Tekort van de Hortus loopt op LEIDEN REGIO Handtekeningen, sjaals, gegil Corso trekt meer belangstelling dan ooit Leidse politie is tevreden met eigen resultaten Opheffing dreigt voor Rudolf Steinerschool Docos bindt zich in Unicef n stalling Vinkelhof R3 Universiteit zint op maatregelen Pancras West stelt eisen aan ruimere terrastijden ndtoernooi loordwijk ivviik - Na het succes van aar wordt op zaterdag 5 i samenwerking met Ipaviljoen J. van Roon, iw een strandvoetbal- ioi gehouden voor de uit Noordwijk en omge- iet evenement is bedacht ierard - 'Flitz' - Warmen- In verschillende leef- oepen strijden jongens isjes op twee velden om trofeeën. Elk team, waar- ;ens én meisjes samen n spelen, bestaat uit laai vier spelers. Opgave n met 29 mei mogelijk bij ir Kids in de Hoofdstraat itrandpaviljoen Van Er kunnen maximaal 48 meedoen. lumenten naar ere scholen ik - Het monument De en het monument op de Begraafplaats in Katwijk in woensdag van 'eige- )eze oorlogsmonumen- rden elk jaar door een Katwijkse school ge- erd, zodat de school- 1 neer inzicht krijgt in het 1 vrijheid en de waarden t democratisch rechts- n. De Leeuw gaat woens- er van de Marnixschool i Prins Mauritsschool. inument op de Joodse 1 (plaats, nu nog onder de van de leerlingen van De os, wordt dit jaar ge- erd door De Horizon. Voetbalvereniging Do- Unicef hebben elkaar ien. De twee gaan de ko- drie jaar proberen de iweinig voor de hand samenwerking tussen ateurclub en de plaatse- leling van het kinder- an de Verenigde Naties i te geven. Hoe? Een vei- sponsorloop zijn dit eerste activiteiten. Maar volgens Marcel Ver- iiorzitter van de pr-com- ran Docos, verder dan tele fondswerving. „We >nder meer met de ge- >m het logo van Unicef ïirts van alle jeugd- 3 drukken", aldus Ver- ist wil de voetbalvereni- ens de Taptoe op 2 ok- 'aarbij Docos jaarlijks in en valt, 'ook wat met loen'. Verder wordt een igazine van het kinder- het clubblad van Do- puwen. De Morsclub inzetten voor een pro- sjetsjenië, waar veel p slachtoffer zijn van pen. is uniek jrland", vertelt Simone i Unicef Leiden. „Er be- jntacten met Feyenoord imaar dit is de eerste Unicef met een plaat- ereniging in zee gaat." de partijen geldt dat ze I bewust willen maken rmoede in grote delen i/ereld. „Voor zover dat ïuis of op school ge- ildus Bos. Hans de ïgdvoorzitter van de voetbalvereniging van ziet dat voordeel ook. e club is al een tijdje ussie over normen en i gaande. Wij denken samenwerking daar past." irp - De plannen om proefperiode van een bewaakte fietsenstal- zetten in de parkeer- an de Winkelhof in Lei gaan niet door. De ge- ijke pot 'bovenwijkse lingen' blijkt onvol- geld te bevatten om de te verwezenlijken. De Leiderdorp, die daar naart achter kwam, is taat het toegezegde be- 46.000 euro op tafel heeft het collegebe- i 8 maart afgeblazen, ril is een nieuw besluit i, waarin duidelijk t verder te gaan met de Zijl Bedrijven) dat het zou leveren voor dit heeft inmiddels laten liet langer de bemen- de stalling te kunnen en.' Wereldhave, de van de Winkelhof, 15.000 euro op tafel te mdat hij 'geen heil ziet oefjaar zonder zicht op En de stichting weet niet of het pro- 30 eurocent per stal- dekkend wordt. 2üj wil /al 'niet meer dan 7000 jaar bijdragen'. maandag 26 APRIL 2004 leiden/voorschoten - De politie in Lei den en Voorschoten is tevreden over haar eigen resultaat. De 3-oktobervie- ring en oud en nieuw zijn 'zeer goed' verlopen. Er werd vorig jaar minder ver nield. Grote verstoringen bleven uit en de politie hield meer verdachten van strafbare feiten aan. Ook de politie moet tegenwoordig tar gets halen. Dat lukte redelijk. In 2003 zijn er 2865 verdachten aan het open baar ministerie aangeboden. Dat is 9 procent meer dan was afgesproken tus sen overheid en politie. Ook op het terrein van de geweldsmis drijven scoorde de politie goed. Het aan tal aanhoudingen nam met 10 procent toe. Een groter percentage slachtoffers van geweldsmisdrijven deed daar ook aangifte van. Ook loste de politie 4 pro cent meer van dergelijke