GESPREK VAN DE DAG Varkens aaien tegen stress 'En de tulp heet... Tulipa Laura Bush' Idols-persconferentie mag niet in Amsterdam Fikse blunder in boek over netwerk Mabel Vijf keer Charlie Managers leren communiceren in de stal !>q& ajie-T za it'Wn 8EW veel/v\ooiE/a. MENSELIJK Ook in Brazilië zijn de voetbalfans opgeschrikt door de ZIEKENHUISOPNAME van een groot idool, al was die er minder ernstig aan toe dan Maradona. PELÉ moest in Rio de Janeiro een operatie aan het linkeroog ondergaan wegens een loslatend netvlies. De ingreep duurde twee uur en is volgens een vriend goed verlopen. De 63-jarige wereldkampioen van 1958, 1962 en 1970 moet ten minste twee weken rust houden. Ze heet RAMON A TRINIDAD IGLESIAS en is - althans vol gens het Guiness Book of Re cords - de oudste vrouw ter we reld. Ramona geniet hiervan haar koffie, geholpen door haar kleine zusje Isabel, die pas 94 is. Ze woont in Mi Casita, een verpleeghuis in San Juan, op het Carbische eiland Puerto Rico. Gek genoeg weet ze niet precies wanneer ze jarig is: op 31 au gustus of op 1 september. Zeker is wel dat ze is geboren in 1889, en daar kan geen enkele vrouw ter wereld tegenop. En die ene dag, ach... Wat is één dag op 114 jaar? Foto: AP DAGELIJKS LEVEN De tulp is roze met een beetje roomwit, zachtaardige tinten die op het lijf van de bescheiden First Lady van de Verenigde Staten lij ken geschreven. Niet zo verwon derlijk daar Laura Bush de kleu ren zelf mocht uitkiezen, ook al is het gewenste zachtgeel wat witjes uitgevallen. „Prachtig", zegt de First Lady terwijl ze een blik werpt op de zilveren schaal waarop de dopeling ligt. De 'Tulipa Laura Bush' werd in het bijzijn van de presidents vrouw gedoopt op de residentie in Washington van de Nederlandse ambassadeur Boudewijn van Een- ennaam. Mevrouw Bush arriveer de zoals dat hoort, in een zwarte slee met getinte ramen, omringd door volgwagens en politie. Bij aankomst wuifde ze vriendelijk naar een van haar beveiligings mensen die de rijkelijk van tulpen voorziene residentie al van tevo ren hadden ingenomen. Alles was tot op de minuut voorbereid en verliep volgens strak scenario. Een select clubje genodigden kreeg een hand. De ambassadeur hield een toespraakje. Voorzitter Westerhof van de bollengroothan- delsvereniging liet een paar drup peltjes champagne vallen op de eerste Tulipa Laura Bush die op een zilveren schaaltje werd aange reikt door ambassadeursdochter Kim in klederdracht. De traditio nele inzegening van de tulp was een feit. De First Lady keek verge noegd toe en genoot van „de wer kelijk prachtige tulp". Ambassa deur Van Eenennaam toonde zich erg in zijn sas met de openlijke liefde van Laura Bush voor Neder lands' meest bekende exportpro- dukt. Vorige week had de First La dy in een radiointerview gezegd dat haar favoriete bloemen - op dit moment - tulpen zijn. „Abso luut perfect", zei de ambassadeur dan ook tijdens zijn toespraakje bij de doop. Laura Bush is niet de eerste First Lady die wordt geëerd met een tulp in haar naam. Dat is een tra ditie in de al 222 jaar oude vriend schappelijke relatie tussen Neder land en de Verenigde Staten. Het was Frances Folsom Cleveland - echtgenote van president Grover Cleveland - die in de jaren tachtig van de negentiende eeuw als eer ste First Lady haar naam leende aan een Nederlandse tulp. Tien jaar geleden doopte Hillary Clinton haar naamgenote, een witte tulp met een vleugje roze. Die bloem is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een topper. Een beroemde naam biedt overigens geen garantie op een voorspoedi ge lancering op de markt, de Tuli pa Barbara Bush is nimmer een commercieel succes geworden. Hoe het haar schoondochter on der de tulpen zal vergaan, moet nog blijken. De nieuwe variëteit - een Triumph Tulipa Cultivar - is voor lopig nog niet in de winkels te vinden en de ontwikkeling kan ja ren duren. Dat was overigens ook een eis van Laura Bush: haar naam mag tijdens het president schap niet worden gebruikt om reclame te maken, althans niet First Lady Laura Bush, geflankeerd door de Nederlandse ambassad diens echtgenote, was zichtbaar ingenomen met 'haar' tulp. Foto: GPD/Ans Bouwmans voor een commercieel produkt. Maar zeker is dat Laura Bush de Tulipa Laura Bush prachtig vond. Ze heeft het zeker vijftien keer ge zegd