m es in nderwijs reten geld IETS Katwijkse 'bezwaarde' predikanten naar de rechter Twaalf jaar en al genomineerd verkopen?! 1 7/"° g 18/21° Win training in VS voor astronaut Veld Quick Boys te slecht voor Oranje Contrasten bij stembussen India Tooske verrast Leidse Giovanni Kemper rbetering lespakket schiet er bij in dinsdag 27 APRIL 2004 SPRINTERS 5 072-5196868 Vrij zonnig en warm H}j o 13/4 'ISS te zien als een kleine ster' noordwijk - De komende da gen is het International Space Station (ISS), met aan boord ESA-astronaut André Kuipers, te zien vanuit Nederland. Wie het ruimtestation wil bekijken, moet vroeg uit de veren, gemid deld zo rond vijf uur 's och tends. Dat meldde de Europese ruimtevaartorganisatie ESA gis teren. Het ruimtestation is vol gens ESA „met het blote oog te zien als een kleine ster die ra zendsnel van het westen naar het oosten scheert". Bedplassen is niet zo erg meer meppel - Kinderen tillen minder zwaar aan bedplassen. Ze pra ten er makkelijker over dan twee jaar geleden. Dat heeft de Stichting Bedplassen gisteren gemeld. De stichting beroept zich op onderzoek van TNS NI PO. Een kwart van de onder zochte bedplassers liet weten zich daarvoor te schamen. In 2002 was dat nog een derde. Ook bij vroegere bedplassers blijkt de schaamte afgenomen. Ruim 200.000 kinderen tussen zes en achttien jaar plassen re gelmatig in bed. Dat levert soms sociale en emotionele problemen op. Een op de tien kinderen wordt ermee gepest. Vogels 'vliegen' op het internet Amsterdam - Het Zoölogisch Museum van de Universiteit van Amsterdam heeft een deel van de vogels uit zijn collectie op driedimensionale wijze op internet gezet. Het gaat om 151 'type-exemplaren', opgezette vogels die als internationaal er kend bewijs gelden van een nieuw ontdekte soort. Internet gebruikers kunnen de vogels draaien en het verenkleed van uit verschillende hoeken en groottes bekijken. Het is nu niet meer nodig om de vaak tere en zeldzame objecten telkens aan te raken. Bovendien is het voor onderzoekers in het buitenland een uitkomst. Huis Mussolini holocaustmuseum rome - Het huis van de vroege re Italiaanse fascistische dicta tor Benito Mussolini in Rome wordt een museum ter nage dachtenis aan de 6000 Italiaan se joden die in de Tweede We reldoorlog zijn vermoord. Mus solini's VÜla Torlonia staat vlak bij een aantal historische jood se catacomben. „Het is een plaats met symbolische waarde en van groot belang voor de ge schiedenis van het joodse mar telaarschap in onze stad", zei burgemeester Walter Veltroni. Goedemorgen Wat een krant. Ja, ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! I M/V Adres: Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: l Stuur deze bon op in een ongermnkcerdo envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: OBOO-1711 (gratis) of surf naar www.loidsohdagblad.nl (Deze aan bieding la geldig tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om I met persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad lorgen is't Woonsdag! £25 nsdag 28 april 2004 Betaalbaar design Ben je 16 of 17 jaar en wil je, net als André Kuipers, ooit de ruimte in? Samen met het Leidsch Dag blad en het in Noordwijk geves tigde Space Expo kun je daar voor nu de eerste stap zetten. Space Expo mag twee Neder landse jongeren afvaardigen naar het International Space Camp in het Amerikaanse Huns- ville, Alabama. Van zaterdag 24 tot en met zaterdag 31 juli volgen zij een intensieve astronauten training. Onder meer ontwerpen, bouwen en lanceren zij een raket, onder gaan zij gewichtsloosheid en krijgen zij les in het omgaan met en samenwerken in