ÏVS rekent zich opnieuw nog niet rijk 'Ik heb geen tankstation langs de A9' SPORT Üneijder is nooit ang voor risico's Van der Marei helpt jonge triatleten op weg Jan Lammers' zoektocht naar geld ;is van Leeuwen denkt alleen aan de volgende wedstrijd UVS - Wilhelmus zondag, 14.00 uur door Covert Wisse katwijk - Temidden van vis- verwerkende bedrijven, groentenfirma's en opslag loodsen klinkt op een indu strieterrein in Katwijk zo nu en dan een oorverdovende la waai op. Dan testen monteurs in de werkplaats de motor van één van de imponerende Le Mans-bolides van Jan Lam mers. Onderwijl is de rijder/eigenaar van 'Racing for Holland' in zijn kantoortje aan het bellen en e-mailen. Dat is een ver trouwd beeld. Lammers is al bijna zijn hele leven op zoek naar mensen en bedrijven die zijn race-activiteiten willen betalen. „Het blijft eeuwig een moeilijk verhaal. Ik heb me al twaalf duizend keer afgevraagd: waar doe ik het voor? Ik heb races gewonnen, maar geld verlo ren. Financieel is het moor dend en soms frustrerend. Ik heb geen Shellstation langs de A9 en moet maar hopen dat mensen op voorhand geloven in mijn succes", zegt de Zand- voorter, die ook dit jaar weer meedoet aan de 24 uur van Le Mans. De race die hij in 1988 won en waarin hij de laatste jaren met de Dome-bolide vooraan meedeed. Komend weekeinde is hij op het Franse circuit om een goede startpo sitie voor de editie 2004 te be werkstelligen. Om te kunnen racen moet veel geld op tafel komen. Lammers: „We rijden met twee Dome-wagens. Dat kost zo'n 3 miljoen euro per jaar. Dat is het budget van een klein Formule-1-team van vroeger." Lammers moet er niet aan denken, dat hij zijn crediteu ren niet meer kan betalen. Dat is een voortdurende zorg voor hem. „Probleem is voor mij steeds dat ik nu niet meteen over het geld beschik dat be drijven hebben toegezegd. Dat komt pas in de loop van het jaar. Maar al in januari moet ik onderdelen bestellen. Als je wacht tot het geld echt binnen is, ben je een grijze muis. Er moeten toch mensen te vin den zijn die hun bedrijf of aandelen voor een paar hon derd miljoen hebben verkocht en alleen nog maar dingen willen doen die ze leuk vin den." Ideaal zou het volgens hem zijn als hij een team gaat run nen voor een grote fabrikant, die de financiële kant van de zaak voor zijn rekening neemt. „We hebben iets moois opgebouwd met Racing for Holland maar zitten aan ons plafond. Ik heb nu een bedrijf nodig dat helpt ons bo ven onszelf uit te laten stijgen. Wat ik wil is te vergelijken met bij voorbeeld de Post-ploeg van vroeger in het wielrennen. Hij runde namens fietsenfa- brikant Raleigh een wieler- team. Het mooiste is als wij door een autofabrikant wor den ingehuurd om een race team voor ze te runnen. De know-how hebben we. Ikzelf ben in de loop der jaren overal streetwise in geworden. Ik weet, als het het over organi satie van een bedrijf gaat, van veel dingen een klein beetje af, zonder ergens een meester in te zijn. Mijn geluk is wel dat ik goed kan beoordelen of mensen om me heen goed zijn of niet." Buiten grotere sponsors (bij voorbeeld Dunlop) en zijn sa menwerking met Corus heeft Lammers een uniek sponsor project. Het bodywork van de bolides is elk voorzien van 235 zwartwitte vakjes. Sponsors die zo'n blokje kopen, zien hun naam daarin terug op de auto. Maximaal kan dat één miljoen euro opbrengen. Ver moedelijk haalt Lammers met die actie zes ton op. „Dit jaar doen we het iets anders dan in voorgaande seizoenen. Een blokje voor op de wagen kost meer (10.000 tot 15.000 euro) dan achterop." Voor Corus, dat hem materi aal levert, bemiddelt Lammers bij personeelswerving. Lam mers: „Het gaat veel verder dan pure sponsoring. Corus heeft bij veel mensen nog het sluier van de