GESPREK VAN DE DAG 1 ffl 1 1 Bekendste Hollandse souvenir onderzocht Amsterdam blaast Koninginnenacht voorzichtig weer nieuw leven in o 2 x k\"N te 'Rood' Groningen kleurt oranj Een op de twee Nederlanden kent één couplet Wilhelmus E WOENSDAG 28 APRIL 2OO4 DAGELIJKS LEVEN 'in A WAAR. 0l»JF 3S Nou MENSELIJK De Amerikaanse actrice HALLE BERRY heeft bij een rechtbank in Los Angeles een verzoek ingediend om echtscheiding van haar man Eric Benet, een R&B-zanger. Berry en Benet leerden elkaar in 1999 ken nen bij de première van de film In troducing Dorothy Dandrigde, waar in Berry de rol speelde van de eerste zwarte actrice die voor een Oscar werd genomineerd. Berry kreeg voor haar vertolking een Golden Globe en een Emmy en in 2001 won zij zelf als eerste zwarte vrouw een Oscar voor haar hoofdrol in Monster's Ball. Volgens de roddelbladen wankelde het huwelijk van Berry en Benet vrij wel vanaf het begin in januari 2001. Voor Berry is het niet de eerste echt scheiding. Eerder strandde een hu welijk met honkballer David Justice. Berry en Benet hadden samen geen kinderen. Foto: AP/Chris Pizzello WILLEM-ALEXANDER, die deze week zijn 37ste verjaardag vierde, en prinses MAXIMA wonen op 8 mei in Argentinië het kerkelijk huwelijk bij van Méxima's jeugdvriendin Samatha Deane. Die trouwt met een goede vriend van de prins, Frederik van Weideren baron Rengers. Vol gens Argentijnse bronnen zou ook prinses Amalia met haar ouders naar Argentinië komen. Samantha en Frederik hebben zich vorig jaar september verloofd. Hun huwelijk vindt plaats in Pilar, even ten noor den van Buenos Aires, in de uiterst luxueuze Martindale Country Club. Die gaat prat op de grootste golf baan van Argentinië. Op het terrein is ook een kapelletje. Volgens vrien den van het paar zou het burgerlijk huwelijk in Nederland plaatsvinden. Samatha Deane was getuige bij het huwelijk van Méxima en Willem- Alexander in Amsterdam. Samantha en Maxima kennen elkaar al van de Een 41-jarige zakenman uit Neder land is afgelopen weekeinde tijdens een vlucht van Amsterdam naar Ku ala Lumpur in de boeien slagen na dat hij te keer was gegaan tegen een bemanningslid dat hem geen alco hol meer wilde serveren. Volgens een woordvoerster vormde de DRONKEN MAN een gevaar voor de bemanning en de passagiers. Karei Bouilart Wie geniet meer van zichzelf dan wie aan zichzelf geen aandacht besteedt? CALIMERO, de grootste olifant van Europa, komt vandaag in Safaripark de Beekse Bergen in Hilvarenbeek aan. De Afrikaanse olifantenstier is 3.40 meter hoog en weegt ruim 7000 kilo. Het dier komt uit de die rentuin van Basel in Zwitserland. Calimero wordt in een speciaal ont wikkelde container op een dieplader vervoerd. De Beekse Bergen, dat vijf geslachtsrijpe vrouwtjesolifanten heeft, neemt deel aan een FOKPRO- GRAMMA voor Afrikaanse olifanten. Calimero, die in 1980 in Zimbabwe is geboren, kwam in 1982 naar Eu ropa. Voor het dier is een speciaal nieuw verblijf gebouwd met buiten wanden van 35 centimeter dik. Vo rig jaar februari werd in de Beekse Bergen een verzorger door een van de vrouwtjesolifanten doodgedrukt. Nu zijn de verblijven van de olifan ten zo aangepast dat de verzorgers niet meer in aanraking komen met de dieren. Het dier is nog niet direct voor publiek te zien. Het moet eerst wennen aan zijn nieuwe omgeving en zijn vijf nieuwe vrouwen. Een bedrijf waarvan acteur DON JOHNSON eigenaar is, heeft faillis sement aangevraagd om te voorko men dat Johnsons ranch per opbod wordt verkocht. Dat heeft The Rocky Mountain News afgelopen weekend