REGIO Van Geel tegen school langs de A4 Oegstgeestse dames leggen vete voor aan Rijdende Rechter Tongstrelende asperges door weer en wind Enquêtecommissie zwijgt als het graf lar cel voor use tiran R3 Megadisco Leiderdorp staat op losse schroeven Geit werpt vijfling Celstraf geëist na reeks inbraken uders lleerd De CDA'ers Wim jert van der Does ond geïnstalleerd s van wethouder derdorp. De raad is onderzoek naar de sico's van de ge net meer man- it college. De WD- cte op dat dat de ge- 54.000 euro extra inclusief wacht- iks deze kantteke- installatie feeste le deeltijdwethou- d hadden afgelegd, euwe Leiderdorpse ok kregen zij van •noten een telraam. bij watering De Leiderdorpse ad verwerpt de be- n de verhuizing van genkamp. Gister- de de raad voor de naar het oude 'van RCL, vlak langs itering. De WD m, omdat wethou- joer plannen heeft ring Rijnland daar te liberalen voelen gek gehouden, tegen vestiging van iniging op die plek, nmen in met ver- de woonwagens. eg aak In een bedrijf uktieweg in Zoeter- ;elopen weekeinde De werknemers gisterochtend, aan het werk wil le inbreker maakte intal gereedschap- pressoren buit. Ook edrijfsauto, een Caddy. rboor gd DE-RIJNDIJK - Het tn de tunnelboor iger verlopen dan it laatste onderdeel hine zou gisteroch- uur op de loswal lijk arriveren. Dat vijf uur later. ilphen/leiden - Een phenaar is gisteren ïtbank in Den Haag tot drie jaar cel en rangverpleging om- gezin zou hebben ;Jrd De rechtbank zen dat de man zijn tiefdochter niet al- el misbruikte, maar pelde. 0 rider zou hebben 1 in Alphen aan den en. De man zou een de vrouw hebben om ontuchtige bij haar moeder te Ook zou hij de ben gedwongen om een ijskoud bad te andere dochter zou ebben gekregen. De rd onder meer met aftgetuigd, zo acht- ank bewezen. ^iar werd vrij gespro- jjrkrachting van zijn fan nog een aantal i en mishandelin- lenaar trouwde zijn hij nog in de cel zat ord op haar ex-man, ieel. De verdachte jjOeg alles ontkend, zijn vrouw iedereen ïaald om hem valse- uldigingen. igerde zich te laten n in de gerechtelijke liniek Pieter Baan, :htbank had gewild. legde hem toch zes jaar cel en tbs ns de behandeling zaak. dinsdag 20 april 2004 door Eric de Jager oegstgeest - Negen jaar slepende ru zie met de buurvrouw. Negen jaar steggelen over overhangend groen, al dan niet verkeerd geplaatste dakra men, schuttingpalen die een centi meter over de erfgrens staan en een carport die daar 12 centimeter over heen steekt. Hoe los je dat nu op? Voor de televisie, hadden twee Oegst geestse buren bedacht. En dus scha kelden ze gisteren de Rijdende Rech ter in, televisiemagistraat Frank Vis ser. „Want hij is zo eerlijk." Maar hoe eerlijk Visser ook is, als hij over twee weken in een Hilversumse studio uitspraak doet over de waslijst aan pietluttigheden die de twee Oegstgeestse dames hem voorlegden, ziet het er niet naar uit dat hij een einde kan maken aan de kwellende vete. De twee gedistingeerde dames Hordijk en Eulderink liggen al negen jaar met elkaar in de clinch en de ru zie is al zover gevorderd dat het er nauwelijks meer toe doet wie er be gonnen is of wie er juridisch in haar recht staat. Elderink is een flamboyante Russin, die met veel armgebaren verhaalde hoe de buurvrouw haar het leven zuur maakte. Hordijk een pittige Hol landse, die daar licht verveeld tegenin bracht dat juist haar buur de zaak heeft laten escaleren. Onbewijsbare beschuldigingen van diefstal en ver nieling smoorde de Rijdende Rechter in de kiem. Maar er kwamen zoveel verwijten dat meester Visser voorstel de om één van de schuttingen van twee meter - die te hoog zou zijn - maar op te hogen tot vier meter. Dat leverde in elk geval gelach op in de zaal van Het Witte Huis, die verder vooral werd gevuld met boze blikken, diepe zuchten en wegwerpgebaren. Negen jaar ruzie over meer dan de dames zich inmiddels kunnen herin neren. De televisierechter zag zich daar ook niet zo gauw een einde aan maken. Desalniettemin