een interna tionaal team. Wat moetje daar voor doen? Je eerste stap naar de ruimte begint met een aanmel ding op redactie.ld@hdc.nl. Zet in de e- mail je naam, leeftijd, jongen- /meisje, je adres, telefoonnum mer, e-mailadres, de naam van je school, het soort onderwijs dat je volgt en je laatste rapportcijfer voor Engels. Beantwoord ook de twintig vra gen die je elders in deze krant kunt vinden, schrijf een opstel van maximaal duizend woorden met als titel 'De Delta-missie en nu verder!' en verzin een slagzin voor de Delta-missie. Je reactie moet uiterlijk 3 mei binnen zijn. (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting- op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O; Dagblad Leidenaars zoeken het zonnetje op Beeldhouwer wil Schouwburg meer uitstraling geven Jan Wouters assistent bij het EK COMMENTAAR POLITIE Jaap Pop van is fel van leer getrok minister Remkes van zaken. Hij verwijt s de baas te willen spelen politie. De minister zou veiligheid' in Nederland ilijk overdrijven. Door de in een kwaad daglicht te creëert hij een excuus touwtjes naar zich toe te waar Pop te- eer gaat geeft de minister gelijkheid prioriteiten in itiewerk te stellen en be- prestaties te eisen. Pop, ter van het Genootschap turgemeesters en zelf ge- et dat centra- de veiligheid uitspraak ip dat veilig- i de gemeen- rdt gemaakt en niet op ntoor in Den Haag, valt op te brengen. De staan met hun 'poten in en weten het bes recept het beste werkt kennen de grote ste- concentraties in Neder- i grove lijnen dezelfde natiek aangaande open- •de en veiligheid. Enige iade in de aanpak van zou aan te bevelen een machtsstrijd te voeren. Te gelijkertijd is Pop zelf partij in deze kwestie. Als korpsbeheer der bepaalt hij nu de prioritei ten bij de handhaving van de openbare orde, terwijl de hoofd officier de politie bij de opspo ring aanstuurt Dat Remkes vraagtekens plaats bij dit 'dub bele' aansturingsmodel is be grijpelijk. Vorig jaar bleek bij voorbeeld dat slechts een kwart van alle politiemensen zich op straat vertoont en dat tal van aangiften van mishandeling en diefstal blijven liggen. Centralisatie van automatise ring en bepaalde specialismen zoals computercriminaliteit, zouden de effectivi teit van de korpsen ten goede komen. Waar is Pop nu zo bang voor? Voor zijn stelling dat het met de veiligheid in Ne derland nu juist de goede kant uitgaat en dat een centrale aan sturing roet in het eten zou gooien, is geen hard bewijs. On veiligheid is anno 2004 een poli tiek probleem dat om een poli tieke oplossing vraagt. De bur ger is zoals Pop zegt niet gebaat bij een ordinaire machtsstrijd. De vraag rijst waarom hij daar zelf zojuist het startschot voor heeft gegeven. Remkes ervan Bill Meyer katwijk - Het Nederlands elftal traint vandaag in de Amsterdam Arena. Bondscoach Dick Advo caat vindt dat het veld van Quick Boys zich in een te slechte staat bevindt. Oranje, dat in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin verblijft, maakt voor de trainingen al enkele jaren gebruik van het veld van de Katwijkse hoofdklasser. Morgen avond speelt Nederland in Eindhoven tegen Griekenland. In de voorbereiding op de vorige interland tegen Frankrijk kreeg Quick Boys al klachten van de KNVB over de staat van het hoofdveld. Vorige week kwamen functionarissen van de voetbal bond het veld inspecteren. Toen is besloten om het veld niet voor de trainingen van Oranje te ge bruiken. Deskundigen hebben Quick Boys laten weten dat een provisorische opknapbeurt van het veld 6000 euro kost. Dirk van Duijn, bestuurslid van Quick Boys, be vestigt dat het veld slecht is en zegt