raël dreigt meer quidaties Hilversum niet goed Kuipers zal vooral de douche missen voor gehandicapten DAGBLAD VOOR GOOI, EEMLAND EN VECHTSTREEK Belangrijk bericht aan onze abonnees Krant niet ontvangen? Het ochtendgevoel van E tC V Cl tl Tijtl sm® DeGooi- enEemlander er Harnas blijft anoniem Tweede Hilversumse City Run zeer succesvol Seinstraat 14 1223 da Hilversum Tel.: 035 - 6477000 Fax:035-6477108 E-mail: redactie.ge@hdc.nl Vertrekkers Huizen uiten kritiek op trainer en bestuur 133ste jaargang Nr. 28657 los nummer: ma-vr 1,15 zaterdag 1,60 maandag 19 april 2004 De Gooi-en Eemlander p* Ome Willem werkt aan terugkeer in de theaters Allochtone vrouw ontdekt nu ook de plastisch chirurg Hilversum helpt bijstandsaanvragers nog niet aan de slag (advertentie) Spaar met De Gooi- en nlander voor superkorting één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! vandas uit deze kran Tot het eind van De Gooi- en of beide Johnson •ken van de Wedgwood Group, it of kijk op www.gooiei en lees hoe u uw ontbijttafel een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. De Gooi en Eemlander Knip Hilversum - De gemeente Hil versum laat ouderen en gehan dicapten onnodig lang wachten op voorzieningen als een rol stoel en pasjes voor speciaal vervoer. De gemeente infor meert hen onvoldoende en be nadert deze mensen in gevoelig liggende zaken niet altijd even tactvol en zorgvuldig. Dat stelt een uit raadsleden sa mengestelde commissie, in een rapport over voorzieningen voor ouderen en gehandicap ten waarop deze krant de hand heeft weten te leggen. De door onderzoekers van Groenlinks, PvdA en Leefbaar Hilversum sa mengestelde commissie werd door de gemeenteraad inge steld na publicaties in deze krant waarin gehandicapten en hun organisaties de service van de gemeente scherp bekriti seerden. De commissie sprak met de ge meente (die ook Naardense, Muidense en Wijdemeerse aan vragen behandelt), het Regio naal Indicatie Orgaan en ver voerder Connexxioft. Ook hield ze een speciale hoorzitting waarop gehandicapten vaak schrijnende verhalen vertelden. Zo verhaalt een vrouw in het rapport dat ze ten onrechte als terminaal werd bestempeld. De gemeente krijgt het verwijt on voldoende open te staan voor praktische wensen van gehan dicapten. Die vragen al langer tevergeefs om een taxihalte op de Groest, en klemmen om rol stoelen veilig in Connexxion- taxi's vast te zetten. Het ontbre ken daarvan leidde al verschei dene keren tot (bijna)ongeluk ken. De commissie bepleit een tien tal maatregelen, zoals het ver korten van de wachttijd en het meer inschakelen van de on langs gevormde cliëntenraad. Ook is er behoefte aan meer en betere folders. Cruciaal vindt de onderzoekscommissie dat Hil versum zijn dienstverlening aan ouderen en gehandicapten voortaan onderzoekt en evalu eert. De gemeente Hilversum krijgt morgen het eindrapport met maatregelen aangeboden, met de vraag om snelle actie. Burgemeester en wethouders is verzocht uiterlijk juni te reage- Pagina Ombudsman: De ongevraagde douchepoepstoel (advertentie) Vanaf maandag 19 april kunt u voor nabezorging van uw krant bellen met onze afdeling Lezersservice. 