ECONOMIE Shell: gesloten, arrogant en paranoïde feivina Van winkeltje in zeeschelpen tot oliegigant r Ontslag bij voorbaat uit onderhandelen 1 Bedrijfscultuur van eigen codes en ongeschreven wetten brengt oliereus aan het wankelen Over de leuke dingen van het leven I kinderzitje altijd veilig t ic - Bijna de helft van de ai ierzitjes is volgens de lentenbond onvoldoen- De kleine inzittende jin allerlei gevaren teld: vem een voet tus- >aken tot een vinger e zadelveer. Dat schrijft igenorganisatie in de lentengids, die vrijdag lenen. De bond heeft igbare fietskinderzitjes ra&rvan slechts één or de keuring kwam. gen het predikaat on- de veilig. ilerChrysler: blijft draaien »r - DaimlerChrysler zal inwerking met Mitsu- tors in Bom voortzet- een woordvoerder Duits-Amerikaanse au nt gisteren nadat be id dat DaimlerChrysler ciering van Mitsubishi n. Dit besluit kwam, derhandelingen over ingsplan voor zijn Ja- irtner waren mislukt., n Bom is een van de van de twee autofa- die in langdurige en zijn vastgelegd. er personeel weggepest' Supermarkten pesten ere personeel steeds g, aldus FNV Bondge- uderen worden bij- d vals beschuldigd van if worden verplicht latst. Dat gebeurt dan t motto „je bent te r dit filiaal". Ook wor- idscontracten gewij- iiim de helft (58 pro- i de filialen komt dit ktijken voor, maakt dgenoten op uit een Vooral Albert Heijn en ringen er negatief uit. ledenverlies imentenbond Voor de Consumen- ivas 2003 geen gemak- De bond die vorig .vijftigjarig jubileum 1 g het aantal leden da- ijna 14.000 tot circa ,De belangrijkste oor- /an is de economische schrijft de belangen- ie in haar gisteren ver- consumentengids. sement ir afgerond Ni - Na acht jaar is het van vliegtuigbou- :r eindelijk afgerond, i ank in Amsterdam is kkoord gegaan met el van de curatoren ïitbetalen van de e 'gewone' schuldei- i okker, zoals de leve- an moertjes, boutjes, en diensten, krijgen I d temg. De obligatie- rijgen 37 procent uit het geld dat zij had- esteerd. ra kans jnebeek herontwikkeling van jld Schoonebeek in de Drenthe is een stap gekomen. Een studie derlandse Aardolie ppij (NAM) naar de e haalbaarheid valt It. Sinds 1943 zijn er En vaten uit het 'oud- lid van Nederland ge- stopte de win de taaie en stroperige leekse olie. Met de in van vandaag moet lijk zijn om nog zo'n vaten uit de, grond zaterdag 24 april 2004 door Maurice Wilbrink en James McConigal den haag - Koninklijke Olie/Shell verkeert in de grootste crisis van zijn bijna 90-jarige bestaan. Het management van het Neder lands/Britse olieconcern heeft op vele fronten gefaald en er is grootscheeps met informatie ge manipuleerd. Interne bedrijfsco- des als eerlijkheid en integriteit zijn met voeten getreden. De traditioneel zeer gesloten Shell- cultuur lijkt het bedrijf lelijk op te breken. „Ik word doodziek ['sick and ti red0 van het moeten liegen over de omvang van onze reser ves." Shell-bestuurslid Walter van de Vijver was ruim twee jaar hoofd van de belangrijkste concerndivisie Exploratie en Productie toen hij deze bittere woorden schreef in een e-mail naar zijn directe superieur Phi lip Watts. Van de Vijver leek op die ne gende november 2003 ten ein de raad. Hij had in 2001 een ex plosieve erfenis gekregen van Watts, zijn voorganger als chef van de Exploratie Productie afdeling. Watts had de bewezen reserves te hoog voorgesteld en eiste - eenmaal topman van het concern geworden - dat Van de Vijver alles uit de kast zou halen om dit probleem te verhullen. Van de Vijver kon echter geen kant op. Bewezen reserves laten zich niet kunstmatig aanvullen. Bovendien gaf hij leiding aan een divisie Exploratie Pro ductie, die was aangetast door zware bezuinigingen in de jaren '90. Het kost zes, zeven jaar voordat vandaag gevonden olie formeel als 'bewezen' in de cij fers kan worden opgenomen. De Nederlander realiseerde zich bovendien al lange tijd dat Shell een heel groot juridisch probleem had: het had niet