EUROPA In Oost-Europa is gezag van de staat nog heilig Europa's grenzen lijken wel bereikt Europa is zaak van vijftig jaar voldongen feiten Een interne markt met 450 miljoen klanten Uitbreiding Europese Unie SI Uitbreiding op uitbreiding Polen wordt het nieuwe Spanje HDC156 DONDERDAG 22 APRIL 2Q Niemand praat ten oosten van Berlijn over ethische kwesties als euthanasie of homohuwelijk door onze correspondent Runa Hellinga krakau - Andere waarden en nor men: voor Centraal-Europeanen zijn veel dingen die wij inmiddels ge woon vinden, nog ongewoon, dis cussies over ethische kwesties (eu thanasie, abortus, sex) worden maar sporadisch gevoerd. Autoriteiten zijn nog mensen waar je erg tegen op kijkt. Gezag is heilig. „Ze hebben het gevoel dat actievoeren of je mening geven toch geen zin heeft." Het Poolse Krakau is een stad van kerken. En wanneer je die ook bin nengaat, er zitten altijd mensen. Vooral oudere vrouwen, maar ook vlot geklede secretaresses, zakenlie den en zelfs schoolkinderen. Ze wip pen 's ochtends even binnen, slaan een kruis, knielen kort neer voor een persoonlijk en ernstig gebed en ver trekken naar hun werk of school. Nergens hebben mensen zo'n per soonlijke band met God als in Polen, blijkt uit een internationale studie naar normen en waarden in Europa. In Centraal-Europa zijn discussies over morele waarden decennia lang beheerst door twee krachten: de kerk en het communisme. Zaken als eu thanasie, legalisering van drugs en homohuwelijken waren voor com munistische regeringen even onbe spreekbaar als voor de paus. Over andere kwesties verschilden ze nogal van mening, maar wel waren ze het roerend eens over de vraag of more le debatten überhaupt gevoerd moesten worden. Maatschappelijke discussies zijn in de meeste EU-toetreders dan ook re latief nieuw. „Debatten over morele vraagstukken worden heel sterk door de politiek bepaald", zegt de Hon gaarse juriste Judit Sandor, professor aan de Centraal-Europese Universi teit in Boedapest en oprichtster van de eerste patiëntenorganisatie in Hongarije. „We kennen nauwelijks echt publieke debatten met onaf hankelijke experts." Recent speelde in Hongarije een dis cussie over het dankbaarheidsgeld, een soort 'vrijwillige' fooi van patiënten voor artsen en verpleeg sters die in de honderden euro's kan lopen. Dat onderwerp houdt men sen bezig, maar de discussie werd gedomineerd door de Artsenkamer en verstomde, toen die voor behoud van het systeem uitsprak. „Je zou dan weerwoord verwachten, maar Centraal-Europeanen geloven niet dat dat zin heeft. Ze hebben niet het gevoel dat actievoeren voor een be paalde zaak hun leven echt veran dert, omdat ze menen dat er toch niet naar hun geluisterd wordt", zegt Sandor. Jiri Pehe, vriend en adviseur van de Tsjechische ex-president Vaclav Ha- vel, constateert in zijn land hetzelfde gebrek aan fundamenteel debat. Hij wijt dat in de eerste plaats aan de onkerkelijke houding van de Tsje chen, een van de minst religieuze volkeren in Europa. „Ik denk dat weinig mensen genetische manipu latie, biotechnologie of euthanasie uit ethisch-moreel oogpunt bekij ken. Ze willen weten, of ze er iets aan hebben. Als je morele of religi euze bezwaren aanvoert, word je al snel als kwezel aangemerkt." Tsjechen zien abortus of euthanasie vooral als een persoonlijke beslis sing. „Ze zijn over het algemeen vrij liberaal, hoewel dat misschien niet het goede woord is. Eerder denken ze er gewoon niet over na." Maar er zijn kwesties waar ook Tsjechen een uitgesproken mening over hebben. Het homohuwelijk kan, net als el ders in Centraal-Europa, op weinig sympathie rekenen. „Maar dat heeft niets te maken met de heilige waar den van het huwelijk, dat is gewoon