LEIDE Raad wil besparingen terugdraaien Stunten met sexy roadsters 'Vakantiegangers wachten af dit jaar' 'Leiden heeft voor de zomer gsm-parkeren' REGIO R1 >te iseparty ïblazen Noordeinde en Haagweg veiliger voor fietsers Van Gils aktie Big Boss-locatie op monumentenlijst woensdag 21 april 2004 er jaar stplicht bij randwéer inding irivacy' Coalitiepartij Groen- ïet niet eens met het B en W om bekend i welke oud-bestuur- fgelopen dertien jaar |d hebben ontvangen, naties daarover in deze reurt de fractie. „Dit is tige schending van de in bestuurders", zei fan Delft in de ge- 1. Uit de gegevens Ier meer dat oud-wet- ïurier van Groenlinks ontslag in 2002 bijna ro heeft ontvangen, iter Lenferink ziet rom salarissen van rders niet openbaar Ijn. iert Minkhorst Een grote hardcore de Leidse dhallen gaat niet door e verwachte geluids- De gemeente weigert latste moment haar ing aan het feest, op 15.000 bezoekers eend. Groenlinks en gen gisteren burge- enferink om ophelde- nts, organisator ook jpulaire Dance Valley im, diende zo'n jaar een volledig draai de gemeente. Daarin lok maatregelen om overlast te beperken. 'Hardcore-to-the-bo- was UDC bereid om ie zachter te zetten, atergordijnen op te een speciale, op de gerichte geluidsin- gebruiken. Het feest tijl) harde gabbermu- ip 15 mei plaatsheb- heeft inmiddels zijn aan. tereid mee te denken b werken", conclu- GroenLinks-raadslid n Delft gisteravond in interaad. Van Delft !e namens D66'er Pe- na of Lenferink niet het evenement 'nog te geven'. „De ge- eerst positief. Pas liet u weten de ge- irgunning niet te ge- raadslid betwijfelde dat wel kon maken, >r 15 mei, gezien 'de promotie en kaart- lor dit landelijke eve- ieeft zich over de op- de gemeente ver- it eerdere grote eve- in de Groenoordhal- )or konden gaan. De )emde de jaarlijkse ice Classics Party en met oud en nieuw, ld Blof er nog op. ïtwoordde dat UDC /ijzing aan zichzelf ken en dat 'Hardco- bone' zich niet laat met een drive-in- danceclassics. Hij is ireid om de hardco- ïog toe te staan. De [heeft bij de organisa- ldelijk moeten aan- het rapport over dé geluidsbelasting. )it maakte duidelijk kt een tikkeltje te hard het betekende ge- mensen niet meer ïen slapen. En niet of drie gezinnen, le tientallen." lijtservies aaraetie leiden - Het Noordeinde, Noordeindeplein en de Haagweg gaan op de schop. De gemeente wil met een aantal aanpassingen de ver keersveiligheid voor vooral fietsers op dat traject verbe teren. Het Noordeinde wordt tus sen Weddesteeg en Noord eindeplein breder. Door een aantal parkeerplaatsen te verwijderen, is er plaats voor bredere fietsstroken. Waar de Witte Singel aansluit op het Noordeindeplein moet een verhoogde rand langs de fietsstrook een betere be scherming bieden tegen af slaand autoverkeer. Behalve aanpassingen voor fietsers, voorzien de plannen ook in een aantal maatrege len voor automobilisten. Zo wordt het in- en uitrijdend verkeer van het parkeerter rein aan de Haagweg voort aan met stoplichten geregeld. Ter hoogte van de Da Costa- straat krijgt de Haagweg een wegversmalling om het door gaand verkeer af te remmen. Ook wordt de aansluiting van de Da Costastraat op de Haagweg overzichtelijker ge maakt. Door deze maatrege len is het verkeerslicht over bodig, dat nu nog de ver keersstroom vanuit de Da Costastraat richting Haagweg regelt. De gemeentelijke plannen liggen ter inzage in het stadhuis en het Stads- bouwhuis. Belanghebbenden kunnen vier weken hun zienswijze geven. leiden - De telefoon heeft nog niet roodgloeiend gestaan bij de