'Dilemma's moeten worden opgelost' MEDIA 'Geloof werd Müllers niet fataal' Bij 'levenslied-Idols' draait het om de snik Satellite springt de bres voor Teleurstelling bij instituut na negatief advies De hoofdbrekens van Karin de Groot ER keert terug op Nederland i DINSDAG 20 APRIL 2OO4 Hilversum - De populaire zie kenhuisserie ER keert op ver zoek van de AVRO terug op Ne derland 1. Het aantal kijkers zakte na verhuizing naar de donderdag en naar Nederland 2 flink in. Het gemiddelde aantal kijkers is nu zo'n 600.000, en vorig seizoen nog rond een mil joen. Volgens de AVRO, die Ne derland 2 sinds kort als 'thuis- net' heeft, komt dat vooral om dat ER al een paar keer moest wijken voor voetbal. De AVRO wil ER het liefst terug op vrij dagavond, waar de serie acht seizoenen zat, maar is met de zendercoördinator van 1 in overleg over een nieuwe dag en een tijdstip. Hilversum - Plaatsvervangend directeur Jan Vriezen van Beeld en Geluid is teleurgesteld door het advies van de Raad voor Cultuur. „We zijn een instituut in opbouw. Als je daar niet ge noeg geld voor krijgt, gaat dat je hinderen in de kwaliteit van het werk. Terwijl we daar van de raad juist veel lof voor krijgen. Het is net een voorstelling met heel veel applaus, maar met een lege kassa na afloop." Vriezen noemt de opyatting van de raad over de kerntaken van zijn archief 'beperkt'. „Het be drijfsarchief is vitaal, maar deze collectie is van ons allemaal, dus die moeten we voor ieder een ontsluiten. We worden nu naar de mediabegroting verwe zen, dus gaan we daar mee naar het departement. En verder is dit nog maar een advies, dus het is niet helemaal hopeloos. Ze zijn nog niet van ons af." De Raad voor Cultuur adviseert ook negatief over subsidie-aan vragen van het Amsterdamse tv-station AT5 voor een nieuw dagelijks kunstprogramma (612.000 euro) en de Stichting Mira Media, die werkt aan et nisch-culturele diversiteit in de media. De stichting vroeg 855.000 euro. Ze kreeg al ruim 520.000 euro, maar zou volgens het advies nu op nul komen. AT5 wilde met Cultuur@5 dage lijks 24 minuten tv voor autoch tone en allochtone jongeren van 12 tot 18 jaar gaan maken. De raad looft het idee, maar stelt vast dat het cultuurbudget er niet is voor lokale program ma's. Het programma zou vol gens Robert de Vos van AT5 echter randstedelijk worden, en bij gebleken succes zelfs door alle lokale omroepen kunnen worden uitgezonden. Het belang van het werk van Mira Media wordt door de raad uitvoerig onderschreven, maar het scholings- en bewustwor- dingswerk van de stichting moet voortaan uit de mediapot worden betaald, en voor een flink deel door anderen worden gedaan, zo vindt de raad. Vol gens directeur Ed Klute is er echter helemaal geen vrij be schikbaar mediageld. Mira Media vreest er op 1 janu ari een punt achter te moeten zetten, zeker omdat de huidige bijdrage uit de cultuurpot ook weer EU-gelden oplevert. Die worden pas gegeven als de na tionale overheid subsidie geeft, en dreigen door het negatieve advies nu ook te sneuvelen. Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo, 19u) NOS 3.222 2. Idols RTL 4 2.781 3. Kopspijkers VARA 2.692 4. Newcastle United-PSV NOS 2.623 5. Idols uitslag RTL 4 2.315 6. Journaal NOS 2.257 7. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.188 8. Postcodeloterij miljoenen TROS 2.041 jacht 9. Rijdende rechter NCRV 1.740 10. Grijpstra en de Gier RTL 4 1.667 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Totally spies! Fox Kids 236 2. Jeugdjournaal NOS 218 3. Klokhuis NPS 178 4. Yu-gi-oh Fox Kids 175 5. Heart dance award Fox Kids 161 6. Heart dance award special Fox Kids 160 7. Spongebob squarepants Nickelodeon 154 8. Bassie en Adriaan Nickelodeon 152 9. Rocket Power Nickelodeon 139 10. Zoop Nickelodeon 137 Marktaandelen in Nederland 1 11,6 (11,4) Nederland 2 16,1 (19,7) Nederland 3 8,0 (6,7 RTL 4 20,1 (19,1) RTL 5 4,6 (4,3) Yorin 5,9 (5,7) SBS 6 11,7 (11,1) NET 5 4,5 (4,1) Veronica 3,9 (3,3) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Vermoord echtpaar volgens EO-documentaire mensen van vlees en bloed door Annemarie de Jong SBS-directeur Bart in 't Hout en Peter Contant bewonderen nieuwde Satellite op 115 meter hoogte. Foto: Ton door Nico Postma Hilversum - Het tv-magazine Satellite gaat zich actief opwer pen als belangenbehartiger van schotelbezitters. Het blad gaat gemeenten en woningbouwver enigingen bestoken met petities als ze moeilijk doen over het plaatsen van schotelantennes. Redactiechef Annemarieke Weith wil beginnen in Deven ter, waar een schotelverbod is afgekondigd. Weith: „Daar ma ken we ons echt kwaad over. Dat pikken wij niet en daarom zullen we voor onze lezers en de kijkers leen statement maken in het volgende nummer van Satellite. Daarna gaan we ook de problemen in de rest van Nederland aanpakken." Volgens Weith bestaan er veel vooroordelen over het gebruik van schotels. „De schotel zou alleen voor allochtonen zijn. Volgens de LPF belemmert de schotel zelfs de integratie van allochtonen, terwijl televisiekij kers gewoon meer keuzevrij heid willen. Een schotel biedt veel meer zenders dan een ge wone kabelaansluiting." Weith zei dit gisteren op een bijeenkomst in Hilversum waar, op grote hoogte in de KPN-to ren, de vernieuwde Satellite werd gelanceerd. Het tien jaar oude blad is totaal vernieuwd. Het tweewekelijkse tw ne blad bestaat vanap drie gedeelten. In gedeelte staan artikeleij laatste ontwikkelingen timediagebied, zoals c ste tv-schermen. Middj blad bevindt zich het h katern met een overzicji zenders. Nieuw is dat[£ friste filmoverzicht vai gina's is aangevuld mej briek waarin de laa scoopfilms worden bil De achterste paginar blad zijn gereserveerd zers die geïnteresseerj techniek en satellietnl, ieder nummer woii vangstappararatuur geF De nieuwe directeur P£ tant van Uitgeverij verwacht voor Satellitjr aantal van vijftigduizei. nees de komende vijf jf met tienduizend niemf; Contant: „Het blad vruchten van de huidig ontwikkeling. Het gaaf gewoon goed met der van satellietontvanger!! dels kijken er 620.000 V dens televisie via een|< antenne. Vorig jaar 1 100.000 bij en dit jaar lp iedere maand acht- to1 duizend huishoudens1 kijkers zijn de prijss van de kabel moe." door Berrit de Lange Hilversum -Als iemand van het kaliber Wolter Kroes zegt dat je het goed hebt gedaan, dan is dat natuurlijk best een lekker gevoel." De 17-jarige Patty Letterman zegt het stra lend. „En hij zei ook nog dat ik een leuk koppie heb." Ze heeft net auditie gedaan voor de TROS-talentenjacht Een ster in 40 dagen, en liep de volkszan ger toevallig tegen het lijf in de studio. Haar moeder toont trots een vel papier: 'Je dochter heeft een mooie stem', heeft Kroes erop gekrabbeld. Letterman is een van de veertig kandidaten die zondag in de TROS-studio au ditie deden voor de levenslied variant van Idols, die vanaf 7 mei op tv te zien is. Zodra Patty haar lied aanheft, is het plotsklaps muisstil in de zaal waar de kandidaten, om ringd door een grote schare fa milieleden en vrienden, eikaars verrichtingen via tv-schermen volgen. Zelfs de mobiele tele foons waarop in de vorm van belmelodieën steeds het com plete repertoire van Frans Bau er door de ruimte schalt, zwij gen. Ook de jury, bestaande uit Drukwerk-zanger Harry Slinger, zangeres Marianne Weber en BZN-voorman Jan Keizer, vindt dat de 17-jarige het benodigde talent bezit. „Wat een hippe tie ner nou zo leuk vindt aan het levenslied? Nou, je kunt erop dansen, je kunt er om huilen én lachen. Je kunt al je gevoelens er in kwijt. Ik heb ook auditie gedaan voor Idols. De jury vond mijn stem goed, maar ik was niet het type popidool. Dat klopt wel. Ik ben gewoon een