DE OMBUDSMAN NS spoort niet helemaal ongevraagde douchepoepstoel Veel te lan§ wachten op 2.000 gulden Beter in benzine Hilversumse krijgt abonnement maar niet opgezegd BEN dze hoofden wordt IS een harde strijd i De strijd voor een op de schappen in de nde supermarktsec- had al in de krant ge- at onder meer oom om het wat züiniger oen, duizenden ar- zou gaan weren, en ne er toen iets bij len. Tuurlijk is deze ent blij met die lekvrije ketchupdop nz en Mona Ver- ïurt, en is mijn eega ie nieuwe Rio Sen- Maar zeg eens Wie zit er nu te i op al die drankjes nen als Zinniz, yog- st witte stukjes per- rstflappen, kant-en- blokjes van zuiver uw, dure voorgesne- cjes brandnetel- oes 'Fred en Eddy asta', eenper- esjes wortelsap en nlegkruisjes, of me als man maar ;en aan een oordeel laatste product? obeer in diezelfde en tegenwoordig ins een gewoon pak vinden. Weliswaar bepaald merk, ch. Het lukt me et. Ik heb het over Gunnink, dat wij ;rlijk gezegd nooit maar een adverten- ngs in de dagbladen dit keer toch echt ;emaakt. Als je de n opstuurde, kreeg d terug. Ruim vier at is toch mooi mee- n in een tijd als de- allemaal vast te met de introductie Bepads, waar K&G het oprukkende ei- ;e geweld van de ootjes ook in wil be- Vet coole pads' zoals voor Kanis himself nde acteur in de aan de weg tim- omdat ze thuis zo p die Senseo is zo'n ak met nieuwe pads an welkom. Al is het dat merk eens te m. Maar bij Albert Niks geen Kanis en k. Nergens K&G tus- likke rijen met uit- inde soorten Douwe en het eigen huis- Me keer ben ik er- dopen, maar nee andere supermark- enmin dat curieuze 'as ik gewoon niet noeg? Ben ik te laat met mijn zoektocht ien duizenden 'gra- ken inmiddels al g gevonden naar de consument? Of zou k dit merk nu al ïer zijn van de bik- e strijd op de schap- Hulp bij groot en klein onrecht voor diegenen die klemlopen In bureaucratie, onwil of onver schilligheid. Heeft u een probleem of een reactie? Bel, schrijf of mail ons. Postbus 15,1200 AA Hilversum, Tel 035 6477124 6477123. Fax 035 6477108 E mail: ombudsman.ge@hdc.nl MAANDAG 19 APRIL 2004 Door Hans van Keken en Susanne van Velzen, met medewerking van Advocatenkantoor Van Santbrink Van Waart, Vereniging Eigen Huis, De Woonbond, Stichting de Ombudsman en de Consumentenbond. Bij wachtlijsten gaan abonnees van deze krant voor en bij publicaties wordt in de regel altijd de naam van de hulpvrager in de krant vermeld. Zou de afkorting NS soms staan voor Niet Storen of erger nog Niet Sporen? De Hilversumse A. Koelink-Thuring zou daar niet raar van opkijken. Het lukt haar in ieder geval met geen moge lijkheid om de NS in beweging te krijgen, als ze wil melden dat haar voordeelurenkaart is gesto len. Na het overlijden van haar echtgenoot, schrijft Koelink de spoorwegen in november dat ze met de voordeelurenkaart wil stoppen. „Ik ben nu 81 en reis steeds minder met de trein. Met mijn autootje rijd ik hier in het dorp naar de kapper en de tandarts. En als ik verder weg moet kan ik terugvallen op mijn zoon die bij mij woont." De NS bevestigen een kleine maand later schriftelijk dat de jaarkaart niet automatisch zal worden verlengd. Koelink: leest dat ze, binnen een week nadat haar kaart op 9 januari zal verlopen, deze dient terug te sturen naar de NS. En dan gebeurt er iets verve lends. Een paar dagen voor Kerstmis wordt de handtas van de Hilversumse gestolen. „Ik doe altijd boodschappen sa men met mijn zoon, maar die lag met