Angst regeert bij Shell ECONOMIE Ahold sluit rampjaar redelijk tevreden af Reputatie niet vlekkeloos Alle hens aan dek voor marinebouw nmn Pensioen topmanager is enorme kostenpost Overname KLM doet belegger pijn in beurs Duisenberg lissaris KLM imuitval kost ouden 3 euro tan keten inald's dood !r vacatures Iverlaters iebedrijf lijft •gapools in ers dupe uurder gas sement van Hetz nabij it oog op ood vallen Derde slachtoffer oliereserves Voorraad weer afgeboekt Spanjaard Rato favoriet voor hoogste post IMF Nederlandse consument houdt de hand op de knip dinsdag 20 april 2004 senberg. Foto: EPA en - Wim Duisenberg dragen als toezicht- het fusiebedrijf 'rance. De Staat ex-president van de Centrale Bank naar lid van de nieuwe commissarissen. Dui- vas ook minister van en president van De idsche Bank en was commissaris bij lucht- itschappij KLM. Huishoudens zijn ld 3 euro per jaar kwijt de door stroomuitval. 1 middelgrote bedrij- len iets meer apart leg- Oiro. Dat blijkt uit een ik door de Stichting ïomisch Onderzoek in van energietoezicht- Te onder 12.400 huis- en 2500 kleine en >te bedrijven. Klein ers leiden samen jaar- 50 miljoen euro scha- itroomstoringen. Ik - De topman van ;ten McDonald's Can- isteren plotseling Hij kreeg waar- ieen hartaanval tijdens jrentie van franchise- Orlando. Hij werd 60 en carrière van dertig et concern uit Oak hamburgergigant be- le 43-jarige Charlie de operationele za- direct als opvolger. )it op 19-jarige leeftijd manager bij McDo- ïtalupo wordt gezien die McDonald's ie rails zette. - Het aantal vacatu- schikt is voor school- js tussen 2000 en 2003 maar 19.000, zo cijfers die van Centraal )or de Statistiek. Het jtal vacatures daalde )0 en 2003 van [aar 81.000. Bij financi- igen was de daling st. In deze bedrijfstak 13 nog maar een op features geschikt voor jlverlater. In 2000 wa- nog vier op de tien. ioorn - Elektronicake- irense Smid, een 176 amiliebedrijf uit Oss, Megapool-winkels !l a 225 medewerkers pool, dat onlangs fail- crij gen een nieuw ar- tract aangeboden. De aan verder onder de i de nieuwe eigenaar. se Smid heeft al 33 in. - Een groep van 2000 e ers dreigt de dupe te an de prijsverhoging ardgas door van de li- i ng van de gasmarkt, mdbouworganisatie o n de rekeningen zo ri dat ze niet meer zijn ïgen voor deze groep. )m glastuinders, die einig gas gebruiken, van sla, radijs, andij- rbloemen, perkplan- :r sia's. f eepswerf Metz uit Urk issement aange- r werken 56 medewer- bedrijf slaagde er al Irie jaar nauwelijks pdrachten voor uw binnen te slepen, efat daarom vooral met rerk waarvan de op- niet opwogen tegen I - Computerconcern Packard gaat samen- jiet de filmstudio's ijros en DreamWorks, i/iet film- en tv-archief Ier Bros gaat digitalise- J DreamWorks is op in- ti virtuele studio ont- den haag/gpd - Shell heeft gis teren toegegeven dat de ma- nagementcultuur bij het Brits- Nederlandse olieconcern jaren lang werd bepaald door vrees voor represailles. Dat angstige klimaat droeg er toe bij dat noodsignalen over specifieke on derdelen van de eigen bedrijfs voering niet aankwamen bij de top van het concern. Shell kondigde gisteren het ge dwongen vertrek aan van finan cieel bestuurder Boynton. Ook moest het concern voor de der de keer op rij de waardering van zijn olie- en gasreserves naar beneden bijstellen. Het slechte nieuws viel samen met het verschijnen van een intern onderzoek naar de te hoge waardering van de eigen olie- en gasreserves; die tot een heu se affaire uitgegroeide kwestie houdt Shell al maanden in de greep. Shell heeft in totaal al 4,35 mil jard vaten olie en gas geschrapt uit de bewezen reserves. Het in terne onderzoek naar de waar dering van de olie- en gasreser ves is voor 90 procent afgerond. Shells drastische herziening van zijn reserves schokte begin dit jaar voor het eerst de aandelen markten. Sindsdien wordt zwa re druk op het bedrijf uitgeoe fend om tot een grondige schoonmaak over te gaan. Eerste slachtoffers van die schoonmaak