REGIO leer recreatie oeterwoude Snoepgoed wint het van uitzicht Eindelijk wordt het Wapen eens goed aangepakt Cel geëist voor poging moord bij Geitenweitje provincie HOLLAND Zuid Ve waren broeders hetzelfde huisy ANDROiflED efoonkaart vangt gids nmelmarkt in irschoten uw overlijdt totsing R3 oen om stedeling te lokken verzoek naar het goede choles,e schoten - Ouderen in schoten krijgen een aparte lonkaart in de bus met ische telefoonnummers. iart, die onderdeel is van iraken tussen gemeente lerenorganisatie SWOV, ngt dit jaar de senioren- Door het beperkte budget e Stichting Welzijn Oude oorschoten (SWOV) is het ar niet mogelijk om een re seniorengids uit te jen. De kaart is één van de niddelen die de SWOV in- n ouderen langer zelfstan- laten wonen. Naast de mummers van politie en ïlance staan op de kaart e nummers van instellin- s de thuiszorg, de trom- lienst en de cirkelbus. De maakt deel uit van de af- en die de gemeente en de hebben gemaakt over de ding van de 130.000 euro Se. schoten - Oratoriumver- ïg Exultate Deo houdt 8 en rommelmarkt in Voor- en. Op het plein voor de an het begin van de rstraat kunnen koopjesja- ussen de boeken, kleding, els en elektronische appa- r snuffelen om hun slag te Mensen die op zolder ruikbare spullen hebben, n die op twee plekken af- bij ijzerhandel Verhoog e Voorstraat 17 en in Het sunt, Leidseweg 2. Voor informatie over inlevertij- el. 5617927. jheim - Een 29-jarige uit Sassenheim is overle- in de gevolgen van een ig met haar fiets tegen een r van een bestelauto. De lar van de bestelauto iet portier onverwacht terwijl de vrouw kwam tsen. Zij raakte het portier am ongelukkig ten val. dinsdag 27 april 2004 door Marijn Roos warmond - Met een zakdoekje pro beert Alexandre zijn bloedende neus te stelpen. Als enige van een groep van 57 Franse leerlingen staat hij niet op het achterdek van de rondvaartboot die de kinderen de Kagerplassen laat zien. Terwijl zijn schoolmaatjes naar de fotograaf van de krant zwaaien, duwt schipper Henk Kluin het hoofd van de jongen naar voren en knijpt het kinder neusje dicht. „Blijf maar even zit ten", probeert hij Alexandre duide lijk te maken. Maar omdat het reuk orgaan niet meer bloedt, gaat de scholier zijn handen wassen in de boordkeuken. De boottocht is onderdeel van een bomvol programma dat de stichting Jumelage Warmond Champigné (JWC) voor de kinderen heeft sa mengesteld. De stichting onder houdt sinds vorig jaar de steden band (jumelage) tussen het Franse dorp in het Loiregebied en War mond. In deze week maken de Franse basisschoolleerlingen uit de groepen zes en zeven kennis met hun leeftijdsgenoten in Warmond. De EU steunt dit project met een subsidie van 7000 euro. Secretaris van JWC Els van der Hulst denkt dat uit het Franse be zoek lange vriendschapsbanden gaan voortvloeien. „De kinderen mailen al sinds december. Nu ze el kaar in levenden lijve ontmoeten, wordt het contact alleen maar in tensiever. Dat is precies wat de EU wil: mensen uit andere landen el kaar laten ontmoeten, zodat er nooit meer oorlog komt." Juffrouw Sophie Bernard uit Cham pigné is het helemaal met die ge dachte eens. „Ik ben blij dat mijn leerlingen op deze manier merken dat er nog meer landen zijn dan Frankrijk. Hier zien ze dat de men sen andere gewoontes hebben dan bij ons. Zo worden ze toleranter." Collega Catherine Bouvet vult haar aan: „Wij zouden die lieve eendjes het liefst opeten, maar jullie laten ze gewoon zwemmen. Dat moetje van elkaar leren" Tijdens het uitspreken van deze Basisschoolleerlingen uit het Franse Champigné vertrekken met de rondvaartboot voor een tochtje over de Kagerplas sen. Foto: Hielco Kuipers mooie woorden, zijn de leerlingen vooral geïnteresseerd in de zak snoep van de VW. Als het schip voorbij het jacht van Chelsea-voor- zitter Abramovitsj vaart, komen de fototoestellen eventjes tevoorschijn. Maar al snel wint het snoepgoed het weer van de omgeving. „Ze zijn moe", excuseert Bernard haar leer lingen. Floralie (12) en Elise (10) zitten bin nen aan een tafeltje een puzzel te maken. „We willen veel mooie din gen zien en kennis maken met de Warmondse kinderen." Alexis (10) vindt de huizen en tuinen in het dorp mooi. „Bij ons