Succes in aanpak huiselijk geweld BINNENLAND1 'Gordel van ellende' vereist andere opzet Nederlandse marine Zelfs onder G-krachten blijft Kuipers glimlachen Stem André Kuipers klinkt in keuken in Blerigk Klompen Jan vraagt vergeving Lichaam vermiste bejaarde vrouw gevonden KLM-toestel keert terug naar vliegveld om 'geurtje' Ongeregeldheden kunnen Ajax 1 drie punten kosten sjes mogen scheuren Als de nood aan de ogen busjes van Justi- angenen vervoeren :sregels overtreden, woordelijke directeur n achteraf of de over- echt was. Dat heeft )onner (Justitie) ge- op vragen van de ofstra en Griffith. Die februari aan de bel .over busjes met het ustitie, die met zeer ïeden over de Neder- gen vliegen, zonder of sirene te voeren. net roken- oor jongeren (Amsterdam - Studen- Katholieke Universi- gen en de Vrije Uni- i Amsterdam hebben site ontwikkeld voor die willen stoppen i. Het programma geert als persoonlijke rvan de stopper. Toe stoppers moeten het na downloaden en nlijst invullen. Op de gegevens zorgt r persoonlijke tips, en ondersteuning. oorzaak igbotsing t - Een avontuurlijke t gistermiddag op de a - Tilburg) voor een sing gezorgd. De Me- der stak rond 16.15 ilweg ten zuiden van t (gemeente Breda) door kwamen een en en vier personen- elkaar in botsing. feur Fortuyn met politiek Jans Smolders stopt met de politiek. Het e Kamerlid voor de auffeur van Pim For- donderdag bij zijn idreigd. Voor de deur uis in Tilburg stond net een wapen, die lolders moest stoppen litiek. „Het was de dat ik in de loop keek, dat ga ik je keer doen", aldus Op 6 mei 2002 ach- hij Volkert van der G. diapark in Hilversum, e Fortuyn had neer- 'et tussen EU verhard rg - De Verenigde en gegevens over Eu- ihtreizigers niet alleen iken, maar ook door derde landen. Daar- het conflict tussen ise Unie en de VS over 'van de reizigers te De VS willen van sliet alleen naam en ïummer, maar ook in- ils creditcardgegevens i. Het europarlement erderheid tegen een iet de VS, zeker als de 1 gegevens met ande- vvorden gedeeld. ichuwing I >p de radio De nationale virus- rcert.nl gaat Internet- 1 i met radiobulletins wen voor gevaarlijke n veiligheidslekken in programma's. .Gov- [t daarover in onder- te zijn met de makers ^uwe ochtendshow 1 Beelen op 3FM. De wingen moeten na de lletins komen, net als dingen. Het is de be- n alleen bij ernstige bulletins via de irspreiden. illegalen mhoog geldboete voor s die illegalen inhu- verhoogd van 900 euro per werknemer. Igende overtreding ïogere boete, waar- icieze hoogte nog on- Wie daarna nog een fout gaat, komt voor Dit voorstel stuurt etaris Rutte (sociale ar de Kamer. Ook het aecteurs wordt uitge- aantal illegale werk- Nederland wordt ge- :o'n 200.000. eemjongere rolwassen' Het CDA wil de leef- p men meerderjarig r probleemjongeren van 18 naar 24 jaar. ting en jeugdzorg betrokkene dan lan- iden. Nu houdt de ig vaak op als de jon- ir en dus meerderja- Het gaat het CDA zwakbegaafden, pu- ïgzaam volwassen jongeren die in de iverlening zitten. dinsdag 20 april 2004 den haag/anp - Nederland moet zijn marine vloot in tweeën knippen om een antwoord te kunnen geven op de nieuwe dreigingen in de wereld. De 'gordel van ellende', een brede geografische strook die ruwweg langs de eve naar loopt, vereist een andere opzet van de marine. Dat staat in een gisteren gepubliceer de studie van de Haagse denktank Clingen- dael in opdracht van het Nederlandse Mari- nebouw Cluster (NMC). In de nieuwe opzet zijn minder fregatten no dig. Er is, stelt directeur Rob de Wijk van het centrum strategische studies van het insti tuut, behoefte aan snelle langeafstandpa- trouilleschepen, helikopterschepen en kruis raketten. Het zijn volgens hem de belangrijke ingrediënten om naast vredesmissies ook rechtshandhaving en humanitaire hulp op zee te kimnen uitvoeren. In de gordel van instabiliteit waar De Wijk in zijn studie naar verwijst, zitten de belangrijk ste crisishaarden in de wereld. Daarnaast zijn in deze strook, die grote delen van Azië, het Midden Oosten, de bovenste helft van Afrika en de Cariben omvat, veel chemische en bio logische