Jonge seksdelinquent vaak weer in de fout BINNENLAND 'Je moet zo'n jongen geen wapen geven' 'Gevolgen van bezuinigingen zijn nihil' Heerlijkik heb eindelijk weer wenkbrauwen Grafdelver vrijgesproken van moord Monument spoorwegongevallen Celstraf geëist voor vrienden van Murat D. 5 Euro per dag voor verplicht delen van cel Elf ziekenhuizen werven donoren onder personeel DNB schiet Zalm te hulp bij Van Til van tinüïïSïEIfi io Euro voor arse vrouw M - Een 36-jarige ille- jderland verblijvende vrouw heeft een 20- dgenote voor 50.000 ocht' aan een Neder- et slachtoffer werkte c jn in de prostitutie, vas verliefd op haar j en betaalde het geld vrij te kopen. Een jrder van de politie listeren bekendge- at er van de vrouw is wist hij niet. enensteun scheepsbouw - Het kabinet heeft iesloten in totaal 70 uro uit te trekken om jsbouw in ons land e drie jaar te steunen, dit jaar en volgend jaar aal 50 miljoen euro i bij orders van sche- (05 en 2006 geldt bo- >en garantieregeling jen voor te financie- mee is in totaal 20 uro gemoeid. ondenbloed' n ambassade - De voortuin van de ambassade is gister- ood gekleurd zodat 'dezelfde nare aanblik elden in Canada' ieuorganisatie Green- :ft 4700 liter rood wa- n ingespoten als pro- de commerciële jacht honden, die momen- nada plaatsvindt. Ja- en van de Canadese de komende drie jaar eehonden afmaken. rdachten :ade vast ht - De elf mensen die ig zijn gearresteerd ïogelijke betrokken- e blokkade van de A2 icht woensdag, blijven i, De rechter-commis- t hun inverzekering- isteren getoetst en ver- echtmatig bevonden. >r van justitie kan nu ag onderzoeken welke estanten hebben ge- de blokkade en be- elke mensen vast blij- en welke vrij komen. Ie invloed op jeugd' im - Sport speelt een ol bij de ontwikkeling ïen en waarden onder Dat is de belangrijkste van het onderzoek en hun sport' dat iconder 1100 mannen ;evoerd in opdracht ma Men's Magazines, procent van de Neder - lannen denkt dat sport ilis om kinderen nor- vaarden bij te brengen, moeten dan wel het orbeeld geven. ne stuit op lo cocaïne im - De nationale re- leeft 40 kilo cocaïne ept in Rotterdam. De rden 29 maart aange- een container met lit Suriname. De re- hield in april vier men- lie ervan worden ver drugs te importeren, ne controleerde de be- ontainer en schakelde kking de nationale re in. Deze hield de partij en en zag hoe de ver- de drugs naar Zoeter- ïsporteerden en ver- laar Den Haag. ichten vast lordzaak Het rechercheteam rzoek doet naar de p de 21-jarige Roberto it Westervoort heeft twee 21-jarige inwo- Arnhem aangehou- politie verdenkt beiden ikkenheid bij de ierder hield de politie irige Arnhemse aan. aam van Roberto Laf- op 23 februari door bijgangster gevonden irwaarden van de IJssel m. De 17-jarige is zeer jnlijk de ex-vriendin Slachtoffer. w dood bij ng met trein ien 46-jarige vrouw uit is gisterochtend over- dat ze in Hedel met o onder de trein was i. Het treinverkeer op trecht-Den Bosch heeft stilgelegen. De krui- het spoor is ter plaatse imatische halve spoor- leveiligd; beide bomen na het ongeval intact, is honderden meters surd. De locomotief rein -die ruim een kilo- rderop tot stilstand de Maasbrug- was bij ding defect geraakt. zaterdag 17 APRIL 2004 door Fred Eggink dodewaard - Het nieuws zingt al snel rond in Dodewaard. Het kleine dorp gonst en is verrast dat een dorpsbewoner - de overleden 'schutter van Tiel - tot een drievoudige moord in staat was. Maar er worden ook schouders opgehaald. Een potig mannetje, die zielsveel van zijn vriendin hield. Maar ook een tikkeltje vreemd en ruzieachtig. Dat is het beeld dat inwoners van Dodewaard hebben van hun dorpsgenoot Appie, de man die donder dagavond in een winkelcentrum in Tiel drie mensen en zichzelf doodschoot. Een van de drie was zijn vriendin, die ruim een maand geleden de relatie met hem verbrak. Het stel woonde elf jaar samen, in de wo ning van zijn ouders. Zijn moeder is gehan dicapt na een hersenbloeding. Zijn vader werkt bij een Dodewaards bedrijf. Appie was werkloos. Zijn relatie was erg belangrijk voor hem, zeggen mensen die hem kennen. De slag kwam dan ook hard aan, toen zijn vriendin vertrok en naar Nijmegen ging. Daar ging ze een nieuwe relatie aan, wat hem nog meer frustreerde. „Hij is een paar weken geleden met een vriend daar naar toe gegaan. Hij reed zelf geen auto, alleen scooter", vertelt een man bij de benzinepomp. „Ze hebben haar daar gezien. Ik zei nog dat hij haar met rust moest laten. Maar dat vond-ie moeilijk, zei hij. Het is kennelijk niet gelukt. Zoiets ge loof je niet. Wel vond ik het vreemd dat hij naar een schietvereniging ging. Dat zag ik toen al niet zitten. Je moet zo'n jongen geen wapen geven." Een snackbarhouder, waar beiden nogal eens kwamen, typeert Appie als 'de man in het donker': „Je zag hem eigenlijk alleen 's avonds op straat. Meestal kwam zij hier wat halen. Ik kan het niet geloven dat ze er allebei niet meer zijn." Iemand anders voegt daaraan toe: „Hij heeft zo'n acht jaar geleden ook al eens een zelfmoordpoging gedaan. De polsen doorgesneden. Hij is een beetje vreemd, maar dat hij dit zou doen..." utrecht - Nabestaanden van de treinramp in 1962 in Harmeien hebben gistermiddag in Utrecht het Landelijk Monument Spoorwegongeval len met bloemen onthuld. Het monument bestaat uit een 15 meter lange stalen strook en een cirkel van 3 meter hoog. Het staat volgens ont werper Anton Broos voor de verstilling van de dood en de dynamiek van het leven. Foto: WFA den haag/gpd - Een 30-jarige man uit Den Haag die in 2001 's nachts in een park in Zoeter- meer werd aangetroffen bij een versgedolven graf met een lijk erin, is gisteren in hoger beroep vrijgesproken van moord. Het gerechtshof in Den Haag ging daarmee voorbij aan de twintig jaar cel die het OM tegen de man had geëist. den haag/anp - De twee mede verdachten in de zaak tegen Murat D. hebben gisteren fors uiteenlopende celstraffen tegen zich horen eisen voor de recht bank in Den Haag. Dat gebeur de een dag nadat de 17-jarige D. vijf jaar celstraf en tbs tegen zich hoorde eisen wegens het doodschieten van onderdirec teur Hans van Wieren van het Terra College. Officier van justitie Boersma vindt dat Hüseyin S., bijnaam Guus, drie jaar de gevangenis in moet omdat hij medeplichtig zou zijn aan moord. Guus (25) leverde Murat het wapen dat werd gebruikt om Van Wieren dood te schieten. De aanklaag ster eiste een maand jeugdde tentie tegen een tweede mede verdachte, de minderjarige Ab dullah O. Die zou het moord wapen op verzoek van Murat hebben verstopt in bosjes vlak bij school. De rechtbank doet donderdag 29 april uitspraak. De Hagenaar kreeg wel twee jaar voor 'verduistering van een lijk'. Maar aangezien hij die straf ruimschoots heeft uitgeze ten, verliet hij gistermiddag als vrij