afstoten parkeren Een bouwlamp in de huiskamer LEIDEN REGIO Onze HBO'ers moeten ondernemers worden' Studie nas Professionele huisadviseurs helpen vrijwilligersorganisaties Rechter beslist ov doorgaan Grentp HDC 972 VRIJDAG 23 APRIL 2OO4 Ton Ouwerkerk verankert Hogeschool Leiden in regionale economie door Wilfred Simons leiden - Hij staat bekend als een ontspannen manager. Wie Ha- zerswoudenaar Ton Ouwerkerk (60) een e-mailtje stuurt, krijgt er binnen een half uur één terug, wat velen zien als een bewijs van zijn toegankelijkheid. De Ho geschool Leiden groeit volgend jaar naar 5000 studenten, maar de voorzitter van het college van bestuur wil een klein gevoel uit stralen. Je moet de voor- en de achterdeur kunnen blijven zien." De Hogeschool Leiden groeit en bloeit. Vorige week werd een nieuwe vleugel van het gebouw aan de Zemikedreef opgele verd. Aan opleidingen als fysio therapie, verpleegkunde en de pabo zijn onder meer commu nicatie, HBO-rechten, informa tica en commerciële economie toegevoegd. Dat deed de school na gedegen marktonderzoek en na consultatie van het bedrijfs leven in de Leidse regio. De school streeft er ook naar om studenten, bijvoorbeeld via sta ges, werk te bezorgen bij regio nale bedrijven. De band met MKB Leiden wordt steeds nau- Waar ligt voor de Hogeschool de grens van de groei? „Voor mij ligt die op 5000 stu denten en 350 docenten. Dan blijft het overzichtelijk, je moet de voor- en de achterdeur kun nen blijven zien. Meer studen ten betekent meer bureaucra tie, meer afstand. Als een stu dent een conflict heeft met de school, dan kan ik nu zelf nog even langs de opleidingsdirec teur lopen. We streven niet naar verdere groei, tenzij die ons overkomt. We blijven wer ven en open dagen houden, maar gaan niet meer landelijk adverteren. We gaan anders voorlichten, niet gericht op méér studenten, maar op de in houd van de opleidingen. Stu denten moeten echt voor óns kiezen. Ze moeten ook weten wat ze kiezen." U profileert zich nadrukkelijk als een regionale hogeschool. Dat impliceert dat uw afgestu deerden terechtkomen in het re gionale bedrijfsleven. Wat heeft de Leidse economie naar uw idee nodig? „Onze regio heeft behoefte aan ondernemerschap. Onze HBO'ers moeten ondernemers worden. Daar sluiten wij op aan met vraaggericht onderwijs. Wij zeggen tegen onze ict'ers: 'bel het bedrijf maar op. Vraag wat ze nodig hebben. Maak een of ferte'. Daar komt heel wat bij kijken, hoor! We geven studen ten concrete problemen die ze moeten oplossen. Zo zal het la ter in de ondernemerspraktijk immers ook gaan." Moeten verpleegkundigen en docenten in het basisonderwijs ook ondernemers worden „Ja, dat vind ik wel. Je ziet her en der in het land al maat schappen van verpleegkundi gen en docenten ontstaan. Zij treden niet in dienst van een ziekenhuis of school, maar ver huren zich op projectbasis." Projectgestuurd onderwijs klinkt als een breuk met onder wijs van enkele decennia gele den, toen studenten een vastge steld curriculum moesten leren. „Dat klopt. Onze samenleving is zo dynamisch, kennis kan al achterhaald zijn als onze stu denten gediplomeerd zijn. Ze moeten zich blijven ontwikke len. We leren ze dat ze daar zelf verantwoordelijk voor zijn. Voor docenten verandert het onderwijs net zo goed. Het gaat niet meer louter om kennis overdracht, maar om coachen, sturen, spiegelen. Vroeger had een docent status omdat hij meer wist dan studenten, nu omdat hij met ze op weg durft te gaan. In de kennissamenle ving kunnen docenten niet meer alles weten." Zo'n benadering vraagt wel ini tiatiefvan studenten. „Ja, maar het is ook bevredi gend voor hen. In het onderwijs waarin het studieaanbod cen traal stond, deden studenten wat ze moesten doen. Ze gin gen voor de punten. Tegelijker tijd ergerden zij zich vaak om dat ze dingen moesten leren waar ze naar hun gevoel niets aan hadden. 