intolerantie", aldus Pehe. Opmerkelijk was de steun die de Tsjechische regering onlangs gaf aan de pauselijke oproep voor christelij ke waarden in de Europese constitu tie. Een oproep die uiteraard ook on dersteund werd in buurland Polen, met dat verschil dat veel burgers zich daar oprecht bezorgd maken over de koers van het in hun ogen immorele Europa. Toch blijkt ook in Polen, dat politici vaak conservatiever zijn dan de man op de straat. „In Poolse ogen gaat Europa veel te ver in zaken als abortus, hoi sualiteit en minderheidsrecl dus de christen-democraat] Lewandowski. In praktijk bli veel Polen met abortus veel moeite te hebben dan hunlt dat geldt zelfs voor euthanai ruim veertig procent van de vóór blijkt te zijn. „Maar een werkelijk debat over euthan genlijk moeilijk", zegt de Ho juriste Sandor, „Want daar! pas serieus over praten als n een echte keuze hebben: eu of een waardig stervensproc goede pijnbestrijding en bej ding. Gezien de omstandigh ziekenhuizen hier is van zo'i echter geen sprake." Vragen en antwoorden over Europa Waarom breidt de EU uit? Het is uiteindelijk goed voor ie dereen, zeggen voorstanders. De uitbreiding moet leiden tot blijvende vrede en stabiliteit in een groter deel van Europa en tot een grotere interne markt met meer kansen op economi sche groei. De interne markt die volgend jaar tot stand komt is met 455 miljoen mensen de grootste ter wereld. Acht van de tien nieuwe lidsta ten hebben een halve eeuw communisme achter de rug. Voor hen is ook belangrijk dat nu erkend wordt dat zij bij Eu ropa horen. Welke landen komen erbij? In mei treden Cyprus en Malta toe, plus acht voormalige com munistische landen: Estland, Hongarije, Letland, Litouwen, Polen, Slovenië, Slowakije en Tsjechië. Roemenië en Bulga rije hopen in 2007 lid te kunnen worden, maar vooral voor Roe menië is het de vraag of dat lukt. Het schort er aan de rechtsstaat en de vrije markt en de regering doet te weinig aan corruptiebestrijding. Waar houdt het op? Dat weet niemand. In theorie kan ieder Europees land lid worden van de EU. Er zijn drie voorwaarden: het land moet een stabiele democratie zijn, een vrije-markteconomie heb ben en alle EU-regels opnemen in de eigen wetboeken. Kroatië hoopt net als Roemenië en Bul garije in 2007 lid te kunnen worden. Op lange termijn zal ook de rest van de Balkan waar schijnlijk lid worden van de EU. Turkije wordt ooit EU-lid, de waag is alleen wanneer. Molda vië, Oekraïne en Wit-Rusland worden ook vrij algemeen als toekomstige EU-landen gezien, al lijkt met name Wit-Rusland nog in helemaal niets op de li berale democratie die een EU- land behoort te zijn. Ook is het de vraag of Rusland niet gaat dwarsliggen: deze landen beho ren tot wat Rusland als zijn in vloedssfeer ziet. Wat kost het? De tien nieuwe EU-landen krij gen van 2004 tot en met 2006 ruim 40 miljard euro vanuit Brussel overgemaakt. Het leeu wendeel, zo'n 22 miljard, is be stemd voor de ontwikkeling van achtergebleven gebieden. Over de omvang van de EU-begro- ting voor de lange termijn wordt nog geruzied. Een grote re EU betekent een grotere be groting, zegt de Europese Com missie. De zes landen die meer betalen dan ontvangen - waar onder Nederland - willen de Europese begroting beperken tot 1 procent van het nationaal inkomen van de hele EU. Al wil de Europese Commissie er niets van weten, waarschijnlijk draait het er op uit dat arme re gio's in de huidige EU - zoals Spanje en Portugal - hun geld uit Brussel moeten afstaan aan de nieuwe lidstaten. Voeren de nieuwe landen met een de euro in? Nee. Voor de euro gelden apar te criteria: het begrotingstekort moet onder de 3 procent liggen, de staatsschuld moet binnen de perken zijn en de