REGIONAAL NIEUWS Geen alcohol meer 'We werden hier heropgevoed en gevorm rond hertenkamp Kiekjes van kwekers van toentertijd 't Druppelt' in Spakenburg 'Raadhuis was net zo'n beetje klaar' Kindopvang aan huis nu ook in Eemland Naarden wil overlast jeugd aan banden leggen Bussumse minima pri mee tijdens* Armoededtf maandag ig APRIL 201 t door Joyce Huibers naarden - Gezellig met je vrien den een biertje drinken bij het hertenkamp. Het is er in Naar den deze zomer niet meer bij. Burgemeester en wethouders willen de algemeen plaatselijke verordening (apv) zo aanpassen dat het verboden is op verschil lende straten rond het herten kamp en het vogelasiel alcohol te drinken of aangebroken fles sen, blikjes en dergelijke met al cohol bij je te hebben. Naarden gaat hiermee niet zo ver als Bussum, waar sinds twee jaar in het hele centrum niet op straat gedronken mag worden. Officieel is daar zelfs het drinken van frisdrank niet eens toegestaan. Wel heeft de aanpassing van de apv in Naar den hetzelfde doel: overlast ver minderen. Het hertenkamp aan de Alexan- derlaan is een populaire verza melplaats voor jongeren. Met mooi weer- scholen ze daar sa men om te kletsen en wat te drinken. Maar alcohol maakt de jongeren luidruchtig en daar zit de buurt niet op te wachten. „We hebben vorig jaar meerde re keren serieuze klachten uit de buurt gehad vanwege de overlast die de jeugd daar ver oorzaakt", zegt Eric Wobbes, De straten waar het verbod op drankgebruik moet gaan gelden zijn de volgende: Thierensweg vanaf de krui sing met de Thierenshof in noordelijke richting, Alexan- derlaan, Koningin Wïlhelmi- nalaan vanaf de kruising met de Pr. Frederik Hendriklaan in noord-oostelijke richting, Burgemeester van Wettum- weg tussen het hertenkamp en de oversteekplaats bij het speeltuintje, Anna van Bu- renlaan, het voetpad Anna van Burenlaan richting Van Limburg Stirumlaan, de toe rijweg naar het Vogelasiel en het omliggende gebied van het asiel. teamleider van de politie Naar den. „Bijna altijd was er alcohol in het spel. Bovendien zijn de jongeren niet alleen luidruch tig, ze laten ook een klerezooi achter. De regelmatige vernie lingen aan het bushokje en het brugwachtershuisje komen ook bij hen vandaan." „Echt optreden konden we tot nu toe niet, tenzij we ze iets za gen vernielen. We maakten wel regelmatig een praatje en pro beerden het in toom te houden, maar dat was alles. Daarom hebben we de gemeente vorig jaar al verzocht ons met deze uitbreiding van de apv meer armslag te geven." Als het verbod inderdaad in gaat, kan iedere overtreder deze zomer een bon verwachten. Wobbes is niet van plan de jeugd eerst nog enkele keren te waarschuwen. „Het moet met een duidelijk zijn dat dit niet kan. Met blijven waarschuwen bereik je alleen maar dat je niet serieus genomen wordt." Dat de jeugd zich straks mis schien verplaatst naar een straat net buiten het drankver- bodgebied vindt Wobbes iets van later zorg. „Je kunt moeilijk meteen in heel Naarden verbie den om met drank op straat te zitten. We moeten het wel in proporties blijven zien. De overlast in Naarden is niet groot, maar als het gebeurt dan moeten we iets kunnen doen, anders dan blijven praten." Ondanks de zonnige dagen af gelopen week is het nog rustig rond het hertenkamp en het vogelasiel. Wobbes: „Maar we zijn blij dat Naarden het besluit voor de zomer wil nemen, zo dat we er ook meteen iets aan hebben." Het voorlopige besluit moet overigens wel eerst nog even ter kennisneming langs de commissie bestuurszaken en bedrijfsvoering. Wisseltrofee voor rapper El Gharbi laren - De 23-ste talentenjacht van College De Brink in Laren is gewonnen door Bilal El Gharbi. De derdejaars handelsleerling sleepte de wisseltrofee in de wacht met een swingende soundmix-rapversie 'Fresh' van Ambush. Andere prijzen gingen naar Kimberley Steijger (play back), Dagmar van Dinther (li ve-acts), Manuela Rog (dans) en Rogier, Tim, Manuel, Sem, Robin, Lucas en Hendrik (in strumentaal). In de pauze