3 Noord-Uganda ligt vol etnische tijdbommen EXTRA Ariel Sharon, belaagd, geplaagd, maar ongebroken l Haatcampagne rond Verzetsleger van de Heer evenaart die in Rwanda, tien jaar geleden Israëlische premier is veel minder rechts-nationalistisch dan het westen vaak denkt door onze correspondent Ad Bloemendaal Jeruzalem - Van alle kanten ligt Ariel Sharon onder vuur. Het openbaar ministerie, de re geringscoalitie, de Likud, de opinieonder zoeken, het Palestijnse Bestuur, de inter nationale gemeenschap. Maar wie denkt dat de 76-jarige, en op het oog een ton wegende, Israëlische premier het breekpunt dicht is genaderd, zit er behoorlijk naast. De oud-generaal vecht door. „Ik heb in de afgelopen jaren laten zien dat ik nog steeds goed functio neer in moeilijke en beslissende om standigheden", zei Ariel Sharon on langs tegen enkele journalisten. Zijn ondervragers beschrijven hem als 'kalm, alert en geamuseerd'. Maar ook als raadselachtig. 'Het is nog altijd moeilijk uit te maken wie Sharon werkelijk is', meent het dagblad Ma'ariv. 'Wat wil hij, en waarom? Waarheen is hij op weg?' In alle interviews geeft Sharon de zelfde antwoorden, soms letterlijk. Veel wijzer maakt hij ons niet. Dat geldt zeker voor de zaak die Israël momenteel het meest bezighoudt: de Griekse eiland affaire. In de loop van mei moet de procureur-generaal besluiten of de premier zich voor de rechter moet verantwoorden wegens cor ruptie. Eind jaren negentig zou Sharon als minister van buitenlandse zaken hand- en spandiensten heb ben verleend aan een bevriend zakenman, bij diens pogingen een Grieks eiland aan te kopen. In ruil daarvoor zou zijn jongste zoon Gilad zijn beloond met een adviseurschap, waarvoor hem 700.000 dollar is betaald. De affaire hangt als een donkere wolk boven de minister-president, maar hij doet er zo luchtig mogelijk over. „Ik heb schone handen. Ik geloof in mijn volledige onschuld en ik ben er ook van overtuigd dat er geen vervolging zal worden inge steld." Hij ontkent met klem beschuldigingen dat hij heeft geprobeerd de aandacht van de corrup tiezaak af te leiden door de lancering van zijn veelbesproken iosmakingsplan'. De kern van het plan is een eenzijdige Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook in 2005 en een ontmanteling van alle nederzettingen in dat gebied, plus vier op de westelijke Jordaanoever. Het heeft hem in aanvaring gebracht met ex treem rechts in zijn coalitie, een stroming waar mee hij trouwens aanzienlijk minder gemeen heeft dan veel Europeanen denken. De Nationaal Religieuze Partij, de Nationale Unie en een deel van de Likud streven naar een vestiging van een Groot Israël, op basis van bijbelse en nationalis- tisch-ideologische argumenten. Sharon staat dichter bij de opvattingen van de Arbeiderspartij. Hij is goed bevriend met Shimon Peres, ook al vindt hij dat deze sinds het Oslo vredesproces de politieke realiteit uit het oog is verloren. Sharon ontkent dat hij achter de scher men werkt aan een rentree van de partij van Pe res in de coalitie, maar „er zijn contacten." Sharons tactiek is raadselachtig en onderwerp van drukke speculaties, maar over zijn strategi sche bedoelingen kan nauwelijks misverstand bestaan. Al in de eerste Likud-regering, eind ja ren zeventig, opperde hij zijn 'Sharon-plan'. De basis daarvoor vormden voorstellen van generaal Yigal Allon, een van de leiders van de Arbeiders partij. Het Allon-plan, ontwikkeld na de oorlog van 1967, wilde dat Israël de dichtbevolkte