'Hier in Noordwijk gebeurt het' REGIO Tweede beeld op strand Noordwijk heet Hurkman \zijn k moet wel heel speciaal het door wil het echt scoren ontwikkei- Honderden volgen bij Space Expo lancering André Kuipers Rommel DINSDAG 20 APRIL 2004 NAVRAAG f Jan-Willem Fukkink denkt dat Leiden erop zit te wachten en nieuwe speciale biertje een klapper wordt. Volgens de ex- IT'er gaat .1 1 1 hemzelf de 'Leidsch Jat zaterdag wordt geïntroduceerd in zes cafés, de stad ver- Kan dat? Navraag bij HANS VAN DER REIJDEN, oud-eigenaar itage en de bierwinkel in de Hartesteeg, die dik tien jaar gele islijter Kees Klerks al probeerde modern Leiden een eigen jcoeie Mie') te geven. ikt u, kan Leidsch Blond echt een klapper worden? kt denk ik niet. Er zijn tussen de 100 en 150 blondbiertjes te koop in Nederland, dus het moet wel heel speciaal zijn wil het echt scoren. De man gaat wel een heel leuke tijd tege moet, waarin hij heel veel men sen leert kennen, maar ik hoop dat hij veel energie heeft. Dat zal hij nodig hebben, want het kost heel veel doorzettings kracht om een nieuw biertje op de markt te zetten." Lag het daar aan dat het met Goeie Mie niet is gelukt? „Dat had andere redenen. Pri- véredenen. In het begin ging het heel erg goed met dat bier tje. Dat werd prima verkocht bij de toenmalige slijterijen van Klerks en op fust bij etablisse menten als Plantage, De Spons, e Koe en De Tregter. Maar de klad kwam erin omdat ik er oeg aandacht meer aan kon geven door privéproblemen. Ide promotie van het biertje een beetje laten versloffen en jaar was het gebeurd." n goed idee om de brouwerij naar Leiden te halen of hier iwcafé te beginnen, zoals Fukkink wil? n brouwerij vestigen, lijkt me iets te duur. Dan moet je aan sen voldoen. Dan kun je het bier beter onder licentie laten en je energie steken in de verkoop en promotie. Een fé is iets anders. Dat is ook altijd mijn droom geweest, n heb je daarnaast weer iemand voor de distributie nodig, it grote probleem. Je moet elke dag kunnen leveren en dat :elf doen, want voor de groothandel is de marge te klein, •t je daarvoor een eigen apparaat opzetten. Dat, plus de vergt heel veel aandacht en tijd en dan nog..." nog g is het moeilijk. Ik ken jongens uit Amsterdam en uit die echt heel veel arbeid in de introductie van nieuwe lebben gestoken. Toch willen ze maar niet echt doorbre- blijft plaatselijk als het biertje niet bij de supermarkten of )te slijterijen komt te staan. En zelfs dat laatste is geen ga- lor succes." ul de Tombe foto: Ron Pichel UIT Dl ARCHIEVEN 154, Dinsdag 20 April LAND - Pasen 1954 heeft de grootste toeristeninvasie ge- de geschiedenis van het Nederlandse vreemdelingenverkeer, hoefden er geen buitenlanders in politiebureaux of in hun overnachten, zoals gedurende de Paasdagen van 1952 Effe nden, die geen hotel besproken hadden, konden nu door de er grote steden aan logies in pensions en bij particulieren ge- Drden. wordt dat het aantal overnachtingen door vreemdelingen in m in totaal ongeveer 13.000 (ruim 5000 meer dan vorig weest, in Den Haag 15.000. Amsterdam en Rotterdam heb- dagavond, Den Haag, Haarlem en Aalsmeer Zondagavond ip per radio gedaan om in het tekort aan logeerruimte te voor goed gevolg want een half uur na die oproepen was het aan- s groter dan de vraag. Alle gasten zijn dus geholpen, al moes- lobilisten wel eens buiten de grote steden worden 'uitbe- in Den Haag uit werden