Spoeddebat Kamer over moslimboek BINNENLAND 1 Genieten is... Amsterdamse officieren zijn OM-baas De Wijkerslooth zat Opwinding om boek over vuurwerkramp Enschede end toestel t uit voorzorg lp schenkt hnd schip ziekenhuissecretaresse afgeluisterd Taaleis voor importbruid ligt onder kleuterniveau Nederlanders roor drugs hauffeur oerd in taxi 'i nslang voor M op 'vriend' tam vermiste opgegraven bekent leigen premier GALLGALL Moskee mogelijk dicht Poppenhuis Fraude bij varkenstransport een gevaar voor mens en dier 'Ook dierenartsen sjoemelen' Verkeerslichten reageren op sirene in Ede Burgemeester Mans: Gemeente valselijk beschuldigd =5 dim - Een toestel van de et 79 mensen aan boord oensdag een voorzorgs- gemaakt op het vlieg- anda van Stockholm e rookontwikkeling in pit. Het vliegtuig, een "737-400, was even daar- okken van hetzelfde Volgens de KLM zijn iers niet in gevaar ge- donderdag 22 april 2004 lelystad/anp - Medisch secre- vermoedens bestonden dat de -L Cx lister Kamp van De left op zijn reis door de [e Staten het hydrogra- ip hr.ms. Buyskes aan- aan de Letse minister insie. De Letten hoeven tor te betalen. De was door Kamp al in jer uit de vaart geno- ifensie had sindsdien rieus bod van een koper ;en. WD-Kamerlid Van partijgenoot van Kamp, k ilij met het 'cadeautje'. Trip had nog wel 1 k 2 euro kunnen opbren- lelystad/anp - Medisch secre taresse N. Schenk, die van de IJsselmeerziekenhuizen in Lely stad en Emmeloord een toe gangsverbod heeft gehad, heeft bij de politie aangifte gedaan van onwettige afluisterpraktij ken op haar werk. Voorzitter H. Borghouts van de Raad van Toezicht van de ziekenhuizen ontkent het afluisteren niet. Volgens hem was de opname van enkele telefoongesprekken wel degelijk rechtmatig. Borghouts stelt dat er sterke vermoedens bestonden dat de secretaresse de ziekenhuizen naar buiten toe herhaaldelijk zwart maakte. Volgens Borghouts mag het ziekenhuis in zo'n geval uitzoeken of ie mand die in het ziekenhuis werkt, zich inderdaad verkeerd gedraagt aan de telefoon. De directie van de IJsselmeer ziekenhuizen besloot enkele weken geleden de secretaresse niet langer binnen te laten. Zij vond dat Schenk zich te veel te gen het beleid afzette. den haag/gpd - Het aantal van vijfhon derd woorden, dat 'importbruiden' moeten kennen om naar Nederland te mogen komen is ongeveer vier keer la ger dan het aantal woorden dat een kind van vier jaar kent. Een Nederlandstalig kind beschikt op die leeftijd volgens wetenschappelijk onderzoek over een actieve kennis van ongeveer tweeduizend woorden. De passieve kennis van een kleuter (dus verstaan en begrijpen, maar nog niet zelf spreken) kan zelfs nog vele honderden woorden groter zijn. Minister Verdonk van vreemdelingenza ken en integratie maakte deze week be kend dat importbruiden zo'n vijfhon derd woorden moeten kennen voor ze in Nederland welkom zijn. Daarnaast moeten zij ook nog voldoen aan een in- burgeringstoets. Het aantal van vijfhonderd woorden dat actief te gebruiken is bij het spreken en schrijven is niet helemaal nieuw. Dat aantal wordt ook geëist als basiskennis in veel taalcursussen voor mensen die het Nederlands als tweede taal leren. Wie vijfhonderd woorden actief kent, kan over het algemeen zo'n duizend woorden begrijpen. Bovendien geldt bij het leren van een taal dat de eerste vijf honderd woorden nu eenmaal het moeilijkst te leren zijn. Volgens cijfers van de wetenschappers Verhoeven en Vermeer, die onderzoek deden naar de woordenschat van leer lingen in het basisonderwijs, kennen vierjarigen zo'n tweeduizend