delen van de westelijke Jordaanoever in handen gaf van een Jordaans-Pales- tijnse staat. In de rest van het gebied zouden Israëlische nederzettingen en militaire bases worden geves tigd. Sharon tekende op de kaart een aantal 'veiligheidszones', die ook na het ingaan van een permanente vre desregeling met de Palestijnen in handen van het Israëlische leger zouden blijven: de heuvelrug langs de bestandslijn van 1967, de Jordaanvallei in het oosten en twee of drie verbindingsassen van west naar oost. De zo geschapen Palestijnse enclaves zouden met elkaar worden verbonden door tunnels en viaducten, om militaire controleposten overbo dig te maken. Het omstreden verloop van de af scheidingsbarrière die Israël nu op de Westoever bouwt, pas in dat concept, ook al spreekt Sharon tegen dat het gaat om het permanente grens. In de jaren negentig brachten de Oslo-akkoorden de Palestijnen autonomie. Anders dan de mees ten van zijn partijgenoten trok Sharon daaruit de conclusie dat de stichting van een Palestijnse staat onontkoombaar was geworden en dat het er alleen nog maar om ging de schade te beper ken. Zijn doel is tamelijk duidelijk, maar de chao tische tactiek die de Israëlische premier volgt voor het bereiken ervan bezorgt hem veel onge mak. Het is zeer de vraag of er zelfs onder de mi nisters van zijn eigen Likud een meerderheid is te vinden voor een eenzijdig vertrek uit Gaza en de ontruiming van een aantal nederzettingen. In ar ren moede heeft de premier zijn toevlucht moe ten nemen tot het uitschrijven van een referen dum onder de partijleden. Hij hoopt dat die noodgreep voor een doorbraak zal zorgen. De kolonisten slaan Sharon met diens eigen uit spraken om de oren. Ze herinneren hem eraan hoe ze van hem in de jaren negentig het advies kregen zoveel mogelijk nederzettingen te stich ten, om te voorkomen dat de toenmalige linkse regering een compromis zou sluiten met de Pa lestijnen. Ze wijzen erop dat hij vorig jaar nog plechtig verklaarde dat hij nooit eenzijdige con cessie zou doen. „Iedere eenzijdige stap, zonder een overeenkomst, zou inhouden dat Israël zich terugtrekt onder druk van terrorisme", zei hij toen. Geconfronteerd met die ommezwaai vertelde Sharon het dagblad Ha'aretz: „Het is niet zo dat in ons deel van de wereld alles bij het oude blijft en dat alleen mijn denkbeelden veranderen. Er zijn ontwikkelingen en nieuwe toestanden, en als degene die de verantwoordelijkheid draag voor dit volk en zijn toekomst, moet ik alles afwegen en kiezen voor wat Israël het minst in gevaar brengt." De breuk met de kolonistenbeweging - door het Iosmakingsplan - is Sharon persoonlijk zwaar ge vallen. Hij heeft zich erbij neergelegd. De kolo nisten hadden kunnen voorzien dat het doen van concessies voor vrede ten koste zou gaan van een aantal nederzettingen, meent hij. Volgens Sharon is er geen kans meer een Pales tijnse partner te vinden voor de 'Routekaart', het internationale vredesplan. Als het ooit nog eens tot Israëlisch-Palestijnse onderhandelingen over vrede komt, zullen die waarschijnlijk uitgaan van de voorstellen die de Amerikaanse president Bill Clinton eind 2000 heeft gedaan. Daarop zijn ook recente particuliere vredesinitiatieven gebaseerd. Belangrijkste elementen: een levensvatbare Pa lestijnse staat naast Israël, met de bestandslijn van 1967 als indicatie voor een grens, een deling van Jeruzalem en geen massale toevloed van Pa lestijnse vluchtelingen naar Israël. Sharon moet er niets van