zaken op dan in 2002. Die lichte stijging laat zich ook zien in het oplossen van het aantal opgeloste woninginbraken. De politie vatte 10 pro cent meer inbrekers in de kraag. Het aantal milieuzaken dat de politie aan pakte steeg nog sterker. Met 52 zaken vatte de politie 70 procent meer milieu zaken bij de kop dan het jaar ervoor. Alleen het aantal uitgeschreven bekeu ringen viel tegen. Hoewel er meer boetes werden uitgedeeld, werd de afspraak niet gehaald. Ook is het publiek iets minder tevreden over de aangifte. Bedoeling van de streefcijfers is om de criminaliteit en overlast meetbaar terug te dringen. Doelstelling van het kabinet is om in 2006 20 tot 25 procent minder misdaad te hebben dan in 2002. Een oorverdovend gegil valt Maud ten deel vanaf het Stadhuisplein. Foto: Mark Lamers vervolg van voorpagina leiden - Als Maud in Leiden eenmaal aan wal gaat, wordt ze door een stel stevige beveili gingsmannen en onder toe ziend oog van de politie snel naar de ingang van het stadhuis geloodst. Tot grote teleurstel ling van haar fans, die Maud van dichtbij willen zien, horen en voelen. Aan de kade van de Nieuwe Rijn staan Sophie, Aukje en Maarten, broer en zussen. Sop hie (13) vertelt: „Ik ben fan van Boris. Maar we vinden Maud ook heel erg leuk. En de ouders van Frank (een Leidse Idols- kandidaat die eerder afviel, het vriendje van Maud, red.) wonen bij ons in de straat, in de Me- renwijk. Zij hebben beloofd dat als Frank een keer thuis is, hij even bij ons langskomt." Het drietal heeft een spandoek ge maakt voor Maud: 'Heey Maud, je gaat winnen.' Ondertussen is Maud op het bordes van het stadhuis ver schenen. Ze zwaait, ze steekt haar duimen de lucht in, ze roept iets als 'jullie zijn top' en gooit massa's Maud-sjaals de menigte in. Een oorverdovend gegil is haar deel. Als ze haar mobiele telefoon pakt om, waarschijnlijk, medekandidaat Boris te vergewissen van haar belevenissen, gaat het volume van de fans nog een tandje ho ger. Als het enthousiasme van het Leidse publiek een graad meter is voor de uitslag van de finale, aankomende zaterdag, dan lijkt Maud een goede kans te maken. Om Leiden definitief voor zich te winnen, zet Maud zich snel na de bordesscène als een vol leerde ster aan een handteke ningensessie. Iedereen lijkt een krabbel van de blondine te wil len: wie geen papier bij zich heeft, staat mobiel, T-shirt of arm af. Twee jongens laten hun proefexamen wiskunde teke nen. Maud lijkt haast in trance, weet weinig meer uit te brengen. „Dit is geweldig, ik hou van Lei den", zegt ze. „Ik ben nog ner gens zo onthaald. Vanmorgen was ik in Rotterdam, maar dat was heel anders." Ja, dit is de stad van haar vriendje, beaamt ze. „Ik had gehoopt dat hij mis schien tussen het publiek zou staan, maarre..." Haar zin kan ze niet afmaken, want de fans staan te dringen en de politie, met 35 manschappen aanwe zig, kan de dranghekken slechts met vereende krachten rechtop houden. Aan de andere kant van het wa ter zit ondertussen Fred Zwaan (38) uit Leiderdorp na te genie ten. Hij is de man van De Duik. „Ik vind Maud geweldig. Echt waar." Voor hem heeft deze dag nog een staartje. In de Idolsbus rijdt hij mee naar de studio van Life en Cooking, het volgende onderdeel op het pro gramma van Maud. Daar mag hij bij Carlo en Irene nog één keer vertellen over die twee zoenen. Terwijl in Leiden de rust weerkeert. bollenstreek - Het weer zat mee, het thema 'Kindervriend' sprak jong en oud aan en er stond een recordaantal bezoe kers langs de route. Voor voor zitter Leo van Zon van het cor- sobestuur kon het 57ste Bloe mencorso van de Bollenstreek niet meer stuk. „Het was een supergeslaagd corso. Volgens mensen die al jaren meerijden, waren er meèr toeschouwers dan ooit." Ook de verhuizing van de Lisse- se Hobahohallen naar de Klin kenberghallen in Sassenheim is goed bevallen. „We hadden donderdag- en vrijdagavond tweeduizend betalende bezoe kers. Dat is ook een absoluut record. Het bleek bijvoorbeeld een goede zet om de prijsuitrei king voor het publiek