gemeld. De voormalige Miami Vice- acteur staat voor 930.000 dollar in de schuld bij de City National Bank of Los Angeles. Die stapte naar de rechter om het geld via de verkoop van de ranch binnen te halen. Het bewuste bedrijf, Timber Doodle Gla de Equity Venture, is mede-eigenaar van het landgoed in Colorado. kleuterschool en hebben ook samen op de middelbare school gezeten. Frederik van Weideren is de zoon van baron en barones Rengers, woonachtig op het uit 1430 stam mende landgoed 't Reelaer in Raal- te. Foto: ANP/Robin Utrecht Een 15-jarige jongen die in Alaska een tocht door de wildernis maakte, heeft de schrik van zijn leven gekre gen toen hij in zijn tentje ontwaakte en een BEER VAN 180 KILO aan zijn voeten zag zitten. Toen de jon gen uit de tent probeerde te krui pen, beet de beer hem in zijn onder arm. Daarop gaf de jongen de beer een vijftal klappen. Toen hij ervan door probeerde te gaan, beet de beer opnieuw, ditmaal in de zij. De kampgenoten van de jongen verjoe gen de beer met pepperspray en een vuurpijl. Later op de dag vonden parkwachters de beer in de buurt van het kampeergebied op Deer Is land in Alaska. De jongen werd per helikopter naar een ziekenhuis ge bracht. Hij deed mee aan een zes weken durende expeditie voor jon geren met emotionele problemen. Nog tivee nachtjes slapen en dan is het Koninginne dag. 'tls Oranje, 't blijft Oranje. Het kan niet op. Als er tegenwoordig niet wordt doodgegaan, dan wordt er bevallen, gedoopt en getrouwd. In Delft veel 'dikke bui ken tussen al die hoeden. Straks meer hierover, maar nu eerst het feest van vrijdag. Daartoe landt de vorste lijke wentelwiek te Warffum, dat prachtige dorp, diep in de zware Groningse klei, terecht wereldberoemd om café het Huuske van Coba en het Venhoeske, een origi neel dagloneronderkomen uit de vroege 19de eeuw. Daar wilde Beatrix natuurlijk graag naar toe. Nu heeft Warffum in de buurt niet het rijk alleen, want het maakt sinds 1990 deel uit van de gemeente Eemsmond aan de Waddenzee en die bestiert ook Breede, Doodstil, Eemshaven, Eppenhuizen, Hefswal, Kantens, Noord- polderzijl, Oldenzijl, Oldorp, Oosteinde, Oosternie- land, Oudeschip, Roodeschool, Rottum, Rottumeroog, Rottumerplaat, Simonszand, Startenhuizen, Stitswerd, Uithuizen, Uithuizermeeden, Usquert, Valom, Zande- weer, Zevenhuizen, Zijldijk en niet te vergeten Ko ningsoord, geknipt voor een koninklijk uitje zou ik denken. Om een lang verhaal kort te maken: kinnesinne heerst. Warffum heeft dan misschien niet het rijk alleen, maar vrijdag wél alleen de koningin. 'Binnenlands Bestuur', het altijd smakelijke weekblad voor bestuurders en ambtenaren bij de overheid, noteerde rond aanstaand feestgedruis veel ongerief. Uithuizen bijvoorbeeld mokt en in Warffum zijn ze bijzonder op hun qui-vive dat er niet aan de majesteitelijke poten wordt gezaagd die Warffum en niks en niemand anders dan Warffum toekomen. Het projectteam van de gemeente Eems mond, dat van het bezoek van de dynastie een onver getelijk evenement maakt, heeft bijvoorbeeld uitgere kend in naburig Uithuizen vergaderd. Over psycholo gie gesproken. Dat is in Warffum heel slecht gevallen. Er was vervolgens voor dat team veel uit te leggen, want de achterdocht was gezaaid in Warffum. Men vreesde er niet zonder reden gepiepeld te worden met de 'friemeltjesmarkt' en de 'scharensliep', waarnaar Friso altijd zo placht uit te kijken toen hij nog lid van het Koninklijk Huis was. Ik heb echter begrip voor Uit huizen. Ze hebben daar een Korenmolen (achtkante bovenkruier met