griep en 39,5 graden koorts op bed. Het was erg druk die ochtend in de supermarkt in Kerkelanden. Er liep een me vrouw steeds om me heen te draaien. Onze wagentjes bots ten een paar keer tegen elkaar. „Ik vroeg nog een beetje boos en geërgerd wat ze toch van me moest." Dat wordt even later duidelijk wanneer Koelink de rits van haar boodschappentas open ziet staan. Haar handtas is ver dwenen. „Ik schrok verschrik kelijk. Alles zat erin. Ook mijn voordeelurenkaart van de NS. Ik kon in de winkel meteen de bankpasjes laten blokkeren en ben 's middags naar het politie bureau geweest om aangifte te doen van de diefstal. Waar schijnlijk had ik zelf ook een griep onder de leden, waardoor ik niet zo oplettend was. Ik ga in ieder geval nooit meer alleen boodschappen doen. Ik heb er gewoon een tassencomplex aan overgehouden." En dan realiseert de Hilversum se zich dat ze de voordeeluren- pas in januari niet meer naar de NS kan opsturen. Twee dagen na de diefstal schrijft ze een brief om de situatie uit te leg gen. Ze krijgt geen reactie. Om dat de datum waarop ze de kaart moet terugsturen steeds dichterbij komt, schrijft ze daags voor het eindigen van de kaart (8 januari) nog maar een brief naar NS. Weer hoort ze niets. En dan, eind januari, komt er plots een teken van leven van de spoor wegen. Maar wanneer Koelink de envelop openmaakt, zakt de moed haar in de schoenen. „Sturen ze me zeven nieuwe voordeelurenstrippen om vrij te reizen. Maai' ik heb toch geen kaart en abonnement meer! Ik heb die strippen meteen terug gestuurd en opnieuw in een brief uitgelegd dat mijn trein- kaart gestolen is. Blijkbaar hebben de twee brie ven van de Hilversumse de fir ma Niet Storen nog niet in be weging kunnen krijgen. Nog maar een brief er tegenaan dus. Maar nee, een paar dagen later wordt er zelfs doodleuk €49 van haar girorekening geplukt: de Voordeelurenkaart wordt met een jaar verlengd. De Postbank Illustratie: Ad Kolkman zegt het geld niet terug te mo gen halen, omdat het gaat om een automatische, jaarlijkse verlenging van een abonne ment. Ze moet maar contact opnemen met NS. Ja ja, daar had ze nog niet aan gedacht. Begrijpelijk dat bij Koelink in middels de stoom uit de oren slaat. Maar ze waagt toch dap per een poging. Per telefoon „Het lukte voor geen meter. Ik werd er zeer kwaad en moede loos van. Sinds de privatisering van de NS is het een puinhoop. Ze laten je maar zitten en rea geren nergens op", verzucht de Hilversumse. „Ik wil zo graag die gestolen tas los kunnen la ten. Mijn kinderen zeggen: laat toch zitten. Maar dat weiger ik." Terecht lijkt me.'Koelink mag toch fatsoenlijk antwoord ver wachten van het bedrijf waar ze jarenlang klant is? Woordvoer der Henk Wind van de Neder landse Spoorwegen belooft meteen in de zaak te duiken. „Hier lijkt inderdaad iets te zijn mis gegaan." Incident Het moet wel goed mis zijn, want de woordvoerder heeft er ruim drie weken voor nodig om mij terug te bellen met de me dedeling dat niet helemaal dui delijk is waarom Koelink nooit antwoord heeft gekregen. Wind: „Dat is niet de bedoeling natuurlijk. Maar het is op die afdeling ontzettend druk." Vol gens Wind is hier sprake van 'een incident'. „Er komen per jaar een paar honderdduizend reacties binnen, zowel schrifte lijk als telefonisch. Dat zijn vra gen, verzoeken en ook klachten. Die willen we graag allemaal zo goed mogelijk afhandelen. Ove rigens is dat aantal klachten op 360 miljoen reizigers