woorden actief. Het totale aantal woorden dat 4- jarigen begrijpen schatten de onderzoe kers op drieduizend. Het aantal gekende woorden groeit daarna snel. Volgens verschillende onderzoeken kent een 12- jarige ongeveer 17.000 woorden. Een volwassene heeft de beschikking over 50.000 tot 70.000 woorden, al ligt het aantal woorden dat in spraak en ge schrift geregeld gebruikt wordt gemid deld zo rond de tienduizend. In het Groene Boekje, de officiële woordenlijst van de Nederlandse Taal, staan ruim honderdduizend woorden. ie politie heeft in Ne- België drie Neder- igehouden op ver van grootschalige in- ir van drugs. De arres- jeien voort uit een on- dat in 2003 begon in lat leidde naar een con- •t 11.000 kilo hasj. Die 24 maart van dit jaar hept in Antwerpen. De chat de straatwaarde 27,5 miljoen euro. De leed in Nederland en p 27 plaatsen huiszoe- Er zijn twee vuistvuur- een geweer met ge- j iper, geld en enkele len kilo's hasj en wiet in enomen. SI iden - Een vrouwelijke iffeur is in Leeuwarden d ontvoerd geweest klant. De vrouw pikte bij het station een klant aar een afgelegen plek ld wilde. Daar aangeko- dreigde hij haar met een in bond haar vast op de stoel De 39-jarige ïoest haar geld afgeven, jj. Derder nam plaats ach- t tuur en reed enige tijd ',s axichauffeur door I den. Nadat hij de auto aten, kon de vrouw losmaken. e g - Het Openbaar Mi- heeft gisteren voor de L ik in Den Haag levens- ist tegen een 28-jarige Den Haag voor de 'cl ip een zwakbegaafde De mannen gingen den door het leven, ;gens justitie heeft de te het slachtoffer regel- lishandeld. De 22-jarige op 15 augustus 2002, de officier van justitie j door zijn 'vriend' was "d1 ,v in - De politie heeft op een eilandje in na- ed De Reef in West lichaam van de ver- isley Cortenbach uit in opgegraven. De man is de politie door ge- i het leven gekomen, ach werd sinds eind mist. Hij was toen 46 politie hield maandag ionen aan, een 46-jari- v en twee mannen van Zij hebben hun aan- le dood van de man be- bi De man die dinsdag houden omdat hij mi- resident Balkenende •en bedreigd, heeft be- jv et gaat om een 39-jari- arde Hagenaar. Hoe de dreigementen zou heb- Uit en wat die inhielden s ibekend. k Morris mag k sponsoren dp zoom - De Voedsel- nautoriteit vindt dat si- tg fabrikant Philip Morris, l01 de Nederlandse divisie n op Zoom staat, zijn r tn geen enkel evene- ,r eer mag verbinden. Vol- VWA is het naar buiten van de naam Philip lolland BV te beschou- sreclame. „En vol- 'abakswet mag er geen eclame voor roken •rden gemaakt", aldus Philip Morris heeft be- agekondigd. Genieten Genieten Smirnoff Ice Premix Heineken blikkoffer den haag/gpd - De Amster damse officieren van justitie zijn de baas van het openbaar ministerie (OM) J. de Wijker slooth zat. Diverse aanklagers vinden dat de super-procureur- generaal hen niet steunt op momenten dat het er op aan komt. Vooral de recente bedreiging van de Amsterdamse officier van justitie Plooy en de manier waarop De Wijkerslooth daar mee omging, heeft kwaad bloed gezet bij zijn ondergeschikten. Het onderzoek naar de bedrei ging liep vast, omdat De Wij kerslooth niet akkoord ging met een deal met een criminele ge tuige, die de zaak zou kunnen helpen oplossen. De kritiek van de Amsterdamse officieren staat in een intern memo van vorige maand, dat in handen is gekomen van het NOS-Joumaal. De Haagse hoofdofficier H. Moraal stelt overigens, dat er geen sprake is van een crisis tussen De Wijker slooth en de verschillende par ketten. De Wijkerslooth krijgt de laatste tijd nogal wat kritiek. Hij haalde