In bestuur school alleen Nederlanders BINNENLAND 2 Onderzoek naar vastbinden patiënten verpleeghuis Werkloze vreemdeling mag gratis inburgeren Universiteit broeinest internetcriminaliteit Zuurstokroze pantyloper op A12 Einde bevoordeling allochtonen Spong helpt Godett niet 'Varkensvrije' strook helpt boer niet Bom koker voor verdachte pakketjes Eierencollectie in beslag genomen ofd uit bus: istig gewond erdam - Een 15-jarige jon- js gistermiddag ernstig ge- geraakt toen hij zijn uit het noodluik van een tak. De jongen zag een via- op de Kruislaan in Amster- niet aankomen en knalde zijn hoofd tegen de hoog- k. De jongen zat met klas- iten in een touringcar. Het hem uitdrukkelijk verbo- I uit het noodluik te hangen. I met emstig hoofdletsel af- erd naar een ziekenhuis. ervallers spelen >r Robin Hood rdam - Twee overvallers en woensdagmiddag in idam-West onbedoeld Robin Hood gespeeld. De mannen hadden een wo- overvallen, waarna de po- - Ie achtervolging inzette, irvveg verloren beide die- iverse bankbiljetten, die I door junks en passanten en'Opgeraapt en in hun m werden gestopt. De po on een van de twee over- s aanhouden. De 25-jarige rdpmmer had een doorge- vuurwapen, drugs en een edrag van ruim 21.000 eu- zak. c sterdam dekt Noord-Zuidlijn «dam - De gemeente Am- am heeft een manier ge- en om de extra kosten van lord-Zuidlijn te dekken in r rrekening over 2003. De entestand en meevallende istedingsresultaten geven ofdstad extra posten om miljoen euro budgetover- ding te bekostigen. De ge- terekening staat nog wel 6 miljoen euro negatief. rade overvallers gehouden rdam - De Amsterdamse heeft met de arrestatie m bende overvallers 49 illen opgelost. De over hadden in de eerste drie den van dit jaar plaats en ivoor een forse stijging it aantal misdrijven in de In totaal hield de politie mannen uit Amsterdam terdam in de leeftijd van 20 jaar aan. In het pro- ia op RTV Noord-Hol- erkenden getuigen vijf ;n die een overval had- pleegd op een sigaren- Ie politie koppelde de :hten al snel aan andere lien in de regio en kreeg ieds duidelijker beeld van iep vrienden en kennis - i ook betrokken waren bij drijven. Bij de arrestatie e politie vuurwapens en erkkleding in beslag. 1 traffen geëist rafschennis lrden - Tegen een 45-ja- in uit Leeuwarden die vordt verdacht dat hij n hekjes van een be aats in de Friese hoofd- left gestolen, is gisteren Hlf jaar gevangenisstraf 42 jarige kompaan i ruim vier maanden cel- j gen zich eisen. De man uien in januari tientallen "met een totale waarde tienduizenden eu- verdachten verkochten bofde goed aan een oud- ndelaar. Van de op- t kochten ze drank. erzoek naar isch drankje um - De Voedsel- en tutoriteit (VWA) onder- f de Japanse frisdrank lie een medische wer- u hebben, op de Neder- i en Europese markt mag i verkocht. Het drankje I bron van allerlei ziekten, der reuma, Alzheimer ii erziekte, aanpakken. Im- l Agriton verkoopt nu and ongeveer 1200 fles- 31 het Japanse drankje. De - ik wordt gemaakt met van bacteriën. Anti-oxi- in het drankje zouden iprocessen in het li- tegen gaan. Bewijs daar- er niet, maar gebruikers drankje stellen dat ze er hebben en er zelfs door genezen. lar geen enking RMS - De Molukkers in Ne- houden dit jaar geen 5ke herdenkingsbijeen- ran de oprichting van de "lek der Vrije Zuid-Mo - (RMS), die op 25 april plaatshad, in balling- 5 op zoek naar een nieu- voor een meer poli- „De laatste ps er steeds meer aan por vermaak en kraam- jt etenswaren", aldus J. een van de vier leden in ballingschap. bezinnen ons op de pe we volgend jaar weer aan." vrijdag 23 APRIL 2004 Groningen/ANP - De Inspectie voor de Volksgezondheid doet