LEIDEN REGIO Koninklijke Brill verkoopt meer via intern Een kerk die graag zichtbaar wil zijn in de stad Eigenaar koffiehuis wil geen snackbar kopen Aanloophuis aan de Nieuwstraat gaat in het najaar weer open Tm 'Met wat minder gew een rijk en oud leve 'Extreem' veel korfballers Katwijker met vuurwapen vast donderdag 22 APRIL katwijk - De politie houdt een 21-jarige Katwijker vast, die wordt verdacht van bedreiging met een vuurwapen. Dat ge beurde op zaterdagavond op de Schelpendam. Een 18-jarige plaatsgenoot kwam verhaal ha len na een handgemeen op het voetbalveld van Quick Boys. Toen de 18-jarige in gezelschap van een aantal vrienden bij het (ouderlijk) huis kwam van de ,21-jarige, kwam de laatste met een pistool naar buiten en richtte naar het hoofd van zijn belager. Naar aanleiding daar van werd de 21-jarige een dag later opgepakt. Het wapen was echter nergens meer te beken nen. Uiteindelijk gaf de 21-jari- ge toe dat er een wapen werd gebruikt, maar dat had hij weg gegooid in de Rijn. De politie begon daarop een zoekactie. Het wapen werd dinsdag ge vonden. De man is voorgeleid bij de rechter-commissaris. Fietser oorzaak van dubbele val leiden - De politie is op zoek paar een fietser die eergisteren op het fietspad nabij het Ples- manviaduct, bij het belasting kantoor, door zijn manoeuvre ervoor zorgde dat twee fietsers ten val kwamen. De onbekende fietser haalde de twee in en sneed hen. Een 12-jarige jongen uit Leiden kwam daardoor ten val. Hij liep een hoofdwond en diverse schaafwondjes op. Een achter hem fietsende 36-jarige vrouw uit Leidën kwam daar door eveneens ten val, maar zij bleef ongedeerd. De fietser die dit veroorzaakte keek nog wel om naar de op de grond liggen de fietsers maar reed vervol gens snel door. Man met slok op achter het stuur leiden - De politie heeft gister morgen in de Groenhoven- straat een 33-jarige automobi list uit Leiden aangehouden. Hij verkeerde onder invloed van alcohol. Uit een ademtest bleek dat de man bijna drie keer zoveel alcohol ophad als is toegestaan. De politie nam het irijbewijs van de man in beslag en maakt proces-verbaal op. door Jan Preenen Onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen' biedt Ach- mea Zorg zowel fondspatiën ten als particulier verzekerden de mogelijkheid om zich te la ten onderzoeken. Voor deze re gio wordt die zogeheten 'health Check' gedaan bij het Zilveren Kruis Achmea in Noordwijk. Eén van onzQ ver slaggevers liet zich ook prikken, wegen en ondervragen om na te gaan of zijn lichaam goed functioneert. noordwijk Van een (bloed) band met de onderzoekster, verpleegkundige Janny Lede- boer uit Leiden, is sneller sprake dan verwacht. Op de vraag of ik bij het afnemen van bloed even kan liggen, omdat ik anders misschien onderuit ga, reageert ze be gripvol. „Dat vraag ik ook al tijd aan degene die mij prikt. Ik benook niet zo'n held. In het verleden viel ik altijd flauw. Op school, maar ook la ter bij keuringen. Ik denk dat het heeft te maken met lage bloeddruk, maar dat het ook in het karakter zit. Dat je je niet kunt overgeven. Ik durfde het eerst nooit te zeggen dat ik bang was om flauw te vallen. Later wel." Zelf bloed afnemen vindt ze helemaal geen punt. Zeker niet nu het om een kleine hoeveelheid gaat. ,,U kunt blijven zitten hoor. Trouwens, er staat hier geen bed, dus zou u op de grond moeten gaan liggen. Maar dat hoeft niet. Ik hoef niet zoveel bloed af te nemen. Een vingerprik is vol doende. En daar hebben we een vriendelijk apparaatje voor." Ledeboer is aangesloten bij Care