BINNENLAND 1 Grote steden: 800 Gebruik pil met tien procent gedaald extra politiecellen Angst voor Verrommeling' van het platteland blijft Soester meisje door eigen vader gestoken Sobibor herdacht in Westerbork In strijd tegen verloedering en onveiligheid Donner wil opheldering over Den Engh Zoeken naar geliquideerde criminelen m: 80 miljoen Ira door boetes pvAC - Minister Zalm (Fi- jën) verwacht dit jaar 80 fcn euro extra aan ver- >oetes te ontvangen. Zalm dat er 50 miljoen meer nkomt als gevolg van het ieidsplan van Justitié, loor er meer boetes wor- itgeschreven. Verder is de e van de boetes per 1 ja- aan de inflatie aangepast, loor de opbrengst naar ichting 30 miljoen hoger t blijkt volgens bronnen in ek Den Haag uit de voor- ïota die morgen in het ka- wordt besproken. De Ivan Hoofdcommissaris- otkent met kracht dat er ir meer verkeersboetes en uitgedeeld. Het zou om bekeuringen voor ist gevende overtredingen, 5 fietsen in een wandel- enade of wildplassen". ider agressie in echtse bussen ht - De aanpak van agres- vemielingen in Utrechtse n is succesvol. In 2003 is ;rde minder incidenten ld dan in 2001, het jaar n het Gemeentelijk Ver- bedrijf Utrecht (GVU) regelen nam tegen de nde overlast in de bus. aar geleden besloot het ersbedrijf dat er iets dras- moest veranderen. Het 1 incidenten groeide en de it onder het personeel was zegt woordvoerder Map ver. Het GVU koos voor ie maatregelen tegelijk. Zo 11 er cameratoezicht, kre- hauffeurs communicatie- ng en kwam er meer per il in uniform op de sta- en bij de haltes. Ook stel- t vervoersbedrijf speciale 5 in die zorgen voor veilig- n en om de bus. landicapt d (7) verkracht 3 t iade - Een 7-jarig verstan- gehandicapt jongetje uit ade blijkt vrijdag op klaar- dag onderweg van school ïuis door een man te zijn lacht. Dat meldde de poli- Het kind kwam 16.15 uur vrijdagmiddag nd thuis. Uit medisch on- 1 ek bleek daarna dat hij icht was. Volgens de poli- idat gebeurd vlak nadat de 1 n uit de schoolbus was pt, in de buurt van enkele lan de Ailbertuslaan in ade. Het is onduidelijk of 1 straat of ergens in een ïg is misbruikt. ige veendijken f niet hersteld aag - Een aantal veendij- nog altijd niet hersteld e langdurige periode van [te van vorig jaar. De dij- ijn daardoor minder ste- e Unie van Waterschap- raarschuwt waakzaam te n en eventueel preventie- latregelen te nemen om ken te verstevigen. Afgelo- omer verdroogden veel 1 waardoor kades in Wïl- 1 Rotterdam het begaven. ningen droog ikzij polder i - Nabij Groningen maakt ude polder een transfor- 1 door naar een natuur1 en itiegebied. De nieuwe in- heeft echter vooral een heidsdoel: het in geval van :m hoog water drooghou- an de stad Groningen, ren werden de eerste re en en verdere plannen ie toekomst gepresen- door de initiatiefnemers. )8 liep het Groninger Mu onder water en had het ni Ziekenhuis zelfs letter- zandzakken voor de De Groningse polder die tortaan moet tegengaan is an de vier zogeheten Kop- projecten in het land. De n van de bergingen in dit ilijke project lopen in de enen euro's. Den Haag en iel dragen fors bij. terdam pakt sjesmelker aan rdam - Rotterdam gaat ismelkers preventieve gsommen opleggen: als ze en betrapt op illegale ver van kamers, krijgen ze een in het vooruitzicht ge- Gaan ze nog eens in de dan moeten ze betalen. De ntieve dwangsom is onge- iven hoog als de jaarlijkse >pbrengst van een pand. meente gaat daarbij uit en maandelijkse huur van uro per kamer. De maatre- een jaar van kracht, week kreeg de eerste huis- in Delfshaven een dwangsom van euro opgelegd. Hij ver- ie een tweekamerwoning len mensen. Naar schat- tebben huisjesmelkers in rdam duizend tot 3000 ngen in bezit, vooral in de wijken in West en Zuid. panden zitten vaak vol il- woensdag 28 APRIL 2004 den haag/gpd - De vier grote steden krijgen vanaf volgend jaar 800 extra cellen om veelple gers op te sluiten. Dat is een