Eternit moet asbestdode betalen BINNENLAND 2 Scheiden pas na regeling voor omgang met de kinderen Paleiswacht geschorst na grap bij uitvaart Juliana Amsterdam straft foute mailtjes Zet herrieschoppers in Terschelling op discoboot 5Bezuinigingen leiden tot afbraak verzorging Vrouw die overleed aan longvlieskanker krijgt postuum 25.000 euro Zandsculpturen voor waterbeheer HDC154 dinsdag 20 april 2004 Minister wil klimaatprojecten derde wereld van ontwikkelingspot den haag/anp - Projecten in ontwikkelingslanden zoals de aanplant van bos die de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide drukken, kun nen voortaan deels uit de pot van ontwikkelingshulp worden betaald. Minister Van Ardenne van Ontwikke lingssamenwerking liet giste ren tijdens overleg in de Tweede Kamer weten dat de in de OESO verenigde indu strielanden het daarover eens zijn geworden. Zij bestreed kritiek van de PvdA en Groenlinks dat de ze plannen ten koste gaan van het ontwikkelingsbud get. .Anders had het minis terie van VROM het geld moeten uitgeven", aldus de PvdA-woordvoerder. Vol gens de minister is dit vanuit het streven naar samenhan gend beleid een goede zaak. Zij gaf als voorbeeld duur zaam armoedebeleid. Harde voorwaarde is dat het ont vangend land het project als duurzaam bestempelt, voeg de Van Ardenne eraan toe. Ichultz. Kastermans rwaarden vrij houden' ht - Staatssecretaris an Haegen van Ver- faterstaat wil de 3 voor de het winter- }e Maas in Limburg irerruimen. De provin- irg wil dat incidenteel s de Maas mag wor- uwd. In 2005 worden jplannen Ruimte voor eventueel aangepast, der"stelde Schultz en gisteren tijdens een lek aan Limburg. Vol- iltz worden individue gen nu al vaak geho- vrouwen overen - Het aantal vrouwen oveert aan de univer- ;rk toegenomen. In ïjaar 2002/2003 was 41 an de 2600 gepromo- rouw. Acht jaar gele- it percentage rond de entraal Bureau voor ek maakte deze cijfers ekend. De stijging van >el vrouwelijke promo ot overeen met de stij- ïet aantal vrouwelijke erde studenten. Bin- udierichting gedrag en ippij is meer dan de de promovendi studierichting tech- het laagste aantal ke promovendi. de France kernenergie Franse en Neder - ;anisaties gaan druk n op de Franse rege stoppen met kern- tomend weekeinde ze aan de 'Ronde van om met kernenergie De tour is bijna eleden bedacht door andse organisatie Ak- Kernenergie en vol- vvoordvoerder 'ge- I' door het Franse net- ir du Nucléaire', dat e antikernenergie- lundelt. Van 24 april zal een karavaan met ;n tentoonstelling zame energiebronnen ijke maaltijden in 28 leer dan 4000 kilome- 'rankrijk afleggen. reg dicht geluk it - De snelweg A2 en-Maastricht) is gis- ter hoogte van de af- 0 in beide richtingen afgesloten na een on een vrachtwagen met ityleen. De truck vatte it een achteras was en en oververhit was )e bestuurder werd ihalingsproblemen icht naar een zieken- r kon na controle zijn werk toe. Acety- 1 zeer brandbaar gas meer wordt gebruikt s 'onbewust Twee monteurs van lailinfra zijn „onbe- ïldig" aan een trein - p 31 oktober 2002 bij vegovergang Veenen- Qomp, waardoor een automobilist om het lm. Dat heeft de recht- inhem gistermorgen n de uitspraak tegen nonteurs. Tegen de een taakstraf van 120 Maar de rechtbank hen slechts de aller- ttnn van schuld verwe- orden. De mannen k een geldboete van )etalen. De monteurs een fout in de verbin- 'aardoor de spoorweg- ien bleven staan ter- :ht voor de naderende roen stond. vast na val lin uit raam iM - Een 24-jarige man 'liet is afgelopen e aangehouden, nadat gere vriendin uit een de bovenste etage van as gevallen. Onder