staalfabriek en de metaalbewerking waar ze in hoogovens mijnwerkers ko len zien scheppen. Maar het is een supergeavanceerd hightec bedrijf. Wij kunnen helpen de uitstraling meer kleur te ge ven. Bij voorbeeld door met onze bolides op carrièrebeur sen en personeelsinformatie avonden te verschijnen. Ik houd dan ook een praatje. Dat is voor sommigen toch aanlei ding om eens te komen kij ken." Lammers begon in 1999 met het team Racing for Holland. Dat was de periode met de rij ders Tom Coronel en Peter Kox. In latere jaren reed Lam mers onder anderen ook met Donny Crevels en Val Hille- brand. Met wie hij dit jaar het zitje deelt, was tot gisteren nog onduidelijk. Naast de 24 uur en de Le Mans-test rijden ze nog vier duizend kilometer wedstrijden (Monza, Nür- burgring, Silverstone en Spa) in de Le Mans Endurance Se ries. Dat is de opvolger van het FIA wereldkampioenschap voor Sportscars, dat Lammers de laatste twee jaar voor zich opeiste. Uiteindelijk is het hem als ei genaar van een bedrijf met veel personeel nog steeds om het racen te doen. Al is hij met zijn bijna 47 ook niet zo piep meer. „Het klinkt misschien klef, maar na 30 jaar sta ik er nog steeds. Ik rijd vooraan in een klasse waarin de topsnel- heden hoger liggen dan in de Formule 1. Ik word nog niet om de oren gereden door an deren. Ik sta minimaal nog op gelijk niveau met de jongere generatie. Dat is geen snoeve rij, maar een gegeven, want het is meetbaar. Ik heb nog geen signalen gehad dat ik moet stoppen." )>r van Duyl I jmvi/GPD - Je zou het bijna ver het is nog maar amper geleden dat Wesley Sneijder ;jiut maakte in het eerste van jdsdien voltrekt het leven van tter zich met de vaart van een ieidstrein. Terwijl hij bij Ajax iveer pendelde tussen bank en beide Sneijder in november playoff-wedstrijden tegen n uit tot redder van het voet- jgedeelte van het vaderland, lert Wesley Sneijder zijn twin- en begint hij in Portu- eerste grote toernooi als pnal. Maar èerst is er het kam- |ap van Ajax. Aan de voor in de titel Wijkt de middenvel- en vooruit aan de hand van V Sneijder is veel verder dan start van de competitie zelfs 1 durven hopen. en ik het volledig mee eens. voor dit jaar was regelmatig dstrijdjes meepikken, lang- basisplaats veroveren. Aan 'acht ik al helemaal niet, was ïn. Nu worden we kampioen t meezit, ga ik straks ook naar ilk vind het alleen maar mooi. 1st trots op alles wat ik dit jaar en meegemaakt, ar dat ik bij Ajax niet eens he- :ker ben van een plekje in de vervelend vind ik dat niet. It je ook scherp. Toen we zo- hadden, was er en werd er slap ge- laatste weken is iedereen fit en de vonken eraf. jrlands elftal was voor mij hét Int van dit seizoen. Rond die tegen Schotland heb ik echt imaakt in Nederland, dat was zo'n fantastische wedstrijd. In eerste instantie besef je dat niet eens, de da gen erop dringt het allemaal pas echt door. Ik ben altijd heel nuchter omge gaan met alle publiciteit. Als je bij Ajax wordt opgeleid, ben je ook wel een beetje voorbereid. Op toernooitjes met de jeugd kwam ook altijd iedereen naar je toe, terwijl je dan niet eens be kend bent. Alleen maar omdat je bij Ajax speelt." 2: Mensen die vinden dat Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart niet op één middenveld kunnen spelen, begrijpen er niets van. „Ja, daar ben ik het wel mee eens. Als ik wat achteruit speel en Rafael ervoor, zoals de laatste weken, kan het heel goed. Het is wel zo dat we wat proble men hebben als we allebei in een aan vallende rol komen te spelen. Als het dan niet loopt, komen we beiden te veel naar de bal. Nu fungeer ik vooral als schakel tussen de verdediging en de aanval. Er is natuurlijk heel veel te doen ge weest over dit onderwerp. Of het me gestoord heeft? Gestoord is niet het juiste woord. We zijn maatjes, we wil len ook graag samenspelen. En je leest wel eens wat, daar heb je het met el kaar over. Dus onbewust ben je er toch mee bezig. Maar ik weet zeker dat het geen invloed heeft gehad op ons voetbal. En inmiddels heeft de trainer toch ook zijn vertrouwen in ons uitge sproken. Soms hebben dingen nu een maal even tijd nodig." 