stelling) uit 1866, die gezien mag worden. Ook door het staatshoofd, maar dat doet het niet. Mag Uithuizen dan even slikken? De folklore gaat volgens voorschrift uit Den Haag de achthonderd strekkende meter niet te buiten en majes teit en gevolg moeten altijd goed zichtbaar zijn. Daar om viel uiteindelijk helaas het Huuske van Coba af, want het is wel onderdeel van het openluchtmuseum, Warffums trots, maar een beetje café houdt de vitrage dicht. Uitdelen van rijpe oranje tomaten door de plaatselijke groenteboer vond de dame du palais die poolshoogte kwam nemen ook geen dol idee, omdat sappig fruit gemakkelijk aanzet tot smijten over en In de hele wereld is het misschien wel het bekendste souvenir uit Holland: een stukje blauw-wit Delfts aardewerk. Meestal gaat het om namaak, want echt Delfts aar dewerk is erg kostbaar. Op de ge schiedenis van dit typisch Neder landse ceramiek promoveren van daag twee kenners aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen: Pieter Jan Tichelaar en Jan Daniel van Dam. Pieter Jan Tichelaar, de 75-jarige oud-directeur van de Koninklijke Makkumer Aardewerk- en Tegel fabriek, heeft de herkomst van het Friese ceramiek bestudeerd. Dit aardewerk staat overigens ook be kend onder de aanduiding Delfts. Jan Daniel van Dam, hoofdcon servator ceramiek van het Rijks museum, promoveert op de ge schiedenis van het Delfts aarde werk, dat ook niet allemaal uit Delft afkomstig is. De Nijmeegse universiteit heeft ter gelegenheid van de dubbelpromotie vandaag een ceramiekdag. Delfts aardewerk wordt gemaakt met de zogenoemde tinglazuur- techniek. De meeste mensen ken nen vooral de witte producten met zeer drukke blauwe motie ven. Maar er bestaat ook een wit- paarse variant. Uit Friesland is vooral het veelkleurige porselein bekend. Hoewel de Friese zoge noemde faience ook wel Makku mer wordt genoemd, hoort het of ficieel bij het type Delfts aarde werk. Van Dam beschrijft dat het Delft- se porselein de eerste bloeitijd kende in de zestiende eeuw. Maar het Nederlandse product raakte in het slop door de import van Chi nese serviezen. Nederlandse fa brikanten verzonnen daarom ei gen motieven en versieringen om zich te onderscheiden. Het Delft- se werk werd in voorgaande eeu wen tot ver in het buitenland, en ook in China, geïmiteerd. Toen in de negentiende eeuw de import- lijn vanuit China stil kwam te lig gen, begon het Nederlandse aar dewerk aan een nieuwe opmars. Het familiebedrijf van Tichelaar bestaat al 350 jaar. Volgens de promovendus is ooit met het ma ken van ceramiek begonnen ter afwisseling van het eindeloze te- gelbakken. Vooral de bekende Delftse tegeltjes waren populair. De beschilderde tegeltjes werden op lege plekken in de tegeloven gebakken, want de productie van de gewone tegels was veel belang rijker. Beide promovendi menen dat aan het Friese aardewerk te zien is, dat dit door ambachtslieden is ge maakt. „Het is wat minder ver fijnd. Maar het Delftse werk van echte kunstenaars is af en toe ook wel erg pretentieus", aldus Tiche laar en Van Dam. ANP De binnenstad van Groningen kleurt al dagen voor Koninginne dag oranje. De koningin en haar familie zullen dit jaar het feest in de provincie Groningen (Warffum en de stad Groningen) vieren. Straten in het wat politieke kleur betreft nog altijd bovengemiddeld rode bolwerk Groningen worden langzamerhand behangen met spandoeken in alle soorten en maten, waarin oranje de domi nante kleur is. De boodschap in vooral het ge bied rondom de Grote Markt en de Vismarkt is duidelijk: de ko ninklijke familie