Kabinet eist rap akkoord prepensioen ECONOMIE In Corus-thriller gaan alle regels moeiteloos overboord Top Dexia verdacht van belastingfraude Vier maanden cel in voor handel met voorkennis Listige reclame voor tabak toch te riskant Zuinige automobilist rijdt Akzo in de wielen 's Werelds grootste ertsschip in dok Cola met nder' fris woensdag 21 april 2004 -Fris- a-Co- net 50 min- noet iren soort- jduct rivaal Beide introducties zijn ier voorzien in de VS, ian krijgt de primeur. Europa volgt, is nog jnd. Coca-Cola zei 1 een jaar onderzoek te redaan naar het nieu- je. ring gaat irs steunen c - Het kabinet wil dat zich grotendeels garant de kredieten die star en. Ook wordt in de de voorlopige aanslag nkomstenbelasting ge- Dat zegt minister st (economische za- en brief aan de Kamer, id zit in de Europese lede als het gaat om mdernemingen, aldus st. Vorig jaar waagden lensen de stap. rp in zaak stra in juli Het beroep in de liszaak tegen oud-Phi- ïan Cor Boonstra dient isdag 6 juli bij het hof rdam. Justitie verdenkt van voorkennis bij de van een pakket aande- mol. De rechtbank in am sprak hem in mei waarna het openbaar ie in hoger beroep instra kreeg wel euro boete, omdat hij nissaris handelde in lAhold. rt dreigt aan opgeleiden - Een overschot aan ïoolde werknemers en t aan hogeropgeleiden in de nabije toekomst t knelpunt op de ar- kt. Dat zegt de Raad ken Inkomen (RWI). vijst erop dat een half ioogopgeleide mensen t en onderzoekt de re- rheidsbeleid moet en dat mensen voortij- jeidsmarkt verlaten. lub blijkt oudmijn ne - Stripclubs leveren dement op dan een De Australische onder- )aily Planet wil dan gelijknamige bordeel in inwijk van Melbourne, jaar met veel fanfare .notering kreeg, verko- y Planet kocht vorig ripclub Showgirls Bar eek komt daar zo'n iro binnen.Dat is een nt van 33 procent te rendement van 10 pro- het bordeel oplevert. computer? I kan via tv E-maildienst Free- Tiscali is een proef be llet het afhandelen van a de tv. Met TV-Free- nen internetgebruikers [ionale teletextpagina's leel Nederland berich- en beantwoorden, om gebruikers die niet let kunnen of niet over puter beschikken. Via on kunnen zij straks chten ontsluiten en be nen via teletext. Mes gaat in rent-a-car i - Het autobedrijf j neemt het autover- Irijf Budget rent-a-car onderhandelingen met eigenaar Clear Water tioeg afgerond. Stem is eel banen te schrap- dget. Het autover- f zit al lange tijd in jfers. igeld blikjes In Duitsland' [Duitsland staat onder (ik het statiegeld op t plastic flesjes af te De Europese Com- gisteren formeel het huidige systeem te De inname is welis- d voor het milieu, voor buitenland- jiciers. Voor hen zijn den en kosten te groot :ge eenmalige verpak- te halen. Winkeliers ovendien weinig zin en flesjes in te zame- door Jacob van der Meulen uMuiDEN - Met verbijstering kij ken Corus-kenners naar het moddergevecht dat deze week is uitgebroken tussen de Board Committee en de Russische grootaandeelhouder Alisher Oesmanov. De door Britten ge domineerde en met evenveel traditie doortrokken concem- top heeft zich daarbij ontwik keld tot een groep kermisbok- sers die geschreven en onge schreven regels aan hun laars lappen. Oesmanov op zijn beurt beleeft een vilein plezier aan zijn strijd om de Britten op de knieën te krijgen door meer Nederlandse invloed in de Board te eisen. Niemand weet wie het strijdperk als overwin naar zal verlaten na de algeme ne aandeelhoudersvergadering van Corns morgen in Londen. Corus-topman Philippe Varin liet zich vorige maand nog neu traal uit over de Russische aan deelhouder die meer zeggen schap wil in het strategisch be leid van de staalgigant. „Ik ga niet in op speculaties van indi viduele aandeelhouders," zo sprak een koele Varin die de in vesteringsmaatschappij van Us- manov, Callagher Holdings, niet anders wenst te behande len dan andere aandeelhou ders. Ook al bezit Oesmanov 13,3 procent van de aandelen en heeft hij als het er op aan komt nog eens het mandaat over de 3 procent aandelen van landgenoot