n dagen: 350 deelnemers MEDIA Curling trekt jong publiek naar Eurosport Ster in 40 Politie kan niet meer zonder hulp van media We zorgen goed voor onze ouders V Noord-Holland deel AT5 inlijven Swijnenberg op plek Beelen over ;e trends In acht afleverin- et nieuwe Yorin-pro- )e Coolbox signaleren ohen en Danny Rook rends. Vanaf morgen laten zij zien dat er Lgen zijn op de we- let jaarlijkse avondje L of kringgesprekken Magen. De Coolbox |ks op een rijtje wat Jvveer gedateerd. le iding is opgebouwd Jiema zoals eten, taakjes, uiterlijk, eizen. v Havel in I; bij NOS 'a-De Tsjechische dent Vdclav Havel is te zien in het NOS- ta Lijn 25 (Nederland ir), dat tien zaterda- /anuit een door Euro- Ie bus wordt uitge- irslaggever Wouter iek spreekt in Praag over de toetreding ïië tot de Europese rviews met de oud en schrijver zijn sinds eden zeldzaam, om- 5 gezondheid te wen- iat. In de rest van deze gaat het over de min- problematiek in Tsje- an vooral over de po tte Roma. ;ld in nieuws kinderen M - Van de kinderen ren en twaalf jaar kijkt 65 procent bijna da- ir het nieuws. Van de- egt 15 procent zich lieuws vaak angstig te deze angsten als ern- aren. Dit blijkt uit on- J. Walma van der mmunicatieweten- aan de Universiteit irdam (UvA). Hij leb at over geweld op eenzijdig. „Het gaat ïeel over geweld in Is in televisieseries, imputerspelletjes. De an geweld in het irden nauwelijks in sie betrokken", zegt n der Molen in de ksfocus dat onderzoe- e UvA belicht. zaterdag 17 april 2004 zoetermeer - Wat is dat voor geluid? Een scheurende spier misschien? Het voélt in ieder geval wel zo. Amper twee minu ten op de gladde ijsvloer in het SilverDome in Zoetermeer als ongeoefend curlingspeler en je benen voelen al aan alsof zij onvrijwillig aan een op zijn minst halve marathon zijn blootgesteld. Het speciale schoeisel maakt het er allemaal niet makkelijker op. Een cur lingspeler draagt aan de ene voet een schoen met gladde, en aan de andere voet een met ru we zool. Aldus beweegt de ge oefende curler zich in een ui terst soepele, glijdende gang over het ijs, waarbij de ene 'ru we' voet de beweging regelt. Doe dat maar eens na. Als leek kom je er vooral achter hoeveel manieren er zijn om óm te val len. En ijs is hard. De eigenaardige, maar ook fas cinerende sport curling is de komende weken weer ruim schoots in beeld bij Eurosport. Kijkers die zich altijd al hebben afgevraagd wat het nut is van die wild bezemende sporters, waar die ruim negentien kilo wegende steen op de ijsvloer nu naar toe moet of wat die raad selachtige cirkels op het ijs te betekenen hebben, hebben tij dens het WK Curling in Zwe den, geheel door Eurosport uit gezonden, ruimschoots de tijd zichzelf bij te scholen. Vaste commentator Wim Neeleman zal de - veelal opmerkelijk jon ge - kijkers alle ins en outs van 'zijn' sport weer uitgebreid uit de doeken doen. Neeleman, zelf ooit deelnemer aan het WK Curling en inmiddels coach van de Nederlandse junioren, is best bereid als opmaat naar het WK een extra lesje curling, zie het als een ijsvariant van jeu de boules, te verzorgen. Twee teams van elk drie spelers en een teamcaptain, skip ge noemd, proberen, simpel ge zegd, iedere acht stenen zo dicht mogelijk bij het centrum van de ijsbaan te brengen. In tussen proberen de spelers via allerlei strategieën de stenen van de tegenstander zo ver mo- Zweden curlt tegen Zwitserland: wild bezemende sporters met negentien kilo zware stenen op de ijsvloer. Foto: GPD gelijk van het centrum te hou den. Dit alles op speciaal ijs dat niet glad is, maar waarop vlak voor hét spel begint, water druppels worden gespoten. Als die opdrogen, ontstaat een licht hobbelig ijsoppervlak dat een goede geleiding vormt voor de stenen. Door voor de baan van de stenen over het ijs te wrij ven, wordt het ijs warmer en