GESPREK VAN DE DAG 'Er is een verkeerd beeld ontstaai Beckhams maitresse Loos strijkt 1,2 miljoen euro op Grootste mensel genenkaart staat op interne Tv-interview Mabel en Friso aan vooravond huwelijk Op den duur wordt alles n DAGELIJKS LEVEN Hi) D o E-T NJ K S H O c) R- MENSELIJK De Nederlandse Rebecca Loos heeft inmiddels ruim 1,2 miljoen euro (800.000 pond) opgestreken voor haar bewering dat ze de mai tresse van de Britse stervoetballer David Beckham was. Dat maakte haar publiciteitsagent Max Clif ford gisteren in de Britse krant Evening Standard bekend. Loos nam in januari contact op met Clifford omdat ze vermoedde dat de affaire publiekelijk werd. Ze was bang dat ze nooit meer als persoonlijk assistent zou kunnen werken. Clifford verklaarde dat hij voor exclusieve interviews zoveel geld er uit zou kunnen slepen, dat ze nooit meer aan de slag hoefde. Loos verdiende 350.000 pond door haar medewerking aan de Britse krant News Of The World, die enkele weken geleden de ver houding onthulde. Verder kreeg de 26-jarige 150.000 pond voor haar interview met de Britse zen der Sky One, dat zondagavond door SBS6 werd uitgezonden. De rest kwam uit andere deals met media. Volgens News Of The World biechtte Beckham zijn rela tie met de Nederlandse diploma- tendochter inmiddels aan zijn vrouw Victoria op. Tot voor kort deed hij de uitlatingen van Loos nog af als belachelijk. Voorlopig is de ellende voor Beek- ham nog niet voorbij. Twee ande re vrouwen beweren namelijk eveneens een tijd de geliefde van de gevierde voetballer te zijn ge weest. Na onthullingen van de in Maleisië geboren Sarah Marbeek (29), verklaarde de 27-jarige Celi- na Laurie afgelopen weekeinde dat ze seks met Beckham had. Rebecca Loos. Foto: Reuters Een internationaal onderzoekstei vandaag een gedetailleerde kaart meer dan 20.000 menselijke gene het internet. Met twee derde van menselijke genen is deze databai genfuncties de grootste ter wereli heeft het Duitse kankeronderzoel trum DKFZ gisteren laten weten. Volgens de Duitse projectleiders Wiemann is een gedetailleerde kt met zoveel menselijke genen een braak voor biologen en medici. D wikkeling van de databank heeft i jaar geduurd en moet helpen veri den te leggen tussen genfuncties ziektes. Er hebben 152 wetensch; van veertig onderzoeksinstituten over de hele wereld aan meegewi Het adres van de site is www.j bin .go.jp/hinv/index.jsp Op den duur wordt alles mooi. Ook in 1700 werden huizen gebouwd waarvan mensen met goede smaak zeiden dat ze lelijk waren. Dat kan niet anders, want altijd en overal heeft er wel iémand iets te zeuren. Toch wordt nu ieder straatje uit 1700 gekoesterd. Ook dat straatje met dat protserige pand met die oneven wichtige raamverdeling, waarover collega-architecten destijds schande spraken: ook broodnijd is van alle tijden. Maar alles is nu anders: miljoenen worden uit gegeven om de schoonheid van eeuwen her te bewa ren. Ook dat armluizige geveltje zonder versieringen dat het aanzien van de straat al sinds 1692 naar bene den haalt. Dus wordt inderdaad op den duur alles mooiOok Schalkwijk bij Haarlem, Leidsche Rijn bij Leiden, de Bijlmer bij Amsterdam? Het lijkt nauwe lijks voorstelbaar dat ooit actiegroepen zullen probe ren deze unieke architectuur voor het nageslacht te behouden. Toch denk ik dat het gaat gebeuren. U heeft vast weieens van het Kanaleneiland in Utrecht gehoord. Tegenwoordig een wijk vol zwarte scholen, maar vroeger een Parel van de Wederopbouw. Een open, groene woonwijk met een voorbeeldfunctie. En in noodtempo neergezet, om de na-oorlogse woning nood te dempen. Toch is de Rijksmonumentendienst er van overtuigd dat we op het Kanaleneiland zuinig moeten zijn. Want, zeggen ze, slopen kan maar één keer, en lelijk is geen argument. De geschiedenis geeft hen gelijk. Nee, nu nog heeft niemand een poster van de Rotterdamse Lijnbaan boven zijn bedje