hadden de Oegstgeestsen - de één gepensio neerd patholoog-anatoom, de ander vroeger werkzaam in de ruimtevaart - hun hoop op Frank Visser en zijn ca meraploeg gericht. Eulderink deed het voorstel, maar Hordijk had er ook al over nagedacht. „Maar ik dacht: dat wil ze nooit. Ze wil niks, namelijk. Tot mijn grote verbazing en vreugde kwam ze zelf met het idee." Eulde rink: „Ik wil rust, het is te veel. Waar om gaat het negen jaar niet goed? Ik volg het programma van de Rijdende Rechter al jaren en ik ben altijd tevre den over de manier waarop meneer Visser met mensen omgaat. Hij kijkt altijd naar beide kanten van de zaak. Hij is zo eerlijk." Eerdere bemidde lingspogingen strandden om allerlei redenen, onder de dwingende blik van de camera's en meer dan vijftig toeschouwers kwamen beide partijen in elk geval opdagen om hun verhaal te vertellen. „Ik ben er niet zo'n lief hebber van, op tv verschijnen met je problemen", zei Hordijk. „Maar op een gegeven moment vraag je je af: wat moet je dan?" Dat er straks hon derdduizenden kijkers deelgenoot zijn van haar vete, neemt ze op de koop toe. „Ach, de Rijdende Rechter maakt op mij altijd een eerlijke in druk." Ze was, net als haar tegen streefster, 's ochtends op pad geweest met de Rechter. Maar de indruk dat de NCRV-jurist een eind aan de ellen de kan maken, had ze na een lange dag op pad met camera's en micro foons niet. „Het is een zaak van ne gen jaar en je praat maar over een paar punten. Nou ja, hij heeft nog een dik pak papier liggen waarnaar hij moet kijken." De hoofdpersonen in de burenruzie krijgen over twee weken te horen wat de televisierechter ervan vindt. De rest van Oegstgeest moet langer wachten, want de uitzending staat pas aan het eind van dit jaar gepland. De kans is groot dat het tegen die tijd nog niet alles koek en ei is tussen de buurvrouwen. „Dit houdt alleen maar op als één van de twee ver huist", merkte een toeschouwer op, terwijl de lampen, kabels en camera's werden opgeruimd. door Saskia Stoelinga woubrugge - Hoewel het weer wisselvallig is, worden er dagelijks voor dag en dauw toch asperges gestoken op Aspergehof Noordam in Woubrugge. „Zaterdag met dat warme weer schoten ze de grond uit. Gisteren hebben we de grote tent waarin de groene asperges worden ge teeld, moeten laten zakken vanwege de harde windvla gen. We hopen dat de zon zich weer laat zien." Deson danks zijn Gerrit en Gerda Noordam te spreken over de kwaliteit. „Ze zijn tongstrelend zacht. Nog beter dan vo rig jaar. Reden? Misschien omdat er nauwelijks nacht vorst is geweest, maar waarschijnlijker is dat wij de tech niek van telen steeds beter onder de knie krijgen. We doen niet meer onder voor Limburg." Het telen van asperges luistert nauw bij de familie Noordam. Met liefde brengen vader en zoon het witte goud groot. Moeder en dochter verhandelen ze met plezier. „Je moet niet alleen goede grond hebben, maar ook goede planten. En het weer moet meezitten", zegt Gerrit Noordam, de enige aspergeteler van Zuid-Hol land. „Het voordeel hier is dat de veengrond iets vet tigs heeft, waardoor er weinig beschadigingen optre den." Wel vermengt Noordam de grond met wat tuin aarde - om de structuur iets losser te krijgen. „Wil je een onbeschadigde kaarsrechte witte asperge op je bord hebben, moet je zorgen voor zonnewarmte, waardoor het gaat broeien onder de lage koepels van zwart plastic. In die tunnels wordt het dan warmer en vochtiger dan buiten. Omdat wij witte asperges meer waarderen dan groene, doen we naast het zwarte plas tic ook nog een laagje aarde over de plant, zodat de stengel helemaal van zonlicht verstoken blijft." De groene asperges daarentegen worden met opzet blootgesteld aan zonlicht. Zo verkleuren ze van wit naar paars naar groen. Volgens Gerda Noordam is de groene een slag apart. „Eigenlijk lekkerder. Minder ve zelig, meer smaak en meer vitamine A en C", dicteert ze in haar speciale aspergewinkel aan de Boddens