Je wind waait goed voor Van der Gun SPORT ZATERDAG 17 APRIL 2OO4 SI Marnix van der Gun, 'Gunna' voor de fa natieke Ouick-Boysaanhang, is de onver moeibare spits van de aanstaand kampi oen. Sleurend ten aanval, zijn haardos als wuivende manen achter hem aan. De Ha genaar (26) is een plaag voor elke verdedi ging. Ooit leek, net als voor broer Cedric, een toekomst als betaald voetballer voor hem weggelegd. Het bleef bij twee jaar in de B-jeugd van ADO Den Haag en later twee jaar als selectiespeler van Haarlem. Van der Gun reageert op tien stellingen over Quick Boys, profvoetbal, cricket en het kampioenschap. door Anton Diedrich 1. Marnix van der Gun is een betere voetballer dan twee jaar geleden. „Ik ben op bepaalde vlakken wel com pleter geworden, vind ik. Waar ik voor heen wat meer voor eigen succes ging, stel ik nu het teambelang voor alles. Dat krijg je mee als je bij Quick Boys speelt. Alles draait om 'ons', niet om 'ik'. Ik had hier twee jaar gespeeld voordat ik naar Haarlem ging. In het betaald voet bal speel je tegen betere verdedigers, je leert sneller handelen, sneller situaties inschatten. En je leert jezelf mentaal sterker maken, in het profvoetbal moet je voor jezelf opkomen. Ja, ik ben nu misschien van meer waarde voor het elf tal dan in die eerste periode." 2. De zaterdaghoofdklasse is veel leu ker dan de eerste divisie. „De zaterdaghoofdklasse is fantastisch. Ik houd van mensen die dicht op het veld staan, ik zoek graag contact met het publiek. Op het veld zie en hoor je alles. Je ziet de hoofden gaan als ze staan te zingen, je hoort het gejuich en gejoel. En ook de kritiek, natuurlijk. Dat geeft zo veel meer sfeer en is zo veel lekkerder voetballen dan wanneer ze achter zo'n groot hek moeten staan. Dat schept meteen afstand, alsof ze er niet bij ho ren. In de eerste divisie waren ook wel leuke wedstrijden. Bij Go Ahead Eagles, Em- men, Heracles had je een fanatieke aan hang die dicht bij het speelveld stond, dat zijn leuke stadions om te spelen. Maar die negentien thuisduels bij Haar lem, laten we eerlijk wezen, dat was niet je-van-het. Niet vergelijkbaar met Nieuw Zuid." 3. Betaald voetbal zit er voor Marnix van der Gun niet meer in. „Nee, in principe niet meer inderdaad. Ik ben voor dit seizoen nog wel door Haarlem benaderd, maar ik heb nee ge zegd. Ik werk en ik studeer voor assuran tiën B, om dat op het spel te zetten voor misschien een of twee jaar in de eerste divisie, dat is het niet waard. Haarlem kan ook niet betalen wat ik nu gewoon met werken verdien. Misschien had ik nog wat verder kunnen komen in het profvoetbal. De kniebles sure die ik bij Haarlem opliep, gooide behoorlijk roet in het eten. Ik scheurde mijn voorste kruisband af en was negen maanden uit de roulatie, eigenlijk mocht ik blij zijn dat ik nog een jaar mocht blij ven. Maar daarna viel ik van het ene in het andere blessuretje. En ik scoorde zestien wedstrijden achter elkaar niet, da's ook geen reden om te verwachten datje mag blijven. Ik heb daar niet kun nen laten zien wat ik kan." 4. Quick Boys is dit seizoen nooit echt op toeren gekomen. „Dat heb ik ook moeten lezen, maar ik ben het er helemaal niet mee eens. We hadden dit seizoen een stroeve start, we moesten na een kampioensjaar even op nieuw beginnen. De eerste wedstrijden stond het elftal nog niet helemaal goed. Maar in de wedstrijd thuis tegen Ter Leede begon het te lopen. We hadden tegen hen wat recht te zetten uit de uit wedstrijd, en het was ook een kwestie van aanhaken of - voorlopig - afhaken aan kop. We wonnen met 4-1 en daarna draaiden we de volgende paar wedstrij den de tegenstander helemaal gek. Vanaf dag één hebben we tegen elkaar gezegd dat we kampioen wilden worden en daar gaan we ook voor. De punten tellen, zeker in deze fase. Soms kan het niet mooi. Afgelopen weekeinde tegen Lisse was een pot puur om de drie pun ten, dat móést. De spanning was er ze ker, al was het voetbal misschien niet om aan te gluren. De punten hebben we binnengesleept, maakt niet uit hoe, en dat het geen mooie wedstrijd was is dan gauw weer vergeten. 