zich de woede van het leger en de politiek op de hals door zich te bemoeien met de zaak Erik O., de Nederlandse marinier die in Irak een burger zou hebben doodgeschoten. Daarna stond de politie op haar achterste be nen, omdat De Wijkerslooth in een column van het OM-blad had gesteld dat de politie nu eens boeven moest gaan van gen in plaats van zich bezig te houden met preventie. De Wijkerslooth geldt als een purist, en dat valt in menige or ganisatie niet zo goed. Zo vin den de Amsterdamse officieren dat hij door die houding veel meer zijn baas Donner, minis ter van justitie, in bescherming neemt dan dat hij opkomt voor zijn mensen. den haag/anp - De ministers Donner (justitie), Remkes (bin nenlandse zaken) en Verdonk (integratie) moeten volgende week in de Tweede Kamer tekst en uitleg komen geven over het boek 'De weg van de moslim'. Als blijkt dat daarin discrimine rende of opruiende zaken staan, moeten de verantwoordelijken hard worden aangepakt, vindt een ruime Kamermeerderheid. WD-Kamerlid Wilders vroeg gisteren om het spoeddebat. Zijn CDA-collega Sterk stelde schriftelijke vragen. „Imams van moskeeën waar het boek wordt verkocht afstand moeten nemen van deze lectuur", vindt Sterk Doen zij dat niet, dan moeten ze strafrechtelijk wor den aangepakt, of zelfs het land worden uitgezet. Het boek, waarin mishandeling van vrouwen en moord op ho mo's wordt goedgepraat en zelfs aangemoedigd, is onder andere te koop bij de El- Tawheed-moskee in Amster dam. Wilders (WD) vindt, „dat het misschien wel tijd is om de moskee te sluiten", als het be stuur geen afstand neemt van de inhoud van het boek. Wil ders zit al een tijdje achter de moskee aan wegens opruiende preken van een imam, schok kende teksten op internet en verstrengeling van functies. Ook D66-leider Dittrich sluit niet uit dat het nodig is de mos kee te sluiten als het bestuur zijn leven niet betert. Dat het boek ook in reguliere boekhan dels te koop is, doet daar niets aan af. „Het gaat om de setting waarin je het aanbiedt. Dittrich wil in elk geval laten bekijken of strafrechtelijke ver volging wegens haatzaaien of medeplichtigheid daaraan mo gelijk is. Schuldigen met een dubbele nationaliteit zouden het vreemde paspoort moeten inleveren, vindt D66, en asiel zoekers die betrokken zijn bij deze strafbare feiten zouden meteen uit de procedure of het land gezet moeten worden. bunnik - De hele achterpui ligt eruit, maar bij de familie Brouwer in Bunnik gaat ieder- nen, binnenpanelen en dakkapellen alleen hout gebruik met het FSC-keurmerk. Dat een rustig door met zijn dagelijkse bezigheden. Het lijkt een poppenhuis met levende keurmerk geeft aan, dat het hout afkomstig is uit duurzaam beheerde bossen, poppen. Bij de renovatie van de huizen in de buurt wordt in achterpuien, raamkozij- Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Transporteurs van varkens plegen herhaalde lijk fraude, waarmee ze de ge zondheid van zowel mens als dier in gevaar brengen. Tegen alle regels in houden ze zich niet aan afspraken om tijdens het vervoer geen andere var kens in te laden. Daardoor ont staat het gevaar op besmetting met diverse ziekten zoals mond- en klauwzeer, maar ook de voor mensen levensgevaar lijke salmonellabacterie. Boven dien zitten de dieren op elkaar gestapeld, terwijl ze officieel een redelijke bewegingsvrijheid moeten hebben tijdens de vaak dagenlange ritten. De Dierenbescherming heeft de illegale handelingen met eigen inspecteurs achterhaald en gis teren liet de tv-rubriek Nova een van die praktijken zien. Volgens de Dierenbescherming