GESPREK VAN DE DAG Allochtone vrouw ontdekt weg naar plastisch chirurg Idols-afvaller Marlies: Ik kom knallend terug Noorse koning wil privacy voor Ingrid Uno DAGELIJKS LEVEN PA1 VOOR.TPUrt.EN4P MAAFt VER.C»ADÊI%.BAJ IS Toef* OOK- wiKr OAr\J FotkLOR£ MENSELIJK Een GOKKER uit Hongkong heeft zaterdag 5 miljoen Australische dollars (3,3 miljoen euro) ingezet op een paard. Hij VERLOOR echter de GROOTSTE GOK uit de Australische geschiedenis, want het paard kwam onverwacht als tweede over de meet. De gokker had al eerder grote bedragen op Lonhro ingezet, maar won toen wel. Een Amerikaanse verkoper van dierenverblijven heeft bij zijn lading papegaai- enkooien uit China een wel heel bijzonder relatiegeschenk gekregen: een ZWAAR ONDERVOEDE KAT. De vrouwtjeskat bleek nog 1,3 kilo te wegen na haar ruim een maand durende reis in een stalen zeecontainer. Volgens de win keleigenaar moet de kat in de container terechtgekomen zijn bij het laden van de vogelkooien in China. Na het laden is de container eerst op een schip naar Los Angeles en vervolgens per trein naarTampa vervoerd. Die reis duurde bij el kaar ruim een maand. De kat werd na haar ontdekking meteen naar een dieren arts gebracht, die haar via een infuus voedsel en water toediende. Als het dier weer gezond is, wordt het ter adoptie aangeboden. De Oranjes zijn niet de enige ko ninklijke familie die hoopt dat de jongste generatie door pers en pu bliek met rust wordt gelaten. Ter wijl de Rijksvoorlichtingsdienst de Nederlandse media polst over de mogelijkheid tot het sluiten van een soort privacycode, die vooral zou moeten gelden voor prinses Amalia, gebruikte de Noorse ko ning Harald zaterdag de doop- dienst van zijn kleindochter Ingrid Alexandra voor een oproep aan volk en pers. „Geef haar de kans zich te ontwikkelen", vroeg de ko ning. Ook de lutherse bisschop van Os lo, Gunnar Stalsett, vroeg om te rughoudendheid, respect en pri vacy voor de toekomstige konin gin. „Ingrid Alexandra moet een gewone jeugd kunnen hebben. Al leen als ze zichzelf kan zijn, kan ze op een dag ervaren dat de bijzon dere opdracht die op haar wacht een gave is", aldus Stalsett in zijn preek. Pogingen van het Noorse hof om met de pers tot afspraken te komen, zoals die bijvoorbeeld al bestaan in Groot-Brittannië, zijn tot nu toe mislukt. Het leidt af en toe tot grimmige taferelen. De op 21 januari geboren prinses Ingrid Alexandra -dochter van kroonprins Haakon en zijn vrouw Mette-Marit en na haar vader tweede in de lijn van troonopvol ging- huilde tijdens een groot deel van de dienst in de gerestaureerde kapel van het koninklijk paleis. Van de buitenlandse koninklijke peetouders was alleen de Zweedse kroonprinses Victoria aanwezig. De Deense kroonprins Frederik liet verstek gaan. Hij had net dit weekeinde zijn vrijgezellenfeest gepland. Frederik trouwt op 14 mei. gpd Het moment waarop we ons realiseren dat we iets vergeten zijn, ligt ongeveer een halfuur vóór het mo mentdat we ons realiseren wat we precies vergeten zijn. En dan ga je niet meer terug -op zo'n eerste lang weekend kamperen in het nieuwe seizoen- voor de complete inhoud van de koelkast, de ratelsleutel die je absoluut nodig hebt om de caravan ook in de breedte waterpas te zetten of de afstandsbediening van de satellietschotel. Dit keer zijn het de 70 cd's die ik eindelijk eens op mijn gemak had willen afluiste ren en -volgens mijn zoontje bijna netzo erg als de keer dat we de snoeptrommel vergaten- de laptop waarop ik mijn stukjes tik en hij op vakantie zijn verslaving aan computergames onderhoudt. „Dan doen we toch gewoon een spelletje!", zegt mijn vrouw met de opgewekte intonatie van iemand die niets van het probleem begrijpt. „Ik heb Uno bij me." Het inpakken van onze sleurhut duurt-of het nu voor een vakantie van vier dagen of voor vier weken is- hooguit