per jaar maar heel klein", benadrukt hij. „Maar elke niet goed afgehan delde vraag of klacht is er wat ons betreft echter één te veel. Met zulke aantallen kun je ech ter helaas niet voorkomen dat klanten soms lang moeten wachten op antwoord." Dat blijft kwalijk. Gelukkig heeft Koelink door onze bemoei enis inmiddels haar €49 terug. Haar voordeelurenabonnement is gestopt. Haar gestolen tas met inhoud kwam nooit meer boven water. Susanne van Velzen Pleidooi voor beter begrip voor wereld gehandicapte ersumse vraagt de gemeente om hestoel, maar ze krijgt een dou- stoel. Daar zakt ze doorheen, zo- in vast komt te zitten. „En wan- ij de gemeentelijke afdeling ga kla- ik te horen dat ik als terminale nte zo'n douchepoepstoel nodig >en. Maar ik heb helemaal geen is de vrouw, die vertelt dat de ar met wie ze contact had ook nog schelden en te tieren. „Daarna een 'hogere' ambtenaar bij. Die en folder mee naai' huis, maar daar door mij gevraagde douchestoel 1 niet in. Ik kreeg toen het verwijt 1 'gouden' douchestoel wilde." 1 deel uit het relaas van één van de :apten, die tijdens de speciale ng over de gemeentelijke afdeling lingen aan ouderen en gehandi- an het woord kwam. En het wordt r: „Na een verhuizing kreeg ik wel- in hoog-laag keuken in de woning, ir had ik nooit om gevraagd. Wel raag een anti-slipvloer, maar die gens de gemeente niet krijgen it gevaarlijk zou zijn bij een dwars- aar ik heb helemaal geen dwars- n dan ook nog over de toegang tot ng 'voorzieningen en gehandicap- handicapten komen daar moeilijk want zij kunnen de deur maar open krijgen." te is overigens inmiddels verhol- ar toch lijkt dit relaas tekenend eerder ook al door ons gesigna- ikort schietende communicatie iënten (ouderen en gehandicap- emeente. Ook de onderzoekers ko- diezelfde conclusie. In een ruim agina's dik rapport sommen volks- woordigers en initiatiefneemster n de Rotte (Groenlinks), Herman (PvdA) en Anja Wijnands (Leef- ^ersum) klachten en misverstan- anleiding voor het instellen van de ekscommissie was ons artikel in er - 'De arrogantie van de macht' - ehandicapten hard oordeelden Geduld is een schone zaak maar het houdt ergens op, vindt Gerrit Wind. De Muider- berger wacht al drie jaar op een afdoend antwoord van Nuon. Het energiebedrijf heeft volgens hem een klein typefoutje ge maakt bij het invoeren van de meterstand van een pand van Wind in Amsterdam. Met grote gevolgen: hij wacht al die tijd op terugbetaling van bij bena dering iets meer dan 2.000 (toen nog) gulden. Menigeen zou in de hoogste boom klimmen, maar Wind is naar eigen zeggen een rustig mens. Bovendien gaan er in de administratie van de Muider- berger, die meerdere panden in onder meer Amsterdam bezit, vele bedragen om. Vandaar wellicht zijn wel erg coulante houding. Maar zoals gezegd, er gens houdt het op. „In november 2000 gaf ik schriftelijk de standen voor het dal- en piekurentarief door. Bij de jaar afrekening twee maan den later viel me op dat ik in Illustratie: Mirjam Vissers plaats van 12518 Kwh, 21518 had betaald. Dat geld was via een automatische incasso eraf gehaald. In juni dat jaar schreef ik een brief, in december kreeg ik antwoord dat het nog niet was gelukt om de meterstanden opnieuw op te nemen en vroeg ik om daar dan eens haast mee te maken." Dat gebeurt niet, waarna hij in september 2002 in een laatste poging een mail stuurt naar Nuon, om vervolgens eind dat jaar bij ons aan te kloppen. Daarna