Politiebonden.nl tegen betaalpolitie BINNENLAND 2 Vliegverbod voor Luxor Air Pasparkeeravontuur in Nijmegen voorbij 'Honderden jongeren rijp voor rekrutering voorjihad' Meer drinkers zoeken hulp dankzij internet Zuinigheid kan ten koste gaan van veiligheid Onverstoorbaar Erasmus traint arts van de toekomst Ombudsman op zoek naar niet-criminele jongere in ce] Senaat eens met wet overlevering pijbelaars rijgen coach H|STErdam - Amsterdamse sjlgeren die veel spijbelen of pleite hebben met het vinden hti een baan, krijgen vanaf mei 'weleiding van een eigen HUach. Het mentorenproject i|Jbal! levert de coaches. Óp die i'Jfenier wil de gemeente Am- dam de risicojongeren een Ije op het goede pad bege- len. Amsterdam kent een jte groep risicojongeren tus- de 16 en 23 jaar. Door de ;eren een positief rolmodel lun omgeving te geven, ipt de gemeente hen te hei- Het is de bedoeling dat er id 2004 vierhonderd mento- zijn voor de risicogroep. jiel afkicken et medicijnen egen - Snel afkicken van heroïneverslaving met be- van het medicijn nal- m lijkt effectief te zijn. :11e detoxifïcatie (ontgiften) medicijnen werkt veel be- [dan de bekende methadon- ïandeling en is ook effectie- dan afkicken onder narcose, blijkt uit een onderzoek van (verslavingsinstellingen on- begeleiding van het Nijme- n Ji Institute for Scientist-Prac- ïètjoners (Nispa) van de Katho- c ;e Universiteit Nijmegen. De lerzoekers hebben 272 ver fden gevolgd. Zij presen- :den de onderzoeksresulta- gisteren op een congres in egen. proep moskee >r 4 en mei 'erdam - In de meeste Ma- ;aanse moskeeën in Am- [dam zal deze week tijdens [vrijdaggebed worden opge ien tot deelname aan de enherdenking en Bevrij- jsdag. De gelovigen zal op hart worden gedrukt dat ze ilechtigheden niet voor an- e doeleinden moeten ge- iken. De oproep komt in re- e op de gebeurtenissen van ig jaar, toen Marokkaanse gens na afloop van de do- iherdenking aan het voet en sloegen met de rouw- asen en de twee minuten e werden verstoord met an- mitische leuzen. sen vergunning laktfietsers ldoorn - De groep nudisten op 12 juni in Apeldoorn kt een fietstocht onder- mt, gaat hiervoor geen ver- ining aanvragen. De groep ft principiële bezwaren te- het aanvragen van een ver- ning om naakt te mogen „Een onderwijzer van een 4-ool vraagt ook geen vergun- g aan als dertig leerlingen lafelijk op de fiets stappen", dt een van de woordvoer- van de nudisten. Inmid- hebben veertig mensen |i opgegeven mee te doen i de blote rit, de eerste Ne- landse versie van de World eed Bike Ride die in onder er de Verenigde Staten en Zeeland wordt gehou- In Spanje fietsen de nudis- sinds 2001 zelfs door de nenstad van Zaragoza. veetal bekent i'rovingen terdam - Twee Rotterdam- rs hebben bekend dat ze de slopen maanden verschei- |e taxichauffeurs in Rotter- a-West hebben beroofd. De itie hield de 18-jarige ver- 'ite afgelopen week al aan bakte maandag de tweede pachte van 20 jaar op. Bei- zitten in hechtenis. Onder ■overvallen die het duo in- jdels heeft bekend, is ook ]in de Van Heusdestraat. rbij raakte een 40-jarige "feur gewond doordat er l geschoten. Een week later jrleed een 52-jarige taxi- juffeur in de nabijgelegen 1 Oosterzeestraat, nadat hij let hoofd was geschoten. Of herdachten ook die beroving t fatale afloop pleegden, kan politie nog niet zeggen. 7 i lie tegen iluidsoverlast "'tcht - Geluid is er bijna al- wel. Is het niet van het ver- r op een grote weg in de irt, dan is het wel de muziek door de boxen schalt in su- tnarkten of het geluid van de visie van de buren. Uit de hst recente cijfers van het itraal Bureau voor Statistiek sbleken dat twee op de drie lerlanders geregeld overlast lervinden van een of andere n van geluid. De Neder- Ise Stichting Geluidshinder G) en de Stichting Bestrij- 5 Akoestische Milieuvervui- (BAM) bundelen vandaag krachten om het publiek te maken van de geva- te veel en ongewenst lid. NSG en BAM houden in Bcht een