wapens voorhanden. Verder komen er de meeste gevallen van piraterij voor. Voor het Westen is de gordel onder meer van be lang wegens de grote olievoorraden. In de visie van het instituut Clingendael heeft Nederland voor crisisoperaties schepen nodig die zwaar geweld kunnen gebruiken. Die moeten worden uitgerust met kruisraketten om van grote afstand landdoelen te kunnen uitschakelen. Daarnaast zijn helikoptersche pen nodig die acht toestellen kunnen herber gen om een actie van mariniers of andere mi litaire eenheden te kunnen ondersteunen. Voor de strijd tegen piraterij, drugssmokkel, wapenhandel en grootschalige milieudelicten zijn fregatten weliswaar efficiënt, maar erg duur. Voor de prijs van een fregat kunnen twee patrouilleschepen worden gebouwd vol gens de laatste stand van de techniek. De schepen hebben aanzienlijk minder beman ning nodig en zijn goedkoper in onderhoud. Het NMC is blij met de uitkomst van de stu die. De sector wijst erop dat door de huidige bezuinigingen er pas over tien jaar weer nieuwbouw plaats kan vinden. Die lange adempauze is funest voor de kennisstructuur binnen de branche. Als Nederland een inno vatieve marinetraditie overeind wil houden, moet het kabinet op korte termijn inzetten op een gedeeltelijke vervanging van fregatten en de twee verouderde bevoorradingsschepen. Volgens de NMC levert deze aanpak zoveel bedrijvigheid op, dat samen met de verkoop van een aantal fregatten de transformatie van de marine niet veel extra geld hoeft te kosten. nijmegen/gpd - Een therapie van amper tien uur is genoeg om mannen af te helpen van de nei ging hun vrouw te slaan. Dat stelt Kairos, een instelling voor 'daderhulp'. Een jaar experimen teren in Arnhem en Nijmegen heeft dat uitgewezen. Mannen leren in de therapie hun agressie te beteugelen door zichzelf te dwingen tot een ti me-out zodra de spanning op loopt. De procedure, afgekeken van de sportwereld, helpt hen zich af te wenden om zo de spi raal van geweld te doorbreken. Na zeven bijeenkomsten van anderhalf uur blijkt vrijwel nie mand meer in herhaling te val len. „Zonder behandeling is de terugval bijna honderd procent en moet de politie bijna altijd terug om te bemiddelen bij nieuwe ruzies", aldus Kairos- coördinator Nicolle Prevoo. De resultaten zijn behaald bij 68 personen die hun vrouw of een ander familielid hadden ge slagen. Zij hebben de nieuwe therapie bij wijze van proef on dergaan. „Maar eentje heeft zijn vrouw weer mishandeld", vertelt behandelaar Fred Dijk. Het succes van de therapie blijkt uit verklaringen van zowel de patiënten als hun slachtof fers. Daarbij plaatst Kairos wel een kanttekening. Dijk: „Een kwart weet zich nog onvol doende te beheersen. Bij hen is er nog steeds sprake van be dreigingen of het gooien met voorwerpen." Relationeel geweld is de meest voorkomende vorm van ge weld. Kairos is de forensische polikliniek van de Pompestich- ting, een instelling die delict plegers met een psychiatrische stoornis behandelt. Kairos verzorgt de therapie na tussenkomst van het openbaar ministerie (OM). Nieuw is sinds april 2003 dat als de vrouwen geen aangifte doen, daders van huiselijke kring toch met justi tie te maken krijgen. Daartoe kan de politie zelfstandig beslis sen als er voldoende signalen zijn. Het OM legt de dader de keuze voor: een rechtszaak, een schikking - bijvoorbeeld een boete - of therapie. Vrijwel alle daders kiezen voor het laatste. De behandeling heeft volgens Kairos meer effect dan de ge bruikelijke vlucht van de vrouw naai- een Blijf-van-mijn-lijf- huis. In de meeste gevallen gaan man en vrouw na verloop van tijd toch weer bij elkaar wo nen. „Dat leidt bijna altijd tot nieuw geweld", aldus Prevoo. Veel daders laten zich overha len tot verdere behandeling. Zo'n 30 procent komt met zijn vrouw terug voor relatiethera pie. Paradoxaal genoeg beslui ten nogal wat stellen uiteinde lijk uit elkaar te gaan. maastricht/anp - Burgemeester Leers van Maastricht en een delegatie van bewoners van woonwagenkamp Vinkenslag hebben zich maandagavond optimistisch getoond na afloop van overleg. De bewoners hebben ge zegd mee te werken aan het 'normalisatie proces' dat Leers voor ogen staat. Het nor malisatieproces houdt in, dat het grootste kamp van Nederland stukken kleiner wordt. De bewoners gaan een lijstje opstellen van mensen die graag willen verhuizen naar een kleiner kamp. De gemeente zal die verhui zing versneld mogelijk maken. 