dat zijn club het veld graag wil opknappen. „Niet voor het Ne derlands elftal, maar omdat ons eerste elftal de kampioenscompetitie in het zaterdagamateur- voetbal graag op een goed veld speelt. We gaan overleggen met de gemeente hoe we dit gaan op lossen." De gemeente Katwijk laat bij monde van wethou der Slings (sportzaken) weten niets voor de fi nanciering van deze operatie te voelen. „Wij heb ben daar gewoon het geld niet voor." Van Duijn denkt dat de gemeente de Katwijkers daar geen plezier mee doet. .Afgelopen zaterdag heeft de wethouder nog kunnen zien hoe het voetbal hier leeft. Toen stonden er 4000 Katwijkers voor het gemeentehuis om ons eerste elftal te huldigen." Een mogelijkheid is ook nog dat de KNVB bij draagt in de kosten. Ook in de voorbereiding op Euro 2004 verblijft Oranje in Noordwijk. OPGERICHT 1 MAART 1860 (advertentie) door Silvan Schoonhoven katwijk - Om uit te maken of de 'be zwaarde' predikanten hun salaris en ambtswoning mogen behouden en mo gen preken in de Oude Kerk, hebben ze een kort geding aangespannen tegen de hervormde gemeente in Katwijk. Het wordt landelijk de eerste confrontatie waarbij bezwaarden en de PKN tegen over elkaar staan in de rechtbank. De uitslag kan veel betekenen voor de rechtszaken die nog komen tussen de gewetensbezwaarden en de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), die vanaf za terdag een feit is. „We staan met de rug tegen de muur", zegt de (bezwaarde) dominee Van Vlastuin. „Dit is onverteer baar", zegt zijn collega Blom, die wél meegaat in de PKN. De Centrale Kerkenraad (CK) van Kat wijk besloot vorige week dat de twee be zwaarde dominees Van Vlastuin en Vlietstra niet meer mogen preken in de Oude en de Nieuwe Kerk. Wel mogen ze tot september (tegen een gebruiksver- goeding) kerken in de Ichtus- en de Pniëlkerk. Het kort geding dat de bezwaarde domi nees aanspannen, gaat niet alleen over de vraag waar ze al dan niet mogen pre ken. Het omvat het hele pakket van maatregelen dat de CK hen oplegt, om dat ze volharden in hun bezwaren tegen de kerkfusie. De bezwaarde dominees moeten op korte termijn hun pastorie verlaten en hun traktement (salaris) wordt stopgezet. De dominees Van Vlas tuin en Vlietstra moeten het ambt neer leggen en hun wijkgemeenten krijgen een nieüwe kerkenraad, waarvan de le den wél mee willen in de PKN. De be zwaarden willen van de rechter weten of dit pakket van maatregelen wel rechts geldig is. Van Vlastuin: „We tekenen bezwaar aan tegen de voorwaarden die de CK ons op legt. Doen we dat niet, dan moeten we onze ambtelijke bevoegdheden neerleg gen. Dan worden we simpelweg terzijde gesteld." Het kort geding is gericht tegen de Katwijkse CK, maar indirect ook te gen de 'commissie van bijzondere zorg*. Dat is een afvaardiging van de landelijke kerk, die gemeentes afreist om zich over de problemen met de bezwaarden te buigen. De uitkomst van het geding kan verstrekkende gevolgen hebben voor él- le ingrepen die de zorgcommissie her en der in Nederland verricht. Pagina Ri: 'We waren broeders in hetzelfde huis' madras - Premier Atal Bihari Vajpayee van India is vol vertrouwen dat hij bij de ver kiezingen in de grootste democratie ter wereld voor de tweede keer zal worden verko zen. De opkomst onder de 175 miljoen stemgerechtigden werd geraamd op 55 tot 60 procent. De verkiezingen werden ook gisteren weer ontsierd door geweld dat minstens zes mensen het leven kostte. Het dodencijfer van de verkiezingen sinds het begin van de campagne op 20 april is daardoor tot 33 gestegen. De meeste doden vielen in Jam- mu en Kashmir, waar islamitische guerrillastrijders tot een