zij b.v. naar Noordwijk gestuurd, van m uit naar de kop van Noord-Holland. ID - De Koninklijke Watersportvereniging De Kaag is wei- met de toekomstplannen van de gemeente in het zuide jan Warmond. De vereniging is bang dat er dan geen moge- )t uitbreiding meer is. Foto: archief Leidsch Dagblad n worden nabesteld door binnen veertien daet 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te mak mer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van "j of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, it 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad jirectie: 8.M. Essenberg uil: directiehdcuz@hdc.nl redacteur: Jan Geert Majoor mail: redactie.ld@hdc.nl IUUK pat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ïstbus 54,2300 AB Leiden. [071-5 356 415 x 071-5 356 325 en fax 023-5150 567 'ERKOOP n.b.t.: 13661 023-5150543 B-6813677 Ihandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen [3636 gratis) [5196800 EN iling (acceptgiro) illeen aut. ine.) [l p/j €216,90 tons een machtiging verstrekken natisch afschrijven van het jsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Het is maandagochtend, vier uur. In heel Nederland zijn de straten uitgestor ven en liggen mensen nog op één oor. De nacht re geert. Behalve in Noordwijk. Daar is het opvallend druk. Er is zelfs zo veel autoverkeer, dat op de Keplerlaan, de weg naar Space Expo, een heuse file ontstaat. Dat leidt tot heel wat consternatie, want de mensen hebben haast, ledereen wil snel naar binnen, want live getuige zijn van de lancering van een Neder landse astronaut, André Kuipers, kun je niet elke dag. Noordwijk is even wereldnieuws. Cameraploegen uit de hele wereld hebben de weg naar de kustplaats gevonden. Van RTV Noord Holland en SBS 6 tot NBC Europe en het Ita liaanse RAI international. De natio nale en internationale pers vreet An dré Kuipers. Maar niet alleen de media zijn mas saal naar Noordwijk gekomen. Ook prominenten, familie en vrienden van Kuipers en 'gewone' burgers stromen Space Expo binnen. Er werd gerekend op zo'n zevenhon derd bezoekers, maar het lijken er veel meer. Alle aanwezigen, jong en oud, geven maar wat graag hun nachtrust op, om dit unieke evenement bij te kun nen wonen. Zo ook de 11-jarige An- neroos Kuipers uit Santpoort. Fami lie van? „Nee hoor. Maar omdat ik ook A. Kuipers heet, mocht ik hier nu komen", vertelt ze. Een grapje van de organisatie. „Ik vind het wel spannend hoor. Helaas moet ik straks gewoon door naar school. Dan zal ik wel erg moe zijn." De basisscholiere vormt een schril contrast met Jan Bakker, die vlak naast Anneroos aan een tafeltje staat. Hij is bijna negentig. En hoe wel zijn naam het niet doet vermoe den, is hij wél familie van de astro naut. „Een oom. Mijn vrouw was een Kuipers. Ik vind het echt gewel dig voor André. Ruimtevaart is zijn lust en zijn leven. Maar volgens mij ben ik een stuk zenuwachtiger dan hij." Ook neef Theo (50) is aanwezig. „We zijn hier met tien familieleden. Voor al om het sfeertje te proeven. Hier gebeurt het natuurlijk." Hoewel An dré nog moet vertrekken, heeft de familie al plannen voor zijn thuis komst. „Er wordt zeker een wel komstfeestje georganiseerd." Tussen alle bezoekers loopt ook een aantal mensen in opvallende blauwe overalls, onder wie Jeroen Meiman (21), student lucht- en ruimtevaart techniek aan de TU Delft. „Dat is het uniform van de medewerkers van Space