rentestand moet zich richting die van de eurolanden bewegen. Zodra een land aan deze voorwaarden voldoet moet het nog minstens twee jaar wachten tot het de euro kan invoeren. Worden grenscontroles afge schaft? Nee. Daarover bestaat een apart akkoord, dat van Schen- gen. Dertien van de huidige EU-landen plus Noorwegen en IJsland hebben zich erbij aan gesloten. Grenscontroles tussen de nieuwe EU-landen en de Schengen-zone blijven voorlo pig bestaan. brussel - De uitbreiding van de Europese Unie is nog niet rond, of de EU denkt alweer na over de volgende nieuwe lidstaten. Bulgarije is over drie jaar vrijwel zeker EU-lid. Of Roemenië dat ook haalt is twijfelachtiger. Over Turkije wordt eind dit jaar onder Nederlands voorzitter schap beslist. Na Roemenië en Bulgarije is de rest van de Bal kan aan de beurt. Kroatië hoopt in 2007 al lid te kunnen worden. De rest van de Balkan moet langer wachten. In Albanië, Bosnië en Servië- Montenegro worden politieke hervormingen en de economi sche ontwikkelingen gehinderd door de welig tierende georga niseerde misdaad, constateerde de Europese Unie eind maart. Om die problemen op te lossen krijgen de westelijke Balkanlan- den per jaar bijna 1 miljard eu ro aan hulp uit Brussel. Zodra de Balkan geregeld is, kijkt de EU weer verder naar het oosten: Moldavië, Oekraïne en Wit-Rusland zijn logische kandidaten, al voldoen ze nog lang na niet aan de criteria. De uitbreiding van de EU heeft vooral voor Spanje en Polen grote financiële gevolgen. Spanje was jarenlang de groot ste ontvanger van structuur fondsen, maar raakt die positie kwijt aan Polen. Als het aan Europees Commis saris Barnier ligt, daalt het Spaanse aandeel van 56 miljard euro over de periode 2000-2006 naar 34,5 miljard voor de ko mende jaren. Het vrijwel even grote maar veel armere Polen had de afgelopen jaren als kan didaatlid recht op slechts 11 miljard euro steun, maar mag als volwaardig lid tussen 2007 en 2013 ruim 63 miljard tege moet zien. Mits het voldoende goede pro jecten weet in te dienen, want er bestaat grote twijfel aan de Poolse 'absorptiecapaciteit'. 1957: De EGKS wordt EEG en telt zes leden: België, West-Duitsland, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Nederland. 1973: Uitbreiding met drie landen: Ierland Denemarken en Groot-Brittannië. 1981: Griekenland wordt lid. 1986: Spanje en Portugal treden toe. 1995: Oostenrijk, Finland en Zweden worden lid. 2004: Tien nieuwe leden: Estland, Letland, Litouwen, Polen, Malta, Hongarije, Slowakije, Slovenië, Tsjechië en Cyprus, 1951: De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) wordt opgericht «1957: EGKS wordt EEG «1992: EEG wordt Europese Unie In recordtijd worden voormalige Oostbloklanden op i mei vol waardige leden van de Europese Unie. Bulgarije en Roemenië ko men in 2007, Turkije wil zo snel mogelijk daarna en de lijst gega digden is lang. De toestroom van nieuwkomers roept onontkoom baar de vraag op: waar liggen ei genlijk de grenzen van Europa? door onze correspondent Hetty van Rooij brussel- Het was een merk waardig bericht, een beetje weggestopt in de krant. Tijdens een bijeenkomst met buiten landse journalisten had de Isra ëlische oppositieleider Shimon Peres een interessant ideetje geopperd; als Israël, Jordanië en de Palestijnen nou eens zicht zouden krijgen op het lid maatschap van de Europese Unie, zou dat de vrede in het Midden-Oosten niet flink op gang helpen? De suggestie zorgde in Brussel niet eens voor een rimpeltje beroering. Aller eerst omdat de Europese Unie de handen vol heeft aan de lo pende uitbreidingsronde, maar ook omdat de oplossing van Pe res wel heel erg ver van de reali teit staat. „Het lidmaatschap van de EU is geen beloning