'Klompen Jan' Schneider vroeg Leers namens de kampbe woners, hen de actie op de A2 afgelopen woensdag te vergeven. „Het is in een opwel ling gebeurd", zei hij. „Vergeef hen dat en laat onze mensen vrij, want hun vrouwen huilen de hele nacht." Leers zei dat hij hier buiten staat: „Dat is een zaak voor de rech ter". De arrestanten worden dinsdag voorge leid aan de rechter-commissaris in Maas tricht. Klompen Jan toonde zich na afloop van het gesprek positief over Leers. „Die man kwam in ons gesprek eerlijk en oprecht over. Maar je kunt iemand niet in zijn kop kijken." Gemeente en bewoners hebben voor volgende week een nieuwe afspraak gemaakt. De bewoners hebben afgesproken dat ze hun huisvuil niet langer langs de rand van het kamp gooien, maar in containers stoppen. Klompen Jan heeft daar naar eigen zeggen bij bedongen, dat er geen politie ach ter de containers aan rijdt. Maar Leers zei dat de milieu-inspectie toch een oogje in het zeil blijft houden. Foto: ANP/Marcel van Hoorn assen/gpd - Wegwerkers heb ben bij een afrit in Emmeloord het lichaam gevonden van een 90-jarige vrouw uit het Drentse Anloo, die sinds september vo rig jaar werd vermist. Het li chaam was in het struikgewas langs de weg gedumpt. Omdat het lijk er waarschijnlijk al van af september lag, vond de poli tie niet meer dan een skelet. Met de verdwijningszaak in An loo in het achterhoofd, lichtte de recherche de collega's in Drenthe in over de lugubere vondst. Na onderzoek werd vastgesteld dat het om de be jaarde vrouw ging. Onduidelijk is nog of zij door een misdrijf om het leven is gebracht. Haar 57-jarige zoon wordt vandaag door het rechercheteam op nieuw aangehouden en aan de tand gevoeld. De zoon was in februari al hoofdverdachte, maar moest bij gebrek aan bewijs en een li chaam worden vrijgelaten. Ook de 37.000 euro die hij bij zijn aanhouding bij zich had, werd geschrapt als mogelijk motief voor moord. Het geld was wel iswaar in september door hem van de rekening van zijn moe der gehaald, maar hij bleek daarvoor gemachtigd te zijn. door Coen Polack düsseldorf - Een KLM-vlieg- tuig is gisteren vlak na de start vanaf luchthaven Düsseldorf teruggekeerd, omdat de ge zagvoerder een 'rare lucht' rook. Het toestel was onder weg naar Amsterdam. Na mel ding van de problemen werd een landingsbaan voor het vliegtuig vrijgemaakt en rukte de brandweer uit. Het toestel landde veilig en de 53 inzittenden werden geëva cueerd. De luchthaven is twintig minuten gesloten ge weest. Bij een eerste techni sche controle is niets ontdekt. De brandlucht was na de lan ding alweer verdwenen. Volgens KLM-woordvoerder Hugo Baas was de lucht die de gezagvoerder rook 'plasticach tig'. Baas: „Je neemt als gezag voerder het zekere voor het onzekere, dus hij besloot te rug te keren. Het kan van alles zijn geweest. Iets in de vracht of in de bagage met een sterke geur. Maar het zou ook kun nen zijn dat er een wolk met een hoge concentratie vreemd ruikende stoffen in de lucht hing." De passagiers zijn met een an dere vlucht alsnog naar Am sterdam gebracht. door Martijn Hover baikonoer/gpd - Glimlachend van oor tot oor is André Kuipers maandagochtend om negen tien minuten over vijf Neder landse tijd begonnen aan zijn ruimteavon- tuur. De Ne derlandse kosmonaut en zijn Rus sische en Amerikaanse collega bereikten een baan om de aar de binnen acht minuten na hun lancering vanaf de ruimtebasis in de Ruimte zeist/gpd - De rellen na de wed strijd Jong Ajax- Jong Feyen- oord van vorige week donder dag kunnen Ajax 1 punten kos ten. Naar verwachting besluit de aanklager van de KNVB, die vandaag alle rapporten in zijn bezit denkt te hebben, op korte termijn of Ajax in staat van be schuldiging wordt gesteld. Komt de aanklager inderdaad tot de conclusie