REGIO 'Het gaat goed, maar eigenlijk ook niet' Kleurige krijsers 3De extra's gebruik ik om gaten te vullen 3Het is krapmaar het gaat goed' 'Aan het eind van de maand wat lenen' Lori's van de blauwe bergen heten ze, maar met de avon turen van jeugdboekenheld Arendsoog hebben ze niets te maken. Het zijn de kleine papegaaien die in vogelpark Avifauna de 'Lori Landing' bevolken. Een stuk of twintig kleurige krijsers in een ruim bemeten hok. En een juffrouw die kleine plastic bakjes volschept met een goedje waar de vogels zó dol op zijn, dat ze hun schuw heid verliezen en gretig landen op handen, schouders en hoofden. Simpele ingrediënten, maar een topattractie. Goed voor minstens een half uur dolle pret. Louter vrolijke gezichten in de Lori Landing. Op het enkel kind na, dat het bij nader inzien toch te eng vindt, een vogel zo dichtbij. Een jongetje van een jaar of vier denkt er zo over. Voetje voor voetje schuifelt hij met het cupje nectar in zijn knuistje het papegaaienverblijf in, om maar geen drup- ALPHEN, 15.30 UUR pel van het kostbare spul - vijftig cent voor ongeveer een kwart borrelglaasje - te vermorsen. Direct kiest een lori vanaf de kunstmatige rotswand tegen de wand het lucht ruim om te landen op de onderarm van het kereltje. Dat trekt schielijk zijn hand weg. De nectar klettert over de grond en de kleuter zet het op een brullen. Zijn gezicht be gravend in de bovenbenen van moeder. Hoe die ook op hem inpraat, een nieuw bekertje nectar wil hij niet. Zijn wat oudere zus daarentegen slaat haar zakgeld stuk op de papegaaienlekkernij. Het ene na het andere bekertje voert ze aan de lori's die haar er rijkelijk voor belonen. Soms wel met vijf tegelijk verdringen de felgekleurde druk temakers zich op haar arm, ook al kan er maar één tegelijk met zijn typische papegaaientong het bekertje leeglurken. Lori's die door soortgenoten van haar arm worden verdron gen, kiezen haar schouders als tijdelijke uitvalsbasis. Of de plek tussen haar twee rode vlechten. Fototoestellen klikken. Wie in de Lori Landing niet met een glimlach rondloopt, is wel erg zwaar op de hand. Of heeft de pech een fluim uit het achterwerk van een van de vogels op te vangen. Zoals de veertiger die er even bij gaat zitten op een van de 'rotsen', maar niet in de gaten heeft dat-ie onder een palmboom vol lori's zit. „Meneer, u zit in een gevarenzone hoor", waar schuwt een in groene Avifauna-polo gestoken meisje vrien delijk. Te laat. Een lange sliert papegaaiendrek trekt een spoor over zijn jas. Bij deze man is de glimlach even weg. Maar daar staat dan weer tegenover dat er om hem heen flink wordt geschaterd. Paul de Vlieger NAVRAAG ZATERDAG 24 APRIL 2OO4 Minima raken in de knel door voortdurende kostenstijgingen l ,j79, dinsdag 24 april IOTEN - De Engelse school is in gebruik genomen. De schooi i in de wijk Boschgeest en biedt plaats aan ongeveer 500 n meisjes in de leeftijd van 11-19 jaar. Op de foto is een aan een bezig in het scheikundelokaal. |ief Leidsch Dagblad ■fleze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op mer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA m, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van hg) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, (straat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad B.M. Essenberg directiehdcuz@hdc.nl idacteur: Jan Geert Majoor fail: redactie.ld@hdc.nl I0R |t 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 tbus 54,2300 AB Leiden. I71-5 356 415 jx 071-5 356 325 en fax 023-5 150 5*>7 i/ERKOOP !l 3661 -d: 023-5150 543 -681 3677 tandel: 071-5 356 300 s kunnen contact opnemen 1636 jatis) ,196800 'EN iling (acceptgiro) lleen aut. inc.