Kromme raketsla in de ruimte GESPREK VAN DE DAG Idols verrijktNederlandse taal met nieuw woord: pföméh 'Modern testbeeld als nieuw rijkswape Snip en Snip zaterdag 17 APRIL 20(i DAGELIJKS LEVEN Hé,ME,HÉ,Zö PRAfiT MIÜT TFufcN OE. Mu£|)Erï-, ^)c»iV CEVAME. MENSELIJK PETER GOTTI, broer en opvolger van wijlen de Amerikaanse maffiabaas John Gotti, is tot 9,5 JAAR GEVAN GENISSTRAF veroordeeld wegens het witwassen van geld, samenzwe ring en gangsterpraktijken. De 64-ja- rige Gotti, een voormalige vuilnis man, nam de rol van godfather van de New-Yorkse maffiafamilie Gambi- no op zich toen de zoon van de in 2002 overleden John Gotti in de ge vangenis terechtkwam. De vriendin van Peter Gotti, Marjorie Alexander (foto), pleegde twee weken geleden zelfmoord nadat in roddelbladen ver halen over hun affaire waren ver schenen. Zijn vrouw, van wie hij ge scheiden leeft, had de rechter ge vraagd Gotti de zwaarst mogelijke straf op te leggen. Foto: AP De DOOP van prinses CATHARINA- AMALIA, op 12 juni in de Grote of Sint-Jacobskerk in Den Haag, is voor Paleis Het Loo aanleiding voor een EXPOSITIE over vijf eeuwen ge boorte en doop in het Huis Oranje- Nassau. De doopschaal uit 1682 waaruit het prinsesje zal worden ge doopt is er te zien. De schaal is vol gens Het Loo ook gebruikt bij de doop van onder anderen de latere koning Willem I, de kinderen van prinses Margriet en het dochterje van prins Constantijn. Schilderijen, tekeningen, prenten, foto's, baby- kleding, meubilair, wiegen, kinder wagens en kostbare geschenken brengen de geschiedenis verder in beeld. Ook de koninklijke wieg, waarin vele Oranjes onder wie Ama- lia lagen, zal aan de bezoekers wor den getoond. Ebner-Eschenbach Hoe verder onze kennis van God gaat, des te verder wijkt God van ons terug David en Victoria BECKHAM komen momenteel vooral in de publiciteit door het vermeende overspel van de voetballer, maar zondag staan ze weer eens positief in de schijnwer pers. De Britse krant The Sunday Ti mes publiceert dan een jaarlijks overzicht van RIJKE BRITTEN en de Beckhams zijn opgeklommen tot plaats 621. Het stel zou een slordi ge 65 miljoen pond (99 miljoen eu ro) bezitten. Het 28-jarige stervoet baller zou alleen vorig jaar al 20 mil joen pond hebben verdiend bij zijn voormalige team Manchester Uni ted, zijn huidige werkgever Real Ma drid en vooral door merchandising. De Britten, die zich wekenlang heb ben verlekkerd aan alle verhalen over Davids vermeende overspel met de Nederlandse diplomatendochter Rebecca Loos, kregen gisteren op nieuw voorpaginaverhalen over het stel voorgeschoteld. Dit keer ging het echter over de manier waarop de Beckhams hun geld uitgeven. David zou voor de 30ste verjaardag van Victoria een ring met een roze dia mant hebben gekocht. Prijskaartje: een miljoen pond. De Britse media vragen zich af of het peperdure pre sentje wellicht een goedmakertje is. Foto: AP KROONPRINS sjeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum van DUBAI is in Jorda nië GETROUWD met de Jordaanse prinses Haya. Het staatspersbureau van de Verenigde Arabische Emiraten, waartoe Dubai behoort, heeft dat gemeld. Haya's halfzus koning Abdullah 11diens echtgenote koningin Rama en de Jor daanse kroonprins Hamza woonden de huwelijksplechtigheid bij. Prinses Haya (29) is de oudste dochter van de overleden koning Hussein en diens derde vrouw. Sjeik Mohammed (55) is behalve kroonprins van Dubai minister van de fensie van de Verenigde Arabische Emiraten. De EGYPTISCHE FILMCENSOR heeft minder moeite met het laatste deel van filmtrilogie THE MATRIX dan met de eerste twee delen. Ter wijl uit deel een nog flinke fragmen ten geknipt werden en deel. twee, The Matrix Reloaded, aanvankelijk geheel werd verboden wegens strij digheid met de islam, kwam deel drie vrijwel ongeschonden langs de Egyptische filmpolitie. Slechts twee zinnetjes waarin hoofdrolspeler Kea- nu Reeves zichzelf tot een soort god benoemt zijn uit het origineel ge knipt. Ook een kort shot van een topless serveerster zal in Egypte niet vertoond worden. Voor alle delen van de spectaculaire actiefilms geldt dat islamitische kranten ze als 'zionistisch' van de hand wijzen. Voor de Egyptische filmcensor is dit echter geen reden om deel drie, The Matrix Revolutions, te verbieden. De film gaat binnenkort in première. id Hoest de longen uit mijn lijf. Ik zou best willen schrijven 'ik hoest de longen uit mijn lijf maar ik heb ooit geleerd dat je brief of opstel niet met het woord 'ik' mag beginnen dus laat ik 'ik' maar weg. Verraderlijke verkoudheid. Duurt al acht dagen. En om de andere dag denk ik: het is voorbij. Of in ieder geval: het gaat de goede kant op. Maar nee, een dag later duikt de schorre keel, de slechte stem, de gele slijm, de blaffende hoest en de lichte koorts weer op. Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ik wandel, ik blijf in bed, ik snuif, damp, slik, druppel, gorgel: niets helpt. Vorige week bij mijn zus in Zwitserland geweest. Die lag in een herstellingsoord bij te komen van een ope ratie. Paleis Soestdijk-achtig gebouw aan het Meer van Genève. Schitterende voorzieningen, prachtige parken eromheen. Iedere Zwitser die geopereerd Dankzij Idols is de Nederlandse taal verrijkt met een nieuw woord: pfóméns. Of dat de correcte spel ling is, zal pas blijken als het in de Dikke van Dale wordt opgenomen. Maar voor de juiste uitspraak kan men bij Edwin Jansen terecht. Jansen -voormalig aannemer te Den Haag, ontdekker van Anouk en geestelijk vader van de uit drukking pfóméns- spreekt zijn taalvondst uit alsof er een pluisje op z'n bovenlip zit, dat bij het los komen steeds achter z'n huig schiet. In ieder geval betekent het zoveel als 'uitvoering'. Maar uit voeringen hebben ze bij de fanfa re, het majorettekorps en het se niorenkoor ook, en in die catego rieën hoort een jongerenidool ui teraard niet thuis. Zodoende gaf Irma, die afgelopen zaterdag het spits moest afbijten, een 'schreeu werig overkomende', aldus Jan sen, pfóméns van het lied 'When I get you alone'. Het thema van de uitzending was 'party', een onderwerp dat bij de deelnemers op grote bijval kon re kenen (de onnavolgbare analyse van JK: 'Het is party, dus ik dacht ja het is feesten, dus party'), maar voor de producenten van het pro gramma leek het vooral een goede aanleiding om de drie overgeble ven meisjes in bikini te kunnen tonen. Tijdens de inleidende film pjes zagen we de deelnemers ronddartelen in het zand van het strand in een Aalsmeerse studio, als edelfiguranten op een Califor- nische beach party (niet te ver warren met een Noord-Hollands strandfeest). En terwijl Boris en JK hun shirtjes mochten aanhouden, werden Maud, Marlies en Irma noodgedwongen plotsklaps deel neemster aan de badpakkenronde van een missverkiezing. Alsof er voor de dames ineens extra be oordelingscriteria waren aange legd. Of dat de uitslag heeft beïnvloed, zal altijd wel in nevelen gehuld blijven, maar Irma's fysieke pfó méns was ontegenzeggenlijk een of twee maatjes te klein voor die van Marlies en Maud. Des te pijn lijker was het dat Jemey Kaagman -die haar eigen onsterfelijkheid te danken heeft aan een strategisch Na vanavond zijn er nog maar drie Idols over. Hier het moment van vori ge week toen Irma de klos was, tot grote verbazing van Maud. Foto: GPD opengeritst lederen spelepakje- Irma's tweede zangpföméns af serveerde met een vilein 'maar ik vind wél dat je er leuk uitziet'. Marlies op haar beurt, kreeg na haar vertolking van Kylie Mino- gues Little Eva-cover 'The Loco- motion', van Edwin Jansen te ho ren dat Kylie 'niet kan zingen maar wel een lekker lichaam heeft', terwijl Marlies, nou ja- Doorgaans reageert Marlies met een keurig 'bedankt' op e tisch juryoordeel, maar ii val vertrok ze stampvoete1 ting Reinout Oerlemans. w meisje laat zich tenslotte 51 zeggen. Toch komt het echte uitei toon elke week opnieuw 11 Alleen al vanwege zijn exj tele coiffures hoop je dat lang mogelijk in de race I Want bij iedere uitzendin 5 opnieuw een verrassing kapper nu weer heeft aan Twee weken geleden zag uit alsof ie een mini-helit platform op zijn hoofd ha wijl het er zaterdag op lee buitenaardse wezens de 1 voren op zijn haar waren en er, in de veronderstelli het een korenveld was, m ze graancirkels in hadden bracht. Of hij beter zong i ma, die haar Idols-avonti eindelijk zag stranden, va twijfelen. Maar tegen zo'n pfóméns is vooralsnog ni opgewassen. Geknipt voo vak, u zegt het. Jerry