LEIDEN REGIO Verloren in de ikke, ikke, ikke- en druk, druk, druk-cultu Vuurwerk is terug in Noordwijk Groenoord-Noord tegen sloop monumentale villa Leiden krijgt z'n eigen fietstochtjes met gids dinsdag 20 APRIL 20|T Steeds meer volwassenen bellen regionale hulpdienst uit eenzaamheid leiden - Verdrietig omdat je partner bij je is weggegaan, eenzaam omdat je je kinderen maar weinig ziet en somber omdat veel van je sociale con tacten zijn weggevallen toen je het slachtoffer werd van die laatste reor ganisatie op het werk. Het zijn proble men die de vrijwilligers van SOS Tele fonische Hulpdienst in Leiden steeds vaker te horen krijgen. En steeds va ker komen die telefoontjes van men sen van middelbare leeftijd. Want eenzaamheid is niet meer alleen iets van ouderen die de wereld met wee moed vanachter de geraniums gade slaan. Eenderde van alle telefoontjes die de SOS Telefonische Hulpdienst vorig jaar ontving, ging over eenzaamheid. Twee jaar geleden hield dit onder werp nog maar tien procent van alle bellers bezig. Acht op de tien bellers die contact opnemen met de anonieme hulp dienst zijn tussen de 30 en 60 jaar. Vooral bij deze groep komt het on derwerp eenzaamheid steeds vaker ter tafel, constateren directeur Rob Pons en Fietje van Sandwijk, die bij de hulpdienst vrijwilligers traint en begeleidt. Een verklaring voor'deze toename ligt in de maatschappelijke verande ringen. De toegenomen individuali sering, de stijging van het aantal echtscheidingen, de verhoogde am bitie van mensen om een gezin en huishouden te combineren met een mooie loopbaan en een bruisend so ciaal leven. Mensen raken ervan in de knel. En dat geldt dus niet alleen voor de ouderen, die hierdoor hun kinderen niet vaak meer zien, maar ook voor mensen van middelbare leeftijd.Als je het hoge tempo niet kunt bijbe nen, val je buiten de boot. Je kunt een keer zeggen dat je in het week einde op de bank bent blijven han gen, maar als je dat drie weekeinden achter elkaar doet, levert dat een hoop gefrons op. Dan ben je saai. Of als je niet mee kunt komen vanwege 0900-0767 SOS Telefonische Hulpdienst is zeven dagen per week, 24 uur per dag, bereikbaar op telefoonnum mer 0900-0767. De gesprekken zijn vertrouwelijk en anoniem. De telefoonkosten bedragen 5 cent per minuut. De topvijf van problemen van bellers van de SOS Telefonische Hulpdienst: 1. psychosociale problemen 2. eenzaamheid 3. relatieproblemen 4. gezondheid 5. seksualiteit je gezondheid of vanwege psychi sche problemen, kun je in een isole ment raken." Hulp vragen om daar uit te komen is moeilijk. Eenzaamheid is, zeker bij mensen die gezien hun leeftijd in de bloei van hun leven horen te zijn, een groot taboe. „Iemand van 35 die zegt dat hij soms erg eenzaam is. Dat kan toch niet. Dan ben je echt soci aal mislukt. Zo wordt gedacht en dat benadrukt het gevoel van eenzaam heid alleen maar meer." Op tips zitten eenzame bellers over het algemeen niet te wachten, is Van Sandwijks ervaring. „De 'word lid van een club'-suggestie, 'ga naar buiten het is lekker weer', 'kun je niet nog eens proberen contact met die en die op te nemen' - dat soort tips hebben ze al vaak zat gekregen, of zelfbedacht. Nee, de meeste mensen willen gewoon een luiste rend oor of ze hebben er behoefte aan om er eens tegen iemand voor uit te komen dat ze godvergeten eenzaam zijn." Belangrijk misverstand over een zaamheid is dat die in de december maand het hardst toeslaat. Dat is onzin, volgens Van Sandwijk. „Met kerst zijn we ons ervan bewust dat we aan de eenzamen moeten den ken en verdelen we ze netjes onder elkaar. Neem jij Pietje met de dagen, dan doe ik Truus. Wie kent dit soort Save our soul Eenderde van alle telefoontjes die de SOS Telefonische Hulpdienst vorig jaar ontving, ging over eenzaamheid. Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta afspraken niet? Ze zijn - kortom - onderdak." In de zomer doet zich het tegenover gestelde voor. Pons: „Dat is bij ons dus de drukste periode en dan springt met name de maand juli er uit. Dan krijgen we verreweg de meeste eenzame bellers." En als je er over nadenkt, stelt Van Sandwijk, is dat eigenlijk zo gek niet. De zon vro lijkt het leven op en het lijkt alsof ie dereen daar van opfleurt. Tegelijker tijd gaan veel mensen op vakantie. „Je vertrouwde huisarts, je thera peut, je buren. De weinige aan spreekpunten die je had, zijn alle maal weg. En als je om je heen kijkt, zie je iedereen gezellige dingen doen in het zonnetje. Dat stemt mensen verdrietig. Want eenzaamheid heeft niet veel te maken met het aantal mensen datje op een dag tegen komt, maar met het gemis aan een bepaald contact. Het heeft te maken met verlies. Verlies van je vrienden, je ouders, je kinderen, je gezond heid, je baan. Dat maakt mensen eenzaam." Pons: „Vaak zijn mensen ook het eenzaamst als ze net iets heel leuks hebben gedaan met een fijne groep mensen. Als ze lekker hebben gege ten met vrienden of met familie een gezellig groepsuitstapje hebben ge maakt. Dan komen ze thuis in hun eentje, is er niemand om mee na te praten, en vallen ze in een gat. Het zelfde doet zich voor in januari, een maand waarin de bellersregistratie ook een kleine piek laat zien. Na die gezellige feestdagen voelen veel mensen zich vaak extra alleen." De telefonische hulpdieir ge tijd een anonieme org?' geweest. Directeur Rob r „We hielden onszelf ongr zo geheim als onze gespit Sinds 2001 heeft de sticht echter over een andere fajf! gooid en adverteert ze raj hulpdienst. 'Soms zit heil niet mee' luidt de tekst op poster. ei „Onze naam SOS - save* klinkt heel dramatisch. W sen denken in eerste insiE ze minimaal op het randT' afgrond moeten balance? dat ze een beroep op onf1 doen. Maar dat beeld klqt en dat willen wij met dei publiciteitscampagne onP aandacht brengen.e SOS Telefonische Hulpcti? komt oorspronkelijk uitP Daar riep een dominee sf mensen op toch vooral ej te bellen voordat ze daati tot zelfmoord overgingen liep direct storm bij hemL hulplijn vond navolging!1 kerkelijk Europa. In Leiden heeft SOS TeleP Hulpdienst een wat andff sprong. Hier is de club iif opgericht door twee Leid fessoren die zich zorgen? over het welzijn van al dit studenten die niet autonf' hun draai vonden in de if teitsstad Leiden. „Eenzaï speelde toen ook al een a rol", aldus Pons. Twee jaar na de oprichtii de hulpdienst losgekopp de universiteit en voor ie toegankelijk. Ook breidd stichting haar werkgebie de randgemeenten van I Duin- en Bollenstreek er phense regio. Jaarlijks vo vrijwilligers die de centra per dag bemensen, onge 10.000 telefoongesprek Ma rijn Kramp leiden - Fietstochten onder leiding van een gids, langs 'de bekende plekjes van Leiden'. Die kunnen vanaf begin mei worden gemaakt. Op 6 mei worden de naam en de route gelanceerd. En rijdt een aantal bekende Leidenaars voor het eerst een tocht. Het idee is afkomstig van het evenementenorganisatiebu reau Kwik Van Hoek, in sa menwerking met Stadspar- keerplan Leiden en rijwiel handel Du Nord uit Scheve- ningen Trudy Kwik, die regelmatig personeelsuitjes en -evene