man het huis van bewaring in Scheveningen. Raadsman Hoogendam rea geerde opgelucht op de uit spraak: „Gelukkig heeft het ge rechtshof, in tegenstelling tot de rechtbank eerder, ingezien dat mijn cliënt niets met die moord te maken had." Het stoffelijk overschot in het versgedolven graf was dat van de 23-jarige Cyrill Nicolson uit Den Haag. Justitie vermoedt wie dat heeft gedaan, maar die persoon verblijft in Suriname en dat land weigert hem uit te leveren. De 30-jarige man die gisteren is vrijgekomen, heeft steeds vol gehouden dat zijn grafdelvers- werk een 'vriendendienst' was. Hem zou 'slechts' zijn gevraagd naar Zoetermeer te gaan om Nicolson te begraven. ,,Ik hoef de de kuil alleen dicht te gooi en." Voor wie hij het klusje op knapte, heeft de man uit angst nooit willen zeggen. den haag/gpd - Zestig procent van de jonge zedendelinquenten pleegt na behandeling opnieuw een misdrijf. In 10 procent van de gevallen gaat het daarbij weer om een seksueel delict, in de overige gevallen gaat het om een andersoortig misdrijf. Dat blijkt uit het onderzoek 're cidive van jeugdige zedendelin quenten' dat is uitgevoerd in de justitiële jeugdinrichting Harre- veld in Gelderland. Die inrich ting is gespecialiseerd in de be handeling van de zwaarste ge vallen onder jeugdige zedende linquenten. De onderzoekers bestudeerden de terugval van 114 jongens die tussen 1998 en 2001 na behandeling de jeugd inrichting verlieten. utrecht/gpd - Justitie verplicht gedetineerden in Utrecht om een cel met een medegevange ne te delen. Omdat dat in strijd is met de wet, moeten de ge vangenissen de betrokken ne gentig gedetineerden vijf euro per dag aan boete betalen. De commissie van toezicht, die controleert of het regime in ge vangenissen overeenkomt met de wet, wil dat justitieminister Donner de gedwongen plaat sing van twee gedetineerden in een cel voorlopig stopt. De commissie verwacht maandag een reactie van Donner. Aanvankelijk werden twee ge detineerden vrijwillig op een cel geplaatst in de locaties Nieuwe- gein, Nieuwersluis en Wolven plein van de Penitentiaire In richtingen Utrecht. Maar sinds 16 januari is de celdeling ver plicht. Een aantal gedetineerden uit de gevangenissen Nieuwegein en Wolvenplein heeft daarover bij de commissie van toezicht zijn beklag gedaan. De commissie gaf de gedetineerden gelijk om dat dat ze wettelijk recht heb ben op een eigen cel. Volgens de commissie gaat de gedwongen plaatsing van gede tineerden op één cel in Nieu wegein en Wolvenplein echter nog gewoon door. Omdat de instellingen de uit spraak van de commissie naast zich neerleggen, zijn ze ver plicht de gedetineerden een boete van vijf euro per dag te betalen. Zedendelinquenten die vallen onder het type 'obsessieven' kiezen meestal een jong kind als slachtoffer, gemiddelde bij na 8 jaar. Juist deze daders gaan na behandeling opnieuw in de fout, blijkt uit het onderzoek. De tweede groep, de zogeheten 'opportunisten', vergrijpen zich overwegend aan leeftijdgeno ten. Ze maken zich wel op nieuw schuldig aan misdrijven, maar plegen nooit opnieuw een zedendelict. Meestal houden zij zich bezig met diefstal, inbraak, mishandeling of verstoring van de openbare orde. Directeur Maas van 'Harreveld' benadrukt dat het bij de delin quenten die opnieuw een ze dendelict begaan 'om zeer moeilijke jongens gaat'. „De meeste hebben psychiatrische stoornissen, zijn