bijeenkomst om end te maken hoe zij de 'de lemende herrie een halt toeroepen'. woensdag 28 april 2004 woerden/anp - De drinktest die sinds eind 2002 op internet staat, wrijft veel drinkers onder de neus dat ze een probleem hebben. Dat concludeert de Al cohol Infolijn. De informatielijk zag het aantal bellers met een drankprobleem of mensen uit hun naaste om geving voor het eerst sinds ja ren stijgen. Van de probleem drinkers die via de telefoon of het internet hulp zochten, wer den er meer doorverwezen naar hulpverleners. Een woordvoerster van de Alco hol Infolijn noemt de stijging van het aantal bellers opmerke- 'Door die test worden drinkers zich bewust van hun probleem' lijk. Ze legt een direct verband met de drinktest. „In telefoon gesprekken merkje dat veel drinkers zich door die test be wust worden van hun pro bleem. Sommigen hadden al dat vermoeden, anderen zijn echt verbijsterd omdat ze het echt niet doorhadden." In 2003 betrof de helft van alle telefoontjes bij de Alcohol Info lijn probleemdrinkers of men sen uit hun directe omgeving, vaak familie. De laatste jaren lag hun aandeel op 40 procent. Ook waren er vorig jaar meer probleemdrinkers die via nieu we sites als www.alcoholinfo.nl of www.drankjewel.nl (speciaal voor kinderen van drinkende ouders) en de Alcohol Infolijn hun weg vonden naar de hulp verlening. Vorig jaar gold dit voor de helft van de vragenstel lers, eerder lag dit op eenderde. De nieuwe dranksites op inter net leidden tot 60 procent meer mensen die via dit medium een vraag stelden over alcoholge bruik. De website www.drinktest.nl is een initiatief van het NIGZ, het Nationaal Instituut voor Ge- zondheidsbevordering en Ziek tepreventie. De laatste twee we ken van 2002, toen de test net op internet stond, was de be langstelling met 100.000 be zoekjes overweldigend. In 2003 deden 120.000 drinkers de test van de NIGZ. Die test stelt als norm dagelijks hoogstens vijf alcoholische consumpties en een gemiddelde van drie per dag. rotterdam/gpd - De voorzitters van de Politiebonden.nl vrezen dat de veiligheid van individuele politieagenten bij grote evene menten en voetbalwedstrijden in het geding komt, als de plan nen van minister Remkes door gaan. De bewindsman van binnen landse zaken wil in de toekomst maximaal de helft van de poli tiekosten bij evenementen ver halen op de organisatie. De voorzitters van de Politiebon- «len.nl (de vakorganisaties van Amsterdam, Rijnmond, Haag landen en Gelderland-Zuid) zijn bang dat organisatoren zul len beknibbelen op de inzet van agenten om de kosten te druk ken. Eerder toonden de politievak bonden ACP en ANPV zich voorstander van het voorstel van Remkes. In hun ogen maakt de 'betaalpolitie' een einde aan de scheefgroei tussen de hoeveelheid politie die nodig is om een wedstrijd of evene ment in goede banen te leiden en het maatschappelijke be lang. Bovenmatige politiezorg bij evenementen zou ten koste gaan van de veiligheid in woon wijken en zou niet langer gratis moeten zijn, vinden deze bon den. De Politiebonden.nl hebben een andere opvatting. De voor zitters vrezen commercialise ring van de politie. Politiezorg is duur en organisatoren zou den dus met een enorme kos tenpost kunnen worden gecon fronteerd. Wie niet kan of wil betalen VO' de politie, zou wel eens kunne bezuinigen op de inzet vt agenten. Dit zou ten koste gaé van de veiligheid van politi mensen. En veiligheid, zegt Pi litiebonden.nl, is niet in geld t te drukken. De vakorganisaties van Amste dam, Rijnmond, Haaglande en Gelderland Zuid willen d de minister het welzijn en c veiligheid van agenten stelt bi ven budget en geld. „Ieder g meentebestuur heeft daamaa voldoende andere instrumei ten om de onevenredige aai slag op de politie-inzet te b< perken, zoals het verbod op i sicovolle evenementen en ee daaraan verbonden vergui ningstelsel", menen de voorzi ters. door Richard Mooyman schiphol - De Egyptische luchtvaartmaatschappij