wordt er niet alleen gefrau deerd door de vervoerders, maar ook door dierenartsen. „Ook die van de RW, de Keu ringsdienst voor Vee en Vlees", beweert de voorlichter van de Dierenbescherming. „Die keu ren geregeld transporten goed waarmee zichtbaar is gesjoe meld. Als een transporteur bij voorbeeld beweert dat hij er 24 uur over zal doen om naar Griekenland te rijden, wat vol strekt onmogelijk is, dan geeft zo'n RW-arts daarvoor moeite loos een goedkeuringsstem- pel." Volgens hem doen dieren artsen in de landen van be stemming ook niet moeilijk. „Ook al weten ze dat er vijfhon derd varkens zijn ingeladen en ze zien er achthonderd uitko men." De Dierenbescherming vindt dat varkens 'zo dicht mogelijk bij huis' oftewel in het land van herkomst moeten worden ge slacht. Dan is de kans op ziek tes minimaal en kan het vlees in koelwagens zonder enig pro bleem worden vervoerd. De Dierenbescherming begint een rechtszaak tegen de ver voerder die in de Nova-reporta ge te zien was en zal minister Veerman van landbouw wagen om zwaardere sancties tegen de veehandelaren, „die er nu met een paar euro's boete vanaf ko men." Volgens de Nederlandse wetge ving mogen varkens slechts één keer in hun leven naar een an der bedrijf worden vervoerd. Maar zodra de transporten de grens over gaan, wordt daar volgens de Dierenbescherming op allerlei manieren de hand mee gelicht, omdat het nauwe lijks is te controleren. De orga nisatie dient daarom ook een klacht in bij de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU. Volgende week maandag vergaderen de land bouwministers van de Europe se Unie in Brussel over een nieuwe wet waarin de bescher ming van dieren tijdens inter nationale transporten moet worden geregeld. ede/anp - De gemeente Ede begint volgende week een proef waarbij verkeerslichten reageren op de sirenes van naderende hulpvoertuigen. De verkeerslichten zorgen ervoor dat brandweer en ambulance vrij baan krijgen. Het is de eerste keer dat deze techniek in Nederland wordt toegepast. Het systeem heet Sonem 2000 en is afkomstig uit de Verenigde Staten. Bij twee drukke kruispunten in Ede komen geluidsdetectoren, die de sirenes van hulpvoertuigen opvangen. Het systeem zorgt er vervolgens voor dat alleen de verkeerslichten in de rijrichting van het hulpvoertuig op groen staan of dat alle verkeerslichten op rood sprin gen. Volgens de gemeente Ede ondervinden hulp voertuigen steeds vaker hinder op drukke kruis punten. Het systeem moet de aanrijtijd verkor ten. Moskee voelt zich in de hoek gedrukt De El Tawheed-moskee in Amsterdam-West voelt zich in de hoek gedrukt naar aanlei ding van de commotie rond boeken die bij de moskee ver krijgbaar zijn. „Er moet een andere discussie zijn, en niet één moskee zwartmaken", vindt bestuurder F. Zaan. Dagblad Trouw berichtte gis teren, dat in de moskee lec tuur te koop is waarin wordt opgeroepen tot de jihad en het doden van homoseksue len. Vorige week riep de Am sterdamse wethouder Abouta- leb de moskee tot de orde vanwege een boek over vrou wenbesnijdenis. De nieuwste ophef gaat over de driedelige Nederlandstalige serie 'De weg van de moslim Deze boeken zijn ook verkrijg baar in reguliere boekhandels. Ook bibliotheken hebben de serie in hun bezit, zoals de Openbare Bibliotheek in Am sterdam en de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag. De moskee zegt desgevraagd afstand te nemen van extreme teksten in de geschriften, zo als over het doden van homo seksuelen. „Wij vertellen jon geren dat homofilie in de is lam weliswaar verboden is, maar dat het de