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken atisch afschrijven van het jeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Foto: Henk Bouwman „Als ik alle vaste lasten heb betaald, houd ik onge veer 200 euro per week over. Daar moet ik alles van betalen: eten, kinderkleding, schoolkosten, etcete ra. Ik houd strikt vast aan 200 euro per maand, of ik het nou op mijn rekening heb staan of niet. Als het er niet is, sta ik aan het einde van de maand even rood. Dan leen ik bij iemand wat geld. Zodra ik wat extra's krijg, vakantiegeld of zo, vul ik het tekort weer aan. Die extra's gebruik ik dus voornamelijk om de gaten mee op te vullen." ,,'t Gaat wel goed, maar eigenlijk gaat het ook niet goed. Ik heb geen schul den, maar als je bekijkt hoe de kinderen van de buur vrouw leven, gaat het niet goed. Mijn kinderen kun nen niet meer aan sport doen en zijn van zwemles afgehaald. Dat kan ik niet betalen." „Veel kinderen hebben is leuk, dacht ik vroeger. Ik kom zelf uit een gezin met negen kinderen en daar waren nooit problemen. Maar hier in Nederland is het niet eenvoudig om een groot gezin te hebben. Nu mijn landeren wat ouder zijn merk ik dat goed. Twee is wel genoeg, denk ik nu." „Ik probeer er altijd maar een grap op te verzinnen als wij iets niet kunnen doen, wat in andere gezin nen wel mogelijk is. Zeg ik dat we geen vlees eten omdat het vastentijd is of zo. Ik verzin altijd maar wat. Dat de kinderen vanuit de Merenwijk naar hun school in de Mariënpoelstraat moeten lopen, omdat ze niet aan sport doen. Dat lopen heel goed is en ik geen fiets kan kopen. Ja, je moet wat. Ik kan de kinderen ook geen zakgeld geven. Als ze iets ex tra's willen hebben, moeten ze maar een baantje zoeken." „De kinderen gaan heel vaak naar bijbelstudie. Dat is een goedkoop uitje. Soms willen ze naar het zwembad of de bioscoop, maar dat is veel te duur. Stuur ik ze toch weer naar de kerk. „Mijn hart zegt: ga een baan zoeken. Maar mijn li chaam zegt: 't gaat niet. Aan het eind van de dag ben ik kapot van het zorgen voor de kinderen." „Sinterklaas, verjaardagen en Kerstmis hebben we al heel lang niet meer gevierd. Een van mijn kinde ren deed het op school niet zo goed. Op school zei den ze dat hij bijles moest hebben. Leek me een goed plan. Ik ben blij dat 'ie havo/vwo doet en een betere baan kan krijgen dan ik. Maar na een maand kreeg ik van school een rekening van 200 euro! Toen heb ik de bijles maar weer afgezegd." Lygia Neydia (45), bijstandsuitkering, verzorgt zes kinderen (in leeftijd van 3 tot 18 jaar). Vier kinderen zijn van haar zelf. Daarnaast zorgt ze permanent voor twee kinderen van haar zus. Inkomsten: 970 euro (bijstand heffingstoeslag alleenstaande ouder) Vrij besteedbaar bedrag per maand: ongeveer 800 euro door Erna Straatsma De verzorgingsstaat brokkelt langzaam af. Leidenaars met de laagste inkomens voelen dat goed in hun portemonnee. De kosten voor thuiszorg zijn met ingang van 2004 vervier-, of soms zelfs vervijfvoudigd, de huursubsidie gaat per 1 juli om laag, de woonkostentoeslag wordt afgeschaft. Met moeite houden de minima het hoofd boven water. Drie Leidse vrou wen vertellen over hun financië le zorgen. „Het is heel krap, maar op het ogenblik gaat het goed. We hebben geen schulden. Maar als het zo doorgaat met prijsstijgingen gooi ik de thuiszorg eraf, stop ik met sparen en cancel ik de aanvullende ziektekostenverzeke ring. Ik wil ook nog een beetje leuk kunnen leven. Niet dat ik op elke uitgave moet gaan beknibbelen. Dan zeg ik liever een paar dingen helemaal op." De uiteindelijke afrekening van stoookkosten is nog