en haar gevolg zijn in het Noorden welkom. Gelukkig voor de modebewuste oranjeklant is de nationale klem toevalligerwijze in de mode en kan het deze week gekochte trui tje of shirt in die kleur volgende week nog verantwoord worden gedragen. „Oranje, aqua, lime en roze zijn deze zomer in", vertelt Margaretha van kledingzaak Out fit. De etalage in haar winkel is goeddeels koninklijk gekleurd. Op straat is de sfeer gemoede Achter de schermen staan de Oranjevereniging en ambtena van de gemeente Groningen ter onder hoogspanning. Op Vismarkt, het centrum van he Groningse bezoek, verrijzen fi podia. In de afgelopen dagen gerepeteerd met onder meer 13 carillon en de dertig activiteit!' die het koninklijk bezoek te zi 1 krijgt. Ook worden volop putj en sleuven gegraven voor de 1 kabels van televisieploegen. De koningin wordt vrijdag vei t met een tijdelijk kunstwerk, d bestaat uit duizenden fietsen, f staan namelijk altijd duizend! i rijwielen op het plein voor he hoofdstation van Groningen, zijn zelfs voor koninklijk bezo niet zomaar weg te halen. Da: om maakt beeldend kunstena Gert Jan Mulder ze tot onden van een soort levend schilder De lijst zal worden gevormd c mensen, in zwart en wit gekle met een fiets aan de hand. ANP Bijna de helft van de Nederlan ders kent minstens één couplet van het Wilhelmus. Dat heeft de Staatsloterij laten uitzoeken onder bijna duizend Nederlanders van vijftien tot 65 jaar. De Staatsloterij wil het 'Oranjege voel' namelijk graag uitdragen. „Het Oranjegevoel wordt als posi tief ervaren", aldus een woord voerster. Het wordt blijkens het onderzoek door Nederlanders vooral geassocieerd het konings huis, sportevenementen (in de eerste plaats voetbal, daarna schaatsen) en saamhorigheid. Ruim eenderde van de onder vraagden ziet Koninginnedag vooral als de verjaardag van ko ningin Juliana (35 procent). Nog iets meer mensen zien 30 april vooral als vrije dag (37 procent). Activiteiten die men tijdens Ko ninginnedag onderneemt, ziji bezoeken van de activiteiten i eigen woonplaats (35 procent het uithangen van de vlag (23 cent). Bijna de helft van de respond1 ten is het eens met de stelling Koninginnedag een multicult reel feest is. Ruim eenderde is1 mening dat Koninginnedag ien een samenbrengt. De Nederlanders zijn het mee:1 trots op de democratie (49 pr<3 cent), gevolgd door het konin huis (33 procent) en Nederlai sporthelden (29 procent). Het1* Oranjegevoel stemt ook erg htc vol, zo blijkt uit het onderzoel van de Staatsloterij: Twee op i 1 vijf Nederlanders verwacht da1 het Nederlands Elftal in Porti] bij de laatste drie zal eindigen ANP Een passagier bewondert op Schiphol een Delfts blauw tegelplateau, onderdeel van de collectie van het Am damse Rijksmuseum op de luchthaven. Delfts blauw is het bekendste Hollandse souvenir. Foto: GPD/Ramon Mangold Gestrikt Amsterdam maakt zich op voor een hernieuwde Koninginnedag. De hoofdstad gaat dit jaar voor het eerst in negen jaar weer expe rimenteren met festiviteiten voor afgaand aan de dag, waarmee de Koninginnenacht gedeeltelijk in ere wordt hersteld. Burgemeester Cohen ging begin dit jaar schoorvoetend aldcoord met een beperkte terugkeer van het nachtfestijn. Hij stemde in met een verrui ming van de openingstij den van cafés, maar een terugkeer van de nach telijke vrijmarkt is nog steeds taboe. Dit tot te leurstelling van de ge meenteraad, die ook graag een terugkeer had gezien van de rommel markt in de kleine uurtjes. Cohen zei bevreesd te zijn voor een verstoring van de openbare orde. De laatste