Kabinet in de clinch met bonden ECONOMIE Topman kickt af bij ex-verslaafde in maatpak 'Niet aan de leiband van Rus Oesmanov' Irritatie over standpunten vervroegd pensioen en levensloopregeling Hackers testen computernetwerk Spelen Brandstof wordt zwavelvrij Nederland zakt op ICT-ranglijst en topman verdubbelt - Draka-topman heeft zijn inko- ruim zien ver- )e producent van ibelsystemen trok iim 1,7 miljoen euro verdiende Van Kes- 46.000 euro, zo lag uit het jaarver- laris steeg met circa aar 469.000 euro. ing hij 420.000 euro en. In 2002 was dat euro. De pensioen toe van 41.000 0 euro. it opvolger ie barst Tos Duitse regering en 3 buitelden gisteren heen om hun kandi- 3 prijzen als nieuwe k-president. Welte- te vrijdag op nadat r de Dresdner Bank Koch-Weser is favo- egering en staatsse- financiën. De op- charmeerd van vi Stark van de Bun- de jaren negentig tssecretaris van fi- slot wordt staats- economie Tacke [rimpt met fde deel in j - Het noodlijdende twintig van zijn nkels af. De kleding- i ontslaat verder 42 rs op het hoofdkan- is voor extra geld te krijgen New en Green- Partners zullen een geven zodra met zijn heeft getroffen. De oor 12 miljoen euro staat, wil dat in mei hebben. eurs nieuwe ten welkom i - Internationale uitbeners en slach- lieuwe EU-landen vrij om te komen Andere Nederland kan binnenvaarders, ten, radiotherapeu- en radiodia- Het Cen- en Inkomen besloten dat deze s versneld een werk- zullen krijgen. De oot in februari dat s alleen welkom zijn waarvoor onvol- ierlanders beschik- lenorder voor EADS e NAVO geeft een geleid door het Eu- en ruim- EADS opdracht ird dollar een nieuw te maken, Alliance rveillance moet in üoneel zijn. Het i bestaat, naast iet Amerikaanse Irumman, General Canada, het Franse ra (Spanje) en Gali- a uit Italië. maandag 19 april 2004 rijswijk/anp - Het kabinet en de vakbeweging maken zich op voor een stevig gevecht over vervroegd pensioen en de le vensloopregeling. De irritatie over eikaars standpunten bereik te het afgelopen weekeinde een voorlopig hoogtepunt met drei gementen over en weer. Morgen gaan de partijen met elkaar om de tafel, maar de werkgevers- en werknemersor ganisaties hebben weinig hoop op een goede afloop. „Ik ver wacht er weinig van. Iedereen houdt de kaarten voor de borst", zei directeur Van Keste- ren van werkgeversorganisatie VNO-NCWVolgens de vakcen trale FNV dreigt een 'keiharde botsing' met het kabinet. CNV- voorzitter Terpstra meent dat de kans dat het overleg uit el kaar spat levensgroot is. Ook MKB-Nederland ziet het 'som ber' in, zei coördinator sociaal beleid Van Delft gisteren. De FNV verraste vrijdag vriend en vijand door samen met een aantal oppositiepartijen een ei gen plan te presenteren, dat verlof en prepensioen, collectief regelt. Daarbij kan een werkne mer eventueel op zijn 60ste stoppen met werken of in elk geval nadat hij veertig jaar heeft gewerkt. Het kabinet wil stoppen met werken voor het 65ste jaar zo onaantrekkelijk mogelijk maken om de toenemende vergrijzing op te vangen. Minister De Geus (sociale zaken) voelt niets voor het alternatief van de FNV, om dat hij hecht aan de individuele vrijheid in het kabinetsplan. Dat bestaat uit prepensioen bij 63,5 jaar en de mogelijkheid nog eens 2,1 jaar verlof te spa ren. Tijdens het najaarsakkoord van een halfjaar geleden kwamen het kabinet en de sociale part ners loonmatiging overeen, in ruil voor onder meer een rege ling voor vervroegd pensioen. Als de FNV toch vasthoudt aan het eigen plan, komt er hele maal geen regeling voor pre pensioen, dreigde De Geus vrij- dag. Die opstelling schoot de FNV in het verkeerde keelgat. Bestuur der Jongerius stelde zaterdag dat het 'absoluut nodig' is dat het kabinet een concessie doet. Ze verweet De Geus stoer, maar kortzichtig