waren de topbe stuurders Watts en Van de Vij ver, die begin maart moesten vertrekken. De huidige con- cemtop, onder leiding van de Nederlander Van de Veer, kon digde gisteren tal van maatre gelen aan om greep te krijgen op de geconstateerde proble men. Volgens Shell-bestuurder Brinded werd middenjaren ne gentig de kiem gelegd voor ja renlange overschatting van de reserves en verkeerde financiële rapportages. Het gisteren gepubliceerde in terne onderzoek toont aan hoe veel moeite Shell had om de precieze omvang van zijn pro blemen vast te stellen. Het con cern wachtte jaren met het naar buiten brengen van de onjuiste boekingen. Over dit onderwerp voerde Van de Vijver, de toen malige chef van de divisie Ex ploratie en Productie, een steeds fellere strijd met zijn su perieur Watts. De interne me mo's onthullen dat Van de Vij ver zich al in 2002 bewust was dat het concern de buitenwacht misleidde. Watts eiste echter in steeds vin niger woordenwisselingen dat Van de Vijver de op de financië le markten gewekte verwachtin gen zou waarmaken. Van de Vijver voelde zich gedwongen te liegen tegenover de buiten wereld. En met die rol kreeg hij gaandeweg steeds meer moeite. Topman Van de Veer, opvolger van Watts, zei gisteren dat hij als bestuurder de omvang van de affaire niet wist te doorgron den. De huidige leiding ver groot de invloed van juridische en financiële specialisten, ter versterking van de interne con trole. Ook de hoogste bestuur ders bij Shell zullen in het ver volg rechtstreeks betrokken moeten zijn bij het vaststellen van de olie- en gasreserves. den haag/anp - De Amerikaan se Judy Boynton, die gisteren opstapte als financieel directeur van Shell, heeft een niet geheel vlekkeloze reputatie. De voluit Judith Gubala Boynton geheten manager werkte bij Polaroid voordat ze bij het olieconcern kwam. Ze ging daar weg een dag voordat het Amerikaanse fotografieconcem zijn financië le resultaten over 2000 naar buiten bracht. Polaroid vroeg in 2001 uitstel van betaling aan om zich de schuldeisers van het lijf te kun nen houden. Onder Boyntons bewind werden twijfelachtige boekhoudmethoden gebruikt om slecht nieuws achter te houden. Boynton kwam bij Po laroid toen dat concern al een tiental jaren in de problemen zat. Nieuwe markten, kosten verlagingen en herfinancierin gen konden het uitstel van be taling niet tegenhouden. Tegen Boynton loopt in de Verenigde Staten een aantal rechtszaken, aangespannen door boze aan deelhouders van Polaroid. Ze rotterdam/gpd - Minister Kamp (Defensie) heeft beloofd vóór het zomerreces de Tweede Kamer te laten weten of hij de vernieuwing van de vloot van de Koninklijke Marine wil vervroe gen. Dat is van levensbelang voor het Nederlands Marine- bouw Cluster. De bedrijfstak vreest voor zijn bestaan als or ders voor nieuwe marinesche pen uitblijven. Het zijn nu de weken van de beslissingen en dus is het alle hens aan dek, ook in Rotterdam bij Imtech Marine Offshore. Imtech-directeur G. L. M. Ha mers heeft geen zin om zijn ver haal aan te dikken met aantal len arbeidsplaatsen die op het spel staan, maar het is wel vijf voor twaalf. Als defensieminis ter Kamp en de Tweede Kamer niet meewerken, dan ziet het er niet goed uit voor de Neder landse marinebouw. „Als die orders van de Koninklijke Mari ne niet komen, dan houdt het uiteindelijk op met de marine bouw in Nederland," zegt hij re soluut. In totaal telt het marinebouw cluster ruim vijfduizend ar beidsplaatsen en is het goed voor een omzet van 1,1 miljard euro per jaar, waarvan ongeveer driehonderd miljoen aan ex portopdrachten. Het cluster hoeft het niet alleen te hebben van opdracht voor nieuwe schepen voor de Ko ninklijke Marine, maar die or ders zijn wel van levensbelang. De hele maritieme en elektri sche industrie in Nederland profiteert ervan. Sterker: de or ders zijn het vliegwiel van de industrie, omdat de Koninklijke Marine een lastige en veeleisen de klant is. De minister van de fensie heeft een