vol daan aan richtlijnen van de Amerikaanse beurswaakhond SEC inzake de taxatie van zijn reserves. Daarmee kon Shell het mikpunt van allerlei rechtsza ken worden. Twee maanden la ter kwam de verbijsterende waarheid naar buiten: Shell moest 20 procent van z'n bewe- zen reserves schrappen. Het bleek, weer later, nog niet de hele waarheid. Afgelopen maandag publiceerde de Ne derlands/Britse oliemultinatio- nal een samenvatting van een rapport van advocatenkantoor Davis Polk Wardwell, dat vier maanden lang onderzocht hoe het mogelijk was dat Shell ja renlang zijn oliereserves te hoog had ingeschat. De zestien pagina's, gelardeerd met e-mails en andere interne Shell-memo's van hoogge- plaatsten, geven een onthut send beeld van een bedrijfscul tuur die wel ongelukken móest opleveren. Deze samenvatting richt zich vooral op de verziekte verhoudingen tussen Watts en Koninklijke Olie/Shell verkeert in de grootste crisis van zijn bijna negentigjarig bestaan. Foto: GPD/Phil Nijhuis Van de Vijver, die beiden in middels zijn opgestapt. Maar veel mensen die Shell kennen, denken dat 'de reserve-affaire' een dieper en structureel pro bleem heeft blootgelegd bij de maatschappij. Zo verdedigde Van de Vijver zich vorige maand door te wij zen op een ongeschreven wet bij Shell, die voorschreef datje slechts aan je directe superieur rapporteerde - en dus nimmer aan diens superieur(en). Hij nam niet zelf het initiatief om mèt zijn brandbare materiaal naar andere Shell-topbestuur- ders te stappen om aandacht te vragen voor het probleem. „Het beroep op die ongeschre ven wet is erg interessant. Het is tekenend voor een bepaalde cultuur, die daar op lagere ni veaus ook voorkomt. Dat leidt ertoe dat allerlei informatie niet goed wordt doorgegeven in het concern," zegt een Londense wetenschapper met veel kennis over het waarderen van olie- en gasreserves. Van de Vijver - intern bekend als The Angry Dutchman - e- mailde op 15 november 2002 aan zijn eigen medewerkers over een business plan dat hij uiteindelijk had goedgekeurd: „De werkelijkheid is dat we dit plan niet zouden hebben ge maakt als wij niet aan het pro beren waren de reputatie van Shell naar buiten te bescher men (gedane beloften) en eer lijk hadden kunnen zijn ge weest over mislukking in het verleden." Shell kon niet om gaan met slecht nieuws. Geraadpleegde deskundigen, die niet allemaal onder naam geciteerd willen worden, zeg gen dat de zeer gesloten be drijfscultuur daartoe bijdroeg. Die cultuur is al heel oud: het concern was al voor de Eerste Wereldoorlog een hele grote speler in de internationale olie wereld. Het oogste succes door alles op de Shell-manier te doen: 'The Shell way, or no way' heette het. Het bedrijf raakte doortrokken van eigen codes, eigen onge schreven gebruiken en had een hele losse aansturing vanuit de top - wat het concern nu is op gebroken. „Het was een zelf- voorzienende organisatie en bereikte zo ook een grote stabi liteit," zegt Aad Correljé, onder zoeker van energiemarkten en verbonden aan de faculteit Techniek, Bestuur en Manage ment van de TU Delft. Maar het raakte ook ongevoelig voor kri tiek, zowel van buitenaf als van binnenuit. Shell-mensen worden van oudsher op jonge leeftijd van technische opleidingen geplukt, en krijgen een interne scholing in de oliewereld. „Er worden vervolgens sterke selectieme chanismen gehanteerd, waarbij mensen worden beoordeeld op bepaalde eigenschappen. Ze moeten later dicht op elkaar in een vreemd buitenland functio neren. En dan helpt het als er een zekere gelijkgestemdheid is gecreëerd," zegt Correljé. Zo ontstonden talloze Shell-vetera- nen, zeer loyaal aan het bedrijf, die er een levenslange carrière maakten en die in elke functie de gesloten cultuur in stand moesten houden. Het probleem was dat die Shell- methodiek niet aansloot op de schattingsmethodiek die de Amerikaanse beurstoezicht houder SEC voorschrijft. Dui delijk is dat Van de Vjver