'Stationsplein? Niets moois over te meidei REGIO 'Niet zeuren, alleen nog wat bloembakken en fonteintjes plaatse WOENSDAG 21 APRIL 2OO4 NAVRAAG Mabel Wisse Smit en prins Friso hebben deze week in het interview met Maarje van Weegen en Paul Witteman voor het eerst in het openbaar hun hart kunnen luchten. In het vraaggesprek bleef geen onderwerp, hoe controver- j!Ik hoop dat ze het nu rustig krijgen sieel ook, onbesproken. Het aanstaande bruidspaar lijkt niet alleen klaar voor het huwelijk van zaterdag, maar ook voor een relatief ongestoord leven daarna. De voorzitter van de Katwijkse Oranjevereniging, JAN DOPPENBERG, denkt dat het tv-interview daaraan een bijdrage kan le veren. „De storm zal nu wel voorbij zijn. Laten we het hopen voor ze." U zult maandag vast wel aan de buis gekluisterd hebben gezeten? „Nou, nee eigenlijk niet. Ik was eerst er gens anders en heb alleen de laatste helft van het interview gezien." Wat was uw indruk? „Ik vond het een open en eerlijk verhaal. Op mij kwam het allemaal betrouwbaar over. Twee volwassen en aardige men sen die op een directe manier hun ver haal vertellen." Vindt u dat Mabel nu van alle blaam is gezuiverd? „Ik denk dat ze een goede uitleg hebben gegeven voor alle gebeurtenissen en hun aandeel daarin." Was het niet verstandiger geweest om eerder met dit verhaal of deze uitleg naar buiten te komen? „Als je alles achteraf bekijkt wel, ja. Maar wie had kunnen inschat ten welke commotie er zou ontstaan? Niemand toch, dus ook zij niet. Uiteraard hadden zij ook de storm willen voorkomen die over hen heen is gegaan." Wat verivacht u eigenlijk. Is de storm nu gaan liggen? „Ik hoop dat ze het nu rustig krijgen, ik hoop dat de aandacht van de media wat meer naar echt belangrijke zaken gaat. Dat lijkt me op zich erg logisch, want als je even rondkijkt in de wereld zie je zo veel echte ellende." Wat vond u van de prins? „Ik vond hem heel relaxt. Hij wist precies wat hij wilde zeggen en was heel zelfverzekerd. Een grote ontdekking en heel leuk om te zien." Gaat uw Oranjevereniging nog iets doen met het huwelijk? „Nee, dat waren we sowieso niet van plan. Op de bruiloftsdag van Willem-Alexander en Méxima waren er wel activiteiten maar dat ging om de kroonprins. Het wordt steeds drukker met al die prin sen en prinsessen." tekst: Gerard Baas foto: ANP/Max Koot Studio/Rob Bis UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 21 april LISSE - Het wegrestaurant De Engel bestaat deze week op de kop af 50 jaar. De klantenkring bestaat uit reizigers tussen Leiden en Haar lem, toeristen natuurlijk, mensen van omliggende bedrijven en uiter aard de inwoners van de buurtschap De Engel. Volgens eigenaar Dick Juffermans een hechte gemeenschap, die voor hun natje en droogje in de buurt is aangewezen op zijn wegrestaurant, waarin een aparte ruimt dienst doet als café. Ook het verenigingsleven speelt zich hier goed deels af: de biljartclub, de klaverjasclub, enz. LEIDEN - Burgemeester Vis was als één der laatsten in de gelegenheid om een blik te werpen in de opengelegde grafkelders in de Pieterskerk. Binnenkort zullen deze grafkelders die bij de restauratiewerkzaamhe den zijn opengelegd namelijk weer onder een laag zand worden bedol ven. De openlegging heeft belangrijke vondsten opgeleverd waaronder het (vermoedelijke) graf van de Leidse wetenschapper Boerhaave en de fundamenten van de St. Pieterskapel uit ongeveer 1100. De St. Pieterskapel is geheel verdwenen toen op dezelfde plaats de Pieters kerk verrees. ANNO 1979, zaterdag 21 april LEIDEN - Feest op de Zoeterwoudsesingel, waar dagverblijf 'Peuter- palet' weer open ging. Er blijkt een groot tekort aan dit soort ruim ten in Leiden, gezien de lange wachtlijsten van ouders met kinderen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/nj €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. KLANKBORD Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Niet mee eens. Na tuurlijk is het Stationsplein gereno veerd en past het architectonisch niet bij de bouwstijl op de Stations weg. Maar om nu te zeggen dat het de lelijkste plek van Leiden is, gaat iets te ver. Leiden is een stad met een oude cultuur en historie en dan is het moeilijk als het oude en nieu we gedeelte met elkaar in aanraking komen. De omgeving Stationsweg- Rijnsburgerweg heeft prachtige hui zen die in schril contrast staan met het kantorengebied Schipholweg- Stationsplein. Ik vind het station in elk geval beter bereikbaar dan het oude. Alleen de parkeergelegenheid er omheen zou beter moeten zijn." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant en belegger: „Het plein ligt nogal verscholen in de stad. De toegankelijkheid is voor fietsers misschien beter dan voor au tomobilisten en wandelaars. De kwaliteit en de uitstraling van het winkel- en horecabestand op het plein zijn voor verbetering vatbaar. Er ligt voor de gemeente een prach tige uitdaging om met een project ontwikkelaar de handen uit de mou wen te steken. Het stationsgebied is de toegangspoort tot de stad en eco nomisch gezien cruciaal voor Lei den. In het verleden is er teveel op detailniveau geprobeerd om het plein op te frissen en wellicht te on zakelijk met belangen van derden omgesprongen. Die kruidenierstijd is voorbij. Hoog ste tijd om voortvarend - lees: professio neel - de zaak met goede partners aan te pakken." Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensive carespecialist: „Het hangt er vanaf hoe lelijk de rest van Leiden is. En dan valt het dus reuze mee. Natuurlijk hangen er af en toe wat monsterlijke studenten rond, die net als vroeger proberen hun roestige fietsen neer te smijten. Maar daar voor hebben we nu een moderne fietsgarage. Natuurlijk staan er te veel oersaaie bussen, maai' die staan niet meer ronkend in de file, zodat het veel minder stinkt dan voorheen. De gevel van het station lijkt een beetje op een ruimtestation, maar ach, de architect zal voor zijn ont werp wel een aanmoedigingsprijs hebben gekregen. Het Stationsplein is wat ruim en wat saai, maar dat is weer een beletsel voor de delict- beluste medemens. Kortom, ik vind het een degelijk en func tioneel prachtig plein. Niet zo zeuren dus. Alleen nog wat bloembakken en wat fon teintjes plaat - Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde en voorzitter van de jongerenafdeling van de SP: „Ik woon nu acht jaar in Leiden en heb het oude station dus nooit meegemaakt. Wat dat betreft kan ik dus niet vergelijken. Deze stelling kan ik niet echt onderschrij ven. Ik ken lelijker plekken in Lei den. Zo staat jongerencentrum 't Stathuys te verkrotten, terwijl dat naar mijn mening helemaal niet no dig is. Maar het Stationsplein - ik kom er bijna elke dag - dat is mo dern. Het valt niet uit de toon bij de rest van de stad. Dat doen bepaalde gebouwen eromheen wel. Zo vind ik die flat boven de Chinees niet mooi. Datzelfde geldt voor gebouwen aan het Schuttersveld." Reiriier Verbeek (38) uit Leid chitect: „Dat denk ik zeker, al het langzaam van de lelijkste van Leiden opschuift naar gei een lelijke plek. De Meelfabrii langzamerhand op naar de le plek van Leiden. De bestratin aardig in orde. Maar de vijver Stationsflat ligt er nog even tr loos bij als op de dag, jaren g< toen Ron Hillebrand beloofde wat ging gebeuren. Zo niet, d: de gemeente overgaan tot om ning. Maar er is nog steeds ge goede visie met een samenha stedelijk ontwerp, ondanks d; ren geleden goede plannen v< gemaakt. Ik weet ook dat er ei beeldkwaliteitsplan lag, maar ten gunste van ideeën van d j ste de beste 1 jectontwikk< door onze bi jM' ders in de pn bak gegooid taxistandplaats is een en clave, slecht bereikbaar voor reizigers. Verder zijn er veel te weinig fietspar- keerplekken. Fietsers hebben altijd haast om hun rijwiel te kunnen parkeren, maak het ze gemakkelijk en laat ze niet afdalen over een tijdrovende, enge trap. Heeft de ontwerper hier van het zelf al gepro beerd tijdens de drukke ochtendspits? En dan dat lelijke, kale plein met die verloren lichtgevende pa len. Je wilt er als bezoe ker zo gauw mogelijk ver trekken. Waar zijn de windvrije terrasjes in de zon? Die horen toch bij elk station. De vieze ben de, de etensresten, ver waaid bouwmateriaal, de onduidelijke wegaandui ding voor fietsers en wandelaars, de bussen die de hoek omscheuren. Het is drie keer niks." Wim Vermeulen, Lei den: „Nee, de Meelfa briek is het lelijkst." A. van Bourgondien, Leiden: „Bij lange na niet. Er zijn tientallen le lijkere plekken in Leiden te vinden. Wel is het zo dat het nu echt eens tijd wordt dat de lege plek ken van de voormalige kraakflat en Club 70 eens worden bebouwd. En dat er iets wordt gedaan met de hoek waar Super de Boer onder zit. Als deze projecten gereed zijn en ook de bioscoop/disco theek wordt gerealiseerd, dan kan