El CID-week universiteit groter dan ooit Werkloosheid Leidse ;gio stijgt weer sterker Forse meevaller naar Leidse spaarpot REGIO Zeventien mille voor Leidse ijshal Groot tekort aan aangepaste woningen voor Kenia ekraïne ischool Leiden ut akkoord tuis op iril gesloten us voor te i kinderen jfsinbraak sestenmarkt Lekker weer buiten :1 daling in Duin- en Bollenstreek .Marijn Kramp n - De werkloosheid in de Leidse regio is je maand weer sterker gestegen dan lan- het geval was. In totaal waren er eind rt 6990 werklozen in deze regio op zoek werk. Dat is ten opzichte van eind febru- j8 procent meer. Landelijk steeg de werk- ïeid slechts met 0,1 procent. :otaal aantal werklozen in Nederland dat heeft ingeschreven bij het Centrum Werk bedroeg aan het einde van vorige 713.881 mensen. Een kleine duizend meer dan in de maand ervoor. In de ]- en Bollenstreek daalde de werkloosheid gelopen maand met 3,7 procent. En ook i Alphense regio nam het aantal werkzoe- en af met 1,6 procent, ze regio nam de werkloosheid alleen af in Zoeterwoude en in Oegstgeest. De rest van de gemeenten noteerden weer meer werkzoe kenden. In Voorschoten steeg de werkloos heid in deze regio in verhouding het hardst. Te weten met 3,1 procent. In Leiden nam het aantal werklozen toe met 2,2 procent. Bijna driekwart van alle werklozen die ingeschreven staan bij het regionale Centrum Werk en Inko men wonen in Leiden. In vergelijking steeg de werkloosheid onder vrouwen weer sterker dan onder mannen. Bij na de helft van de werklozen is vrouw. Ook raakten relatief gezien weer meer allochtonen hun baan kwijt. In totaal is in de Leidse regio een kwart van de werklozen van buitenlandse afkomst. Eender de van hen is van Marokkaanse afkomst. Het aantal jongeren dat werkloos raakte daalde licht. LEI DE wordt Wapen eens aangepakt lieuw gezicht i de voor i monie De Leidse afdeling van nationale serviceorgani- wanis biedt vanavond L eques aan, bedoeld ajecten voor tandheel- zorg in Kenia en voor udig gehandicapte kin- de Oekraïne. Het gaat totaalbedrag van ze- end euro, dat is ingeza- dens de Kunstmanifes- het veilingdiner vorig e Pieterskerk. De che- irden uitgereikt tijdens enkomst in het Pren- ii iet aan de Kloksteeg. f De opleiding Maat- P ilijk Werk en Dienstver- an de Hogeschool Lei- t samenwerken met de j ndse Vereniging van lappelijk Werkers (NV- at hebben de NVMW en ding gisteren besloten, ding gaat onderzoeks- ctopdrachten voor de S ng verzorgen, waar de de dagelijkse arbeids- van verwachten te pro- Anderzijds gaat de ver- ,de school advies geven oud van het onderwijs ieroepsopleiding. Op Koninginnedag en ïgsdag is het Stadhuis Ook het gemeentear- ip deze twee dagen De stichting Thuiszorg jnland organiseert een oor kinderen met (nei- overgewicht. Kinderen rs leren hoe belangrijk ief een gezond eet- en ion is. De cursus is gra- doeld voor kinderen en met 11 jaar. Er zijn nkomsten op woens- 14.30 tot 16.00 uur. De jeenkomst is op 12 mei. er informatie en aan tel. 0172-503040. Bij een bedrijf aan de narkt is gisterochtend jebroken. De inbreker ;t pand binnen door open te breken. Uit de d een onbekend geld- ïeegenomen. Commissie wil eerstejaars in contact brengen met verenigingsleven door Wilfred Simons leiden - De EL CID-commissie verwacht in augustus ruim 1800 eerstejaars stu denten. Daarmee wordt het recordjaar 2003 mogelijk overtroffen. De drukte die de EL CID-week in de stad teweeg brengt, wordt daarmee ook groter dan ooit. Een nieuw onderdeel van de ken- nismakingsweek voor nieuwe studen ten, die dit jaar plaatsheeft van maan dag 16 tot en met vrijdag 20 augustus, is een kroegentocht langs Leidse cafés. Tijdens de jaarlijkse EL CID-week laat de gelijknamige commissie van stu denten de eerstejaars kennismaken met de universiteit, de stad en het stu dentenleven. Ondanks pogingen daar toe, slaagt de commissie er zelden in om de kloof tussen de academische wereld en de Leidse burgerij te over bruggen. Gebruikelijk is een informa tiemarkt op het Stadhuisplein, waar Leidse (welzijns) organisaties met stu denten in contact kunnen komen. Nieuw dit jaar is een 'Leidse ochtend' op woensdag 18 augustus, waarop Leidse dans-, zang-, sport- en andere verenigingen met eerstejaars kennis kunnen maken. Gebruikelijke elementen in het EL CID-programma keren ook dit jaar te rug. Zo is er het watersportfestival bij het Galgewater op dinsdagmiddag. Het 'Leids Eerstejaars