'Curriculumon- derwijs' is dodelijk voor de cre ativiteit. We eisen verantwoor delijkheid: 'Jij mag doen wat jij belangrijk vindt, los je eigen problemen op'. Zo krijg je nieuwsgieriger, ondernemen der studenten binnen die niet alleen op kennis succesvol zijn, maar ook als het gaat om werk houding en denkniveau." door Marijn Kramp leiden - Voor vrijwilligersorga nisaties die wel wat professio nele hulp kunnen gebruiken is er sinds kort het project Brain waves. Dit project koppelt des kundigen uit het bedrijfsleven aan een vrijwilligersorganisatie uit de Leidse regio. Zij helpen de vrijwilligers een jaar lang kosteloos om problemen in hun vereniging op te lossen. Een van de organisaties die hier gebruik van maken is DOC 4; dat staat voor Deskundige Ou ders Clusters 4 waarbinnen kin deren met een gedragshandi cap vallen als autisme en adhd. Deze oudervereniging van kin deren in het speciaal onderwijs werd in 2002 opgericht uit on vrede over het gebrek aan plaatsen in het speciaal onder wijs in deze regio. En hoewel ze op dat vlak succes hebben ge boekt met de uitbreiding van de Oegstgeestse Leo Kannerschool besloten ze zichzelf niet op te heffen, omdat er meer loos is in het speciaal onderwijs. En aan gezien die problemen landelijk spelen willen ze uitgroeien tot een landelijke belangenorgani satie. 'Een mooi plan', kreeg Bettelou Los van DOC 4 te horen van haar kersverse huisadviseur Harold Schepers, 'maar ver wacht niet dat je zoiets in een jaar tijd voor elkaar krijgt.' Schepers, in het dagelijks leven organisatiedeskundige bij de ABN Amro, zette de vrijwilligers direct met beide benen op de grond. Aan ambities ontbreekt het over het algemeen niet bij vrijwilligersorganisaties, is zijn ervaring, maar wel aan een rea listische planning. „Je kunt wel meteen landelijk gaan omdat daar zoveel behoefte aan is, maar wat moet je dan als er vervolgens vanuit alle hoeken van het land hulpvragen op je af komen waarop je het ant woord niet weet? Dan kun je die mensen niet bieden wat je wilt en daarmee demotiveer je je eigen vrijwilligers." Eerst moet de expertise worden op gebouwd én het netwerk van mensen en organisaties die daarbij van dienst kunnen zijn, luidt dan ook Schepers' advies aan DOC 4. En over hoe je dat aanpakt heeft hij voldoende tips in huis. Schepers is sinds een maand betrokken bij DOC 4. Hij werd door Marit Hottentot van de landelijke vereniging Civiq en Magda Nipius van het Steun punt Vrijwilligerswerk Leiden met de oudervereniging in con tact gebracht. Andere vereni gingen die sinds het begin van dit jaar een huisadviseur heb ben zijn het vrouw-kind cen trum, een jeugdtheater, een voetbalvereniging en de Leider- dorpse Kinderkring. De meeste organisaties kampen met een tekort aan vrijwilligers en willen het werk met behulp van de huisadviseurs aantrekkelijker organiseren. Dat kan door het vrijwilligerswerk zo flexibel mo gelijk te maken. Nipius: ,,Als je de werkzaamheden van een vereniging scheidt in langduri ge klussen, zoals de administra tie, en korte overzichtelijke pro jecten, trek je meer vrijwilligers. Want er zijn nog steeds mensen die zich kosteloos