0800-1711 (gratis) (voor mobiele bellers: 072- 5196800) Op werkdagen kunt u ons bellen vanaf 7.30 uur. Als u voor 10.00 uur belt, wordt de krant nabezorgd tussen 11.00 en 13.00 uur. Als u tussen 10.00 en 16.00 uur belt, ontvangt u de krant tussen 16.00 en 18.00 uur. Wie na 16.00 uur belt, ontvangt de krant in dë loop van de volgende morgen. Op zaterdag kunt u ons bellen van 8.00 tot 12.00 uur. Uw krant wordt nabezorgd tussen 12.00 en 14.00 uur. Als u na 12.00 uur belt, ontvangt u de krant in de loop van maandagochtend. Brede tiet* bajkonoer/ap - Op de lanceer basis Bajkonoer in Kazachstan zijn gisteren de laatste voorbe reidingen getroffen voor de ne gende expeditie naar het inter nationale ruimtestation ISS. Aan boord van de Sojoez-cap- sule bevinden zich de Neder lander André Kuipers, de Rus Gennadi Padalka en de Ameri kaan Michael Fincke. De reis van de drie naai' het ISS duurt twee dagen, waarna Pad alka en Fincke 183 dagen in het ruimtestation zullen blijven. Kuipers komt na negen dagen weer terug met de huidige be manning van het station, de Amerikaan Michael Foale en de Rus Aleksandr Kaleri. Sinds het Amerikaanse ruimte vaartagentschap NASA na het ongeluk met het ruimteveer Co lumbia in februari 2003 zijn spaceshuttles aan de grond houdt, is de Sojoez het enige vervoermiddel waarmee het ISS nog kan worden bereikt. Kuipers zal tijdens zijn ander halve week durende verblijf in de ruimte vooral het douchen missen. Dat vertelde hij giste ren in Baikonoer, op de laatste persconferentie voor zijn lance ring. Van zenuwen was bij Kui pers weinig te bespeuren. De Nederlander vertelde er 'he lemaal klaar voor te zijn'. Hij zat met de overige beman ningsleden achter een glazen wand om besmetting te voorko men. De spraakzame Amster dammer is populair bij zijn col lega's. „André is groot, sterk, knap en een dokter boven dien", grapte Fincke. „Wat wil je nog meer." Kuipers is de tweede Nederlan der in de ruimte, na astronaut Wubbo Ockels. De in Zeeland geboren Lodewijk van den Berg ging dit tweetal voor maar had toen hij zijn reis maakte al de Amerikaanse nationaliteit. KLM-top ziet af van bonussen Amstelveen - De KLM-top ziet af van de bonussen die in het vooruitzicht waren gesteld na de overname van de luchtvaart maatschappij door Air France. De raad van commissarissen heeft ingestemd met het besluit van het KLM-bestuur. De direc tie had de vakbonden en de on dernemingsraad (OR) van de KLM gisteravond op het hoofd kantoor in Amstelveen uitgeno digd voor een gesprek. De vak bonden en de OR waren woe dend over de bonus die de KLM-top zou krijgen, als na de overname door Air France be paalde kostenbesparingen zijn behaald. In het eerste jaar na de transactie zouden ze een bonus van 20 procent van het volledi ge salaris ontvangen, het twee de jaar 30 procent en in het derde jaar 50 procent. Goedemorgen Wat een krant. ef Ja ik ontvang graag I 4 weken lang De Gooi- en I Eemlander voor maar 9,75. I Dat is nog geen 0,41 per dagl I M/V I Naam: I Adres: I Postcode Het liefst brengt hij zijn zesjari ge dochtertje Dana dagelijks naar de basisschool in Hilver sum. Maar ja, sinds Eric van Tijn (47) samen met Jerney Kaagman, Henkjan Smits en Edwin Jansen jurylid is in het extreem populaire programma Idols is zijn leven danig veran derd. Ook - of misschien wel juist - het ochtendritueel. Vóór Van Tijn aan het Idols- avontuur begon, stond hij altijd voor dag en dauw op. Ruim op tijd in elk geval om samen met zijn dochtertje de fiets uit de schuur te pakken voor een kort tripje naar de basisschool. „Nu werk ik minimaal zo'n vier avonden per week. En het komt niet zeidén voor, dat ik pas ver na middernacht thuis ben. Dan slaap ik de volgende ochtend een beetje uit. Voorheen begon mijn dag om half acht, dat is nu wat later." Desondanks