soms zelf sek sueel misbruikt, hebben echt alles meegemaakt. Ze hebben al meerdere behandelingen on dergaan in andere inrichtingen en komen als laatste bij ons te recht." Deze zogeheten 'obsessieven' hebben een sociaal-emotionele achterstand, waardoor ze voor al omgaan met jonge kinderen. Daardoor is ook hun seksuele behoefte op kinderen gericht. Dat tien procent opnieuw een seksueel misdrijf begaat, is vol gens Maas 'een laag aantal'. Wel moet er tijdens de behan deling nog meer aandacht wor den besteed aan het aangaan van relaties, sociale vaardighe den en agressiebeheersing. door Paul Koopman den haag - Het kabinet bezui nigt dit jaar nog eens 2,9 miljard euro extra, maar de operatie ver loopt volgens Zalm vrijwel pijn loos. Gaat de trucendoos niet te ver open? „Het voordeeltje van lagere prijzen in de supermarkt raken de mensen wel weer kwijt." Vice-premier Zalm oogt tevre den, net als zijn ambtelijke staf. Er is zéér creatief bezuinigd, be nadrukken zijn topambtenaren. Er moest 2,9 miljard op tafel komen zonder dat de economi sche groei een tik zou krijgen, de koopkracht van burgers zou worden aangetast of de zogehe ten 'prioriteiten van het over heidsbeleid' zouden sneuvelen. En dat is allemaal gelukt, be weert de minister. Zalm: „Het is goed gelopen. Er waren in het kabinet geen grote spanningen. Hoewel ik sommi ge ministers wel vier keer heb moeten spreken, zijn de asbak- Minister Zalm. Foto:ANP ken niet door het Catshuis ge vlogen. Het resultaat is een hele reeks maatregelen met een nihil gevolg voor de huishoudinko- mens, de overheidsuitgaven en het economisch herstel." U hebt de kool en de geit ge spaard. „We moesten op alle punten creatief zijn. Er zitten veel een malige maatregelen bij, dat is waar. En we hebben het geluk gehad dat de inflatie die jaar la ger uitvalt. Daardoor kunnen we de AWBZ-premie verhogen, zonder dat de koopkracht ach teruit gaat." U pikt het voordeeltje dat de burgers nu dankzij prijsverla gingen in de supermarkten heb ben, weer in. „Ja, dat voordeeltje krijgt men niet, dat is waar. Maar ik vind het een mooi pakket." Gaat de trucendoos niet te ver open? Er worden inkomsten naar voren gehaald, uitgaven uitgesteld, prijsverlagingen in geboekt, gronden verkocht. Straks krijgt u in 2005 weer een rekening gepresenteerd. „Omdat sommige maatregelen eenmalig zijn, moeten we deze zómer nog eens voor 750 mil joen euro structureel bezuini gen. En in augustus gaan we het nog de lastendruk hebben." U bent voorlopig nog niet uitbe- zuinigd? Monter: „Als het goed is nooit! Ook als je meevallers hebt moet je goed naar je uitgaven kij ken." Uw partijgenoot Hermans deed deze week een oproep om eens op te houden met snoeien. Zo komt de economie nooit tot bloei, 'meent hij. „Dat vond ik nogal overdreven omdat hij niet wist met welke maatregelen ik zou komen. De groei wordt niet geschaad." Op de gezondheidszorg wordt 300 miljoen bezuinigd. De uit gaven aan AWBZ worden 'be teugeld', melden uw ambtena ren. Betekent dit dat er weer een plafond in de zorguitgaven komt? „Eigenlijk wel. Zonder maatre gelen zou er dit jaar één miljard teveel zijn uitgegeven. We zeg gen niet meer blind 'ja' tegen alle aanvragen; die gaan we se lectief goedkeuren. De kraan stond open met een vergiet er onder. Dat kun je niet zomaar laten doorgaan." Als u straks thuiskomt, kunt u dan aan uw vrouw uitleggen hoe het zit? Zoveel