Hosangweg, tegenover het land van haar man. „Zo houden wij contact met elkaar." Als ze met een bochtje kijkt, kan ze vader en zoon volgen bij het steken. „Ook kan ik het weer goed in de gaten houden." De aspergestengels beginnen uit te lopen als de grond- temperatuur bij de wortelknoppen een hoogte heeft bereikt van zo'n 10 graden. Hoe hoger de temperatuur gedurende het groeiseizoen, des te sneller komen de stengels omhoog. Bij een temperatuur boven de 25 graden kunnen de stengels wel 10 centimeter per et maal groeien. Als de asperge probeert boven de grond uit te komen, gaat de aarde scheuren. Dat is het mo ment om te steken. Gerrit en zoon Pieter zijn er bedre ven in. Nadat de grond rondom de aspergestengel voorzichtig met de hand is verwijderd wordt met een speciaal steekmes gestoken. De asperge wordt daarna in een aluminium-steekkist gelegd. Het steekgat wordt met de handen zorgvuldig dichtgemaakt. Na de oogst gaan de witte asperges ongeveer zes uur in koud water. Daarna volgt het op maat snijden en sorte ren. Dit gebeurt op dikte, kleur en kwaliteit. De asper ges worden gekoeld bewaard bij 2 graden en een hoge luchtvochtigheid. Vandaar dat de ldant van Gerda Noordam altijd het advies krijgt de asperges te omwik kelen met een natte theedoek voordat ze in de koelkast worden gelegd. Zo heeft de ambassadrice van de Wou- brugse asperge nog meer tips voor het schillen en ko ken van de delicatesse. Op zaterdag 1 mei geeft ze het stokje voor een dag over aan de jeugdige topkok Stephan Möllers uit Roelofarendsveen. Möllers won vorig jaar de Horecava en gaat zich in haar winkel uit leven op de asperges. Na het seizoen, de laatste dag is 24 juni, Sint Jan, groeit asperge uit tot een prachtig hoog, groen gewas. Dit zorgt ervoor dat de planten aansterken voor een nieu we oogst het jaar daarop. Rond half november kleurt het gewas geel. Het bovengrondse plantendeel sterft af. De ondergrondse wortelstok is bestand tegen alle win terse weersinvloeden. De Noordammen zitten dan niet met de armen over elkaar. „Elk jaar breiden we uit. Een arbeidsintensief karwei, waarbij de grond tot op een diepte van ongeveer drie meter diep moet worden be werkt. In het voorjaar worden de nieuwe planten erin gezet. Dan groeien we naar het nieuwe seizoen toe." ïeim en Jiut ontraden Werking - De colleges van en Voorhout raden nteraden af om van- te zeggen tegen de if fende samenwer- 1(]en met Warmond, teveel onduidelijk, meester Waal van Vooral voor de van de drie ge- ïaar ook voor de in- actievoorzitter Van van Warmond An- jjde raadsleden in de nten een brief ge- dezelfde strekking, an we met zijn allen in waar we over een jaren veel spijt van hrijft de Warmon- nstemmen met een u iet de aantekening en daar nog moet chaafd aan de voor den wij niet verant- nneer er een keuze len gemaakt, moet n waarover besloten fels of vraagtekens et meer zijn." door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse gemeenteraad neemt genoe gen met het megadisco-on derzoek. Burgemeester en wethouders hebben naar het oordeel van de raad de gevol gen van de vestiging van een groot uitgaanscentrum in het dorp voldoende in kaart ge bracht. Dit betekent dat de bouw van de megadisco op losse schroeven staat. Met steun van de voltallige ge meenteraad stelt Leiderdorp zich afhankelijk op van de ge meente Leiden. De provincie Zuid-Holland vindt dat een groot uitgaanscentrum thuis hoort in centrumgemeente Leiden en werkt niet mee aan het Leiderdorpse plan omdat Leiden bezig is met de vesti ging van een discotheek bij het station. Een andere reden die Leiderdorp huiverig maakt, is de overlast die een megadisco met plek voor 2.000 bezoekers geeft. Dat zo'n feesttent criminaliteit en overlast aantrekt, hebben de politiechefs en burgemeesters van diverse plaatsen waar uit gaanscentra zijn, meegedeeld aan Leiderdorp. Er is slechts een kleine kans dat er toch een uitgaanscen trum langs de A4 in Leider dorp komt: als het