Leidse makelaar Bob Oudshoom, die maandag een opvallende advertentie in het Leidsch Dagblad plaatste. Daarin werd een mo numentaal pand te koop aangeboden aan de Ou de Rijn, mét twee auto's van het model Streetka. Het is geen wanhoopsactie van een makelaar of eigenaar die al jaren met een duur pand in zijn maag zit, laat Saskia van der Veer van de make laardij weten. „We dachten: het Leidsch Dagblad wordt ochtendkrant, wij doen ook iets leuks." De actie werd in overleg met de eigenaar van het ka pitale rijksmonument bedacht. Het pand uit de achttiende eeuw - met tien kamers, vier keukens en drie 'zonnige dakterrassen' dat 782.000 euro moet opbrengen - staat ongeveer een halfjaar te koop, aldus Van der Veer. En de koper krijgt dus twee auto's 'gratis'. Het gaat om Ford Streetka's, cabrio's die volgens gegevens van fabrikant Ford 26.000 euro per stuk kosten. 'Stadsauto's', heten ze in de advertentie. Op de website van Ford wordt zelfs gesproken van een 'sexy roadster', met 'strakke lijnen', 'ka rakteristieke rondingen' en een 'stijlvol tweeper soons interieur'. „Die auto's zijn zomaar gekozen", vertelt Saskia van der Veer. „Voor de potentiële koper staat het vrij om binnen een bepaald budget een of twee auto's aan te schaffen. Maar dit zijn op zich echt wel stadsauto's" Mocht de koper van het pand geen auto willen, dan kan daar ook over worden onderhandeld. Dat gebeurt ook in overleg met de eigenaar van het pand. „Het is een gezamenlijke en flexibele actie. Wat de klant wil, is mogelijk", aldus Van der Veer. Elders in het land hebben makelaars al eerder pogingen gedaan om panden extra aantrekkelijk te maken door er een auto bij te koop aan te bie den. In Rotterdam werd bij een appartement bij voorbeeld een Porsche aangeboden. Van der Veer wil de actie van het bedrijf waar zij werkt daar niet mee vergelijken. „We doen het normaal nooit. Het is wel serieus. De koper mag echt één of twee auto's uitzoeken. Maar we gaan het niet structureel doen. Het is meer een publiciteits stunt." Volgens Van der Veer is de huizenmarkt in Lei den de laatste tijd vrij stabiel. Alleen duurdere woningen staan wat langer te koop dan in de hoogtijdagen. Nog geen stormloop op Leidse reisbureaus door Rody van der Pols leiden - De T-shirts en korte broeken kunnen weer bijna uit de kast. Nog even en de zonne brand moet worden opgedui keld. En met de geur van zonne brand komt onwillekeurig de ge dachte aan vakantie bovendrij ven. Aan stranden en exotische bestemmingen. En dus ook aan een bezoekje aan het reisbureau. Of staan Leidenaars nog niet te popelen om hun vakantie te boeken? 'Mexico, een bonte schatka mer', 'Dominicaanse Repu bliek, het hart van de Caribbe an', 'Brazilië, land vol kleur, rit me en cultuur' en 'Sri Lanka, het paradijs op aarde'. Het zijn dit soort reclameleuzen die, de bezoekers van de V8J3 in Lei den tot het boeken van een reisje naar een van deze exoti sche bestemmingen moeten verleiden. Toch is het bij het V &D Reisbureau op de bovenste verdieping uitgestorven. „De mensen wachten af dit jaar", verklaart Annemary Cacoyannis vanachter de balie. Met 24 jaar ervaring in de reis branche weet de Leidse waar over ze spreekt. „Vorig jaar hebben we een hele mooie zo mer gehad. Veel mensen kijken nu de kat uit de boom. Als het ook dit jaar zulk mooi weer wordt, blijven ze in Nederland. Valt de regen alsnog met bak ken uit de hemel, dan zullen ze wel het reisbureau binnenstap pen." Als het even kan, blijven Leide naars dus massaal in eigen land. En daar is alle reden toe, zegt