zet Eric van Tijn werkelijk élles in het werk, om Dana zeker één keer tje per week bij de poort van de school af te zetten. Dat ziet hij als een soort verplichting. Zoals hij die verplichting ook voelt voor het lezen van zijn ochtendkrantje. Hij is er niet de man naar om alleen koppen te 'scannen'. Zo van 'even de kop pen lezen', dan ken ik de in houd wel. „Ik pak altijd eerst de sportpagina's. Daarna blader ik van vooraf aan, dus vanaf de voorpagina, de krant helemaal door. De pagina's binnen- en buitenland vind ik ook altijd erg interessant. Als ik een beetje tijd heb, lees ik de krant heel goed, maar dat kan variëren per ochtend." „De krant maakt wel degelijk onderdeel uit van mijn och tendritueel. Opstaan, thee of koffie drinken, dat kan wisse len, een beschuitje erbij en het krantje. Daarna de pc aan en kijken of er post is binnengeko men. Vervolgens lekker lang douchen - daar denk ik altijd na, onder de douche kan ik me goed concentreren - en daarna sporten. Ik sport zeker drie keer in de week, altijd samen met Henkjan. Dat heb ik ter ont spanning echt nodig, omdat ik razend druk ben met Idols." I Geboortedatum: e-mail: nummer 127. 18O0 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratiaor surf naar www.gooieneemlander.nl. (Deie aan bieding is geldig tot 31 december 20041. De Gooi- en Eemlander gaat zorgvuldig om met persoongegevena, In hot colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. De Gooi enEemlander 8 711833 200018 i correspondent lendaal Onmiddellijk na de li- van Hamas-leider Ranti- remier Sharon van Isra- anslagen beloofd op schap van radicale Pa- organisaties. Al zijn mi- eunden de liquidatie, ippositieleider Peres van lerspartij. Harnas maak- een nieuwe leider te ekozen, maar uit veilig- wegingen blijft hij was een van de weini- in die weigerden, de p Rantisi te veroorde- Witte Huis liet in een g weten dat Israël het eft zich te verdedigen reuraanslagen, al riep ook op de gevolgen acties in overweging te )e coördinator van het ïdse beleid van de Eu- Jnie, Solana, veroor- Ie liquidatie. Volgens ft Israël het recht zich digen, maar zijn 'dit ies onwettig'. Volgens tijnse premier Qurei n de Amerikanen ter- lagnes als deze aan, 'volstrekte vooringe nomenheid als het gaat om Is raël'. Als leider van Hamas was de 56-jarige Rantisi de opvolger van sjeik Achmed Yassin, die in de vroege ochtend van 22 maart om het leven kwam bij een Israëlische helikopter aan val. Afgelopen zaterdagavond troffen drie Israëlische raketten zijn auto. Rantisi's chauffeur en een van zijn lijfwachten werden op slag gedood. De zwaar ge wonde Hamas-leider stierf vijf minuten na aankomst in het ziekenhuis. Het was de tweede Israëlische aanslag op Rantisi. Vorig jaar juni kwam hij weg met een beenwond. Kort na de aanslag van gisteren verzamelde zich een uitzinnige menigte bij het wrak van Rantisi's auto. Later beloofde Harnas 'honderd wraakacties' te zullen uitvoe ren. Ismail Haniyeh is nu waar schijnlijk de belangrijkste Ha mas-leider in de Palestijnse ge bieden, hoewel de in Damascus zetelende Khaled Mashal, hoofd van het politieke bureau, wordt beschouwd als de mach tigste man in de organisatie als geheel. Pagina Buitenland Harnas: Militie volksbeweging steeds zwakker Hilversum - De Nike City Run in Hilversum wordt groter en groter. Ruim 1900 hardlo pers stonden gistermiddag aan de start voor verschillende afstanden door de me- diastad. Dat zijn er 700 meer dan afgelopen jaar. Ondanks