3: Ajax is in zijn ontwikkeling minder ver dan twaalf maanden geleden, „Daar geloof ik helemaal niets van. We hebben een seizoen achter de rug waar alles in zat. Uitgeschakeld voor de Champions League en voor de be ker, op een gegeven moment verloren we drie wedstrijden achter elkaar. Dat gebeurt bij Ajax zelden of nooit. De uitschakeling voor de Champions Lea gue bij Club Brugge, toen we opeens helemaal met lege handen stonden, was sportief gezien het ellendigste mo ment van het afgelopen jaar. Maar hoe vervelend ook: voor een speler is dat wel een ervaring die je meeneemt. Mensen vergelijken dit seizoen na tuurlijk met vorig jaar. Dan vergeten ze dat er heel wat spelers vertrokken zijn, dat we nu een heel jong elftal hebben. Vorig seizoen hadden we ook nauwe lijks blessures, nu veel meer. Het is inderdaad wel zo, dat wij veel wedstrijden moeizaam hebben ge wonnen. Tja, hoe komt dat? We heb ben misschien geleerd dat als het 1-0 staat en er zit niet meer in een wed strijd, dat er dan geen reden is om voor een tweede goal te blijven gaan. Daarom hebben we ook zo weinig punten gemorst, daarom staan we nu ook zo ver voor." 4: Wesley Sneijder heeft dit jaar zijn beste wedstrijden in het Nederlands elftal gespeeld. „Daar ben ik het he-le-maal niet mee eens. Kijk, tegen Schotland scoorde ik een keer en had ik drie assists. Maar die had ik tegen ADO Den Haag ook, uit én thuis. En ik heb bij Ajax ook een paar heel goede wedstrijden gespeeld zonder dat ik scoorde of een assist had. Maar dan zien mensen het niet. Ik leg veel risico in mijn spel, daarom heb ik nogal eens balverlies. Maar ik ben nog jong, moet zelf ondervinden wat daarin de juiste balans is. Toch zal ik altijd risico blijven nemen. Al verlies ik vier of vijf keer achter elkaar de bal, ik zal nooit bang zijn om de volgende weer diep te spelen. Dat is ook mijn kracht en daarom sta ik nu ook op tien assists." 5: Alleen met Wesley Sneijder op het middenveld heeft het Nederlands elf tal straks in Portugal kans op succes. „Mmm, moeilijk. Daar wil ik eigenlijk helemaal niet op reageren. Ik wil na tuurlijk graag spelen, daarom zou ik zeggen dat ik het ermee eens ben. door Peter van der Hulst aarianderveen - Met twee nieuwe triatleten en de steun van een nieuwe hoofdsponsor gaat de ploeg van Jan van der Marei dit seizoen op prijzen- jacht. Het team bestaat vooral uit jonge talenten die langzaam worden klaargestoomd voor de top. „Met de Stichting Bevorde ring Duursporten Nederland werken we met atleten die het talent hebben om door te groei en naar een hoog niveau", al dus de voormalig triatleet-top per Van der Marei die tegen woordig teamleider is. Zo zijn Dennis Broer en Sander Mol twee jonge triatleten die van Van der Marei een kans krijgen om zich te bewijzen. Daarnaast bestaat de Davilex- ploeg uit Paul ten Brink, Robert van der Werf, Bianca van Dijk en Alphenaar Bas Borreman. „Paul en Bas zitten dicht tegen de nationale subtop aan. Bas kiest dit jaar voor de middenaf stand. Daarop komen zijn fiets- kwaliteiten beter tot hun recht." Van der Marei is, sinds hij in 1999 als actief sporter afscheid nam van de top, nauw bij het team betrokken geweest. „Eerst met Rick van Trigt, maar hij is gestopt", zegt de teamleider. „Ik ben nog steeds behoorlijk met de sport begaan en daarom is het leuk om op deze manier erbij betrokken te i)lijven. Ik kan de