zijn alle ramen afgesloten door luiken." Henk Kluin blijkt opeens populair. Rond hem staan zeker twintig jon getjes en meisjes. Ze mogen omste beurt het schip besturen. „Hoe moe ze ook zijn, daar worden ze altijd weer wakker van. woude/zoetermeer - meer en Zoeterwoude aan een plan om het an Wijk en Wouden aan- lijker te maken voor ste- En. Met behulp van een ;e subsidie willen de twee jnten rond het Noord-Aa- fiets-, ruiter- en wandel- 1 aanleggen. Ook komen er kveer, kano-overstap- m en informatieborden. ree gemeenten gaan uit n te besteden bedrag van ién miljoen euro. Zoeter- en Zoetermeer betalen beent van de kosten. De je 48 procent moet uit de ese subsidiepot komen. Europese projectorgani- subsidie rond 25 juni )t, kan het project na de [vakantie beginnen, jmeer nam het initiatief men met de kleine buur- [nte Zoeterwoude deel te 1 aan het Europese pro- toReco. Dit project zorgt I dat natuurgebieden en cultuurlandschappen meer re creatieve mogelijkheden voor stedelingen bieden. In dit geval gaat het om het groene polder landschap Wijk en Wouden dat wordt omgeven door Zoeter meer, Alphen aan den Rijn, Lei den en Leidschendam. Andere steden die aan het Eco- Reco-project meedoen zijn in Nederland Den Bosch en Bre da, Aken in Duitsland, het Bel gische stadje Diest, Chester in Engeland en Limerick in Ier land. Wethouder Ates van Zoeter woude is enthousiast over het project. Maar ze benadrukt dat er voor het behoud van de veenweidegebieden meer nodig is dan het vergroten van de toe gankelijkheid. Het is van belang dat de boeren in het gebied hun werk kunnen blijven doen. Zoe terwoude wil zich daarom sterk maken dat boeren een vergoe ding krijgen voor het instand houden van het landschap. De gemeente gaat dit onder meer bepleiten bij andere overheden. De achtergevel van Het Wapen van Voorschoten is volledig gesloopt. Foto: Hielco Kuipers 5 van voorpagina - Vice-voorzitter Blom Centrale Kerkenraad in heeft 'nog nooit eerder maakt' dat hij tegenover broeders in de staat. „We waren in hetzelfde huis. Wat de burgerlijke rechter erstand van onze onder beraadslagingen? Het is er droevige aangelegen- vooral omdat wij als CK idaagd, in plaats van de kerk. De bezwaarden dat de CK medeverant- is omdat we ons in het landelijke be de eerstverantwoor- blijft de landelijke kerk. waarden hebben steeds we hebben geen con- et de plaatselijke, maar landelijke kerk. Nu blijkt ;ens anders te liggen." astuin zegt geen andere hebben. „Misschien collega Blom een an- ogelijkheid. Wij accepte- dat we ons ambt moe- Deze maatrege- van de CK, niet van de commissie voor bijzondere zorg. Die laatste blijft op de achtergrond." De bezwaarden willen met het kort geding bereiken dat ze af wisselend de Oude- en de Pniëlkerk kunnen gebruiken. Het verwijt van de bezwaarden dat ze anders naar de marge van het dorp worden verdre ven, vindt Blom onterecht. „Er zijn nu eenmaal acht wijkker- kenraden die hebben aangege ven wél mee te gaan met de PKN. Dan moet je een keuze maken. We hebben de preek- diensten altijd gerouleerd over de vijf kerkgebouwen. We heb ben ze aangeboden dat systeem te handhaven, maar dan onder de voorwaarde dat de collecte opbrengsten naar de kerkvoog dij gaan. Maar dat willen ze niet, ze willen collecteren voor hun eigen kerkverband. In de Pniël- en Ichtuskerk mogen ze wél collecteren voor hun eigen gebruik." Het kort geding dient donder dag om 16.00 uur in het Paleis van Justitie in Den Haag. De verwachting is dat de uitspraak een dag later volgt. door Nienke Ledegang voorschoten - De toerist die op basis van de site vakantieland.nl aan de Voorschotense Schoolstraat 'een oud- Hollandse herberg uit 1800' verwacht, komt bedrogen uit. Wie bij de Rabo bank de Schoolstraat ingaat, loopt re gelrecht een bouwput in. De achter gevel van het oude Wapen van Voor schoten is volledig neergehaald. Al leen het oude pand en de gevel aan de Voorstraatzijde staan nog over eind. Eigenlijk biedt het een prachtig doorkijkje, maar eerlijk is eerlijk: over nachtingsmogelijkheden zijn hier ver te zoeken. In het dorp overheerst vooral op luchting dat de werkzaamheden ein delijk begonnen zijn. Arend de Jong, eigenaar van vishandel de Visarend, vlak