en eveneens multi- miljardair Oleg Deripaska. In beleggerskringen wordt Oesma nov geroemd om zijn moed en inzicht. Op het moment dat Co- rus klaar was voor de schroot hoop investeerde de Rus de miljoenen, waarmee hij de ban ken overtuigde mee te werken aan de sanering van het bedrijf. Oesmanov opende begin deze maand een succesvol char meoffensief op de Nederlandse vakbonden, die van de Rus te horen kregen wat ze zelf al ja ren propageren: er moet meer Nederlandse inbreng komen in de Board. Op dezelfde dag dat bonden en Usmanov elkaar op een geheime plek ontmoetten, plaatste Varin zijn tegenzet. De succesvolle directeur van Corus IJmuiden, Rauke Henstra, werd benoemd tot directeur platte producten voor het gehele con cern. En natuurlijk mocht nie- Alisher Oesmanov. Publiciteitsfoto mand daaraan de conclusie verbinden dat dit een handrei king richting Usmanov was. Te genover de vakbonden beklaag de de Rus zich inmiddels open lijk over de vijandige benade ring door de Britten. Daarna es caleerde de machtstrijd zich ra zendsnel. Het was een gouden greep van Oesmanov om Aad van der Vel den naar voren te schuiven als kandidaat voor de Board. Drie jaar geleden stapte de Neder lander op uit onenigheid met de Britten. Olivier van Rooijen, oud-voorzitter van de raad van bestuur van Koninklijke Hoog ovens, werd kortgeleden gebeld door een analist. „Ik heb die analist verteld datje bij het zoe ken naar een goede kandidaat voor de Board wel blind moet zijn om niet te stuiten op Aad van der Velden. Hij is dé man met visie, kennis van het be drijf, de Engels-Nederlandse verhoudingen en hoe je moet herstructureren. Een ideale vent en een kans uit duizenden voor Corus." Zittend commis saris Corus Nederland, profes sor I. van der Zijpp, is het roe rend eens met Van Rooijen: „Er moet nog van alles gebeuren in de UK. Varin is wel actief maar het schiet natuurlijk allemaal niet echt op. Van der Velden en Henstra kunnen samen de her structurering versnellen." De Corus-top probeerde de kandidatuur van Van der Vel den meteen onderuit te halen door een opmerkelijke brief aan alle aandeelhouders. Daarin werden Usmanov onzuivere motieven en het gebruik van een stroman verweten. Daarop brak de beer echt los. Oesma nov eiste het hoofd van de voorzitter van de Board, Jim Leng, die op zijn beurt de Rus en plein public uitmaakte voor leugenaar. Commissaris Van der Zijpp: „Ik zie dit allemaal met stomme verbazing gebeu ren. Binnen Hoogovens zou dit ongehoord zijn. Dit is overigens ook uniek in de gehele staalin dustrie. Dat een bedrijf zo wordt bestuurd, daar word ik niet vrolijk van." Olivier van Rooijen: „Het is jammer dat Corus zo op de ver keerde toer gaat. Het is onge hoord dat je zo over een van je belangrijkste aandeelhouders praat. Het zal wel bij het mod dergooien horen. En het is de typische stijl van het oude Bri tish Steel: nooit naar anderen luisteren." den haag/gpd - Het kabinet geeft werknemers en werkge vers nog tien dagen om een ak koord over prepensioen te berei ken. Minister De Geus (sociale zaken) heeft gisteren opnieuw duidelijk gemaakt dat het kabi net zonder akkoord zijn eigen weg gaat bij het beperken van vervroegd pensioen. Bonden zul len zich dan niet langer houden aan de vorig najaar afgesproken loonbevriezing. Vakcentrales en de werkgevers organisaties staan nu onder grote druk om snel samen een standpunt in te nemen. „Daar mee staan we sterker in de on derhandelingen met het kabi net," zegt een woordvoerder van werkgeversorganisatie LTO Nederland, die zei dat het eind spel nu aanbreekt. FNV-onder- handelaar Jongerius sprak van een 'ultimatum' van de kant van de minister. Het kabinet deed gisteren geen nieuwe con cessies in een geplande onder handelingsronde over prepen sioen. Bonden en werkgevers moeten het nu eerst eens worden over de zogeheten 'spilleeftijd' in een nieuw prepensioenstelsel. Dat is de leeftijd waarop het voor werknemers fiscaal gun stig is om te stoppen met wer ken. FNV legt deze spilleeftijd het liefst op 60 