Goossens In een land waar geen leeuwen wonen, is hét nationale syml beeltenis van drie leeuwen met een kroontje, met daarondei spreuk 'Je Maintiendrai': Ik zal handhaven. Zo'n Rijkswapen niet meer bij deze tijd, vindt ongeveer de helft van de bevolk schien dat een ontwerp van Anne Milten meer recht doet aa anderende samenleving. Zij won deze week een ontwerpwei voor een nieuw Rijkswapen waarin ze aangeeft niet zoveel ra tie op te hebben, maar meer naar de toekomst wil kijken. „V ten er terdege rekening mee houden dat Nederland lid is vai ropese Unie, maar dat we te gelijk een eigen karakter hebben", zei ze over haar ontwerp. Volgens de jury verwijst ze subtiel naar water en land, maar wil ze vooral benadrukken dat de nieuwe technologie en de kenniseconomie essentieel zijn. ,,En een klein, geel ster retje linksboven moet aangeven dat Nederland een land is waar mensen ontzet tend graag wil len wonen", zei juryvoorzitter Stef Blok, Twee de-Kamerlid van de WD. De prijsvraag was e tief van drukkerij Koninklijk de Swart, die twa derd jaar bestaat. Ze wil met dit project een gn bijdrage leveren aan de discussie over identitei den en normen in deze tijd. Daarvoor had de dn veertig studenten uitgenodigd van de Academie v( dende Kunsten in Den Haag. Ze moesten „oog hebfc de traditie, maar tegelijk een hedendaags ontwerp 11 dat honderd jaar moet meekunnen". De vijf genomi die in Den Haag hun ontwerpen toonden, gaven aan veel op te hebben met de geschiedenis en in hun ontwerpe zelfs geen glimp meer van een leeuw terug te vinden. Ze pasi daarmee in het beeld van een onderzoek door TNO/Nipo, waaruit naar voren komt dat vooral jongeren het huidige Rijksbeeld volledig achter haald en oubollig vinden. Zij vinden het tijd voor een nieuw wapen met een nieuw motto, omdat principes, normen en waarden zijn veranderd. Ook vinden ze de symboliek met pijlen en zwaarden te agres sief. Het Rijkswapen dateert uit 1852 en werd in die tijd zo be schreven: „In azuur, bezaaid met blokjes van goud, een leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladeren en twee parelpunten van het zelfde, getongd en genageld van keel, in de rechter voorklau heven houdende in schuinlinkse stand een zwaard van zilve vest van goud en in de linker, een bundel van zeven pijlen vi met punten van goud, de pijlen te zamen gebonden met eer de van goud". Van die sfeer is niets meer terug te vinden in 1 nende idee van Anne Milten, dat aan computertaal doet den meer op een modem testbeeld lijkt. Bart Chabot, zelfbenoei tenbeentje in de jury, had het daarom niet als winnaar aangi Hij voelde meer voor het ontwerp van Stephanie Jerey, Duit: geboorte, waarin Nederland is opgebouwd uit grote en klein in verschillende kleuren, waarmee zij onder meer wil aangei het land een smeltkroes van culturen is. Chabot: „Fris, span een beetje house-achtig. Bovendien doet het denken aan ee rijke hedendaagse kwaliteit van Nederland: Exportland van De kans dat het winnende ontwerp ook daadwerkelijk de lee verdringen is minimaal, maar de jury sluit niet uit dat het ee eus wapen kan worden. Dan komt het bijvoorbeeld op het s nationale sporters te staan. In het paspoort daarentegen zul leeuwen nog heel lang prijken, gpd wordt en fysio-therapeutisch herstellen moet, heeft recht op tivee wekefi verblijf in zo'n aards paradijs. Rijk land. Wij wandelen daar, mijn zus nog voetje voorzichtig en ik al snuitend en niesend. Had mis schien toen meteen binnen moeten blijven maar je vliegt geen duizend kilometer -wat een zegen zijn die goedkope luchtvaartmaatschappijen toch, dat mag wel eens gezegd- om dan in het huis van je zus, de arme vrouw is weduwe, in bed te blijven. Dus ik dapper met haar autootje iedere dag naar Soestdijk. Weer thuis ben ik tivee dagen in bed gebleven. Geen vreugde want mijn vrouw beschouwt ieder ziek mo ment van mij als aanstellerij. Midden in de week moest ik een lezing houden, ging naar de huisarts en kreeg een zuigtabletje voorde schorre keel. Was ik vet mee. Hielp geen flikker natuurlijk. Haalde het einde van mijn rede op karakter en dacht van pure vreugde dat ik beter was maar nee. Intussen vlooi ik het nieuws door op zoek naar een geschikt ondenverp voor dit hoekje van