Verkeer eist in 2003 meer mensenlevens Tijdelijk met gratis navigatie én airco. Uw voordeel: €2.275,-! BINNENLAND 2 f h - Archeologen heb- |e bodem van de Nij- nieuwbouwwijk Waal een zeer zeldzame munt beeltenis van de Ro- lceizer Otho gevonden. den munt is zo bijzon- idat Otho in het jaar 69 stus maar drie maanden iregeerd. De munt is al stus gevonden. De ge- brengt de vondst nu ir buiten, omdat nu ook ositie van recente bo- idsten in Museum Het in Nijmegen open gaat. oude rivierbedding in en-Noord zijn ook nog iden munten met de af- gvan Keizer Nero, twee i van keizer Vespasianus zilveren Keltische munt offen. Vermoedelijk n de munten bij een of- van de Bataven, aldus eente. 'Politiek nu aan zet' GRATIS NAVIGATIESYSTEEM 'Minder snel in woonwijken Wegpiraat zwaar de pineut Nieuwe aanpak gewenst van verkeersveiligheid Mullah Krekar krijgt 45 mille van Nederland VDO Dayton MS 4T00 t.w.v. €995,- zeldzame einse munt we Kerk aar dicht - De Nieuwe Kerk ■rdarn sluit vanaf 5 mei jaar de deuren in ver- :t een renovatie van de In november ondergrondse verwar- lek als een mandje en Bthele systeem afgeslo- Nieuwe Kerk hoopt tij- Museumnacht op 6 no de deuren weer te ope- dens de tentoonstelling uit de Hermitage' is De - iKerk tijdelijk verwarmd iddel van elektrische ten. De renovatie kost 1 leuro en wordt betaald Rijksdienst voor de jientenzorg. hang herdenkt ird Fortuyn iam - Trouwe volgers Fortuyn herdenken 6 de politicus twee jaar li werd vermoord. Net als geleden leggen zij bloe- het Media Park in Hil- en op de begraafplaats huis (NH). In Rotterdam izij een bezinnings- )e tocht vertrekt om ur bij Diergaarde Blij- i voert langs Fortuyns di Pietro naar het vorig thulde monument aan Ie Hoogstraat. donderdag 22 april 2004 Verkeersdoden Dodelijke verkeersslachtoffers in Nederland vrouwen M mannen 1. 1.083 1.066 1.1 313 305 267 276 1.1 1999 2000 2001 2002 2003 Verkeersdoden naar leeftijd 2001 2002 0-14 jr. 50 41 (.64 15-19 jr. 104 138 iTT 20-29jr. 218 231 214 30-60jr. 406 363 380 >60 jr. 305 293 315 Verkeersdoden onder 15 jaar j naar vervoerwijze in 2003 voetganger fiets BKIB1EHBB8BBH 17 121 brónWsoorfiets 2 personenauto imiwiii—BI in bestelauto 3 overig 3 huizen/ANP - De stijging van het aantal verkeersdoden komt mede omdat te weinig nieuwe verkeersmaatregelen zijn geno men die goed zijn voor de ver keersveiligheid. De organisatie voor verkeersveiligheid 3VO, doelt vooral op de invoering van plekken waar snelheidsbe perkingen gelden. „In de woon wijken moet veel vaker de maximumsnelheid van 30 kilo meter per uur gelden." De organisatie is vooral ge schrokken van de verdubbelin gen van het aantal jonge ver keersdoden. „De afschuwelijke cijfers laten zien dat te hard wordt gereden in woonwijken. Kinderen zien zichzelf niet als onderdeel van het verkeer. Ze spelen op straat en dat maakt ze kwetsbaar. We garanderen ze nu geen bescherming." Aantal verongelukte jonge kinderen gestegen den haag/gpd - In 2003 zijn op vallend veel meer jonge kinde ren omgekomen bij verkeerson gelukken. In de leeftijdscatego rie tot elf jaar stierven 42 kinde ren tegen negentien in het jaar ervoor. Het totaal aantal ver keersslachtoffers nam met 22 personen toe tot 1088, een ken tering na jaren van afname. De toename van het aantal zeer jeugdige slachtoffers staat op zichzelf. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aantal doden on der jongeren als geheel juist is afgenomen. In de leeftijd van 11 tot 17 kwamen 76 kinderen om ten opzichte van 80 in 2002. Bij de probleemgroep '18 tot 24 jaar' (de jonge automobilisten) vielen 179 doden, een daling van 26. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat, die de cijfers giste ren op een Nationaal Verkeers- veiligheidcongres in Rotterdam bekendmaakte, weet niet wat de oorzaak is van de sterke stij ging van het aantal omgeko men kinderen tot elf jaar. Haar medewerkers zijn naarstig op zoek naar de mogelijke oorza ken. Volgens Peijs is er geen sprake van een trend: Nederland blijft, met Zweden en het Verenigd Koninkrijk, in de top-drie van de verkeersveiligste Europese landen. Wel is de daling die sinds 1999 waarneembaar was, onderbroken. Maar eerder is voorgekomen dat het aantal verkeersdoden steeg, „waarna de dalende trend het jaar daar na weer doorzette", aldus de minister. De toename van het totaal aan tal doden staat haaks op de am bities van Peijs. Het aantal ver keersslachtoffers moet in 2010 gedaald zijn tot negenhonderd. Ze trekt 400 miljoen euro uit voor extra maatregelen, lagere Minister Peijs. Foto: GPD/Cees Zorn overheden moeten dat bedrag aanvullen met nog eens 200 miljoen. Tot de maatregelen die Peijs snel in wil voeren horen onder meer uitbreiding van het aantal 30-kilometerzones. Tevens wil ze het alcoholgebruik van auto mobilisten verder terug drin gen, onder meer door bij jonge ren het maximaal toegestane alcoholpromillage te verlagen van 0,5 promille nu tot 0,2 pro mille. Tenslotte is Peijs voor een verhoging van de mini mum leeftijd voor brom- en snorfiets van zestien naar ze ventien jaar. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid SWOV pleit tijdens het congres voor de oprichting van een na tionaal comité voor verkeers veiligheid. Dat comité moet binnen een jaar afspraken ma ken over het toekomstige ver- keersveiligheidsbeleid. Het totaal aantal mensen dat na een verkeersongeluk in het zie kenhuis terecht kwam nam af met 4 procent, van 11.018 tot 10.596. zwolle/ede/anp - De politie heeft gisternacht een 37-jarige Zwollenaar van de weg gehaald die de maximumsnelheid maar liefst drie keer overschreed: hij reed volgens de politie 160 waar 50 kilometer per uur is toege staan. Zijn auto is in beslag ge nomen en zijn rijbewijs is inge nomen. Bovendien kreeg hij een proces-verbaal. Bij een snelheidscontrole op tweebaans wegen op de Veluwe heeft de politie dinsdag 520 au tomobilisten betrapt die veel te hard reden. De politie houdt sinds enkele maanden regelma tig snelheidscontroles in het ge bied en betrapt daarbij elke keer honderden hardrijders. Volgens een woordvoerder van de politie gebruiken veel men sen de wegen over de Veluwe om de dagelijkse files op de snelwegen AlA12 en A50 te omzeilen. Op de smalle en vaak donkere wegen gebeuren ech ter veel ongelukken, die vrijwel allemaal een gevolg zijn van te hoge snelheid. Zo betrapte de politie dinsdag in Ederveen een automobilist die 132 km/uur reed op een weg waar 80 km/uur de maximumsnelheid is. Op de Apeldoomseweg in Otterlo is een bestuurder met 127 km/uur geflitst. Ook op an dere plaatsen zijn volgens de politie snelheden tot ruim bo ven de 100 km/uur gemeten. Het is nu in de eerste plaats aan de politiek en niet aan „een zo veelste" commissie of instantie om met plannen te komen om de verkeersveiligheid te verbe teren. De Kamerfracties van PvdA en LPF vinden dat nu de meest rechtstreekse route ge volgd moet worden. Het plan van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeerveilig- heid (SWOV) voor de oprichting van een Nationaal Comité om dergelijke maatregelen binnen een jaar voor te koken, vindt PvdA-Kamerlid Dijksma op zich prima. „Maar het moet er ons niet van weerhouden zelf ver der te gaan. Ik ben voorstander van nu accuut ingrijpen." Dat het aantal verkeersdoden afge lopen jaar is gestegen, noemt Dijksma een 'trendbreuk'. Ka merlid Hermans van de LPF zegt verbaasd te zijn over de stijging omdat auto's geacht worden steeds veiliger te wor den. Hij wil nu eerst bekijken wat de oorzaken zijn. Wanneer blijkt dat bijvoorbeeld alcoholgebruik in het verkeer of wegwerkzaam heden het aantal slachtoffers doet groeien, kunnen wat Her mans betreft gerichte maatre gelen worden genomen. „De bal ligt bij de minister en de po litiek". rotterdam/anp - De stagnatie in de daling van het aantal ver keersdoden vraagt om een nieuwe aanpak, de initiatieven van minister Peijs van Verkeer ten