anderhalf uur. Die routine is in tien jaar tijd opgebouwd. Maar die anderhalfuur moet wel worden verspreid over de drie dagen dat het ding bij ons voor de deur staat. Omdat we niet volgens een vaste paklijst werken, wordt een aantal -voor ons onmisbare- kampeerattributen pas ingeladen als ze ons in de loop van die drie dagen te binnen schieten. Die ene fietspomp die de bandjes van de racefiets op een druk van 8 bar krijgt. De bal. De batterij voor de koolmonoxide-detector. De tandenstokers. De pas poorten. De jassen. Mijn hogebloeddrukpillen. Is de voorbereidingstijd minder dan drie dagen, dan doet het gemis zich altijd pas gelden als we al een halfuur in de auto zitten. Zitten er dingen bij, zo vraagt u zich ondertussen af, die verder in Neder land niet te krijgen zijn? Dat niet, natuurlijk. Maar omdat wij -eenmaal geïnstalleerd op plek 37 van veld I- niks meer te maken willen hebben met de middenstand, de medische stand of de burgerlijke stand, is elk artikel dat we vergeten een bijna on overkomelijke inbreuk op hetkampeerplezier. Ons eerste kampeerweekeinde van het seizoen is al tijd met Pasen. Voor de meeste christenen eindigt dan de lijdenstijd. Voor ons begint hij dan pas. Je kunt nóg zo proberen om alles wat je leven in je huis zo aangenaam mogelijk maakt mee te slepen naar de kampeerplek, er is altijd wel iets wat de zaak ont regelt. Hoeveel plekken heeft zo'n camping? Zeshon derd? Waarom staat er dan uitgerekend op ons paal tje geen stroom En waarom krijg ik alleen Marok kaanse en Egyptische zenders op mijn schotel? En waarom is het 0900-nummer van Canal Digital dat mij de Nederlandse publieken en commerciëlen moet leveren, geblokkeerd voor mobiele telefoons? Het wordt uiteindelijk wel opgelost, maar het gaat toch allemaal ten koste van het ongedwongen, pure kampeerplezier in de vrije natuur. Alleen het gemis aan cd's en de computergames is niet met wat telefoontjes en door het inschakelen van de campingbaas te herstellen. Een spelletje, dus maar. Uno blijkt een kaartspel waarbij je -niet on gewoon bij kaartspelen- je kaarten eerder moet zien kwijt te raken dan je tegenstander. Maar Uno heeft ook de kwalijke varianten van mens erger je niet, ganzenbord en poker. En van al cohol en roken, want mijn drie gezinsleden zijn er na vijf spelletjes aan verslaafd. De paasdagen breng ik door met, volgens de ma kers van Mattel, 's werelds meest gespeelde ge- zinskaartspel. De zeldzame keren dat ik denk uit te kunnen, moet ik beurten overslaan, 'keert' het spel opeens, word ik openlijk door bluffers en moet ik 2, 4, 6 of 8 extra kaarten toevoegen aan een waaier die ik al amper met twee handen kan vasthouden. Als ik na vijfen vijftig potjes eindelijk als eerste triomfante lijk mijn laatste kaart opgooi, blijk ik bij de voorlaatste kaart geen Uno te hebben ge zegd. En moet ik er weer 2 pakken. Al ben ik halverwege Frankrijk, de eerstvol gende keer dat ik weer wat vergeet, rijd ik gewoon terug naar huis. reageren? column@dickvanderplas.nl De Britse ELITESCHOOL ETON heeft voor het eerst in haar bestaan een IMAM aangesteld. Monawar Hussein moet er volgens de Britse krant Sunday Times voor zorgen dat de leerlingen (schoolgeld 31.000 euro per kind per jaar) een beter be grip krijgen van de islam. De ietsten westen van Londen gevestigde kost school telt ongeveer 20 islamitische scholieren. Tot voor kort konden die niet terecht bij een geestelijke van hun eigen geloof. De komst van de imam is niet de enige noviteit. Eton, dat de opleiding van onder anderen achttien Britse premiers en de prin sen William en Harry verzorgde, biedt in het nieuwe schooljaar ook het vak ARABISCH aan. KATJA SCHUURMAN moet het van haar artsen „veel RUSTIGER AAN gaan doen". Bij een voorstelling van het toneelstuk Onze Jeugd!, waarin zij een rol speelt, kreeg ze onlangs last