hebben. Als er alleen kan worden onderhandeld op basis van dit soort 'gevaarlijke' initiatieven, dan voert hij liever zijn plannen eenzijdig uit. Ook dan doet Israël pijnlij ke concessies, zegt hij, maar aanzienlijk minder dan in het kader van een vredesregeling langs de Clinton-lijn. Het Iosmakingsplan noemt hij „een pijnlijke slag" voor de Palestijnen die de onaf hankelijke staat die de Routekaart hen beloofde, voorlopig op hun buik kunnen schrijven. Eerst moet er een Palestijns leiderschap opstaan dat terrorisme bestrijdt. De enige partij waarmee Sharon bereid is te on derhandelen is de Amerikaanse regering. De af gelopen weken heeft hij adviseurs naar Washing ton gestuurd met een verlanglijst. Krijgt Israël van de Amerikanen de vrijheid in te grijpen als de Palestijnen na de terugtrekking Gaza gebruiken als basis voor aanvallen, wilde hij weten. En: is Amerika bereid het licht op groen, of tenminste oranje, te zetten voor een de facto inlijving bij Is raël van een paar grote blokken nederzettingen op de Westoever? Het bezoek van Sharon aan de Amerikaanse pre sident Bush van deze week heeft hem een enor me duw in de rug gegeven. Bush steunde zowel zijn plan om de Gaza-strook op te geven als het voornemen in delen van de westelijke Jordaanoe ver in te lijven. Tot grote woede van de Palestij nen zijn de bestandsgrenzen van 1967 niet langer heilig. De stemming binnen Likud over Sharons Iosmakingsplan, waarschijnlijke begin mei, lijkt bij voorbaat al een gewonnen race. ke correspondent Eelco van der Linden - Is de les van Rwanda geleerd? Van de gen- larbij de ene bevolkingsgroep de andere in Ijevan geweld afslacht? In West-Sudan trekken ^jregering gesteunde 'Arabische' milities moor- jrde 'Afrikaanse' provincie Darfur. Dichterbij, la's buurland Uganda, spoort de regering in in het noorden aan zich te wapenen tegen tien van het Verzetsleger van de Heer (LRA). Is het plaatsen van etnische bommen'. 'en geloven dat het allemaal ontsproten is [perverse brein van Joseph Kony, de mysti- jfebellenleider werd en nu al 18 jaar de bur- "ing van Noord-Uganda terroriseert met :etsleger van de Heer. Door zijn dodelijke s te verplaatsen naar gebieden buiten die eigen stam, de Acholi, wil hij etnische haat ;n en confrontaties uitlokken. Alles ter on- ing van de gehate centrale regering, die het et lukt Kony langs militaire weg uit te scha- nzin? Wie eenmaal de zwaar bewaakte brug wild kolkende Nijl oversteekt en zo het land 'f icholi binnentreedt, hoort wildere hypothe- uit zeer respectabele monden. Michael s Dorzitter van het samenwerkingsverband van c itschappelijke en kerkelijke organisaties in 1 ld, zegt extreem verontrust te zijn. „Wel of f wuste strategie, het effect is dat er nu haat- pes gaande zijn die niet onder doen voor die P ida destijds. Koppel er de reactie aan van de en je hebt het recept voor een ramp." Kitgum zijn de twee noordelijke districten Acholi wonen. Ze grenzen aan Sudan, het I Kony steunt met wapens en uitvalsbases. P ie zegt de Acholi te willen bevrijden, was tot 5 rt alleen hier actief. Maar sinds een klein jaar e oorlog - door de Verenigde Naties de ruwelijke van de hele wereld genoemd - ook 1 iidelijker en oostwaarts gelegen districten ira en Katakwi, waar de stammen Langi en )nen. ppel was de overval onlangs, op een vluchte- jamp buiten Lira-stad, waarbij 330 onschuldi- jers - Langi - de dood in werden gejaagd. In jonstratie die daarop volgde weiden leden "ftcholi gelyncht door woedende