daar steeds meer mee worstelde. Het management had gefaald om dit bijtijds te signaleren en in te grijpen. De controle op de rap portages was verwaarloosd. Toen langzaam duidelijk werd hoe groot het probleem was, werd het intern toegedekt, en kreeg de financiële wereld ver keerde informatie voorgelegd. Wie dit probleem wel signaleer de, riskeerde ontslag als hij het in het concern aanhangig wilde maken. Tekenend is de verkla ring van een voormalige em ployé die belast was met het controleren van de reserve-op gaven. Hij verwijt zichzelf nu dat hij niet met meer kracht het reserveprobleem binnen de Shell-organisatie heeft aange kaart. Maar rapportages moes ten volgens de eigen Shell - richtlijnen worden verricht. Het conflict zoeken over het feit dat ze afweken van de SEC-nor- men, „zou me in die dagen waarschijnlijk mijn baan heb ben gekost," aldus deze oud werknemer. De cultuur bij Shell is vaak als paranoïde bestempeld. Cyril Widdershoven, een olieconsul tant en directeur van Mediter ranean Energy Political Risk Consultancy, illustreert dit met een ervaring die hij ooit opdeed in Egypte, waar hij een vaktijd schrift uitgaf voor de olie- en gaswereld. „Ik kreeg daar ooit op een vrijdagavond om 11 uur de topman van Shell Egypt scheldend en dreigend aan de telefoon. In een artikel van 24 pagina's stonden volgens hem drie woorden verkeerd. Ik was niet in de positie om daarvoor te moeten buigen. Maar later hoor je dat allerlei lokale Shell- mensen ook waren gebeld om ze duidelijk te maken dat die informatie niet naar buiten had mogen komen. Dat soort toe- Reactie beurs op mededelingen Shell Belangrijke momenten in Shell's olie- en gasreserves afgezet tegen de Amsterdamse Effectenbeurs 19 februari: Shell zegt dat de Amerikaanse beurswaakhond SEC een formeel onderzoek is begonnen. 9 januari 2004: j &yl Shell kondigt aan dat ze haar reserves heeft overschat. Bijstelling wordt op 20% geschat. 1 december 31 2003 I 3 maart: Shell kondigt ontslag aan van voorzitter Philip Watts, en Walter van de Vijver, hoofd exploratie en productie. 19 april Shell kort de reserves opnieuw, waardoor de totale vermindering op 22% komt. Financieel bestuurder Judy Boynton stapt op. 1 april 18 maart: Shell snijdt voor de tweede keer in reserves waardoor de totale herziening 21% bedraagt. maart standen maakte je bij Total, Bri tish Gas of Eni niet mee. Volgens Widdershoven ging dat paranoïde gedrag bij Shell ge paard met een grote dosis arro gantie. Hij schaart zich onder een legertje analisten die zware kritiek heeft op de strategie van Shell in de jaren '90. „Die arro gantie verhinderde dat het con cern geen grote overname of fusie tot stand heeft gebracht en geen grote velden heeft ge kocht, zoals elders in de indu strie overal gebeurde." Tegelijkertijd verwaarloosde het concern zijn wetenschappelijke basis, zegt Cor van Kruijsdijk, hoogleraar reservoir enginee ring aan de TU Delft. Van Kruijsdijk schetst een concern dat begin jaren '90 zwaar bezui nigde op de ontwikkeling van eigen technologie. „Men dacht gewoon de techniek in te kopen en deze snel toe te passen. Shell liet zich meer leiden door korte termijnbeleid." Bezuinigen op kostbaar eigen ontwikkelings werk leverde geld op en derge lijke korte termijnkeuzes deden het goed op de aandelenmark ten. Volgens Van Kruijsdijk was Shell niet de enige in de olie-in dustrie die hakte in zijn eigen laboratoria. Maar de funeste gevolgen van dit beleid zouden zich bij Shell nog duidelijker manifesteren, omdat het con cern er veel minder goed in slaagde nieuwe reserves toe te voegen aan de reeds bestaande. Shell kon zich dit allemaal ver oorloven, omdat het concern met zijn jaarlijkse miljarden winsten lange tijd het lievelin getje van de beurshandel is ge weest, en ondanks de reserve- affaire nog steeds is, zegt een kenner. Maar de reservekwestie heeft nu haarscherp duidelijk gemaakt hoe diep de crisis in het bedrijf heeft