vrouw door de man Bosschages braken de 23-jarige vrouw, nstige verwondingen men in het zieken- rdat de vrouw uit het le derde woonlaag iet tweetal ruzie heb ei. De vrouw heeft al e van zeven maanden, ipig elders is onderge- Stichting Horizon: Kwart van kinderen heeft geen contact met een van de ouders den haag/rotterdam/anp-gpd - Ou- ders die willen scheiden, mogen dat pas doen als zij samen een plan heb ben gemaakt waarin de zorg en om gang met de kinderen vastgelegd is. Nadat de rechter akkoord is gegaan met dit ouderschapsplan, kan hij de scheiding uitspreken. Dat is een van de voorstellen uit de notitie 'Ouder blijf je', die Tweede- Kamerlid Kalsbeek gisteren heeft ge presenteerd namens de PvdA-fractie. Uitgangspunt is dat de PvdA de scheiding tussen partners en de om gang met kinderen „verregaand wil dejuridiseren". Wel moet bij partners met kinderen het belang van het kind voorop staan, want ook na een scheiding gaat het ouderschap door. Volgens de PvdA zal het veel ouders lukken een ouderschapsplan op te stellen. Mochten ze er toch niet in slagen, dan kunnen zij daarbij begeleiding, bemiddeling of een vorm van hulp verlening krijgen. Eventueel gebeurt dat op verzoek van de rechter. Om een goede hulpverlening op gang te krijgen is het volgens Kals beek nodig dat in gemeenten goed toegankelijke centra komen waar mensen informatie en hulp bij schei ding en omgang kunnen krijgen. Hulp moet ook mogelijk blijven als het ouderschapsplan is opgesteld. Als het mis gaat met het Itind, kan de jeugdzorg snel in actie komen. Beta ling van een en ander is naar draag kracht. De PvdA denkt dat adequate hulp verlening ertoe leidt dat er minder langdurige en dure juridische proce dures volgen. Met dat voorstel volgt de PvdA de Rotterdamse instelling voor Jeugd zorg en Onderwijs Horizon, die gis teren minister Donner van justitie het eerste exemplaar van het boek 'Omgang zonder verlies' overhandig de. In het boekje staat een nieuwe methode omschreven waarmee jeugdzorginstellingen scheidende of gescheiden ouders kunnen helpen een goede omgangsregeling voor de kinderen te treffen. Horizon vond zo'n methode dringend nodig omdat ongeveer een kwart van de kinderen van gescheiden ouders geen contact meer heeft met een van de ouders. Meestal is dat de vader. Voor de ont wikkeling van het kind is dat slecht, zegt Horizon. „Wij vinden dat de vader, want het gaat meestal om de vader, een rol moet spelen in de opvoeding. En dan bedoelen we niet dat de vader kerst en sinterklaas met zijn kinde ren viert en af en toe 'ns met ze naar McDonald's gaat. We bedoelen dan een omgangsregeling die plaatsvindt in harmonie. Want onmin is niet al leen slecht voor het kind, ook de ou ders worden daar niet beter van," stellen directeur Hans du Prie en au teur Dorine van Eijk. „We hebben daarom een methode ontwikkeld waarbij we het contact tussen de niet-verzorgende ouder en het kind op neutraal terrein probe ren te herstellen. Daarbij begeleiden én controleren we de ouders. Uitein delijk hopen we dat beide ouders in staat zullen zijn de omgangsregeling zelfstandig voort te zetten." Directeur Du Prie van Horizon kent talloze voorbeelden van hoe kinde ren klem komen te zitten tussen ver drietige en boze ouders. Vader die zijn zoon vraagt of die 'del van een moeder' nu al een nieuwe vriend heeft. Moeder die alleen maar zucht 'ik zei het je toch', als vader tien mi nuten te laat arriveert op een af spraak. Kinderen voelen haarscherp aan dat vader en moeder elkaar niet kunnen luchten, en raken daardoor in een loyaliteitsconflict. Ze durven met