REGIO D66 in Voorschoten start ombudsservice 'Warmond heeft de mat weggetrokken' De beste boerenkaas maken begint bij de koeien van Nico jrkstraf lleraar ontucht Van Waay Jeneverboomgenootschap opent waterseizoen 2004 De Capteins uit Zoeterwoude zijn dolblij met hun tweede hoofdprijs e« De Hendrik Heukelsbrug is klaar De gemeenteraad van Warmond heeft besloten. De verregaande samenwerking tussen Sassen- heim, Voorhout en Warmond is van de baan, in plaats daarvan stuurt de gemeente nu aan op een gemeentelijke herindeling. Om de pijn te verzachten wil Warmond nog wel een deel van de macht neerleggen bij drie 'dorpsraden'. Een besluit dat ge mengde reacties opwekt. Jan Sevenster, voorzitter Plat form Warmond Zelfstandig: „Ik denk dat we hier binnen Warmond het pleit hebben ver loren. Het wordt nu wel heel moeilijk om vanuit Warmond iets aan de zelfstandigheid te doen. Tenzij Voorhout nog een toverkunstje weet te flikken, gaat die herindeling gewoon door. Ja, dan is het dus verstan dig om te kijken hoe Warmond een plekje kan krijgen binnen de nieuwe constellatie. We moeten zorgen dat de lijnen tussen burgers en bestuur kort blijven, en we moeten proberen om beslissingen die alleen be trekking hebben op de kern Warmond ook hier genomen worden. Maar om dat voor el kaar te krijgen ben je wel afhan kelijk van de andere partners en de verhouding daarmee is nou niet zo best. Het idee van de dorpsraden is wel leuk, maar daar gaat de gemeente War mond helemaal niet over. Of er in een nieuwe gemeente dorps raden worden ingesteld, is iets wat de nieuwe gemeente moet bepalen." Leo van der Zon, voorzitter van het bloemencorso in de Bollenstreek: „Ik vind het een goed besluit van Warmond en ook van Sassenheim, dat in fei te hetzelfde zegt als Warmond. Alleen Voorhout blijft onver standig. De dorpsraden die Warmond wil zien, zie ik als een klankbord: zo kan je de po litiek dicht bij de bevolking houden. Als ze maar niet te veel macht krijgen, zoals de deelra den in Amsterdam. De centrale raad moet het voor het zeggen hebben. Op een schip kan je maar één kapitein hebben." Jack Josten van het comité Voorhout Zelfstandig: „War mond heeft de mat weggetrok ken onder Voorhout. Wij wil den een verregaande samen werking met Warmond aan gaan om het dorp te helpen met zijn problemen. Dat voor stel werd afgewezen. Mijn enige hoop zijn nu de Eerste en Tweede Kamer. Zij moeten nog instemmen met de plannen. In het CDA-partijblad stond dat een herindeling alleen door mag gaan als de burgers het er mee eens zijn. Dat geeft meer moed dan de provincie geeft. Die heeft met de armen over el kaar toegekeken hoe het over leg tussen de dorpen spaak liep. De provincie heeft belang bij een simpel bestuur in de regio, vanwege de grote infrastructu rele plannen die op stapel staan." Paul Vogels van de overkoepe lende ondernemersvereniging van Warmond, Sassenheim en Voorhout: „Sassenheim kan nu goed met Warmond samenwer ken. We kunnen van de Kaag een belangrijk watersportge- bied in Nederland maken. Het is jammer dat Voorhout zo met zichzelf bezig is. Volgens mij redden ze het daar niet alleen. De dorpsraden die Warmond voorstelt, vind ik onzin. Je moet niet in het verleden blijven han gen, want dan komen er onver mijdelijk botsingen. Een nieu we, neutrale burgemeester moet samen met twee full time wethouders en een nieuw amb tenarenapparaat de kar gaan trekken." (advertentie) Bankzitters komen naar Benthuizen '"/er modern klassiek slapen 5000 m' sho gratis parke www.vanwaayinterieurs.com Verbreepark 27, Benthuizen (A12 afrit 8), telefoon (079) 33 11 200 geest wil ^bouwstof af iest - Het bouwverkeer lest doet te veel stof •n, vinden veel bewo- - n de Oegstgeestse ouwwijk. Zij pleiten er ivoor de bouwwegen te in of te verharden. „Wij l vijf jaar in de stofwol- ivoon onderhoud aan kis onmogelijk", aldus ordvoerster van de Eer- geester Kopersvereni- bouwvakkers sproeien tijd wel met water, it biedt