hangen, maar het tij kan inderdaad snel keren. Ene Joop Den Uyl wilde, in de jaren zestig, bijvoorbeeld alle verval len arbeidershuisjes in de Jordaan platwalsen en ver vangen door riante hoogbouw. Inmiddels is de Jor daan, niet gesloopt maar opgeknapt, wereldberoemd in Nederland. En ook elders wordt tot bedachtzaam heid opgeroepen. De wederopbouw-bouw van vlak na de oorlog, in principe rijp voor de sloop, heeft inmid dels ook fans en redders-in-spe. Het indalen van de schoonheid van wijken duurt blijkbaar ongeveer een halve eeuw. Reken er dus op dat de Bijlmer en Schalk wijk zo rond 2025 aan de beurt zijn voor een openlij ke herivaardering. Ik zou zeggen: laten we met het slo pen dus niet te lang wachten. Want blijvende lelijk heid bestaat wel degelijk. Ik baseer mij daarbij op de Twee Eeuwig Durende Schoonheidswetten van Van Oei, ontstaan tijdens 44 jaar leven en het wereldwijd bekijken van steden en dorpen. De eerste Wet: alles wat door een kind van zes met gebruikmaking van uitsluitend houten blokjes (en zonder lijm!) overtui gend kan worden nagemaakt, is geen architectuur maar een ding met bewoonbare holtes. De tweede Wet: alles wat spontaan is ontstaan is beter voor het menselijk wonen en welzijn dan alles wat tot in detail is gepland. Ja, de Amsterdamse grachten zijn ge pland. Maar de afzonderlijke huizen zijn het ge volg van persoonlijke willekeur. Ja, deArche de la Defense in Parijs is inderdaad hoogbouw, maar niet door eenvoudig blokjes stapelen na te maken. Stort in, want is een soort boog. De mooiste nieuwbouw maak je, volgens mijn schoonheidswetten, dus door te zorgen dat geen huis exact hetzelfde is. Door het zo veel mogelijk vermijden van rechte hoe ken en door het kopiëren van een, wille keurig!, eeuwenoud stratenplan. Dat onstond namelijk door en iets beters kan je aan de teken tafel toch nooit bedenken. Neem de Jordaan: alles te dicht op elkaar, overal inkijk, geen straat die recht loopt, geen huis hetzelfde. Tientallen hip pe vlotte architecten willen er wonen of zoeken daar een leuke kamer voor hun studerende kinderen. Maar niemand die eens zelf een Jordaantje wil bouwen. Toch raar. De Amerikaanse acteur KEVIN SPACEY heeft gisteren zijn EXCU SES aangeboden voor de verwarring die was ontstaan nadat hij zaterdag ochtend aangifte had gedaan van DIEFSTAL van zijn mobiele tele foon, om de aangifte een paar uur later weer in te trekken. Spacey meldde zich zaterdagochtend vroeg bij de politie, met de mededeling dat hij om 04.30 uur tijdens een wandeling in een park in Londen van zijn telefoon was beroofd en daarbij licht hoofdletsel had opgelo pen. Een paar uur later trok hij de aangifte weer in. Gisteren zei Spacey tegen de BBC-radio dat hij helemaal niet was beroofd, maar zijn telefoon had 'uitgeleend' aan een jongen die beweerde dat hij heel dringend zijn moeder moest bellen. „Hij had zo'n goed verhaal dat ik zelf het nummer intoetste en toen iemand opnam de telefoon aan hem gaf", zei Spacey. „De jongen rende ervandoor en ik was zo kwaad dat ik achter hem aan ging." Daarbij struikelde Spacey naar eigen zeggen over zijn hond, waarbij hij de hoofd wond opliep. Spacey sliep een paar uur en toen hij weer wakker werd, besloot hij zijn leugen op te biecht en en de aangifte in te trekken. Op de vraag wat hij midden in de nacht in het park deed, zei Spacey: „Mijn hond moest heel nodig." Foto: EPA Karei Boullart Lawaai: de luxe van de stompzinnigheid Vier van de vijf Nederlanders van 18 jaar en ouder zou het prima vinden als er een ANTICONCEPTIEPIL VOOR MANNEN komt. Maar slechts 20 procent van de mannen zou de pil zeker gaan slikken. Van de vrou wen zou 15 procent zeker willen dat haar partner de pil gaat gebruiken. Vrouwen houden de anticonceptie liever zelf in de hand. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNS NIPO giste ren publiceerde. Het onderzoeksbu reau ondervroeg 1023 personen tus sen 26 februari en 8 maart. De far maceutische industrie werkt al jaren aan een pil voor mannen. Begin dit jaar lieten Organon en het Duitse Schering echter weten dat het nog zeker vijf jaar gaat duren voordat die pil op de markt komt. De roemruchte schrijver SALMAN RUSHDIE is met zijn langjarige vriendin Padma Lakshmi GE TROUWD. De auteur van het bij is lamieten uiterst omstreden De Dui velsverzen huwde in Manhattan (New York) met de Indiase actrice. Op de hindoeceremonie waren en kele naaste vrienden aanwezig. Het was het vierde huwelijk van de 56- jarige Rushdie. De auteur schreef het Nederlandse boekenweekge schenk van 2001, Woede. Hij ver scheen toen samen met Lakshmi op het Boekenbal. Rushdie leefde ja renlang ondergedoken na een religi eus oordeel (fatwa) van de islamiti sche leider van Iran, Khomeini. De ayatollah vond dat De Duivelsverzen de islam beledigden. Mabel Wisse Smit zegt geen intie me relatie te hebben gehad met drugshandelaar Klaas Bruinsma. „Absoluut niet waar." Ze deelde niet zijn bed en de vriendschap met de gangster duurde slechts en kele maanden. Alles wat Bruinsma's voormalige lijfwacht Charlie da Silva over de contacten vertelde is gelogen. „Iedereen was opeens een expert over Mabel. Iedereen had een me ning over Mabel. Er is een orkaan over me heen gekomen. Het was moeilijk staande te blijven. Ik heb er nog steeds verdriet van," zei ze gisteravond in een tv-interview met Maartje van Weegen en Paul Witteman aan de vooravond van haar huwelijk met prins Friso. Het was de eerste keer sinds hun ver loving en de daarop volgende ont hullingen over Mabels verleden dat het gespannen ogende paar vragen beantwoordde. In het soms stroef verlopende ge sprek gaven Mabel en haar ver loofde toe dat ze eerder meer de tails over de 'zeilcontacten' met Bruinsma hadden moeten vertel len, waardoor een hoop ellende had kunnen worden voorkomen. „Het waren vriendschappelijke contacten die enkele maanden hebben geduurd", herhaalde Mabel Wisse Smit. Ze herinnert zich Charlie da Silva ('Hallo Mabel, ken je me nog') niet, „en dat kan ik naar eer en geweten zeggen". Het was Da Silva die vorig jaar in een geruchtmakend interview met Peter R. de Vries naar voren bracht dat Mabel met Bruinsma een langdurige, innige relatie zou hebben gehad. Als 'die wijf van die Lange' overnachtte ze ook re gelmatig op diens zeilboot 'Neel- tje Jacoba'. Dat ze er sliep, klopt, maar dat was niet met Bruinsma. Centraal in het tv-gesprek stond de commotie die vorig jaar kort na de verloving ontstond over de vermeende contacten van Mabel met de drugsbaron. „Er is een verkeerd beeld ontstaan," meen de Wisse Smit, die fel werd verde digd door haar aanstaande echt genoot. „We hebben niet gelogen. We hebben onvoldoende de fei ten verteld en daardoor is een ver keerd beeld ontstaan," aldus Fri so, die eind 2000 wel even schrok toen Mabel hem vertelde over haar contacten met Bruinsma. „Drugsbazen waren voor mij mensen die in Amsterdam wer den neergeschoten. Niet iemand met wie mijn vriendin vijftien jaar eerder, als 'naïeve' studente om gang had," zei de prins. „We heb ben er wel heel veel over ge praat." En dan met name over de vraag 'hoe en wanneer vertel ik het mijn moeder?' (Friso: „Niet commentaar op Balkenei paar oordeelde wel hardi pers, die 'ronduit schandi werk was gegaan en 'geei meer had voor feitelijk on zoek'. Zo werd Mabels in overleden stiefvader Petei Smit in berichten steeds i voerd als bankier bij de R bank, terwijl hij in werkel werkte bij Erasmus Verze in Rotterdam. „Het is een detail, maar als dat al niel uitgezocht. Iedereen schr kaar maar na. Niets word troleerd." Zo ook met de vermeend: seksualiteit van Friso. Na van geruchten over zijn si geaardheid vond hij het n de Rijksvoorlichtingsdien kend te maken 'geen hon zijn. Dit omdat nu ook de pers de roddelbladen ginj ten en in