voor goed gedrag", reageerde een woordvoerder stijfjes. En bovendien: liggen Israël, Jorda nië en een mogelijke Palestijnse staat eigenlijk wel in Europa? Het ontwerp voor de EU- grondwet geeft op die vraag geen antwoord. „De Unie staat open voor alle staten die haar waarden eerbiedigen en zich ertoe verbinden die gezamen lijk te bevorderen", zegt artikel 1. In de inleiding staan veel be- hartenswaardige woorden over Europa als bakermat van de be schaving, over vrijheid, gelijk heid en maatschappelijke voor uitgang, maar nergens is ver meld waar Europa ophoudt. Dat vormt al een probleem in de discussie over de toetreding van Turkije, een land dat als geen ander in twee werelddelen figt. De tegenstanders argu menteren dat Turkije een zoda nig andere geschiedenis en cul tuur heeft dan Europa, dat het nooit een volwaardig EU-lid kan worden. De voorstanders, onder wie minister Bot, wijzen er op dat Turkije al decennia lang een trouwe (Navo)- bond genoot is en als geen ander EU- Ben Bot. Foto: EPA land een brugfunctie zal kun nen vervullen richting Midden- Oosten. De politieke realiteit is bovendien dat Turkije door de EU decennia lang aan het lijntje is gehouden, en dat de Unie er domweg met goed fatsoen niet meer onderuit kan om in de na bije toekomst met toetredings onderhandelingen te beginnen. Of zoals Bot zegt: „Als we Tur kije buiten de deur willen hou den, hadden we daar tien jaar geleden duidelijk over moeten zijn. Nu is dat een gepasseerd station." Hoe uitnodigend de inleiding van de ontwerp-grondwet ook mag klinken, in feite is de Euro pese Unie een strenge club die zijn waarden en normen en, vooral, zijn eigen economische belangen goed bewaakt. Een land dat lid wil worden, moet 80.000 pagina's Europese wet en regelgeving overnemen en invoeren. Die regels en wetten variëren van de kwaliteit van het zwemwater en de eisen rond voedselhygiëne tot 4e ma nier waarop de nationale boek houding wordt gecontroleerd en hoe hoog het begrotingste kort mag zijn. De tien landen die per 1 mei toetreden, heb ben dat hele, jaren durende proces achter de rug. Bulgarije en Roemenië zitten er midden in en Turkije wil er snel mee van start. Want zodra die on derhandelingen begonnen zijn, bestaat er geen weg terug en is een volwaardig lidmaatschap slechts een kwestie van tijd. Maar een land met EU-aspira- ties moet eerst laten zien dat het voldoet aan de zogenoemde 'Kopenhagen-criteria'het moet een fatsoenlijke en goed bestuurde rechtstaat zijn, waar de mensenrechten worden ge respecteerd, waar de rechter onafhankelijk is en waar een vrij gekozen parlement het voor het zeggen heeft. Daar raakte Turkije de afgelopen jan steeds in de problemen schuilt er een zekere lo de suggestie van Peres, ropese Unie is gebaat b liteit in arme buurlandi bestaat geen beter mid die te garanderen als h van zicht op de miljard Brussel. Het lidmaatscl de Unie is de beste ma in een land een solide 1 staat te garanderen, zo geschiedenis geleerd, b dankzij de EU zijn Spai tugal en Griekenland ii paar decennia uitgegro verarmde dictaturen to beeldige westerse demi en. De snelheid waarin malige Sovjetsatellietst volwaardig EU-lid won gelaten, is voor een dee ven door de vrees dat h landen wel eens fout k; Nu krijgen de landen d vend uit de Balkanoorli- gekomen de EU-worst houden. Kroatië en Ma hebben het lidmaatsch gevraagd, maar ze void lang niet aan de voorw, om kandidaat-land te z een tiental jaren, en alsl. goed gaat wellicht eerd gen onontkoombaar Si Montenegro en Bosnië ovina. Daarmee is de k het nieuwe Europa wel geveer voltooid, op het gebleven Albanië na. En daarna? Om de uitg Europese Unie op de r< houden, moet eerst en intern orde op zaken w gesteld. Doorgaan