volgens de om- len geen soelaas. Wet- De Ruijter belooft zijn loen voor nieuwe ver ban twee bouwwegen. jn van wegen is volgens t mogelijk. ag/warmond - Omdat nlang verregaande on- eeft gepleegd met een arig jongetje is de 30-ja- senheimse eigenaar van jdzeilvereniging door de [rechtbank veroordeeld, g een werkstraf van 240 voorwaardelijke cel- een jaar en verplicht ingscontact opgelegd. I hij geen zeilles meer in jongetjes tussen de leerden jaar. enbaar ministerie (OM) ree weken geleden nog straf van zestien maan- |s acht maanden voor lijk. De rechtbank kwam aanzienlijk lagere straf tij niet bewezen acht dat 4chte dwang had toege- de rechtbank dat de icteur schaamteloos had gemaakt van het nam de rechtbank het ir kwalijk dat hij bleef t (jvan een 'bijzondere re van het kwalijke 3ijdaden in te zien. jrjider begaafde slachtof- s helemaal weg van al- met zeilen te maken oibk zijn zeilinstructeur speciaal plekje in zijn de zomer van 2001 iet 12-jarige ventje de d$e helpen op het schip en begon de on tij logeerde bijna conti- man. Meestal sliep hij ijn bed. leraar ging steeds een [rder. In eerste instantie e en zoende hij met het |dat toen nog blij was iie aandacht, maar uit- zou hij allerlei seksue- lingen met hem heb- leegd. Het slachtoffer |isbruikt tot de zomer iet je vertelde de politie Ie seks met de volwas- ji absoluut niet prettig iclaar dat hij wel in zijn vot mocht varen'. Zijn hertelden dat de jongen is door de on- had al moeite met ^enootjes, omdat hij q IQ heeft, maar zou nu i fet meer naar school zit nu bijna in groepstherapie om dat hij weer toe- sp zijn seksuele gevoe- 3 r jongetjes. Nog steeds h eigenaar van de zeil- eEen speciaal opgericht noet ervoor zorgen dat lies meer geeft aan kin- i% niet meer alleen met r ideren uit de hele regio sfes op het zeilschip dat vaart. zaterdag 24 april 2oo4 door Joris Rietbroek warmond - Het is inmiddels een echte Warmondse traditie: de opening van het watersei zoen onder de jeneverboom. Al wordt dit festijn niet door enkel Warmonders bezocht. Ook wa terliefhebbers en gemeentebe stuurders uit Leiden en Al kemade zijn tegenwoordig te gast bij het Genootschap Jene verboom, dat bestaat uit de prominente Warmonders Nico Ouwehand, Rien Streng en Luuk Schouten. Zij zijn voor de gelegenheid chique gekleed, in clusief lange zwarte jas en hoge hoed. Uiteraard is er maar één manier om bij die legendarische jene verboom te komen: per boot. Vandaar dat ondermeer de Ome Koos, de Gijsbrecht vol Amstel en de Ouwe Jan gister middag vertrokken vanaf Park Leerust om na een kort tochtje aan te meren bij de dijk waar de boom moederziel alleen staat. De gasten babbelen aan stata- fels in het weiland over aanko mende activiteiten in het plas- sengebied tussen Leiden, War mond en Kaag, of over die ene prachtige zeilwedstrijd van vo rig jaar. Na de eerste rondjes bier en wijn opent het genootschap de flessen jenever, beter bekend als het Kaagwater. De flessen hebben dit jaar een nieuw etiket, dat wordt onthuld door de burgemeesters Meer burg en Vosjan van respectieve lijk Alkemade en Warmond en de Leidse wethouder Geertse- ma. Op het etiket zijn de wapens van de drie gemeenten te zien. Dit plaatje hangt mooi samen met de vorig jaar opgerichte Stichting Waterevenementen, een samenwerkingsverband op het water tussen de drie ge meenten. De bestuurders prij zen dit initiatief. „Op het water gelden gemeentegrenzen niet", jubelt Geertsema. De heren van het Warmonds Schippertjeskoor doen inmid dels waar ze voor gekomen zijn: een lekker moppie zingen. Daarbij kunnen de schippers- liedjes 'Het kleine café aan de haven' en 'De Zuiderzeeballa- de' natuurlijk niet ontbreken. Met de glazen nog een keer ge vuld deint iedereen gezellig mee. Rien Streng, zijn bakken- baarden wapperend in de wind, kijkt tevreden toe. „Het is ieder jaar weer een prachtig karwei om dit te organiseren." Tegen het einde van de middag Meerburg, Vosjan, Ouwehand en Geertsema (v.l.n.r.) heffen hun glaasje Kaagwater onder de jeneverboom. Foto: Henk Bouwman verdringen diverse sprekers el kaar voor de microfoon om het deftige genootschap te bedan ken. Of om reclame te maken voor de nieuwe pontjesroute over 't Joppe en voor diverse evenementen op het water. Voor 'Tussen koe en kunst' bij voorbeeld, dat dit weekend plaatsheeft in Warmond. Of na tuurlijk de Warmondse Schip- pertjesdagen, half september. Rond die tijd loopt een onge twijfeld druk waterseizoen vol pleziervaart en wedstrijden al weer bijna ten einde. door Nienke Ledegang voorschoten - De Voorschoten- se fractie van D66 begint een ombudsservice. Elke Voorscho- tense burger kan per e-mail zijn of haar ideeën, vragen en pro blemen kwijt bij de fractie. De reden om met de service te star ten is, aldus de fractie, 'de on handigheid van het gemeente bestuur in communicatie over en uitvoering van zijn beleid'. D66 laat overal op strategische plekken in het dorp - super markten, de bibliotheek, maar ook op de eigen website - pos ters achter met het adres van de ombudsservice. Volgens Hans Vollaard, fractiecoach en be denker van de service, ergeren de burgers van Voorschoten zich aan het feit dat ze vaak niet weten waar ze aan toe zijn. „Men vindt dat de communica tie soepeler kan. Volgens D66 ligt daar een taak van de politie ke partijen. Die zijn nu nog te veel op het gemeentehuis, bezig met beleid uitstippelen en ver gaderen. Ze moeten vaker naar de mensen toe. Dit is daar een heel praktisch middel toe." Weliswaar konden de mensen altijd al bij D66 terecht met hun opmerkingen, maar met het in stellen van een e-mailadres en het vastleggen van de procedu re, zit er vanaf vandaag een ge organiseerd jasje omheen. De bedoeling is dat D66 binnen drie dagen na het ontvangen van een e-mail contact op neemt met de verzender. Bin nen een maand volgt een per soonlijk gesprek. Daarin kijkt D66 wat zij voor de burger kan betekenen en gaat daarmee aan de slag. Uiteindelijk neemt D66 na enkele maanden nogmaals contact op voor een vorm van 'nazorg', om te informeren of alles goed is gekomen. De eerste 'klant' van de nieuwe ombudsservice is Rob Kluiten- berg. In 1999 schreef hij een brief naar de gemeente over de houten bruggen op de Valken- weg, die het centrum met Star- renburg verbindt. De weg no digt uit tot te hard rijden en ze ker op de bruggen, die een rib belprofiel hebben, leidt dat tot de nodige geluidsoverlast. Wat Kluitenberg daarnaast zorgen baart is de verslechterde ver keersveiligheid. „Ik heb nog netjes een brief terug gekregen op mijn klacht, met de mede deling dat er later op terugge komen zou worden. Maar ik heb nooit meer iets gehoord. Dat is nu bijna vijf jaar gele den." Kluitenberg stapte naar D66. „Omdat ik het idee had dat zij veel aan verkeersveiligheid doen. D66 heeft mij uitgeno digd voor een achterbanover- leg. Deze week hebben zij vra gen gesteld aan het college over de kwestie. Wat daarvan komt, moet natuurlijk nog blijken. Maar het staat in elk geval op de agenda." D66 wil eerst kijken wat het e- mailadres (ombudsservi- ce@D66-voorschoten.nl)voor reacties losmaakt. Misschien wordt de service op een later moment nog uitgebreid. „Te denken valt aan een telefoon nummer, een spreekuur, mis schien kunnen we de service breder trekken dan D66 alleen. Eerst willen we zien of onze laagdrempeligheid de mensen aanspreekt." door Saskia Stoelinga zoeterwoude - De spierballen van Magdalène en Nico Captein bollen flink bij het tillen van de grote gele kazen uit de kaasma kerij. Zestig wagenwielen van twintig kilo worden daags na het winnen van de Jan den Besten trofee in de achterbak van de au to en op de aanhangwagen gela den. „Als je wint, willen de han delaren extra voorraad", zegt Ni co Captein. Hij is blij, want de kaas uit Zoeterwoude staat weer eens heel duidelijk op de kaart van Nederland. „Dat is niet al leen goed voor ons, maar ook voor de promotie van alle boe