dat Ajax een en ander te verwijten is, dan kan hij besluiten tot een schikkings voorstel. De strafmaat behelst een fiks aantal mogelijkheden, uiteenlopend van een berisping tot een boete van maximaal 90.750 euro, uitsluiting van de competitie, aftrek van drie pun ten en het spelen zonder pu bliek. Combinaties van deze straffen zijn ook mogelijk. In het tuchtreglement van de KNVB wordt pikant genoeg al leen maar gesproken van straf fen die de club kunnen worden opgelegd. Nergens staat dat het begrip 'club' ook moet worden uitgelegd als 'het betreffende elftal'. KNVB-directeur Kesler erkent, dat het daarom mogelijk is dat Ajax 1 gestraft wordt voor de chaos die na het duel van de reserves van Ajax en Feyenoord ontstond. Kesler: „Er is van alles mogelijk, maar dat is helemaal aan de aanklager en misschien daarna aan de tuchtcommissie wan neer men niet akkoord gaat met het schikkingsvoorstel. Maar ik wil daar niet op vooruit lopen. We hebben niet voor niets een onafhankelijke aanklager. Het enige dat ik wel wil zeggen is, dat ik als directeur wel heb aan gedrongen op een snelle proce dure. Deze kwestie heeft een enorme impact en heeft zoveel losgemaakt in de maatschappij, dat we snel duidelijkheid moe ten verschaffen." Reglementair had de KNVB-di- recteur, eventueel in samen spraak met de Raad van Toe zicht, ook zelf meteen kunnen ingrijpen. Kesler, zelf jurist, vond dat echter niet gewenst. „We hebben een apart instituut binnen de voetbalbond voor de tuchtrechtspraak, dat moet je dan ook zijn werk laten doen." Opvallend genoeg liet ook de Haagse burgemeester Deetman gisteren weten dat hij in begin sel wel iets voelt voor aftrek van punten bij misdragingen door supporters. Als de clubs niet meer inzet tonen om de orde te handhaven, moeten ze geraakt worden waar het ze pijn doet, vindt Deetman. Als clubs zou den zakken op de ranglijst, worden ze volgens hem wakker geschud. In Amsterdam zijn de eerste vier arrestanten in verband met de rellen van donderdagavond alweer vrijgelaten. De politie hield het kwartet zondag aan. De politie zoekt naar ongeveer veertig betrokkenen bij de on geregeldheden. 'fi liftl w Vogels schrikken van de Sojoez. Foto: ANP/Olaf Kraak Baikonoer in Kazachstan Anderhalf uur daarna mocht Kuipers zich eindelijk 'kosmo naut' of 'ruimtevaarder' noe men, zoals zijn vriendin Helen Conijn uitlegde. „André heeft steeds gezegd dat mensen hem wel vaak 'kosmonaut' of 'astronaut' noemen, maar dat dat eigen lijk niet te recht is. 'Ik ben pas een echte ruimtevaarder als ik mijn eerste baan rond de aarde heb vol tooid', zei hij altijd." Negentig minuten na de lancering was het zover. De lancering vond plaats onder een stralend blauwe hemel. Het was niet alleen voor de beman ning van het Sojoez-ruimte- vaartuig een indrukwekkende ervaring. Dat was het ook voor het talrijke publiek, dat op krap een kilometer van het lanceer- platform vanaf een krakkemik kige tribune het spektakel gade sloeg. Nadat de brandstofleidingen waren losgekoppeld, braakte de raket een wolk witte rook uit. Seconden later drong het geluid van de raketmotoren door tot de toeschouwers. Het doordrin gende gebulder gaf het gevoel dat de broekspijpen om je be nen wapperden. De raket verhief zich in de lucht, aanvankelijk tergend langzaam. Een pilaar van oog- André Kuipers zwaait in Baikonoer naar de achterblijvers. Foto: AP/S. Corvaja verblindend vuur tilde het ruimtevaartuig naar de hemel en maakte een vreemde ontroe ring los bij de Nederlandse toe schouwers. Daar ging hij dan, de Amsterdamse jongen die al van kindsbeen af droomde van een reis naar de ruimte. 