5. Marnix heeft net zo veel talent als Cedric. „Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen. We zijn zulke totaal verschillen de types voetballer, dat je ons eigenlijk niet kunt vergelijken. Hij is een aanval lende middenvelder, ik ben een spits die moet sleuren, trekken, duwen. 'Ced' heeft talent, techniek en inzicht, ik heb snelheid, uithoudingsvermogen en het vermogen om de boel op te zwepen en af en toe gekke dingen te doen. We heb ben allebei op onze eigen manier toch heel wat bereikt." 6. Twee hoofdtrainers is eigenlijk non sens. „Voor mij was het ook nieuw. Er was al Marnix van der Gun juicht boven de hoofden van Hendrik van Beelen en Arie Guyt. „Ik ben nu misschien van meer waarde voor het elftal dan in die eerste periode bij Ouick Boys." Foto: Cees van Hoogdalem tijd één kapitein op het schip, de ander was assistent. Gert en Arjen (Aandewiel en Van der Werf - red.) doen het echt sa men. En ze zijn geweldig. Ze zijn heel verschillend, ze vullen elkaar aan en ze voelen allebei de groep heel goed aan. Zowel Gert als Arjen had het ook wel in zijn eentje gekund. Maar misschien zijn ze samen nog wel beter. Het is heel moeilijk aan te geven waar dat in zit. Als speler ga je anders om met Gert dan met Arjen. Soms stap je naar de een, soms naar de ander. Ze verdienen samen het krediet voor wat er staat. Gert en Arjen nemen alle druk bij ons weg van wat er om het elftal heen allemaal gebeurt, en zeggen tegen ons: ga ge woon voetballen, laat maar zien dat je de beste bent. Het is heerlijk om met ze te trainen." 7. Quick Boys heeft dit seizoen een sterker elftal dan vorig jaar. „Daar is wel wat voor te zeggen. De se lectie van vorig jaar is gebleven en daar zijn drie mensen bijgekomen: Dennis den Turk, Niels van Duijn en ik. Dat maakt de ploeg breder en dus sterker. Je hoort wel eens bij andere clubs 'wat Quick Boys op de bank heeft zitten, heb ben wij nog niet op het veld staan'. Dat zegt wel wat. Het is goed om de selectie elk seizoen te verversen, met een paar man. Ten eerste was verbreding van de selectie nodig om de titel te prolongeren. Ten tweede houd je op deze manier iedereen scherp, nie mand is zeker van zijn plaats. En ten derde zijn er nieuwe gezichten in de kleedkamer, die hun plekje in de groep moeten vinden. Dat verandert de oude hiërarchie, de grappen worden anders, er gebeurt wat binnen de groep. Het zijn wel aanwinsten. Niels is een jong pikkie met een geweldige uitstraling, hij is heel intelligent en durft dingen te proberen. Dennis zorgt voor rust in het elftal en ik voor onrust bij de tegenstander." 8. Voetbal is een leuke afleiding tussen de cricketseizoenen door. „Vroeger dacht ik er inderdaad zo over. Ik speelde bij HW in de derde klasse, terwijl ik met HCC - de crickettak - in de hoofdklasse meedeed. Ik wilde niets lie ver dan professioneel cricketer worden. Ik was een snelle 'bowler', maar ik kreeg een schouderblessure. Toen heb ik alles op voetbal gegooid, en dat is nog gelukt ook. Voor mij blijft cricket de mooiste sport die er is. Ik heb afgelopen week het nieuwe record van Brian Lara, vierhon derd runs, helemaal gezien; mijn broer heeft Sky Sport. Ik ga deze zomer ook weer proberen om bij HCC in het eerste te komen. Bowlen gaat nog steeds niet, maar nu probeer ik het als batsman. Voetbal is op zaterdag en cricket op zon dag, dus dat bijt elkaar niet. We hebben een paar Nederlands-elftalspelers erbij gekregen en willen dit seizoen voor het kampioenschap gaan. De liefde voor cricket zit bij mij heel diep geworteld." 9. Quick Boys heeft de sterkste voor hoede van de hoofdklasse. „Het gaat altijd over de voorhoede, maar niemand heeft het over de verdediging. Neem bijvoorbeeld Glen van Dam, die speelt achter elkaar Florencio Cornelia, Henk Roeland en Kwong Steinraht uit de wedstrijd. Ook Richard Hoek speelt dit jaar ontzettend sterk, net als de hele achterhoede. Voordat de aanvallers aan scoren kunnen gaan denken, moeten zij die bal eerst naar voren krijgen. En ver geet ook Peter Kromhout niet, die vooral in het begin van het seizoen echt punten voor ons heeft gepakt. We staan niet al leen bovenaan vanwege een sterke voor- 7 hoede. Wij kunnen allemaal met het he le team de tegenstander in de ogen kij ken: 'Wij zijn Quick Boys en van ons krijg je de punten niet'." 