vlootvernieu- wingsprogramma uitgesteld. Tot pakweg 2012 zijn van de Koninklijke Marine geen nieuwbouwopdrachten te ver wachten. „Zo lang houden we het niet uit," verwoordt Hamers de noodkreet van het cluster. Gisteren presenteerden de be drijven de resultaten van ver schillende studies die zijn uit gevoerd om minister Kamp er van te overtuigen de vlootver- nieuwing te versnellen. Het gaat om de bouw van vier korvetten ter vervanging van twee M-fregatten en de vervan ging van vier andere M-fregat- ten. „Het kost de minister niets," geeft Hamers aan. „Wij hebben berekend dat het naar voren halen van die orders kos tenneutraal kan." Probleem is dat minister Kamp zijn vorig jaar gepresenteerde visie op de Nederlandse strijd krachten deels moet herzien. Het gaat dan vooral om een aangepaste rol voor de Konink lijke Marine. londen/anp - De kans dat de Spanjaard Rodrigo Rato het In ternationaal Monetair Fonds gaat leiden, is toegenomen. Zijn rivaal, de Fransman Jean Le- mierre, is gisteren herbenoemd tot president van de Oost-Euro- pabank. Komend weekeinde valt in Washington een besluit over de benoeming van Rato, die steun zou hebben van de Verenigde Staten. In Washington houden IMF en de Wereldbank zaterdag en zondag hun voorjaarsverga dering. In maart stapte Horst Kohier onverwacht op als direc teur van het IMF. Hij wil presi dent van Duitsland worden. Eerder deze maand werden Ra to en Lemierre op een vergade ring van de Europese ministers van financiën als kandidaten naar voren geschoven voor de topfunctie bij het IMF. Rato ge niet onder meer steun van een aantal kleinere Europese lan den en Latijns-Amerikaanse landen. Lemierre kon behalve van Frankrijk ook op de steun van Duitsland rekenen. Volgens traditie is het altijd een Europeaan die het directeur schap van het IMF bekleedt. De Amerikanen leveren in ruil daarvoor de president van de Wereldbank. Nu is dat James Wolfensohn. Tegen deze gang van zaken bestaat al jaren veel onvrede bij met name ontwik kelingslanden. Zij willen dat de kwaliteit van de kandidaat de doorslag geeft en niet waar hij vandaan komt. wiJCHEN - Pluimveebedrijf Van Santvoort in Wij- chen heeft een nieuwe manier gevonden om verse eieren te verkopen: de automatiek. Zoals elders een kroket of gehaktbal 'uit de muur' kan worden geconsumeerd, kan bij de creatieve ondernemer een doosje eieren worden getrokken. De automa tiek is ingebouwd in een oude melkwagen op het erf van de boer. Foto: ANP/Robin Utrecht Nettoverlies teruggebracht van 1,2 miljard in 2002 tot 1 miljoen in 2003 zaandam/gpd-anp - Super marktconcern Ahold heeft het rampjaar 2003 afgesloten met een nettoverlies van 1 miljoen euro. Het jaar ervoor bedroeg het nettoverlies nog 1,2 miljard euro. Ahold presenteerde giste ren als een van de laatste on dernemingen de jaarcijfers over 2003. De multinational heeft ruimschoots de tijd genomen om de boekhoudperikelen van vorig jaar te verwerken. In Nederland zakte het resul taat van Albert Heijn in. In de eerste negen maanden bleven de klanten weg door de hoge prijzen. In oktober begon de prijzenoorlog in de super marktwereld, waarmee Alben Heijn klanten terugwon. Alleen zakten vervolgens de winstmar ges in. Albert Heijn verloor in vergelijking met 2002 1,7 pro cent omzet tot 5,6 miljard euro. Het marktaandeel zakte 0,9 procentpunt tot 26,7 procent. Ondanks de daling was Ahold- topman Moberg te spreken over de resultaten van Albert Resultaten Ahold 2003 bedrijfsresultaat per segment v r goodwill en bijzondere posten in miljoenen euro (tenzij anders vermeld) 2002 2003 Verenigde Staten Stop&Shop (in$) 718 860 Giant-Landover (in$) 384 303 Overiae (inS) 359 _I4L Subtotaal (in euro) 1.551 1.159 Europa Albert Heijn 264 205 Overiae 32 7 Subtotaal 296 212 Foodservice US Foodservice 314 -72 Foodservice Europa 8 6 Subtotaal 322 -66 Overige activiteiten -25 -240 Totaal - 2.144 1.065 netto-resultaat in miljoenen euro Cftft 738 750 -1.208 netto-omzet in miljarden fi2 7 euro 54,2 pA 56,1 40," 1 