Navigeren met Palm Farcry, de beste shooter ooit MULTIMEDIA Muis voor op reis Adresboek up to date ;we PCTV van Sony rontaal scrollwiel ;am op mobiel Big Beri Cam don, England SO PM 52F beste spel Televisie op je telefoon HDC975 MAANDAG ig APRIL 2004 ^en combinatie van een pc en een televisie- len succes. Vandaar dat Sony nu al met een leratie komt, de Vaio PCV-W2. Dit apparaat is als multifunctionele machine en niet meer ;aan een televisie-ontvanger is toegevoegd, de PCV voorzien van een dvd-writer die een volwaardige videorecorder. Videobe- jimpel dankzij uitgekiende software. Ook fo- ig is uiteraard ingebouwd, door middel van rare. Als pc biedt de PCV een Pentium 4 op 512 Mb DDR Ram en en harde schijf van Het TFT beeldscherm heeft een diagonaal ;h. De prijs ligt rond de 2400 euro. al scrollen met de muis is populair. Dat blijkt oek van Microsoft. Veel muisgebruikers gaan ti muis die behalve verticaal ook horizontaal n. Dit is met name handig bij het gebruik van sheet, zoals Excel, met in te vullen vakjes in gen. Maar ook de spelers van een real time el, waarbij het beeld naar alle kanten over jkaart moet worden bewogen, zouden b^at bben bij een dergelijke voorziening, mits de- spelsoftware wordt ondersteund. Uiteraard isoft muizen aan met een horizontaal scroll- rijzen die rond de 50 euro liggen. Het gaat d om draadloze optische muizen. Tot 1 mei ivendien 10 euro korting gegeven op produc- horizontaal scrollwiel. reet inmiddels wel wat webcams zijn, compu- tjes gekoppeld aan internet. Zo kun je be- onbekenden laten zien wat je de gehele dag Nu komt earthcams met de mogelijkheid die iok op de mobiele telefoon te bekijken. En als raks met umts snel genoeg zijn kunnen al die zelf ook als webcam worden ingezet. Voorlo et alleen in de VS, maar het zal niet zo lang ;t kan in Nederland ook. iobile.earthcam.com/ sample.php le populaire simulatie van het menselijk le er eens in de prijzen gevallen. Het best ver- ;1 voor de pc ooit heeft onlangs een TMF regen. De verkiezing is gebaseerd op een on- in de TMF website, waar de bezoekers ken en maken welk spel hun het meest aansprak, ilectronic Arts stond met drie spellen in de le voetbalsimulatie Fifa Football 2004 en ra- ie Need for Speed Underground werden zeer erd. Maar marketing directeur René van der in Electronic Arts kon uiteindelijk de prijs voor dThe Sims in ontvangst nemen. Volgens Van It blijkt uit de prijs dat het computerspel naast film een niet weg te denken vorm van enter- 'eworden is. De Sims met al zijn uitbreidin- niljoen keer verkocht. De Sims 2 is in de maak. Het klinkt als een nieuw merk tandpasta of zo, maar verder is er weinig mis met Plaxo. Het gratis programmaatje laat je optimaal gebruik maken van Outlook of Outlook Express, de beide mailprogramma's van Microsoft. Plaxo is een handige manier om je adresboek up-to- date te houden. Dat gebeurt aan de hand van een mailing naar de mensen in je adres boek, waarna deze de gegevens kunnen bijwerken en bevesti gen. Plaxo integreert zich op een sympathieke manier in de adresboeken van Outlook en Outlook Express. Er komt een extra balk waarin je snel de noodzakelijke handelingen kunt verrichten. Het handigst is het trouwens dat de mensen in je adresboek ook Plaxo installe ren. Dan heb je helemaal geen omkijken meer naar de wijzi gingen, want die komen dan automatisch in je adresboek te recht. Het verdient wel aanbe veling om bij de eerste mailing naar de mensen uitje adres boek zelf de Engelse standaard tekst weg te halen en een eigen begeleidend tekstje te maken. Ik kreeg nogal wat reacties van mensen die dachten dat ik een virus verzond. Plaxo heeft één eigenaardig heid. Het maakte bij de mailing ongevraagd óók gebruik van ge gevens in mijn oude adresboek in Outlook Express, dat ik niet meer gebruik. Mensen die in beide adresboeken voorkomen kregen een