naast het Wapen: „Ik zit hier nu vier jaar en al die tijd is hier niets ge beurd. Ik ben verheugd dat er einde lijk schot in de zaak zit. En als dit klaar is, wordt de Rabobank hier te genover aangepakt, heb ik mij laten vertellen. Deze ontwikkelingen zijn ongetwijfeld goed voor mijn klandi zie." Ook Mark Niersman, directeur van bouwbedrijf Niersman BV, dat Het Wapen van Voorschoten onder han den neemt, is in zijn nopjes. „We krijgen veel positieve reacties van omwonenden en toevallige voorbij gangers. Mensen zijn echt blij dat we begonnen zijn, ze vonden het hoog tijd dat die lelijke kale plek in het dorp werd aangepakt." Mark Niersman voor Het Wapen van Voorschoten. Foto: Hielco Kuipers Niersman betreurt het dat zijn be drijf niet eerder aan de slag kon, maar volgens hem was dat niet mo gelijk. „We wilden eerst met alle om wonenden goede afspraken maken, zodat we achteraf niet geconfron teerd zouden worden met planscha- de-claims. Dat heeft een tijdje ge duurd." Nu verwacht Niersman dat de ruw bouw eind dit jaar klaar zal zijn en dat het hele pand in maart 2005 wordt opgeleverd. Aan de Voor- straatzijde komt dan een grand-café. Waar vroeger de hotelkamers waren, worden vier appartementen ge bouwd. Dit gedeelte van het pand mag niet worden gesloopt, omdat het Rijksmonument is. Om die reden ook wordt de gevel in oude luister hersteld. Aan de Schoolstraatzijde komt een winkel met een kantoor. Welk bedrijf zijn intrek neemt in het nieuw te bouwen pand is nog onbe kend. Door omwonenden wordt ge speculeerd over de Rabobank. Niersman hecht bijzondere waarde aan het project. „Als je voor de snel le winst gaat, moet je dit niet doen. Maar wij, als Voorschotens bedrijf, vinden het een eer en willen het zo goed mogelijk aanpakken." Het bouwbedrijf is goed op de hoogte van de problematiek in het centrum. „Voor het bouwproject op de plek van de Gevers Deijnoot houden wij ons ook aanbevolen, net als voor de Rabobank. En onze handen jeuken om ook het gebiedje bij de Albert Heijn op te frissen. We zijn tenslotte aannemers. Maar los daarvan zien wij ook dat het belangrijk is voor het dorp en de koopkracht in het dorp, om sommige centrumplekken aan te pakken." Mevrouw Mulder uit Voorschoten, die deze ochtend haar boodschap pen doet in het centrum, is in elk ge val blij dat er iets wordt gedaan. „Het mocht wel eens. Of ik het er nu mee eens ben wat er komt, is een tweede. Ik had liever gezien dat het helemaal in oude staat terugge bracht werd. Dat hotel hoorde toch een beetje bij Voorschoten." Een an dere voorbijgangster denkt dat een hotel niet veel kans van slagen meer heeft. „Ze hebben natuurlijk giganti sche concurrentie van hotel Van der Valk. Het Wapen van Voorschoten ging al jaren niet meer met zijn tijd mee. Of ik me de laatste jaren heb geërgerd aan deze plek? Weet u, je moet je hier in het dorp maar niet ergeren. Daarvoor zijn er iets te veel lelijke plekken." Het lijkt erop dat, wat haar betreft, Niersman zijn gang mag gaan. door Katja Logtenberg den haag/benthuizen - Voor de poging tot moord op een tiener bij het Geiten weitje in Benthuizen moesten twee broers (33 en 39 jaar) zich gisteren hij het Haagse gerechtshof verantwoorden. Het Openbaar Ministerie (OM) was in hoger beroep gegaan omdat de recht bank de mannen uit Benthuizen in eer ste instantie veroordeelde voor poging doodslag in plaats van poging tot moord. De jongste verdachte was ook in beroep gegaan, omdat hij alleen maar zou hebben geprobeerd om zijn oudere broer tegen te houden. Het OM eiste te gen de schutter een gevangenisstraf van vierenhalf jaar en tegen zijn jongere broer een celstraf van drie jaar. In Benthuizen was een groot deel van de bevolking niet blij met de aanwezig heid van Zoetermeerse jeugd op de hangplek. De tieners zouden er voor veel overlast zorgen en drugs verkopen. Op 13 juli goten de broers zich vol in de kroeg en hoorden ze de verhalen aan. Ze wilden wel eens met eigen ogen zien hoe erg het was. De 39-jarige verdachte ging eerst langs huis om zijn jachtgeweer en patronen op te halen. „Om de jongeren schrik aan te jagen", zei hij zelf. Zijn broer vroeg zich hardop af of het wel zo ver standig was om het vuurwapen mee te