de ene ouder niet meer over de andere te praten. Kunnen een vreemd beeld krijgen van zichzelf: 'mama zegt dat ik op papa lijk, maar tegelijkertijd irriteert papa haar', en krijgen mogelijk ook een raar beeld van relaties. „Ouders zijn diep gekrenkt, wan trouwen elkaar vaak enorm. Ze heb ben grote moeite zich te openen om een goede omgangsregeling voor de kinderen te treffen. Dat uit zich dan vaak als dwars liggen. Wat we probe ren duidelijk te maken, is dat ze van al dat haten zelf ook geen mooier mens worden. En lukt het ons niet ze over die beeldvorming heen te hel pen, kunnen we ze doorverwijzen naar een therapeut," zeggen Van Eijk en Du Prie Bij Horizon staat in elk geval het be lang van het kind voorop. Belangrijk is dat snel wordt gestart met een om gangsregeling. „Wij zien hier dikwijls vaders die hun kinderen al twee jaar niet hebben gezien. Dan heb je een nerveuze vader én een bang kind omdat het in de tussentijd al veel vervelende dingen heeft gehoord over zijn vader. De relatie is dan moeilijker te herstellen." De methode die wordt gehanteerd in het zogeheten Omganshuis is suc cesvol, heeft onderzoek uitgewezen. Veertig procent van de gescheiden stellen wist met de hulp van Horizon zelfstandig een omgangregeling op te zetten. „Wat belangrijk is, is dat de kinderen gaan voelen dat fe het naar hun zin mogen hebben bij beide ou ders," zegt Van Eijk. „Wat hulpverle ners de ouders bijvoorbeeld moeten leren, is dat ze niet snerend over el kaar praten waar de kinderen bij zijn. Daar controleren we dus ook op tijdens de bezoeken en gesprekken met de ouders in het Omgangshuis." Du Prie vindt dat er te laconiek wordt gedacht over een scheiding. Want ook bij 'fatsoenlijké scheidin gen, lopen kinderen schade op. „Per jaar krijgen 33.000 kinderen te ma ken met een scheiding. Ruim acht duizend kinderen hebben dus geen contact meer met de niet-verzorgen de ouder. Waarom wordt wel de overwaarde van het huis en de in boedel zorgvuldig verdeeld en de zorg voor de kinderen niet?" den haag/anp - Een paleis wacht van de Koninklijke Mare chaussee is geschorst, omdat hij op 28 maart, toen het pu bliek nog afscheid kon nemen van de overleden koningin Juli ana, voor de grap een bommel ding heeft doorgegeven aan zijn collega's. De bevelhebber van de marechaussee beraadt zich de komende weken over even tuele verdere maatregelen. Een woordvoerder van de Koninklij ke Marechaussee heeft dit gis teren meegedeeld. Op de laatste dag waarop het publiek afscheid kon nemen van de koningin, meldde de 27-jari- ge bewaker van paleis Noord einde dat er een bom in de tuin lag. Hij deed dat via een interne telefoonlijn bij een collega-be waker. Het was meteen duidelijk dat het om een grap ging. Om dat de marechaussee het tele foontje ongepast vond, is een onderzoek ingesteld. De dader meldde zichzelf korte tijd later. amsterdam/anp - De Sociale Dienst in Amsterdam treedt hard op tegen medewerkers die elkaar e-mailtjes sturen die niet voor zakelijk gebruik zijn be doeld. Volgende week moeten 43 medewerkers zich verant woorden voor door hun ver zonden en ontvangen e-mails, aldus de Sociale Dienst gisteren maandag. Het gaat om e-mails met grappig bedoelde teksten tot porno en in een enkel geval uiterst obscene en schokkende foto's en filmpjes. „In een aan tal gevallen is ook een morele en maatschappelijke grens overschreden", aldus directeur M. Masthoff. Ook gaat volgens hem productietijd verloren waardoor cliënten van de dienst en collega's worden ge dupeerd. Na de verantwoor- dingsgesprekken neemt de di rectie een besluit over te nemen