nodige ervaÜng aan de triatleten overdragen, zodat ze bepaalde fouten niet maken." De triatlons van Nieuwkoop, Almere en Zundert vormen het hoofddoel voor het Davilex- team. Van der Marei is niet bang dat zijn sporters bij succes naar een andere ploeg over stappen. „Er zijn niet zo veel gesponsorde teams in het tria- lon." Hij is dan ook blij met softwarebedrijf Davilex. „Hun klanten zitten in het midden- en kleinbedrijf en die zijn zeer betrokken bij de eigen onder neming. Diezelfde bevlogen heid en inzet ziet Davilex terug bij triatleten. Reden voor hen om niet te kiezen voor een teamsport." iton Diedrich Wesley Sneijder. Foto: Ron Pichel Maar ik mag, kan en wil niets eisen of claimen. Als ik niet geblesseerd ben, ga ik er eerlijk gezegd wel vanuit dat ik mee ga naar Portugal. Er komt een nieuwe ge neratie internationals aan en het is geen onlogische gedachte dat we in 2006 sterker zullen zijn dan nu. Dan moeten we er staan. Maar dit toernooi is wel heel belangrijk, elke wedstrijd die je mee kunt pikken is er één. Tij dens het WK in 2006 ben ik 22 jaar, als je dan al een EK in je zak hebt zitten is dat natuurlijk alleen maar meegeno men. Ik moet trouwens zeggen dat het EK de laatste weken nog niet echt heeft gespeeld. Tot nog toe ben ik alleen maar bezig geweest met kampioen worden, daarna komt het EK aan de orde. Volgend jaar? Ik heb nog hele maal niks meegemaakt, dit is de eerste keer dat ik kampioen word. Dus vol gend seizoen speel ik gewoon nog bij Ajax. Ja, ook als ik een fantastisch EK zou spelen, honderd procent zeker. Tenminste, dat denk ik wel..." UVS had in het paas- nde kampioen kunnen Twee keer winnen, te- directe concurrenten, en npagne kon spuiten. Een 51 el en een nederlaag bete- echter dat de titelrace in e klasse weer spannend lorgen heeft de ploeg ner Hans van Leeuwen veen kans. an Leeuwen zit er opge- De zon schijnt, de vo- ten en behalve de lang- iblesseerde Michael de heeft hij een complete Voor de tweede keer er een rekenkundige t UVS de titel binnen- Dan moet WSB in ijkerhout wel concur- yenoord de punten af- „Dat horen we mor- g wel, hoe dat is ge- :egt Van Leeuwen. „Wij cht niet verder dan on- wedstrijd." al had twee weken terug oorlijke mentale opdof- nen krijgen. Van alle 1 regen de spelers te ho- het kampioenschap grijpen lag, maar ze ernaast. „Zo eenvoudig niet", vindt Van Leeu- ekenkundig klopte het jar met Blauw Wit Am en Feyenoord hadden de minste ploegen ach- Tegen Blauw Wit [VS in de zaterdagwed- 1 diep gaan om er een 1 uit te slepen. Twee ater tegen Feyenoord )loeg daar nog niet ge- hersteld, oordeelt Van „Die maandag was al een andere wedstrijd want na het gelijk- den we al geen kampi- r worden." iper die de ploeg goed werkt, blijkens de rui- winning op Excelsior weekeinde. „Ik had idee dat er mentaal bleem in was geslo- igt Van Leeuwen. „We ataal enorm gegroeid, (rbaarder dan aan het het seizoen." Mis- is de omslag wel het de 5-0 nederlaag bij het op zijn Cruijffs ;en: de nederlaag die ipioen kan maken, er zeker eentje waar even om te tafel zijn zegt de trainer. Hans van Leeuwen heeft met UVS opnieuw de kans het kampioenschap binnen te halen. Foto: Dick Hogewoning „De eerste drie goals waren persoonlijke fouten, die gebeu ren nu eenmaal in het voetbal. Maar als je sterk in je schoenen staat, zeg je: nu komt er geen enkele meer bij. Daar was niks van te zien." Tijd om zijn ploeg iets bij te brengen wat Van Leeuwen in al zijn jaren bij UVS - hij speelde zeventien jaar lang in het eerste elftal - vaak heeft gemist. „Een grens trekken. Het niet meer la ten gebeuren. We lieten ons piepelen, we werden verne derd. De spelers op het veld en ik langs de kant. We moesten het gevoel krijgen: 'over mijn lijk'." Aan de kwaliteit van de