voortgewoe kerd. Zo slaagt het concern er op dit moment nog maar in om 50 tot 60 procent van de olie die het produceert, te vervangen met nieuwe bewezen reserves. Naaste concurrenten scoren boven de 100 procent en zien hun reserves dus groeien. In een telefonische toelichting op het onderzoek dat afgelopen maandag door Shell naar bui ten werd gebracht, probeerde de concernleiding de crisis op nieuw te minimaliseren. Com missaris Lord Oxburgh zei dat de reserve-affaire maar een „klein deel van Shell" betreft. En de tijdelijk benoemde finan ciële topman Tim Morrisson benadrukte dat de verlaagde re serves maar een marginale in vloed hebben op de winst in de periode 2000-2003. Vooral die opmerking van Ox burgh wekte ergernis bij toe hoorders. Een van hen: „Dat was een zwaar misleidende uit spraak. Het probleem zit bij Ex ploratie en Productie. Dat is het hart van het bedrijf. Ik betwijfel of de huidige leiding van Shell wel geschikt is om de onderne ming de goede richting in te krijgen. Er moet vers bloed ko men, op topniveau en in het management van de divisies." 'Shell bedrijf met beste imago' Shell is, net als in de twee voorgaande jaren, het Nederlandse bedrijf met de beste reputatie. De multinational ligt op dat punt „een straatlengte voor" op zijn concurrenten. Vooral de dege lijkheid van het olieconcern wordt gewaardeerd, zo stelt het blad Management Team op basis van eigen onderzoek. Het fraaie imago komt wellicht wat ongeloofwaardig over, na alle perikelen over Shells al dan niet bewezen oliereserves van de af gelopen maanden. Maar het onderzoek is dan ook uitgevoerd in december, kort voordat de problemen rond de reserves aan het licht kwamen. Circa duizend managers moesten antwoord ge ven op de vraag welk bedrijf hun favoriete werkgever is, met wie ze het liefst zaken zouden doen en van welke onderneming ze graag aandelen zouden willen bezitten. De geschiedenis van Koninklijke Olie /Shell Transport and Trading begint in 1833, als koopman Marcus Sa muel een klein winkeltje opent in Londen, waar hij zelf geïmporteerde zeeschelpen verkoopt aan Victoriaanse liefhebbers. Tijdens een reis naar het Kaspische Zee gebied enkele jaren later ziet zijn zoon mogelijkheden om producten van de zich daar ontwikkelende olie-in dustrie te exporteren naar Azië. De nieuwbakken firma laat de eerste olietanker ter we reld bouwen in 1892 en verkoopt aansluitend 4.000 ton Russische kerosine in Singapore en Bangkok. Rond die tijd waren olievelden ontdekt in Nederlands-Indië en was de Koninklijke Olie opgericht. Dit bedrijf had vanaf 1896 enkele olietankers in de vaart. Na enkele jaren van concurrentie besloten beide bedrijven in 1907 sa men te gaan. Tot op de dag vandaag werkt door dat niet tot een volledige fusie werd besloten. Er is een Ne derlandse en een Britse moedermaatschappij, met hoofdkwartieren in Den Haag en Londen, die elk eigen werkmaatschappijen over de hele wereld beheren. Een overkoepelende directie vormt het concernbestuur. De machtsverhoudingen tussen de Nederlandse en de Engelse poot zijn ongeveer 60-40. Shell is op dit mo ment actief in alle vormen van energie: olie (ook uit teerzanden), gas, steenkool (vergassingsprojecten), wind- en zonne-energie, waterstof. Shell is de afgelo pen decennia een aantal malen in opspraak geweest vanwege de activiteiten in Zuid-Afrika, Nigeria en het plan om het afgedankte booreiland Brent Spar in de oceaan af te zinken. Het bedrijf heeft zich door deze kritiek zelden laten afleiden - alleen de Brent Spar is uiteindelijk milieuvriendelijk gesloopt. Shell werkt in 145 landen met 118.000 werknemers. Het is derde oliemaatschappij ter wereld. Op een om zet van 269 miljard dollar boekte het concern vorig jaar 12,6 miljard dollar, zo werd onlangs gerapporteerd. ECONOMIE WIJZER (advertentie) 1 heb ik een abonne es. Als ik daarmee op- it jammer voor NS, ^taal ze geen enkele En er is geen wet me daartoe ver- Je al zorgt NS