onbekend, maar reken maar dat ik daar nog een rekening van krijg van enkele honderden euro's. Mijn man is ziek; we zijn altijd thuis. Dus we hebben de verwarming vaak aan. „Gelukkig zijn we niet veeleisend, dat scheelt. Maar we moeten maandelijks toch wat opzij leggen voor eventuele grotere uitgaven. Voor als je bijvoor beeld eens een nieuwe wasmachine nodig hebt, of een nieuwe bril. Dat be taal ik dan van ons spaargeld. Laatst ging de geiser kapot, dat kostte toch weer 70 euro om 'm te repareren. Dat zijn grote bedragen ineens, die moet je ook kunnen betalen." „De krant zeg ik niet op, dat is het enige dat m'n man nog heeft, want ergens naartoe gaan lukt bijna niet. Elke dag komt de thuiszorg om hem te wassen en aan te kleden en voor een uurtje huishoudelijke hulp. Zelfben ik ook niet meer zo mobiel." „Voor kwijtschelding van belastingen komen we niet in aanmerking, dan zit dat pensioentje ons weer net in de weg." „Alle winkels langsgaan voor aanbiedingen doe ik niet, daar heb ik op mijn leeftijd geen zin meer in. Ik zou het fysiek ook niet redden. Wel reken ik nog steeds alles om in guldens. Neem een aanbieding van vleeswaren voor 1,98 euro, dat lijkt heel leuk, maar het is toch meer dan drie gulden voor vijf plak jes vlees. Ben je belazerd, dat laat ik echt liggen hoor." J. Jagel (73), getrouwd, AOW-uitkering: Inkomsten (per trutand): AOW 1157,44 euro (2x578,72 euro) 147,64 euro 197,49 euro Uitgaven (per maand): huur (ine. stookkosten): 315,61 euro elektriciteit: 26,26 euro hoogheemraadschap: 12,25 euro kabel: 10,80 euro gem. belastingen: 29,43 euro krant 19 euro begrafenisverzekering: 33,65 euro thuiszorg: ziekenfonds: telefoon: sparen: Vrij besteedbaar bedrag per maand: 638,33 euro Kostenstijgingen in 2004: thuiszorg op 1 januari van 12 euro naar 61 euro per maand ziekenfonds op 1 januari 7,53 per maand extra vermindering woonlastentoeslag 23 euro per maand op 1 juli 2004 vermindering huursubsidie op 1 25 euro per maand juli 2004 verwachte verhoging huurprijs op 25 euro per maand 1 juli 2004 61 euro 92,90 euro 22,00 euro 8 euro „Sinds twee jaar werk ik op een school, hartstikke leuk, maar financieel word ik er niets wijzer van. Sterker nog, door die vier uurtjes per week ga ik er flink op achteruit. Toch zou ik het werk voor geen goud willen missen." „Door die paar uurtjes werk kan ik geen aanspraak maken op de langdurig heidstoeslag voor mensen die langer dan vijfjaar een uitkering hebben. Ik word daarnaast gekort op mijn uitkering en mijn vakantiegeld van de sociale dienst. Dat laatste wordt nu al verrekend, terwijl ik dat geld nog niet eens ontvangen heb." „Ik ben hartstikke ongeschoold, heb alleen zes jaar lagere school en heb een rotte rug, om 't zo maar te zeggen. Een fulltime baan zit er dus niet in. Bo vendien moet ik voor mijn moeder zorgen. Ik was, kook en doe alle bood schappen voor haar. En dan ben ik ook nog eens tamelijk overspannen. Daarvoor loop ik bij de Rijngeest Groep." „Vijf jaar geleden ben ik alleen komen te staan, daarvoor woonde ik samen. Ik moest helemaal opnieuw beginnen, een huis inrichten en zo. Daarvoor heb ik toen een hoop spullen gekocht bij Wehkamp en daar draag ik nu nog maandelijks lasten voor af. Verder heb ik geen schulden." „Je bent constant gaten aan het dichten om rond te komen. Aan het eind van de maand even wat lenen als je rood staat en vervolgens weer wachten tot je wat extra's krijgt om dat weer af te lossen. Ik wil eigenlijk niet klagen, want ik ben dan nog alleen. Stel je eens voor dat je ook nog voor kinderen moet zorgen, dan zou ik het helemaal niet weten hoe ik dat moest doen. Nu is het al zo dat ik me een