van het festijn traden de dansmei den van de Hilversumse Hurri cane Cheerleaders op die nor maal de plaatselijke American Footballclub bijstaan. NOODNUMMERS De Gooi- en Eemlander (editie Gooi, Vechtstreek, Wijdemeren) Hoofdkantoor: Seinstraat 14,1223 DA Hilversum, Postbus 15,1200 AA, Hilversum, tel.: 035 - 6477000 (algemeen) fax: 035 - 6477001 Balie open: 9-13 uur Hoofdredactie: J.G. Majoor. P. de Vries e-mail. p.de.vries@hdc.nl e-mail redactie algemeen: redactie.ge@.hdc.nl Redactie: Hilversum/Wijdemeren tel.: 035 - 6477130; fax: 035 - 6477108 e-mail: redactiehilversum@hdc.nl chef: Ed Brouwer, teL 06 - 20211937 Gooi-Noord/Almere tel.: 035 - 6477085, fax: 035 - 6477099 e-mall; redactiebussum@hdc.nl redactiehuizen@hdcnl redactiealmere@hdcnl chef: Tom Scherder, tel.: 06 - 20211955 Kunst/Media tel. 035 - 6477185, fax: 035 - 6477168 e-mail: media@hdc.nl uitkunst@hdcnl chef: Jaap Timmers Sport tel.: 035 - 6477148; fax: 035 - 6477183 e-mail: gesportredactie@hdcnl chef: Hans Swierstra Documentatieservice: Openingstijden archief: maandag t/m vrijdag van 09 00 -12.00 uur Aanvraag van artikelen- tel.: 023 - 5150337 e-mail: aocumentatie@hdc.nl tarieven: 5,50 per zoekopdracht losse kranten: tel. 023 - 5150446 Geen krant ontvangen? 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur Reservering en familieberichten tel.: 023 - 5150370; fax- 023 - 5150567 e-mail. order.zuid@hdc.nl Advertentieverkoop Advertenties m.b.t: Auto's (075) 6813661 Ohroerend goed 023) 515 0543 Personeel (075) 6813677 Overige detailhandel (035) 647 7010 Reclamebureaus kunnen contact opnemen m(t: (075) 681 3636 Fotograaf:Ton Kastermans tel.: 035 - 6234325. Nabestellen van foto's alleen tijdens kantooruren. Auteursrechten: Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den Deze rechten berusten bij HDC Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beelden- de'kunstenaars aangesloten bij een CISAC-or- ganisatie zijn geregeld met Stichting Beeld recht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedin- Sen te geven, zowel door onszelf als door der en Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alk maar. Hilversum, soest - Welke ouder droomt er niet van: rustig alleen het huis uitgaan om te gaan werken en je kind thuis achter laten in de vertrouwde handen van een professionele gouver nante of kinderleidster. De landelijk opererende organi satie De Gouvernante heeft in middels diverse gezinnen uit het Gooi aan een leidster-aan- huis geholpen. Directeur Rob Doornenbal gaat er vanuit dat dat er de komende jaren steeds meer zullen gaan worden. „Natuurlijk zijn onze gouver nantes geen verkapte huis houdsters, maar ze zijn ook niet te beroerd om even een bood schapje te doen of een maaltijd voor te bereiden." Dat zo'n service alleen aan de rijken is voorbehouden, be strijdt Carla Luttik van Stichting Kinderopvang Amersfoort (SKA) ten stelligste. SKA - ook in te huren door mensen uit Baarn, Soest en Bunschoten - heeft na een proef van ander half jaar besloten de service van de leidster-aan-huis vast in het aanbod op te nemen. Vaste uurprijs „Ouders betalen bij ons een vaste uurprijs (19,35 euro). Bij drie kinderen speel je quitte en bij vier is het zelfs goedkoper dan de kinderen naar een kin derdagverblijf of de naschoolse opvang brengen." Luttik begrijpt dat er tegen woordig maar weinig gezinnen met vier kinderen zijn. „Maar je kunt bijvoorbeeld met vrienden regelen dat ook hun kinderen door jouw gediplomeerde leid ster bij jou thuis worden opge vangen." Lagere Tuinbouwschool Naarden houdt reünie voor jaren 1968-1973 door Joyce Huibers naarden - „Dag, u heeft me een keer twee weken naar huis ge stuurd." Lya Liscaljet kijkt de man voor haar onderzoekend aan. „Wie ben je dan?" „Adje Koppel." „Ja, dat klopt. Je zei 'dag Lya' tegen mij in de gang en dat kon toen natuurlijk niet tegen de jufrouw. Ik kan me nog herinneren dat ik ook echt heel boos was. Maar heb je daar echt twee weken voor gekre- gen?" De reünie zaterdag van leerlin