tijdens de ceremonie i krap vijftien minuten duurt Ans Bouwmans „Het ligt in de winkel, we kunnen er nou niks meer aan doen". Zo reageert uitgeverij Aspekt op een blunder in het boek 'Mabel, 'Ko ninklijk' Bal Masqué' van Peter Siebelt. Volgens Siebelt was prins Claus vorig jaar „zichtbaar in zijn nopjes" bij de verloving van Friso met Mabel. Prins Claus was toen al bijna negen maanden dood. Hij stierf in oktober 2002. Een fikse blunder, en dat al in de tweede alinea van hoofdstuk 1. Dat het paar bij de verloving ook al de trouwdatum bekendmaakte, zoals Siebelt schrijft, klopt ook al niet. De datum van 24 april kwam pas maanden later. Het bijna 23 euro kostende boek van Siebelt gaat over het netwerk van Mabel. RTL mag maandag geen persconfe rentie houden in Amsterdam met de twee finalisten van het televisiepro gramma Idols. Dat heeft de gemeen te de commerciële zender laten we ten. Verleden jaar verzamelde zich een enorme menigte fans op de Dam, toen de twee toenmalige fina listen Jim en Jamai een persconfe rentie gaven. Daarmee is de persge beurtenis een evenement geworden, oordeelt de gemeente. De omroep wijkt nu uit naar de Stadsschouw burg in Utrecht. Evenementen moeten zes weken van tevoren worden aangevraagd en dat heeft RTL niet gedaan, omdat het een persconferentie betreft. „Wij dachten in Amsterdam een intieme re locatie te hebben gevonden dan verleden jaar. Een plek waar we nie mand tot last zouden zijn. Maar de gemeente denkt daar toch anders Carel Vosmaer Het huwelijk is ook een leerschool; het is bovenal de hogeschool van het geduld over. Wij blijven het vreemd vinden dat we zoiets niet in de hoofdstad kunnen organiseren", aldus een RTL-woordvoerder. Volgens de gemeente Amsterdam is er geen sprake van dat een dergelijke bijeenkomst in de hoofdstad verbo den is. „RTL wilde de persconferen tie houden in café Dantzig, en dat vinden wij een ongeschikte locatie", aldus een woordvoerster. „Ze had den met ons contact moeten opne men om te kijken wat wel of niet een geschikte locatie is. Op de manier zoals zij het willen doen, zijn ze on verantwoordelijk bezig." De RTL-woordvoerder is verbaasd over deze reactie. „We hebben hier over uitgebreid gesproken met de gemeente en als we ook maar enig idee hadden dat we eruit konden ko men, hadden we het zeker gepro beerd. We voelden ons niet echt wel kom. Het is bovendien ook bijna on mogelijk om op zo'n korte termijn nog een andere locatie te vinden." De omroep is blij met de locatie in Utrecht. „Het is midden in de stad. We hebben het in een paar uur op de rails gezet. De gemeente heeft heel snel knopen doorgehakt. Dat is heel mooi", zei de zegsman. De finalisten gaan vanaf morgen op promotie- tournee door het land. Welke steden ze precies zullen aandoen, kon de woordvoerder nog niet zeggen. Het is vrijwel zeker dat ze langs Rotter dam en Leiden gaan. anp Zegt de naam Nico Scheepmaker (1930-1990) u nog iets? Hij was een befaamd columnist. Een van zijn vaste onderiverpen was het geschiedkundig onder zoek in zakformaat. Hij nam een historische figuur bij de kop zoals Napoleon of Charlie Chaplin. En dan hield hij een paar weken lang precies bij hoe vaak hij in het dagelijks leven aan zo'n figuur her innerd werd. Bij voorbeeld door middel van affi ches, artikelen in de krant of gesprekken in een dok ters wachtkamer. Op die manier onderzocht hij in hoeverre zo'n figuur nog leefde onder de mensen. Ik werd afgelopen week liefst vijf keer herinnerd aan Chaplin. Om te beginnen door het autobiografisch fotoboek dat al jaren in mijn kast staat. Er staan fo to's in van zijn echtgenotes in volgorde van op komst. Allemaal lieve ronde gezichtjes. Hadden zus sen van elkaar kunnen zijn. Het mooist is de foto van Chaplin samen met Buster Keaton in een kleed kamer. Zij zijn beiden al op leeftijd en zij zitten zich te schmincken voor de film Limelight waarin Kea ton een gastrol had. Volgens het onderschrift moet Buster bij die gelegenheid gezegd hebben: "Als er nu iemand binnenkomt die zegt "Het is weer net als vroeger" dan spring ik het raam uit". Dan was er de documentaire op de televisie over Bennie Hill. Ben nie was al uitgerangeerd als komiek toen hij in Zwitserland ontvangen werd in huize Chaplin. In Charlies studeerkamer wees men hem op een lange rij video's. Op de rug