dit juist een van de leukste stukjes Leiden worden. Leiden kan naast het bruisende oude centrum best ook een mooi modern hart ge bruiken." A. Sutterland, Voorscho ten: „Het behoeft geen betoog dat het Stations plein niet uitblinkt in schoonheid. Maar het moet gezegd dat ver keersstromen beter zijn geregeld. De lelijkste plek is in mijn ogen de tenmarkt. Troostel F. Stikkelorum, Oi geest: „Het jamme dat het niet meer rug te draaien, dat station in oude lui: herstellen niet mei gelijk is. Gezien de ciën zullen wij wel dit glazen gedroch ven zitteh. Kijk na« stations van Haarli Amsterdam, zo ha moeten blijven." C.R. van Tilburg, 1 „De Langegracht e Meelfabriek vind il lelijker" W.G. Douwes, Leii „De stelling is juisi bovendien ziet hel smerig uit en wore 'bevolkt' met alle s tuig." Ger van der Hoog derdorp: „Het is g een kwestie van ve schuiven. Kijk ma< naar die fietsen op hoek van de Chine de Super. Het is ge zicht." De nieuwe stelling in op de ruimtereis 'onze' André Kuipe menteel maakt. Kil tripje met de Sojoe miljoenen. Een ver; woorde uitgave of De stelling luidt: Ruimtevaart is geldverspilling Reageren kan tot e maandag via www schdagblad.nl, of p 54, 2300 AB Leiden Leiden Centraal en omgeving is volgens velen de lelijkste plek van de stad. Archieffoto's: Dick Hogewoning, Hielco Kuipers en Henk Bouwman Het Stationsplein is de le lijkste plek van Leiden. Dat vindt een ruime meerderheid (60 procent) van de lezers die deze week reageerden op de stelling. 'Een karakterloos tochtgat', 'een doolhof, 'een glazen gedrocht', zo luiden wat kwalificaties. Maar positievere geluiden zijn er zeker ook: 'Ik vind het Stationsplein wel wat hebben'. Een selectie uit de reacties. W. Smit, Leiden: „Er zijn zeker plaatsen die lelijker zijn. Wat meer groen en bloeiende planten zou de boel al aardig opfleuren." Q. Dooper, Leiden: „Het is lelijk, vooral de oude hoogbouw. De nieuwe gebouwen (zoals dat van de SVB) zijn wel mooi. En van verre te zien. Het is jammer dat het ver bouwingsproject jaren lang duurt. Als het klaar is, kunnen ze weer begin nen." Joke van der Bent, War mond: „Een karakterloos tochtgat. Er gaat naar mijn mening niets van uit, behalve er gauw weg te wezen." Wouter van Wingerden, Leiden: „Welnee, zo lelijk is het niet. En als er rond het busstation van alles nieuw wordt gebouwd (een beetje in de stijl van de hoge flat achter het station) wordt het nog wel beter. De omgeving van de Willem de Zwij- H.P. van der Reijden, Leiden: .Allereerst wil ik alle ontwerpers met dit allerbelabberste Stations plein bij deze condoleren met het droevige resul taat. Er is over ons Leidse Stationsplein helemaal niets moois te melden. Het lijkt het meest op een lunapark met allerlei ker misachtige staketsels (onder andere het sta tionsgebouw, (scheve) lantaarns, lelijke busver- trekborden, de verkeers afwikkeling, de taxi-hel- lingbanen enzovoort). En niet te vergeten het be ruchte 'gat van Leiden'. Daar hadden ze beter alle onkosten in kunnen wer pen, dan was dit gat overvol geweest. Advies: de hele bliksemse boel slopen en een nieuw plan maken, door vak mensen. 'Niets lijkt op Leiden'. Inderdaad: het lijkt nergens op!" Henny Zwaan, Leiden: „Ik vind het Stationsplein wel wat hebben." C.J.M. Fornara, Leiden: „Deze stelling is niet waar. Het stationsplein is ruim en mooi. Maar de stationshal van Leiden Centraal daarentegen is de lelijkste plek: ongezel lig, koud ,vies, brrr." Jopke Horen, Leiden: „Het stationsgebouw ziet er vergankelijk uit, met zijn altijd gore, te gladde vloer. Ik mis het robuuste uiterlijk van een stenen, tochtvrij gebouw. De Het Stationsplein is de lelijkste plek van Leiden. gerlaan is wél lelijk, zeker de Groenoordhallen. En in de binnenstad staan nog wat gedrochten, zo als op de hoek van de Kaiserstraat en de Singel. En het LAK natuurlijk. En bijna alles aan de noord kant van de Lange gracht." J. Schmidt, Leiderdorp: „Het is een doolhof. Vooral als je buiten de stad bent. Bepaald geen uitnodiging voor toeris ten." Dick Wijfje, Leiden: „Het Stationsplein is zeker nog niet af. Maar het is abso luut een verbetering te genover de verkeersgoot die het een jaar of tien geleden was. Nu nog een mooie afwerking aan de kant van het Belasting kantoor, en het zwembad van Hillebrand bebou wen." Sebastiaan van Duin, Noordwijk: „Het is best netjes."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4