ECONOMIE Verlofregeling schiet tekort Magneten houden bus in het juiste spoor, chauffeur kijkt toe Van ijsjes naar damestasjes 'Deze trein kwam langs en dan moet je instappen' Managers failliete welzijnskoepel krijgen gouden handdruk mee Langere werkweek voor bonden 'bespreekbaar' Werknemers maken weinig gebruik van wettelijke rechten of CAO-bepalingen Salaris 10 procent hoger bij kwart van bedrijfstop erindustrie op prrel van NMa De twee Nederlandse irikanten, CSM Suiker i-dochter Suiker Unie, door NMa verdacht van in prijsafspraken. De ond viel gisteren Ibij vestigingen in Breda, ord en Diemen. De twee enten zijn behalve con- en ook partners. Zo is ",68 oholfabriek in Bergen op 3.49 ien joint-venture van Cosun, worden bieten rs geruild om transport- te besparen en vormen en het kenniscentrum tichting Nederland. Of lers of telers zijn be- l/stvordt door de NMa be ds noch ontkend. ,21 donderdag 22 april 2004 in de winter j|er de pannen Werkgevers van bun- campings en aden houden hun per- 03 len voortaan het hele iienst. In een nieuwe afgesproken dat zij meer 6q aaien in de zomer en 27 in de winter. Sinds jaar verliezen de meeste '|ig mers hun baan na het zomerseizoen. Omdat •rkloosheid telkens te- hebben ze geen recht WW-uitkering. Dit pro- nu opgelost. In de ver- L5o creatie werken ruim ''^j werknemers. ey grijpt in 7-zender ABC 10 5q k - Het Amerikaanse !o9 nentsconcern Walt heeft hard ingegrepen o kwakkelende tv-zender vee leidinggevenden, raun en Susan Lyne, de kant gezet wegens ellende kijkcijfers. De oq komt nu in handen van 77 veeney en George Bo- ner. Zij hebben de afge- 31 iren met veel succes de ,80 zenders Disney Chan ge !SPN uitgebouwd. vraag naar |lvrije vesten )am - Door de oorlog in textielproducent Ten H i 'extreem grote' vraag io indstoffen voor kogel- 50 iten. Maar het bedrijf Vvan nog niet genoeg 55 en omdat grondstoffen te krijgen zijn. In het jg kwartaal zal dat beter 77, anneer het bedrijf voor erikaanse leger gaat pro- oo Ten Cate maakte gis- 98 in nettowinst bekend 35 miljoen euro, tegen 2,9 in dezelfde periode vo- akbondsman ;ers overleden - In zijn woonplaats is op 74-jarige leeftijd irzitter Piet Spijkers van striebond NKV overle- ijkers kwam in 1961 bij eweging. Tussen 1975 was hij de laatste voor- n de Industriebond aansluitend was hij vi- zitter van Industriebond verhoogt i economie cton - De groei van de conomie trekt flink aan reigende terreuraansla- e dure olie reden tot it blijkt uit de World \ic Outlook, het halfjaar - pport van het Interna- 4onetair Fonds (IMF), apport blijkt dat de we- ïomie dit jaar 4,6 pro- groeien en volgend jaar :ent. Dat is 0,6 procent in de vorige raming tember 2003. De groei loral van de VS en Ja- ister meldt ig huizenprijs >rn - De verkoopprijs ïingen is volgens het ir in het eerste kwartaal procent gedaald tot bij- 100 euro ten opzichte laatste kwartaal van :n opzichte van hetzelf- taal in 2003 was er een van 4 procent. Het aan- achte huizen daalde ulair met meer dan 30 van ruim 57.000 (eind t bijna 40.000 nu. it weer niet d luchtvaart Luchtvaartmaatschap- oeten af van de plicht gers te vergoeden bij ngen veroorzaakt door reer. Dat is de inzet van ltszaak die de interna- arganisatie IATA heeft lannen. Volgens de Eu- )ommissie moeten lappijen altijd de ver betalen bij vertragin- aar we kunnen de zon n schijnen", aldus de den haag/gpd - Een langere werkweek is voor de bonden niet langer onbespreekbaar. Voorwaarde is wel dat het gaat om sectoren waar er een aan toonbaar tekort aan arbeids krachten is, en dat het om een tijdelijke verlenging gaat. In sommige cao's zijn daar overi gens al afspraken over gemaakt, zoals bij de politie. De Raad voor Werk en Inkomen (RWI), waarin zowel werkge vers, werknemers als gemeen ten vertegenwoordigd zijn, stelt in een advies aan minister De Geus (sociale zaken) dat flexibi liteit in de huidige arbeidsmarkt het sleutelwoord is. Zo zou in sommige gevallen juist een kor tere werkweek, gecombineerd met scholing, passender zijn. Dat kan in sectoren waar er een overschot aan mensen is. Ook het vervroegd uittreden kan per sector verschillen, aldus het ad vies. De opstelling van de vakbon den geldt als een ommezwaai. Tot nu toe hebben ze zich altijd principieel verzet tegen verlen ging van