Cacoyannis. „Sinds de aanslagen van 11 september zijn mensen een stuk angstiger en voorzichtiger. Dan is er nog de recessie en de euro waar door alles veel duurder is ge worden." Niet dat ze om die reden zelf het vliegtuig mijdt. De Leidse vertrekt binnenkort met een vriendin naar Brazilië. En met De stuntaanbiedingen van D-reizen bij de Digros in Leiden. Vakantiegangers lopen nog niet warm voor buitenlandse trips. Foto: Henk Bouwman haar zijn er nog voldoende mensen die een buitenlandse reis wel aandurven. Onder de genen die wel geboekt hebben, is Turkije nog steeds een zeer populaire bestemming, zegt Cacoyannis. En dan vooral de reisjes inclusief eten en drinken omdat ze spotgoedkoop zijn. Maar ook Spanje en Grieken land winnen weer aan popula riteit. Daarnaast doet het reis bureau ook goede zaken met autovakanties in Frankrijk. „En bungalows in Nederland. Voor heen was dat vaak een 'tussen door-vakantie'. Nu zie je dat mensen ook tijdens de zomer vakantie graag op een bunga lowpark zitten. Lekker veilig en dicht bij huis." Voor de reisbranche is het dus vooralsnog hopen op slecht weer deze zomer. Twee weken regen en er staat zo een rij wachtenden aan de balie voor last-minute boekingen. „Zoals een paar jaar geleden, toen we zo'n slechte zomer hadden", herinnert Cacoyannis zich nog levendig. „Hordes Duitsers kwamen hier nog snel even een vakantie naar een warm land boeken. Hun caravan lieten ze gewoon op de camping in Noordwijk of Katwijk staan. Geld speelde geen rol. Als ze hier maar weg konden." Warme landen zijn ook nog steeds favoriete vakantiebe stemmingen in Leiden, zegt Ca coyannis. „De echte Leidenaar gaat gewoon met de bus naar Spanje." Volgens Paula Turn hout van reisbureau Middel- hoek's aan de Koombrugsteeg zijn Leidenaars vooral conser vatieve vakantiegangers. Ze kij ken eerst de kat uit de boom. „Dat zag je heel duidelijk met de opkomst van Turkije als va kantieland. Pas toen heel Ne derland daar al op het strand zat, gingen Leidenaars naar Turkije." Jongeren en studenten vormen een belangrijk deel van de klan tenkring van reisbureau My Travel aan de Breestraat. „Zij boeken vooral losse vluchten naar verre bestemmingen", zegt Alice Bosboom. Dit type reizen gaat over het algemeen alle seizoenen door. Dit geldt in mindere mate voor de typische zomervakantiebestemmingen, is ook haar ervaring. Daarbij speelt het weer in Nederland zeker een rol. „Maar bijvoor beeld ook het EK is iets waar mensen rekening mee hou den." Leonie Kroon trekt zich van de weervoorspellingen of het EK niks aan. Voor de etalage van reisbureau Brooks op de Breestraat loopt ze de aanbie dingen even door. De data staan vast, alleen waar ze naar toe gaat, weet ze nog niet. „Als het maar een warm land is." Wat past het beste bij het wonen In een stadswoning? Natuurlijk TWEE STADSAUTO'S» Gratia Wj aankoop wan; OUDE RUN 4-6 TE LEIDEN D» irawe r*f*ohuts bestas! ami* ifs. 4 keukens. 2 tadtamars, 3 toArtnüma», 2 alge* zoMwtagw levens: 3 zomoe daMnrrassen. Ouotxto twwoninQ moflBijk. Vraagprijs: 782.000,- k.k. Uit: Leidsch Dagblad van 19 april 2004 f 7 door Robbert Minkhorst en Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse gemeenteraad wil ruim een half miljoen euro aan bezuinigingen terugdraaien. Het gaat daarbij vooral om de aangekondigde kortingen op na tuur- en milieueducatie, de woonlastentoeslag, op de On- derwijswinkel en de Rechtswin kel en de conciërges op de basis scholen. Wethouder Rogier van der Sande (WD/financiën) vreest dat de meeste wensen on betaalbaar zijn. Bij de