jaar. De vakcentrales CNV, MHP plus de werkgeversorganisaties LTO Nederland en MKB Neder land hebben elkaar gevonden in een regeling voor collectief prepensioen vanaf 62 jaar. Via een nieuwe 'levenslooprege ling' willen alle onderhandelen de partijen het voor werkne mers mogelijk maken te sparen voor nog wat eerder uittreden. De levensloopregeling mag ook worden gebruikt voor tussen tijds verlof. Het kabinet legt de spilleeftijd echter op 63,5 jaar en treft werkgeversclub VNO-NCW aan zijn zijde. Het kabinet wil zo meer ouderen aan het werk houden, zodat straks de hoge kosten van de vergrijzing beter kunnen worden opgevangen. Verder wil het kabinet werkne mers vrijlaten om deel te ne men aan een prepensioenrege- ling. De verwachting bestaat dat jon geren er dan massaal uitstap pen, als ze binnen zo'n regeling nog moeten meebetalen aan de resterende VUT voor oudere collega's. Een aantal sectoren kent nog VUT-systemen, waar voor de werkenden geheel op draaien. Maar een betrokkene bij de onderhandelingen ver wacht dat het jongeren waar schijnlijk lastig zal worden ge maakt om zich aan de premie - plicht te onttrekken. Alleen in sectoren waar prepensioen vanaf 2006 helemaal gedekt wordt door gespaard kapitaal, zal het wellicht mogelijk wor den om als werknemer af te zien van deelname. brussel/anp - Vier topbestuur ders van de Dexia Bank zijn door de Belgische justitie ver dacht van valsheid in geschrif te. Door vervalsingen in de ja ren negentig hoefden klanten ongeveer 100 miljoen euro minder erfenisrechten te beta len, onthulden de Vlaamse om roep VRT en krant De Tijd gis teren. Onder de verdachten bevindt zich ook voorzitter Francois Narmon van de Raad van Be stuur, tevens voorzitter van het Belgisch Olympisch en Interfe deraal Comité (BOIC). Justitie baseert de verdenkin gen op interne nota's van de bank. Daarin wordt aan filiaal houders uitgelegd hoe ze de fis cus om de tuin kunnen leiden bij een overlijden. Dexia Bank zegt in een reactie „niet geïnformeerd te zijn over de precieze beweegredenen voor de verdenkingen". De bank vermoedt dat het gaat om oude feiten, waarvoor de politie eerder huiszoekingen deed in bankkantoren. Dexia blijft erbij dat de toenmalige procedures rechtmatig waren. Dexia Bank kwam in Nederland eerder in opspraak door om streden constructies voor aan- delenlease. Gedupeerde beleg gers hebben hierover rechtsza ken aangespannen tegen de bank. (advertentie) Heeft elke werknemer het recht om minder te werken? rlofwijzer. SZW.nl arnhem/anp-gpd - Het aantal auto's met deuken en krassen op de Europese wegen neemt toe. Autobezitters laten schade aan hun voertuig vaker zitten. Ze declareren de schade wel bij de verzekeraar, maar steken de uitkering vervolgens in hun zak. Dat zei gisteren financieel directeur Fröhlich van Akzo Nobel. De multinational zag de ver koop van autolakken en andere materialen voor herstel in heel Europa inzakken. Kloosterboer van het Verbond van Verzeke raars weet niet of de bewering van Fröhlich klopt. „Wij keren na een taxatie gewoon uit en zien niet of de verzekerde z'n auto repa reert of een nieuwe koelkast koopt." De FOCWA, waarbij 1500 schadeherstelbedrij- ven zijn aangesloten, bevestigt de bevin dingen van Fröhlich wel. Carrosseriebedrij- ven krijgen minder auto's te repareren. Akzo Nobel presenteerde gisteren een net towinst van 133 miljoen euro, 4 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet kwam 5 procent lager uit op 3,1 miljard euro. De medicijnenpoot gaat dit jaar volgens Fröhlich 'turbulente tijden' te gemoet. De eerste drie maanden lag de omzet lager door de zwakke dollar. Ook werden er minder medicijnen verkocht. Door flink te bezuinigen steeg het bedrijfs resultaat van 141 naar 155 miljoen euro. De divisie was de afgelopen jaren de groei- moter, maar die kwam in 2003 tot stilstand. De omzet van het antidepressivum Reme- ron daalde sterk het afgelopen kwartaal. De concurrentie van generieke versies van het middel is enorm, omdat het patent is afge lopen. Akzo Nobel