onderzoek naar verpleeghuis De Twaalf Hoven in Wïn- sum. De inspectie wil naar aanleiding van een reportage in het televisiepro gramma Zembla weten of de medewer kers zich aan de regels houden bij het zogeheten fixeren: vastbinden van pa tiënten in een stoel. Dat mag soms, maai" onder voorwaar den. Zo moet de familie ervan in kennis worden gebracht en mag het niet struc tureel worden gedaan. Woensdag is een eerste bezoek aan De Twaalf Hoven gebracht, aldus een woordvoerster van de Inspectie. Nader onderzoek volgt. „Mensen zouden soms al een jaar lang, dag in dag uit, worden vastgebonden. Wij willen weten of het uiterste is gedaan om dat te voorko men," aldus de zegsvrouw. Zembla heeft gefilmd hoe een demente rende bewoonster tegen haar wil wordt vastgebonden. De programmamakers hebben ruim toegang tot het tehuis ge kregen om de gang van zaken vast te leggen. Het tehuis gaf eerder al aan dat dit soort problemen juist ontstaan van wege geldproblemen en het daardoor veroorzaakte tekort aan permanent toe zicht. Vandaag dient voor de rechtbank in Groningen een rechtszaak rond De Twaalf Hoven. Familieleden van bewo ners dagen het tehuis vanwege de in hun ogen niet adequate zorg die be schikbaar is voor hun naasten. Ze eisen meer aandacht voor de bewoners, onder meer permanent toezicht in de verblijfs- ruimte. De familieleden krijgen bij de rechtzaak opvallend genoeg steun van de door hen gedaagde partij, de directie van De Twaalf Hoven. Directeur Kalfsbeek meent namelijk stellig dat het met de hem ter beschikking gestelde gelden on doenlijk is de zorg te bieden die de fami lies eisen. doorn/anp - De politie Utrecht trof woensdagmid dag langs de Al2 in de buurt van Doom een bejaarde man die, gekleed in roze, richting Arnhem aan het wandelen was. De 77-jarige man uit Doom was gekleed in een ro ze spijkerpakje, kort rokje en jasje met daaronder zuur stokroze panty's. Hij zei al meer dan zestig jaar langs de rijksweg te wandelen en snapte niet waar alle drukte over was. De politie gaf de man een lift naar de afslag Doom waar hij zijn wandel tocht voortzette. Volgens de politie was hij niet in verwar de staat. den haag/gpd - Leden van schoolbesturen moeten voort aan de Nederlandse nationaliteit hebben. Ook dienen scholen hun leerlingen Nederlandse normen en waarden bij te brengen. Deze maatregelen stelt minister Van der Hoeven (onderwijs) voor. Het kabinet zal hier van daag of uiterlijk volgende week een beslissing over nemen. Scholen krijgen alleen extra geld voor leerlingen die een achterstand hebben, zoals Van der Hoeven al langer van plan is. De extra bijdrage die puur wordt gegeven omdat een kind van allochtone komaf is, wordt geschrapt. Als de plannen doorgaan, zul len die met name zwarte en is lamitische scholen treffen. Zij hebben vooral allochtone kin deren in de klas. In islamitische schoolbesturen zitten veelal mensen die geen Nederlander zijn. Regeringspartijen WD en CDA ruziën al weken over isla mitische scholen. De WD wil strenge eisen stellen aan die scholen en desnoods ingrijpen in artikel 23 (vrijheid van on derwijs) van de grondwet. Het CDA houdt dit angstvallig af. De partij vreest dat de maatre gelen dan ook het christelijke onderwijs aantasten. De onderwijsminister wil van schoolbesturen weten waaraan zij vrijwillige ouderbijdragen besteden. Ze is niet van plan de bijdragen aan een maximum te binden. Volgens de minister zijn de ouderbijdragen bestemd voor schoolreisjes en extra voorzieningen die niet tot de „primaire onderwijstaken" be horen. Scholen die de ouderbij drage niet meer willen heffen, kunnen rekenen op instem ming van de bewindsvrouw. Van der Hoeven en