eerste van twee raadsver gaderingen over de bezuini gingsoperatie van de gemeente bleek gisteravond dat er binnen de raad voldoende steun is om de meest omstreden onderde len daar uit te halen. De finan ciering denkt de raad vooral te halen uit nog onzekere op brengsten elders, zoals uit de beoogde verkoop van panden van de gemeente. Lessen over natuur en milieu op scholen zijn zeer geliefd - ook bij raadsleden. Grote waar dering heeft de politiek verder voor het laagdrempelige werk van de Leidse Rechtswinkel, waar studenten aan mensen met weinig geld juridische bij stand geven. Sympathie is er verder voor de dierenambulan ce, het Meldpunt Discriminatie en het typisch Leidse mini mabeleid. Aangekondigde be zuinigingen moeten daarom geheel of ten dele ongedaan worden gemaakt. Vanavond neemt de raad een besluit over de daarover ingediende voor stellen. Het college heeft begrip voor de moeite die partijen hebben met bepaalde besparingen. Met Van der Sande en zijn collega's valt best te praten over een aantal voorstellen, maar volgens hem denkt de raad te licht over de fi nanciering. Van der Sande rea geerde bits op het voorgeno men gegraai in inkomstenbron nen waarvan de hoogte nog volstrekt onduidelijk is. „Niet reëel", vond hij bijvoorbeeld het gokken op de opbrengst van nog te verkopen panden. De coalitiepartijen PvdA, WD, Groenlinks en D66 willen een fors deel van de bezuinigingen op natuur- en milieueducatie sowieso terugdraaien. Het gaat om een bedrag van 150.000 eu ro. Dat betekent 'handhaving van het leeuwendeel van de educatieve taak'. Verder vragen de partijen aan het college of de laatste bezuiniging van 100.000 euro ook van tafel kan. Mogelijk kan in ruil daarvoor de eigen bijdrage van scholen omhoog. Groenlinks wil de dierenambu lance alsnog een subsidie van 5.000 euro per jaar geven, een voornemen dat het college had geschrapt. Wethouder Wim de Boer vindt dat prima, zolang 'er maar deugdelijke dekking komt'. Groenlinks krijgt steun van waarschijnlijk de rest van de gemeenteraad. Dankzij een zeer breed gedragen voorstel van de WD gaat mogelijk een bezuiniging op het Meldpunt Discriminatie van 25.000 euro niet door. Wethouder Hans Buijing ziet dat echter niet zit ten. Volgens hem moet het meldpunt nauwer samenwer ken met de Haagse regio. Het CDA wil een poging doen om de hondenbelasting te handhaven, met als motto: de vervuiler betaalt. Daardoor zou de ozb minder omhoog hoeven. Maar Van der Sande voelt daar niets voor. Leiden zou dan na melijk 'veel meer soorten belas ting' moeten invoeren. „Dat principe hanteren we ook niet bij de afvalstoffen- en rioolhef fing." (advertentie) Veld, mijn krant. Dagblad door Timoteus Waarsenburg leiden - Nog voor deze zomer kan ie dereen die in Leiden zijn auto wil parkeren, betalen via de mobiele tele foon. Daartoe heeft het college van burgemeester en wethouders beslo ten. „Parkeren wordt in Leiden op de ze manier nog makkelijker gemaakt", aldus verantwoordelijk wethouder R. Hessing. Binnenkort tekent hij de overeenkomst met het Haagse bedrijf Park-line. Gsm-parkeren is volgens Hessing handig en eenvoudig. „Iedereen die zich aanmeldt op het systeem krijgt een transponderkaart voor in de au to." Die kaart kost negen euro per jaar. „Als je ergens parkeert, bel je een nummer en voer je de code van het gebied in waar je op dat moment staat. Die code staat bij de parkeer- meters aangegeven. Vanaf dat mo ment sta je geregistreerd als betalen de parkeerder. Als je weer vertrekt, log je uit door weer te bellen. Tussen tijds de