vestigt zijn hoop op nieuwe medicijen die het in ontwikkeling heeft. Het bedrijfsresultaat bij de chemiedi visie daalde 4 procent naar 93 miljoen eu ro. Ook hier speelden kostenbesparingen een belangrijke rol. Rotterdam - Het grootste ertsschip ter wereld, de Berge Stahl, ligt in een Rotterdams dok voor onderhoud. Het buikschip, dat erts vervoert tussen Forte de Madeira in Brazilië en de Maasstad, is 343 meter lang en 63,3 meter breed. Als het schip is geladen met 360.000 ton ijzererts heeft het bij aankomst in Rotterdam een diepgang van 22,5 meter. Foto: ANP/David van Dam amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een belegger acht maanden cel opgelegd waarvan vier voor waardelijk voor de handel met voorkennis in aandelen Kem pen Co. De 62-jarige man uit het Zeeuwse Scharendijke kocht in mei 2001 enkele uren voor een bod van het Belgische Dexia op de bank een pakket aandelen. Hij maakte een winst van ruim 170.000 euro. Ook de tipgeefster kreeg straf: vijftig uur dienstverlening. Het gaat om de 38-jarige dochter van de belegger. Haar echtge noot was ten tijde van de over name van Kempen directeur bij de zakenbank. De man was een dag voor het bod tijdens zijn vakantie in Spanje ingelicht over de aanstaande overname. Zijn echtgenote ving dat ge sprek op, maai- ontkent iets te gen haar familie te hebben ge zegd. De rechter achtte het bewezen dat de vrouw over de overname heeft gesproken met haar fami lie in Nederland. Het komt in voorkenniszaken nauwelijks voor dat de tipgever voor de rechter komt. In de meeste za ken moeten alleen de beleggers die echt hebben gehandeld met voorwetenschap voor de recht bank verschijnen. De broer van de vrouw maakte eveneens gebruik van de tip geefster en kreeg daarvoor een maand cel en een maand voor waardelijk. Hij kocht ook aan delen Kempen op de dag van het overnamebod, maar veel minder dan zijn vader. Hij hield 4100 euro over aan de transac tie. Zowel vader als zoon moe ten de beleggingswinst inleve ren. Bovendien moet de vader een boete van 20.000 euro beta len, zodat hij geen rentevoor deel geniet over zijn illegaal verworven vermogen. Het openbaar ministerie (OM), in het verleden weinig succes vol met voorkenniszaken, rea geerde 'zeer tevreden' op het vonnis. „Wij vinden het belang rijk dat er een gevangenisstraf is opgelegd. Dat schrikt eerder af dan dienstverlening", aldus een woordvoerder. Officier van justitie Tonino eiste begin april een jaar cel voor de hoofdverdachte, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De zoon en dochter moesten een taakstraf van vijftig uur krijgen en hun koerswinsten inleveren. groningen/anp - Koninklijke Theodorus Niemeyer stopt met de restaurantformule Javaanse Jongens Eetcafé's en met het muziekblad Samsonic. De ta baksfabrikant doet dit naar aanleiding van een uitspraak van de rechter, die twijfelt aan de rechtmatigheid van de acti viteiten onder de Tabakswet. Volgens het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport zouden de activiteiten on der de Tabakswet vallen en der halve verboden zijn. Niemeyer is niet de enige sigarettenfabri- kant die het merk op een alter natieve wijze onder de aan dacht brengt. Er zijn sigaretten merken die een kledinglijn zijn begonnen. Onder de naam Van Nelle is niet alleen tabak te koop, maar ook koffie, een an der is met schoenen begonnen en ook zijn sigaretten en cos metica in enkele gevallen met elkaar verbonden. Niemeyer heeft zes Javaanse Jongens Eetcafé's. Het is vol gens Niemeyer niet de bedoe ling dat de deuren sluiten, maar er komt een andere naam op de gevel. Het blad heeft een oplage van circa 10.000 en is winstge vend. Ook hier kijkt Niemeyer naar een alternatief zonder dat het blad stopt. Niemeyer wil graag doorgaan met de twee initiatieven, maar is bang dat een mogelijk eindeloze stroom boetes de zakelijke belangen schaadt. (advertentie) Ue juiste trend Bandslipper In leer of suède Diverse kleuren Mt. 36-41 Van 30.- voor 2a-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19