Beijerlandse boerin die het leuk vindt om mensen te vermaken met gezellige muziek." Ook de met roze, ronde bril ge tooide Henny Dibbets, die graag ook zijn artiestennaam Henny Dee vermeld ziet, heeft een positief jurycommentaar op zak. „Je hebt die snik in je stem én daar gaat het om bij het levenslied", oordeelt Mari anne Weber nadat hij de smart lap Tranen van geluk zijn mooie tranen ten gehore heeft gebracht. „Ik wil graag een ster worden, daar leef ik voor", zo verklaart de 57-jarige Dibbets zijn deel name aan de TROS-talenten jacht. „Doel is er een paar cen ten aan te verdienen en onder de mensen te komen. Ik heb al eens eerder voor Marianne We ber opgetreden tijdens een cruise die de TROS voor leden had georganiseerd. Zo ben ik in contact gekomen met haar pro ducer. Die schrijft een nummer voor me, maar dat was net niet op tijd klaar voor deze auditie." De naam van Emiel Hartkamp, drijvende kracht achter levens liedcoryfeeën Frans Bauer en Marianne Weber, zal deze dag nog vaak en bewonderend val len. De succesproducer heeft inmiddels ook zijn oog laten vallen op het 16-jarige talent Erico van der Horst-Lekaton- pessy, pocht althans de vader van de jongen. De verlegen Eri co Lekato, zoals hij zich op het podium noemt, zong tot voor kort Engelstalig, maar is op aanraden van Hartkamp over- gestapt op Nederlandstalig re pertoire. Het heeft hem inmid dels een 'leuk sloepje' opgele verd, verdiend met een optre den voor een botenverkoper, glundert de vader. Van de veertig kandidaten gaan er acht door naar de volgende ronde. Rachid Aazouzi, beter bekend als 'de Marokkaanse Frans Bauer'vindt het moeilijk om zijn kansen in te schatten. „Ik denk dat ik een goede stem heb, maar ik merk dat mensen het apart vinden dat ik als Ma rokkaan Nederlandstalig sta te zingen." Zorg dat je niet te veel Frans Bauer imiteert, adviseer de de jury nadat hij tijdens de voorselectie Als sterren aan de hemel staan had vertolkt. „Ja, dat is makkelijk gezegd, maar als startend artiest moetje toch ergens beginnen?" baarn - „Ik hoop dat de moordenaar van Hans en Ria Muller tot berouw komt en zijn zonden belijdt. Als hij zijn straf krijgt, dan zal er weer rust komen." Dat zegt goe de vriendin en geloofsgenote Cok Laseur uit Baarn in de documentaire 'Het zal je maar gebeuren', die vanavond rond elf uur bij de EO is te zien. Het zal je gebeuren, dat je als diepgelovig echtpaar Müller uit Baarn worstelt met een slechte gezondheid. Dan kruist een man je pad die klussen voor je klaart en grote be langstelling toont voor het geloof. Omdat je het zielig vindt dat die vriend werkloos is, wijs je hem op een baan bij de kinderboer derij. Nu staat die huisvriend, Paul de Rijk uit Baam, terecht voor moord op het echt paar en fraude. Hun lichamen werden half januari opgegraven op het terrein van kin derboerderij Canton in Baarn. Het pro gramma belicht de impact van de bizarre gebeurtenissen. „Hij heeft ze kapot ge maakt en in de grond gefrutseld onder de geitenstront", zegt jeugdvriend Fré Dries- senaar voor de camera. Hij herinnert zich dat Hans Müller als jon geman een gevaarlijke operatie moest on dergaan vanwege een lekke hartklep. „Hij keek de dood in de ogen en verwachtte niet levend door die operatie te komen. Toen kwam de kentering en vond hij in de bijbel grote steun." Evangeliseren werd zijn lust en zijn leven. Vriendin Cok Laseur vertelt dat Ria later depressief werd, vaak in bed lag en dat het echtpaar in een isolement raakte. „Als ik op visite was, viel steeds vaker de naam van Paul. Hij was de engel uit de hemel, die met open armen werd ontvangen. Hij was hun rechterhand." Eind 1999 zag Laseur het stel voor het laatst. Samen hadden ze in Soest benzine Hans en Ria Müller in betere tijden op een nog niet eerder gepubliceerde foto. gekocht voor een aggregaat. Die had Hans Müller