gen die tussen 1968 en 1973 op de Lagere Tuinbouwschool in Naarden zaten, bracht heel veel herinneringen naar boven. Kre ten van herkenning en verba zing schoten door de Witte Kerk aan de Wilhelminalaan waar velen elkaar na ruim dertig jaar weer voor het eerst terugzagen. Ook enkele docenten waren aanwezig. En Jaap Boschman, die van 1962 tot 1988 directeur was van de school aan de Ma- rijkehof. Inmiddels is de school gevestigd aan de Tenierslaan onder de naam Wellantcollege. Rob Bouwman, een van de or ganisatoren, kan zich jufrouw Lya Liscaljet ook nog herinne ren. „Die heeft het moeilijk ge had bij ons. Ze kwam direct van haar opleiding bij ons op school lesgeven. Ze droeg vaak heel korte rokjes. Wij jongens gooiden dan propjes op de grond. Als ze bukte om ze op te rapen, riepen we tegen elkaar 'vandaag is het een rode'. Kwa jongens hè?" Een jaar is Bouwman met Meij- nderd Ruitenberg bezig geweest om zoveel mogelijk klasgenoten en oud-docenten terug te vin den. Velen hebben goede her inneringen aan de school, ook al is meer dan de helft inmid dels 'uit het groen'. „Eind jaren zestig. We waren losgeslagen en werden hier heropgevoed en gevormd", weten Bouwman en Ruitenberg zeker. Joke Haringsma-Kaasjager Tentoonstelling over boeren en tuinders in De Oudergaard door Herman Stuijver kortenhoef - De Historische Kring 's-Graveland 'In de Glo- riosa' hield het afgelopen week end in zorgcentrum De Ouder gaard een tentoonstelling over boeren en tuinders in de dor pen Ankeveen, 's-Graveland en Kortenhoef. De amateurhistori ci hebben rond de duizend fo to's opgehangen, keurig ge rangschikt van straat naar straat. „We mogen wel zeggen dat we een dekking van bijna honderd procent hebben", zegt Evert Roukens, een van de ze ven vrijwilligers die zich een jaar hebben beziggehouden met de voorbereiding. „Ik zou nu geen boer of tuinder kunnen noemen van wie we geen foto hebben." Dat de drie dorpen vroeger gro tendeels uit boeren en tuinders bestonden, wordt al snel duide lijk als je een rondgang langs de straten maakt. Op de Korten- hoefsedijk passeren de namen Van de Velden, Boom, Mur, Voorn, 'Jaap van Mie' de Kloet, 'Boeboe' Jaap de Kloet en Zij- derveld de revue. Namen die nog steeds ruimschoots voor komen in Kortenhoef. Maar nu niet meer met een agrarische achtergrond, een uitzondering daargelaten. Opsomming Gerrit van de Broek, zoon van de legendarische Dirk van de Broek uit 's-Graveland, weet te melden dat er aan het Noorder- eind nog dezelfde boeren be staan. Hij geeft een opsom ming: Kemp, De Haan, Herm- sen, Van de Broek (zijn broer Marco), Brouwer en Pelsma, al lemaal zoons van bekende boe renfamilies. „Kijk, voor die tuinders was er op een gegeven moment geen droog brood meer te verdienen, maar de boeren konden door de melk quota nog wel het hoofd boven water houden", legt hij uit. De tentoonstelling wordt niet alleen opgesierd met kiekjes van de kwekers van toentertijd, ook zie je boerderijen en wo ningen in talloze variaties. Pan den die nog wel voor een groot deèl bestaan, echter nu als woonhuizen voor het nage slacht of strak gerenoveerd als modieuze landhuizen voor 'de import'. Gerrit Jansen, ex-post- bode in 's-Graveland, laat trots een foto van hemzelf zien. Tus sen de prei en wortels zie je een nog frisse blonde knaap in de aarde wroeten. „Ooit ben ik begonnen als tuin derknecht bij Karei Strieker, la ter bij Jansen aan de Korten- hoefsedijk." Jansen, ook telg van een grote familie van land bouwers, kan het verleden maar moeilijk loslaten. „Toch jammer, dat er zo weinig van is overgebleven. Ik hecht veel waarde aan het contact met moeder aarde, vandaar dat ik nog heel veel uren in mijn volkstuin doorbreng." De Historische Kring had heel toepasselijk gekozen voor het bejaardenhuis als expositie ruimte, want het waren vooral de oudere autochtonen die een bezoek brachten aan de ten toonstelling. Het was voor hen een feest der herkenning, waar bij de foto's een aanknopings punt voor een gesprek over