Koninginnenacht in Amsterdam was in 1995. Daarna verbood toenmalig burgemees ter Patijn het fenomeen omdat de nachtelijke festiviteiten flink uit de hand waren gelopen. Door de grote mensenmassa's waren delen van de stad nau welijks bereikbaar voor hulp diensten. De avond voor Koninginne dag zijn er in de binnenstad tot 1.00 uur 's nachts bijna twintig buitenpodia met optredens. Aan de Sloter- plas in Amsterdam-West is voor het eerst een open luchtbioscoop. Midden in de drukte van de stad is er op het Amstelveld een 'culturele vrijmarkt', een reeks evenementen met muziek, dans, cabaret en literaire voordrachten. Musea en galeries in de buurt zijn die avond ge opend. In de nacht van 29 op 30 april mag de horeca bijna overal langer open blijven dan nor maal. Cafés sluiten om 4.00 uur, discotheken en nachtkroegen mogen doorgaan tot 5.00 uur. Vanaf die tijd gaan er tot 8.00 uur een paar 'afkoeluur- tjes' in. Dan moeten alle cafés hun deuren slui- l Feest in het Vondelpark. Foto: ANP ten. In die drie uren rust kan de gemeentereiniging de stad weer schoonvegen voor de aanvang van Koninginnedag. Het Gemeentelijk Vervoerbedrijf heeft extra nachtbussen achter de hand. Grootschalige evenemen ten in de nacht zijn verboden. Zowel in de nacht als over dag blijft de verkoop van drank en etenswaren be perkt tot de hore ca en beroeps handelaren met een vergunning. Op Koninginnedag zelf mogen hore caondernemers vanaf 11.00 uur direct voor hun zaak op straat bier tappen. Evenals vorig jaar begint de vrijmarkt om 6.00 uur in de ochtend. Mensen mo gen dan hun oude spullen van zolder tevoorschijn halen en tot 20.00 uur op straat te koop aanbieden. Radio 538 organiseert opnieuw een groot spektakel op het Mu seumplein, waar Marco Borsato een concert van een uur zal ge ven. Verder zullen onder anderen Veldhuis Kemper, 3T, Di-rect en Intwine hun opwachting ma ken. Nieuw dit jaar is een groot hiphopfeest in het Westerpark onder de titel Park Hill. Op het podium van RTL FM op het Spui zijn Idols-sterren Boris en Maud te zien. De Nederlandse Spoorwegen ad viseren bezoekers op Koninginne dag het Centraal Station te mijden wegens werkzaamheden aan de Noord-Zuidlijn. Reizigers uit de richting Utrecht moeten op sta tion Amstel uitstappen en daar de metro nemen naar de binnenstad. Het treinkaartje is op deze route ook geldig in de metro. Alle inter nationale treinen rijden alleen van en naar omringende stations. Vorig jaar kwamen 350.000 men sen naar de hoofdstad op Konin ginnedag. Het jaar daarvoor wa ren het er 100.000 meer. ANP weer, en ze kent haar prinsjes. Gelukkig borrelde Warf fum over van de andere ideeën. De raad van Eemsmond hapte voor de pret eenmalig tiveehonderdduizend euro uit de gemeente begroting. Voor dat geld heb je vast geen bruidsjapon van Victor Rolf en zeker niet een met 240 strikken. Maar dat hoefde ook niet in Warffum, want iedereen die er toe doet bij de Oranjes is inmiddels getrouwd en dat is maar goed, want het stel kost de onder danen zeeën van tijd in zijn voor- en tegenspoed. Ga maar nain één maand tijd werd gerouwd en 'ja' ge zegd en kwam met grote regel maat een dominee voorbij. Overmorgen slaat het Neder landse volk het koekhappen gade op het wijde land en Groningers spraakzaam van oranjebitter. Ik zal voor de tv zitten en mijn burgeiplicht vervullen, maar daarna kan ik wel even tjes zónder Oranje. Pap pie op Soestdijk, alstublieft, gewoon even doorgaan met ademhalen. We spreken el kaar bij het EK CL LU —i Z>

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10