wateriger, waardoor de baan van de steen verlengd kan wor den of van richting verandert. Om overeind te blijven op het gladde ijs met een bezem onder de arm tijdens het lanceren van zo'n steen, dat valt waarlijk niet mee. Neeleman blijkt echter een geduldige leermeester. Cur ling kan dan ook wel wat pro motie gebruiken. In Nederland zijn slechts 160 mensen actief bezig in de sport. „Terwijl het in Canada volkssport nummer 1 is", aldus Neeleman. Ook in de Scandinavische landen, Zwitserland, Duitsland en Schoüand, waar het buiten beentje der wintersporten ooit ontstond, staat curling - sinds 1998 een Olympische sport - hoog aangeschreven. In Nederland bestond de com petitie het afgelopen jaar uit twaalf teams. In totaal. „Er zit een gestage, zij het zeer langza me groei in de sport in Neder land", aldus Neeleman. „Daar om zijn we ook blij met de uit zendingen op Eurosport. Het aardige is dat curling van alle sporten de jongste Eurosport kijkers trekt. Ik denk zelf dat jongeren de strategie achter de sport leuk vinden om naar te kijken. Terecht. Veel mensen zien curling nog steeds als die vreemde sport met die rare be zems. Pas als ze, door regelma tig te kijken, echt doorkrijgen hoe moeilijk het is, ontstaat de waardering." Monique Brandt Het WK Curling is vanaf van daag tot zaterdag 24 april dage lijks live op Eurosport te volgen. Vandaag begint de vrouwen wedstrijd Japan-Zweden om 10.30 uur. De mannenwedstrijd Duitsland - Zweden is te zien vanaf 15.15 uur. hilversum/gpd - Zo'n 350 ver tolkers van het Nederlandstalige levenslied hebben zich de afge lopen weken bij de TROS aange meld voor de tv-talentenjacht Een ster in 40 dagen. Veertig le vensliedzangers- en zangeressen zijn uitgenodigd om morgen een nummer ten gehore te brengen in de TROS-studio. De jury, bestaande uit Druk werk-zanger Harry Slinger, zan geres Marianne Weber en - eenmalig - BZN-voorman Jan Keizer, beslist dan welke acht personen doorgaan naar de volgende ronde. De uitslag wordt bekend gemaakt tijdens de eerste uitzending op vrijdag 7 mei. De TROS was voor de eigen va riant van Idols de afgelopen weken op zoek naar zangers en zangeressen van het levenslied die al optreden in het land, maar 'nog nét dat ene zetje no dig hebben om door te breken'. Acht uitverkorenen zullen tus sen 7 en 28 mei 'een intensieve training' ondergaan, onder meer bestaande uit masterclas- ses op het REM-eiland in de Noordzee, waar de TROS veer tig jaar geleden is ontstaan. De winnaar wordt bekend ge maakt op 28 mei. Hoofdprijs is een optreden tijdens het TROS- jubileumfeest in de Amsterdam Arena, te midden van coryfeeën als Frans Bauer, Marianne We ber, Jan Smit, Helmut Lotti, Lionel Ritchie, BZN en K3. In de vier uitzendingen van Een ster in 40 dagen neemt Harry Slinger de taak van juryvoorzit ter op zich, Marianne Weber is vast jurylid en wekelijks zal een wisselend jurylid - steeds een artiest die ook acte de présence geeft in de Arena - het duo bij staan. Voor de kijkers is de taak weggelegd te bepalen welke nummers de levensliedsterren in spe in de uitzendingen ten gehore brengen. Via internet wordt een lijst met de veertig favoriete Nederlandstalige lied jes van het publiek samenge steld, De Tros 40. hilversum/anp - Dj Coen Swij nenberg (23) gaat vanaf maan dag voorlopig de plek innemen die Giel Beelen op Radio 3FM achterlaat tussen 18 en 20 uur. Beelen gaat op deze zender de ochtendshow presenteren na het vertrek van Rob Stenders naar Yorin FM. Swijnenberg presenteert nu 's nachts op 3FM. Het programma wordt omge doopt van GiGaGiel in Swijnen- stal. Het tijdstip waarop de show in de lucht is wordt onder radiomakers als zeer interes sant beschouwd, omdat dan veel mensen - al dan niet in de file - naar de radio luisteren. In Hilversum is al enige tijd een ware stoelendans