LEIDE Luifelbaan krijgt twintig nieuwe winkels li 'Waarom zou je ons de nek omdraaien?' ChristenUnie: Deel Lorentzschool bij Vredeskerk Verslaafden moeten cel in R1 REGIO M Frezia-l CO a> Bakker Bart gaat weg uit huidig pand ALLICHT, LIEFTINK RAMEN zaterdag 24 APRIL 2004 'Kaas maken Renovatie en uitbreiding winkelcentrum begint woensdag Woontoren van negentien verdiepingen op nieuwe Albert Heijn gint bij de eien van Nico' Minima vaker ie knel door ftenstijgingen t list van Idols it naar Leiden - Een van de twee fina- an Idols, die na de uit- gvan vanavond overblij- mt zondagmiddag op in Leiden. De zanger of es komt om 14.00 uur 3t aan bij het Stadhuis- vaarna hij of zij zich op des aan de pleinkant publiek zal laten zien. n lis er een ontvangst door k ibtenaar van de gemeen - en in het stadhuis. Boris, laud, de drie overgeble- >'- ididaten in de talenten- in RTL, strijden van egen elkaar om de twee laatsen. In verband met st van een finalist wordt enmarkt verplaatst van larkt en het Stadhuis tar de Botermarkt, Nieu- het Gangetje, het huur en de Garenmarkt. liet rond villa idijk opgelost )e bewoonster van de entale villa aan de Ma- Leiden vertrekt op 1 is uit het pand, met een van 15.000 euro op zak. overeenkomst eindigde een kort geding dat igespannen door vast- heerder B. van Dijk, ge in JOBO. Hij wil het ter kopen aan een Amster- »roj eet ontwikkelaar, die >ebouwen. De bewoon- reert dat ze in de villa zit ster. De eigenaar houdt ol dat er sprake was van -kraakovereenkomst, de bewoonster tegen huur, maar tijdelijk, op d zou passen. Sloop van luw is voorlopig, maar initief van de baan. De te plaatste het op de entenlijst na een actie rtbewoners. FM te i ii in regio De radiozender Yam l dt in een aantal ge in de regio toegevoegd 1, radiopakket. Yam is mg van 28 april te be- in Leiden, Leiderdorp, est, Rijnsburg, Valken- itwijk, Warmond, Voor- Zoeterwoude en in de reekdorpen. De zender, dek- en informatiera- in voor jongeren, ver- idio 192 en wordt door- op 99,8 MHz. Verzicht van de kerk- i in de krant van giste- twee fouten geslopen, gegevens zijn: Chris tenschap, Vestestraat 130 Mensenwijdings- ihr. Geref. Kerk Steen- £o 9.30 ds. Schenau en 'ddelkoop. pagina zijn in de stand de b's van pasgeborenen (luk verwisseld, tikel 'Expositie legt irt Leiden bloot', afge- inderdag op de Regio L is abusievelijk de n een van de samen- an de expositie ver speld. De naam van de ïcaresse van het Leids tearchief is Ingrid Pot. door Janet van Dijk leiden - Een combinatie van een school en een kerk zou een oplossing kunnen zijn voor het huisvestingsprobleem van de Lorentzschool. Deze suggestie doet de gemeenteraadsfractie van de ChristenUnie. De kleine oppositiepartij denkt daarbij aan een multifunctioneel ge bouw aan de Van Vollenhoven- kade 21, waar nu de Vredeskerk staat. Het gebouw zou geschikt moe ten zijn voor een deel van de leerlingen van de openbare ba sisschool, en voor de PKN-ge- meente die nu van de Vredes kerk gebruikmaakt. De huidige kerk zou dan moeten wijken. Voor het andere deel van de school komt dan nieuwbouw op de plek van de huidige hoofdvestiging aan de Van Vol- lenhovenkade 19. Daarmee komt de fractie tege moet aan een bezwaar van de bewoners van de Burgemees ter- en Professorenwijk tegen een massaal nieuw schoolge bouw op de huidige locatie. Bo vendien kan het Roomburger park, een alternatieve plek, groen blijven. De snel gegroeide Lorentz school kampt al enige tijd met ruimtegebrek en slechte loka len. Oorspronkelijk was het de bedoeling om een groot, nieuw (advertentie) inst voor Leiden' Mediterraan restaurant, Rembrandtstraat 2, Leiden, 071 512 21 15, welkom(@frezza nu gebouw neer te zetten op de huidige locatie van het hoofd gebouw aan de Van Vollenho- venkade 19. De bijna negen honderd leerlingen zouden dan tijdelijk worden ondergebracht in noodlokalen op een veld van korfbalclub Sporting Trigon. De buurt heeft daar problemen mee. Ook een alternatief voor stel van de gemeente, om de noodlokalen en/of de nieuw bouw in het Roomburgerpark te plaatsen, stuit op protesten. Tegen dat plan zijn afgelopen week nog ruim tweeduizend handtekeningen aangeboden aan de gemeenteraad. Het