gekocht omdat hij bang was voor stroomuitval na de millenniumwisseling. Ettelijke keren belde Laseur daarna nog te vergeefs aan bij het huis van de Müllers aan de Rembrandtlaan. Later vertelde De Rijk haar dat het echtpaar na een heftige onder linge ruzie naar een geloofsgemeenschap in België was vertrokken. Hij paste op het huis en het stel wilde geen contact meer met vrienden en familie. „Wrang, want ik hield van die mensen", zegt Laseur. Ook laat de documentaire zien hoe Ria's broer Hans van der Velde een steen voor het graf van het stel uitkiest. Pakkend zijn de oude filmbeelden waarop Ria Müller als leidster van een Baarns kleuterklasje is te zien. Een verzorgde vrouw, helemaal in haar ele ment, als ze omringd door zingende kind jes piano speelt. Volgens Laseur was ze dol op kinderen en was het haar grote verdriet dat ze zelf kinderloos was. Documentairemaker Wout Heslinga wilde de Müllers niet alleen als slachtoffers van de Baamse moordzaak de geschiedenis in laten gaan. „Ik heb ze willen neerzetten als mensen van vlees en bloed. Aparte men sen, maar absoluut geen weirdo's." Geen gemakkelijke klus. „De hoofdpersonen zijn dood. Bovendien zijn mensen huiverig om te praten. Ze zitten met onverwerkte emo ties en de zaak is nog in volle gang." „Hun geloof is ze niet fataal geworden, het is wel een belangrijke factor geweest. Ook als ze niet gelovig waren, was De Rijk in hun leven gekomen." 't Zal je maar gebeuren: Vier jaar dood, niet vermist!, vanavond bij de EO, Nederland 1, 23.08 uur. Een relatie met een getrouwde man, mag dat? Is het bekijken van porno vreemdgaan? Zijn werkende moeders slechte colle ga's? Mijn dochter van 15 wil al leen op vakantie en ik vind haar te jong. Het nieuwe KRO-pro- gramma Wat zou jij doen? gaat de kijker een groot aantal spraakmakende dilemma's voor schotelen. „Er zit geen enkele tussen die ik nog nooit heb be sproken met vriendinnen", be kent presentator Karin de Groot. door Nico Postma Hilversum - Dilemma's moeten worden opgelost en wel met een, vindt Karin de Groot. Zo holde ze onmiddellijk naar de bibliotheek toen een van haar kinderen erg druk werd. „Niet om er een probleem van te ma ken, maar ik wilde er wel élles over weten. Dan sla ik er hele maal in door." Haar zoontje Daan van tien bezorgde haar met de paasdagen een nieuw dilemma, dat zomaar geschikt zou kunnen zijn voor uitzen ding. „Hij zit op pianoles, maar houdt niet van studeren. Nu is het soms goed om een kind te pushen, om hem te leren dat hij er soms iets voor moet doen om resultaat te bereiken. Maar hoever push je dan? Nu hebben we pas besloten dat hij mag stoppen. Maar was dit het juiste moment? En verwijt hij mij la ter niet dat hij nooit heeft leren doorzetten? Nu wil hij een gi taar. Nou, de oudste heeft een jaar op gitaarles gezeten en dat was een drama. Hij heeft uit eindelijk maar één liedje ge leerd, ik kan het nog dromen." Karin de Groot vindt het hele leven een dilemma, met grote en kleine vraagstukken. „Zal ik nog twintig jaar doorwerken? En ga ik verder waar ik mee be zig ben, of ga ik eens een ande re kant op?", vraagt ze zich af na de eerste opname, waarin ze met het publiek discussieert a hem wel gezegd dat hei aantrekkelijk voor hem 0 als hij uit gemak besluii C blijven en niets te doen bij mij geen hotel en als P leen thuis blijft wonen, kostgeld betalen en me met koken en schoonn e In het wekelijkse progr 3 wordt aan de hand van r matiseerde filmpjes hel ma geschetst en een op51 aangedragen. In de stui *- gen de gasten en het pi L de discussie zelf hun ct01 trekken en reageren op lossing van het filmpje.1,1 wil met Wat zou jij doeD ker een een norm meeje Dat is niet gebruikelijk 3 visie. „Mensen vinden kaar vrij moeten laten"e Groot. „Met dit prograi de KRO laten zien dat je slissingen over je eigen kan toetsen aan die vail( ren. De