in de hal te houden, in plaats van op een besloten bijeenkomst zoals we vroeger deden." Die bezoekers kozen Koning der Dieren (Lion King) van de KAVB Noordwijkerhout tot hun favoriet. De publiekswinnaar moest het wat betreft de jury echter afleggen tegen Dino van de KAVB Hülegom-Haarlem en omstreken. De beste stekers waren die van de Rabobank Duin- en Bollenstreek en Ken- nemerland. Zij waren verant woordelijk voor de praalwagen Sesamstraat. Bij de talloze kinderen langs de route waren die drie wagens ook favoriet. Niet alleen kinderen raken ge prikkeld door Kinderfantasie, sommige wagens laten ook de pappa's en mamma's niet on beroerd. Dat is te merken bij Bambi, voor veel dertigers en veertigers de eerste film die ze ooit in de bioscoop zagen. „Kijk, daar is Stampertje", zegt een man tegen niemand in het De praalwagen Kabouters in het Bos van Minolta trekt voorbij.Foto: Dick Hogewoning bijzonder. Hij schrikt er een beetje van. Gelukkig zwaait Stampertje vrolijk naar hem te rug. Bij de Fabeltjeskrant is het jeugdsentiment helemaal niet van de lucht. Spontaan barsten enkele ouders uit in het zingen van 'Hallo meneer de Uil', en menigeen heeft nog steeds een perfecte imitatie van Monfert de Mol in huis. 'Mmmmm, een lekker sigaartje, mmmmm'. Maar ook bij de jeugd van 2004 doen Juffrouw Ooievaar, Stoffel en consorten het goed. Toe schouwers Martijn en Lianne zetten die wagen beiden op drie in hun ranglijst, die in de na- babbel aan de orde komt. Over nummer één zijn ze het ook eens: de Lion King. Alleen over het zilver verschillen de menin gen. Martijn vindt Circus de op een na beste, Lianne voelt meer voor de Dino's, de jurywinnaar van het corso 2004. Op de vraag waar Sesamstraat dan komt, volgt een stilte. „We maken er een topvijf van", luidt het salo- monsoordeel van Lianne. „Dan komen de Dino's op vier." door Wilfred Simons leiden - De faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen van de Universiteit Leiden werkt aan een plan om de verliezen van de Hortus Botanicus terug te drin gen. Decaan Frans Saris zoekt een 'prefect', een directeur die de opdracht krijgt om de financi en van de plantentuin op orde te krijgen. Saris streeft naar meer samenwerking met de gemeente en met museum Naturalis. Het negatief eigen vermogen van de Hortus Botanicus is af gelopen boekjaar opgelopen tot bijna 430.000 euro. Afgelopen jaar moest het college van be stuur van de universiteit ruim 85.000 euro toeleggen op de ex ploitatie. Dat was trouwens precies het verwachte bedrag, maar de hortus hoopte het ver lies met meer bezoekers en meer activiteiten te kunnen te rugdringen. Dat laatste is niet gelukt. In de eerste maanden van 2003 was het aantal betalende bezoekers ruim boven de verwachtingen, maar vooral in de tweede helft van het jaar viel het bezoek sterk terug. Vooral kwamen er minder buitenlanders, die doorgaans veel geld in de Hor tus Botanicus besteden. Daar naast heeft de Hortus te maken met toegenomen personeels lasten en met de kosten van verbouwingen uit het recente verleden, die nog altijd op de begroting drukken. Dat de ver liezen toch niet hoger opliepen dan begroot, kwam door een subsidie van bijna 50.000 euro van het Fonds 1818, dat projec ten van algemeen nut in de zui delijke Randstad ondersteunt. De Hortus Botanicus draait al jaren met verlies. Volgens de caan Saris is dat 'niets bijzon ders'. „Niet één universitaire hortus maakt winst" Ook in de begroting voor komend jaar is opnieuw met 85.000 euro ver lies rekening gehouden. „Deze begroting is gewoon door het college van bestuur geaccep teerd", aldus Saris. „De univer siteit erkent de waarde van de Hortus voor de stad en heeft daar een verliespost voor over." Wel wil Saris dat er uitzicht komt op een positief resultaat. Prefect Jan de Koning is vorige maand tamelijk onverwacht met de vut gegaan, waarbij te leurstelling over het onvermo gen om de resultaten te verbe teren, wel een rol heeft ge speeld. Saris gaat op zoek naar een manager die 'actiever is om de financiële