vaak me, kan ik met een grijns langs de files n krijg ik een nette g bij vertraging, als is het over. Net als jaar voor een baas, deling draait niet roeger en de baas om je te ont- de werkgever, als van je diensten, impensatie betalen? of rechter daartoe 11? in Neder- op eigen initiatief bedacht. Je krijgt .vergoeding een iris mee voor elk jaar lenst bent geweest correctie voor speciale omstandigheden). Zouden economen dat ook hebben verzonnen? Er zijn drie argumenten voor een vergoeding: schade, schuld en scholing. Als je je baan ver liest lijd je schade omdat je zo gauw geen nieuwe hebt. Maar daar hebben we een werkloos heidsuitkering voor. Compen satie komt dus pas aan de orde als je meer schade hebt dan de WW vergoedt, en als de schade samenhangt met je oude baan. Je sloot met de vorige baan mo gelijkheden uit waarmee je minstens zo goed had kunnen verdienen, maar waarnaar je nu niet meer terug kunt. Je wordt komisch acteur bij een toneel gezelschap, en je kunt later nooit meer dramatische rollen spelen. Je kunt je talent maar één keer verkopen, en als je dat doet, moet de koper je een le ven lang een goed inkomen ga randeren. Het was vroeger een goed argu ment voor alimenta tie, omdat een ge scheiden vrouw niet meer aan de man kwam. Ik vind het ar gument niet erg sterk. Weinig talen ten zijn zo specifiek dat je er later niet nog wat anders mee kan gaan doen. Een ontslagen manager kan best weer wat anders gaan mana gen. Als je het argu ment accepteert ligt een stijging van de vergoeding met diensttijd op zich wel in de rede, omdat de omme zwaai naar een andere baan moeilijker wordt naarmate je Joop Hartog hoogleraar micro economie Universiteit van Amsterdam ouder wordt. Een werkgever kan schuld heb ben bij een werknemer door uitstel van beloning. Een werkgever ziet graag dat een werk nemer voortdurend zijn beste krachten geeft, en niet ver slapt als hij er al een poosje zit. Dan kun je zijn salaris in het begin wat afknijpen, en dat later toevoe gen als hij het goed blijft doen. De werk nemer heeft er dan belang bij om zich in te spannen, en het uitgestelde salaris als pittige salarisgroei binnen te halen. Ver liest de werknemer zijn baan, dan lost de werkgever dus zijn schuld niet af. Dat zou je kun nen laten uitbetalen als ont slagvergoeding. Maar het be drag zal kleiner worden naar mate iemand langer bij een zelfde werkgever is. De uitge stelde beloning kan immers niet eeuwig blijven groeien. Om een baan goed te kunnen vervullen, is training nodig. Ge richte trainingsprogramma's, coaching door ervaren krach ten. Als alle opleidingskosten voor de werkgever zijn, is er geen reden voor ontslagvergoe ding. Mogelijk betaalt de werk nemer mee aan zijn opleiding, met een lager salaris in de eer ste periode, en daarna een snel le groei, als rendement op de investering. Als de werknemer dan wordt weggestuurd, mist hij de opbrengst van zijn inves tering. Maar meestal zullen werkgever en werknemer kosten en baten delen, en is er geen reden dat de werknemer geheel uit de wind moet worden gehouden als de markt verloopt. Een ont slagvergoeding vanwege inves tering in opleiding ligt alleen voor de hand als de werknemer zijn eigen opleiding heeft be taald, met laag startsalaris. Im mers, de werknemer droeg het volle risico, en de werkgever heeft er baat bij om daar een premie voor te betalen. Maar de noodzaak zou wel dalen bij lan gere diensttijd: na een bepaalde periode heeft de investering zijn opbrengst wel geleverd. Twee argumenten pleiten voor daling van de vergoeding met diensttijd, één voor stijging. Geen van de redeneringen leidt tot een unieke taak voor wet of rechter. Waarom zouden werk gever en werknemer zelf geen contracten kunnen maken waar de ontslagregeling al instaat? Omdat alleen topmanagers zo slim zijn om dat bij voorbaat uit te onderhandelen? Amalfi Wandelen lang Designhotel in

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 37