Festival', dat tra ditiegetrouw plaatsheeft in de Leidse Hout, is deze keer op donderdagmid dag gepland. De EL CID-commissie heeft hiervoor de Nederlandstalige popgroep 'Is ook schitterend' geboekt. Voorzitter Dominique Bongaerts is nog op zoek naar een tweede band, die covers moet spelen. Een nieuw ele ment in de kennismakingsweek is 'Prijzenslag', een spelavond op de vroege woensdagavond. Over een lo catie hiervoor onderhandelt de com missie nog met de gemeente Leiden, 'maar de Groenoordhallen worden het niet'. Tot nu toe hebben zich 220 aanko mende eerstejaars gemeld. Dat lijkt niet veel, maar de commissie is tevre den. „De meeste leerlingen zitten nu voor hun eindexamen en denken nog helemaal niet over de vraag wat zij daarna gaan doen", zegt Bongaerts. Door vergelijking van de actuele cijfers met die van vorig jaar rekent de com missie echter op een evenaring van het record van 2003, toen 1850 studenten aan de kennismakingsweek meede den. De jaren daarvoor meldden zich gemiddeld tussen de 1300 en de 1600 studenten aan. „Evenaring van dat cij fer is heel goed mogelijk." Uit de zoge heten vooraanmeldingscijfers die de Groningse IB-Groep voor de universi teiten bijhoudt, bleek eerder al dat de Leidse universiteit dit jaar waarschijn lijk evenveel eerstejaars kan bijschrij ven als in het recordjaar 2003: ruim 4000. Zoveel nieuwe studenten lijkt mooi, maar leidt ook tot problemen. De ka- mernood zal groter worden. Daarnaast constateerde voorzitter Frank Parlevliet van de Plaatselijke Ka mer van Verenigingen in augustus vo rig jaar al dat de vijf grote studenten verenigingen Minerva, Augustinus, Quintus, SSR en Catena uit hun voe gen beginnen te barsten. Vooral op hoogtijdagen kunnen sommige vereni gingen de toeloop amper aan. Als de instroom van eerstejaars komende herfst opnieuw zo groot is, neemt de druk verder toe. door Robbert Minkhorst leiden - De forse financiële meevaller van de gemeente Lei den gaat voor het grootste deel naar de reserves van de ge meente. Die komen daardoor weer op peil, aldus wethouder Rogier van der Sande (WD/fi nanciën). De Jaarrekening 2003 - de af sluiting van het boekjaar - ver toont een groot overschot. Lei den, dat al fors aan het bezuini gen is, hield vorig jaar elf mil joen euro over. De rekening bracht ook aan het licht dat de eerste grote bezuinigingsopera tie - vorige week werd besloten over de tweede - effect heeft gehad. „We moesten dertien miljoen euro bezuinigen", ver klaarde Van der Sande. „We blijken dat goed te hebben ver teerd." Dat de vorige operatie 'volgens plan verloopt' geeft in elk geval vertrouwen voor de aanstaande, gaf hij aan. rug te draaien. Te veel van dat geld is een eenmalige meeval ler: de gemeente kan het leeu wendeel dus maar één keer uit geven. De bezuinigingen moe ten ieder jaar besparingen ople veren, voor in totaal zo'n negen miljoen euro. „Het is eenmalig, en dat is moeilijk uit te leggen, maar het heeft geen effect op de broodnodige bezuinigin gen." Van der Sande wil met het over schot 'iets goeds doen'. Daar om stelt hij aan de gemeente raad voor dat er zo'n vijf mil joen naar de zogeheten con- cemreserve gaat, de spaarpot waaruit Leiden onverwachte te genvallers betaalt. In Leiden is afgesproken dat deze reserve minimaal tien miljoen euro moet bedragen. Met deze ope ratie komt de concernreserve weer op het gewenste niveau. Dat is juist nu van extra belang, omdat gemeenten meer risico lopen met de nieuwe Wet Werk en Bijstand, aldus de wethou der. Leiden is door die wet fi nancieel verantwoordelijk voor de hoogte en het aantal uitke ringen en draait dus zelf op voor de tegenvallers. Anderhalf miljoen euro gaat naar het herstructurerings fonds. Dat is het fonds waaruit de gemeente put voor bijdragen aan sloop, renovatie en revitali satie van woonwijken. In de stad gaan de komende jaren Leiden-Noord en aansluitend Zuidwest op de schop. Met zo'n twee miljoen aan meevallers hoopt de wethouder structurele tegenvallers af te dekken. In een paar maanden tijd heeft het rijk Leiden tot twee keer toe gekort op de uit kering uit het Gemeentefonds, beide keren met zo'n twee mil joen. De eerste korting was voorzien. Overigens klaagt Van der Sande niet. „Toen het het rijk goed ging, hebben we ook flink geprofiteerd." leiden - Doorgeschoten individualisme? De saamhorigheid in de buurt weg? Geen sprake van. Familie, vrienden, honden, katten en kinderen zitten