daarvan stonden stickers met het opschrift 'Bennie Hill'. Bennie zakte neer in Chaplins bureaustoel en huilde. Zou ik in zijn plaats trouwens ook gedaan hebben. Derde geval was de quiz 'Get the picture'. Kandidaten moeten, u hebt het waarschijnlijk wel ooit gezien, raden wie er op een foto staat die stapsgewijs onthuld wordt. Mijn portret is ook wel eens aan de beurt geweest. Lullige gebeurtenis. Je zit maar te hopen dat je naam gauw geraden wordt. De kandidaten kwa men bij mij overigens niet verder dan 'Die vent van die caféquiz'. Ik was er al dik tevreden mee want ik Ze komen in krijtstreep, trekken een overall aan en gaan de stal in om een varken te aaien. Gestresste managers leren via deze 'commu nicatie met het varken' hun sociale vaardigheden te verbeteren. Gekleed in een blauwe overall zit Bas (35) op z'n knieën in de var kensstal. Met twee handen wrijft hij over de mg van Aagje, een zes jaar oude zeug. Met het ene oor gespitst omhoog ondergaat het beest de massage, maar geeft zich nog niet helemaal over. Naarmate Bas zich beter concentreert en in tenser over de harige varkenshuid wrijft, legt Aagje haar beide oren in de nek. Het beest wordt rustig en ligt ontspannen in het stro. In krijtstreeppak met bijpassende das arriveerde Bas twee uur eer der bij het 'Beloofde Varkens land', een prachtig gelegen boer derij aan de rand van Amstelveen. Bas, leidinggevende op een finan ciële afdeling, volgt vandaag een training 'communicatie met het varken'. Onder leiding van Dafhe Westerhof, communicatiedeskun dige en eigenares van de boerde rij, 'zet Bas even de knop om', zo als hij dat zelf formuleert. Zijn pak gaat uit, de laarzen en overall aan. De wei in, eerst de koeien aaien, om te wennen. Dan het echte communiceren: „Een koe is log en traag, reageert niet zo snel. Een varken daarentegen is veel directer en reageert heel snel op wat jij doet. „Ik heb wei eens een groepje afdelingshoof den gehad die hier voor nop op de balen stro zaten. Ze waren ge woon te gespannen om contact te leggen. De varkens houden de lei dinggevenden als het ware een spiegel voor die laat zien hoe ze zich op de werkvloer gedragen." Bas, die liever niet met zijn ach ternaam in de krant wil, wil beter contact krijgen met zijn onderge schikten, met zijn baas en met de Raad van Bestuur. Volgens Wes terhof is inlevingsvermogen één van de belangrijkste sleutels voor beter contact op de werkvloer. En uitgerekend met varkens kunnen leidinggevenden uitproberen of ze over voldoende inlevingsver mogen beschikken, omdat deze beesten zo direct reageren. Na het uitstapje in de wei gaat Bas naar 'Vrouw Vos' in de varkens stal. Een moeilijke opdracht. Vrouw Vos - vernoemd naar de schrijver Voskuil - is 'berig'. „Hit sig", vertaalt de trainster. „Ze heeft een man nodig. Vrouw Vos is vandaag erg onrustig." Bas zakt op z'n knieën in het stro en kruipt voorzichtig naar de zeug. Even reageert het beest kribbig en voor het eerst moet Bas denken aan zijn baas, ook zo'n kribbig type. Hij aait het varken aandachtig over de rug. Langzamerhand gaat ook Vrouw Vos ontspannen lig gen, naast Aagje. „Ze geeft van voldoening een scheet. De dieren zijn blij met je," lacht Westerhof. Carine Neefjes heb zowat mijn hele leven bekend gestaan onder andere namen dan de mijne. Maargoed, vorige week was Chaplins foto aan de beurt. Hij werd vrij wel onmiddellijk herkend. In de rij 'Chaplin anno 2004'moet ook de man vermeld die in de super markt bij mij om de hoek daklozenkranten ver koopt. Om de verkoop te bevorderen heeft hij zich vermomd als Chaplins zwerver. Beter be- wijs dat de filmster nog com merciële waarde heeft, zou ik zo gauw niet weten. Ten slotte I was er mijn vrouws verjaardag. Aan de maaltijd haalden mijn dochters herinnerin- Êj j gen op aan liedjes uit hun kindertijd. Na de soep werd dit springtouwlied gezongen: "Sjar- lie Sjeppelin ging uit varen/ leerde de meisjes I dansen/ Eerste was de chachachaJ Tweede was de hoelalci! Derde was de slangendans/ Vierde was de split!" Dat was vijf keer Charlie in één week. Ik denk dat dat een heel mooie score is op de schaal van Scheepmaker. Door de drukke en gestresste manager varkens en koeien te zet therapeute Dafne Westerhof de zaken in perspectief. Foto's GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30