spijt. Verkeersdeskundige Wegman wil dat er binnen een jaar een akkoord moet liggen met heldere afspraken over het toekomstige verkeersveilig- heidsbeleid. Daarbij valt te denken aan meer politietoezicht, lagere alcoholli mieten voor beginnende be stuurders, invoering van de „zwarte doos" in de auto en verbetering van de rijopleiding en van wegen. Wegman is directeur van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid SWOV. President Hoge Raad hekelt Donner den haag/ANP - De president van de Hoge Raad, P. Haak, is tegen het wetsvoorstel van mi nister Donner van Justitie om het Openbaar Ministerie (OM) in lichtere strafe aken als rechter op te laten treden. „Ik vind dat gevaarlijk. Zo krijg je twee soor ten rechters", zegt de president van het hoogste rechtscollege in Nederland in een interview in het weekblad Elsevier. Ook een verdere verruiming van de wettelijke bevoegdheid van de politierechter vindt Haak niet wenselijk. Deze rech ter mag zich sinds juli 2002 bui gen over delicten waar gevan genisstraffen van maximaal een jaar op staan. Voorheen was die bevoegdheid beperkt tot straf zaken waarin maximaal een half jaar cel kon worden opge legd. Haak: „Politierechters zijn jong en onervaren. Als je meer kwaliteit wilt, moet je zaken la ten afdoen door de meervoudi ge strafkamer." amsterdam/ANP - De Neder landse overheid moet mullah Krekar een schadevergoeding van ruim 45.000 euro betalen. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam volgens Krekars ad vocaat onlangs besloten. In au gustus vorig jaar bedeelde de rechtbank van Haarlem hem nog 5510 euro toe. Krekar krijgt deze schadevergoeding, omdat hij enkele maanden ten on rechte in het huis van bewaring in Vught heeft vastgezeten. Krekar is leider van de Koerdi sche beweging Ansar al-Islam, die contacten zou hebben met al-Qaeda en Osama bin Laden. Hij werd in september 2002 op Schiphol op verdenking van drugshandel gearresteerd. In ja nuari vorig jaar werd hij uitge zet naar Noorwegen, waar hij als vluchteling woont. (advertentie) Inclusief: - 4 x 40W radio/cd-speler - Benelux cd-rom -afstandsbediening Op alle Kia Rio modellen krijgt u tijdelijk een VDO Dayton navigatiesysteem t.w.v. 995,- inclusief radio/cd speler, Benelux cd-rom en afstandsbediening helemaal gratis! De Kia Rio is de ruimste gezinsauto in zijn klasse en biedt volop ruimte aan vijf inzittenden en hun bagage. De Rio 1.5 LS Ice is de meest compleet uitgeruste Rio en is tijdelijk gra tis voorzien van airco. Verder is dit model standaard uitgerust met stuurbekrachtiging, ABS en EBD, elektrisch bedien- bare ramen voor en achter, elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels, twee airbags en een krachtige 1,5-liter motor. Dankzij de stootstrips en de spoiler op de 5-deurs heeft de Rio Ice een extra sportief uiterlijk. Maar dat is niet alles. Tijdelijk krijgt u ook het VDO Dayton navigatiesysteem gratis! rijdt al een Rio Ice vanaf €12.995,-. Uw voordeel loop! op tot €2.275,-. Profiteer nu en ga zo snel mogelijk langs bij uw Kia dealer. Er is al een Kia Rio met gratis navigatie systeem vanaf €9.495,-. Meer informatie? Kijk dan op www.kia.nl KIA RIO VANAF €9.495,- 11 6 jaar carrosseriegarantie 3 jaar volledige fabrieksgarantie 3 jaar road assistance alphen a/d rijn Kia Center Fase, Curieweg 11, 0172-474933 leiderdorp Automobielbedrijf Oudshoorn, Touwbaan 5, 071-5410141 noordwijkerhout Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 fefkoopprijzen incl BTW/BPM, excl. kosten deel I en II, excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken en metallic lak. Afgebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Alle acties op de Rio zijn geldig t/m 30 juni 2004. Gemiddeld vt ik volgens 1999/100/EEC: 6.7 1/100 km - 11 op 14.9 km tot 8,3 1/100 kkm - 11 op 12,1 I n 158 tot 169 g/km. Wijzigingen voorbehouden E-MAIL. INFO@KIA.NL INTERNET: WWW.KIA.NL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19