disciplinaire maatregelen. Dat kan variëren van een waarschu wing tot ontslag. harlingen/gpd - Een discoboot of -tent kan de overlast door jonge zeilers op Terschelling be perken. Met dat voorstel kwam de bruine zeilvaart tijdens de feestelijke opening van het sei zoen in Harlingen. Opvarenden van de bruine vloot die zestien jaar of jonger zijn, vervelen zich op het eiland, mede doordat ze de kroegen niet in mogen. Dat is een gevolg van het strengere ho- recabeleid. Burgemeester Jurrit Visser erkende dat er iets geor ganiseerd moet worden voor de 'probleemgroep'. Hij beklem toonde dat de meeste opvaren den zich wel goed gedragen. Soms lijkt het 'alsof het een rommeltje zou zijn' met bezoe kers van de chartervaart op Ter schelling, aldus Visser. Maar het tegendeel is waar. „Het gaat ei genlijk bestgoed." Adrie Bakker van rederij Vooruit wist het antwoord: investeer als horeca in een boot of tent, huur een discjockey en laat de jeugd zich uitleven. Het voorstel was al eens eerder gedaan aan de Ter- schellinger ondernemers. „Het is doodzonde dat die suggestie niet is doorgezet", zei Bakker. „Maar als ik de burgemeester zo hoor is de tijd nu misschien rijp." De zeventig Harlinger zeilvaar - ders, goed voor een vijfde van de totale vloot in Nederland, brengt inclusief gastschepen jaarlijks 85 duizend gasten naar Harlingen. De omzet bedraagt bijna zeven miljoen euro, terwijl de gasten met een geschatte be steding van 26 euro per dag sa men 2,2 miljoen besteden. utrecht/gpd - De belangenver eniging van werkenden in de verzorgingssector waarschuwt voor de gevolgen van bezuini gingen. De vereniging - Sting - maakte gisteren bekend dat zorginstellingen een vacature stop hebben ingevoerd; dat contracten niet worden niet verlengd en dat veel verzorgen den taken verrichten waarvoor ze niet zijn aangenomen. Volgens Sting geeft ruim 60% van de verzorgenden aan dat hun cliënten door de verhoog de eigen bijdrage minder uren zorg willen dan ze feitelijk no dig hebben. Bovendien zeggen zeer veel cliënten de zorg op. Daardoor is er in de verzorging minder werk. De vrees voor massaontslagen groeit. 'De overheid breekt in sneltrein vaart de goede resultaten van recente wervingscampagnes af, aldus Sting in een persverkla ring- Uit een peiling onder de leden concludeert Sting dat het werk van helpenden en verzorgen den onder grote druk staat. Bij na de helft van de verzorgen den meldt dat hun organisatie scholings- en trainingsmoge lijkheden schrapt. Bovendien is er veel minder tijd voor werk en teamoverleg. Daardoor zijn verzorgenden veel minder in staat om hun werk goed te doen en de situatie van hun cli ënten te bespreken. Er wordt niet meer gewerkt aan bevorde ring van de deskundigheid. Vol gens Sting is dat alles het direc te gevolg van het bezuinigings- pakket dat het ministerie van vws aan vooral de thuiszorg heeft opgelegd. De verhoging van de eigen bij drage, het schrappen van mid delen voor zorgvernieuwing en andere maatregelen, bedreigen de kwaliteit en de toegankelijk heid van de verzorging. De be zuinigingen leiden tot afbraak van de verzorging en een zeer ernstig verlies van kwaliteit van zorg. Volgens Sting zet het ministerie zo haar eigen beleid om oude ren en chronisch zieken met goede zorg zolang mogelijk thuis te laten wonen, volledig op de tocht. Vooral kwetsbare groepen ouderen, gehandicap ten en chronisch zieken wor den getroffen. Volgens de be langenorganisatie is het inzet ten van familie, buren of vrien den - de mantelzorgers - geen oplossing, omdat de rek er daar al lang uit is. den haag - Kunstenaars zijn