gaande van bekende dj's die voor grote be dragen van zender wisselen. Door de keuze voor Swijnen berg doet 3FM in dit geval daar niet aan mee. „Ik ben blij met de komst van Coen. Hij is een voorbeeld van succesvolle ei gen dj-kweek bij 3FM", aldus een NPS-coördinator. dom en Frits Sissing starten maandag Opsporing minute bij Arbeidsvitaminen. Foto: AVRO Politie en justitie schakelen steeds vaker de media in om dieven op te sporen. Het werkt beter en sneller dan eindeloos zelf zoeken naar de dader. Deze zomer komt er zelfs een Europese versie van Opsporing Verzocht bij de AVRO op televisie. Maar sommige media zijn terughoudend. „De politie spoort op, de media berichten daar over. Dat moet zo blij ven." door Dolf Rogmans Hilversum - Een foto van een verdachte in de krant of op televisie werkt. Het Rotter dams Dagblad plaatste rond de jaarwisse ling een foto van een aanrander in de krant. Diezelfde avond was de jongeman aangehouden, herkend door lezers. „Ik verbaas me er nog over dat het de politie zelf niet is gelukt. De jongen had een enor me hanenkam en viel dus echt wel op in het straatbeeld", zegt Leo Pronk, hoofdre dacteur van het Rotterdams Dagblad. On danks het succes kent de krant geen regel matige rubriek waarin de politie opspo ringsberichten kwijt kan. „Schoenmaker houd je bij je leest. De politie spoort op. Wij berichten daarover. Wij gaan als krant niet opsporen. In het geval van de aanran der was de zaak duidelijk. Zes vrouwen be zwoeren ons dat de jongeman op de foto de dader was en de politie kwam er zelf niet uit. Er was een enorm maatschappe lijk belang de zaak op te lossen. Maar het moet een uitzondering blijven. We wegen van geval tot geval of we meewerken", al dus Pronk. Veel andere media zijn minder terughoudend. Ze helpen de politie graag bij de opsporing van verdachten. Behalve de AVRO kennen inmiddels muziekzender TMF, SBS 6, Radio 3FM, dagblad Spits, in ternetbedrijf Tiscali en een handvol regio nale omroepen eigen opsporingsrubrie ken. Allemaal schermen ze graag met de successen. Bureau Hengeveld, het Utrechtse zusje van Opsporing Verzocht, loste in tien uitzendingen acht misdrijven op, in zeven extra zaken kwamen bruikba re tips binnen en veel (gestolen) goederen zijn terug bij de eigenaar. Bij RTV Noord (helpt de politie sinds 1998) wordt 42 pro cent van de aangedragen misdrijven opge lost. En ook dagblad Spits laat zich voor staan op de resultaten. Zo gaf een misda diger zichzelf maar aan toen zijn foto in de krant stond. „We dienen er een maat schappelijk belang mee. En de rubriek wordt goed gelezen. Dat telt ook", ver klaart Spits-redacteur Koen Voskuil de me dewerking. Een opsporingsrubriek in de media is geen vrijblijvende bezigheid. Politie en justitie zijn de baas. „Het is een opsporingsmid del. We passen het dus met de grootst mo gelijke zorgvuldigheid toe. We sluiten een contract met de betreffende omroep of krant voordat we gaan samenwerken", al dus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Den Haag. Voskuil: „Ik heb een geheimhoudingsverklaring getekend. Ik mag niets doen met de informatie die ik krijg voor de wekelijkse opsporingsrubriek in Spits. Als journalist is dat best lastig. Soms weet je meer dan je in de krant kunt opschrijven." Middel De tips die binnenkomen, gaan recht streeks naar de politie. De krant of radio zender is slechts het middel om het grote publiek te bereiken. „Het is uiteindelijk de rechter die toetst of de media terecht en op de juiste manier zijn ingezet", zegt de Rotterdamse advocaat F. van Ardenne. Vijf jaar geleden verdedigde hij enkele voetbal vandalen die herkenbaar in beeld waren gebracht bij een opsporingsprogramma. „Justitie gaat te makkelijk om met de pri vacy van verdachten. Er zijn richtlijnen wanneer verdachten herkenbaar in beeld mogen