Expo", legt hij uit. Ook hij heeft een jongensdroom die zich in het heelal afspeelt. „Het lijkt me fan tastisch om de aarde vanuit de ruim te te zien. Nee, naar Thunderbirds (Kuipers favoriete programma) kijk ik niet. Maar wel naar Stargate, dat is meer van deze tijd." Ook collega en medestudent Joost Elstak wil maar wat graag in Kuipers' voetsporen treden. „Geef me nog twintig jaar, dan is het zover." De 22-jarige Alkmaarder bouwt in ieder geval al flink aan zijn cv. Twee jaar geleden won hij met zijn 'SUIT-ex- periment' een wedstrijd van de ESA. „Ik heb een vest ontworpen, waarin trilmotortjes van mobiele telefoons zijn aangebracht. In de ruimte heb je, door het ontbreken van zwaarte kracht, geen onder en boven. Dit ap paraat geeft je door bepaalde trilsig- nalen die oriëntatie. Het pak is op 30 januari al naar het ISS gevlogen en André zal het tijdens zijn verblijf daar dragen. Dus vandaag is een he le bijzondere dag voor mij. En ik ben ook nog eens jarig!" Het is inmiddels al vijf uur geweest. Over een kwartiertje is de lancering een feit. Klas 3 vwo van het Amstel Lyceum uit Amsterdam zit gespan nen voor het grote scherm. Lerares Lucia van Houten: „André heeft hier op school gezeten. Hij is verleden jaar nog langs geweest om een lezing te geven. Dat heeft de leerlingen enorm geboeid. Daarom wilden ze heel graag hier bij zijn." De reis naar Space Ex po ging overigens verre van vlekke- loos voor de stu- diebollen. „Een leerling kwam te laat en onder weg kreeg een van de auto's ook nog eens panne. Dus moesten we met zijn ze venen verder. Maar met twee kinderen in de achterbak zijn we er gelukkig toch gekomen." Om 5.19 uur is het zover. Kuipers wordt de lucht ingeschoten. In een mum van tijd verstomt het kabaal van de honderden aanwezigen. Her rie maakt plaats voor een angstvalli ge stilte. Gaat alles wel goed? Tussen alle mensen voor het tv-scherm valt één vrouw erg op. Ze leeft duidelijk mee met Kuipers. Het ene moment staart ze met haar hand voor haar mond naar de beelden, dan heeft ze weer een brede grijns op haar ge zicht en klapt ze in haar handen om vervolgens weer ijsberend heen en weer te lopen. Navraag leert dat het gaat om Debo rah Korper, een goede vriendin van André. „Ik vind het wel eng hoor. André en ik zijn heel goede vrien den. Ik ken hem al jaren. Het is een ongelooflijk lieve schat. Ik ben echt heel blij voor hem. Vooral dat zijn vriendin Helen en zijn twee dochter tjes erbij zijn in Baikonoer. Dat bete kent alles voor hem." De Amster damse heeft de laatste tijd nog regel matig telefonisch contact met Kui pers gehad. „Ik heb van de week nog even zijn voicemail ingesproken om hem succes te wensen. Dat hij heel huids terug moet komen." Maar niet iedereen heeft tijd om zo met de Amsterdamse ruimtevaarder mee te leven. Er moet namelijk ook worden gewerkt. En voor de mensen van de Noordwijkse catering J.P. van den Berg is het zo vroeg in de och tend behoorlijk aanpoten. „We zijn gisteren al de hele dag bezig geweest met de voorbereidingen. En nu is het echt enonn druk", vertelt kelner Pa trick (39) met het zweet op zijn voorhoofd. „Ik heb de hele lancering nu helaas niet kun nen volgen, maar ik kijk straks wel naar de herhaling. Maar uh, ik moet nu echt weer verder. Even later heeft bedrijfsleider René Potiek iets meer tijd. „Dit is voor ons ook heel speciaal. We staan hier met 25 man en zijn al om één uur van nacht