bij het centraal station in Den Haag be zig met het maken van een olifant en een buffel van zand. Het gaat om een actie van het Wereldnatuurfonds voor beter waterbeheer in Afrika. Grote natuurgebieden dreigen volgens het WNF door slecht waterbeheer verloren te gaan, waardoor ondermeer olifanten en buffels in hun voortbestaan worden bedreigd. Foto: ANP/Dijkstra arnhem/anp - Asbestcementfa- brikant Eternit uit Goor is door het gerechtshof in Arnhem ver oordeeld tot het betalen van een voorlopige schadevergoeding van 25.000 euro aan een vrouw die is inmiddels overleden aan longvlieskanker. Ze liep de ziek te op na het inademen van as- bestdeeltjes. Volgens het hof Eternit vanaf de jaren zeventig moeten waarschuwen voor de ernstige gevaren van het werken met asbestplaten. Dat had het bedrijf op een een voudige en weinig kostbare ma nier kunnen doen. Het bedrijf wist immers al voor 1970 dat het inademen van asbestdeel- tjes kanker kan veroorzaken. Dat stelt het gerechtshof in Arnhem in het arrest in het kort geding dat Aafina Horsting uit Dalen tegen de fabrikant had ingesteld. De Drentse vrouw overleed een week na de be handeling van haar zaak in ho ger beroep aan de gevolgen van mesothelioom, longvlieskanker veroorzaakt door vrijkomend asbeststof, aldus haar advocaat R. Ruers. De 25.000 euro is een voorlopige schadevergoeding. Ruers kon gisteren nog niet zeggen hoe hoog de uiteindelij ke schadeclaim zal uitvallen. Eternit is in 1993 gestopt met het produceren van asbestce- mentplaten. Ruers vermoedt dat het bedrijf miljoenen as bestplaten over Nederland heeft verspreid. „In de jaren ze ventig zette het bedrijf 100.000 vierkante meter asbestplaat per jaar af. Zestig procent daarvan is gebruikt in de agrarische sec tor. Heel Nederland ligt nog vol met platen van Eternit. Maar het bedrijf heeft nooit het woord kanker gebruikt in ver band met hun product", aldus Ruers. Het hof acht bewezen dat de di rectie van Eternit al voor 1970 uit publicaties had kunnen we ten dat asbeststof kanker kan veroorzaken. Asbestkanker openbaart zich meestal pas na zeer lange tijd. Aafina Horsting, die 53 jaar is geworden, kreeg De Eternit-fabriek in Goor heeft in die plaats verontreiniging met asbest veroorzaakt. Een hele woonwijk moet worden gesaneerd. Alle grond moet tot een meter diepte worden afgegraven. Een medewerker van een saneringsbedrijf neemt bij het begin van de schoonmaak, vorige maand, grondmonsters. Foto: ANP/Vincent Jannink mesothelioom doordat zij in 1971 werkkleding uitklopte en waste na het verzagen van as bestplaten. Ook veegde zij het erf aan nadat er met asbest was gewerkt in de stallen van haar ouders. Door het arrest van het hof in Arnhem is nu voor het eerst een asbestschadeclaim toegewezen aan een particulier die niet zelf met asbest werkte, stelt raads man Ruers. Hij verwacht dat het arrest verstrekkende gevol gen kan hebben voor de fabri kant, aangezien nu meer parti culieren claims kunnen indie nen. Ook het Comité Asbest slachtoffers is tevreden over de beslissing van het hof, zo laat voorzitster T. de Bruin weten. Eternit blijft voorlopig elke aan sprakelijkheid afwijzen, aldus een woordvoerder van het be drijf in een reactie. Het bedrijf voorziet een stortvloed aan pro cedures, waartegen het niet is verzekerd. Bijkomend pro bleem is dat het hof in Arnhem ook heeft bepaald, dat het be drijf bij een claim moet bewij zen dat een patiënt geen kanker heeft gekregen van het gebruik van platen van Etemit. Het be drijf kan eventueel nog in cas satie komen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13