10. Zeelucht doet een men§ goed. „Mij niet. In mijn eerste seizoen hier ben ik met een stel mensen gaan vissen. Kees en Arie Guyt, Ronald van Dijk, Tom van der Niet en nog een paar. Ik ben meteen ontzettend ziek geworden, twee weken lang. Nog nooit zo verkouden ge weest. Maar qua voetbal klopt de stelling wel. Het is een voorrecht om op Nieuw Zuid te mogen voetballen. Ik voel me als een vis in het water. De wind waait hier altijd goed." V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL eer in de historie van iet eerste elftal gepro- rdnaar de eerste klasse. ier ook duurde het ver- iar één seizoen. In mijn igwas dit niet het beste at LFC ooit heeft voort elt. Dat is voor mij het at in 1975 kampioen an de tweede klasse. leurde op het veld van 'artier in Den Haag. ternational Bep Bakhuys |hin de Haagse Courant "en dat LFC de meeste jsche ploeg was die hij ad zien voetballen. Dat De Leidse Football Club LFC promoveerde in 1968 naar de eerste klasse van het zondagvoetbal, het hoogste amateurniveau in die tijd. Het 85-jarige erelid Flip Massaar weet het nog als de dag van gisteren. Hij somt alle namen van de foto, die in werkelijkheid vier Aatjes groot is, moeiteloos op. Massaar is inmiddels over de grootste schrik heen dat zijn club vorig jaar opging in fusieclub FC Boshuizen. was toch een groot compli ment. Nadat het elftal uit '75 een seizoen later degradeerde, is het alleen maar bergafwaarts gegaan. Binnen een paar jaar zaten we in de vierde klasse. Het elftal op de foto viel ook al snel na de degradatie uit elkaar. Dick Siera is de enige die nog altijd regelmatig bij de club te vinden is. Zijn broer komt af en toe ook nog kijken, net als 'Nier' de Wit. Van der Berg woont in Alphen, De Jong in Oegstgeest en Hans Dreef ging naar ASC en zijn zoon heeft nog bij RKC gevoetbald. Pietje Gub- ler is Leidenaar gebleven en hem kom ik ook nog regelmatig tegen. Piet de Jong was een Rot terdammer die bij ons kwam voetballen. Ja, ook in die tijd werd er al betaald. LFC heeft 94 jaar bestaan, maar geen archief nagelaten. In de kantine hangen wat oude foto's zoals deze, verschillende secre tarissen moeten nog wat stuk ken thuis hebben liggen en sinds de fusie van vorig jaar is ook heel wat materiaal verdwe nen. Daar komt nog bij dat er bij een brand in 1954 al heel veel verloren is gegaan. Geluk kig heb ik thuis nog wat spullen waar ik aan gehecht ben. Staand v.l.n.r: Heer Beumer (elf talbegeleider), Gerard van Leeu wen (reservekee per), Dick Siera, Reinier de Wit, Henk van der Berg, Hans Dreef, Henk Siera, Leo de Jong, Gerard Pikaaren Henk Holswilder (voor zitter). Gehurkt v.l.n.r: Martin van Laarhoven, Gilles van der Heiden, Leen de Hoed, Piet de Jong en Piet Gubler. Foto: archief LFC De fusie van vorig jaar met UD- WS en VNA heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. Ik dacht na veertien dagen: 'ik ga weg en ik kom nooit meer terug'. Ge loof het of niet, maar sindsdien is het hier een grote familie ge worden. Het is weer druk op trainingsavonden en er komt weer redelijk wat volk af op het klaverjassen. Het eerste elftal doet het rede lijk en als we dat vervelende ge doe met de gemeente over de vernieuwing van onze accom modatie voorbij is, geef ik de club een goede kans om te overleven." Het schoftentuig dat donder dagavond op De Toekomst de hel deed losbarsten, heeft het voetbal weer een stukje verder naar de verdommenis geholpen. Mijn hemel, wat een waanzin. Nog even en zelfs een wedstrijd je tussen de pupillen van Ajax en Feyenoord krijgt het predi kaat levensgevaarlijk. Vanwege een horde doorgesnoven en straalbezopen randdebielen die zo nodig hun op niets gebaseer de vijandschap moeten demon streren. Want waar gaat dit al lemaal over? De haat tussen die militante fans van Ajax en Fey enoord is kunstmatig aange