Leidse feestpaleis nietdoorgaat. Zo dra bedrijventerrein Bospoort wordt ontwikkeld komt het plan van Leiderdorper Hylke Postma weer in beeld, mocht er dan nog steeds geen disco theek in Leiden zijn gebouwd. De bedrijfsgrond in Bospoort, vlakbij Pannenkoekenboerde rij De Hooiberg langs de snel weg, wordt vermoedelijk in 2006 en uiterlijk in 2009 ver kocht. De raad wil zo snel mo gelijk duidelijkheid over deze datum, zodat Postma beter weet waar hij aan toe is. Vooral dat laatste is belangrijk, vindt WD-fractievoorzitter Langenberg. Op de vastgestel de deadline kan de onderne mer bezien of hij zijn plan nog steeds wil uitvoeren. Volgens PvdA-raadslid MacDaniel had het onderzoek uitgebreider gekund. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat het onderzoek niet groots en mee slepend is geweest", zei hij gisteravond. „Maar gelet op de situatie sluiten wij dit dos sier voorlopig." De rest van de raad is het daarmee eens. Actievoerende ouders blij met steun door Janneke Dijke leiderdorp - De vereniging Weg van de Snelweg is blij verrast met de uitspraken van staatsse cretaris Van Geel van milieu. De CDA'er zei vorige week tijdens een symposium dat gemeenten terughoudend moeten zijn met het bouwen pal langs snelwe gen. Ze moeten niet willens en wetens de grenzen van de vast gestelde normen opzoeken, al dus Van Geel. Van Geel deed zijn uitspraken tijdens het nationale congres Gezond Verkeer, onder meer georganiseerd door de stichting Natuur en Milieu. „We zijn er ontzettend blij mee dat ons probleem wordt erkend door de landelijke overheid", zegt Karin Laurens, woordvoerster van de vereniging Weg van de Snelweg. „De gemeenten hoeven niet passief op maatregelen van het rijk te wachten om de gezond heid van hun burgers te be schermen. Ik roep de gemeen ten daarom op om in elk geval nieuwe knelpunten te voorko men. Er moeten dus geen nieu we woningen of scholen dicht op de vangrail worden ge bouwd", vindt Van Geel. De leden van Weg van de Snel weg zijn tegen de bouw van een Brede School langs de Ericalaan op zestig meter van de A4. Hoe wel die snelweg straks verdiept wordt aangelegd, blijkt uit on derzoek naar luchtkwaliteit dat de normen voor schone lucht maar net gehaald worden. De plek is wel te lawaaiig. Leider dorp wil dat ondervangen door stil asfalt te gebruiken voor de leiderdorp - De medewerkers van de kinderboerderij in Leider dorp hebben het nog nooit ge zien: een geit die een vijfling werpt. Het vijftal - vier bokjes en een geitje - is op 15 april gebo ren. Inmiddels heeft moedergeit Janneke al heel wat kraamvisite gehad. Marieke Dekkers (13) en Laura Hoogland (14) zijn vaste bezoekers. Ze komen regelrecht uit school en hebben hun fietsen en tassen neergekwakt bij het hek van de boerderij in park De Houtkamp. „We hebben niet veel huiswerk." Dat een geit in één keer vijf jon kies krijgt maakten de beheer ders in de tientallen jaren dat ze op de kinderboerderij werken nooit mee. Normaal gesproken werpt een moedergeit twee jon gen, maar meer dan drie is uit zonderlijk. Een paar jaar geleden was er een vierling op de kinder boerderij in Leiderdorp. Marieke en Laura behoren tot het selecte gezelschap dat de geitjes al kort na de geboorte mocht bewonderen. „Ze zijn nog niet heel erg gegroeid", zegt Marieke. De medewerkers van de kinderboerderij proberen de dieren af en toe te voeden met de fles. „Als ze groter worden, kunnen ze niet met zijn vijven bij de moeder drinken", aldus Laura. Daarom moeten ze alvast oefenen. De beestjes blijven acht weken bij hun moeder. Daarna worden ze verkocht. Foto: Mark Lamers gemeentelijke wegen en door extra ontheffing te vragen aan de provincie. De Brede School is bestemd als vervanging van de Kastanjelaanschool, die af geschreven is. Het schoolbe stuur van de Kastanjelaan school is wel akkoord met de nieuwe plek. Laurens noemt de opmerking van Van Geel 'een hart onder de riem'. „Het geeft ons abso luut de motivatie om