eigen verant woordelijkheid is van andere burgers als zij daar zelf voor kiezen", aldus Zaari. enschede/anp - De publicatie van het boek over de vuur werkramp in Enschede, ge schreven in opdracht van de politie Twente, heeft tot aan zienlijke beroering geleid. Bur gemeester J. Mans van Ensche de zei gisteren tijdens een pers conferentie dat de gemeente valselijk wordt beschuldigd van tegenwerking van het omvang rijke politieonderzoek. Voormalig directeur R. Bakker van het op 13 mei 2000 ontplof te vuurwerkbedrijf S.E. Fire works liet via zijn raadsman J. Plasman weten een klacht te gen justitie in te dienen. Hij meent dat het boek feitelijke onjuistheden en insinuaties over zijn persoon bevat, en houdt justitie daarvoor verant woordelijk. De Tweede-Kamerfractie van Groenlinks heeft de ministers Donner van justitie en Remkes van binnenlandse zaken om opheldering gevraagd. Zij wil duidelijkheid over de beslissing van de top van het openbaar ministerie om de gemeente niet te vervolgen terwijl de politie daar wel aanleiding voor zag. Dat blijkt uit het boek Op zoek naar de onderste steen. De au teur is journalist, historicus en politiemedewerker M. Bollen. GroenLinks wil ook weten of de gemeente de politie inderdaad heeft tegengewerkt bij haar on derzoek en of ministeries het strafrechtelijk onderzoek heb ben gefrustreerd. Bollen schrijft dat de betrokken ministeries de politie niet erg hebben gehol pen bij het onderzoek. Zo werd het rechercheteam, het zogehe ten Tolteam, door het ministe rie van defensie tegengewerkt in het onderzoek naar de classi ficatie waarvoor verschillende soorten vuurwerk moesten worden getest. Het ministerie van VROM zou alleen maar hebben geprobeerd zich in te dekken voor de politieke gevol gen. Een woordvoerder van defensie ontkende de tegenwerking. De proef om de zwaarte van vuur werk vast te stellen kon niet doorgaan op een oefenterrein, omdat defensie daarmee mi lieuregels dreigde te overtre den. Het onderzoek werd daar op verplaatst naar Duitsland. Ook een VROM-woordvoerder wees de aantijging van de hand. Ambtenaren van verschillende departementen hebben naar zijn zeggen eerst overlegd wie wat zou doen. „Het zou van de gekke zijn als zij kriskras langs elkaar heen zouden werken." Burgemeester Mans was duide lijk onaangenaam getroffen door de aantijgingen. „Het is een valse beschuldiging. Het volledige dossier milieuvergun ningen van vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks is in de nacht van 13 mei 2000 in een kluis ge legd en later overgedragen aan de politie." In het boek zeggen medewer kers van het Tolteam, dat de ge meente stukken over S.E. Fire works heeft laten verdwijnen. Volgens Mans heeft de politie alle authentieke stukken in handen gekregen. Het beeld dat in het boek van de gemeente wordt neergezet noemde hij 'heel pijnlijk en onjuist'. Bollen wil met zijn boek een blik geven achter de schermen van een groot rechercheonder zoek. De korpsleiding heeft hem de opdracht verstrekt. Mans: „Als korpsbeheerder ga ik niet over het rechercheon derzoek en ook niet over het verschijnen van dit boek. Was dat wel zo geweest, dan was het niet verschenen." Onderzoeksleider van het Tol team R. de Boer zei gisteren niets van de commotie rond het boek te begrijpen. „Het moet zichtbaar maken hoe de politie een jaar heeft gewerkt aan het onderzoek naar de vuur werkramp. Dat was ook de op dracht aan de auteur. Daarbij draaide het niet om waarheids vinding. Het blijft een moment opname", aldus De Boer. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17