bezuinigen zonder dat het pijn doet? „Nou, helemaal pijnloos is het niet. Maar ik vind het goed te diagen hoor." door Yildiz Huinink den haag - De pijnbestrijding is te vinden op het Over- levenplein. De contactgroep Leukemie zit op het Lot- genotenplein. Even verderop staan de pruiken, de borstprotheses en de uitvaartzorg. Op de Kankerbeurs in de RAI wordt alles besproken. Marry de Ridder uit Grootebroek sluit haar ogen en ge niet. Ze heeft zich genesteld in de schoonheidssalon van de beurs, waar haar gezicht wordt gemasseerd, haar pruik bijgewerkt en ze wordt opgemaakt. Zorgvul dig tekent huidtherapeute Dionne Iinskens twee wenkbrauwen op de plek waar de haartjes zijn verdwe nen door de chemokuur. „Met dit sjabloontje krijg ik de perfecte vorm", belooft Dionne. Marry kijkt op en ziet het resultaat in de spiegel. Ze straalt. „Oh heerlijk, ik heb weer wenkbrauwen! Geweldig zeg." Vorig jaar september werd er voor de tweede keer borstkanker bij Marry geconstateerd. In de maanden daarna onderging ze een chemokuur. „Tijdens de kuur dacht ik: nou ja, toe maar. Laat maar even zitten dat opmaken. Ik had zo'n droge huid gekregen", vertelt ze aan Dionne. Die knikt begrijpend. Linskens werkt in het Westfries Gasthuis in Hoorn voor de stichting 'Goed verzorgd, beter gevoel'. Een stich ting die kankerpatiënten adviseert over make-up, huid en haar en hun uiterlijk verzorgt. „Mensen voelen zich beter als ze er beter uitzien", knikt de huidtherapeute. „We behandelen ook terminale patiënten, dan werken we aan bed. Dat is heftig, maar heel dankbaar." Zo'n drieduizend kankerpatiënten en hun familieleden zijn naar de eerste dag van de manifestatie 'Kanker in de RAT, georganiseerd door het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) Kankerbestrijding, gekomen. Ondanks het loodzware thema hangt er een ontspannen sfeer. De bezoekers komen voor informatie: over behande lingen, de laatste medische ontwikkelingen, voeding en hulpmiddelen. Maar meer nog zijn ze er om te praten met lotgenoten. Bianca Meulensteen uit Cuijk en Brenda Vreeswijk uit Amsterdam, die beide schildklierkanker hebben, chat- ten al een jaar met elkaar op internet. Ze ontmoeten el kaar nu voor het eerst. Het klikt net zo goed als op in ternet, roept Bianca uitgelaten. „We kennen elkaar van den haag/gpd - Elf ziekenhui zen in Zuid-West Nederland, waaronder het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam, gaan orgaandonoren werven onder hun eigen personeel. De ziekenhuizen voegen eenmalig aan hun personeelsblad een re gistratieformulier en een bege leidende brief toe. Het blad gaat naar alle personeelsleden, van verpleegkundigen en artsen tot administratief medewerkers. Bij het Erasmus MC in Rotter dam valt vandaag bij 12.000 medewerkers het personeels blad met donorformulier op de mat. „We hebben wel gewors teld met de vraag of deze actie als werkgever wel kan", zegt woordvoerder Drexhage. „Het is een gevoelige kwestie, en een privé-aangelegenheid. Maar het gaat nadrukkelijk om voorlich ting. We zeggen niet: 'wordt do nor', maar: 'laatje registreren'. Nederland kent lange wachttij den voor donororganen. Nier patiënten wachten gemiddeld vier tot vijf jaar, patiënten voor een hart, lever of longen onge veer twee jaar. Of er een nieuw donorregistratiesysteem komt, waardoor mogelijk meer men sen zich als donor laten registe ren, is de laatste