mail op hun oude, vaak niet meer bestaande, adres en ik ben er nog niet ach ter hoe ik dat kan terugdraaien. Plaxo is gelanceerd in mei vorig jaar. Zeven maanden later wa ren er al meer dan één miljoen gebruikers, verspreid over meer dan tweehonderd landen. Plaxo is 1,4 Mb groot en gratis te downloaden op www.plaxo- .com. Voor 19,95 dollar per jaar kun je Plaxo Vip worden, met een betere ondersteuning bij problemen en voor commerci- eél gebruik van het programma. Gert Meijer Het jaar is er prima geschikt voor, veel sport in 2004. Een prima moment om live televi siebeelden aan te gaan bieden op de mobiele telefoon. Niet alleen op de nieuwe genera tie umts-toestellen, maar ook op gewone gprs- toestellen met kleuren scherm. De markt schijnt er rijp voor te zijn. De laatste weken verschijnen steeds meer berichten van bedrijfjes die contrac ten sluiten met telecom- maatschappijen om live-tv- beelden en opgenomen video fragmenten via de mobiele tele foon te gaan verzorgen. Als je met het Ierse Yard Broadcast Network (YBN) praat lijkt het ook allemaal niet zo lastig. Veel televisiezenders hebben al gecomprimeerde uitzendingen op internet. CNN, CNBC, maar ook het NOS-Joumaal zijn zo digitaal beschikbaar. Het enige wat nog ontbrak was een be drijf dat een grote computer (server) beschikbaar stelde om al die inhoud voor de vele mo biele gebruikers beschikbaar te stellen, zonder dat de compu ters van de televisiezenders overbelast zouden raken. En natuurlijk een forse investering in bandbreedte bij de mobiele telecombedrijven. Want als tv op het mobieltje aanslaat kan het een hit worden zoals sms nu al is en mms lijkt te worden. Tv op de mobiele telefoon lijkt zo aanlokkelijk dat zelfs gigant Microsoft er een bedrijf voor heeft opgericht: MobileVision. De Amerikanen willen hun par tijtje meeblazen. En ook groot fabrikant van mobieltjes Nokia maakte bekend in beeldradio (clips, bio's en foto's van de ar tiest bij een song) en televisie op hun toestellen te willen in vesteren. En in de VS bestaat al CinemaElectric dat onder de naam PocketCinema naast sport Hollywoodsterren en mooie meiden in bikini aan biedt. Korte dipjes van goede kwaliteit. En nog gratis. Het is technisch, zoals gezegd, niet zo ingewikkeld. Elk mo dem kleurenmobieltje heeft al een videospeler ingebouwd. Realplayer op de Symbian-ap- paraten of Mediaplayer op de Windows Mobile-toestellen. Op de Nokia-beurs toonden de Ie ren hun kunsten. CNN live en 'streaming' op de telefoon. Hel der beeld en schokvrij op een gewone Nokia 6600 gprs-tele- foon. Natuurlijk zijn die uitzendingen niet allemaal gratis. Via de tele foonrekening zul je moeten be talen als je wilt kijken. Maar dat gaat geen euro's per minuut kosten, zegt YBN. „Eerder 10 tot 30 cent per minuut." De Oostenrijkse abonnees kun nen ook Video On Demand be stellen, clips of uitzendingen achteraf tegen betaling bekij ken. Dat kan in Nederland al bij Vodafone Live! Maar dat zijn re latief dure en nogal schokkerige clipjes van hooguit 15 secon den. Met de techniek van YBN moeten de programma's goed koper, langer en beter van kwa liteit kunnen worden. YBN sprak ook met Nederlandse te- lecom-aanbieders als T-Mobile en Vodafone. ,,Als ze toehap pen hebben we het in zes we ken ook in Nederland in de lucht", aldus Gerry Tierney van YBN. Websites: www.theybn.com wap.cinemaelectric.com edition.cnn.com/mobile Peter Otte De toekomst voor PalmOne, een van de grootste producenten van pda's (handcomputers) zag er even somber uit. De nog jonge industrie ieek in nauwelijks acht jaar al weer over zijn hoogtepunt heen. Smartphones namen eenvoudigweg een hoop pda-functies zoals agenda en mail over. Maar navigatie is de nieuwste troef. PalmOne komt na Perfect Passenger en Tom-Tom nu met een derde gps-bundel, in samenwerking met ViaMichelin dit keer. Een compleet navigatiesyteem