komen. Iemand die met een gesto len pinpas bij de geldautomaat staat, valt daar niet onder. Toch zie ik dat regelmatig in beeld", aldus Van Ardenne. Rechters denken daar nog wel eens anders over. Tegen de zin van Van Ardenne in mochten de vandalen van de rechter wel herkenbaar in beeld. Ook andersoortig ge bruik van beelden is nog nooit verboden. En geen enkele crimineel heeft zich ooit gemeld bij de commissie die de naleving van de privacywetgeving controleert. Van Ardenne: „Ik blijf het vreemd vinden dat justitie zich niet aan haar eigen regels houdt." De veelheid aan opsporingsprogramma's heeft een grappig bijeffect. Justitie maakt inmiddels intern reclame om alle omroe pen, internetsites en kranten van voldoen de misdrijven te voorzien. De woordvoer der: „We roepen regelmatig: blijf niet te lang zelf zoeken naar de dader, maar scha kel de media in. Een beter en sneller buurtonderzoek is er niet." Dader melden niet verplicht Kijkers die iets weten over een misdrijf zijn niet ver plicht dit te melden. Volgens de wet mag iemand zwijgen. „Ik vind wel dat iemand mo reel verplicht is zijn of haar kennis over een strafbaar feit met de politie te delen. Als je iemand herkent bij Opspo ring Verzocht hoefje dus wettelijk gezien niet te bel len, moreel gezien wel. Des noods anoniem via de klik lijn als je bang bent dat ie mand er achter komt", aldus de woordvoerder van het openbaar ministerie. Advo caat Van Ardenne: „Zelfs als het strafbaar zou zijn, maakt dat niet zo veel uit. Het is enorm lastig te bewijzen dat iemand kennis heeft achter gehouden voor de politie." :ente Amsterdam ontstemd im/anp/mediaredactie vinciale omroep RTV olland (RTV NH) wil van de Amsterdamse Ier AT5 inlijven. RTV ilke dag een uur een ims programma uit- olgens het format van rvoor wil de omroep ledewerkers van het televisiestation egde dit voorstel giste- afel bij de gemeente im, terwijl de omroep tijd liet weten defini- unt te zetten achter de rekingen met de con- Half maart brak RTV olland de gesprekken dat AT5 „een spelletje en te veel eisen stelde, volgde een vergeefse door de provincie olland en de gemeente im om beide publieke n bij elkaar te brengen. 3ging liep volgens RTV er meer stuk op het Isoverschot dat na een ontstaan, de benoe- n de directeur en de elijke bejegening door e afgelopen maanden, den het echter onwen- ten gevolge daarvan het AT5-programma voor Am sterdam verloren zou gaan", al dus voorzitter Jos van Kemena- de van de Raad van Toezicht van RTV NH. De omroep stelt voor programma's en mede werkers van AT 5 over te nemen om dagelijks 60 minuten pro gramma's voor Amsterdam te maken. De Amsterdamse subsi die zou hierdoor lager uitvallen dan bij fusie. De gemeente Am sterdam, de financierder van de stadsomroep, reageert ont stemd op het voorstel. „Kenne lijk is RTV NH uitsluitend bezig geweest met een vijandige over name van AT5", aldus een woordvoerder van verantwoor delijk wethoudër H. Belliot. De subsidie die AT5 nu van de gemeente Amsterdam ont vangt, stopt eind dit jaar. Vorig jaar lukte het de zender niet om een partner te vinden om in de toekomst op eigen benen te kunnen staan. Op aandringen van provincie en gemeente ging de stadszender toen weer in ge sprek met RTV NH, nadat een fusiepoging in december 2002 ook al mislukte. Geluiden in het stadhuis van Amsterdam wijzen nu in de richting van een voortzetting van de gemeente lijke subsidie aan AT5. Hilversum - Wat doen we met onze ou ders? Dat vraagt de VPRO zich morgen avond af tijdens de gelijknamige thema avond. Maar liefst drie uur lang wordt het onderwerp vanuit allerlei invalshoeken be licht. Dat is zó mooi gedaan dat het de moeite waard is alle programmaonderde len op video op te nemen, zodat u niets hoeft te missen. Drie uur televisie over één thema is aan de lange