bespiegelingen koningschap 'de homosei Friso' afserveerde. „Toen het nodig om in te grijper de prins, die in zijn afweg meenam dat hij met zijn i kelijke verklaring 'mensei kwetsen'. Zijn 'uit de kast als hetero noemde hij „ea vervelend moment in mij Dat de prins geen trek ha( 'koninklijke verplichtinge Koninginnedag en Prinsjf het publiek zelfs een keer met een opgeheven vinge hebben begroet was ook: hardnekkig misverstand, er best zin in", aldus Frist enthousiasme straalt niet hem af. Hij kijkt vaak nori duidelijkte Mabel, volgen prins juist erg humoristisi „We hebben veel plezier t Hij blijft mij verrassen", z Friso op zijn beurt had nt een vervelende dag' met 1 leefd. Het paar heeft nooit serie wogen de boel de boel te buiten Nederland te trout hebben ze wel even met dachte gespeeld. „Maar il niet dat we een plaats hac kunnen vinden waar geer landse journalisten zijn," Friso. De prins zei te acce dat hij door zonder parlei toestemming te trouwen komende zaterdag geen li is van het Koninklijk Huis mijn moeder is het niet e< geweest, maar zij heeft or erg geholpen", zei Friso. Of hij in de toekomst nog lijke taken zal vervullen -; deelname aan Koninginn „hangt af van de familie." laat hij vanwege de huwel verstek gaan. Mabel zal zi haar werk geen 'prinses' j noemen, al mag ze dat va terdag wel. Hans Jacobs Een Duitse vrouw die een RECHTS ZAAK had aangespannen tegen Ha- ribo omdat de DROP van de snoep fabrikant HARTPROBLEMEN bij haar had veroorzaakt, heeft gisteren in een rechtbank in Bonn nul op het rekest gekregen. De 48-jarige Mar git Kieske at vier maanden lang 400 gram drop per dag en beweerde dat dat hartproblemen bij haar tot ge volgd had gehad. Omdat Haribo geen waarschuwing voor een ge zondheidsrisico op de verpakking van de drop had gedrukt, eiste de vrouw 6000 euro schadevergoeding. De belangrijkste smaakstof in drop is glycyrrhizin, beter bekend als zoethoutwortelextract. Op de ver pakking van ieder product dat meer dan 0,2 procent van deze stof bevat moet dat volgens Europese regels vermeld staan. In de drop van Hari bo is dat echter niet het geval. Een papiertje met voor zover bekend de LAATSTE HANDTEKENING van Beatle JOHN LENNON is te koop voor het lieve sommetje van 179.500 pond (bijna 275.000 eu ro). De zanger zette de handteke ning in december 1980, vlak voor dat hij werd doodgeschoten. Het kostbare krabbeltje is nu in handen van een geluidstechnicus. De vrouw kreeg het blaadje in de opnamestu dio van Lennon in New York. Ze ver koopt de handtekening omdat ze geld wil inzamelen voor haar paar- denasiel. Het papiertje hing jaren lang aan de muur van haar slaapka mer, voordat ze besloot het te verko pen. Lennon tekende een kwartier voor zijn dood een zelfportretje en zette zijn handtekeningeronder. Eerder werd gedacht dat Lennon zijn laatste handtekening zes uur voor zijn dood zette. Dat was op het album van zijn moordenaar Mark Chapman. Dat album is vorig jaar verkocht. Foto: EPA gelicht. „Tegen onwaarheid is geen kruit gewassen", aldus Bal kenende. In de ogen van Friso en Mabel betekende die harde uit spraak echter niet dat ze hadden gelogen. „Dat hebben de media ervan gemaakt." Friso onthield zich, ondanks aan dringen van Witteman, van verder direct!") en 'wat zeggen we aan de minister-president?' „Het was geen bijzondere relatie," aldus Friso. „Er gingen bij ons geen alarmbellen rinkelen. We hebben nooit ingeschat dat het een probleem zou worden. We hebben alles verteld waarvan we dachten dat het voor de premier van belang was. We zijn onver standig geweest door niet alle fei ten te vertellen." Dat laatste was ook het verwijt dat het paar vorig jaar oktober van premier Balkenende kreeg na het televisieoptreden van Da Silva. De minister-president vond dat hij 'onvolledig en onjuist' was voor- Prins Friso en Mabel Wisse Smit. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10