for Women, dat enkele jaren geleden is opgericht door de Hillegomse Catherine van Heest. Zij was in 2000 winnaar van de Leidse Start, inmiddels omgedoopt in LEF. Haar bedrijf houdt zich vooral bezig met vrouwen in de over gang. Voor deze gelegenheid in Noordwijk ook met man nen. Zowel jong als oud, al komt het er in de praktijk op neer dat met name 40-plus- sers willen weten hoe hun li chaam ervoor staat. Aan de hand van het cholesterol- en glucosegehalte van het bloed, de bloeddruk en het lichaams gewicht wordt een moment opname gemaakt. Jeroen van den Oever, direc teur klantenorganis Zilveren Kruis, zou g dat deze controle v(, sen vanaf veertig jaai de basisverzekering j genomen. „Het gaat een uitgebreid oi maarom de mensen catie te geven van d die zij lopen. Preven in de gezondheidsz kleine rol, terwijl vee! wel degelijk bewust lichaam bezig zijn. zijn we met steun 3 Hartstichting in 2002 ze health checks b Niet zozeer uit oog]1] besparing. Van de 2,5 klanten in Nederland jaarlijks maar ach aan dit onderzoek i druppel op een i plaat. Maar wel goe doen." Inmiddels is de eersi. bekend. Cholesterol: limol per liter'. Op de rende scorekaart blijiv te hoog is. Bij voor! het minder dan 5.0 zijn. Weer is Janny de brenger van het g lende nieuws: „Keuri 7 is, gaan de alarmbi kelen. Dan vragen v naar eetgewoonten e lijke. Cholesterol is i killer. Je voelt het ni(e wel eens tegen dikke1 dat ze letterlijk kunne len. Sommigen lach en moet je shockerei zekere hoogte hoor.c ven hier geen hartinf.c gen." Dan is de 'BodyM1 aan de beurt. „Wilt ur de weegschaal gaa 'I Kleren en schoenen0 aanhouden. Die we minder dan iederee gemiddeld maar vijf 1 ons." Gewicht (79 ki 1 gedeeld door de (1.75m) in het kwad. sultaat 25+. Iets meer11 gestaan. Hoewel de b in tegenstelling tot c glucosespiegel (bloi!f ook te hoog is, valt 1 oordeel mee: „Ik kan!r gen dat u geen hart15 seninfarct krijgt of t krijgt met het klappei bloedvat, maar als i iets van uw gewicht0 kunt u een rijk en o|c krijgen." De controles worden vf morgen voortgezet Kruis, Van de Mortelsio Noordwijk. Informatie is gen op www.dehealthcl j via de Achmea health 0900-7635967. Verzekenlc veren Kruis betalen 10 ren 20 euro. Omzet en bedrijfsresultaat van uitgeverij in 2003 gestegen door Wilfred Simons leiden - Uitgeverij Koninklijke Brill wordt steeds meer een internetuitge- ver. Zeven procent van de omzet van afgelopen jaar kwam uit het verkopen van online-informatie en boeken via de site van het bedrijf. Klanten die via internet bestellen, willen bovendien andere informatie dan traditionele klanten. Dat blijkt uit het jaarverslag 2003, dat Brill gisteren openbaar maakte. Het gaat goed met Brill. Vorig jaar realiseerde het bedrijf volgens plan een omzet van ruim 16 miljoen euro. Ook het bedrijfsresultaat was met 14 procent van de omzet (2,5 miljoen euro) volgens de verwachtingen van de directie. De Leidse uitgeverij streeft ernaar om, vooral door over names van andere wetenschappelijke uitgeverijen of delen daarvan, de ko mende jaren een jaarlijkse omzet groei van 10 procent te behalen. Di recteur R.Kasteleijn is optimistisch op dit punt. De groei van het bedrijf vertaalt zich ook in een toenemende werkgelegen heid. Brill heeft nu met 83 perso neelsleden zeven mensen meer op het kantoor aan de Plantijnstraat dat een jaar geleden. De versterking kwam vooral terecht bij de afdeling marketing sales. Steeds meer me dewerkers houden zich bovendien bezig met elektronisch uitgeven. Door de opkomst van internet zijn steeds meer klanten