mening van ane kan ons normbesef vera Ik hoop dat mensen er op het werk over het pijj ma doorpraten. Zulke ma's wilde ik altijd al na Vroeger was het mijn d e om mensen te helpen. a het maar een paar, dana' leuk." 1 De omroep wil de kijkeir handvat a&nreiken en onderzoek naar de mei de Nederlanders. De ui de enquête wordt aan I van iedere aflevering bi maakt. De Groot over d van vanavond: „Twintia cent van de Nederlandi j, dat getrouwde mannen 4 antwoordelijk zijn vooi slippertjes en dat de m vrij is haar hart te volgf e vind ik best veel. Tacht cent vindt dat ook de vi vrouw verantwoordelijl draagt, maar daarmee I r ze de relatie volgens m Jj niet af." e Wat zou jij doen?, vam dag21 april, 22.30 uur, Nederland 1. Website: 1 azza.kro.nl 1 11 „Mijn angstdroom is als je erachter komt dat de man van je beste vriendin vreemdgaat. Wat doe je dan?", vraagt Karin de Groot zich af. Foto: Yasmin Hargreaves over de vraag of een relatie met een getrouwde man mag. „Om je de waarheid te zeggen: het is bijna eng, zo leuk vind ik dit programma. Het is een pro gramma waar mensen over na kunnen praten en de onderwer pen zijn zo herkenbaar dat ie dereen zich wel kan inleven en een mening heeft over het on derwerp. Daarbij ben ik gek op praten en interviewen. Ik vind het heerlijk om mensen verha len te laten vertellen." De Groot presenteerde zes jaar Spoorloos, dat ze omschrijft als serieus en zwaar. „In het pro gramma Nederland komt thuis heb ik geleerd wat losser te pre senteren. Die twee dingen kan ik nu allebei combineren, de losheid en de inhoud. Maar dat moet er nu allemaal uitkomen en dat is heel eng. Ik merk dat ik er zenuwachtig van word, omdat ik dit nieuwe program ma zo leuk vind en het goed wil doen. En hoe enger ik het vind, hoe groter de kans dat het niet goed gaat. Hou maar op." De 26 dilemma's in het pro gramma spreken De Groot erg aan. „Ik kan er geen bedenken waar ik niets mee heb. Kijk, wat mij niet meer zal overkomen is 'hij wil geen kinderen, zij wel'. Ik heb al drie kinderen, maar ik heb wel weer vriendinnen die daarmee zitten. Aflevering vier handelt over het thema: 'je dochter van 15 wil alleen op va kantie'. Ik moet er niet aan den ken, maar je kind onder dwang meenemen op vakantie is ook niets." „Mijn angstdroom is als je er achter komt dat de man van je beste vriendin vreemdgaat. Wat doe je dan? Ik heb het er al zo vaak met ze over gehad, maar het wordt almaar moeilijker hoe langer ik erover nadenk. Mijn oplossing was altijd dat ik naar hem toe zou gaan om te vertellen dat ik het weet en het ook haar ga vertellen als hij dat niet doet. Door die uitzending ben ik er echter meer over na gaan denken. Wat doe ik bij voorbeeld als hij vertelt dat het maar een keertje is gebeurd? Dan maak ik het misschien al leen maar erger door het haar te vertellen. Of hij belooft het nooit meer te zullen doen? En wat is die belofte dan waard? Het is je taak als vriendin om onmiddellijk te zorgen dat het opgebiecht wordt. Maar het is ook een beetje je eigen hachje redden en je zadelt hóar ermee op. Ik moet er niet aan denken dat ik het ooit meemaak. Het lijkt me zo ingewikkeld." De onderwerpen zijn uit het le ven gegrepen. „Een paar the ma's over opvoeden zijn afge vallen, omdat mensen hier nau welijks discussie over krijgen. Als je vindt dat iemand zijn kin deren niet goed opvoedt, dan heb je daar niets mee te maken. Geen enkel dilemma hebben we zomaar verzonnen. En ken nelijk val ik erg in de doelgroep, want de eindredacteur vond het erg lachwekkend dat ik bij alle onderwerpen wel iemand ken die daarbij past. Je kind van 17 wil van school af, wat nu? Ik heb het meegemaakt met mijn eigen zoon die zeventien was, gezakt was voor zijn havo-exa men en in het jaar daarop weer niets uitvoerde. Toen heb ik

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18