willen inzet ten, alleen niet meer met een ijzeren regelmaat." Schepers doet het vrijwilligers werk gedeeltelijk in tijd van zijn baas. De ABN Amro biedt zijn medewerkers de mogelijkheid om 36 uur per jaar bij een vrij willigersorganisatie te werken, mits ze daar zelf ook evenveel vrije tijd in willen steken. Voor Schepers was dit net het zetje dat hij nodig had om zijn ex pertise ook eens bij een heel ander soort organisatie in te zetten. Bettelou Los begreep aanvankelijk niet goed wat deze huisadviseurs bezielde, maar voor Schepers is dat heel sim pel. „Ik vind het leuk om iets Henk Schaap, bewoner van de Prinses Wilhelminastraat, zag vorige week plotseling een lad der tegen de voorgevel van het huis van zijn buren staan. 'Joh, wat ga jij doen' vroeg hij nog aan de man op de ladder. 'Ik ga een lamp ophangen, mijnheer' was het antwoord. En zo werd er een nieuwe straatlantaarn aan de woning bevestigd en zit Schaap nu in zijn huiskamer met de verlichting van 'een bouwlamp', zoals hij het nieu we exemplaar omschrijft. „Ik heb geen prijs gewonnen maar word toch door de gemeente in het zonnetje gezet", klinkt het cynisch. Zeventien jaar woont hij in de straat en zeventien jaar waren er drie lichtpunten. „En in één keer zegt de gemeente dat er zes lichtpunten moeten ko men, vanwege de lichtsterkte en de veiligheid. Als er iemand valt, schijnt Leiden verant woordelijk te zijn en dus wor den die dingen zonder blikken of blozen opgehangen. De lan taarn is aan de gevel van de bu ren bevestigd, vlak naast de scheidingslijn van mijn wo ning. Het is gewoon een bouw lamp die mijn hele huiskamer verlicht." Schaap pikte dat niet en ging naar de Rechtswinkel. Die heeft beloofd de zaak voor hem uit te zoeken. „Maar de ge meente drijft gewoon haar zin door. Ja, toen ik klaagde werd De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 er gezegd dat Leiden er alles aan doet om overlast te voor komen. Dat hadden jullie eer der moeten doen, denk ik dan. Neem van tevoren contact op met de straatbewoners die een lamp aan of naast hun gevel krijgen. Nu wordt de lantaarn eerst opgehangen en daarna maatregelen genomen. Waar om neem je niet eerst maatre gelen en hang je dan pas die straatlantaarn op?" Schaap wil er geen drama van maken, maar baalt er wel van dat de gemiddelde burger alles maar moet accepteren. „Je hebt het maar te pikken. Als de gemeente iets wil doorvoeren, gebeurt dat gewoon en als je een dakkapelletje wil bouwen, krijg je met allerlei instanties en een enorme papierwinkel te maken. De buren hebben ook een bezwaarschrift ingediend, misschien dat hun klacht nog iets uithaalt." Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat er in middels contact is geweest met Schaap en andere bewoners. „Er worden lamellen in de ar matuur geplaatst zodat het licht niet meer richting gevel schijnt, er komt een andere ar matuur zodat de lamp verder van de gevel hangt en we kij - ken of er een lamp met een la ger vermogen in kan, zodat er minder overlast is." Diefstal straatlantaarn Begin april was er de nodige heisa over straatverlichting in de Scheepmakerssteeg. Mede werkers van de gemeente ver vingen daar toen een lantaarn die aan de zijmuur van een wo ning aan het Rapenburg was bevestigd. „Pure kapitaalsver nietiging en ook nog eens dief stal", aldus bewoonster E. P. Chorus. „Die lamp hing daar pas twee jaar en bovendien is het mijn eigendom." Zij ging vervolgens naar het politiebu reau aan de Langegracht om aangifte te doen van diefstal