wordt het stil. Of het aan ons ligt, aan Nuon, of Wind zelf die niet reageert laten we maar in het midden. Feit is dat ik Nuon eind januari dit jaar nogmaals vraag om de kwestie nu eens uit te zoeken. En jawel, uiteindelijk komt een medewer ker van Nuon in Amsterdam langs om de meterstand te con troleren. „We hebben inder daad een fout gemaakt. Meneer Wind krijgt een correctie. HvK Douchestoelen, zoals De Trappenberg vorig jaar van een jubilerend onderhoudsbedrijf ca deau kreeg, zijn een dure investering. Foto: Ton Kastermans over de gemeente Hilversum, die ook voor Naaiden, Muiden en Wijdemeren de wet voorzieningen gehandicapten uitvoert. Wij stelden meteen de vraag of hier sprake was van het topje van een ijsberg, of dat daad werkelijk sprake is van een structureel pro bleem dat onvoldoende zou worden onder kend en aangepakt. Tevreden Op die vraag kan helaas ook de commissie eigenlijk nog altijd geen afdoend antwoord geven. Daarom klinkt er in het rapport ook een pleidooi om veel actiever de mening van de klanten te meten. Ook wij pleitten vorig jaar al nadrukkelijk voor een gedegen onderzoek naar de tevredenheid. Of beter nog, een onderzoek om de ervaringen te peilen. Want iedereen tevreden stellen die een aanvraag doet, moetje als gemeente niet willen. En dat is eenvoudig ook niet mogelijk. De commissie komt met meer voorstellen. Zoals het beter informeren van de klant, zodat deze weet hoe lang hij nog moet wachten op de gevraagde spullen. Maar ook met hele praktische, niet zo moeilijk te realiseren plannen. Op de Groest in Hilver sum zou onder meer een duidelijk zichtba re halte plus wachtruimte (bij het 'meeting- point' aldaar) moeten komen, zodat duide lijk is waar samen rolstoelers op de taxi kunnen wachten. Ook pleit de commissie voor het veiliger vervoer van rolstoelen. Er zouden verschil lende (bijna) ongelukken zijn gemeld met rolstoelen in rolstoeltaxi's, iets waar wij op deze pagina ook al eerder aandacht voor vroegen. Rolstoelen zouden een enkele keer losschieten en omvallen in de bocht, ondanks alle aandacht die Connexxion zegt hieraan te besteden. HvK Natuurlijk niet. Je mag als klant verwachten dat je waar voor je geld krijgt. Jammer dat u niet meteen nadat uw dochter met die niet al te florissante bos thuiskwam, linea recta terugging naar de pomp. Ik ben het overigens niet eens met die pompbediende, die zijn baas en zichzelf een slechte dienst bewijst met zijn stelling dat je bij benzinepompen beter geen bloemen kunt kopen. Maar dit betreffende tankstation lijkt inderdaad beter in benzine. Na snel even een bosje bloemen halen bij de benzinepomp, voelt de familie Bierens uit Hilversum zich bekocht. Ze hebben het zelfs over 'klein onrecht en grote onverschilligheid'. „Omdat we overdag geen tijd hadden, fietste onze dochter van twaalf 's avonds gauw nog even naar de benzinepomp voor een bosje bloe men. Die kostte ons zes euro, maar de bloemen zagen er al behoor lijk verlept uit. Ik werk in de Thuiszorg en zette bij een zieke klant de bos in een vaas, mar toen al viel er een roos van de steel. Alles was totaal verrot. Later hoorden we dat de bloemen de dag daarop al de vuilnisbak in konden. De pompbediende vond dat je bloemen nooit bij de pomp moet kopen. Ofwel, eigen schuld dikke bult.", klaagt de fa milie Bierens, die van ons wil weten of de benzinepomp iemand regel rechte troep mag verkopen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15