gedrag. Als de rege ling voor vervroegd pensioen en verlof er niet komt, vervalt immers ook de loonmatiging. En dat is voor het kabinet een essentiële afspraak. Minister Zalm (financiën) schaarde zich gisteren achter zijn collega De Geus. Hij vindt dat de vakbonden hun verant woordelijkheid voor de loon matiging moeten nemen. Als die afspraak niet wordt nageko men, zal het kabinet CAO's niet meer algemeen verbindend verklaren, dreigde Zalm. Dat betekent dat afspraken die in een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst (CAO) zijn ge maakt, niet meer gelden voor bedrijven die niet bij een werk geversorganisatie zijn aangeslo ten. CNV-voorman Terpstra vindt dat het kabinet voor morgen in actie moet komen. „Het kabinet moet een signaal afgeven dat het bereid is de grenzen van het mogelijke te verkennen in de discussie over het vroegpensi- oen." Het CNV wil alleen de vervroegde pensionering col lectief regelen en staat een indi viduele verlofregeling voor, maar kan evenmin als de FNV met het kabinetsplan leven. Ook MKB-Nederland heeft pro blemen met het kabinetsplan. Het kabinet vindt dat werkne mers de vrijheid moeten heb ben om uit de collectieve pre pensioenregeling te stappen. „Daarmee hol je de regeling uit, waardoor ze niet meer te beta len is", stelde Van Delft. „Als het kabinet die regeling niet voor morgen van tafel haalt, heeft praten weinig zin." Vandaag treffen de werkgevers en werknemers elkaar voor overleg binnen de zogenoemde Stichting van de Arbeid. Onder de sociale partners is grote on vrede over de manoeuvre van de FNV om met een eigen plan te komen. „De FNVheeft iets uit te leggen", zei Van Delft. Hij acht de kans miniem dat de partijen erin slagen er samen uit te komen. VNO-NCW is het ermee eens dat werknemers langer moeten werken. Direc teur Van Kesteren: „Het kabinet heeft al een flinke stap gedaan, want eerst was er sprake van doorwerken tot 65 jaar." athene - Hackers mogen zich de komende tijd uitleven op het computernetwerk van de Olympische Spelen. Ook bedrijven zijn in de weer om het netwerk op veiligheid te testen. Beveiliging heeft de hoogste prioriteit, zegt Noblot, manager beveiliging bij Atos Origin, in Athene. „Het mag niet gebeuren dat tijdens de openingsceremo nie op 13 augustus een hacker op het grote scorebord in eens de liefde verklaart aan iemand." Een fout in de tijd meting van bijvoorbeeld de 100 meter vrije slag kan ook desastreus zijn. Atos Origin leidt het IT-consortium met onder meer kopieermachinefabrikant Xerox, fotografie concern Kodak en horlogemaker Swatch. Vanuit Atos Origin zijn 3400 mensen bezig met de IT tijdens de Spe len. Mochten alle systemen uitvallen, dan is er een 100- procent back-up." Als extra reserve staat buiten Athene een tweede computercentrum. Met de complete beveili ging, inclusief bewakingsmensen, detectiepoorten en politie, is 800 miljoen euro gemoeid. De organisatie van het sportevenement kost een slordige 8,5 miljard euro. Foto: ANP da Megens en - Schaamte over n kent Don niet. De voormalige reclameman, beden- .logans 'Melk, de wit- n 'het Zwitserleven- at openlijk over de aving aan drank coke die hem lange heeft gehouden: doorgewinterde al- tweede voor- zijn ontbijt wodka's en een vertelt Schothorst, ieds meer gebruiken op een gegeven mo meer verbergen. Als 1 tien jaar geleden [ekomen, had je je af- ranneer je een vrije oeten reserveren segrafenis." stortte Schothorst in. hulp van familie en hij in een De openheid over waarop hij zijn ver- is nu zijn ïpen. Samen met za- r Edy Eland begon hij jaar een adviesbu- i welgestelde mede- sijn of haar versla- helpt. Leden van de estuur van multina- :hters, medici, onder- ikende en onbekende ers, menigeen klopte thorst en Eland aan Vele jaren was Don Schothorst