door gemeenteambtenaren. Die aangifte werd echter niet geaccepteerd, in afwachting van een nader onderzoek naar de eigendomsrechten. Welnu, dat onderzoek is door Chorus inmiddels afgerond en zij heeft met het wetboek in haar hand burgemeester Henri Lenferink een brief geschreven. „Op grond van artikel 5.20 van het Burgerlijk Wetboek - kort gezegd horizontale natrekking - is de lantaarn mijn eigendom. Ik verzoek u dan ook de lan taarn aan mij terug te geven." „De gemeente staat op het standpunt dat de lantaarn het eigendom van Leiden is en we zullen de brief van mevrouw Chorus dan ook adequaat be antwoorden", aldus een woordvoerster. Eric-ian Berendsen In de Prinses Wilhelminastraat is onrust ontstaan over de nieuwe, felle straatverlichting. Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - De parkeerterreinen in de Leidse binnenstad en de gara ge boven de Albert Heijn komen wellicht in andere handen. De gemeente laat die mogelijkheid onderzoeken, heeft wethouder Ruud Hessing (D66/verkeer) be kendgemaakt. Het afstoten van de Haarlem merstraatgarage is een van de voorstellen waarmee de ge meente geld zou kunnen be sparen. In het verlengde van de bezuinigingsoperatie kreeg de gemeentesecretaris de op dracht om uit te zoeken waar 'nog meer efficiencywinst valt te behalen'. Die zoektocht le verde onder andere de moge lijkheid op om het beheer of het eigendom van de garage elders onder te brengen. Het college is niet bij voorbaat happig op het afstoten van par keerterreinen. Onder strenge voorwaarden zou dat anders kunnen worden, laat persvoor lichter Fons Delemane namens Hessing weten. „We kijken of het nuttig is het parkeren op straat af te stoten. Er komen wel randvoorwaar den. De tarieven of de handha ving uit handen geven is weer niet de bedoeling." Het stads bestuur vindt in elk geva de eventuele verkoop i garage boven Albert H beperkt. Hessing betrekt onderzoek daarom ooki keerterreinen binnen en singels, zoals die bij M( Valk, op de Garenma langs de Morssingel. Delemarre laat weten i den 'zich zeer breed orié Uitvindingen en ervarii andere steden komen van pas. Het onderzoi aan bij de notitie 'PA1 parkeren in Leiden' van positiepartijen CDA en tenUnie, hoewel hun nog verder gaan. PAL sti Parkeer Aanbod Leiden twee fracties willen al keerfaciliteiten onder di koepel brengen, tot en i initiatief van de onder uit de Stichting Stadsj plan aan toe. Ook de twee parkeergarages daar een onderdeel va den. Die garages, boven de markten van Hoogvliet gros, zijn niet in eigend de gemeente. Met de ex van de garage boven H werkt Leiden samen, grosgarage voert een prijsbeleid, tot ergernis gemeentebestuur. toe te voegen aan de maat schappij en ik steek er wat van op. Daarnaast relativeert het je werk in het bedrijfsleven. Zeker bij zo'n grote bank. Daar ben je met enorme bedragen bezig en dat schept een grote verant woordelijkheid. Je werkt 60 in plaats van 40 uur omdat dat zo hoort, en ga zo maar door. Dat wordt allemaal behoorlijk in perspectief geplaatst als je je verdiept in een oudervereniging als deze en de problemen waar zij tegenaan lopen in het speci aal onderwijs." Meer informatie over het project Brainwaves is verkrijgbaar bij het Steunpunt Vrijwilligerswerk Leiden, tel. 071-5160477. door Jan Preenen NooRDWiJK - De rechter moet beslissen of Grentpop op Ko ninginnedag in Noordwijk kan doorgaan. Namens Résidence Le Mistral BV (twintig apparte menten) heeft advocaat D. Las- schuit de bestuursrechter in Den Haag gevraagd