menten organiseert: „Steeds maar weer moesten we naar Amsterdam omdat daar wel kon worden gefietst en op een gegeven moment dacht ik: waarom niet in Leiden? De start is vanaf de Haagweg om dat daar de fietsen staan en kan worden geparkeerd. Een fietstocht duurt een dagdeel en kan ook worden gedaan in combinatie met bijvoorbeeld varen en eten. Zo kan een groep bijvoorbeeld eerst gaan fietsen en daarna met een wa tertaxi naar een restaurant va ren. Zo kan een dagvullend programma worden aangebo den. En trekken we meer mensen naar Leiden." Momenteel worden de fietsen geprepareerd en krijgen de gidsen, veelal studenten, hun opleiding. „Er komen bordjes op de fietsen zodat die heel herkenbaar zijn." Bij opening gerenoveerde boulevard en 'Mooiste File van Nederland' AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussei 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl door Jan Preenen noordwijk - Het vuurwerk keert terug in Noordwijk. Ditmaal met lasershow en als onderdeel van de festiviteiten rond de ope ning van de vernieuwde Koningin Wilhel- minaboulevard en de Mooiste File van Ne derland. Niet op het strand, zoals in het verleden tijdens de Zomermarkten, maar bij de Vuurtoren. Daarmee wordt vrijdag avond om tien uur een traditie in ere her steld. Twee jaar moest als gevolg van nieu we, scherpere, richtlijnen van het ministe rie van VROM van vuurwerk worden afge zien. Van zwaar vuurwerk is geen sprake meer. De toeschouwers zouden dan op ten min ste 175 meter afstand moeten staan en dat is in deze omgeving vrijwel onmogelijk. Daarom is gekozen voor licht vuurwerk van Laser Fireworks Europe uit Veenendaal, waarbij het publiek op 30 meter moet blij ven. „Dat levert minder problemen op, ten zij het hard waait. Vanaf windkracht 6 moe ten we het vuurwerk schrappen, maar dan gaat nog wel de lasershow door", aldus Ca roline Versnel, die namens de gemeente is betrokken bij het feestprogramma. Het vuurwerk vormt een opvallend onder deel van het drie dagen durende spektakel op de boulevard, waarbij de gemeente en de organisatie van de Mooiste File voor het eerst hauw met elkaar samenwerken. Die file bestaat uit vier praalwagens en vijftig met bloemen versierde personenauto's. Marjolijn van der Jagt, die de PR verzorgt voor de 'File': „Toen ik zag dat de werk zaamheden op de boulevard op schema la gen, heb ik wethouder Barnhoom gebeld of we de festiviteiten konden laten samenval len. Drie dagen later belde hij me terug dat het oké was." Versnel wijst op de vele voordelen van de samenwerking: „De file trekt altijd veel mensen. Het is goed om daar de opening aan vast te knopen. Zeker nu de boulevard vrijwel klaar is. Dat geldt in elk geval voor de bestrating en de nieuwe lantaarnpalen. Volgende week komen de zitelementen en de banken. Alleen de seniorenontmoe tingsplekken worden later ingericht." Automobilisten worden van vrijdagmiddag vier uur tot zondagavond acht uur ge weerd. Vrijdagavond om zes uur wordt de boulevard geopend door de commissaris van de koningin, Franssen. Daarna is er een taptoe met zes muziekkorpsen en rij den de deelnemers aan de File de boule vard op. Zij zijn daar het hele weekeinde te bewonderen, met uitzondering van enkele uren op zaterdag als het Bloemencorso van start gaat. Dat wordt voor het eerst in Noordwijk voorafgegaan door een kinder corso. Verder is er veel muziek en zijn er optredens van onder anderen Bert en Ernie uit Sesamstraat en een Belgisch dansorkest. Aan beide kanten van de noord-zuid-waterverbinding door Leiden