afhankelijk van alcohol en cocaïne. Nu help hij samen met zakenpartner Edy Eland verslaafde managers. Foto: GPD/Brand Overem voor hulp. Hun bedrijf Solutions (letterlijk: oplossingen), waarmee het duo zich presenteert als 'Addiction treatment consultants' (hulp verleners voor verslavingsbe handeling), is gevestigd in het landelijk gelegen Voorthuizen. Een haag voor de deur moet voorkomen dat een klant vanaf de openbare weg wordt her kend. „Discretie en anonimiteit zijn belangrijk", verklaart Eland. „Daarom spreken we ook wel bij mensen thuis af, of in een hotel." Er zijn meerdere bedrijven en zelfhulpgroepen die versla vingsproblemen aanpakken. Bij Schothorst en Eland moet je wel je portemonnee trekken, want een behandeling kost gauw duizenden euro's. Met een team van artsen, psychia ters, psychologen en adviseurs is er altijd iemand beschikbaar voor de patiënt. Dat is essenti eel, weet Schothorst uit eigen ervaring. „Als je er eindelijk aan toe bent hulp te vragen, word je in de gewone gezondheidszorg op een wachtlijst gezet. Dat werkt niet." Schothorst onderging zijn eigen behandeling in een dure privé- kliniek in Londen, waar hij sa men met popster Eric Clapton van de alcohol af kwam. Nog ja renlang kreeg hij met enige re gelmaat een terugval, waardoor hij weer naar de fles greep. Nu is hij naar eigen zeggen drie, vier jaar 'clean'. Cocaïne ge bruikt hij al acht jaar niet meer. „Die herkenning is voor onze klanten heel belangrijk", zegt Schothorst. „Vaak komen ze hier binnen met trillende han den. Ik schenk dan een borrel in. Van mij mogen ze op hun knieën de kliniek in, maar dan is het ook over." Opname in een kliniek kan een week of vier duren. Deze perio de valt op het werk nog uit te leggen als vakantie of werkreis. Overigens is een opname niet noodzakelijk. Soms is ook dag behandeling mogelijk. Volgens Schothorst en Eland is er van elke vijf topmanagers in Neder land eentje verslaafd aan de drank. Het gaat bij hen meestal om een combinatie van grote verantwoordelijkheid en stress. Exacte cijfers over verslaving onder hoog opgeleide werkne mers ontbreken, stelt het Trim bos Instituut, de onderzoeksin stelling op het gebied van ver slavingen. Vaak is het probleem van de verslaving al lang ontdekt en onderkend door collega's, vrienden en familie, voordat de verslaafde zelfbij professionele hulpverleners aaifldopt. „Veel mensen melden zich pas voor hulp als hun partner al is ver trokken en ze hun baan kwijt zijn of de zaak failliet is", zegt Eland. „Het duurt heel lang voordat mensen je op een ver slaving durven aan te spreken", weet Schothorst uit eigen erva ring. „Hoe uitgesprokener je bent, hoe minder mensen iets zeggen. En hoe hoger de func tie, hoe beter het probleem kan worden afgedekt." Collega's drinken gewoon door Sinds vijf weken is Hella Nij- dam in behandeling om van haar alcoholverslaving af te komen. Hella Nijdam (niet haar echte naam, red.) heeft een representatieve functie bij een groot Nederlands con cern. Ze dronk nooit op haar werk, maar had 's avonds wel twee flessen wijn nodig om het gezellig te hebben. „Ik ben nooit dronken op het werk verschenen, maar als ik nog een jaar zo was doorgegaan, was ik verder afgegleden en op m'n werk zeker in de pro blemen gekomen. Ik heb me wel eens ziek moeten melden omdat ik de avond ervoor te veel had gedronken. En soms ging ik met schele ogen naar het werk, maar ik wist dat al tijd heel leuk te brengen." Toen haar man dreigde weg te lopen, besloot ze haar proble men aan te pakken. Op haar werk besprak ze de situatie met de bedrijfsarts. Vorige week is ze na vier weken ver blijf in een kliniek weer even terug te midden van haar col lega's en vrienden. Die con frontatie - in haar hele naaste omgeving wordt gewoon lek ker