begonnen. Het gebeurt na tuurlijk niet zo vaak dat we zo'n groot ontbijt moeten neerzetten. We hebben 400 croissants, 600 muffins, 950 baguettes en 250 liter koffie. En dan heb ik het nog niet eens over de krentenbollen, eieren met spek en jus d'orange. Bakker De Wit zal wei nig geslapen hebben." Het luxe ontbijtje zal ook burge meester Harry Groen van Noordwijk ongetwijfeld goed hebben gesmaakt. Hij volgde de lancering vanuit de VIP-zaal, met onder andere Wubbo Ockels, minister Brinkhorst en prins Friso. Groen is erg blij met de pro motie voor zijn dorp. „Het zet Noordwijk op de wereldkaart, voor zover dat nog nodig is. Zoveel aan dacht voor Noordwijk, dat geeft toch wel een kick. Mensen uit alle wind hoeken zijn hierheen gekomen", al dus Groen, die om drie uur de wek ker hoorde gaan. Een vrije dag zit er voor de burge meester helaas niet in. „Ik moet ge woon werken vandaag. Ik heb een drukke week, met de opening van de nieuwe boulevard en de presentatie van het rapport over de financiën van Noordwijk." Groen hoopt Kuipers eind mei hoogst- per- soon- lijk Space Expo te ontmoeten. In af wachting daarvan schrijft de burge meester alvast een boodschap op één van de wensborden die Kuipers na thuiskomst worden aangeboden. 'Goede vlucht en vooral behouden te rugkeer in Noordwijk'. Prins Friso schrijft eveneens een succeswens voor Kuipers. „Heb ik geen spelfouten gemaakt?", grapt de prins, die zaterdag in het huwelijks bootje stapt. Ook hij denkt dat Kui pers' missie de badplaats geen wind eieren zal leggen. „Dit is prima voor de werkgelegenheid van zo'n 2.000 mensen en het toerisme in Noord wijk." Zelfheeft hij geen ambities om de ruimte in te gaan. „Ik houd het voor mijn huwelijksreis maar ge woon bij IJsland." Om een uur of zeven zit de meeste actie er op. Buiten begint het al weer licht te worden en de eerste mensen gaan richting huis. Binnen in de zaal zitten nog wat ouders met hun zichtbaar uitgebluste kinderen. De enerverende ervaring heeft duidelijk zijn tol geëist, want een aantal kan de ogen niet meer open houden. In hun slaap dwalen ze vast af naar Mars of de maan. Net als André Kui pers jar^n geleden. Space Expo is tijdens de ndmtemissie van André Kuipers geopend van 10 tot 21 uur. Bezoekers kunnen morgen al vanaf 8 uur terecht om te zien hoe de Sojoez aan het ISS wordt gekop peld. Robert Toret Noordwijk heeft een tweede strand- beeld geloregen. Afgelopen weekein de hebben de vier kunstenaars van het Kunst Uitschot Team uit Leiden naast het beeld 'Drie Gezichten' Hurkman neergezet. Hurkman is een hurkend figuur en hij staat on geveer 250 meter bij Drie Gezichten vandaan. Komend weekeinde willen de Leidse kunstenaars een derde beeld neerzetten. Dat komt in Lei den. Waai' precies, willen ze nog niet bekendmaken. Het tweede beeld op een strandpaal is op dezelfde manier gemaakt als 'Noeste Negerkop' zoals Drie Ge zichten aanvankelijk door Uitschot woordvoerder Zacharias werd ge noemd. Het beeld staat bovenop de strandpaal, zonder dat de paal zelf is vernield. De cijfers op de hardhou ten paal, die ooit diende om te me ten hoeveel het strand aangroeit of juist afkalft en nog steeds gebruikt wordt als een oriëntatiepunt voor hulpverleners op het strand, zijn nog zichtbaar. Daarom hopen de vier kunstenaars dat Rijkswaterstaat, ei genaar van de strandpalen langs de hele Noordzeekust, de beelden laat staan. Strandpalen in Katwijk