bij elkaar en de koffie staat klaar. De buurman komt langsgefietst, een neef is net klaar met werken en schuift aan, een kind moet binnenkomen om te eten. „Het is een gezellige buurt, in Noord. Tuurlijk heb je wel eens ruzie over muziek", zeggen de bewoners van de Dillenburgerstraat (links boven). „Af en toe zeurt er wel iemand over het geluid." Logisch, „want we hebben hier onze bek natuurlijk wel bij ons. We zijn niet op ons mondje gevallen. Maar op een goeie manier hoor. Mag dat asjeblieft? En ja, als je al geen muziek meer kan draaien, waar blijf je dan?" Heel anders is de sfeer aan het Rapenburg (rechtsboven). Hilde, Stephanie, Elske, Carolien, Anneluuk en Liesbeth, de vrouwen van Rap 30 zitten rustig bij elkaar. Het is goed uitrusten met zicht op an dersmans arbeid. In de Hortus Botanicus (linksonder) werkt helemaal niemand. De va rens ontrollen hun groene tentakels en de primulaea denticulata staan in bloei zonder dat iemand daar iets voor hoeft te doen. Nee, dan de Sophiastraat (rechtsonder). Daar is de consternatie groot. „Het is hier net de familie Flodder! Waar is m'n sigaar! Waar zijn m'n kaplaarzen!" buldert het gezelschap. Marjan Dool, Truus van Polanen en Trudy de Vos zitten hier 'als het moet tot 's avonds laat', met hond Dokos en een kleinkind om hen heen. Zodra het zonnetje erbij komt, zitten ze buiten. Desnoods met dikke winterjassen aan. „Als ik de pijp uitga, wil ik hier in de straat worden uitgestrooid." Foto's: Henk Bouwman Leiden kan het geld dat vorig jaar is overgebleven niet ge bruiken om bezuinigingen te il Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad dinsdag 27 april 2004 R1 leiden - De actie van schaat sende kinderen uit de regio voor de Leidse ijshal heeft dit weekeinde zeventienduizend euro opgeleverd. Dat is vol doende om dit najaar weer open te kunnen gaan, menen de ijsclubs die gebruik maken van de hal aan de Vondellaan. Maar 'om daarna ook open te kunnen blijven, blijft de ijshal een beroep doen op de ge meentebesturen Voor de actie 'Lopen voor ijs' hielden vijftien ijsclubs uit de Leidse regio vrijdagavond een sponsorloop. De meeste deel nemers liepen daarvoor een half uur en verdienden daar mee tussen de tien en 250 eu ro. Het meeste geld (4500 eu ro) werd ingezameld door de ijsclub Alkemade. De Leidse club IJVL haalde al eerder 1800 euro op tijdens de Singelloop. In Warmond werd 1650 gul den ingezameld. Volgens voorzitter Ben van der Geest van de Stichting Ijshal Leiden is er per jaar nog drie tot vier keer zoveel geld nodig om uit de kosten te komen. De gemeenten uit de regio zou den elk ongeveer 5000 euro per jaar moeten bijdragen om de ijshal nog enkele jaren open te houden, totdat in Al phen een nieuwe ijsbaan open gaat. Tot nog toe heeft alleen Zoeterwoude een eenmalige bijdrage toegezegd. Leiden wacht af wat andere gemeen ten doen. den haag - Het Zuid-Holland- se tekort aan woningen voor senioren en gehandicapten loopt de komende tien jaar op tot 68.000. Desondanks is de provincie tevreden over de huidige stand van zaken: sinds januari 2003 zijn bijna hon derd speciale woonprojecten gerealiseerd. Het provinciale bouwpro gramma voor aangepaste wo ningen loopt tot december 2004. Het programma omvat subsidies van in totaal 4,3 mil joen euro. Het gaat om oplos singen voor senioren en ge handicapten die langer zelf standig willen blijven wonen. De provincie presenteerde de resultaten van haar 'wonen, zorg en welzijn' deze week. Gedeputeerde L. Huizer liet weten dat ze ook na 2004 het ingezette beleid wil voortzet ten. Behalve uit het bouwen van huizen bestaat dat ook uit het verbeteren van zorg- en welzijnsvoorzieningen. Lees 1111 Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang; de eerste 2 weken gratis! JSL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel j Johnson Bros. ontbijtservies! I ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Adres: Postcode I Plaats: 1 Ttelefoon: I I Geboortedatum: P-mail Handtekening Uitsluitend bij hu Stuur dozo bon op In een ongefrankeerde a envelop, naar Loldsch Dagblad, T-H.v. Afdeling lezersservice, Antwoord- o numinor 127, 1800 VB Alkmaar. Bollon kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad nl (Deze aan bieding ls geldig tot 31 december 2004). LeldBch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In hot colofon van do krant troft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1