doorgedronken - is nu nog positief. „Iedereen vindt het goed dat ik er wat aan laat doen. Maar ik ben bang voor de periode hierna, want men sen om mij heen drinken al leen maar. Drank is zo nor maal. Ik kan zo nóg 20 men sen meenémen naar de kli niek." den haag/gpd - Europa wil dat de brandstofleveranciers vanaf volgend jaar een deel van de benzine aan de pomp zwavelvrij maken. In 2009 moet alle Europese brandstof vrij van zwavel zijn. Shell loopt daarop vooruit. Eerst deed de maatschappij dat met Pura, nu is het V Power. Shell V-power is aan de Nederland se pomp 4,5 cent duurder dan gewone Euro 95. En dat zal de acceptatie bemoeilijken. Als de fiscus de milieuvriendelij ker brandstof ook vriendelij ker zou behandelen, is de kans dat Nederlanders hem gaan tanken veel groter. Met V Power is voor het eerst zwavelvrij e benzine in Neder land te koop. Shell Pura was alleen maar zwavelarm. Nou is V-power trouwens ook niet helemaal zwavelvrij. Maar of ficieel heet brandstof met minder dan 10 milligram zwa vel per kilo zwavelvrij. En dat is bij de nieuwe Shell-benzine het geval. In Duitsland kun nen automobilisten al jaren zwavelvrij tanken. Met die benzine doet de katalysator het veel beter. Bovendien werkt zwavelvrije benzine goed met direct ingespoten motoren. Al hebben die wel 'klopvaste' benzine (uitge drukt in octaangetal) nodig om optimaal te presteren. VW en Audi hebben zo'n directe benzine-injectiemotor al, maar Mercedes houdt ze nog in Duitsland zolang er hier geen optimale brandstof voor handen is. Want de nieuwe benzine is voor motoren die draaien op Euro 95. Terwijl in Duitsland zwavelvrije benzine met een octaangetal van 100 voor direct ingespoten benzi nemotoren verkrijgbaar is. Volgens Shell zorgt zwavelvrije brandstof ook voor schonere motoren. Koolafzetting in de cilinderkop, op het inlaat - spruitstuk en de inlaatkleppen beïnvloedt het verbrandings proces motor nadelig. Shell denkt dat V-power die afzet ting binnen afzienbare tijd schoonbrandt. den haag/gpd - Nederland is op de wereldranglijst voor de beste informatie en communi catietechnologie-voorzieningen gedaald van de derde naar de tiende plaats. Maar als vesti gingsland voor bedrijven is Ne derland nog steeds aantrekke lijk. Dat blijkt uit een jaarlijks onderzoek van het blad The Economist en IBM. Landen als Singapore, Verenigd Koninkrijk en de VS zijn Neder land het afgelopen jaar voorbij gestreefd. Op nummer één prijkt Denemarken. In de top vijf komen vier Scandinavische landen voor. Volgens de onder zoekers heeft Nederland de af gelopen periode 'stilgestaan'. Zo klagen de onderzoekers dat bijvoorbeeld de regelingen rondom transacties op het in ternet achterblijven. Ze zien ook lichtpuntjes. De technologische infrastructuur (onder andere breedband) die aanwezig is, vormt een van de sterke punten. Helaas wordt dat voordeel volgens hen te weinig benut om een echte sprong voorwaarts te maken. Aanbevo len wordt dat de overheid meer investeert in opleidingen voor werknemers, in de infrastruc tuur. Ook moeten overheidsin stanties vaker samenwerken met bedrijven bij het gebruik van nieuwe technologieën. Van der Velden hoopt op ander Corus zijn eerste honderd dagen bij Corus mij treurig. Hij consta teerde dat er gebrek aan leider schap is, dat de Britse tak niet efficiënt opereert en dat er sprake is van bureaucratie. Er wordt naar mijn mening nog te veel gedacht in termen van 'zij en wij'. Ik zou kunnen fungeren als bruggenbouwer." Maar Varin heeft zojuist gezegd dat wat hem betreft de reorgani satie binnen de top achter de rug is. De raad van bestuur is gedeeltelijk vervangen en dat geldt ook voor de raad van com missarissen. Hij stelt dat de Co rus-top veel internationaler is geworden. „Daar ben ik het dus niet mee eens. Bij