stukje fruit eigenlijk niet kan veroorloven." „Ik heb twee kleinkinderen, maar daar kan ik nooit iets leuks mee doen. Dat is wel jammer. We moeten allemaal bezuinigen, dat snap ik best, maar dat minima zoveel moeten inleveren is niet eerlijk." G. van Dijk (49), alleenstaand, bijstandsuitkering; Inkomsten (per maand): bijstandsuitkering 809 euro (verrekend met inkomsten voor overblijfwerk op school: 118 eu ro per maand) huursubsidie 98 euro wooniastentoeslag 46 euro kwijtschelding gemeen telijke belastingen) Uitgaven (per maand): huur 325 euro energie 40 euro begrafenisverzekering 15 euro kabel 10 euro telefoon 30 euro brandverzekering 12 euro Wehkamp 50 euro ziekenfonds 46,50 euro Vrij besteedbaar bedrag per maand- 230 euro Kostenstijgingen in 2004: afschaffing woonkostentoeslag 46 euro per maand per 1 juli korting op huursubsidie per 1 juli 25 euro per maand verwachte stijging huur per 1 juli 5 euro per maand Inkomsten overblijfwerk worden totaal verrekend met uitkering; in 2003 mocht ze nog 100 euro per maand houden. Diverse kortingen ivm overblijfassistentie op school: verlies langdurigheidstoeslag 324 euro per jaar, korting op huursubsi die van 74 euro per maand 79, dinsdag 24 april )E - In oostelijk Alkemade '- Roelofarendsveen of Oude We- loet een nieuw sportcomplex worden aangelegd, lark, dat het domein zal worden van óf DOSR óf Alkmania, zal it drie voetbalvelden met oefenveld en uiteraard een kantine jimte. Het huidige sportpark aan de Sportlaan zal geheel ten nen aan de club die niet verhuist, terwijl er tevens ruimte zal roor een noodzakelijke uitbreiding van het tennispark van de I'Alkemade' met twee banen. Ook de tennisvereniging 'Sal- wetering kan overigens rekenen op een uitbreiding met twee Dgelijk zal die uitbreiding met twee of zelfs drie banen over verwezenlijkt zijn. nen maken onderdeel uit van de Discussienota sport, die de Alkemade tijdens de raadsvergadering heeft gepresenteerd, ^(ste vraag die de gemeente in overleg met de beide verenigin- en Alkmania (vroeger Weteringse Boys) moet beantwoor- ir die nieuwe velden moeten komen te liggen. jsiehit 'Idols' nadert langzamerhand zijn ontknoping. Met en Maud zijn er nog drie kanshebbers voor de eindzege over. 1 j j Vanavond t uitgesloten dat iemand moet n0g één \nders dan Boris wint' id0°'in wor" ding de show De laatste twee staan zaterdag 1 mei in de finale. Nederland em van oordeel dat Jamai, winnaar van vorig jaar, zijn troon h staan aan Boris, bij MEIKE HURTS ienaar die als eer detien finalisten moest ruimen. 'Idols' nog? lurlijk, ik volg het iet. Meestal ge- luis op tv. Met H nden. Toevallig [gelopen zater- I Eric en Irma, lere afvallers, UIT DE ARCHIEVEN ter winnen? ior Boris. Wat ir niemand wist, iwel, is dat er rid Idols' volgt. is zullen we daar figuur slaan. I it er echt ie- denk dat deze hap de stem- il beïnvloedt." - )g wel spannend innaar toch al neer vaststaat? er kunnen altijd onverwachte dingen gebeuren. Het ver achtereenvolgens Robin en Ron was ook iets wat niemand had. Het moet echt niet worden uitgesloten dat iemand an Boris wint." n jij ondertussen eigenlijk mee bezig? 1 in de trein naar Leiden. Dat is nog altijd mijn stad. Ver- midden in de tentamens van mijn pabo-opleiding. Die il ik graag afronden. Gisteren heb ik een auditie gehad, ;an nog niet zeggen waarvoor." lat er ook een Leidse versie van 'Idols', 'L'eidols', is? irvan gehoord. Ik weet dat het plaatsvindt in café De Oude ie aan de Breestraat. Ik vind het een grappig initiatief en 3 woordspeling. Spreekt mij als Leidse - want dat voel ik iteeds - wel aan." foto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25