Luxor Air mag voorlopig niet meer landen in Ne derland. De Inspectie Verkeer en Waterstaat heeft hiertoe besloten na een veiligheidscontrole op de luchthaven Schiphol. Volgens een woord voerster van de inspectie is de banmaatregel niet eerder in Nederland genomen. Het besluit kwam toen een toestel van Luxor niet bleek te voldoen aan de veiligheidseisen voor het beladen en vaststellen van het gewicht. Een ver keerde belading kan leiden tot ernstige ongeluk ken. Het toestel mocht vertrekken nadat de vlucht- voorbereiding op last van de inspecteurs alsnog volgens de juiste procedures werd uitgevoerd. Maar ondanks aandringen hebben Luxor Air en de Egyptische luchtvaartautoriteiten daarna geen maatregelen getroffen om herhaling te voorki men. Reden voor de inspectie om Luxor voorli pig een vliegverbod op te leggen. Italië, België e Zwitserland hebben dit besluit overgenomei Luxor Air werd in maart al door de Franse autor teiten met een tijdelijk vliegverbod bestraft nad; een toestel in slecht weer te laag over de sta Nantes was gevlogen. De piloot was naar eige zeggen de weg kwijtgeraakt. De melding was voc de Nederlandse inspectie reden om de maa schappij onder de loep te nemen. De Egyptische luchtvaart raakte in januari in of spraak vanwege een ramp met de chartermaa schappij Flash Airlines. Een Boeing 737 stortte n de start neer in de Rode Zee, waarbij alle 148 ir zittenden - merendeels Franse toeristen - het 1< ven verloren. Later bleek dat Zwitserland d maatschappij al in 2002 op de zwarte lijst te het ben gezet wegens technische onvolkomenheder delft - Stralend weer op een terrasje, met een pannenkoek en een kopje koffie zijn voldoende om een mens aangenaam bezig te hou den. Dus keurde dit echtpaar de doldriest geparkeerde auto langs de Oude Delft in Delft gisteren geen blik waardig. Foto: GPD/Fred Nijs Nijmegen/ANP - Automobilisten kunnen over twee weken in het centrum van Nij megen weer overal betaald parkeren met muntgeld, een creditcard of een chipknip. Daarmee komt een einde aan het avontuur van de gemeente, die als enige in Neder land uitsluitend met chipknips wilde laten betalen voor parkeren. Het fiasco heeft Nij megen in twee jaar tijd een onbekend, maar groot bedrag gekost. In 2002 verving de gemeente alle muntau- tomaten in het centrum door parkeerauto maten die uitsluitend een chipknip accep teerden. Al snel bleek dat een grote vergis sing: veel mensen hadden helemaal geen chipknip, Duitsers die veel in Nijmegen winkelen, kenden het systeem niet en de Alleen betalen met chipknip leidt tot fiasco automaten waren ook nog eens veel te traag. Het regende parkeerbonnen, maar het gerechtshof in Arnhem bepaalde vorig jaar dat eén chipknip geen passend betaal middel voor een parkeerkaartje is. Uit een onderzoek van de gemeente bleek vorig jaar, dat een groepje enthousiaste ambtenaren het pasparkeren doordreef. Aanleiding was een waarschuwing van de bank, dat die meer kosten zou gaan reke nen voor het verwerken van parkeermun- ten bij de invoering van de euro. Achteraf, zo is uit onderzoek gebleken, was het hele maal niet nodig geweest het oude par keersysteem te vervangen. De gemeente Nijmegen heeft nu overal nieuwe automaten geplaatst, die veel snel ler werken en die alle soorten betaalmidde len accepteren. Opmerkelijk genoeg blijkt uit nieuw onderzoek dat 85 procent van de parkeerders toch met een chipknip betaalt, aldus een woordvoerster van de gemeente. Vooral oudere mensen en niet-Nijmegena- ren zijn tevreden dat zij ook weer met munten kunnen betalen. De gemeente haalt de geplaatste waarschuwingsborden voor het chipknipsysteem aan de randen van de stad binnenkort weer weg. 