kweekt. De boerenpummel uit Hendrik Ido Ambacht of Rijns burg die het tot bendelid in Vak S heeft geschopt, weet niet eens waar hij het over heeft als hij brult dat zijn vrienden van Ha rnas alle joden moeten vergas sen. Daarvoor is hij eenvoudig te stom en heeft hij te weinig ontwikkeling genoten. En voor die zelfbenoemde joden van de F-side die Van Persie toezongen dat hij een kankerlijer is, geldt natuurlijk precies hetzelfde. Van Persie nota bene, voetballer met een Ajax-techniek wiens vertrek uit De Kuip al zo goed als zeker is. Die bovendien een maatje is van Daniël de Ridder, zo'n beet je de enige echte jood bij Ajax. Kan het nog krankzinniger? Nee. Ik had hier eens flink willen uit pakken met de doodschop die Dirk Kuijt zondag aan Rafael van der Vaart verkocht, maar wat stelt zo'n aanslag nog voor als je je bedenkt wat zich op het jeugdcomplex van Ajax heeft af gespeeld? Maar ik wil er toch wel even dit over kwijt. In Stu dio Voetbal zei Marco van Bas ten dat Kuijt er niet op uit was om Van der Vaart pijn te doen en dat scheidsrechter Jol het wel mooi oploste met twee gele kaarten. De rest, Humberto Tan (maar die hoeven we niet seri eus te nemen), Hugo Borst en Youri Mulder, knikte instem mend. Men vond dat de scheids lekker in de geest van de wed strijd had gefloten. Ik heb het voor de zekerheid nog een paar keer met hulp van de videore corder teruggehaald, maar Kuijt verspeelde dus de bal maakte daarna eerst een overtreding op Wesley Sneijder en denderde daarna op Van der Vaart af En toen kwam die schop die mij deed denken aan die vreselijke volley waarmee de Braziliaan Pareira in '74 Johan Neeskens lanceerde. Dat was rood met een donkerpaarse rand, oordeelden vriend en vijand van Oranje destijds. Kon de doodschop van Pareira nog een vlaag van be wustzijnsvernauwing worden genoemd, die van Kuijt was er één met voorbedachten rade. Twee keer rood eigenlijk. In de geest van de wedstrijd. Wat een waanzin. Weet u wat in de geest van Feyenoord - Ajax van zondag 11 april zou zijn ge weest? Als Jol de late gelijkma ker van Kuijt zou hebben afge keurd. Omdat die niet paste in de krachtsverhouding. Maar dat Jol de 1-1 toch telde, was na tuurlijk mooi voor Arjan Erkel, een Feyenoord-fan, zo bleek na zijn vrijlating. De arts, die voor lopig wel even niet de grens over zal willen, hield zich kranig tij dens het carnaval daar aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe. Net zo kranig als tijdens de hele lange nachtmerrie die hij moest doorstaan. Ook grote waanzin hoor, zo'n huldiging alsof er sprake was van de terugkeer van een Olympische held met drie gouden medailles om zijn nek. Ik ergerde me kapot toen ik die polonaise op tv voorbij zag trek ken. Waarom Erkel en zijn inti mi niet lekker met rust gelaten? Omdat het leven daar in Zeeuws- Vlaanderen zo hemel tergend saai is, dat elke blijde boodschap meteen aanleiding is massaal de horlepiep te gaan dansen? Dat dokter Erkel een echte voet balliefhebber is, bewees hij met een na zijn vrijlating. Arjans eerste vraag was of we dit jaar nog naar Portugal gaan. Zou dat bij de KNVB een belletje hebben doe rinkelen? Ik bedoel de voorzet is toch aardig op maat. Was ik Henk Kesler, ofEef Brouwers, dan zou ik me toch even op die Graaf Jansdijk ver voegen. Om de dokter uit te no digen voor het EK. Als gast van de voetbalbond. Die dikke spon- sorreten op de VIP-tribune kun nen toch wel een beetje inschik ken? Ten behoeve van een volks held. Maar dan \ml mondje dicht graag, KNVlz Niet met veel kabaal en geroffel op de ei gen borst goede sier met Erkel willen maken. Gewoon in stilte Erkel mee naar Portugal nemen, in een aardig hotelletje onder brengen en lekker laten genieten van het mooie weer en de wed strijden van zijn Nederlands elf tal. Misschien nog een ontmoe ting met de spelers, maar dan wel stiekem, buiten het zicht van de camera's. Ik weet dat zo iets een paar centen kost en als het de EK-begroting al te zeer te boven gaat dan wil ik best met de pet rondgaan. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9