vroeger waren. Terugdenkend aan een tijd van boeren en tuinders die nooit meer terug komt. bussum - Welke proble men Bussumers tegen e moeten redden met eie muminkomen? Wat v f, anders geregeld zien moet vooral zo blijven t er nieuwe mogelijkhe minima in Bussum tcj steunen? De gemeente Bussum doelgroep laten meepi,] meedenken over het p,j ke minimabeleid. D woensdag tijdens het A bat 2004 in 't Spant te B De bijeenkomst beg kwart voor acht 's avi het eerste deel van d wordt informatie gegei het minimabeleid tuss en 2003. Per 1 januari I jaar is er met de niei Werk en Bijstand nogal anderd. De regeling Duurzai bruiksgoederen is ko vervallen. Het is de b dat daar nieuwe re voor in de plaats komei Daarnaast heeft het 1 2003 in opdracht van meente Bussum een or uitgevoerd naar de effe het minimabeleid op d dingsruimte van de im Daarom is dit een go ment om het Bussuim mabeleid te evalueren i ken naar nieuwe mo den ter ondersteuning inwoners van Bussum minimuminkomen. De van de doelgroep zelf is voor de gemeente bel Na de pauze wordt er j teerd over de bestaani lingen en de plannen toekomst. Het debat tu langstellenden en ge raadsleden staat ondei van Henk van Oosten, sociale zaken bij de gt Almere. De avond wo streeks 22.30 uur al met een borrel. Alle inwoners van Buss een inkomen op of ni het minimum zijn wel mee te praten tijdens moededebat. Wanneel kinderopvang moet regj deze avond bij te kuni nen, kan op de avond debat een declaratiefi worden meegenomen v men de kosten voor d deropvang bij de gemei declareren. Deelname i! Deelnemers kunnen zi melden op telefooni 035-692 86 53, op we tussen 9.00 en 12.00 u melding is nodig om hi deelnemers te kunnen ten. Inbreng tijdens h zal niet op naam word gistreerd. Politie, brandweer, ambulance:1-1-2 Huisartsenpost Gooi. Vechtstreek en Wijdemeren:0900-9359 COLOFON In 't Vurhuis heerste zaterdag een serene rust. Foto: Ton Kaster mans Weinig bezoekers bij 't Vurhuis spakenburg - In Spakenburg waren de ervaringen op de zon nige zaterdag van het Museum- weekeinde wisselend: bij 't Vur- huus hadden de vrijwilligsters de hele dag ruim de tijd om bij te praten, kousen te breien en koffie te drinken. In het Kleder dracht-en Visserijmuseum iets verderop was men heel wat meer tevreden over het bezoe kersaantal. „Waar het aan ligt, ik weet het niet. Het mooie weer mis schien? Maar in het dorp is het ook al zo rustig", zei een vrijwil ligster van 't Vurhuus zaterdag middag, terwijl ze aan een nieuwe pen van een dikke grijze sok begon, ,,'t Druppelt hoog uit." Gelukkig had het gemeen telijk museum geen extra moei te gedaan voor het Museum- weekeinde, behalve dat er een gereduceerde toegangsprijs werd gerekend. Want de be langstelling voor de kleder drachtpoppen en stijlkamers hield niet over. Tevredener gezichten waren er bij het Klederdracht- en Visse rijmuseum achter de Noorder- kerk. Dat was, zoals ieder jaar, met het Museumweekeinde voor het eerst open. „En", zo vertelden de vrijwilligsters, „we hebben al een Amerikaan en een Canadees gehad en daar naast ook allerlei gewone Hol landse toeristen." Het museum gaat het nieuwe seizoen in met een deels ver nieuwde collectie quilts, vaak gemaakt van originele, werke lijk gebruikte Spakenburgse stoffen. Zoals 'De eeuw van mijn moeder' van Wijmpje Hoolwerf uit Eemdijk, die de oude kleding van haar moeder in een quilt heeft verwerkt. Ook de collectie poppen en mini- linnenkastjes voor de verkoop is aangevuld en klaar voor het nieuwe seizoen. .