college van B en W zou ei genlijk afgelopen dinsdag een besluit nemen over de toe komst van de Lorentzschool. Het agendapunt werd uitge steld tot de collegevergadering van gisteren, maar ook toen is er geen besluit gevallen. De re den daarvan is niet bekend. Pas over drie weken praten burge meester en wethouders op nieuw over het onderwerp. Marieke van den Berg van de ChristenUnie zegt dat haar par tij nog niet met het bestuur van de Vredeskerk heeft gesproken over het idee. „Maar we vinden het wel belangrijk om daar zorgvuldig mee om te gaan." Op persoonlijke titel laat een van de twee predikanten van de Vredeskerkgemeente, J. Wol- thaus, in een eerste reactie we ten niet afwijzend te staan te genover het idee. „Als er iets moois voor terugkomt, een ge bouw waar de hele wijk plezier van kan hebben. Ik heb weinig heilige huisjes. Voor mij is de gemeenschap heilig, niet een kerkgebouw. Waarmee ik niet wil zeggen dat het gebouw mij helemaal koud laat." De Vre deskerk, die elke zondag tussen de drie- en vierhonderd bezoe kers trekt, viert volgend jaar haar veertig-jarig bestaan. In Leiden is een discussie gaan de over de toekomst van alle kerkgebouwen. Mogelijk ver dwijnen er kerken vanwege fi nanciële tekorten. „Daarom zou een gecombineerd gebouw een optie kunnen zijn", aldus Wolthaus. „Laat ze maar snel een tekening sturen naar de kerkenraad. Ik ben ervan over tuigd dat die daar met een open visie naar kijkt." (advertentie) DE STELLING I Ruimtevaart is geldverspilling www.leidschdagblad.nl De Leidse Rechtswinkel is gespaard gebleven in de bezuinigingsdrift van de gemeente, al was daar wel een ingreep voor nodig van de gemeenteraad. De 'eerste hulp bij juridische ongevallen' behoudt haar jaarlijkse subsidie van 32.000 euro. Coördinator Bas Jongmans van de juridische hulpdienst heeft zich geërgerd aan 'de onwetendheid op het stadhuis'. Kan de Rechtswinkel niet be zuinigen? „Ik ben niet tegen bezuini gingen. Veel kan efficiënter, zeker op overheidsgebied. Maar als je gaat bezuinigen, moet je wel weten waar je over praat." U heeft zich geërgerd aan de discussies over de mogelijk heid om sponsors te zoeken en bijdragen aan klanten te „Het is onverantwoord om zomaar te roepen: we gaan dit en dat doen, en ze moe ten maar sponsors nemen. Welke politicus zegt tegen woordig nog: daar heb ik ge woon geen kaas van gegeten. De Rechtswinkel is daar een typisch voorbeeld van. Heb ben we nooit nagedacht over sponsoring, steun van advo caten, een eigen bijdrage? Natuurlijk hebben we dat." En wat was de conclusie? „Voor een aantal mensen is vijf of tien euro ook al heel veel. Als je aan de slag gaat met sponsors, wek je de schijn van afhankelijkheid. Niemand geeft iemand zo maar een bak geld zonder er iets voor terug te willen. We zijn geen filiaal van een of ander kantoor. De Rechts winkel is onafhankelijk en moet altijd die neutrale posi tie behouden. We moeten kritiek kunnen leveren op wie dan ook. We hebben een maatschappelijke functie." Fantastisch, dat idealisme. Maar kan de advocatuur of de rechtsorde dan zo'n laagd rempelige voorziening niet zelf overeind houden? „Dat zou kunnen. Daar moet je met de sociale advocatuur over praten. Maar ik vind dat die hier minder voor geschikt is. Iemand die minder goed Nederlands praat, heeft soms geen idee hoe die een formu lier moet invullen. Bij de ge meente krijgt-ie nul op het rekest, en bij het Buro voor Rechtshulp ook. We zijn een soort putje. We vangen deze mensen op, begeleiden en helpen ze. Zo'n iemand kan ook niet terecht bij de sociale advocatuur. Die kan niet al tijd klaarstaan voor ieder wissewasje. Anders zou die helemaal verstopt raken. Daarvoor is de eerstelijns hulp. Waarom zou je dat de nek om draaien?" Was dat gebeurd, als de be zuiniging was doorgegaan? „Dan was deze organisatie omgevallen. Een enorme groep, van duizenden men sen, gaat ergens anders aan kloppen. Dan moet er een balie komen waar je alle juri dische specialisten bij elkaar zet en die je moet gaan beta len. Ik vraag me af: hoeveel kost dat wel niet?" „Wij zijn vrijwilligers en ons advies is gratis. We zijn en thousiast, stabiel en onaf hankelijk. We zijn op dit