'Goede reis, André' prevelde iemand. Terwijl het brullen van de mo toren langzaam in kracht af nam, veranderde de raket bin nen de kortste keren in een vu rige punt aan de hemel. Daarna was nog slechts de condens- streep zichtbaar die de Sojoez trok door de hogere luchtlagen. Acht minuten en vijftig secon den na de lancering kondigde een stem uit de luidsprekers in het Russisch aan dat de drie kosmonauten de ruimte had den bereikt en aan hun eerste baan rond de aaide waren be gonnen. De tweehonderdtwin tig kilometer waren afgelegd met een snelheid die opklom tot 28 duizend kilometer per uur. De komende twee dagen zal de Sojoez-capsule langzaam ver der klimmen naar een hoogte van vierhonderd kilometer, waar het ruimtestation zich be vindt. Ouders, broers en vriendin van Kuipers hadden zich verzameld rond een monitor waarop de bemanning te zien was. Tot hun verbazing zagen ze hun dierbare zelfs onder de G- krachten van de lancering blij ven glimlachen. „Als ik hem zo zie op die monitor dan denk ik: dat is mijn kereltje toch wel", zei vader Bram Kuipers. Andrés oudere broer Peter had een brok in de keel, bekende hij. Zijn vriendin was blij dat aan het wachten van haar geliefde een einde is gekomen: „Zijn grote droom is eindelijk uitge komen. Ik voel erg met André mee, maar het blijft toch wel erg spannend. Ik zal blij zijn als hij weer veilig op aarde is terug gekeerd." Intussen zou het geen echt Ne derlands project kunnen zijn, als er niet een relletje was los gebarsten. Enkele van de naar Baikonoer afgereisde onderzoe kers die verantwoordelijk zijn voor de wetenschappelijke ex perimenten die Kuipers aan boord van de Sojoez en het ruimtestation gaat verrichten, toonden zich onaangenaam verrast door de rekening die ze van de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA kregen gepresen teerd: 1500 dollar voor de re tourvlucht van Moskou naar Baikonoer. Flauwekul, reageerden ESA en Rolf de Groot, voorzitter van de Stichting Ruimteonderzoek Ne derland (SRON). „Ze hebben een budget toegewezen gekre gen waarin reis- en verblijfkos ten inbegrepen waren. Maar als ze kunnen aantonen dat ze met onverwachte extra kosten zijn geconfronteerd, kunnen ze die alsnog declareren." blerick/gpd - Enkele uren na de succesvolle lancering van de Sojoez wist een inwoner van het Limburgse Blerick gister morgen al een gesprek op te vangen tussen de Nederlandse astronaut André Kuipers en zijn twee collega's met 'ground con trol'. Geluiden uit het heelal galmen vanuit een scanner door de wo ning van de 60-jarige Hendrik Roering in Blerick. „Volgens mijn berekeningen moet de ruimtecapsule van André Kui pers rond deze tijd weer boven Nederland zweven", zegt Roe ring. „Misschien kunnen we hem en zijn collega's nog ho ren. Ze kunnen elk moment door de ruis heen breken." De scannerfreak en ruimtefa naat is naar eigen zeggen al eer der getuige geweest van het ra diocontact tussen de astronau ten van de Sojoez-capsule en ground control. „Ik had mijn scanner op de frequentie 143.6200 van de VHF-radio- band afgestemd. Vroeger was dat de radioverbinding tussen het oude ruimtestation Mir en het grondstation in Moskou. Omdat Kuipers in een Russi sche capsule zit, heb ik mijn scanner op die oude frequentie gezet in de hoop dat de Russen hem gewoon weer gebruiken. En gistermorgen, om precies 9.05 uur, hoorde ik Russische stemmen. Omdat mijn antenne niet zo best is, heb ik maar twee minuten mee kunnen luisteren. Ik ga vandaag snel een betere spriet halen, dan kan ik zeker tien minuten horen wat er ge zegd wordt." Volgens een woordvoerder van het European Space Research and Technologie Centre (Estec) in Noordwijk is het heel goed mogelijk dat Roering de com municatie tussen de astronau ten in de Sojoez-capsule en het grondstation heeft beluisterd. „Ook met een gewone huis-, tuin- en keukenscanner is dat heel goed te doen, als je de juis te frequentie weet. En wij hier bij Estec vinden het prima dat mensen thuis meeluisteren, als teren, kan de woordvoerder nu ze maar niet ook op die fre quentie gaan zenden." De vraag wanneer de capsule de komende dagen boven Ne derland hangt, zodat ook ande re scannerbezitters kunnen proberen om even mee te luis- niet beantwoorden.Alle ex perts zijn druk doende met de experimenten die Kuipers in de ruimte uitvoert. Ze kunnen wel uitrekenen wanneer de capsule over Nederland komt, maar ze hebben er geen tijd voor." (advertentie) Heeft elke werknemer het recht om minder te werken? verlofwijzer. SZW.nl Hinl«t*rt. on Social* Zaten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11