van stemproblemen waarop ze medische hulp zocht. Gevolg is dat ze haar lopende projecten, waaron der de tv-dramaserie Medea (onder regie van Theo van Gogh), zal afma ken. Al haar overige werkzaamhe den en afspraken worden afgezegd of voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat geldt ook voor het multimedia le '24-7 Reporter', waarin de da gelijkse belevenissen van de 29- jarige Schuurman te zien zijn via internet, MSN messengeren mo biele telefoons. term over het jurycommentaar vlak voordat het pleit beslecht zou worden tussen haar en Maud, voor de vierde keer in de gevarenzone ondanks een spetterend optreden. Zelfs juryvoorzitter Henkjan Smits moest toegeven dat het 'leuke hockeytutje' zich had ontpopt tot een ware jazzdiva. Favoriet Bo ris liet geen steken vallen en het publiek zag de twee zeer ma tige acts van JK door de vingers. „Idols is een deur naar een mooie we reld die muziek heet. Nu begint het pas", zei een zelfverzekerde Marlies. De kleine Noord-Hollandse, die de afgelopen maanden met afwisselend blauwe, paarse en roze plukken in het haar het podium betrad, leek na afloop van de show zelfs bijna opgelucht dat het Idols-avontuur voor haar af gelopen is. Marlies had al verschei dene malen een tekst bedacht voor het geval ze zou afvallen, maar toen het moment daar was verbaasde zij ook zichzelf met haar nuchtere com mentaar. „De tranen zullen zeker nog komen, ik denk dat ik wel even in een gat zal vallen. Maar ik ben vierde geworden en daar ben ik blij mee. De winnaar en degene die tweede wordt, komen na Idols in een stoommachine terecht. Als afvaller mag je bovendien niet in de spot lights van de winnaar staan. Ik kan daar misschien van profiteren door nu even rust te nemen en daarna rustig mijn eigen muzikale pad uit te stippelen. Idols is zeker niet het laat ste dat het publiek van mij heeft ge zien." gpd Prinses Ingrid Alexandra huilde tijdens een groot deel van de doopdienst. Foto: GPD/Roland de Bruin Kwamen ze er een paar jaar geleden nauwelijks, nu zijn ook allochtone vrouwen volop klant bij de plastisch chirurg. Ze komen vooral voor bilvergroting, ontharing en rechtzetten van hun neus. „Het achterwerk van een Surinaamse vrouw kan altijd ronder en groter." Haar hele leven was Rana (30) ongelukkig met haar uiter lijk. Elke keer als ze in de spiegel keek, zag ze die grote, hoekige, ellendige neus. Ze haatte dat ding. In Iran, haar moederland, was het niet eens in haar opgekomen om het te laten opereren. In Nederland, waar ze nu acht jaar woont, lag de weg voor haar open. „Ik dacht: waarom zou ik dit niet doen? Het was de beste beslissing ooit." Rana is een van de duizenden Nederlandse vrouwen van allochtone afkomst die zich het afgelopen jaar door een plastisch chirurg heeft laten behandelen. Het aantal Turk se, Marokkaanse en Surinaamse vrouwen dat hun lichaam of gezicht laat veranderen door middel van cosmetische ingrepen, groeit gestaag, zegt de Nederlandse Raad van Particuliere Klinieken. De vrouwen hebben veelal dezelfde wensen: een rechtere neus en het verwijderen van overbeharing. Surinaamse en Antilliaanse vrouwen willen vooral een groter en ronder achterwerk. „Wij hebben een vrij grote Turkse cliëntèle", zegt Robert Schoemacher, arts en directeur van kliniek Medisch Centrum Scheveningen. „Dat komt ook doordat we een Turkse arts in dienst hebben. Het is voor deze vrouwen veel prettiger als ze in hun eigen taal kunnen uit leggen wat ze aan zichzelf willen veranderen. Dat maakt ze minder huiverig." Schoemacher schat dat allochtone vrouwen (en in minde re mate mannen) zo'n vijf procent van het totale klanten bestand van zijn kliniek innemen. Dat betekent enkele honderden behandelingen en operaties per jaar. Veel Turkse vrouwen die de kliniek bezoeken, gaan gebukt onder overbeharing, bijvoorbeeld op het