voor 449 eu ro. Op het schermpje kronkelt de weg zich omhoog. Het witte stipje volgt keurig de groen gekleurde route. De overeenkomst met de weg buiten is verbluffend. De auto buigt naar rechts. Op het scherm van de Palm, die met een zuignap aan de voorruit is gemonteerd, slingert de route even eens naar rechts. De gps-ontvanger ligt onderaan de voorruit, een Bluetooth-verbinding zorgt voor contact met de Palm. Een vrouwenstem vertelt dat we bij de komende rotonde rechtsaf moeten. Nog 500 meter, dan zouden we bij het hotel moeten zijn. En jawel. De Palm Tungsten E met de ViaMichelin software heeft ons zonder mor ren van het vliegveld in Marseille, dwars door de middagspits heen naar het hotel, 70 kilometer verderop, geloodst. „De Tungsten E in combinatie met de ViaMiche lin routeplanner software maakt navigatiesyste men beschikbaar voor iedereen", zegt Vesey Crichton vice-president van PalmOne. „Boven- Schietspellen komen er elke maand uit en ze zijn meestal van meer dan behoorlijke kwaliteit, maar het wachten was op een spel dat mogelijkheden van de nieuwe generatie videokaarten echt benut. Dat spel is er nu: Far cy van Ubisoft, gemaakt door het relatief onbekende Duitse soft warehuis Crytek. De speler is Jack Carver, een stoere bink die in zijn onder houd voorziet door toeristen naar afgelegen tropische eilan den te varen. Als hij echter op dracht krijgt om een mysterieu ze journaliste te vervoeren be ginnen de moeilijkheden. In de buurt van een tropisch paradijs wordt het schip van Jack opge blazen en spoelt de held uitge put aan op een zonovergoten strand. De eerder afgezette pas- sagiere is spoorloos verdwenen en het eiland blijkt bevolkt door grimmige huurlingen, die de speler zo snel mogelijk naar een andere wereld willen helpen. Die huurlingen bewaken iets op het eiland waarvoor ze doods bang zijn. Wat dat precies is zal blijken naarmate het verhaal zich verder ontwikkelt, maar aangezien het te maken heeft met genetische manipulatie ligt het voor de hand te veronder stellen dat Jack meer in het vi zier zal krijgen dan alleen boe ven. Vanaf de eerste stap op het ei land blijkt dat Farcry een bij zonder mooi gemaakt spel is. Het rimpelende water met re flecties, de bladeren die weer spiegelen in het metaal van het geweer van Jack, de vogels en insecten die bewegen tussen de dichte begroeiing, alles is uit de kast gehaald om een zo realis tisch mogelijk effect te berei ken. Farcry is in het begin een echte jungleshooter en het is niet makkelijk om de vijand tij dig te ontdekken. Vandaar dat het geluid in dit spel van groot belang is. Een krakende tak kan de komst van een huurling aan kondigen, of een weggeworpen steen kan de man op het juiste moment afleiden. De kunstma- Jack Carver, een stoere bink die in zijn onderhoud voorziet door toeristen naar afgelegen tropische eilanden te varen. Publiciteitsfoto tige intelligentie van de schur ken is echter behoorlijk hoog, ze schieten en zoeken gelijk weer dekking. Bovendien kun nen ze gebruik maken van heli copters om de speler vanuit de lucht te bestoken of om even wat mannen af te zetten. In het spel kan ook gebruik worden gemaakt van voertuigen maar die kunnen alleen over de weg rijden (de jungle is te dicht) dus Jack Carver zal behoorlijk wat af moeten lopen en sluipen over een tamelijk groot spelgebied. In een open jeep op de weg is de speler namelijk wel erg kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen. De hoeveelheid wapens in Far cry is beperkt hetgeen de moei lijkheidsgraad nog wat ver- hoogt.De geoefende speler zal zeker 20 uur nodig hebben om het eind, een James Bond-ach- tig scenario in een vulkaankra ter, te bereiken. Het spel is* aan trekkelijk genoeg om het dan nog eens te proberen. Het mul- tiplayer gedeelte is wat minder goed uitgewerkt maar kan ook aantrekkelijk zijn, echter niet voor