de Tweede Kamer maken zich zorgen over de sterk toegenomen school kosten. Vooral boeken zijn duurder geworden. De minister kondigde gisteren een onder zoek aan naar de oorzaken van die stijging. In het voortgezet onderwijs (vmbo, havo, vwo) zijn ouders dit schooljaar ge middeld 324 euro duurder uit dan in het schooljaar 2001/02. In het middelbaar beroepson derwijs is dat 410 euro. De Ka mer mikt op een prijsverlaging door afschaffing van de vaste boekenprijs. Zij behandelt bin nenkort een initiatiefvoorstel daarover van de Kamerleden Dittrich (D66) en Halsema (Groenlinks). Hbo-fraude Minister Van der Hoeven van Onderwijs geeft haar verantwoordelijkheid voor de afwikkeling van de zoge heten hbo-fraude af aan haai- collega Hoogervorst van Volksgezondheid, haar vervanger in het kabinet Van der Hoeven was be stuurslid bij de Technische Hogeschool Rijswijk, die in de jaren 1998 tot 2002 ten onrechte 2 287,920 euro heeft ontvangen. „Om het beeld van mogelijke belan genverstrengeling te voorko men, zet ik een stap opzij", zei de bewindsvrouw tegen de Kamer. Bij de hbo fraude draait het om geld dat de scholen claimden bij het rijk voor fictieve studenten. amsterdam/anp - De Neder landse strafpleiter G. Spong mag de Antilliaanse politicus Anthony Godett niet verdedi gen tijdens het hoger beroep voor het hof van justitie op Curasao. Godett, leider van de partij Frente Obrero Libe- rashon (FOL), werd eind vo rig jaar veroordeeld tot een jaar cel wegens valsheid in geschrifte, het aannemen van smeergeld en het witwassen van gelden. Het hof vindt dat er voldoende kundige en be trouwbare Antilliaanse advo caten zijn. Spong betreurt de beslissing en is bang dat Godett geen eerlijk proces krijgt. Isoleren niet nodig om uitbraak ziektes te voorkomen den haag/anp - Zones op het platteland, waarin geen var kensbedrijven gevestigd mogen worden, hebben geen 'meer waarde' als het gaat om het voorkomen van de verspreiding van besmettelijke ziektes. Het Wageningse onderzoeksinsti tuut Alterra en het Centraal In stituut voor Dierziekte Controle (CIDC) in Lelystad vinden dat de zones voor de natuur of voorkoming van snelle ver spreiding van dierziekten niets toevoegen. De zogenoemde 'varkensvrije zones' zijn stroken land door het buitengebied van enkele kilometers breed, die groepen varkensbedrijven van elkaar moeten scheiden. Be dacht na de mond- en klauw- zeeruitbraken (MKZ) eindjaren negentig wil de Tweede Kamer onder aanvoering van CDA- ff actie nu af van dit idee. Het ministerie van Landbouw zal volgens een woordvoerder eerst met de provincies overleggen voordat een besluit wordt ge nomen. De varkensvrije zones zijn bedacht om in de toekomst een snelle verspreiding van dierziekten als MKZ te verhin deren. Ze maken onderdeel uit van de Reconstructiewet, waar mee het platteland opnieuw in gericht wordt. Omdat een flink aantal bedrijven zullen moeten verkassen om de stroken zon der varkensboederijen te reali- seren, is de aanleg ervan kost baar (geschat op ongeveer 135 miljoen euro). Sinds de laatste MKZ-crisis is er echter een hoop veranderd. De varkens houders zelf hebben maatrege len genomen om besmetting en verspreiding te voorkomen en zijn er bijvoorbeeld minder var kens in Nederland. Daarbij is binnen Europa het zogenoem de markervaccin voor MKZ er kend. „Daarmee is noodvacci- natie binnen ons bereik geko men", aldus Kalden, secretaris generaal van het ministerie. Vanwege deze ontwikkelingen is Alterra en het CIDC gevraagd het nut van de varkensvrije zo nes nog eens te onderzoeken. den haag/anp - Werkloze al lochtonen die in Nederland moeten inburgeren hoeven dit niet zelf te betalen. Dat