op zoek naar brede informatie. Ze willen minder vaak boeken of tijdschriftartikelen over één gespecialiseerd onderwerp, maar naslagwerken, woordenboeken, indexen en encyclopedieën. Zij willen die ook steeds vaker via internet raadplegen. Deze nieuwe vraag stelt het bedrijf voor een dilemma. Het maken van zulke werken is duur en omdat de kost voor de baat uitgaat, risicoverhogend. Van de andere kant garanderen producten als encyclope dieën, die over een lange reeks van jaren verschijnen, ook een continue afzet. Omdat ze bovendien 'beter aansluiten op de marktvraag', gaat Brill dit soort uitgaven toch produce ren. Steeds meer wetenschappelijke on derzoekers ergeren zich aan de hoge prijzen die uitgevers voor hun pro ducten berekenen. Sommige onder zoekers zetten hun artikelen daarom gratis en voor iedereen raadpleegbaar op het internet. Brill houdt die trend wel in de gaten, maar ziet er toch geen grote bedreiging in. Weten schappelijke uitgevers hebben name lijk ook een rol bij de kwaliteitsbewa king. Ze selecteren de beste informa tie en publiceren artikelen pas als die door onafhankelijke deskundigen ('peer review1) als goed zijn beoor deeld. Onderzoekers weten daardoor waar zij aan toe zijn met een artikel dat onder supervisie van B geven. Punten van aandacht voori rectie zijn de lage dollarkoi zichte van de euro en de tcx pensioenverplichtingen, heeft Brill valutaschommt gedekt, maar omdat het procent van zijn omzet in d seert, is die lage koers ee punt van aandacht. Ook is bij Brill, vooral dooi 1 van de beurs als gevolg vat sie, de premieverplichtin^ pensioenfonds gestegen. door Silvan Schoonhoven leiden - Het Aanloophuis aan de Nieuwstraat moet in het na jaar de deuren weer openen. Er komen dan 'duidelijke regels en afspraken' die moeten voorko men dat druggebruikers en daklozen bezit nemen van de kerkelijke voorziening, zegt or ganisator Jan Boersema. Het Aanloophuis, een plek waar eenzamen en dolenden ruim tien jaar een luisterend oor vonden of een kopje koffie kon den drinken, moest vorig jaar dicht toen de problemen met ongewenste gasten uit de hand liepen. Er waren vechtpartijen en er werden drugs verhandeld en gebruikt. Vrijwilligers waren boos omdat ze vonden dat het kerkbestuur de kwetsbare be zoekers in de steek liet. „Het had wat mij betreft nooit geslo ten mogen worden", zegt Boer sema. Het nieuwe Aanloophuis moet terugkomen in hetzelfde pand. Het moet niet meer door één kerk gedragen worden (de christelijke gereformeerde) maar ook nog door twee ande re. Laatste struikelblok voor de doorstart is de deelname van de Nederlands Gereformeerde Kerk in Oegstgeest. Die wil wel meedoen, maar heeft er geen geld voor. Het nieuwe Aanloophuis is niet bedoeld voor daklozen en ver slaafden, stelt Boersema. „Onze expertise schiet daarvoor te kort. We zijn geen opvangte huis. We zijn er voor mensen die een luisterend oor nodig hebben." Een nieuw Aanloop huis kan alleen een succes wor den als er voor die andere groep een alternatief is. Dat be tekent mogelijk dat het alleen open is als De Bakkerij (met daarin het dienstencentrum van stichting De Binnenvest) dat ook is. „Vervelend voor de mensen die van goede wil zijn. Maar voorheen moesten de daklozen een paar uur door brengen tot het Slaaphuis om acht uur opengaat. Dat deden ze bij ons, wij waren een tref punt waar gelijk wat zaken kon den worden afgehandeld." Dat hij die 'zaken' straks buiten de deur kan houden, durft Boersema niet te beloven. „Een drugsverbod lijkt gemakkelijk. Maar er mag wel gerookt wor