met den in het tempo zoals f afgelopen jaren is gebe de Unie domweg niet 0 ven. Het vergt een gewi krachtsinspanning om een Unie van 25 leden I baar, werkbaar en vooi l taalbaar te houden, en naast de toetreding vai rije, Roemenië en mogi kije in goede banen te 1 Bovendien is in Brusse ontkoombare wet van als een arm land eenm nen de muren van de I wordt het doorgaans ef minder gastvrij voor de j mere nieuwkomers bui de poort. Het lidmaatsi Wit-Rusland, Oekraïne vië, en Georgië, allema l miskenbaar Europese kan dan ook nog wel ei lang op zich laten wad over de toetreding van Jordanië verder maar ti B gen. 1973 1986 1995 door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Na de Tweede We reldoorlog was Frankrijk be zorgd over de opkomst van een nieuwe Duitse oorlogsindustrie, en het vernederde Duitsland wilde graag weer voor vol wor den aangezien. De briljante Franse minister Robert Schu mann bedacht een economi sche oplossing voor een politiek probleem: hij verzon de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS), die de zware industrie van beide landen on der een onafhankelijk bestuur plaatste. Het mes sneed aan ve le kanten. Het naoorlogs herstel kreeg een duw in de goede rich ting, de Duitse en Franse wa penproductie werd aan banden gelegd, twee oude erfvijanden werden gedwongen om samen te werken en bleken beiden be reid om zeggenschap af te staan zonder dat er een schot viel. De landen die dat wilden, mochten meedoen. Nederland, België, Luxemburg en Italië hapten toe en behoren sindsdien tot de 'founding fathers' van het ver enigd Europa. De Europese sa menwerking, die oorlog op het continent voorgoed moest uit bannen, was geboren. De geschiedenis van de EU is vanaf dat spectaculaire begin een kwestie van voldongen fei ten. Elke stap naar verdere eco nomische en politieke samen werking leidde tot problemen die alleen konden worden op gelost door het zetten van een volgende stap, en zo werd de samenwerking steeds intensie ver. De Europese buurlanden realiseerden zich dat ze moes ten kiezen: meedoen of achter blijven. Na lang aarzelen meld de Groot-Brittannië zich in 1961 voor het lidmaatschap, sa men met Denemarken, Ierland en Noorwegen. Maar de naoor logse bevlogenheid was inmid dels verdampt in nationalisme en achterdocht, en sommige vetes wortelen diep. Tot verbijs tering van velen sprak de Fran se president Charles de Gaulle tot twee maal zijn veto uit over GPD de Britse toetreding, met argu menten die niet veel verder reikten dan 'Ik wil dat niet'. Het succes van de vruchtbare samenwerking werkte als een magneet op Griekenland, Span je en Portugal, veipauperde landen die hun dictatoriaal ver leden achter zich wilden laten. De discussie ging niet over het terugdringen van corru51 de nieuwe lidstaten of( d levensvatbaarheid van 0 jonge democratieën, me geld. Het duurde tot 19 e dat Spanje en Portugal P waardig lid recht krege 0 Europese miljarden, wi d ze hun economische i#e konden beginnen. De toetreding van de '1 den Oostenrijk, Zwede f Finland was tien jaar lal, een vanzelfsprekendhe I mee was de maximale 1 van de Unie wel bereik algemene gedachte. Mi steeds hechtere politiela menwerking tussen vij: staten, een haperend btc en een gebrekkige demn! sche controle had de E d druk genoeg met zichz n de echte uitdaging mol d komen. De val van de #r Muur in 1989 maakte e breiding mogelijk waai6 jaar geleden niemand 1 de dromen. Met de toe van tien nieuwe lidstatn mei reikt het verenigde tot aan de Russische g#« Soms is Europa eensgezind. Zoals na de aanslagen begin maart op de treinen bij Madrid. In Brussel gin gen de Europese vlaggen halfstok. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20