maanden on derwerp van debat. Het kabinet moet dit jaar beslissen. (advertentie) I Haagse Hogeschool het perspectief den haag/anp - De Nederland- sche Bank (DNB) en minister Van Ardenne (ontwikkelingssa menwerking) zijn minister Zalm (financiën) te hulp ge schoten om het bezuinigings pakket van 2,9 miljard euro vol te krijgen. Het kabinet stemde gisteren in met deze bezuini gingen, maar veel van de maat regelen bieden geen blijvend voordeel voor de begroting van volgend jaar. De Nederlandsche Bank heeft vorig jaar geen winst gemaakt, maar toch meldt Zalm de Tweede Kamer een 'winstuitke ring' van 400 miljoen euro. Het gaat om 'interim-dividend' of wel een voorschot op de winst die de centrale bank dit jaar denkt te maken. Bovendien is de afspraak ge maakt dat De Nederlandsche Bank het verlies van vorig jaar over de komende jaren mag uitsmeren. Van Ardenne reikt Zalm de hel pende hand door dit jaar af te zien van 300 miljoen euro, die zij binnen krijgt doordat India een lening aflost. Zalm mag ook Kamerlid Vos (GroenLinks) dankbaar zijn als voorzitter van de commissie die de bouwfraude onderzocht. Het afschaffen van het bouwkartel leidt ertoe dat de overheid dit jaar 3 procent minder duur uit zal zijn bij opdrachten. Dat le vert ongeveer 200 miljoen euro op en daar komt nog eens 100 miljoen euro bij aan boetes, die de kartelwaakhond NMa oplegt aan de frauderende bouwbe drijven. Het CDA kan zich vinden in de nieuwe snoeiplannen. De zwakkeren worden volgens Ka merlid De Nerée ontzien en de economie loopt niet nog meer schade op. D66'er Bakker spreekt van 'heel afgewogen'. PvdA'er Crone is minder en thousiast. Zalm lost het volgens hem slim op maar 'het is wel een beetje Italiaans boekhou den'. (advertentie) Stijlvol (day)bed met royale afmeting. Fantastische teerkwaliteit. uitstekend lig/zit/relaxcomfort en sierlijke afwerking. De Alfred draagt daarmee in alle op zichten de warmbloedige signatuur van Baxter Italiaans vakmanschap met een eigen plek op de uitnodigende afdeling Slaapkamerdesign van Van Til Interieur. het forum voor mensen met deze ziekte en trokken naar elkaar toe omdat we dezelfde humor hebben. We houden van zelfspot, maai' daar kan niet iedereen die dit heeft tegen." Bianca is 29. Drie jaar geleden werd er MEN, een zeld zame vorm van schildklierkanker bij haar geconsta teerd. Ze werd op het nippertje gered. „In het zieken huis van Nijmegen noemen ze me Bianca Wonder." Nu heeft ze een buisje in haar luchtpijp waardoor ze ademhaalt. Ze zit op de beurs namens de belangenver eniging MEN. Bram Kuiper staat als directeur van het Utrechtse He len Downing Instituut op de Kankerbeurs. Het insti tuut verleent psychosociale hulp aan kankerpatiënten. „Veel mensen redden zichzelf, maar aan de andere kant is lang niet iedereen op de hoogte van de moge lijkheden." Dat is jammer, want beter leren omgaan met kanker kan veel schelen, zegt Kuiper. „Heb je kan ker, dan leef je in een soort hogedrukpan. Je komt voor zoveel belangrijke keuzen te staan, het dwingt je om je toekomstperspectief bij te stellen. Wie kanker heeft, moet wel in de spiegel kijken." Ons odres: Noordericade 1038 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112760 Openingstijden: Ma-DI-Wo: 9.30-17 Do-Vr 9 30-21.00 W Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten designcentrum

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3