renkazen die uit ons dorp ko- Nico Captein heeft net zijn win naarsbord voor de beste boe renkaas van Nederland met vier schroeven aan de gevel van zijn boerderij aan de Weipoortse- weg in Zoeterwoude gehangen. „Ja, voor de tweede keer zo'n prijs binnenhalen, geeft aan dat we als gezin goed met ons vak bezig zijn." Nico Captein zegt bewust ge zin. Zijn vrouw meldt waarom. „Ons bedrijf met 80 koeien, 180 vleesvarkens en een kaasmake rij runnen we eigenlijk met z'n allen. Mijn schoonvader helpt altijd met kazen en onze drie kinderen Kees (19), Frank (17) en dochter Vera (15) nemen het hele bedrijf over als we weg zijn. Dat is echt fantastisch. Toen wij donderdagmiddag belden dat we hadden gewon nen en er nog een heerlijk diner op ons te wachten stond, regel den zij alles op de boerderij. Al le drie hebben ze veel interesse in het bedrijf. En dat vind ik on gelofelijk leuk. Als ik kaas maak, Het gezin Captein. „Ons bedrijf met koeien, varkens en een kaasmakerij runnen we eigenlijk met z'n allen." Foto: Hielco Kuipers kijkt mijn dochter over de schouder mee. Sterker nog, toen Nico en ik vorige week in Frankrijk zaten om onze boe renkaas te promoten, verkocht zij in onze winkel meer dan ik op een dag doe." Niet verwonderlijk als je hun ouders met liefde hoort praten over hun werkzame leven. „Kaas maken begint bij de koei en van Nico", stelt Magdalène Captein. Het geheim van haar man zit in de schone melk en de voeding. „Als ik geen goede melk lever, gaat het mis", zegt hij. „We proberen daarom het hele jaar het weideseizoen na te bootsen. Dat betekent dat de koeien altijd vers gras krijgen. Straks gaan we weer maaien, schudden en inkuilen. Je hebt daar mooi droog weer voor no dig en dat is het nu." Het geheim van zijn vrouw zit vooral in degelijk materiaal. „Ik ga heel precies te werk. De gro te houten vaten en de echte lin nen doeken, zorgen volgens mij voor een prachtig rijpingspro ces. Vergelijk het maar met goe de wijn die ook in zulke vaten rijpt. De kaas die is beoordeeld door de jury, heb ik gemaakt op 22 juni 2003. Ik weet het nog precies. Ik pakte hem en dacht dit is een winnaar." Na de technische keuring in april bleven er van de 70 inge zonden kazen tien over. Vervol gens werden die tien door en door gekeurd op smaak en ui terlijk door een speciaal college van kaaskenners. En die vijf die door mochten, zijn afgelopen donderdag nog eens uitvoerig getest en beoordeeld. Magdalène Captein haalt het winnende stuk erbij. Ze doet het werk van de keurders even voor. Ze wijst op de ogen, die moeten mooi verdeeld over de kaas zittpn en vooral niet te groot zijn. Ze laat de fraaie ron ding zien en betast met haar hand de korst. „Geen oneffen heden of bobbels. Geen doek- vouwen." Nico Captein ge bruikt zijn smaakpapillen op de vroege ochtend. „Onze kaas heeft geen scherpe nasmaak achter in de keel. Hij is vol en zuiver, maar toch smeuïg. Moet absoluut niet droger." Hoewel de jury het echtpaar al is voorgegaan, weten zij het nu ook zeker. „Het is grote klasse, die kaas van ons. Een echte winnaar", constateren ze tevre den. $r De brug van oud-Oegstgeest naar rïgstgeest is eindelijk geslagen. De Hen- iielsbrug, zoals hij gisteren is gedoopt, in gebruik genomen met leerlingen en een drumband. Terwijl de zand- nieuwbouwwijk Poelgeest nog af en m en de stratenmakers de klinkers in de eegen, onthulde de winnares van de prijs- nes Jacobs, haar winnende naam. Hen leefde van 1854 tot 1936 en werd be kend met zijn uit het Duits vertaalde 'Schoolflora voor Nederland' (1883) en de 'Geïllustreerde Schoolflora voor Nederland' (1901). Heukels schreef ook 'Het woordenboek der Nederlandsche volksna men van planten' en stond in 1901 aan de wieg van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging. Er kwamen meer dan honderd inzendin gen binnen op de prijsvraag. Suggesties als 'De brug der zuchten' haalden het niet. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23