23,2 28 1998 1999 2000 2001 2002 2003 Heijn. „We zijn tevreden over wat we zien. We hebben 2000 producten in prijs verlaagd en de klanten komen terug. We blijven kijken naar de kosten." Net als veel andere Europese bedrijven heeft Ahold veel last anp - bron: Ahold gehad van de dure euro. De netto-omzet van het totale con cern daalde met 10,6 procent tot 56,1 miljard euro. Als de wisselkoerseffecten buiten be schouwing worden gelaten, zou de omzet met 2,7 procent zijn gestegen. Ahold heeft succes geboekt bij het verminderen van de schul denberg. Deze bedroeg eind 2003 7,5 miljard euro, tegen 12,3 miljard euro een jaar eer der. De belangrijkste Amerikaanse dochter van Ahold, US Food Service (catering activiteiten) zorgde voor een tegenvaller van bijna een half miljard euro. Vooral kosten van onderzoek door accountants naar de boek houdschandalen bij dit be drijfsonderdeel leidden tot ho ge extra kosten. De boekhoudfraude kostte het bedrijf in 2003 250 miljoen eu ro. Ook heeft de multinational te maken met boze aandeel houders die schadevergoeding willen en toezichthouders die onderzoeken hebben ingesteld naar de gang van zaken bij het concern. Mede door deze toekomstige problemen wilde Moberg geen concrete winstvoorspelling doen. „Dit jaar wordt een over- verwijten Boynton de financiële resultaten van het fotografie concem te hebben gemanipu leerd. De nu 49-jarige Boynton begon haar carrière in de financiële wereld bij het Amerikaanse olieconcern Amoco. Toen ze na Polaroid naar Shell ging, ver klaarde ze graag temg te willen naar de energiebranche. Ze is een van de weinige vrouwen in een mannenbolwerk. Op de lijst van vijftig meest invloedrijke vrouwen van het Amerikaanse blad Forbes stond ze elfde. Volgens Amerikaanse media moet ze op de hoogte zijn ge weest van de verkeerd inge schatte oliereserves van Shell. Analisten zeggen dat ze haar werk bij het olieconcern begon nadat de reserves foutief in de boeken waren verschenen en moest ze de kwestie minimali seren en de aandacht ervan af leiden. Haar kan worden verweten dat het probleem van de oliereser ves aanvankelijk niet juist naar buiten is gebracht. Dat ze niet Ahold-topman Anders Moberg. Foto: EPA gangsjaar. We zijn bezig met ons plan Weg naar Herstel, dat het bedrijf verder moet hel pen." Op de beurs werd Ahold aan vankelijk hard afgestraft maar in de loop van de middag lie pen de verliezen enigszins te rug. Judy Boynton. Foto: AP gelijk met Philip Watts en Wal ter van de Vijver is opgestapt, zou ermee te maken hebben dat Shell in zijn bedrijfstop eni ge continuïteit wilde houden, aldus analisten. amsterdam/anp - Grote beurs genoteerde bedrijven in Neder land dragen gemiddeld circa 200.000 euro bij aan het pensi oen van elk van de leden van hun raden van bestuur. De ge middelde pensioenlast vormde vorig jaar 38 procent van het jaarsalaris. De bijdrage aan het pensioen van topmanagers ligt daarmee drie tot vier keer zo hoog als de bijdrage aan het pensioen van de doorsnee werknemer. Dat heeft Het Financieele Dag blad berekend op basis van een inventarisatie van twintig belo ningsrapporten die de grootste AEX-fondsen tot nu toe hebben gepubliceerd. Bij de handelshuizen Hagemey- er en Buhrmann bedroeg de pensioenlast het afgelopen jaar ruim de helft van de salarispost. Bij chemie- en farmaciecon cern Akzo Nobel kwam die bij drage uit op 62 procent. Bij postbedrijf TPG was de pensi oenbijdrage gelijk aan het sala ris, zo blijkt uit de gisteren ge publiceerde inventarisatie. De gemiddelde pensioenlasten zijn volgens de zakenkrant zo hoog omdat voor de meeste be stuursleden relatief dure rege lingen zijn getroffen. In veel ge vallen gaat het om regelingen met pensionering op 60- en 62- jarige leeftijd, waarna rond 60 procent van het laatstverdiende loon wordt gegarandeerd. De aankopen van kleding, schoenen, meubels, auto's en elektronica dalen al langer. In december bedroeg de terug gang zelfs 12 procent. Deze da ling leek in januari te zijn ge stopt met een minimale afname van 0,1 procent, maar in febru ari kwam deze categorie uit op min 3,8 procent. Consumenten waren ook zuini ger met eten, roken en drinken, maar de daling was minder groot dan eind 2003. De daling bij boeken, planten, energie, schoonmaakmiddelen en ande re 'overige goederen' was met 5,6 procent een stuk forser. voorburg/anp - De Nederland se consument is in februari be ter op zijn portemonnee gaan letten. De consumptie daalde 1,1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De stijgende trend van begin dit jaar lijkt daarmee te zijn gebroken. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), n januari viel de consumptie 0,5 procent terug. Dat was een stuk minder dan in 2003, toen in de laatste maanden de afna me opliep tot meer dan 2 pro cent. Over heel 2003 kromp de consumptie met 1,1 procent. door Richard Mooyman Amstelveen - „Ik weet hoe de Fransen zijn", verzekert een kleine KLM-aandeelhouder op onheilspellende toon in de mi crofoon. Op een speciale aan deelhoudersvergadering in Am stelveen betoogt hij maandag middag dat Air France de KLM vooral wil inlijven vanwege het geld dat de Nederlanders in kas hebben. Volgens deze aandeel houder is er zelfs sprake van een heus complot: de Fransen hebben door manipulaties eerst de koers van de KLM gedrukt om de boel daarna voor een koopje over te nemen. Niet alle aanwezigen nemen deze complottheorie over, maar veel kleine beleggers in het aan deel KLM ventileren ter verga dering wel hun grote ongenoe gen over het bod van Air Fran ce. De overname van hun KLM doet pijn, maar dan vooral in de portemonnee. Want de meeste aanwezigen zijn ooit in KLM-aandelen gestapt met de bedoeling er aan te verdienen. Ze kochten niet alleen op basis van nationale trots. De omgerekend ruim 17 euro per aandeel die de Fransen bie den, vinden zij veel te weinig. Dat zou zo'n beetje het dubbele moeten zijn. De waarde van de KLM (circa 800 miljoen euro) zou schromelijk worden onder schat. De gebouwen, de vlieg tuigen, de pensioenfondsen zijn veel meer waard dan de Fransen hebben geschat, houdt voorzitter De Vries van de Ver eniging van Effecten Bezitters (VEB) de KLM-top voor. Boven dien zijn de winstperspectieven volgens hem sterk verbeterd. Met een spervuur van vragen en opmerkingen verwoordt De Vries het ongenoegen van de particuliere belegger, die in sommige gevallen ooit het dub bele betaalde voor een KLM- aandeel. Bij vlagen geïrriteerd leggen KLM-topman Van Wijk en fi nancieel directeur Ruijter uit dat het Franse bod juist goed is. En wel vanwege de slechte toe komstperspectieven als de on derneming op eigen benen zou blijven staan. De KLM heeft weliswaar een miljard euro in kas, maar daar tegenover staat wel een miljardenschuld. De groot-aandeelhouders, waaron der de Nederlandse staat en in stitutionele beleggers, vinden het bod juist uitstekend, verze keren de twee. Enfin, de kleine beleggers mo gen van de KLM-top een mid dagje stoom afblazen. Nee, over de extra honussen hoeft niet meer te worden geklaagd, want daar had de top al vanaf gezien onder druk van de bonden en minister Zalm. Wel wordt er nog wat gemopperd over de dienstverlening aan boord van KLM-toestellen. Goede raad is er ook: waarom fuseert de KLM niet met een Chinese lucht vaartmaatschappij? Qe overna me van Air France i™olgens deze aandeelhouder gedoemd te mislukken. „Dit hoort in het rijtje Fokker/DASA en Hoog ovens/British Steel." Aandeelhouders hebben tot 3 mei de tijd om hun aandelen KLM ('Klemmen' in de volks mond) om te ruilen voor aan delen Air France. Op die dag moet blijken of de Fransen ge noeg in handen hebben om de transactie door te laten gaan. Veel aandeelhouders denken dat de overname onontkoom baar is. Toch mag de Neder landse cultuur niet helemaal verloren gaan. Zo moet het be drijf op aandeelhoudersverga deringen een lunch met karne melk blijven serveren, stelt een belegger voor.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17