de werkweek, ondanks aandringen van de werkgevers daarop. De RWI stelt dat de vergrijzing en het aanbod van laagge schoolden, waar om hoogge schoolden wordt gevraagd, de grootste problemen op de ar beidsmarkt vormen. den haag/gpd - Werknemers maken weinig gebruik van de verlofregelingen die in hun CAO staan of in de wet zijn geregeld. Wie verlof nodig heeft om bij voorbeeld voor een zieke te zor gen neemt veelal vakantiedagen of ADV-dagen op. Zodra werkne mers voor langdurig zieken of stervenden moeten zorgen, schieten de verlofregelingen te kort. Dat blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Voor het onderzoek is een en quête gehouden onder werkne mers tussen de 20 en 61 jaar. Vier op de tien werknemers werden vorig jaar geconfron teerd met een onverwachte si tuatie, zoals een ziek kind of een overlijdensgeval, waarvoor calamiteitenverlof opgenomen kon worden. Dat verlof is wette lijk geregeld en het loon wordt veelal doorbetaald. Slechts in 5 procent van de gevallen is dit verlof ook gebruikt. In de mees te gevallen nemen werknemers vakantiedagen op. De onder zoekers vermoeden dat weinig mensen weten dat ze recht hebben op calamiteitenverlof. Van alle werknemers die te ma ken hebben gehad met een on verwachte situatie gaf de helft aan dat het ging om een sterf geval. In een kwart van de ge vallen ging het om een plotse ling ziek geworden kind en de rest had te maken met een on voorziene omstandigheid die te maken had met de woning, zo als een inbraak of een gespron gen waterleiding. Het merendeel van de werkne mers die werden geconfron teerd met onverwachte situaties of kortdurende ziekte van een naaste gaf aan behoefte te heb ben aan een vorm van verlof. Aan verlofspaarregelingen of loopbaanonderbreldng hebben de meeste werknemers echter geen behoefte. Inkomensverlies is daarvoor de meest opgege ven reden. Het merendeel van de werkne mers vindt de duur van calami teiten en zorgverlof voldoende. Alleen werknemers die een langdurig zieke of stervende verzorgen geven aan dat de re gelingen tekort schieten. Ze ne men meestal vakantiedagen en ADV-dagen op, maar redden het daar niet mee. Ongeveer één op de vijf werknemers be sluit zichzelf ziek te melden. De zorg duurt zelden langer dan 4 weken. Tien tot 20 procent van de werknemers cüe gebruik heb ben gemaakt van een verlofre geling of korter gingen werken vonden het moeilijk iets te re gelen. Het ging hierbij vooral om werknemers die hun loop baan tijdelijk wilden onderbre ken of verlof wensten voor de verzorging van een langdurig zieke of stervende. Het vaakst wordt verlof opgenomen bij de geboorte van een kind. Ruim 90 procent van de mannen doet dat. Naast de twee dagen kraamverlof die ze daarvoor hebben neemt meer dan de helft ook nog vakantiedagen op. Meer dan op een knop te drukken hoeft de chauffeur van de Phileas eigenlijk niet te doen. Magneten in speciale busbanen houden de comfortabele bus op koers. Foto: ANP/Koen Suyk eindhoven/ANP - Een bus die zonder chauf feur kan rijden en door magneten in de speci aal aangelegde betonnen busbanen in het goede spoor wordt gehouden. Dat is de kern van het nieuwe openbaarvervoersysteem Phi leas. Half mei begint in Eindhoven een proef met dit project. Phileas, genoemd naar de door Jules Verne bedachte wereldreiziger, vergde tot nu toe een investering van onge veer 140 miljoen euro, onder meer afkomstig van verscheidene overheden. Het systeem combineert de voordelen van de bus met die van de tram. De gelede bussen kunnen in beginsel rijden zonder chauffeur. Desondanks zit er uit veiligheidsoverwegin gen toch een chauffeur achter het stuur. De bussen gaan rijden tussen het centraal station in Eindhoven en Meerhoven, een nieuwe, in aanbouw zijnde wijk, en het centrum van Veldhoven. Phileas is bedacht in het begin van de jaren negentig toen de regio in een forse economische dip zat. Het nieuwe sys teem moest niet alleen een impuls geven aan het openbaar vervoer, het was ook nadrukke lijk bedoeld om de regionale economie te sti muleren. Passagiers betalen voor een ritje in de Phileas net zoveel als in een gewone stads bus. Daarvoor krijgen ze veel meer comfort en bovendien houdt een geavanceerd infor matiesysteem hen van minuut tot minuut op de hoogte van de te verwachten