de krant. Het gesjacher rond de Australi sche zwemmer Ian Thorpe (Bij de Olympi sche Spelen zouden wildcards moeten ko men net als bij bv Wimbledon). De deal tussen Bush en Sharon (onbegrijpelijk maar buitenlandse politiek is niet mijn fort) of de botsing tussen Van Aartsen en Balkenende over terreurbestrijding (rare schuiver van die Van Aartsen). Maar wat zal ik over al die zaken uitiveiden terwijl het snot op het toetsenbord van mijn laptop druipt. En mijn hele week slechts door één ding beheerst wordt: IK BEN VERKOUDEN. Planten groeien omhoog, naar het licht en met de wortels om laag. Vanzelfsprekend. Maar niet voor 70.000 scholieren. Zij la ten volgende week tegelijkertijd met astronaut Kuipers raketsla groeien. En ontdekken zo de rol van zwaartekracht en licht. Hélène van Beek André Kuipers. Foto: Reuters De keuze van de zaadjes is niet toevallig. Rucola (Eruca sativa) ofwel die heerlijke sla die vooral de Italianen op hun pizza eten, is namelijk een ge schikt plantje om proeven mee te doen, licht bio loog Koen Weterings toe. „Rucola heeft snel kie mend zaad." Weterings werkt aan de Nijmeegse universiteit en is betrokken bij het projekt 'Seeds in Space' ofwel zaadjes in de ruimte. Duizenden scholieren laten zaadjes van de rucola -die in Nederland heel toepasselijk raketsla wordt genoemd- thuis in een speciaal ontworpen groeiraket ontkiemen. Astronaut André Kuipers doet dat op hetzelf de moment, maar dan in zijn ruimtestation waar geen zwaartekracht is. Zo is goed te zien wat het verschil is tussen groeien in de ruimte en op aarde, waar wel zwaarte kracht is. Via live-uizendingen op televisie kunnen de kinderen hun resultaten ver gelijken met die van astronaut André. Aanvankelijk ontwierpen Weterings en zijn collega's een simpel zwart doosje in twee delen. Met en zonder gat. „Het zag er wel heel wetenschappelijk uit, maar we von den het niet zo leuk. Zo zijn we op de groei raket gekomen." Het is een prachtig geplastificeerde raket die scholieren zelf in elkaar kunnen knutselen. Als de raket eenmaal in elkaar zit, gaan er groeika- mertjes in. Een met een venster, zodat er licht binnenkomt en een zonder venster, waarin de planten in het pikkedonker groeien. In de groeika- mertjes liggen de zaadjes op een nat stukje keukenpapier dat dient als de vervanger van aarde. André Kuipers geeft op 22 april, vier dagen na de lance ring, in een televisieuitzending het startschot voor het ex periment door zijn zaadjes water te geven. Dan beginnen ook de scholieren met het experiment. De 'raketslazaadjes' doen er vervolgens een dag of vier, vijf, over orn te ontkie men. Tijdens de ruimtevlucht is er op 26 april nog een keer een live-verbinding met de Nederlandse astronaut om de groeiresultaten te vergelijken. Kuipers verricht tijdens zijn reis in de ruimte allerlei wetenschappelijke experimenten, vooral in opdracht van andere universiteiten in Nederland. „Dit experiment met de raketsla is niet wetenschappelijk maar een scholierenexperiment", stelt Weterings. „We hebben een goed vermoeden wat er gaat gebeuren. De plantjes in de ruimte zullen in het donker alle kanten op groeien omdat er geen zwaartekracht is en geen licht. In het 'lichte kweekkamertje' wordt, bij afwezigheid van zwaartekracht, het licht de bepalende factor en groeien ze dus naar het licht. Op aarde groeien de plantjes keurig om hoog en in de richting van het licht. Maar het is toch heel leuk om te doen." Nog leuker is het grapje dat met de raket kan worden uit gehaald. Als de plantjes eenmaal aan het groeien zijn, kan de raket op aarde een kwartslag worden gedraaid, tegen de zwaartekracht in. De groeirichting van de raketsla zal dan ook gaan veranderen, want planten groeien nu eenmaal omhoog. Weterings: „Je krijgt een bocht van negentig gra den in de stengel van de sla. En je kunt dit een aantal keren herhalen. Zo krijg je allemaal kronkels. Je kunt de sla zelfs in een rondje laten groeien." Aardig om te doen dus. Heel veel scholen hebben enthousiast een raket-pakket besteld. Gerekend was op 20.000, maar het werden er meer dan 70.000. Weterings: „Op deze manier krijgt beta-weten- schap mooi een duwtje in de rug."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2