nemen. Hij wist dat zijn broer nogal eens de neiging had om agressief te worden als hij te veel had gedronken. Toch ging hij mee naar de geitenwei. Al snel kreeg de 39-jarige man het aan de stok met een groepje jongeren. Hij liep op de tieners af en raakte met hen in gevecht Volgens de jongeren had hij al geslagen met het jachtgeweer. Toen de kinderen wilden weglopen en nog wat scholden, hoorden ze de man zeg gen: „Zal ik schieten?" „Ja", antwoord de de jongste verdachte volgens de ge tuigen. Zelf zei hij dat hij bedoelde dat zijn broer in de lucht moest schieten. Een knal volgde en een vijftienjarige jongen viel op de grond. Hij was in zijn rug geraakt Hij overleefde de beschie ting, maar zal de rest van zijn leven in valide blijven. Nog steeds kan hij niet goed lopen, hij kan zijn plas niet con troleren en zijn geslachtsorgaan werkt niet meer. Na het schot pakte de jongste broer het wapen af. De verdachte zei dat het nooit zijn be doeling was geweest om iemand te ra ken. Het wapen zou per ongeluk zijn af gegaan. Hij zei dat hij nooit goed had kunnen mikken, omdat hij blind is aan zijn rechteroog. Het OM was ervan overtuigd dat hij weloverwogen had ge schoten. In eerste instantie werden de mannen voor doodslag veroordeeld tot celstraffen van drie en vier jaar. Het hof doet over twee weken uit- (advertenties) ANDRO MEDICAL RESEARCH B.V. IS09002CERTIFIED Kndromed voert in samenwerking met verschillende ziekenhuizen klinisch wetenschappelijk geneesmiddelenonderzoek uit, waaronder dit cholesterol onderzoek *o, Heeft u hoog cholesterol en bent u tussen de 30 en 70 jaar? i en Rookt u? Heeft u hoge bloeddruk? Heeft u ouderdomssuiker? Indien U een van de laatste vragen met "ja" heeft beantwoord dan komt! u wellicht in aanmerking voor dit onderzoek dat plaatsvindt aan de Doezastraat 1 te Leiden. Verloop van het onderzoek: voedingsadviezen bloeddruk controle algemeen lichamelijk onderzoek regelmatig bloedonderzoek hartfilmpje q Indien uw cholesterol niet bekend is dan kan uw cholesterol voor u geme ten worden. Bij deelname worden reis- en onkosten volledig vergoed. Indien u interesse heeft, kunt u voor informatie bellen naar Andromed, telefoonnummer: 071 - 514 55 43 of ObOO - 023444Ö (gratis), of mailen: \nfo@ andromed.nl www.andromed.nl Ontwerp Provinciaal Restauratie- uitvoeringsprogramma 2004-2009 Zuid-Holland ter inzage Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben op 27 april 2004 het Ontwerp Provinciaal Restauratie-Uitvoeringsprogramma 2004-2009 vastgesteld. Dit programma bevat een opsomming van de rijksmonumenten in Zuid-Holland die naar het oordeel van Gedeputeerde Staten in aanmerking dienen te komen voor subsidie van rijkswege voor restauratie. Per monument is tegelijk de hoogte van de subsidie aangegeven. Voorts is deze opsomming voorzien van een uitgebreide toelichting. Overeenkomstig art. 12, lid 3 van het Besluit rijks subsidiëring restauratie monumenten (Brrm) 1997 zal de openbare voorbereidingsprocedure worden gevolgd zoals geregeld in afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht. In het kader van de voorbereidingsprocedure ligt het ontwerp-programma, met de daarop betrekking hebbende stukken, vanaf 12 mei 2004 voor een periode van vier weken tijdens kantoor- of openingsuren ter inzage: in de bibliotheek van het Provinciehuis. Zuid-Hollandplein 1 te Den Haag; in de secretarieën van alle Zuid-Hollandse gemeenten behalve in drvolgende grote monumentengemeenten: Brielle, Delft, Dordrecht, Goedereede, Gorinchem, Gouda, Den Haag, Leiden. Middelharnis, Rotterdam. Schiedam, Schoonhoven en Wassenaar. Tot en met maandag 9 juni 2004 kunnen belanghebbenden hun zienswijzen op dit ontwerpprogramma schriftelijk of mondeling aan de provincie kenbaar maken. Als belanghebbenden worden in verband met het Brrm 1997 beschouwd: met name eigenaren van rijksmonumenten. Schriftelijke reacties kunnen worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag. Voor mondelinge reacties kan contact worden opgenomen met bureau Cultuur van de provincie Zuid-Holland, telefoon 070-4416784. Mocht u overleg wensen, dan zouden wij dat graag spoedig vernemen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3