'Spacelab waar André Kuipers zich thuis zou voelen' rotterdam/anp - Het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam heeft gisteren een nieuw trainingscentrum geopend om de 'arts van de toekomst' op te leiden. Medici uit allerlei disciplines worden er onderricht om uiterst ingewikkelde technische appara tuur te bedienen. Het ziekenhuis beschikt over een hypermo dem 'skills lab', vol televisiemonitoren, touchscreens en gestroomlijnde high tech apparaten. „Het Lijkt op een spacelab waar astronaut André Kuipers zich goed thuis zou voelen", zegt prof.dr. J. Bonjer, hoofd van het centrum. Het trainingscentrum, dat ook een geavanceerd snijzalencomplex en een medische bibliotheek bevat, is uniek in Europa. De medici bekwamen zich in de oefen ruimte onder meer in kijkoperaties, robot- chirurgie en microchirurgie. Doel is met grotere precisie en minder ongemak voor de patiënt complexe operaties uit te voe ren. „Wij willen operaties uitvoeren door wond jes die zo klein zijn dat ze bijna niet te zien zijn. Zo klein dat de patiënt na de operatie veel minder pijn heeft dan na een gebruike lijke open operatie. Bij een kijkoperatie wordt met instrumenten gewerkt die door kleine buisjes in het lichaam van de patiënt worden ingebracht", aldus Bonjer. Het centrum heeft 6,5 miljoen euro gekost, en is bedoeld voor de ongeveer zevenhon derd chirurgen en driehonderd assistenten die Nederland telt. De medische industrie heeft voor ongeveer 1 miljoen euro appara tuur geleverd, en ook de Technische Uni versiteit Delft speelt een belangrijke rol. In genieurs in opleiding van de universiteit ontwerpen voor het trainingscentrum nieuw medisch instrumentarium. „Het centrum is een trefpunt voor artsen, ingenieurs en medische industrie en daar door een broedstoof voor innovatie", zegt R. Meijerink, voorzitter van de raad van be stuur van het Erasmus MC. door Mayke Calis utrecht - Ruim een jaar is Sadik Harchaoui nu directeur van Fo rum, het instituut voor multicul turele ontwikkeling. Hij maakt zich zorgen over het klimaat in Nederland. „Stel: Je bent hier ge boren en hier afgestudeerd, maar je wordt om je Turkse af komst geweigerd in een disco theek; dat komt keihard aan." „Je moet met een aankomend arts van Marokkaanse afkomst geen discussie voeren over hoofddoeken, want dat interes seert haar niet." Waarmee Sa- dik Harchaoui, directeur van het multiculturele instituut Fo rum, wil zeggen dat niet iedere allochtone student zin heeft op de barricades te springen om bij Nederlanders begrip te kwe ken voor andere allochtonen. „De meeste allochtone jonge ren doen hün ding en niet óns ding. Ze studeren, sporten, hebben plezier en soms proble men." Harchaoui (31) probeert het wel, de jongeren bij de maat schappelijke discussies te be trekken, maar velen gruwen van de verwijtende toon waarop die discussies worden gevoerd. 'Ik moet me altijd verdedigen', is een veel gehoorde klacht van jongeren. Onderling discussië ren ze wel volop, organiseren ze debatten op hogescholen en universiteiten. „Maar, dat vin den de overwegend witte media blijkbaar niet interessant", al dus Harchaoui. In het huidige klimaat kunnen jongeren ontworteld te raken. Het risico van criminaliteit en rekrutering voor de jihad, de heilige oorlog, ligt op de loer, zegt Harchaoui. Vermoedelijk zijn honderden jongeren in Nederland rijp om gerekruteerd te worden voor de jihad, denkt Harchaoui. Ze moeten keuzes maken die ze niet kunnen maken. „Een loya- liteitsvraag als 'ben je meer Turks of meer Nederlands?' is een complexe vraag, waarop nu maar één antwoord mogelijk lijkt." Veel jongeren hebben het ge voel op te groeien in een vijan dige samenleving. „Stel, je bent hier geboren, spreekt perfect Nederlands, je bent afgestu deerd arts en je wordt vanwege je Turkse afkomst geweigerd in de discotheek. Dat komt hard aan." Juist de hoger opgeleide groep, zo vreest Harchaoui, is vatbaar voor verzet in welke vorm dan ook. „Zij hebben geprobeerd aansluiting te vinden, maar dat is niet gelukt." Door middel van de radicale antwoorden in bij voorbeeld de islam zoeken zij een andere levensinvulling. Ook de groeiende werkloosheid speelt een rol. „Bijna vijftien procent van de allochtone