meter bijvullen is dus niet meer nodig, je betaalt nooit teveel en nooit te weinig." Parkeercontroleurs worden uitgerust met apparatuur waarmee ze de trans ponderkaart kunnen lezen en zien of de parkeerder betaalt. Om de twee uur stuurt Park-line bovendien een sms naar de ingelogde parkeerders om ze eraan te herinneren dat ze be talen. „Als je dus een keer vergeet uit te loggen, word je zo gewaarschuwd. En als je nog op een terrasje zit, ne geer je het smsje gewoon." De invoe ring van het gsm-parkeren moet uit eindelijk leiden tot het volledig ver dwijnen van parkeerautomaten waar met muntgeld kan worden betaald. Het gsm-parkeren kost de gemeente 484 euro per maand en 8,5 procent van de opbrengsten die uit het gsm- parkeren worden gehaald. Of de ge meentelijke inkomsten uit parkeer boetes door het nieuwe systeem zul len afnemen, durft Hessing niet te zeggen. „We willen dit systeem vooral om parkeren in Leiden nog makkelij ker en aantrekkelijker te maken. Of dat minder parkeerboetes tot gevolg zal hebben, weet ik eigenlijk niet." Gsm-parkeren is bezig aan een op mars door heel Nederland. In onder meer Rotterdam, Den Haag, Scheve- ningen, Delft en Haarlem is het sys teem al met succes ingevoerd. Ook buiten de Randstad groeit het aantal deelnemende gemeenten. Wie zich aanmeldt bij Park-line kan in al deze steden via de mobiele telefoon par- keergeld betalen. Kostuum €389,- nu voor maar 279»" in drie actuele streepdessins Van Gils Store Alkmaar Houttil 58 Den Haag Plaats 14 (^Paleispromenade) Haarlem Grote Houtstraat 125-127 leiden - De Big Boss-locatie op de kop van de Schipholweg is gisteren door het college van burge meester en wethouders op de monumentenlijst ge zet. „Die villa is echt een loeimooi pand. Niet alleen van buiten, maar ook van binnen", aldus Lenferink. Daarmee is nu duidelijkheid over de toekomst van in elk geval een deel van het terrein. Deze week berichtte het Leidsch Dagblad dat pro jectontwikkelaar en vastgoedbeheerder B. van Dijk, gelieerd aan JOBO, de panden en de grond wil ver kopen aan Sage BV uit Amsterdam dat het hele ter rein wil bebouwen. Door die plannen is nu een streep gehaald. „Nu de oude directeurswoning tot monument is uitgeroepen, betekent dat niet dat sloop voorgoed onmogelijk is", zegt Lenferink. „Daarvoor biedt de monumentenwet nog wel ruimte. Maar in elk geval is het nu stuk moeilijker om zomaar alles plat te gooien." Het besluit van burgemeester en wethouders om de villa te redden is een overwinning voor een aantal omwonenden dat een stichting in het leven wilde roepen om de villa te behouden. Voor Van Dijk is het besluit een flinke tegenslag. Hij begrijpt de commotie in de buurt wel, maar wijst vooral op de positieve gevolgen van de sloop en de ontwikkeling van het terrein waarop de woning staat. „Het terrein is zwaar vervuild en ook de grond waarop de villa staat moet worden gesaneerd. Bo vendien willen we geen oud pand inbouwen met nieuwbouw. We willen geen Amerikaanse toestan den. Wees blij dat er nog ondernemers zijn die hun nek duiven uitsteken om die oude troep eens op te knappen. Nu wil je iets aanpakken, en dan wordt het weer getorpedeerd." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Cj ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Geboortedatum: Uitsluitend bij Stuur deze bon c. envelop, naar Leidsch Dagblad. Bellen kan ook OSOO-1711 (gratis) of «urf naar www.Ieidschdagblad.nl. (Deze aan bieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £7-; Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1