blijkt uit de zogeheten Contourennota van minister Verdonk (Integra tie) die het kabinet vandaag be spreekt. De uitzondering voor werklo zen is een wijziging ten opzich te van de eerdere plannen van de minister. Daarin stond dat allochtonen altijd zelf zouden moeten opdraaien voor de kos ten van hun inburgeringscur- sus. Gemeenten hebben zich verzet tegen dit plan van minister Ver donk. Zij waren bang dat werk loze vreemdelingen zich in de schulden zouden moeten ste ken om de cursus te kunnen betalen. Dat zou ten koste kun nen gaan van de bijzondere bij stand die de gemeente ver strekt. Het kabinet bekijkt nu de mo gelijkheid om gemeenten zelf de inburgeringscursussen te la ten 'inkopen'. De gemeente kan de vreemdeling die van een uit kering moet rondkomen dan wel om een eigen bijdrage vra gen. Als de allochtoon niet slaagt voor het inburgerings- examen, kan de gemeente als nog de kosten op de cursist ver halen. heerhugowaard - TNO heeft bomcontainers ontwik keld die kunnen worden gebruikt in crisissituaties. Plaat sing van onontplofte munitie en verdachte pakketjes in de koker voorkomt dat de openbare ruimte te lang moet worden afgeschermd van publiek wegens ontploffings gevaar. De 'schadebeperkende bomcontainer' is ontwik keld in opdracht van de luchtmacht, waarbij met name een methode werd gezocht om vliegvelden in crisisge bieden snel weer in gebruik te kunnen nemen na mel ding van een verdacht object. De TNO-koker kan over een handgranaat of munitie worden heengeplaatst, zo dat de explosieven veilig tot ontploffing worden ge bracht. De luchtdruk van de ontploffing gaat omhoog, wat tot voordeel heeft dat er geen groot gebied hoeft te worden ontruimd. TNO overhandigde gisteren in Heer hugowaard het eerste exemplaar aan generaal-majoor Vorderman van de Koninklijke Luchtmacht. Foto ANP/Evert Elzinga kerkrade/anp - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw heeft op twee adressen in Friesland een grote collectie eie ren van beschermde vogels in beslag genomen. Volgens de dienst hebben twee verdachten de on geveer 850 eieren de afgelopen jaren uit nesten geroofd. De twee Friezen werden eerder deze week aangehouden door de Spaanse politie omdat zij eieren van beschermde vogels uit Spanje, Portu gal en Frankrijk bij zich hadden. De AID gaat ervan uit dat de Friezen verzamelaars zijn van de eieren en geen handelaren in verboden waren. In Neder land verzamelen meer mensen eieren, ook van be schermde vogelsoorten. Zij halen de eitjes weg bij de broedende vogels, blazen de inhoud eruit en bewaren de schaal. In Nederland hebben de twee verdachten een boete gekregen voor het bezit van eieren van beschermde vogels. In Spanje moeten de Friezen zich verantwoorden voor de rechter, omdat ze eieren van onder meer de beschermde Wespendief, Rode Wouw, Torenvalk en Dwerga rend bij zich hadden. Foto: ANP/Jacob van Essen derden andere computers die verbinding hebben met inter net. De Warez-groepen ruilen en verkopen de illegale kopieën via internet of maken illegale cd's en dvd's voor de verkoop. „Op de universiteit zijn veel aansluitingen, van daaruit kun nen deze praktijken anoniem" worden uitgevoerd. Als de aan sluiting wat trager wordt, dan stappen die bendes weer over naar een andere aansluiting", aldus de medewerker van OLI. „De computers van studenten zijn vaak slecht beveiligd. De universiteit werkt met een open netwerk, dus het is voor een in- ternetbende eenvoudig om in te breken." Volgens de medewerker van OLI zijn er twee soorten stu denten die aan dit soort praktij ken meewerken. „De studenten worden via chatprogramma's gelokt met het vooruitzicht dat ze alles