situatie sluitend te krijgen'. Hoe dat moet, is nog niet dui delijk. Ideeën zijn er echter wel. Saris streeft ernaar om de tuin meer te betrekken bij het biolo- gie-onderwijs, waardoor de Hortus een beroep kan doen op fondsen die beschikbaar zijn voor onderzoek en onderwijs. Ook moet de Hortus op zoek naar 'externe' financiers, die de Hortus tegen betaling onder zoek willen laten doen. leiden - De kans is groot dat de Rudolf Steiner basisschool aan de Cesar Franckstraat moet sluiten. Het is de bedoeling dat de Vrije School Mareland de leerlingen en het gebouw over neemt. Op 1 mei valt de beslissing over de toekomst van de Rudolf Stei ner, die sinds 1948 in Zuidwest is gevestigd. Dan wordt bekend of het ministerie van onderwijs de vrije school nog een jaar de kans geeft om boven de leerlin gennorm van 192 te komen. Omdat de school al drie jaar onder deze norm zit, is de kans op opheffing groot. Op dit mo ment telt de school 140 leerlin gen, het dieptepunt was 132 leerlingen. De kinderen zitten in vier klassen en een gecombi neerde 1/2-groep en een ge combineerde 4/5-groep. Leerkracht Max van der Made, woordvoerder van de school, heeft geen idee hoe het komt dat de school niet meer leerlin gen trekt. „Er is altijd sprake van een golfbeweging. Het aan tal peuters en kleuters groeit nu wel. We hebben alleen iets meer tijd nodig om boven de norm te komen." Op de Rudolf Steiner zitten vooral autochtone leerlingen. „Het is een gezellig schooltje, dat in onze ogen wel bestaans recht heeft", aldus Van der Ma de. Vooral het 'prachtige' schoolplein met de nabijgele gen schooltuinen is aantrekke lijk. „Maar je moet als ouder wel bewust kiezen voor een vrije school." Enkele jaren geleden verklaarde een ouder van leerlingen tegen over de krant dat het teruglo pende leerlingenaantal had te maken met ziekteverzuim van docenten en een geschil rond de koersbepaling. Er zou een moderne stroming zijn en een stroming die alles het liefst bij het oude wilde laten. Van der Made is het niet met die analy se eens; van veel ziekteverzuim is op dit moment volgens hem geen sprake. Het is nog niet bekend wat er gebeurt met de acht perso neelsleden als de Rudolf Steiner een dependance wordt van de Vrije School Mareland. „Het is een spannende tijd", aldus Van der Made. Onzekere toekomst voortgezet onderwijs De Rudolf Steinerschool voor voortgezet onderwijs weet nog niet waar ze in de toekomst naar toe gaat. Het huidige gebouw aan de Suri- namestraat met vier noodlo- kalen moet wijken voor de nieuwe Brede School, die deel uitmaakt van de grote plannen die de gemeente heeft voor dit deel van Lei- den-Noord. Vooralsnog is er geen alternatieve locatie be kend voor de school met 320 leerlingen. De school zelf zou het liefst op een plek zit ten met 'een vrije' basis school. „In een mooi ge bouw, gebouwd volgens or ganische architectuur", al dus een woordvoerder. Op de plek van de Vrije School Mareland is in elk geval geen ruimte. leiden - Wijkvereniging Pancras West staat niet afwijzend tegen het langer open blijven van de terrassen in de wijk gedurende de zomer. Pancras West erkent dat zoiets goed is voor de aan trekkelijkheid van de stad en fi nancieel interessant is voor de kroegbazen. De wijkvereniging wil daar echter wel een aantal voorwaarden aan verbinden. Zo moet duidelijk zijn in welke maanden de verruimde open stelling precies geldt. De wijk vereniging ziet het liefst een ter mijn van 1 mei tot 1 oktober. Daarnaast moet de handhaving zijn geregeld en moet het sys teem van gele en rode kaarten, dat volgens de wijkvereniging in de versukkeling is geraakt, nieuw leven worden ingebla zen. Tevens moet er meer politie op straat in de weekeinden, vindt de wijkvereniging. Daar zou de gemeente extra geld voor moe ten geven, maar de horeca moet er ook een stevige bijdra ge aan leveren. Indien terrassen herhaaldelijk hinder veroorza ken dienen zij van de verruim de openingstijden te worden uitgesloten, vindt Pancras West.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13