den. En je kunt niet iedereen permanent in het vloeitje kij ken." De vrijwilligers in het nieuwe Aanloophuis (minimaal drie te gelijk) moeten wel duidelijke instructies krijgen. „De vorige keer ging het fout doordat drie kwart jaar een goede coördina tor ontbrak. Een nieuwe coör dinator moet de vrijwilligers re gelmatig trainen, zodat ze niet allemaal verschillende huisre gels meer hanteren." Omwonenden toonden zich vo rig jaar opgelucht met de slui ting van het Aanloophuis. Ze klaagden over de hinder die de rondhangende daklozen ver oorzaakten. „Het zijn proble men die je nou eenmaal in een binnenstad hebt. Natuurlijk heeft elke middenstander daar liever een kledingzaak. Maar de politie kan bevestigen dat de overlast van het Aanloophuis behoorlijk meeviel, de laatste twee jaar." Christelijk Gereformeerde Kerk in Leiden bestaat een meer eigentijdse vormgeving dan de andere. Dat zit hem in de bijbelvertaling die je leest, wat je zingt, de kleding die je draagt. Voor ons is belangrijker dat je van harte gelooft in Christus en daar iets mee doet. We zijn nooit in onszelf beslo ten geweest." De CGK is één van de talloze scherven waarin de Nederland se protestantse kerk in de loop van eeuwen uit elkaar is geval len. Een aantal van die scher ven wordt op 1 mei eindelijk gelijmd met de komst van de PKN, de Protestantse Kerk in Nederland. Maar de Christelijk Gereformeerden doen daar niet aan mee. „De Nederlandse kerkgeschie denis is een groot slagveld", geeft Schenau toe. „Daar zijn we niet trots op. We kunnen niet mee in de kerkfusie. Dat is niet iets dat vreugde geeft. Wij willen in Leiden samenwerken waar dat maar even kan." De leden staan aan de ortho doxe kant van het spectrum. Toch gaan zij niet langs de deur om het geloof in Christus als redder te verkondigen. „Die methode is naar de achter grond verdwenen. Het is geen kwestie meer van zieli nen. Waar je voor sta je delen. Maar we hoe kruistocht. Je moet he nen door te laten zien looft. Dat kan veel bet1 werk of vriendenkring door langs de deuren Schenau probeert zijn zichtbaar te laten zijn stad. De kerk doet me organisatie van de jaa bar-week (evangelisa! toeristen en publiek ii en runde tot vorig jaai loophuis voor eenzan de Nieuwstraat. De CGK buit zijn cent ging nog te weinig uit Schenau, die van de g een echte stadskerk vi1 „Handicap daarbij is< een streekgemeente z nen veel leden in Voo Wassenaar en Oegstgi zijn misschien wat mi trokken bij de stad. M' elkaar ervan doordrin we een verantwoorde hebben voor Leiden. I ben overwogen naari buiten de stad te gaai we ook beter bereikbi Maar daarvan heeft d wust afgezien." Na de 4-0 zege op de Pacelliscbool mochten de korfballende leerlingen van groep acht van basisschool Het Kompas zich winnaar noemen van het schoolveldkorfbaltoernooi, dat gisteren werd gehouden op de velden van KZ leiden en De Danaïden aan de Montgomerystraat. Bij de groepen 5 en 6 bleek het derde team van De Zwaluw het beste, bij de groepen zeven won het team van De Sleutelbloem aan de Kenne- dytaan. Bijna vijfhonderd leerlingen van Leidse basisscholen deden mee aan het toernooi, volgens de organisatie een 'extreem' hoog aantal;, waarvoor geen aanwijsbare reden was. „Misschien was het een goede datum, of zo." Foto: HielcO Kuipers brieven, voorzien van foto, zijn ondertekend door Paul Ph. Manasse, die naar eigen zeg gen twintig jaar een prachtig restaurant heeft geëxploiteerd, maar sedert vele jaren make laar en bedrijfsadviseur is voor de regio Haarlemmermeer en omgeving. „Dagelijks leg ik