boycot hebben opgeroepen. Elders, zoals bij een stembureau in Manglipattu, was alles pais en vree. Opgewekt stonden vrouwen hier met hun identiteitskaart in de hand hun beurt af te wachten. Foto: AP aag/gpd - Bureaucratie, egels en administratie n al het geld op dat is be- voor verbetering van het vijs aan kinderen. Schaal- ting en maatregelen die nomen om scholen zelf- ger en vrijer te laten wer- ebben er sinds de jaren [toe geleid dat de admini- op scholen enorm is toe- len. elt de Onderwijsraad in armerend rapport over de ïcratie in het onderwijs, iderwijsraad is een onaf- lijke adviesraad van de k jde afgelopen jaren veel flerd in onderwijsland, [nettoresultaat is dat de listratiekosten alleen zijn verspreid over rijk, ïnten en scholen. Ze zijn lager door geworden, uist gestegen, p fusies van onderwijsin gen zorgen voor meer bu- jatie en administratie. In In tachtig en negentig zijn [holen gefuseerd om effi- te kunnen werken en mpleet onderwijsaanbod ben. De Raad wijst op de de hiervan. De scholen- nschappen zijn vaak uit- lid tot alleenheerser in egio. Ze krijgen weinig Is om efficiënt te werken, igen en ouders kunnen immers niet uitwijken naar een andere school. De vakbond AOb is het volle dig eens met de Onderwijs raad, dat een steeds groter deel van het onderwijsbudget niet ten goede komt aan leer lingen en studenten en dat de fusiegolf averechts heeft ge werkt. Woordvoerder Knoop: "Groot, groter, grootst is niet altijd goed, beter, best." De Onderwijsraad pleit voor wéér een nieuw overheidsor gaan, dat moet toezien op de grote scholengemeenschap pen. In onderwijssectoren waar weinig concurrentie is, zoals het volwassenenonder wijs, zou prestatiebeloning kunnen worden ingevoerd. In eerste instantie levert schaalvergroting scholen vaak geld op: ze kunnen bijvoor beeld meer specialisten aan trekken. Maar dan blijkt dat al die specialisten met elkaar moeten overleggen om niet langs elkaar heen te werken. Als niet alleen naar de kosten wordt gekeken, maar ook naar de effecten voor de leerlingen - bijvoorbeeld de lange reistij den - is een fusie vaak geen goed idee. Daarom pleit de Onderwijs raad ook voor een rem op fu sies van scholen. Vestigingen van ROC's en hogescholen zouden hoogstens 1000 leer lingen moeten hebben. I 10-22 uur Aanbiedingen zijn alleen morgen geldig, zolang strekt. Mox. 3 p.p. Informatielijn: 0900 235 45 32 (0.10/min.) IKEA wwv/. woonsdag. nl leiden - Niemand minder dan Tooske Breugem kwam hem het heugelijke nieuws vertellen. De Leidse Giovanni Kemper, nog maar twaalf jaar oud, is ge nomineerd voor een Musical Award, in de categorie 'aanstor mend talent'. Hij dankt zijn no minatie voor zijn rol in 'The Lion King'. Giovanni werd op zijn school in de Merenwijk verrast door het bezoek van Tooske en de me dedeling dat hij met een nomi natie op zak nu toch wel tot het grote musicaltalent van Neder land behoort. De Musical Awards worden op 12 mei uitgereikt tijdens het musicalgala in het Nieuwe Luxor in Rotterdam. Dan wordt ook duidelijk of Giovanni het wint van zijn drie medegenomi neerden, onder wie popster Kim Lian van der Meij die een nominatie in de wacht sleepte Giovanni moet nog even goed kijken, als Tooske hem in zijn klas de nominatie voor de Musical Award heeft overhandigd. Foto: Roy Beusker voor haar rol in 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?' Naast Giovanni Kem per is nog een Leidenaar geno mineerd voor een Musical Award: Marcel Jonker voor de rol van Pumbaa het wratten zwijn, eveneens in 'The Lion King'. Pagina R8: Leidenaars genomineerd

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11