staat een prachtig pand uit de negentiende eeuw. Eén - het kasteeltje - langs de Trekvliet aan de Jan van Goy- enkade, de ander - een monu mentale villa - iets meer ver scholen aan de Haarlemmer trekvaart, waar de Schipholweg uitkomt op de Willem de Zwij gerlaan. Dit pand aan de Mare dijk 161 stamt uit 1887 en staat op de nominatie om te worden gesloopt. En daar is buurtver eniging Groenoord-Noord niet blij mee. Een particuliere stichting heeft een verzoek ingediend het pand op de nationale lijst voor rijksmonumenten te zetten. Toen bleek echter dat de villa was verkocht aan een Amster damse projectontwikkelaar die al een sloopvergunning heeft aangevraagd. En als die wordt De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 afgegeven, verdwijnt volgens de buurtvereniging een uniek stukje Leids cultureel erfgoed. Volgens Groenoord-Noord is het vrij eenvoudig een sloop vergunning te weigeren als de gemeente een plan uitvoert dat al een tijdje in een la ligt. Dat kan namelijk door de villa op de gemeentelijke monumen tenlijst te zetten en het huis aan te melden bij de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. Gemeenteambtenaren zijn be gin dit jaar in de villa gaan kij ken en hebben foto's gemaakt. Het aardige aan de villa is, vol gens Groenoord-Noord, dat het pand voor watertoeristen de eerste aankondiging is dat Leiden is bereikt. „Dit is een druk bevaren route voor ple ziervaartuigen en de villa aan de waterkant met fraaie tuin en prieel geeft aan dat men de Leidse binnenstad nadert", zo schrijft Groenoord-Noord in een brief aan de gemeenteraad. Een stukje geschiedenis. Lei den barstte uit zijn voegen toen de stad, in de tweede helft van de negentiende eeuw, groeide door modernisering en indu strialisering. Door de welvaart die deze ontwikkelingen voor sommige mensen met zich meebracht, werden er buiten de stad ruime huizen ge bouwd, het liefst aan het water. De stadsuitbreiding in Vreewijk en aan de Zoeterwoudsesingel waren daarvan resultaten in het zuiden van de stad, aan de noordkant leidde dit tot be bouwing langs de Haarlem mertrekvaart. Het meest pro minente buiten was Maredijk 161, ofwel 'Leiden aan de Vecht'. De villa is opgetrokken in clas sicistische stijl en heeft een sta tig uiterlijk. Van binnen is er glas-in-lood te vinden uit de la te negentiende en vroege twin tigste eeuw. Daarnaast zijn er oude schouwen, gestuukte en beschilderde plafonds, houten lambriseringen, inlegwerk op wanden en in vloeren, Oudhol lands tegelwerk, sierluiken en bewerkte deuren. Het pand kan goed dienen als onderkomen voor bijvoorbeeld een notariskantoor of een be drijf in financiële dienstverle ning, vindt de buurt. Het moet in ieder geval een zaak zijn die niet in een anonieme kantoor toren wil zitten, zoals die er al genoeg zijn in de stad. Volgens de buurtvereniging heeft de projectontwikkelaar daar echter geen oog voor. Hij wil het naastgelegen terrein, de zogeheten Big Boss-locatie, ontwikkelen en wil de villa slo pen zodat er op het hele terrein hoger, en dus meer, kan wor den gebouwd. Eric-Jan Berendsen Ondernemers die meer willen weten over hun relatie met de fiscus kunnen vanavond en woensdag 28 april een seminar bijwonen over het thema 'Star ter en de fiscus'. Van 19.00 tot 22.00 uur gaan specialisten van de Kamer van Koophandel in op praktische zaken zoals het aanvragen van een BTW-num- mer, registratie bij de Belasting dienst en het doen van aangifte. De eerste bijeenkomst is in het kantoor van de KvK in Lisse, de tweede in de KvK