gezicht, vertelt Schoemacher. „Een heel veel voorkomend probleem. Maar ook de neus wordt vaak aangepast. Ze willen dan graag een meer westerse, kleinere en rechtere neus." Over het alge meen staat de neus van een blanke vrouw wat meer om hoog, zegt de arts. „We vergroten dus de hoek van de on derkant van de neus met de lip." Schoemacher denkt niet dat de allochtone vrouwen dro men van een westers uiterlijk. „Vragen over het bleken van de huid krijg ik bijvoorbeeld zelden. Nee, ik denk dat er een kruisbestuiving gaande is tussen blank en bruin. Neg roïde vrouwen hebben op hun beurt weer lichaamsken merken die blanke vrouwen heel mooi vinden. Den aan de volle lippen: dat wordt ook volop overgenor Ook de Velthuis Kliniek, met vestigingen in Enschei Eindhoven, Hilversum en Rotterdam, zegt meer alli vrouwen, vooral van Turkse en Marokkaanse afkon behandelen. „Ze laten zich ook opvallend vaker zie dens informatie-avonden", zegt Tanja Klijn van de huis Kliniek. Het zijn jonge en moderne vrouwen d goed uit willen zien, vertelt ze. „Hippe Marokkaans den die de neus recht laten zetten of hun borsten la vergroten." Ook Klijn schat de groep op vijf procen het totale patiëntenbestand. Bij de Boerhaave kliniek in Amsterdam maken allot zelfs zo'n twintig procent van alle patiënten uit. Da doordat de kliniek als enige in Nederland bilvergroi uitvoert door er protheses in te zetten, aldus plastis rurg Martin Janssen. En dat is een operatie waar vo rinaamse en Antilliaanse vrouwen naar vragen. „Le te zien, hoor", grinnikt Janssen. „Komen er vrouwe nen waarvan ik denk: tjonge wat een achterwerk. IV achterwerk van een Surinaamse kan echt altijd nog en nog ronder. Dat is hun schoonheidsideaal." Yildiz Huinink Ze huilde het hardst om al haar voorgangers die afvielen. Maar toen ze zaterdagavond zelfwas weggestemd uit Idols, stond er ineens een op vallend zelfverzekerde Marlies Schuitemaker op het podium. „Voor dat ik jullie ga verrassen met wat ik nog meer kan, ga ik eerst uitrusten en kom dan knallend te rug met muziek waar ik me lekker bij voel", ver zekerde zij het enigs zins verbouwereerde Idols-publiek. Velen hadden de zangeres uit het Noord-Hol landse Grootebroek namelijk een finale- Foto: GPD plaats naast de toren hoge favoriet Boris toegedicht. De kandidaten hadden in de zeven de liveshow de opdracht een staaltje big band ten beste geven. Een 18- koppig blazersorkest was naar de studio gehaald om Boris, Maud, JK en Marlies te begeleiden. Het genre bleek de 23-jarige 'rockchick', zoals jurylid Jemey Kaagman Marlies eer der omschreef, niet goed te liggen. „Ik kreeg een behoorlijke emmer 'piep' over me heen", zo omzeilde Marlies vakkundig een fikse kracht- Johan Anthierens De oude brandweerman maakte een uitgebluste indruk Bilvergroting in opmars Grote, ronde billen: v( Nederlandse vrouwen bepaald een ideaal. Ti de bilvergroting flink mars. De trend is ovei waaid vanuit Zuid-An het ideaal is het beroe achterwerk van actric zangeres Jennifer Lop Boerhaave kliniek in A dam heeft inmiddels i bilprotheses ingezet e dat de vraag steeds gri wordt. Vooral Surinaa Antilliaanse vrouwen voor de cosmetische i maar ook blanke vrou (en mannen) die hun te plat vinden. De Boerhaave Kliniek enige in Nederland di nen in billen implantc zegt plastisch chirurg Janssen. „Wel wordt e en der lichaamseigen is weggezogen bij een suctie, geïnjecteerd in len. Een idiote behan( die maar bij twee prot van de behandelden v Janssen plant de silico bilprotheses in door in de bilplooi of ondei staartbeen te maken. I rurgische ingreep geb( onder algehele narcosi co's zijn net zo groot a andere siliconenimpla zegt Janssen. Bilvergrotingen met protheses (hier voor en na de ingreep) zijn vooral populair bij Surinaamse en Antilliaanse vrouwen. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24