jon geren is werkloos. In een stad als Zwolle is vijftig procent van de Antilliaanse jongeren werk loos." De zogeheten relschoppers die zich tijdens demonstraties flink roeren, zijn volgens Harchaoui minder bevattelijk voor rekrute ring. „Die lopen nergens warm voor; die willen alleen maar trappen." Veel van de huidige problemen met allochtone jongeren zijn terug te voeren op een slechte ordehandhaving door de poli tie, denkt Harchaoui. „Waarom worden die harde kernjongeren die voor zoveel overlast zorgen, niet gewoon opgepakt in plaats van oeverloos te zeuren over hun Marokkaanse identiteit? Waarom treedt Amsterdam niet op tegen die omstreden Al Tawheed-moskee als het be stuur zich keer op keer niet aan de afspraken houdt?" Vorige week kwam de moskee opnieuw negatief in het nieuws omdat er boeken werden ver spreid waarin onder andere werd opgeroepen homo's met het hoofd naar beneden van hoge flatgebouwen te gooien. Harchaoui vindt het een 'waar deloze interpretatie' maar wordt er verder niet warm of koud van. Dit soort boeken be staat al jaren. Ook in de biblio theek. Ten eerste lezen jonge ren die boeken niet, nemen ze den haag/anp - De Nationale Ombudsman stelt een onder zoek in naar het verblijf van niet-criminele jongeren in jeugdgevangenissen. Daarbij gaat het om jongeren die door de kinderrechter voor tijdelijke opvang in een jeugdgevangenis zijn geplaatst, in afwachting van een plek in een behandel- inrichting. Aanleiding voor het onderzoek is een klacht over een meisje van 12 jaar, dat negen maanden heeft moeten wachten op plaat sing in een behandelinrichting. Het onderzoek van de ombuds man is gericht op de tijd die het duurt alvorens deze groep jon geren in een behandelinrich ting geplaatst kan worden. Daarnaast onderzoekt de om budsman ook de omstandighe den waaronder niet-criminele jongeren in een jeugdgevange nis verblijven. Hij bekijkt de mogelijkheden om onderwijs te volgen en om behandeling te krijgen voor psychische proble men. Het onderzoek moet te vens uitwijzen om hoeveel jon geren het precies gaat en hoe L de jeugdgevangenissen word omgegaan met het plaatsen va: deze jongeren met jongeren di strafrechtelijk zijn veroordeeld. De sector justitiële jeugdinrich tingen van van justitie heeft ge sloten opvanginrichtingei (jeugdgevangenissen) en be handelinrichtingen. Een behan delinrichting kan gesloten c open zijn. De niet-criminel .jongeren zijn jongeren onde de 18 jaar, die onder toezich zijn gesteld van een jeugdzorg instelling. Met een machtigin van de kinderrechter zijn zij tij delijk in een jeugdgevangeni geplaatst, in afwachting vai plaatsing in een behandelin richting. Het gaat veelal or jongeren met een gedragsstooi nis of om harejpekkige weglo pers. De ombudsman verwacht ko mend najaar de resultaten vaj zijn onderzoek te presenteren. Harchaoui: „Sommige discussies vinden de overwegend witte media blijkbaar niet interessant." Foto: GPD/Marnix Schmidt het al helemaal niet letterlijk, laat staan serieus. Ten tweede kun je nu eenmaal niet alle boeken waarin iets staat wat je niet bevalt verbieden. „Boeken die de holocaust ontkennen zou ik graag verbieden, maar die zijn gewoon verkrijgbaar." den haag/anp - De uitlevering van verdachten tussen Neder land en andere lidstaten van de Europese Unie kan eenvoudi ger en snéller gebeuren, nu ook de Eerste Kamer heeft inge stemd met de zogeheten over- leveringswet. Die kreeg gisteren in de Senaat na forse kritiek toch een meerderheid. De kritiek richtte zich met na me op het vervallen van een be roepsmogelijkheid. Ministe Donner (Justitie) acht die nie meer nodig als straks een ge specialiseerde rechter in Am sterdam alle overleveringsvei zoeken gaat toetsen. PvdA ei Groenlinks onthielden med om die reden hun steun aan he wetsvoorstel. CDA en SGP, di aanvankelijk ook grote bezwa ren hadden, lieten zich doe Donner overtuigen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13