in Leiden. Kosten: 23 èuro per persoon. Aanmelding via tel. 071- 5250500. Boekhandel De Kier biedt be zoekers de gelegenheid om een gezichtsportret te laten grave ren op kristal. Met behulp van laser wordt het gezicht gescand en vervolgens op een kristallen voorwerp 'afgedrukt'. Belang stellenden kunnen morgen te recht in de Winkelhof 87 in Lei derdorp en op zaterdag 24 april in de vestiging aan de Bree straat 161 in Leiden. De Leidse filosoof Ad Ver- brugge presenteert donderdag 22 april zijn nieuwe boek 'Tijd van Onbehagen' in boekhandel Kooyker. Het boek bevat essays, over actuele maatschappelijke thema's zoals zinloos geweld, religie en cultuur, de vorming van Europa, oorlog en vrede. Vanaf 20.00 uur houdt Verbrug- ge een korte lezing, waarna hij wordt geïnterviewd. Wie meer wil weten over de flora en fauna in de duinen kan bij de Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie (IVN) een duincursus volgen. Gedurende vier bijeenkomsten op woens dagavond worden de volgende onderwerpen behandeld: mie ren (21 april), vogels (12 mei), zoogdieren (26 mei) en planten (9 juni). Daarnaast is er een aantal bijeenkomsten in het weekeinde. De cursusavonden vinden plaats in het Wellantcol- lege aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest. Kosten: 49,25 euro, inclusief cursusmateriaal. Voor meer informatie, tel. 071- 5324404. Voor vrouwen die zich willen heroriënteren op hun leven en werk begint er op 11 mei een cursus over dit onderwerp. Vanavond is er voor geïnteres seerden alvast een informatie avond bij de GGD Zuid-Hol- land/Hara aan de Bonairestraat 4 in Leiden. Voor meer infor matie, tel. 071-5233209. In het pand van de Neder landse Vereniging Van Huis vrouwen (NVVH) aan de Caeci- liastraat 18 in Leiden wordt vandaag en morgen een kle- dingbeurs gehouden. Het inle veren van dames- en kinderkle ding en schoenen kaï tussen 10.00 en 16.00 avond tussen 19.00 ei uur en morgen tussei 14.00 uur wordt de kl kocht. In het Gezondheids aan de Vondellaan 35 den is iedere vrijdago (behalve tijdens scho ties) tussen 9.30 en 1 een inloopochtend vi voedende vrouwen. 2 koffie of thee drinken ringen uitwisselen. O kan iedere dag tussei 11.30 uur, tel. 071-52! Treinliefhebbers ku genavond bij Connex de Rijnsburgerweg 1 i luisteren naar Oege K houdt een lezing ovei benbahh, het fijnmaz van spoorlijnen en -li Duitsland tot in de ja tig omspande. De bijl begint om 20.00 uur. De kindernatuurclu morgenmiddag het L Heempark in op zoek hommels, bijen en vli Kinderen tussen de 6 kunnen zich om 14.01 zamelen bij de Oegstj 21 in Leiden. Voor mi matie, tel. 071-521362 5221111. De Vereniging voor en Milieueducatie orj komende zondag drif lingen door stukjes ni Leidse regio. Geïnterf kunnen zich om 14.01 zamelen op de volgen ken: Papeweg in Vooi voor landgoed De Ho Oegstgeesterweg in L het Heempark of bezi trum Het Reigerbos v derpark Cronesteyn. I dag is er ook een pole tocht vanaf 15.00 uur, len bij de Driegatenb derdorp. Tip voor dee doe laarzen aan en n< verrekijker mee. DUIVE De duiven vlogen dit vanuit Oudenaarde. I van de wedvlucht is: f P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 9; Geer 2,10; G. v.d. Blo de Mooy 5, 6; Straathi Berg 7, 8. P.V. Leiderdorp R. Heuzen zn 1; coi Hartevelt 2; W.M. de 1 5, 6, 7, 8; W. van Oost Meij 10. P.V. De Rijnklievers N. de Groot 1, 2, 3, 4; Iterson 5, 6, 7, 8, 9; C( Poel/v.d. Kooy 10. De villa aan de Maredijk ('Leiden aan de Vecht') die dreigt te verdwijnen. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2