om het eve nement te verbieden. Het be sluit om naar de rechter te stap pen werd genomen nadat B en W de organisatoren, de Stich ting Grentpop, gisteren de ver gunning hadden verleend. Wanneer de rechtszaak dient, is nog niet bekend. Vorig jaar werd de gemeente na een bezwaar van Le Mistral eveneens gedagvaard. Toen leg de de rechter het protest daags vóór Grentpop naast zich neer. Op Koninginnedag, toen 7500 jongeren naar De Grent kwa men, werden de geluidsnormen tijdens het optreden van de band Di-rect overschreden. De bezwaarmaker is bang dat op 30 april opnieuw sprake zal zijn van overlast als de bekende band Van Dik Hout in actie komt. De appartementen bo ven Intertoys en een pizzeria staan pal tegenover het podi um. B en W denken echter voldoen de maatregelen te heb nomen om probleme omwonenden te vooi Wethouder Van Duin: ons is het allemaal goe getimmerd en zal niet geluid worden geproi Van Dik Hout heeft e tract getekend, waarin s ook deze band zich maximum van 85 decib houden. De organisati een dwangsom van twi zend euro opgelegd grens toch wordt oversc We hebben ons laten a< door het bureau Peutz termeer. Dat bureau za Grentpop ook meting richten. Zoals ook de en de bezwaarmaker doen. Het zal dus druk bij die appartementen." Lasschuit is niet bepaal de indruk van alle init die de gemeente hei plooid: „Vorig jaar hoo hetzelfde, maar toen is degelijk uit de hand 1 Daarom moet de recht beslissen." Mocht Grentpop niet di dan levert dat de vijftiei nemers op De Grent, hebben verenigd in ee ting, een schade op va veer 25.000 euro. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land neemt geïnteresseerden de komende twee maanden mee de duinen in. Komende zater dag is het de beurt aan het ge bied Meijendel, tussen Wasse naar en Scheveningen. 'Water' is het thema van de excursie. Aanmelden kan bij bezoekers centrum Meijendel, tel. 070- 5117276. Op de vrijdagen 30 april, 7 mei en 21 mei is er in verband met vakantie geen inloopspreekuur voor vrouwen in de lactatiekun- dige praktijk aan de Vondellaan 35 a. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 is zondag middag een bingo voor vijftig plussers. De zaal gaat open om 13.30 uur, de bingomiddag be gint een half uur later. De kos ten bedragen 3 euro voor vijf spelrondes. Van 28 april tot en met 22 mei is in het Rap Architectuurcen trum aan de Nieuwstraat de tentoonstelling 'Bouw-grond, de grond waarom wij zó bou wen' te bezichtigen. Bij turnvereniging Ons Buiten begint zaterdagochtend om zes uur een wandeling, met doeling zoveel mogelijk te zien. Verzamelen bij 1 enigingsgebouw aan he Vervoornpad 16. Deeln; gratis. Wie de film The Passie Christ heeft gezien en e over wil doorpraten kan dinsdagavond 27 april uur) terecht in de Ridde naast de Josephkerk aai rensingel. Studenten discussiëre dag 27 april bij Augustii J het Rapenburg over de I komst van Leiden. Het een initiatief van de gen die werkt aan een toeko 1 voor 2030. De bijeenkoic gint om 19.30 uur en is dereen toegankelijk. Over het omgaan met met borderline-problen op donderdagavond 29 een gespreksavond in h ceptiegebouw van de Ris Groep aan de Endegees straatweg 5 in Oegstgee bijeenkomst is van 20.01 22.00 uur aan de Endeg straatweg 5. Vooraf aam via 071-8908100. Bestuursvoorzitter Ton Ouwerkerk bij een groepje iet-studenten van de vindt, los je eigen problemen op'." Foto: Hielco Kuipers Hogeschool Leiden. „Wij zeggen: 'Jij mag doen wat jij belangrijk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2