toe met 17 procent. Foto: ANP/Robert Vos den haag/anp - Dierenbescher mers, -transporteurs en boeren reageerden gisteren teleurge steld op uitblijven van scherpe re Europese regels voor vee transport. Het overleg tussen de Europese ministers van land bouw over diertransport is gis ternacht in Luxemburg mislukt. Dierenbescherming noemt het vastgelopen overleg een gemis te kans. „Daarover zijn we het helemaal eens met minister Veerman", aldus een woord voerder. De organisatie is somber over de kans op een beter compro mis. „Met tien nieuwe lidstaten in de Europese Unie wordt dat een mijl op zeven. In de Oost- Europese landen die tot de EU toetreden, is het dierenwelzijn trouwens minimaal." Dierenbescherming gaat nu meer hameren op een goede controle van de huidige regels. Vorige week toonde tv-pro- gramma Nova nog hoe trans porteurs varkens illegaal over laadden, vlak over de Belgi; grens. De organisatie van transporteurs Saveetra is zv teleurgesteld. Saveetra stelt alleen notoire knoeiers win bij deze uitkomst van de ve dering: „Zij kunnen nu gew doorgaan met het structc schenden van dierenwelz: De organisatie zegt te bli pleiten voor Europese satel controle van de wagens, ooi invoering is uitgesteld. In derland loopt al een proef een GPS-plaatscontrole vai veewagens. Ook land- en tuinbouworg satie LTO-Nederland noemt mislukte overleg een gen kans. „Dit was een goede g genheid om de regels en trole te harmoniseren", een woordvoerder. „Maar p tief gevolg is dat de over! geen grote inbreuk op hanc stromen pleegt." De scher] regels zou langeafstandsver van varkens, runderen, scha en andere dieren lastiger ken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14