Langi. „We df gezien als supporters van de LRA, wat ab- "pmdat de Acholi tot nu toe het meest hebben /lp", zegt Otim. „Anderhalf miljoen van onze i wonen al jaren gedwongen in kampen om j>men aan het geweld, maar onze kinderen jontvoerd worden om in de LRA te vechten." jan oudsher spanningen tussen het relatief Tebleven noorden en de rest van Uganda, pi wordt alles in etnische termen gedefini- npn Teso-politicus riep onlangs zijn staihge- Jp 'alle Acholi boven de 18 jaar te vermoor- Jartin Oteng, een alom gerespecteerde ex-mi- 3|it Lira, zegt de Acholi niet te haten, maar /ft 'extreem moeilijke mensen'. „Het zijn soli- Jchters. Ze zijn niet voor niets door de Britten Jdoor president Obote in het leger opgeno- -|ie positie zijn ze inmiddels kwijt, en dat zit ze jds dwars." gelooft heilig in de vorming van burgermili- (ïlpODdlaJ awaoela—j- Misdienaar in jurk De VN-Veiligheidsraad heeft de alarmklok geluid over noord en oost Uganda en Joseph Kony, de leider van het Verzetsleger van de Heer, opgeroe pen een einde te maken aan zijn wrede strijd. Kony is naar verluid een voormalig misdienaar, die gekleed gaat in vrouwenkleren. Hij beweert dat God via hem spreekt. Kony wil met zijn Lord Resistance Army naar eigen zeggen de satanisti- sche Ugandese regering omverwerpen en een staat stichten op basis van de Tien Geboden. Maar in de praktijk houdt de groep zich voorna melijk bezig met plundering, mishandeling en ontvoering, vooral van kinderen die vervolgens worden gebruikt als soldaat of sekssla^Of bei de: er zijn getuigenissen van aanvalleirofet het LRA, die werden uitgevoerd door jonge vrouwen met hun baby's op de rug gebonden. Naast de ontvoeringen, is de sekte vooral berucht om mensen tot gehoorzaamheid te dwingen door hun neus en oren af te snijden. Het vluchtelingenkamp Pabbo. De regering wil dat de bewoners de wapens opnemen. Foto: GPD/Eelco van der Linden ties om Kony te verslaan. „Als die eenmaal goed be wapend zijn, zal de LRA hier binnen een maand zijn uitgeroeid." Het is deze ontwikkeling, die waarne mers in binnen- en buitenland koude rillingen be zorgd. In Rwanda vormden de Hutu's de Intera- hamwe (gewapende milities)om zich 'te verdedigen' tegen de Tutsi's, hier luisteren de langs etnische lijn georganiseerde milities naar namen als Arrow group, Neushoorn, Olifant en Frontier Guards. En net als in Rwanda moedigt de regering de bevolking aan hierin deel te nemen. President Yoweri Museveni, die persoonlijk in Lira de operaties tegen de LRA leidt, zegt dat het leger de hulp van de bevolking nodig heeft, omdat zijn man nen het niet alleen afkunnen. Hij voegt daar dan graag aan toe dat dit komt omdat de hem zo welge vallige westerse donoren teveel korten op zijn de fensiebudget. Maar diplomaten en waarnemers stel len dat Museveni een dialoog moet aangaan met. Kony en bovenal de milities onder controle moet brengen van het Ugandese leger. Kerken spreken hier al openlijk van een Rwanda- scenario, wat Michael Otim niet overdreven vindt. „Ongeletterde, ongedisciplineerde en slecht betaal de burgers wapens geven om te vechten tegen 'de vijand', betekent dat die vijand straks ook iemand anders kan zijn." Over anderhalf jaar vinden in Uganda verkiezingen plaats en dient te worden beslist hoe het land verder moet na 19 jaar Museveni. Otim siddert: „Met een moordende LRA, ongecontroleerde etnische milities en ambitieuze politici moet ik er niet aan denken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9