de koude wind en de grijze lucht werden de deelnemers door dikke rijen toeschouwers de hele middag aangemoe digd rond de start- en eindstreep op de Groest. Ongevallen deden zich niet voor. Alle deelnemers van jong tot oud haalden de eindstreep. Pagina Ri: Kipchumba locomotief van Afrikaanse sneltrein. Foto: Ton Kastermans Vier vandalen gearresteerd Amsterdam - De politie van Amsterdam heeft gisteren vier mensen aangehouden vanwege betrokkenheid bij het mishan delen van Feyenoord-voetbal- lers, donderdagavond na afloop van de wedstrijd Jong Ajax-Jong Feyenoord. Er worden meer aanhoudingen verwacht. Ajax heeft de politie de namen door gegeven van vijftig mensen die spelers van Feyenoord 2 heb ben gemolesteerd. Ajax-voorzit- ter Jaakke heeft zijn Feyenoord- collega Van den Herik uitgeno digd voor een gesprek om 'de lucht te klaren'. Het bestuur van de Amsterdamse club heeft zijn excuses aangeboden voor de 'schandalige gebeurtenis sen'. Pagina Binnenland Beste debaters op Almeerse school almere - Tien Almeerse jonge ren van het OostvaarderscoÏÏe- ge zijn zaterdagavond de beste scholierendebaters van Neder land geworden. In de live uitge zonden finale van de debat wedstrijd 'Op weg naar het La gerhuis' in de Rode Hoed in Amsterdam werden leeftijdsge noten van het Etty Hillesum Ly ceum uit Deventer naar het tweede plan verwezen. Het Oostvaarderscollege heeft uit eindelijk 189 teams (zo'n 2000 scholieren) uit heel Nederland achter zich weten te houden. De hoofdprijs van het VARA- programma is een reisje naar het echte Lagerhuis in Londen. Het is trouwens een goede week voor het Almeerse onder wijs. De scholengemeenschap Echnaton werd vrijdag al uitge roepen tot sportiefste school van Nederland. COMMENTAAR BEZUINIGINGEN inet heeft weer een re- roken. Stond de bezui- iller dit jaar al op een int van elf miljard, vrij- t de ministerraad daar drie miljard bovenop Iet dit totale pakket ver- de besparingsoperatiés rgaande kabinetten en ïderland zijn overheids- innen de Europese per- Zalm van financiën had eerste bezui- >nde al be at hij meer is j slechtweer- Onder Paars ij steeds de gehad, iddels heeft Zalm Ia- dat hij niet voor moei- laties wegloopt. Daarbij '1 worden aangetekend, itste serie bezuinigin- klassiek voorbeeld van lekhoudenis. it profiteert het kabinet irijzenslag bij de super waardoor de inflatie beperkt blijft. Dankzij evaller kan het kabinet 2-premie verhogen zon de koopkracht wordt iL In feite betalen de su permarkten de kostenstijging in de zorg. Verder neemt Zahn een voorschot op de winstuitkerin gen van financiële instellingen, zoals de Nederlandsche Bank. Ook boekt hij eenmalige mee vallers, waarvan het realiteitsge halte nog maar moet blijken. Met kunst- en vliegwerk blijft het kabinet binnen de Europese begrotingsafspraken. Da's mooi, maar intussen nemen de span ningen tussen kabinet en vakbe weging over het pre pensioen toe. De vakbeweging dreigt de eerder gemaakte afspraken over loon matiging aan haar laars te lappen als er geen nieuwe concessies komen. En op zijn beurt dreigt het kabi net loonmatiging af te dwingen. Eén ding staat vast: de begroting voor de komende jaren staat of valt met een pas op de plaats voor de lonen. Als dat niet ge beurt stijgt de werkloosheid en gaan de sociale uitgaven verder omhoog. Brussel mag dan voor lopig tevreden zijn gesteld, het echte werk moet misschien nog beginnen. Hugo Schneider

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23