on derdeel van het plan van het ka binet om de grote en middelgro te steden meer armslag te geven bij het bestrijden van de onvei ligheid op straat en de verloede ring van de binnensteden. Het kabinet wil aan de dertig grootste gemeenten in het land tot 2009 een bedrag van 3,8 mil jard euro beschikbaar stellen. Maar daar moet wel wat tegen over staan: minister De Graaf van grotestedenbeleid wil met elke gemeente afzonderlijk har de afspraken maken en de ge meenten zullen worden afgere kend op de resultaten. Daarvoor in ruil krijgen ze een veel grotere zeggenschap over de besteding van het beschik bare geld. „Een majeure door braak" zei minister De Graaf gisteren bij de presentatie van het convenant tussen Rijk en gemeenten. Moesten de steden voorheen uit veertig verschil lende potjes van het rijk putten, nu zijn er nog drie grote geld stromen over waar zij een be roep op kunnen doen. „Het scheelt enorm in de bureaucra tie", aldus De Graaf. Begin volgend jaar moeten de gemeenten hun meerjarenpro gramma's voorleggen. Daarin is gedetailleerd vastgelegd hoe de gemeente veelplegers gaat aan pakken, hoe zij ervoor zorgt dat er meer jongeren een schooldi ploma halen maar ook hoeveel vierkante meters groen een stad moet tellen. Er moeten nog af spraken worden gemaakt over de inburgeringscursussen voor allochtonen die al jaren in Ne derland wonen en de taal nog niet goed spreken. De gemeenten zijn ontevreden over het bedrag dat beschik baar is om de achterstanden in het onderwijs weg te werken. In de vier grote steden gaat nu een op de vier leerlingen zonder di ploma van school. „Juist omdat onderwijs zo belangrijk is, vin den wij het zeer te betreuren dat het kabinet 100 miljoen eu ro wil schrappen. Wij zullen er dan ook bij de Tweede Kamer op aandringen die bezuiniging terug te draaien," kondigde de Amsterdamse burgemeester Cohen aan bij de onderteke ning van het convenant. den haag/gdp - De directie van jeugdinrichting Den Engh in Den Dolder moet aangeven wat er klopt van de berichten over interne spanningen in het insti tuut. Minister Donner van justi tie heeft de directie gevraagd rapport uit te brengen. Hij zei er in de Tweede Kamer gelijk bij weinig geloof te hechten aan de verhalen omdat die afkomstig zijn van ex-medewerkers van Den Engh „want die zijn door gaans niet de meest betrouw bare bron." In Den Engh worden jonge boefjes hard aangepakt en via stevige heropvoeding weer op het rechte pad gebracht. Perso neelsleden zou volgens kran tenberichten worden gevraagd incidenten stil te houden en geen aangifte te doen als pupil len geweldsdelicten zoals aan randingen begaan. Onder het personeel zouden grote interne spanningen bestaan. Er zou hard worden afgerekend met mensen die er anders over den ken. WD-Kamerlid örgü en Groenlinks-woordvoerster Vos noemden de berichten die afge lopen week naar buiten kwa men "schokkend". Donner ver- den haag/gpd - Sinds de pil niet meer stan daard wordt vergoed door zorgverzeke raars, zijn ongeveer 160.000 vrouwen opge houden met deze vorm van anticonceptie. Dit betekent dat één op de tien pilgebruik- sters is gestopt, zo blijkt uit onderzoek van de Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK). Vanaf 1 januari wordt de pil bij vrouwen van 21 jaar en ouder niet meer door het ziekenfonds betaald. Volgens onderzoekers is de daling van het gebruik 'een erg duide lijk effect' hiervan. Het ministerie van volksgezondheid wil geen conclusies trek ken. In 2003 gebruikten 1,6 miljoen vrouwen de pil. „We zien nu geen rustig dalende trend, maar een echte breuk tussen eind decem ber en begin januari," zegt Léon Tinke, on derzoeker bij de SFK. De stichting verza melt de cijfers over het gebruik van genees middelen in Nederland. SFK signaleert in het eerste kwartaal van 2004 wel een lichte stijging van het pilge bruik onder 18- en 19-jarigen. Opvallend, vindt Tinke, maar een