reistijd. „We hopen dat het systeem zo goed functioneert dat de bewoners van Meerhoven en Veldho ven ervan afzien een tweede auto aan te schaffen", aldus een woordvoerster van het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven. De belangstelling vanuit het buitenland is erg groot. Geregeld bezoeken delegaties van over heel de wereld Eindhoven om zich te laten voorlichten. Bestellingen zijn er nog niet. Gucci haalt met Robert Polet echte merkenman in huis Robert Polet. Foto: ANP amsterdam/anp - Met de Nederlander Robert Polet haalt het Italiaanse mode- en luxewaren- concern Gucci een echte 'merkenman' in huis. Polet zal zijn ervaring op dat vlak nodig hebben om het imago van Gucci overeind te houden. Hij moet het modeconcern op koers houden nu zo wel de topman Domenico de Sole als de belang rijkste ontwerper uit onvrede zijn opgestapt. Gis teren maakte het bedrijf bekend de 48-jarige Ne derlander voor te dragen als nieuwe topman. Zijn ervaring bij Unilever kan Polet helpen zich te handhaven in de merkenwereld van de mode. Als baas van de ijsdivisie werkte hij aan de „grootste merktransformatie uit de geschiedenis van het ijs". Met nieuwe smaken als curry en kaas, ijsco bussen en een samenwerking met muziekzender MTV opende Unilever vorig jaar de jacht op jon geren. Onder aanvoering van Polet introduceerde het voedingsmiddelenconcern verder een nieuwe reeks ijsjes van het merk Magnum gebaseerd op de zeven zonden. Een omstreden keuze, bleek la ter. Volgens christelijke groeperingen werd de „kern van het evangelie" gebagatelliseerd. Desondanks spreekt Unilever van een geslaagd offensief. Onder het bewind van Polet, dat begon in 1998, zijn de winstmarges 70 procent toegeno men. „Hij is een echte merkenman", typeerde een Unilever-woordvoerder Polet. Zijn grote er varing met het ontwikkelen van merken maakt Polet volgens Gucci de ideale man om het bedrijf te leiden. De aankomend topman zal veel uit de kast moe ten halen om te voorkomen dat de bekende mer ken als Yves Saint Laurent, Sergio Rossi, Bouche- ron en Stella McCartney hun glans verliezen. Het waren de voormalig topontwerper Tom Ford en vertrekkend bestuursvoorzitter De Sole die Gucci van de ondergang redden. Het tweetal bouwde het concern in dure tasjes, schoenen, parfums en kleding uit tot een bloeiende mo- deondememing met een miljardenomzet. amsterdam/gpd - De bestuur ders die de Amsterdamse wel zijnskoepel Alcides naar de on dergang hebben geleid, hebben een gouden handdruk van hon derdduizenden euro's gekre gen. De managers wisten de ri ante vergoeding uit te onder handelen. De bestuurders Albert van Win gerden en Joger de Jong en ma nager Ria Voppen hebben alle drie een vertrekpremie bedon gen van de welzijnsstichting die vorige week failliet is verklaard. Van Wingerden en De Jong hebben de handdruk toegezegd gekregen, Voppen eist 300 dui zend euro voor de rechtbank, waarbij zij zich bedient van een brief van Van Wingerden, haar voormalige echtgenoot, die Al cides daarin 'een gezonde ver mogenspositie' toekent. Joger de Jong verliet Alcides in april 2003, omdat bestuurs voorzitter Van Wingerden hem verantwoordelijk hield voor de chaos binnen de organisatie. De Jong kreeg een bedrag van tweehonderdduizend euro mee. Van Wingerden zelf moest een half jaar later het veld rui men. Hij kreeg, na te hebben gedreigd met gerechtelijke stappen, 120 duizend euro mee van de Raad van Toezicht van Alcides. Ria Voppen, hoofd Planning Control en de voor malige echtgenote van Van Wingerden, werd op een zij spoor geplaatst toen Alcides in financiële problemen kwam. Crisismanager Sturkenboom noemde Voppen hét voorbeeld van het incompetente manage ment. Er waren externe consul tants nodig om de door Voppen geleide financiële administratie op orde te krijgen. De ondernemingsraad van Alci des is verontwaardigd over de gang van zaken. „Belachelijk. Zijn ze nog van deze wereld?," vraagt voorzitter Iwan Kempe naar zich af. Hij noemt het 'on verantwoordelijk' dat de men sen die medeschuldig zijn aan de neergang van Alcides, zulke hoge eisen hebben durven stel len, terwijl het personeel het moest doen met een 'karig' so ciaal plan. FNV: 'Statistische strapatsen' De Harense Smid in één klap landelijk na overname Megapool-winkels den haag/anp - Het inkomen van de helft van directeuren en topbestuurders is vorig jaar met 5 procent of meer gestegen. Van deze topbestuurders kreeg 25 procent een loonsverhoging van 10 procent of meer en een kwart van de daaronder func tionerende directeuren 8 pro cent of meer. Ruim eenvijfde van de topmannen kreeg geen salarisverhoging. Voor directeu ren lag dat op 13 procent. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van ondernemerskoepel VNO-NCW en het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen onder 1700 bestuurders bij 250 bedrijven. De 5 procent stijging komt vol gens het onderzoek overeen met die van werknemers in 2003. Voorzitter Schraven van VNO-NCW noemt dat een be langrijke constatering in een tijd dat er veel ophef is over sterke inkomenstijgingen aan de top van het bedrijfsleven. Hij benadrukt dat gekeken moet worden naar de algemene salarisontwikkeling. Daarbij he kelt Schraven de wijze waarop minister De Geus (sociale za ken) 'het geval ING aangreep om de door hem gesignaleerde enorme inkomensstijgingen aan de top aan de kaak te stel len'. De FNV spreekt van de 'statisti sche strapatsen'. „De uitkom sten zijn ongeloofwaardig. Door de middelste uitkomst er uit te kiezen, filter je alle uit schieters eruit", aldus een woordvoerder. Hij betwist bo vendien dat 'gewone' werkne mers er vorig jaar 5 procent op vooruit gingen. Daarbij wijst de vakcentrale op cijfers van het CBS en het Centraal Planbu reau. „Die komen uit op een gemiddelde stijging van de CAO-lonen van 2,8 procent. In clusief promoties en eenmalige bonussen kom je maximaal uit op 3,5 tot 4 procent." In de onderhandelingen over een nieuwe bouw-CAO verwij ten de bouwbonden dat be stuurders zichzelf loonsverho gingen toekennen van 27 pro cent, terwijl ze het vel over de neus van de werknemers willen trekken. oss/gpd - De kurken van cham pagneflessen knalden niet op het hoofdkantoor van De Ha rense Smid (DHS) in Oss na overname van 25 failliete Mega pool-winkels. Een bakker met gebaksdoos is aan het verkeer de adres, weet directeur Antoon van Herpen. Er is geen tijd om de overname, die begin deze week rond kwam te vieren. Iedereen is meteen aan de slag gegaan. Over circa twee weken gaan de 25 Megapool-winkels open. De eerste sollicitatiegesprekken met ex-werknemers zijn gestart. DHS heeft zo'n 225 nieuwe per soneelsleden nodig, allemaal uit de Megapoolstal. De gevel van de winkels wordt herkenbaar blauw, maar de binnenkant laat even op zich wachten. „Dat komt in de loop der tijd. We kunnen niet alles in één keer", zegt Van Herpen. De wit- en bruingoedgigant heeft door de overname in een klap vrijwel een landelijke dek king. Een groot deel van de overgenomen megapoolwinkels staan in het westen. Van ouds her had het 176 jaar oude be drijf alleen filialen in Zuid-, De naam de Harense Smid, een familiebedrijf uit Oss, komt op de gevel te hangen van 25 failliete Mega pool-filialen. Foto: WFA Noord-, en Oost Nederland. „We willen onze vleugels uit slaan. Dat gaat niet met één winkeltje. Je moet het meteen goed aanpakken." Plaatsnamen wil de directeur nog niet noemen, want de ke ten is nog in onderhandeling met de eigenaren en verhuur ders van panden over het huur contract. De keten gaat van 30 Neder landse vestigingen naar 55. De Harense Smid heeft sinds enke le jaren nieuwe jonge mensen aan de top. „Het plan was om autonoom te groeien met zo'n één a twee filialen per jaar. Maar deze trein kwam langs en dan moetje instappen", zegt Van Herpen, een ouwe rot in de organisatie. Schaalvergroting is de komende jaren het sleutelwoord van de branche. De wit- eiAruingoed- markt groeit niet meer. De top vijf van Nederland krijgt een steeds groter marktaandeel in handen. Ook belangrijke spelers uit het buitenland, zoals MediaMarkt uit Duitsland richten zich op Nederland. De nieuwe filialen hebben een minimale vloerop pervlakte van 500 vierkante me ter. DHS heeft de kleinere za ken links laten liggen. „Die zijn niet levensvatbaar voor onze formule", voegt Van Herpen eraan toe. De meeste nieuwe winkels zitten niet in het centrum van een stad. De panden worden getoetst aan een paar eisen. Een redelijke huurprijs, een flink vloeropper vlak en goede bereikbaarheid.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23