*>- :üi loe me S i» Jaap Boschman onthult de plaquette bij de boom die oud-leerlingen van de Lagere Tuinbouwschool zaterdag schonken aan zorgwonge complex De Bonnet. Foto: Ton Kastermans heeft behalve goede herinne ringen ook haai' man Herman aan de tuinbouwschool overge houden. „Veel meisjes waren er toen niet op school. Je zat in een klas met twintig jongens en zes meisjes. Dat heb ik nooit vervelend gevonden. Je had al tijd alle aandacht. Het leuke is dat je nu ineens hoort wie er al lemaal verliefd op je waren. Dat had je toen helemaal niet door." „Herman en ik kregen al heel snel iets, maar dat was in die tijd op school streng verboden. We hebben heel wat op ons kop gehad van directeur Boschman, maar daar trokken we ons niets van aan. Inmiddels zijn we der tig jaar getrouwd. Vijf jaar gele den was ik op de algemene reü nie van het Wellantcollege, maar dat deed me heel weinig. Onze herinneringen liggen hier op de Marijkehof." De goede sfeer, de saamhorigheid en het gemêleerde publiek maakten de tuinbouwschool bijzonder, zeg gen velen. Leerlingen kwamen uit de hele regio en van daar buiten. „Het was niet het riool putje zoals nu wel eens tegen vmbo wordt aangekeken", zegt Liscaljet, die nog steeds in het onderwijs zit. „Veel kinderen kwamen uit een tuinderfamilie en hoewel sommigen prima naar het vwo hadden gekund, kwamen ze toch hier om het vak van hun ouders te leren." Om hun oude school te her denken, schonken de o at lingen een boom aan zi er trum De Bonnet dat op plaats van de tuinbouw werd gebouwd. Jaap Bo g mocht de plaquette bij g, boom onthullen. „Toafc Bonnet gebouwd ging\Lo reed ik een keer hier lany cies op dat moment za{ v de slopers mijn kamer, n 26 jaar heb gezeten, in 1 hengsten. Ik heb een p< nen weg moeten vegen Hilversums echtpaar viert 65-jarige bruiloft zelfs twee keer door Jan Herman Baas LoosDRECHT - Wim Frederik Vo- ges en Gré Goudkamp traden op 12 april 1939 in Hilversum in het huwelijk. De oorlog was in aantocht. Ook de Nederlandse staat mobiliseerde zijn troepen. Gelukkig hoefde Wim niet on der de wapenen. „Ik paste niet in het leger", zegt hij nu. Daar door konden de 87-jarige Har derwijker en de bijna 91-jarige Hilversumse elkaar vijfenzestig jaar geleden bij mooi lenteweer ongestoord het jawoord geven. „Het raadhuis was net zo'n beetje klaar", herinnert Voges zich. Het echtpaar kreeg zes kinde ren, van wie een deel in de oor log is geboren. En dat was niet makkelijk, maar gelukkig bood de volkstuin in Amstelveen, waar het jonge gezin toen woonde en waar Wim het 'prachtvak' van meubelmaker uitoefende, uitkomst. „Ik had een zakje tabakszaad van ie mand gekregen en daar heb ik zeker drie jaar lang plezier van gehad. Ik heb toen veel ge rookt", lacht hij, „en wat ik overhield, ruilde ik voor eten dat ik zelf niet in de tuin had staan." Na de oorlog kreeg het gezin Voges het advies op drogere grond te gaan wonen. Dat zou beter zijn voor de gezondheid van de kinderen. En zo kwamen ze in 1946 op een steenworp af stand van Zonnestraal in Hil versum te wonen. En in die contreien vertoeven ze nog Wim en Gré Voges-Goudkamp straalden zaterdag net zoals zij in 1939 deden voor het nog jonge raadhuis van Dudok. Foto: Ton Kastermans steeds met veel plezier. „Veel kinderen (plus bijna dertig klein- en achterkleinkinderen, red.) hebben we hier om ons heen. Eentje, een kleinzoon, zit in Utah. Die is overste bij de luchtmacht. Ja, die heeft het wel ver geschopt. Maar ja, we zijn ook een familie van unifor men. Mijn zoons hebben bijna allemaal bij defensie, de brand weer of in de beveiliging ge werkt." Makkelijk gaat het de laatste ja ren niet. Vooral Gré tobt met haar gezondheid. Dat is ook de reden waarom hij in Zuiderhei- de, dichtbij hun laatste woning aan de Jan van Galenstraat en de volkstuin aan de Nieuwland- seweg, en zij in de Beukenhof woont. „Een schitterende plek", vindt Wim Voges. „We komen iedere dag nog bij el kaar. 's Winters met de taxi van Connexxion en 's zomers ook wel met de bus. Het is een goe de verbinding en het is hemels breed misschien maar twee ki lometer." Ach, en het wonen op twee plaatsen heeft ook zo zijn voor delen. Zuiderheide hing vrijdag al de feestvlag uit en bood de jubilarissen een diner aan. Een dag later was het een groots fa miliefeest in de tuinzaal van de Beukenhof met koffie en taart. Dat kwam voor iedereen beter uit. De echte trouwdag viel dit jaar immers op tweede paas dag.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14