spelers lag het niet, zegt Van Leeuwen. „Ze kunnen allemaal heel goed voetballen. Maar wat er miste was de echte win naarsmentaliteit. En dat ze die ook uitstralen, zodra je het veld oploopt." Dat heeft zijn ploeg sindsdien wel, vindt de trainer. En daarom staat UVS nu, kort voor het einde van de competi tie, bovenaan. „Ook doordat we een aantal wedstrijden achter elkaar won nen, kwam het zelfvertrouwen in de ploeg. De 'ja maar'-cul tuur, waar voetballers vaak een handje van hebben, is omgezet in acceptatie en teamgeest." Die teamgeest, zegt Van Leeu wen, is vooral merkbaar bij bal bezit van de tegenstander. „Ie dereen wil graag lekker voetbal len, maar je hebt de bal niet al tijd. Hebben we hem wel, dan hebben we voldoende kwaliteit om wedstrijden te beslissen. Hebben we hem niet, dan moe ten we zorgen dat de tegenstan der de kans niet krijgt om er iets mee te doen. Daarin zijn we enorm gegroeid." Of het goed genoeg is voor de hoofdklasse? „We zullen zeker niet de punten halen die we nu hebben gehaald", zegt de trai ner. „Maar ook in de hoofdklas se zijn we moeilijk te verslaan. Als we tenminste blijven doen wat we nu doen." En als hij niet te veel spelers kwijtraakt aan de lokroep van de zaterdaghoofd klasse. Doelman Dave de Hei den - de beste keeper uit de wijde omgeving - verkast naar Katwijk. Vorig jaar raakte UVS linksback Jeroen Buijs kwijt en zo zijn er veel meer spelers in de zaterdaghoofdklasse met een UVS-verleden. Van Leeuwen begrijpt het wel. Hogere vergoedingen, meer pu bliek, meer derby's en meer aandacht van de media. Maar toch is hij ervan overtuigd dat hij zijn selectie bijna volledig intact houdt. En dan hoeft UVS wat hem betreft geen spelers van buitenaf aan te trekken. „Verdedigers kun je prima zelf opleiden. Middenvelders heb ben we genoeg. En als je een goede aanvaller wilt, die ook in de hoofdklasse kan scoren, dan moet je iemand aantrekken vanuit de hoofdklasse of zelfs daarboven. Dat kan UVS niet." Het lot van UVS Doelman Marijn Mokveld keert terug om de plaats van Dave de Heiden over te nemen en oud gediende Marcel Valk wil weer in Leiden gaan wonen en kijken of hij het niveau nog aankan. Daar blijft het bij. „Dat is een kracht van onze ploeg", zegt Van Leeuwen. „We spelen al een paar jaar met jongens die of lang, of heel lang bij UVS voet ballen." Zo lang als hun trainer gaan ze allemaal niet redden, maar toch. „Dat is ook de visie van de club. Onze jeugd speelt hoog, ons tweede elftal speelt hoog. We houden ons op eigen kracht staande. De toekomst moet uitwijzen of dat kan in de hoofdklasse of in de top van de eerste klasse, dat hangt maar net af van wat er doorstroomt. Dat is het lot van UVS. Maar daarmee behoudt de club wel zijn identiteit." Dit seizoen zijn al diverse jeugdspelers aan speelminuten in het eerste elftal toegekomen, dus de nabije toekomst voor spelt veel goeds. Van Leeuwen maakt wel een kanttekening: „Het wordt steeds moeilijker om jonge jongens, die door stromen uit de jeugd, ervan te overtuigen dat ze geduld moe ten hebben. Om te zeggen: 'je komt nu bij de A-selectie, trek er twee of drie jaar voor uit voordat je basisspeler bent'. Ze willen meteen in het eerste staan, en er lopen tweede- en derdeklassers aan de deur te rammelen." Veel meer wil Van Leeuwen niet over de toekomst van UVS zeg gen. Wat er in de hoofdklasse gebeurt, of zijn ploeg het gaat halen, wat hij verwacht van WSB - Feyenoord, de trainer laat het allemaal langs zich heen gaan. „We kijken van wedstrijd tot wedstrijd, van punt tot punt. We hebben het nu over UVS - Wilhelmus, mor gen om twee uur. Dat wordt een hele kluif. Met iets anders houden we ons tot morgenmid dag, vier uur niet bezig."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11