verklaring heeft hij nog niet. „Het kan zijn dat in enkele geval len dochters de pil voor hun moeder ha len." Voor vrouwen onder de 21 zit de pil nog wel in het ziekenfonds. Door de pil uit het ziekenfonds te halen, bespaart minister Hoogervorst van volksge zondheid 70 miljoen euro. Het neveneffect van de maatregel zou klein zijn, verklaarde de bewindsman in januari. Een woordvoer der van zijn ministerie zei gisteravond: „Kennelijk maken mensen een bewustere keuze over de vorm van anticonceptie, nu er zelf voor moet worden betaald. Con dooms hebben ook nooit in het zieken fonds gezeten." Het ministerie wil pas con clusies trekken als er ook cijfers zijn over een stijging of daling in het gebruik van condooms, spiraaltjes en andere voorbe hoedsmiddelen. Of vrouwen hun toevlucht hebben gezocht tot andere anticonceptiemiddelen, weet Tinke niet. Dit is lastiger te achterhalen, omdat alternatieven voor de pil op veel meer plekken dan alleen de apotheek zijn te krijgen. De SFK gaat nog inventariseren of het gebruik van de morning-afterpil dit jaar toeneemt. Gebruik van de pil kost een vrouw nu 40 tot 100 euro per jaar. klaarde echter dat veel verhalen al jaren de ronde doen, en dat veel daarvan "feiten zonder substantie" zijn gebleken. Zij zijn vooral afkomstig van oud- werknemers die via de media hun gelijk proberen te halen. „Het is zorgwekkend dat aan dit soort roddels via de geluids versterker aandacht wordt ge schonken," aldus de minister. Hij wil eerst een rapport van de directie om hen de kans te ge ven weerwoord te bieden. Wel licht zal hij op basis daarvan nog besluiten tot een nader on derzoek. opglabbeek - De Belgische politie heeft gisteren opnieuw in een bos bij Opglabbeek in Belgisch-Limburg gezocht naar lijken. Volgens bronnen binnen justitie zou het bos gebruikt zijn door Nederlandse criminelen om ten minste vijf lijken van geliquideerde personen te dumpen. Er werden doden gevonden, wel een kogel. De politie zoekt - op verzoek van justitie in Maastricht - op plekken waar honden maandag stoffelijke resten hebben geroken. De speurders van de Belgische politie signaleren ook een probleem. De aanwezige bomen in het gebied staan er pas sinds zes jaar. Het is mogelijk dat slachtof fers zich onder de bomen bevinden. Maar volgens de Belgische mi lieuwetgeving mogen die niet worden weggehaald. Foto: ANP/Marcel van Hoorn soest/gpd - Het tweejarige meisje dat maandag in Soest door messteken levensgevaar lijk gewond raakte, is door haar eigen vader neergestoken. Dat bevestigt de politie. Nadat de 47-jarige Soester had gepro beerd zijn kind te doden, wilde hij zichzelf met het mes om het leven brengen. Zowel' het meis je als de vader verkeren niet meer in levensgevaar. De toe dracht van het ingrijpende fa miliedrama is nog niet duide lijk. „Alles duidt op grote pro blemen in de privé-sfeer", aldus woordvoerster M. Hallebeek van justitie in Utrecht. Volgens haar is het 'niet goed' met de man. Het rechercheonderzoek is nog in volle gang. De Soester ligt in het gevangenisziekenhuis in Scheveningen. De man ver blijft in voorlopige hechtenis en zal binnenkort worden ge hoord. De moeder van de peu ter was op het moment van de steekpartij op haar werk in Amersfoort. Volgens justitie is zij door haar partner zelf ge waarschuwd. Of dat voor of na de steekpartij was, is niet be kend. De moeder heeft het zwaargewonde kind zelf in de auto naar het ziekenhuis gere den. Bij buurtbewoners is het drama hard aangekomen. Ze hadden geen idee van proble men in de familiesfeer. „Het was een aardig en hardwerkend stel", aldus een bewoonster van het complex. Doe mij nog maar een letter! utrecht/anp - Chocolade eten, zoveel als je kunt. Dat moest een aantal proefperso nen die meewerkten aan een onderzoek van twee weten schappers van het Utrechts Medisch Centrum. Terwijl de proefpersonen zich ongans aten, werd hun hersenactivi- teit