ver binding tussen verkopers en kopers. Klaasseri Horecamake- laardij is Neerland's grootste en meest gedegen specialist in bemiddeling en bedrijfsover names. Op landelijk niveau werkt Klaassen met 22 make laar-bedrijfsadviseurs. Perjaar verkopen wij zo'n 150 kleine en grote horecabedrijven. Bel me eens voor een vrijblijvende kennismaking eri oriëntatie. Nou heeft Beukeboom hele maal geen zin om te bellen, dus doen wij het maar voor hem. „Het is een stukje marke ting of public relations, hoe je het maar wilt noemen", aldus Paul Ph. Manasse. „Elk bedrijf in Nederland is bij de Kamer voor Koophandel ingeschreven en daar kun je inzage krijgen. Je kunt ook bestanden kopen. Elk bedrijf begint een keer en eindigt een keer en daarin pro beer ik te bemiddelen. Als de heer Beukeboom niets met de mailing doet dan geeft dat niet. Gezegend zij hij." Eric-Jan Berendsen door Silvan Schoonhoven leiden - Het gebouw van de Op sta ndingskerk aan het Steen- schuur valt een beetje weg te gen de praal van de monumen tale Lodewijkkerk, een paar hui zen verder. Onder de slagscha duw van de rooms-katholieken, kerken irreen onopvallende zaal tje de Christelijk Gereformeer den. Het zijn niet de zwartekou- sen-broeders waar buitenstaan ders hen voor houden, meent voorganger Schenau. Zaterdag viert zijn gemeente het honderd jarig bestaan. Dominee Schenau in een zaal van de Opstandingskerk aan het Steenschuur, waar de 'streekgemeente' bijeenkomt. Foto: Henk Bouwman Op de kansel van de Opstan dingskerk ligt een opengeslagen Statenbijbel, maar de gelovigen lezen gewoon uit de nieuwere vertaling. „Natuurlijk kleeft aan ons nog die bijklank van zwar- tekousenkerk", zegt dominee Schenau van de Christelijke Ge reformeerde Kerk (CGK). „Maar je kunt ons niet zo typeren. Toch maak ik tegelijk bezwaar tegen de term vrijzinnig. Wel heeft de ene gemeente een Eus Beukeboom, eigenaar van koffiehuis Kanaalzicht aan het Lammenschansplein, valt van de ene verbazing in de andere. De laatste tijd krijgt hij regel matig post van een horecama- kelaardij uit Rosmalen. Niet met de vraag of hij zijn horeca gelegenheid wil verkopen. Nee, hem wordt een snackbar in Leiden en een restaurant in Lisse aangeboden. En Beuke boom is daar niet van gediend en wil wel eens weten hoe de Brabantse makelaar aan zijn naam en adres komt. Vorige week viel er een brief op de mat van de koffietent met daarin een foto en omschrij ving van snackbar New Place aan de Haarlemmerstraat. Vol gens Klaassen Vastgoed Be drijfsovernames is de zaak ge legen aan de zeer bekende Haarlemmerstraat in hartje Leiden, is de bedrijfsruimte 40 vierkante meter en voorzien van een goed en keurig onder- houden inventaris. „De moge lijkheden voor omzetverhoging zijn ruimschoots aanwezig voor de inventieve en alerte nieuwe ondernemer", aldus de tekst bij de foto. „De ruimte is ook geschikt voor een andere horecaformule. De huidige on dernemer is door drukke werk zaamheden elders genood zaakt de zaak te verkopen." Er zijn natuurlijk ook kosten aan verbonden. De inventaris en goodwill kosten 35.000 euro en de huurprijs is 1.260 euro per maand exclusief btw. De omzetindicatie is op aanvraag. Toen Beukeboom van de ver bazing was bekomen, kreeg hij weer een brief uit Brabant. Dit keer werd hem het Italiaanse restaurant Toscana aan de Heereweg in Lisse aangeboden voor 555.000 euro plus inven taris en goodwill voor 120.000. Maar daar staat dan wel een omzetindicatie van jaarlijks 280.000 euro tegenover. Beide De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2