een beperkt aantal spelers die grote moeite zullen hebben elkaar te vinden op de grote kaarten met al dat struikgewas. Al met al is Farcry een mijlpaal op het gebied van de 'first per son shooters' en het zal voor de concurrentie niet makkelijk zijn om dit niveau te halen. Het ligt wel voor de hand dat de 'game- engine' van Crytek door andere ontwikkelaars zal worden ge bruikt om een spel met een an der thema te maken. En dat is dan weer iets om naar uit te kij ken. Min. systeemeisen: Pentium III of AMD Athon op 1 Giga- herz, 256 Mb Ram, 64 Mb vi deokaart werkend onder Di rectX 9.0b, Windows 98 SE/M E/XP, 4 Gigabyte op harde schijf. Op 5 cd-roms, maar ook verkrijgbaar op dvd-rom. Prijs: omstreeks 45 euro. Frank Buurman dien biedt een Palm Tungsten E natuurlijk veel meer, het is een volwaardige multime dia pda." Tik de plaats van bestemming in op de Palm en je bent klaar om de reis te beginnen. De route kan zowel twee- als driedimensionaal weerge geven worden. Het gps-signaal werd na een lange tunnel weer binnen 30 seconden op gepakt. De software van Michelin biedt naast de route-informatie ook zoge naamde Points of Interest. Michelin heeft natuurlijk een reputatie hoog te houden op het gebied van toeristische en culinaire informatie. Waar zijn de goe de restaurants, tot hoe laat is het muse um open? De software van ViaMichelin geeft je antwoord op al deze vragen. Deze nieuwste Palm-gps-combinatie vormt een geduchte concurrent voor de traditionele inbouwssystemen die mini maal twee keer zo duur zijn. En biedt toe ristisch meer dan de Passenger- en Tom- Tom-versies. Websites: www-5.palmone.com/nl/pro- ducts/gpspackte www.viamichelin.com Eric Borsje Palm Tungsten E Navigatiepack, Neder landstalig, met Benelux- kaart, prijs 449 euro. Niet alleen mensen, maar ook muizen gaan steeds vaker op reis. Gebruikers van note books komen en meer en meer achter dat 'muizen' over zo'n vlakje onder de toetsen alles behalve ideaal is en hangen een gewone muis aan hun draagbare computer. Stan daard muizen zijn echter aan de grote kant en Logitech zou Logitech niet zijn, als daar voor geen oplossing zou worden bedacht: de Notebook Optical Mouse Plus. De 'reismuis' is een stuk kleiner dan zijn broers en het echt vernieu wende zit in de zogenoemde cord wrap. Het snoer rolt zich - indien losgekop peld van de usb-port - op als een jojo, een systeem dat we kennen van onder meer stofzui gers. De usb-stekker wordt vervolgens vast- geklikt aan de onderkant, waarna de muis gemakkelijk in de notebooktas past. De prijs heeft Logitech ook al klein gehouden: 24,99 euro. Ook twee andere nieuwe muizen van het Zwitserse bedrijf zijn heel goed te gebruiken bij een notebook. De Click! en de Click! Plus zijn optisch en draadloos en het zendertje - gebruikelijk vrij groot - is nu verpakt in een soort datakey, niet groter dan een sleutel hanger, die in de usb-poort wordt gestoken. Deze muizen hoeven ook niet meer op de pc te worden geïnstalleerd. Het scollwieltje heeft een zoomfunctie, waardoor op het do cument kan worden ingezoomd, maar ook in alle richtingen kan worden gescrold: van boven naar beneden, van links naar rechts en vice versa. Prijs: 44,99 euro. De laatste nieuwe muis, die on- gs op de CeBit ten doop werd gehouden is de MX510 Performance, met een draad en volgens de produ cent de krachtig ste muis aller tij den. Een perfect product derhalve voor veeleisende -gebruikers: gamers v.»» ontwerpers bijvoorbeeld. Bij deze muis wordt de nieuwste versie van de MouseWa- re-software geleverd, waarmee de gebruiker nog meer dan tot nu toe de muis naar eigen behoefte kan instellen. De MX510 heeft acht programmeerbare knoppen, waaronder de Quick Switch, een knop bovenop de muis, waarmee geschakeld kan worden tussen di verse applicaties. Prijs: 49,99 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31