de vorming van Corus was afgesproken dat er een evenredige verhouding tussen Britten en Nederlanders zou zijn. Zo zijn we inderdaad be gonnen, maar die evenredige verhouding is er nu niet meer met zes Britten en twee Neder landers." door Pieter van Hove ijmuiden - Corus-grootaandeel- houder Alisher Oesmanov heeft via zijn Gallagher Holding de Nederlander Aad van der Vel den, oud-topman bij Hoog ovens en Corus, kandidaat ge steld voor een zetel in de raad van commissarissen. De aan deelhouders van het staalcon cern beslissen donderdag over het verzoek. Via Van der Velden wil de Rus Oesmanov de in vloed van de Nederlandse Co- rus-tak vergroten. Oesmanov is niet te spreken over de huidige gang van zaken, maar de Co- rus-top wil zich door hem de wet niet laten voorschrijven. Hoe denkt Van der Velden over de situatie? Bent u vereerd dat Gallagher Holding u heeft benaderd? „Zo zou ik het niet willen uit drukken. Ik zou het fijn vinden een positieve bijdrage te kun nen leveren aan het concern. Daarbij wil ik nog opmerken dat ik niet zo blij ben met de opmerking van bestuursvoor zitter Leng als zou ik in de raad van commissarissen de belan gen vertegenwoordigen van de heer Oesmanov. Ik weet als geen ander dat ik een onafhan kelijke positie in de board moet innemen. Ik zou ook niet an ders willen en deze mening wordt voor honderd procent gedeeld door Oesmanov. Dat is precies de reden waarom hij ie mand van buiten zijn eigen or ganisatie heeft gezocht. Heeft de heer Oesmanov u per soonlijk benaderd? „Ik ken de heer Oesmanov niet. Ik heb een gesprek gehad met de leiding van Gallagher Hol ding, de heren Moshiri en lord Owen (voorheen Brits minister van buitenlandse zaken, red.)." Waarom is men juist naar u ge komen? U bental een tijd weg bij het bedrijf? „Ik denk dat dat komt door mijn jarenlange ervaring in de staalindustrie. Ik heb bijna 25 jaar gewerkt bij Hoogovens en Corus. Zo veel mensen zijn er niet die over zo veel expertise beschikken. Ik hoop een extra bijdrage te kunnen leveren aan de aanzetten van bestuursvoor zitter Varin om het bedrijf er weer bovenop te helpen. Het concern besteedt veel aandacht aan het productieapparaat, maar minder aan de behoeften van de klant. Op het terrein van marktbenadering vanuit Corus denk ik te kunnen meewerken aan verbeteringen. Ook de or ganisatiecultuur behoeft veran deringen. Wat dat betreft stem den uitspraken van Varin over U vertrok in 2000 bij Corus om dat er volgens u niet grondig ge noeg werd gereorganiseerd bij de verlieslijdende Britse staalfa brieken. De Britse tak maakt nog steeds verlies. Is een nieuwe reorganisatie noodzakelijk? „Inderdaad ben ik weggegaan na een conflict met bestuurs voorzitter Moffat. Maar die is nu weg en in kan me in grote lijnen vinden in de koers van Varin. Tenminste als we daar het marktbeleid en de cultuur component aan toevoegen. Maar ik acht het denkbaar dat het bedrijf in de toekomst in Groot-Brittannië verdere stap pen moet ondernemen om de kostenverschillen met de vesti ging in Ijmuiden te verkleinen. Over Ijmuiden kan ik slechts herhalen wat Varin vorig jaar heeft gezegd: er is een absolute noodzaak om daar door te gaan met investeringen, ook na het project World Class Ijmuiden (een operatie om de lasten per ton staal omlaag te bilngen, red.)." Wat verwacht u van de toe komst van heel Corus? „Ik kan alleen afgaan op de cij fers die publiekelijk bekend zijn. Ik denk nog steeds dat een goede toekomst mogelijk moet zijn." Tot slot: denkt u donderdag tij dens voldoende stemmen te krij gen om commissaris te worden? „Dat weet je natuurlijk nooit. Ik ga er wel van uit dat Gallagher Holding bezig is aandeelhou ders ervan te overtuigen dat een ommezwaai gewenst is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29