mo ment de grootste rechtswin kel in Nederland. Er werken 120 studenten. Jaarlijks - het fluctueert - hebben we enke le duizenden klanten." Zoveel? Dat wist ik niet. „Dat jij het niet weet, is niet erg. Ik heb wethouder Hans Buijing al talloze malen uit genodigd. Als een wethouder voor sociale infrastructuur het niet weet, vind ik dat bij zonder kwalijk. Hij kopieert klakkeloos het argument van de WD over sponsoring en over de eigen bijdrage. Nie mand heeft zich ons lot aan vankelijk aangetrokken, be halve D66'er Peter Bootsma. Alleen: is de bezuiniging nou teruggedraaid omdat men sen tot inkeer zijn gekomen? Nee. Het is een resultaat van een hoop getouwtrek en van politieke spelletjes. Dat vind ik zeer zorgelijk." Kortom, volgend jaar kan de Rechtswinkel weer de klos zijn. „Nou, als wij hiermee al ge confronteerd zijn, kunnen makkelijk ook anderen met deze bestuurlijke onkunde te maken hebben gehad. Dat vind ik verontrustend." En... „Daar ga ik wat aan doen. Ik ga er zelf een actieve rol in spelen. Ik sta erop dat eens in het half jaar de wethouder en de raadsleden zich laten informeren. Voor mijn part zet ik het hele sociale plat form bij elkaar. Om te voor komen dat we over jaar weer hiermee zitten, is communi catie nodig. Dat is misschien wel de belangrijkste les: hou je mond dicht als je niet weet waar je over praat." tekst: Robbert Minkhorst foto: Henk Bouwman s/\ ■MB* 3 den haag/leiden - Vier drugs verslaafde mannen tussen de 23 en 38 jaar die regelmatig rondhangen op perron nul bij station Leiden Centraal zijn door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot celstraffen voor ge welddadige straatroven, dief stallen, vechtpartijen, heling en allerhande andere criminele ac tiviteiten. leiden - Bakker Bart gaat weg uit zijn huidige winkel aan de Haarlemmerstraat. Na een vijf tien jaar slepend conflict met de bewoner van de woning bo ven de winkel gooit de keten de handdoek in de ring. „Het geurprobleem is niet op te los sen. We hebben alles gedaan wat technisch mogelijk is", al dus een woordvoerder van het bedrijf. De bakkerij heeft de huur van het pand Haarlemmerstraat 151 per 1 januari opgezegd. Dan vestigt een opticiënketen zich in de winkelruimte. Bakker Bart wil het liefst verhuizen naar een ander pand in hetzelfde deel van de Haarlemmerstraat, maar een geschikte ruimte is nog niet gevonden. Directe aanleiding voor het be sluit om de huur op te zeggen is de dwangsom die de bakkerij zou moeten betalen aan de al jaren protesterende boven buurman. Het ging om een be drag van 2500 euro per dag. De franchisezaak heeft voor de ko mende maanden 'gedragsre gels' afgesproken met de bewo ner en naar aanleiding daarvan is met de gemeente Leiden af gesproken dat die de zaak ver der met rust laat en dus de dwangsom niet zal opleggen. De problemen tussen Bakker Bart en de bovenbuurman be gonnen eind jaren tachtig met klachten over de geluidsover last van broodbakmachines. Daarna ontstond het langsle pende conflict over de geur van gebakken brood, uien en kaas, die vanuit de winkel tot de bo venliggende verdiepingen zou doordringen. De kwestie in Lei den is uniek, aldus de woord voerder van Bart Retail. Bij an dere vestigingen blijken milieu klachten altijd te verhelpen, maar in het monumentale pand aan de Haarlemmerstraat was dat niet mogelijk. Mocht op korte of langere ter mijn geen geschikt ander win kelpand worden gevonden in de buurt, dan overweegt de ke ten om naar een andere A-loca- tie in de stad uit te wijken. „We hopen dat Leiden niet lang zon der Bakker Bart zit", aldus de woordvoerder. De jongste verdachte werd ver oordeeld tot een gevangenis straf van vijftien maanden, waarvan vijf maanden voor waardelijk De andere drie mannen tot celstraffen van achttien maanden, twintig maanden en drie jaar. Alle mannen, behalve de jong ste, hadden al een flink straf blad. (advertentie) Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Goedemorgen! Wat een krant. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang ie eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) IVi/V Naam: Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op In een ongvfrankoorde envelop, naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice, Antwoord- i nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.loidschdagblad.nl. (Deze aan bieding ls geldig tot 31 december 20O4) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoongegevens. In het colofon van de krant tied u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Paul de Tombe leiden - Na bijna twintig jaar stegge len over de plannen wordt woensdag het startsein gegeven voor de renova tie en uitbreiding van De Luifelbaan. Het winkelcentrum in Zuidwest moet het tweede economisch hart van Lei den worden in oppervlakte en winkel aanbod. Er komen twintig nieuwe za ken - met onder meer een Lidl - op het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein, waar ook een negentien verdiepingen tellende woontoren verrijst. Bouwfonds Ontwikkeling uit Hoeve laken is uitvoerder van het project, dat in de loop van 2008 klaar moet zijn. De ingreep kost 60 miljoen euro. Bouwfonds betaalt 55 miljoen, de ge meente draait op voor de rest. De wethouders Ron Hillebrand en Alexander Geertsema verrichten woensdag 28 april tussen 11.00 en 12.00 uur in een tent op het Bevrij dingsplein de officiële handeling waarmee de renovatie van het win kelcentrum in gang wordt gezet. Aan sluitend wordt een begin gemaakt met de sloop van een aantal kiosken op het Bevrijdingsplein, die plaats moeten maken voor de bouw van een tijdelijke Albert Heijn. De supermarkt verhuist in de zomer uit de onder bouw van het appartementengebouw naar de noodwinkel, waarna project ontwikkelaar Bouwfonds aan de slag kan in de oude AH-vestiging. Die wordt aan twee kanten uitgebreid en gaat plaats bieden aan een aantal winkels. De nieuwe Albert Heijn, twee keer zo groot als de huidige, komt op de plaats waar nu de winkels van Etos en Blokker staan en wordt gecombi neerd met twee parkeerdekken en een aantal kleinere winkels. Op de nieuwbouw wordt de woontoren neergezet met 92 appartementen. Voor de bewoners van die nieuwe flat wordt een eigen parkeerdek gemaakt, bovenop de andere parkeerdekken. De Luifelbaan bestrijkt een verzor gingsgebied van ongeveer 20.000 mensen. Vanwege het aanbod aan winkels en de ligging aan doorgaande wegen heeft het een 'bovenwijkse' functie. Het centrum dat in de jaren zestig werd gebouwd en een decenni um later werd uitgebreid met een aantal houten kiosken, dreigde die functie de afgelopen jaren meer en meer kwijt te raken. Door achterstal lig onderhoud en het uitblijven van vernieuwingen kreeg De Luifelbaan een 'Oostblok-uitstraling' en werd het onaantrekkelijk voor het winke lend publiek. Bankovervallen en snel- kraken in de jaren negentig droegen niet bij aan het imago van het cen trum. De plannen om het te renoveren en uit te breiden stuitten in de afgelopen decennia keer op keer op nieuwe problemen en bezwaren. Bouwfonds Ontwikkeling, dat sinds enkele jaren bij het project is betrokken, kwam met het plan dat de instemming kreeg van gemeente en winkeliers. De voorbereidende werkzaamheden zijn inmiddels begonnen op het Bevrij dingsplein en in de Kuipers Rietberg straat, die wordt heringericht. Vanaf woensdag begint de opknap beurt, die leidt tot een fikse uitbrei ding. In de huidige situatie is er 8.600 vierkante meter winkelruimte, de nieuwe Luifelbaan telt rond de 15.000 vierkante meter en krijgt 450 parkeer plaatsen. Eenderde deel daarvan komt in de nieuwe parkeergarage op het Vijf Meiplein, waar de kiosken plaatsmaken voor zestien woningen en drie winkelstroken. In de nieuwe winkels komen onder meer sportzaak Sloos, Fotiek v.d. Horst en discountsupermarkt Lidl. In de huidige vestiging van Albert Heijn op het Bevrijdingsplein komen na de renovatie en uitbreiding Blokker, Etos, Apotheek De Luifelbaan en de Hakkenbar. Op het Bevrijdingsplein worden de winkels van Etos en Blokker gesloopt. Op die plaats komt een nieuwe, grotere Albert Heijn. Op de nieuwe supermarkt verrijst een woontoren van 19 verdiepingen. De kiosken op het Vijf Meiplein verdwijnen en ma ken plaats voor drie winkelstroken, 16 woningen en een parkeergarage. Montagefoto's: Bouwfonds Ontwikkeling

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21