gemeten. De onderzoekers willen achterhalen welke prik kels de hersenen afgeven als iemand verzadigd is. Met die zogeheten biomarker voor verzadiging kunnen etenswa ren worden gemaakt die snel een vol gevoel geven, waar door overgewicht te lijf kan worden gegaan. „Het was geen enkel probleem proef personen te vinden", zei een van de onderzoekers. „Vooral vrouwen waren enthousiast." westerbork/gpd - 43 Jaar lang was Jules Schelvis niet in Sobi bor geweest. Hij had de con centratiekampen en de gaska mers in zijn hersens wegge duwd. „Toen ik na de oorlog in Nederland terugkwam, had ik geen rooie cent. Ik wilde ook niet mijn hele leven zitten knie zen. Ik ben er jarenlang niet veel mee bezig geweest, ik werkte aan mijn carriere." Maar nadat hij in 1986 terug kwam op de plek waar hij in de Tweede Wereldoorlog door mazzel en toeval aan de gaska mers ontkwam, liet de geschie denis van het vernietigings kamp Sobibor hem niet meer los. Hij schreef er twee boeken over en gisteravond opende Schelvis in het herdenkingscen trum Kamp Westerbork de ten toonstelling Vernichtungslager Sobibor. Het is het minst be kende vernietigingskamp. Tus sen april 1942 en november 1943 werden op deze plek aan de Pools-Russische grens meer dan 250.000 joden uit heel Eu ropa vermoord. Meer dan 34.000 van hen kwamen uit Ne derland, via Westerbork Slechts achttien overleefden. Het kamp werd in 1943 door de Duitsers met de grond gelijk gemaakt nadat de gevangenen met suc ces in opstand kwamen en een groot aantal ontsnapten. In Polen werd het bestaan van het kamp decennialang gene geerd. Op de plek van het con centratiekamp groeiden ber- kenbossen en kwam later een speelplaats voor kinderen. Sinds tien jaar is er een klein museum in Sobibor, en nu zijn er plannen voor een nieuw, groter, museum op de plaats waar het concentratiekamp zich bevond. Gedeputeerden uit Gelderland die Sobibor bezochten, brach ten museumdirecteur Marek Bern uit Sobibor in contact met de Westerborkse directeur Mul der en met joodse instellingen. Het resultaat zijn enkele her denkingsprojecten. De exposi tie in Nederland is het eerste re sultaat. De route die joden zes tig jaar geleden in het kamp So bibor aflegden van uitkleed- plaats naar gaskamer wordt hersteld als een soort herden kingsroute. Voor Schelvis zal het werk nooit afgerond zijn. Hij gaat op 83-jarige leeftijd on vermoeibaar voort met het zoe ken naar feiten over het lot van de 34.000 Nederlandse joden die in Sobibor de dood vonden. Nota Ruimte van het kabinet ontmoet spijkerharde kritiek en voorzichtige instemming den haag/gpd/anp - Milieuor ganisaties en de oppositie in de Tweede Kamer zijn bang dat de bouwdrift in Nederland het wint van de natuur als de kabi netsplannen over de ruimtelijke inrichting, zoals beschreven in de Nota Ruimte, worden uitge voerd. Het bedrijfsleven en de coalitiefracties zijn daarentegen blij dat het kabinet de econo mie wil laten groeien. Alge meen bestaat de vrees dat het geven van bouwvrijheid aan la gere overheden tot 'verromme ling' leidt. De nota zet volgens de Milieu defensie aan tot verspilling van ruimte. „Honderden plekken waar nu rust en ruimte is, wor den de komende tien tot twin tig jaar volgebouwd," voorspelt Willem Verhaak van Milieude fensie. Door gemeenten en pro vincies meer vrijheid te geven hun regio in te richten hoopt het kabinet de woningbouw en economie forse impulsen te ge ven. Bovendien krijgt het be lang van de economie meer ruimte. De lagere overheden in de Randstad hebben spijkerharde kritiek op de nota. Een visie op de Randstad als samenhangend geheel ontbreekt, vinden ze. Ze zijn wel voor de decentralisatie, maar zeggen dat ze niet genoeg geld hebben om de ambities van het kabinet waar te maken. Vooral daarom maken de pro vincies Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Flevoland, zich grote zorgen, net als de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en de re gionale samenwerkingsverban den uit de Randstad. Ze zijn bang dat de concurrentiepositie van de Randstad ten opzichte van andere Europese stedelijke regio's verslechtert. Economi sche groei kan volgens hen al leen, als de problemen met in frastructuur zijn opgelost. Dat moet volgens hen snel gebeu ren, en daar moet geld voor ko men. Ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) vindt dat de nota tekortschiet in de uitvoerbaarheid. „In de Nota Ruimte staan leuke plannen. Er is veel aandacht besteed aan vi sie en beleid, maar veel te wei nig aan de uitvoering", aldus een woordvoerder. Land- en Tuinbouw Organisatie (LTO) is bang dat de boeren stand de dupe wordt. Project ontwikkelaars zullen boeren- grond opkopen waardoor het aantal bedrijven vermindert, meent Jan Heijkoop van LTO. Hij pleit voor duidelijke schei ding tussen steden en dorpen, tussen bouwen en groen. „Je moet oppassen voor een 'Alles moet kunnen-mentaliteit'." LTO juicht het bundelen van tuinbouwbedrijven in zogehe ten greenports (Aalsmeer, Bos koop) echter toe, hoewel de or ganisatie ook graag zou zien dat in het noorden van het land plaats komt voor intensieve veehouderij en akkerbouw. Het rijk geeft met zijn nota een deel van de regie over de ruimte uit handen. Het CDA vindt dat goed, maar wil niettemin dat het rijk vooraf heldere grenzen stelt aan het bouwen door ge meenten en provincies. „Niet elk dorp moet zijn eigen bedrij venterrein kunnen krijgen", vindt CDA-Kamerlid Van Bo- chove. De WD meent dat het kabinet een goede mix heeft ge vonden tussen economie en natuur. WD-kamerlid Geluk wil de nota snel behandelen zo dat de werkgelegenheid zeker wordt gesteld. Regeringspartij D66 en oppositiepartijen PvdA en Groenlinks verwachten dat Nederland snel wordt volge bouwd als elke gemeente mag groeien. „Bouwen krijgt voor rang waardoor de open ruimte verdwijnt. Steden klonteren aan elkaar", denkt PvdA-er Duives- teijn. Zo blijft volgens hem van het Groene Hart weinig over. Particulieren moeten nota betalen Het overgrote deel van de in- vesteringen om de Nota Ruimte te realiseren moet volgens minister Dekker (vrom) uit de particuliere sector komen. Voor de toe komstige inrichting van Ne derland heeft het Rijk tot 2010 weinig extra geld be schikbaar. Voor de periode 2011-2020 bedragen de rijks investeringen circa 20 mil jard euro. Het totale bedrag, inclusief de bijdragen van marktpartijen en decentrale overheden, „zal daarvan een veelvoud zijn", aldus Dek ker. De regering wil de economie concentreren in kerngebieden en tegelijk de natuur de ruimte geven in nationale landschappen. - Zw Gronint Assen s Zwolle *ms£erdam Sï'JjjJ (g)jAPSldoom V* Amersfoort G) c! m n r Arnhem fs Hertogent Tilburg Vlissinge Eindhoven Venlo 1 GPD/R.S. ECONOMIE EN LANDBOUW Economische kerngebieden r A Greenports (hoogwaardige tuinbouw) 00^^ 1 Zuid-Hollands glasdistrict 2 Bollenstreek 3 Aalsmeer e.o. 4 Boskoop 5 Venlo Landbouwontwikkelingsgebied A Glastuinbouw: 1 Zuidplaspolder 2 Berlikum 3 Emmen 4 Grootslag 5 Californië/Siberië 6 Luttelgeest 7 Bergerden 8 IJsselmuiden 9 Moerdijkse Hoek 10 Terneuzen Bloembollenteelt 11 Kennemerland 12 Noordelijk Grootschalig bedrijventerrein: 1 Hoeksewaard, 2 Moerdijkse Hoek De Mainports: Schiphol en Rotterdam A Zeehavens: 1 Eemshaven, 2 Delfzijl, 3 Amsterdam, 4 Vlissingen, 5 Terneuzen o NATIONALE LANDSCHAPPEN 1 Westergo 2 Noordelijke Wouden 3 Middag-Humsterland 4 Drentse Aa 5 Zuidwest-Friesland (Hemmen, Friese meren, Gaasterland) 6 iJsseldelta (Mastenhroek en Kampereiland) 7 Noord-Hollands Midden 8 Stelling van Amsterdam 9 Groene Hart 10 Nieuwe Hollandse Waterlinie 11 Arkemheen-Eemland 12 Rivierengebied 13 Veluwe 14 Graafschap 15 Noordoost-Twente 16 Achterhoek 17 Gelderse Poort De] 18 Groenewoud 19 Zuidwest Zeeland 20 Heuvelland

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11