door te gaan." Wel realiseert ze zich dat de staatssecretaris weinig macht heeft in Leiderdorp, om dat de uitspraak zijn mening weergeeft en er geen wet is waarmee hij de gemeente een halt kan toeroepen. Wethouder Molkenboer is ver baasd over de uitspraak van Van Geel. „Minister Peijs heeft onlangs in de Kamer gezegd dat de situatie in Leiderdorp aan al le normen voldoet. Zij zegt dat het probleem van de roetdeel tjes niet bij lokale overheden thuishoort, maar bij het rijk." Volgens hem weet de staatsse cretaris van milieu niet waar over hij het heeft en kent hij de rapporten niet. „Hij zit in een enorme ivoren toren." Molkenboer vindt het groot spraak. „De rijksoverheid legt een snelweg aan dwars door Leiderdorp en wilde dat op een ernstiger wijze doen dan nu ge beurt." Dankzij de regioge meenten wordt de A4 in een verdiepte tunnelbak aangelegd. „Als hij het lef heeft om ons te helpen, zorgt hij ervoor dat de snelheid omlaaggaat, naar 80 kilometer per uur. Wij zullen hem een briefje schrijven of hij zich daarvoor hard wil maken. leiderdorp - De Leiderdorpse commissie die een raadsenquê- te gaat houden naar het Touw- baan-debacle, is van plan om te zwijgen als het graf. „De com missie kan alleen goed werken in stilte. De informatie naar de raad zal summier zijn, ook naar de eigen fracties toe", zei raads lid Staal gisteravond bij de in stallatie van de commissie, waarvan hij voorzitter is. .Alles wat lekt, geeft ruis." De WD heeft raadslid Van Bee- len afgevaardigd als lid, in plaats van eerder genoemde Van der Horst. Verder maken Gardeniers (CDA), Van Gurp (D66), Honnef (Groenlinks) en Staal (BBL) deel uit van de commissie. De wisseling van de WD'ers heeft met tijdgebrek van Van der Horst te maken, gaf WD-fractievoorzitter Lan genberg gisteravond aan tijdens de raadsvergadering. De WD vindt het jammer dat de PvdA niet in de commissie zitting heeft, maar zei het te respecte ren dat tijdgebrek hiervan de oorzaak is. Namens de PvdA wil fractievoorzitter Thunnissen er wel zoveel mogelijk als adviseur bij betrokken zijn. Op 24 mei presenteert de on derzoekscommissie een plan van aanpak aan de raad. De openbare verhoren worden voor de zomervakantie gehou den. Half oktober willen de le den een rapport presenteren waarin staat hoe het zo kon misgaan met de uitgaven voor de verbouwing van een school gebouw aan de Touwbaan. In plaats van 3,5 ton kostte die ruim 1,3 miljoen euro. Daarop trad wethouder Roest af. den haag/alphen - Tegen een 21-jarige Hagenaar is een cel straf van acht maanden plus vier maanden voorwaardelijk geëist. De officier van justitie vond de serie inbraken in onder meer Woubrugge en Alphen aan den Rijn te omvangrijk om met een werkstraf te volstaan. Voor een 22-jarige Leiderdorper zag de officier nog wel moge lijkheden om er met een werk straf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van een half jaar vanaf te komen. Deze man maakt deel uit van een bege leid-wonenproject en is aan de slag in de sociale werkplaats. Zijn aandeel in de inbraken is bovendien kleiner. De Leider dorper fungeerde als chauffeur en bleef tijdens de inbraken en autokraken achter het stuur zit ten. De inbraken met een door gaans geringe buit hadden door een groepje met wisselende sa menstelling plaats. #rie ver dachten hebben zich inmiddels bij de politierechter moeten verantwoorden. De hoofdver dachte kreeg een celstraf van acht maanden plus vier maan den voorwaardelijk. Bij de in braak in een woning in Wou brugge op 19 mei bestond de buit uit een krat bier en lege flessen. In de Cantatestraat in Alphen hadden de inbrekers op 11 juni meer succes. Zij vonden onder andere twee portemon nees en twee mobiele telefoons. Een camping in Hoenderloo kreeg meerdere keren bezoek van het groepje, waarbij drie auto's zijn ontvreemd. Uit spraak volgt over twee weken. Groene asperges schieten omhoog uit de Woubrugse grond. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3