kunnen downloaden wat maar op internet te vinden is. De een stelt dan slechts zijn verbinding beschikbaar voor zo'n bende en laat eventueel ook nog een extra computer bij hem op de studentenkamer in stalleren voor opslagruimte. De student weet niet wat er alle maal gebeurt, maar profiteert wel van de nieuwste games en films. Een ander zal daar wel licht ook nog geld aan verdie nen, door zelf illegale kopieën te maken en deze weer op de campus te verkopen." Erik de Winkel van de Dienst Technische Ondersteuning (DTO) van de Technische Uni versiteit Delft (TU Delft) zegt dat dit soort praktijken nauwe lijks zijn te voorkomen. „We controleren het dataverkeer van al onze aansluitingen, wanneer we zien dat het verkeer uitzon derlijk groot is, dan verlagen we de snelheid van de lijn van 100 megabit naar 128 kilobit per se conde." De DTO verzorgt alle ICT aan de TU Delft. Alleen al op de campus van de TU Delft zijn 4000 aansluitingen. „Toen de FIOD met het verzoek, om informatie kwam, hebben wij die ook gegeven. Ik vind het hopeloos dat het gebeurt. We lichten voor dat het illegaal is, maar er zijn nog steeds studen ten die de grenzen opzoeken", aldus De Winkel. Tegen het hacken van de universiteitsaan sluitingen treft de TU Delft ook maatregelen. „We scannen alle aansluitingen regelmatig af op hackers. Zodra we er een ont dekken, waarschuwen we de beheerder van de aansluiting." Een woordvoerster van de TU Delft meldt dat een studenten kamer in Delft is binnengeval len en de computer is meege nomen. door Anne van der Vliet Rijswijk - De universiteiten in Nederland zijn niet alleen ken- nisfabrieken, maar ook ideale plekken voor het illegaal ver spreiden van software, films en muziek. Supersnelle internet verbindingen, enorme opslag capaciteiten en open netwer ken bij universiteiten zorgen voor ideale omstandigheden voor goed georganiseerde inter netcriminaliteit. In verschillende studentenste den in Nederland heeft de op sporingsdienst FIOD-ECD, op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten, woensdag invallen gedaan op zoek naar illegale software. De actie heeft te ma ken met de bestrijding van in ternationale criminele organi saties die zich met behulp van computers en internet bezig houden met grootschalige en wereldwijde uitwisseling van il legale kopieën van computer programma's. Deze organisa ties staan bekend als zoge noemde 'Warez-groepen'. Warez-groepen zijn op zoek naar supersnelle internetver bindingen en computers met grote opslagcapaciteit. Die zijn te vinden bij de computers van studenten die zijn aangesloten op het netwerk van hun univer siteit. Iedere universiteit heeft Bendes zoeken supersnelle verbindingen de beschikking over een inter netverbinding van 1 gigabit per seconde. Studenten en universiteitsme dewerkers kunnen volgens een medewerker van de Delftse stu dentenorganisatie Online In- temet (OU) via dat netwerk een aansluiting krijgen met een snelheid van 100 megabit per seconde. Vergeleken met een normale gebruiker is deze ver binding tien keer zo snel. Een goede, iets duurdere adsl-ver- binding heeft een snelheid van 8 megabit per seconde. De softwarebendes zoeken via chat-programma's contact met studenten om via het universi teitsnetwerk zo snel en vaak mogelijk van internet illegale software te downloaden en te verspreiden. De studenten kun nen hier actief aan meewerken door hun verbinding beschik baar te stellen, maar de aanslui tingen kunnen ook ongemerkt worden gehackt. Deze plekken worden ook wel 'safehouses' genoemd. Vanuit de 'safehouses' wordt de soft ware snel verspreid naar hon-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19