die vo rig jaar in beelden werden veran derd, zijn door Rijkswaterstaat weg gehaald omdat de cijfers op de palen niet meer leesbaar waren. Boven dien waren ze half onder het zand geraakt waardoor wandelaars erover zouden kunnen struikelen. Omdat daarvan nu geen sprake is, heeft Rijkswaterstaat toegezegd het eerste beeld te laten staan. En dat geldt ook voor de nieuwste aanwinst van het Noordwijkse strand. „Er wordt niks vernield en de cijfers zijn nog leesbaar", aldus de woordvoer ster van Rijkswaterstaat. „Dus mag ook dit beeld blijven staan, net zoals een derde of vierde beeld als dat er nog komt." De beelden zijn met bouten, pinnen en lijm vastgemaakt aan de paal. Op die manier willen de Uitschotkun stenaars voorkomen dat de beelden worden gestolen zoals vorig jaar van het Katwijkse strand. 'Hurkman', die eigenlijk een vrouw is, is volgens Uitschot gemaakt uit 'kwetsbaar wilgenhout'. „Dat is ook het enige waar wij ons nu nog zor gen over maken. Het eerder neerge zette beeld Drie Gezichten was ge lukkig nog onaangetast. Dat hebben we tegelijkertijd maar even gecon troleerd." Roza van der Veer LEIDEN, 14.30 UUR Zijn huis is dichtgegroeid met spullen. Overal staat wat. De zolder is tot de nok toe gevuld. „Ik durfde stad amper in te gaan, uit angst dat ik weer wat koop." Hij tobt enorm met het probleem. Gewoon opruimen, zou je zeggen. Met de bezem door het huis, een ouderwetse grote schoonmaak houden. Vuilniszakken in de aanslag en al het onge bruikte materiaal weghalen. Simpel toch? Nou, nee, zo werkt dat bij hem niet. Elk leeggehaald tafeltje is voor hem weer een uitnodiging om iets te kopen. „Dan denk ik toch: het zou leuk zijn als daar een beeldje op staat." Daarom was hij wel nieuwsgierig naar de eerste Na tional Organizing Dag. Is hij op zaterdagmiddag naar boekhandel Kooyker gekomen voor een onder houd met drie beroepsopruimers. Ze staan klaar met een uitgebreide hoeveelheid adviezen. „Het is misschien flauw om te zeggen, maar het is wel heel erg waar: wat niet in uw huis terechtkomt, hoeft er ook nooit uit", zegt Anne-Marie van den Berg. Ze is een van de drie 'professional organizers' en lid van de Nederlandse Vereniging voor Professional Orga nizers. Ze zijn deskundigen in het bestrijden van 'rommelsituaties' en doen mee aan de eerste, lande lijke Dag van Beroepsopruimers. Beroepsopruimer Ellen Massaro uit Leiderdorp wijst hem op het blad Genoeg. Misschien iets voor hem? „Dat is een tijdschrift voor mensen die bewust sober leven. Mensen die ongebruikte spullen naar een kringloopcentrum brengen en tweedehands spullen kopen." Best interessant, vindt hij. Dat blad moest-ie maar eens kopen. Hebben ze verder nog spullen die hij kan gebruiken om de chaos in zijn huis te bestrij den? Zeker weten, zegt Massaro en wijst op de ette lijke vierkante meters die zijn vrijgemaakt%oor boe ken over 'effectief huismanagement'. De titels zijn niet te tellen. Hij voelt ineens een enorme behoefte om zich flink te verdiepen in de materie. Aangemoedigd door de beroepskrachten - 'er is echt wat aan te doen' - ver zamelt hij wat studiemateriaalZiet zijn vrouw nog iets nuttigs? Ze kijkt licht geamuseerd naar de groei ende stapel doe-het-zelfboeken in haar mans han den. „Ik zeg niets." En dan valt het kwartje. „Ja natuurlijk, dan zit ik straks ook nog met deze boeken." Hij zucht diep en vertrekt. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5