kant, realiseert ook de VPRO zich. Tegelijk hoopt de omroep dat deze manier van tv maken er voor zorgt dat de discussie over het thema los komt. En voor discussie leent het onderwerp zich zeker. Voor veel veertigers en vijftigers is het een van de meest lastige vragen: wat doen we met on ze ouders? Uit onderzoek blijkt dat heel veel kinderen vinden dat ze het niet goed doen. Ze ver waarlozen hun ouders doordat baan, kin deren en vrije tijd in de weg zitten. Maar de cijfers wijzen de andere kant uit. Neder landse kinderen zorgen voor hun ouders. Ze lopen de benen onder hun lijf vandaan voor 'papa en mama'. Zo verblijft 'slechts' zeven procent van de 65-plussers in Nederland in een verzor gingshuis, de helft minder dan dertig jaar geleden. En nog even een vooroordeel wegnemen: mannen nemen 42 procent van de zorg voor ouders voor hun reke ning. „Nederland heeft een verkeerd zelf beeld. We mogen best wat trotser zijn op de manier waarop we met onze ouders om gaan", meent Hans Simonse, eindredac teur van de thema-avond. De uitzending start morgen met het zeer persoonlijke verhaal van journaliste Djoeke Veeninga. Aan de hand van haar dagboek aantekeningen kijkt ze terug op de acht jaar dat haar moeder door de ziekte Par kinson steeds hulpbehoevender werd, tot dat ze in een verpleeghuis werd opgeno men. Zeer herkenbaar verhaalt Veeninga hoe hun relatie steeds meer een gevecht wordt en hoe beiden moeten wennen aan de nieuwe rollen: de moeder die verzorgd moet worden en de dochter die verzorgt. Al even indrukwekkend is de korte docu mentaire van Hans Simonse over een Til- burgs gezin dat hevig worstelt met de be slissing om de demente vader in een ver pleeghuis op te laten nemen (om 22.00 uur). Moeder Jo Bollen (71) wil tegen beter weten in haar man Rens Bollen (73) thuis blijven verplegen maar de kinderen drin gen aan op een opname. De documentaire volgt een half jaar lang nauwgezet het los- latingproces en de dilemma's van de kin deren. Even na elf uur volgt een portret van de Turkse familie Gökdemir uit Leerdam. Va der en moeder doen, vanuit Leerdam te ruggekeerd naai' Turkije, een dwingend be roep op hun in Nederland gesettelde oud ste zoon om hun volgens de wetten van de traditie te komen verzorgen. Terwijl de zoon eerst nog afgeeft op de kille Neder landse benadering van ouders, raakt hij zelf ook verscheurd tussen de plicht om zijn ouders te verzorgen en zijn eigen gezin in Nederland. Verder ook nog een reportage over acht volwassen kinderen die al vier jaar volcon- tinu bij toerbeurt voor hun oude, thuiswo nende moeder zorgen (om 23.41 uur) en een korte reportage (om 00.06 uur) over Agnes Jongerius, die een toppositie bij de FNV bekleedt, en haar spagaat tussen zorg voor haar ouders en de grenzeloze ambitie in haar werk. Nu haar ouders sneller dan gedacht kort na elkaar overleden zijn, blikt zij terug. Tussen deze reportages en docu- mentaires door zijn animatiefilmpjes te zien en interviewt Hans Simonse in de studio P. Schnabel (directeur Soci aal Cultureel Planbureau), prof. Manschot (hoogleraar ethiek), Dr. Becker (directeur Huma- nitas Rijnmond), prof. M. Duijnstee (lector familie- zorg) en voormalig Volkskrant- columniste Saartje Burgerhart (Cri Stellweg). Vooral Stellweg maakt indruk. Ze vertelt hoe kinderen verande ren als ze met hun zieke ouders om gaan. Ze worden verzorgers en jij patiënt. Stellweg is 81 jaar en ze vraagt zich af waarom ze er zo nodig nog vijftien jaar bij zou moe ten hebben. Daarbij speelt één overweging heel zwaar: ze wil haar kinderen niet tot last zijn. „Liever dood dan tot last. Is dat bar?", vraagt ze zich hardop af. Dolf Rogmans Wat doen we met onze ouders, VPRO, zondag vanaf 21.11 uur op Nederland 3 Moeder en dochter Veninga. Foto: GPD/VPRO

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17